[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αθωώνει το πόρισμα τους αστυνομικούς - Οι συλληφθέντες χτυπήθηκαν στη συμπλοκή σύμφωνα με την ΕΛ.ΑΣ.

Σε συμπλοκή και πάλη σώμα με σώμα καταλήγει το πόρισμα που διενεργήθηκε, κατόπιν εισαγγελικής έρευνας, προκειμένου να διαπιστωθεί εάν τελικά οι τέσσερις συλληφθέντες για τη ληστεία στο Βελβεντό Κοζάνης, κακοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια ή μετά τη σύλληψή τους.

Όπως ανακοίνωσε ο επικεφαλής της Διεύθυνσης Εσωτερικών Υποθέσεων, Παναγιώτης Στάθης, η έρευνα δεν έδειξε χτυπήματα σε μεταγενέστερο χρόνο. Ανέφερε δε ότι υπάρχουν μαρτυρίες αστυνομικών, αυτοπτών μαρτύρων και φωτογραφίες από το σημείο της σύλληψης όπου περιγράφουν ξεκάθαρα ότι οι αστυνομικοί της ΕΛ.ΑΣ. έδωσαν μάχη με τους δράστες της διπλής ληστείας μέχρι να καταφέρουν να τους συλλάβουν.

Οι αστυνομικοί που βρέθηκαν στη συμπλοκή, είπε, ήταν ρωμαλέοι και γυμνασμένοι με σωματότυπο πάνω του μέσου όρου, ενώ οι κακοποιοί ήταν νεαρά παιδιά. Και ξεκαθάρισε ότι Οι τρεις συνελήφθησαν στη Βέροια και ο τέταρτος συνελήφθη, χωρίς να αντισταθεί στην Κοζάνη και γι’ αυτό δεν έφερε κακώσεις.
https://www.newsbeast.gr/society/art...umnasmenoi-me-somatotupo-pano-tou-mesou-orou/

Ε καλά...Περίμενες κάτι άλλο δηλαδή;;
Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει...

Live your myth(αυταπάτη) in greece...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
σε αυτην την φωτογραφία φαίνετε το άτομο του οποιου η φωτο υποτίθεται επεξεργάστηκε με σκοπο να καλύψει τραυματισμό.


δεν φαίνετε κανένα σημάδι.
και με την κοινη λογική να το δει κανεις, πως ειναι δυνατόν να γινει τοσο άθλια επεξεργασία σε 1 μονο Φώτο ενω οι αλλες βγαίνουν κανονικά με εμφανή τους μώλωπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αθωώνει το πόρισμα τους αστυνομικούς - Οι συλληφθέντες χτυπήθηκαν στη συμπλοκή σύμφωνα με την ΕΛ.ΑΣ.

......................

ε, άμα το πόρισμα των αστυνομικών ή της όποιας δημόσια αρχής αθωώνει τους αστυνομικούς τότε ......είναι "αθώοι"....

Τι ψάχνουμε να βρούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ελα τωρα, η κακοποιηση που εγινε κατα τη διαρκεια της συλληψης(και η οποια ισχυει δε πα να ριξουνε το φωτοσοπ του αιωνα) δεν δικαιολογειτε και φονο να χανε διαπραξει ,απορω γιατι λεμε μαλακιες εδω μεσα.

To προβλημα σ'αυτη τη χωρα ειναι οτι κυριευομαστε απ'τα δυο ακρα μια ζωη. Τιποτα στη μεση. Ετσι και σε αυτη την περιπτωση απτην μια εχουμε τα "συντηριτικα νοικοκυρια" να τα αποκαλεσω ετσι, που χαιρονται για την καταληξη :"καλα τους εκαναν", και απτην αλλη εχουμε τα αντιεξουσιαστικα ενστικτα που εξαγριωθηκαν με τις εικονες:"σκατα στους μπατσους"..

Η αληθεια ειναι στη μεση, 4 μπερδεμενα παιδια και μια απιστευτη υποκρισια πλεον. Χαουζ και οσοι αναλογοι,η βια που δεχτηκαν υπαρχει και αλλου, οταν καινε μαγαζια στους δρομους, δεν σας βλεπω να φωναζετε,αν ενας ματατζης ετρωγε το ξυλο της χρονιας του ουτε τοτε θα χες θεμα. Εκτος και αν την βια την εκτελουν αρχες. Τοτε εχεις το θεμα σου, το θεωρεις σωστο αυτο και παλι?

Και εσυ γκασπαρ, για να σε δω να ταν το παιδι σου στη θεση τους θα λεγες τοτε κωλοπαιδα και τρομοκρατες? Σκεψου αν νομιμοποιησεις την σφαλιαρα να την φας ο ιδιος καμια μερα.


Μια ψευτο-ιδεολογικη καλυψη βλεπω και απτις "2 μεριες" ,σορρυ χαουζ και γκασπαρ και λοιποι των 2 κατηγοριων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι,δεν θεωρώ ότι η τρομοκρατία θα πρέπει να είναι "καταδικαστέα" (sic-πόσο ηλίθιο είναι να καταδικάζεις κάτι) απ'όλους.


