[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Θελω μονο να επισημανω οτι η Ελλαδα επαιξε τον καθοριστικο ρολο στην νικη των συμμαχικων δυναμεων και επιπλεον η Γερμανια ειχε ιδη ανοιξει πολλα μετωπα οπωτε και το οτι εφτασε εκει που εφτασε ηταν φοβερο

Κάποιος όμως έβαλε ένα τέλος σε αυτό το καρκίνωμα της Ευρώπης.. έπειτα βέβαια διάφορα στρατόπεδα συγκεντρώθηκαν έξω από το Βερολίνο για να τερματίσουν μια για πάντα τον πόλεμο..Αλλά η μάχη της Αγίας Πετρούπολης ήταν η αρχή του τέλους..

Ο πιο σωστός πιστεύω:)
Απλά θυμάμαι οτι είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο για τον Στάλιν,διορθώστε με,οτι πέρα από τους αστούς είχε κάνει και τα χίλια μύρια στους αγρότες,προκειμένου να μην επαναληφθούν "ανταρσίες" όπως να μαζέψουν και πάλι το σιτάρι και να μην έχει ο υπόλοιπος κόσμος πρόσβαση.Υπήρχαν και μαρτυρίες Ρώσων οι οποίοι έλεγαν οτι με ένα χωραφάκι τους έβγαζε μεγαλο-γαιοκτήμονες και τους ανάγκαζε να πληρώνουν φόρους,εξορία κτλ

ναι, γι' αυτό έβαλα το "περισσότεροι" :) προφανώς ο Στάλιν δεν ήτανε κανας Άγιος.. αλλά τέτοιου είδους συγκρίσεις με εκνευρίζουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.Ο Στάλιν μπορεί να είχε χίλια κακά, μπορεί να σκότωσε κάμποσο κόσμο (οι περισσότεροι βέβαια αστοί -> προεπαναστατικά και προδότες->μετεπαναστατικά) και να είχε την τάση να συγκεντρώνει όλες τις εξουσίες πάνω του.Αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν μπορεί να εξισωθεί με τον Χίτλερ.Ούτε οικονομικά κίνητρα είχε, ούτε είχε ιμπερεαλιστικές τάσεις και βοήθησε την Ευρώπη δίνοντας το τελικό χτύπημα στην φασιστική Γερμανία στην μάχη στο Λένινγκραντ (το έχω ξαναπεί αυτό, δεν πειράζει).

Σου προτείνω να ψάξεις την διαδικασία καταδίκασης των σοβιετικών ρώσων στα γκούλαγκ. Σαν του Χίτλερ ήταν, έλεγε κάποιος πως είσαι αντικαθεστωτικός και να λεγες το αντίθετο σε καθάριζαν :whistle:
Ο στάλιν καθάρισε πολύ περισσότερα άτομα (αριθμητικά), όχι μόνο από εκτελέσεις, αλλά και από στρατιωτικές μαχες. Όταν είσαι σε πολύ χειρότερη θέση, δεν στέλνεις όλο τον στρατό σου να σφαγιαστεί, υποχωρείς και ανασυγκροτήσε αλλού. Αλλά η τακτική του Στάλιν ήταν να μην χάσει έδαφος με κάθε κόστος, γιατί είχε προσωπική κόντρα με τον χίτλερ. Πολλοί πέθαναν από την κ---α του δηλαδή (παραπάνω απ όσους θα πέθαιναν με λογικές αποφάσεις).

ΠΡΟΣΘΕΣΗ: και ο χίτλερ έκανε το ίδιο λάθος όταν έχανε ( του χε σαλέψει κι αυτουνού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
ναι, γι' αυτό έβαλα το "περισσότεροι" :) προφανώς ο Στάλιν δεν ήτανε κανας Άγιος.. αλλά τέτοιου είδους συγκρίσεις με εκνευρίζουν :P

Λογικό.:P
Η διαφορά μεταξύ Στάλιν και Χίτλερ ξεκινάει από τη ρίζα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Είχαν πάντα δουλειά (και αυτό μες τις ώρες εργασίας, δεν ισχύει, εκτός αν μιλάς για μεταπολεμικές εποχές...). Δεν πεινούσαν. Είχαν δωρεάν Παιδεία. Δωρεάν Υγεία. Φθηνό ηλεκτρικό, νερό και θέρμανση. Κοινωνικό κράτος.
Δεν ξέρω, μου διαφεύγει κάτι;
Περνούσαν, δηλαδή... χάλια... [χωρίς να θέλω να πω ότι ήταν τέλεια!]
Και αυτά τα εθνικιστικά για εξαφανισμό του ελληνισμού, κόψε τα, γιατί είναι βλακείες. Τα ίδια λέγανε και για την ΕΣΣΔ οι Έλληνες εθνικιστές και προσφάτως διάβαζα ένα άρθρο κάπου που άρχιζε και κατέρριπτε ένα-ένα ό,τι υποστήριζαν.

Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω πως οι γονείς μου έζησαν σε πολύ πιο άθλιες συνθήκες επί κομμουνισμού,απ'ότι επί καπιταλισμού τώρα.Ναι συμφωνώ πως το κράτος πρόνοιας ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, και η παιδεία και η υγεία αλλά ως εκεί.Πόσα χρήματα όμως σπαταλήθηκαν απ'το ΚΚ για ανούσια έργα δεν μπορείς να φανταστείς...Όσο για την μειονότητα,βασίζομαι σε μαρτηρίες ατόμων που τα έζησαν.Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν ειναι περι σεβασμου Crowley,χεστηκα για τον σεμνοτυφο ''σεβασμο''.
Απλως,μαλλον δεν μπορεις να αναγνωρισεις το εργο των 2 παραπανω προσωπων,ιδιαιτερα του Μαρξ στον κοινωνιολογικο τομεα.
:worry:

Φυσικά και μπορώ να το αναγνωρίσω,είναι μεγάλη υπόθεση η θεμελίωση του σύγχρονου ολοκληρωτισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Σου προτείνω να ψάξεις την διαδικασία καταδίκασης των σοβιετικών ρώσων στα γκούλαγκ. Σαν του Χίτλερ ήταν, έλεγε κάποιος πως είσαι αντικαθεστωτικός και να λεγες το αντίθετο σε καθάριζαν :whistle:
Ο στάλιν καθάρισε πολύ περισσότερα άτομα (αριθμητικά), όχι μόνο από εκτελέσεις, αλλά και από στρατιωτικές μαχες. Όταν είσαι σε πολύ χειρότερη θέση, δεν στέλνεις όλο τον στρατό σου να σφαγιαστεί, υποχωρείς και ανασυγκροτήσε αλλού. Αλλά η τακτική του Στάλιν ήταν να μην χάσει έδαφος με κάθε κόστος, γιατί είχε προσωπική κόντρα με τον χίτλερ. Πολλοί πέθαναν από την κ---α του δηλαδή (παραπάνω απ όσους θα πέθαιναν με λογικές αποφάσεις).

ΠΡΟΣΘΕΣΗ: και ο χίτλερ έκανε το ίδιο λάθος όταν έχανε ( του χε σαλέψει κι αυτουνού)

Στάθηκες αποκλειστικά σε μια φράση και την ανέλυσες.. τις στρατιωτικές λεπτομέρειες τις ξέρεις εσύ βέβαια καλύτερα, αλλά αυτή η σφαγή διέλυσε τον στρατό του Χίτλερ..
Αλλά αν είναι να μετρήσουμε και τις απώλειες του πολέμου φέξε μου και γλύστρισα.. μήπως ευθύνεται ο Στάλιν και για την βόμβα στην Χιροσίμα?Να του προσθέσουμε μερικά εκατομμύρια θανάτους ακόμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Στάθηκες αποκλειστικά σε μια φράση και την ανέλυσες.. τις στρατιωτικές λεπτομέρειες τις ξέρεις εσύ βέβαια καλύτερα, αλλά αυτή η σφαγή διέλυσε τον στρατό του Χίτλερ..
Αλλά αν είναι να μετρήσουμε και τις απώλειες του πολέμου φέξε μου και γλύστρισα.. μήπως ευθύνεται ο Στάλιν και για την βόμβα στην Χιροσίμα?Να του προσθέσουμε μερικά εκατομμύρια θανάτους ακόμα..

Δεν χρειάζεται να σου πω τίποτα ιδιαίτερο.
ψάξε μάχες γερμανίας-ρωσσίας και δες τις απώλειες. των ρώσων είναι σχεδόν πάντα πάνω από διπλάσιες. Και δεν ξέρω για σενα, πιστεύω οι ανθρώπινες ζωές έχουν μεγαλύτερη σημασία από μερικά χιλιόμετρα γης. Όταν είσαι σε πόλεμο προσπαθείς να μείωσεις τις ζημιές, όχι να χρησιμοποιείς για κρέας τους πολίτες.
Ψάξε και αριθμούς φυλακισμένων από στάλιν βς χίτλερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να σου πω τίποτα ιδιαίτερο.
ψάξε μάχες γερμανίας-ρωσσίας και δες τις απώλειες. των ρώσων είναι σχεδόν πάντα πάνω από διπλάσιες. Και δεν ξέρω για σενα, πιστεύω οι ανθρώπινες ζωές έχουν μεγαλύτερη σημασία από μερικά χιλιόμετρα γης. Όταν είσαι σε πόλεμο προσπαθείς να μείωσεις τις ζημιές, όχι να χρησιμοποιείς για κρέας τους πολίτες.
Ψάξε και αριθμούς φυλακισμένων από στάλιν βς χίτλερ.

Ο Στάλιν ήξερε ότι αυτός ο πόλεμος θα ήταν οφέλιμος και είχε δίκιο..Από 'κει και έπειτα μπορώ και 'γω να αγνοήσω τα υπόλοιπα όπως κάνεις και εσύ.Σίγουρα πάντως τα κίνητρα του Στάλιν δεν ήταν ιμπερεαλιστικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να σου πω τίποτα ιδιαίτερο.
ψάξε μάχες γερμανίας-ρωσσίας και δες τις απώλειες. των ρώσων είναι σχεδόν πάντα πάνω από διπλάσιες. Και δεν ξέρω για σενα, πιστεύω οι ανθρώπινες ζωές έχουν μεγαλύτερη σημασία από μερικά χιλιόμετρα γης. Όταν είσαι σε πόλεμο προσπαθείς να μείωσεις τις ζημιές, όχι να χρησιμοποιείς για κρέας τους πολίτες.
Ψάξε και αριθμούς φυλακισμένων από στάλιν βς χίτλερ.

Εσύ που έχεις ψάξει να ψάξουμε και εμείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εσύ που έχεις ψάξει να ψάξουμε και εμείς;

Χωρίς να παρακολουθώ τις τελευταίες σελίδες του τόπικ, στατιστικά και νούμερα από μάχες πρέπει υπάρχουν στην wikipedia.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταλάβω με τι πράγμα "επικοινωνώ"!;

Ανάφερέ μας τότε τους εμπνευστές σου, να δούμε τι κουκιά σπέρνεις...

Δεν έχω.Δεν συνηθίζω να βασίζομαι σε αυθεντίες.Η μόνη σταθερά που θα μπορούσαμε να πούμε ότι έχω στη σκέψη μου,είναι ένα εργαλείο,ο ορθολογισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εσύ που έχεις ψάξει να ψάξουμε και εμείς;

Από την μία πλευρά των 6 εκατομμύριων θανάτων από την Γερμανία, που είναι τυχαίoς (έχουν γράψει διαφόρους αριθμούς για τους Γερμανούς, από 2-15 εκατ, τελικά βολεύτηκαν με το 6).

https://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties#USSR

Τώρα αν θες να ψάξεις ειδικά για μάχες, γκούλαγκ κτλ, θα πρέπει να κουραστείς και να τα ψάξεις και λίγο μόνος σου. (αυτά τα νούμερα είναι του πολέμου, άνθρωποι πεθαίναν στα γκούλαγκ μέχρι την δεκαετία του 50, ο Στάλιν έκανε κι εγκλήματα μετά του πολέμου)

Τσιμπήστε και μία εικόνα (κοιτάξτε το γαλάζιο)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Δεν έχω.Δεν συνηθίζω να βασίζομαι σε αυθεντίες.Η μόνη σταθερά που θα μπορούσαμε να πούμε ότι έχω στη σκέψη μου,είναι ένα εργαλείο,ο ορθολογισμός.

Βασικά,είναι αδύνατον να μην υπάρχει κάτι/κάποιος που να σε έχει επηρεάσει.Εκτός κι αν ζούσες σε πλαστικό θάλαμο που και πάλι θα σε επηρέαζε για το πως βλέπεις τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρέπει να ξέρετε ότι η τακτική που ακολούθησαν οι Ρώσοι στον Πόλεμο ήταν απάνθρωπη, σκότωναν ακόμα και δικούς τους που δείλιαζαν σε κάποια μάχη ή έκαναν πίσω ή δεν εκτελούσαν αμέσως κάποια εντολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δεν έχω.Δεν συνηθίζω να βασίζομαι σε αυθεντίες.Η μόνη σταθερά που θα μπορούσαμε να πούμε ότι έχω στη σκέψη μου,είναι ένα εργαλείο,ο ορθολογισμός.

OOOooookaaaay! ;)
Σίγουρα!

Είδες που σου είπα ότι δεν έχεις να προτείνεις τίποτα;
Βρες τα πρώτα με τον εαυτό σου, δες τι είσαι, τι ρόλο βαράς, τι ζητάς από τους συνανθρώπους σου και τον εαυτό σου, και μετά τα ξαναλέμε, γιατί εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανένα οικονομικό (?), κοινωνικό (?), πολιτικό (?) καθεστώς με τίτλο "ορθολογισμός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τους έκραζα ως εμπνευστές (από άποψη θεωρίας και πρακτικών) των σκληρότερων δικτατορικών καθεστώτων του 20ου αιώνα.Εγώ τι ακριβώς θες να σου προτείνω,λύση πάνω σε ποιο πρόβλημα?

Φιλαρακι,η Μαρξιστικη προσεγγιση δεν εγκειται μονο στα κατα εσενα ''σκληροτερα δικτατορικα καθεστωτα'',εγκειται και στην κοινωνιολογια οπως προειπα.Τι να αναφερω?στον κοινωνιολογισμο την Μαρξιστικη προσεγγιση για την γνωση,για την αληθεια και για την Πλανη στην κυριαρχια της αστικη ταξης?Τις ιδεολογικες φενακες?Την ηθικο-θεσμικη θεμελιωση της κοινωνιας και του αξιακου συστηματος με βαση την αστικη κυβερνηση?Τον κοινωνικοοικονομικο σχηματισμο που επαφιεται σε μια υλιστικη προσεγγιση της ιστοριας και των σχεσεων αναμεσα στα μεσα παραγωγης αρα και αμεσα την διανομη αγαθων?Τον Ντετερμινισμο?Και παρα πολλα αλλα δομικα στοιχεια της κοινωνιας που μαλλον εσυ αγνοεις,και επικεντρωνεσαι μονο στην πρακτικη ασκηση της Μαρξιστικης θεωριας,η οποια φυσικα δεν υπηρξε ποτε.
Δεν κατανοεις τον Μαρξ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πρέπει να ξέρετε ότι η τακτική που ακολούθησαν οι Ρώσοι στον Πόλεμο ήταν απάνθρωπη, σκότωναν ακόμα και δικούς τους που δείλιαζαν σε κάποια μάχη ή έκαναν πίσω ή δεν εκτελούσαν αμέσως κάποια εντολή.
Αυτό ακριβώς. Και ο χίτλερ εκτελούσε στρατηγούς που τους θεωρούσε ανίκανους (νομίζω, πάντως εκτελούσε κάποιους αξιωματικούς, δεν θυμάμαι με τι πρόφαση), αλλά ο παραλογισμός του Στάλιν ήταν μεγαλύτερος. Δυστυχώς δεν είναι γραμμένος στην ιστορία ως παρανοϊκός όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς. Και ο χίτλερ εκτελούσε στρατηγούς που τους θεωρούσε ανίκανους (νομίζω, πάντως εκτελούσε κάποιους αξιωματικούς, δεν θυμάμαι με τι πρόφαση), αλλά ο παραλογισμός του Στάλιν ήταν μεγαλύτερος. Δυστυχώς δεν είναι γραμμένος στην ιστορία ως παρανοϊκός όμως.

Ο Χίτλερ είναι γραμμένος ως παρανοϊκός επειδή πίστευε ότι η φυλή του ήταν "ανώτερη" άλλων όπως Εβραίων, Τσιγγάνων, Μαύρων κλπ, και τους εκτελούσε, βασάνιζε κλπ δίχως έλεος. Ωστόσο ακολούθησε εθνικιστική πολιτική και δεν σκότωνε τους δικούς του (τουλάχιστον όσο ξέρω).

Από την άλλη ο Στάλιν δεν είχε καμιά τέτοια ιδεολογία ωστόσο ήταν πολύ πιο σκληρός από τον Χίτλερ. Στο εργοστάσιο που δούλευε ο παππούς μου (ήταν 15 περίπου στον Πόλεμο), άφηναν τους ανθρώπους να κρυφτούν την ώρα των βομβαρδισμών καθώς ήταν μέρος που βομβάρδιζαν συχνά οι Γερμανοί, ωστόσο όταν σταματούσαν οι βομβαρδισμοί, αν δεν ερχόσουν στη δουλειά σε ένα τέταρτο το πολύ, σε εκτελούσαν. Αν σε μια μάχη, όπου σε τοποθετούν μπροστά, δείλιαζες να προχωρήσεις ή πήγαινες προς τα πίσω, σε πυροβολούσαν οι δικοί σου. Με τέτοιες μεθόδους νίκησαν τον πόλεμο οι Ρώσοι, οι Γερμανοί δεν σκότωναν δικούς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Πρέπει να ξέρετε ότι η τακτική που ακολούθησαν οι Ρώσοι στον Πόλεμο ήταν απάνθρωπη, σκότωναν ακόμα και δικούς τους που δείλιαζαν σε κάποια μάχη ή έκαναν πίσω ή δεν εκτελούσαν αμέσως κάποια εντολή.

Τι παλιάνθρωποι! Θα ήσουν εκεί για να το ξέρεις με τόση σιγουριά!
Οι άλλοι , οι καλοί ντε, πώς αντιμετώπισαν τους στρατιώτες τους; Σίγουρα με τρυφερότητα....

Αυτό ακριβώς. Και ο χίτλερ εκτελούσε στρατηγούς που τους θεωρούσε ανίκανους (νομίζω, πάντως εκτελούσε κάποιους αξιωματικούς, δεν θυμάμαι με τι πρόφαση), αλλά ο παραλογισμός του Στάλιν ήταν μεγαλύτερος. Δυστυχώς δεν είναι γραμμένος στην ιστορία ως παρανοϊκός όμως.


Προφανώς δεν θα έχουν διαβάσει τις πηγές που διαβάζεις εσύ! Μην απελπίζεσαι κάτι μπορεί να γίνει στο μέλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Βασικά,είναι αδύνατον να μην υπάρχει κάτι/κάποιος που να σε έχει επηρεάσει.Εκτός κι αν ζούσες σε πλαστικό θάλαμο που και πάλι θα σε επηρέαζε για το πως βλέπεις τον κόσμο.

Πολλά και διάφορα και πολλοί και διάφοροι με έχουν επηρεάσει.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τους θεωρώ "εμπνευστές".Καλές ιδέες μπορείς να βρεις σε πολλούς,ανεξάρτητα απ'την ταμπέλα που παίρνουν φιλοσοφικά και τη φήμη τους,όπως και ηλίθιες ιδέες.Σημασία έχει να μπορείς να επεξεργάζεσαι αυτά που δέχεσαι και να τα προσαρμόζεις στο σήμερα.

OOOooookaaaay! ;)
Σίγουρα!

Είδες που σου είπα ότι δεν έχεις να προτείνεις τίποτα;
Βρες τα πρώτα με τον εαυτό σου, δες τι είσαι, τι ρόλο βαράς, τι ζητάς από τους συνανθρώπους σου και τον εαυτό σου, και μετά τα ξαναλέμε, γιατί εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανένα οικονομικό (?), κοινωνικό (?), πολιτικό (?) καθεστώς με τίτλο "ορθολογισμός".

Όπως είπα ήδη,ο ορθολογισμός είναι εργαλείο,τίποτε περισσότερο.Δεν έχω τίποτα μεταφυσικά ιδανικά και άλλα κολλήματα,απλώς κάθε φορά εξετάζω τις συνθήκες και τα δεδομένα,και χρησιμοποιώντας τον ορθολογισμό καταλήγω σε συμπεράσματα.Γίνε πιο συγκεκριμένος,ώστε να σου προτείνω κάτι.Τι θες να σου προτείνω,κάποιο καθεστώς?Δεν το παίζω παντογνώστης,δεν έχω ιδέα πως θα ήταν το ιδανικό καθεστώς.Αυτό που ξέρω όμως,είναι ότι ιδανικό θα είναι το καθεστώς,όποιο και αν είναι αυτό,το οποίο θα είναι αποδεκτό από όσο το δυνατόν μεγαλύτερη μερίδα του πληθυσμού.Το καθεστώς που θέλω λοιπόν,είναι αυτό που μπορεί να φέρει μεγαλύτερη ισορροπία στις ανθρώπινες σχέσεις και λιγότερες τριβές και κοινωνικές εκρήξεις.Το πως θα λέγεται,δεν με αφορά διόλου.Δεν έχω το μικρόβιο της "πρωτοπορίας",όπως οι μαρξιστές για να θέλω να μαζέψω τον λαό κάτω απ'την "ομπρέλα" της ιδεολογίας μου.Κανένας πεφωτισμένος παπάρας δεν θα μας πει τι θα κάνουμε.Ο ίδιος ο λαός θα αποφασίσει τι θέλει,και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να μιλάει εκ μέρους του.Μέσα στους χώρους εργασίας,στις συνελεύσεις γειτονιάς,μέσα από διάφορες τέτοιες ισότιμες διαδικασίες μπορεί ο λαός να δημιουργήσει τη γραμμή που θέλει να ακολουθήσει,η οποία τον εξυπηρετεί καλύτερα,και κατ'αυτόν τον τρόπο η θεωρητικοποίηση να εγερθεί μέσα απ'την πρακτική εμπειρία,και όχι η πραγματικότητα να αναγκαστεί με το ζόρι να χωρέσει στα καλούπια κάποιας ιδεολογίας,όπως γίνεται τόσα χρόνια,χωρίς να υπολογίζουμε αν αυτό είναι εφικτό.Δεν έχω ιδέα ποιο θα είναι το ιδανικό πολίτευμα,ξέρω μόνο ότι το ιδανικό πολίτευμα προϋποθέτει λαϊκή συνειδητοποίηση και ενασχόληση με τα κοινά.

Φιλαρακι,η Μαρξιστικη προσεγγιση δεν εγκειται μονο στα κατα εσενα ''σκληροτερα δικτατορικα καθεστωτα'',εγκειται και στην κοινωνιολογια οπως προειπα.Τι να αναφερω?στον κοινωνιολογισμο την Μαρξιστικη προσεγγιση για την γνωση,για την αληθεια και για την Πλανη στην κυριαρχια της αστικη ταξης?Τις ιδεολογικες φενακες?Την ηθικο-θεσμικη θεμελιωση της κοινωνιας και του αξιακου συστηματος με βαση την αστικη κυβερνηση?Τον κοινωνικοοικονομικο σχηματισμο που επαφιεται σε μια υλιστικη προσεγγιση της ιστοριας και των σχεσεων αναμεσα στα μεσα παραγωγης αρα και αμεσα την διανομη αγαθων?Τον Ντετερμινισμο?Και παρα πολλα αλλα δομικα στοιχεια της κοινωνιας που μαλλον εσυ αγνοεις,και επικεντρωνεσαι μονο στην πρακτικη ασκηση της Μαρξιστικης θεωριας,η οποια φυσικα δεν υπηρξε ποτε.
Δεν κατανοεις τον Μαρξ...

Την μαρξιστική προσέγγιση κατ'αρχάς,την ξέρω αρκετά καλύτερα από εσένα,που θα μου πεις ότι δεν κατανοώ τον Μαρξ.Ο Μαρξ,ήταν ένας φιλόσοφος.Όπως κάθε φιλόσοφος,έχει να επιδείξει κάποιες αξιόλογες ιδέες,alongside with a lot of crap.Κατά τη γνώμη μου,ο Μαρξ αποτυπώνει σε ικανοποιητικό βαθμό τις οικονομικές συνθήκες της εποχής του,αν και πιστεύω ότι λίγες ιδέες είναι πραγματικά δικές του,τα περισσότερα μπορεί να τα βρει κανείς και στον Ρικάρντο ή τον Άνταμ Σμιθ.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν λέει και πολλές παπαριές (π.χ. ο ντετερμινισμός που αναφέρεις σε κάποια φάση).Anyway,δεν πρόκειται να κάτσω να συμμετάσχω σε φιλοσοφική συζήτηση,μου φαίνεται είναι αρκετά beyond τα όρια αυτού του forum.Ο Μαρξ ως "Μαρξ ο φιλόσοφος",δεν μ'ενοχλεί σε κάτι,όπως δεν μ'ενοχλεί και κανένας άλλος φιλόσοφος.Οι συνέπειες των ιδεών του με πειράζουν,και το πολιτικό μόρφωμα που ονομάζεται "μαρξισμός".Ο Μαρξ,δεν ήταν μαρξιστής.Θεωρώ αρκετά επιτυχημένη την ταξική ανάλυση του Μαρξ (η οποία μπορεί εύκολα να επικαιροποιηθεί με σύγχρονους μελετητές,π.χ. Richard Wolff και άλλοι),αλλά τεράστια αποτυχία όλες του τις πολιτικές προτάσεις.Και γι'αυτό,δεν χρειάζεται ιδιαίτερη θεωρητικολογία.Εμμένω στις πρακτικές εφαρμογές του μαρξισμού,γιατί έτσι κρίνεται κάθε πολιτική ιδέα.Η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού,όχι του ιδεατού.Έχω σιχαθεί να ακούω απολογητές του μαρξισμού να μου λένε για "αποτυχημένα πειράματα".Παιδάκια,ένα πείραμα δεν είναι ούτε "επιτυχημένο",ούτε "αποτυχημένο":ένα πείραμα είναι απλώς ένα πείραμα,το οποίο τεστάρει κάποιες υποθέσεις.Ανάλογα με το αν τα αποτελέσματα του πειράματος επιβεβαιώνουν ή όχι τις αρχικές μας υποθέσεις,χαρακτηρίζουμε επιτυχημένη ή μη τη θεωρία,όχι το πείραμα.Το πείραμα του σοσιαλισμού,ως μεταβατικό στάδιο για τον κομμουνισμό όπως τον όρισε ο Μαρξ (που τον θεωρώ σαν μια αρκετά καλή και σταθερή κοινωνική κατάσταση),εφαρμόστηκε πολλές φορές,και κάθε φορά έφερε το ίδιο αποτέλεσμα:εκφυλισμένο κρατικό καπιταλισμό,1000 φορές πιο σκληρό απ'τον καπιταλισμό των ιδιωτών.Απ'τα διαμάντια,σκατά δεν φτιάχνονται.Η αποτυχία των σοσιαλιστικών καθεστώτων σημαίνει συνολική αποτυχία της μαρξιστικής θεωρίας,στην οποία οδήγησαν οι εγγενείς της αντιφάσεις.Το "η θεωρία ήταν καλή,αλλά στην πράξη τα σκατώσαμε",δεν υπάρχει.Απλώς το πείραμα ανέδειξε τα κρυφά προβλήματα της θεωρίας σου.Και επειδή μιλάμε για πολιτική,αν είναι μια θεωρία να φτιάχνει 5 πράγματα και να χαλάνε 20,είναι για πέταμα.Καιρός λοιπόν να αφήσουμε τα φαντάσματα του παρελθόντος,και να κοιτάξουμε μπροστά.

Όσο για τον Λένιν,ήταν απλά ένας δολοφόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top