Συγχαρητήρια. Τι πιο σωστό από το να σκοτώνεις αθώους πολίτες για κάτι που εσύ πιστεύεις... η κοινή γνώμη δεν είναι ο 50 χρονος είναι η πλειοψηφία των πολιτών. Αν βγεις και ρωτήσεις στο δρόμο δεν θα σου πουν οτι “με την τρομοκρατία θα αλλάξει ο κόσμος“.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
αν ενας ματατζης ετρωγε το ξυλο της χρονιας του ουτε τοτε θα χες θεμα. Εκτος και αν την βια την εκτελουν αρχες. Τοτε εχεις το θεμα σου, το θεωρεις σωστο αυτο και παλι?

Ναι, το ότι την βία την προκάλεσαν αρχές είναι το χειρότερο.Η αστυνομία υποτίθεται ότι αποτελείται από συνειδητοποιημένα άτομα που καταδικάζουν την βία.Όχι να μπαίνει ο κάθε καθυστερημένος που θέλει να αράξει με τον φραπέ σε ένα γραφείο.Να βγαίνει έξω ως ρομπότ και να δέρνει τον κάθε πολίτη.Έστω και αν ο κάθε πολίτης είναι ο χειρότερος εγκληματίας.
Λόγω του ότι γίνονται τέτοιες ενέργειες από απλούς πολίτες, ενάντια στην εξουσία και στους νόμους της και ο κόσμος τους καταδικάζει αντί να κάνει το αντίθετο, έχουμε φτάσει σ'αυτή την κατάσταση.


Συγχαρητήρια. Τι πιο σωστό από το να σκοτώνεις αθώους πολίτες για κάτι που εσύ πιστεύεις... η κοινή γνώμη δεν είναι ο 50 χρονος είναι η πλειοψηφία των πολιτών. Αν βγεις και ρωτήσεις στο δρόμο δεν θα σου πουν οτι “με την τρομοκρατία θα αλλάξει ο κόσμος“.

Ποιος σκοτώνει αθώους πολίτες;
Η πλειοψηφία των πολιτών είναι ο διανοητικά καθυστερημένος νεοέλληνας που τον εξουσιάζει η τηλεόραση.Αυτή είναι η κοινή γνώμη.Μία τέτοια κοινή γνώμη, προσωπικά την έχω χεσμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ναι, το ότι την βία την προκάλεσαν αρχές είναι το χειρότερο.Η αστυνομία υποτίθεται ότι αποτελείται από συνειδητοποιημένα άτομα που καταδικάζουν την βία.Όχι να μπαίνει ο κάθε καθυστερημένος που θέλει να αράξει με τον φραπέ σε ένα γραφείο.Να βγαίνει έξω ως ρομπότ και να δέρνει τον κάθε πολίτη.Έστω και αν ο κάθε πολίτης είναι ο χειρότερος εγκληματίας.
Λόγω του ότι γίνονται τέτοιες ενέργειες από απλούς πολίτες, ενάντια στην εξουσία και στους νόμους της και ο κόσμος τους καταδικάζει αντί να κάνει το αντίθετο, έχουμε φτάσει σ'αυτή την κατάσταση.




Δεν καταλαβαινεις τι θελω να πω αυτο ειναι το προβλημα .. Δεν καταλαβες το νοημα του ποστ μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αν βγεις και ρωτήσεις στο δρόμο δεν θα σου πουν οτι “με την τρομοκρατία θα αλλάξει ο κόσμος“.

Πρώτα απ'όλα αυτό, κατά την γνώμη μου, δεν ονομάζεται τρομοκρατία,αλλά αντίσταση.Δεν έχεις ιδέα τι ονομάζεται "τρομοκρατία".Έχουμε την τάση, εκείνον που δεν συμφωνεί με τους νόμους και την εξουσία της άρχουσας τάξης, που το μόνο που καταφέρνει είναι να μας ελέγχει και να κάνει κουμάντο στην ζωή μας, να τον αποκαλούμε "τρομοκράτη".Μάλλον έχετε μπερδέψει τους ρόλους.
Ο κόσμος μόνο με αντίσταση θα αλλάξει.Και αυτός είναι ο λόγος που θα χειροτερέψει και θα χειροτερεύει για πολλά χρόνια.Βλέπεις κανείς δεν προτιμάει να βγει εκεί έξω και να αγωνισθεί, προτιμούν να παρακολουθούν τα γεγονότα από τη τηλεόραση.
Επίσης νομίζω πως χάνω τον χρόνο μου εδώ και εγώ, αλλά και όσοι ασχολούνται με τις απόψεις σας.Δεν θα μπορούσα να χαρακτηρίσω την ιδεολογία σας τίποτα παραπάνω από απλά τραγική.Είστε ακριβώς οι νεοέλληνες της τηλεόρασης.

Η παρακάτω εικόνα είναι δική σας.Τραγικοί "ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Σύνταγμα-10-Φεβρουαρίου-440x330.jpg
    Σύνταγμα-10-Φεβρουαρίου-440x330.jpg
    47.4 KB · Εμφανίσεις: 115

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Πρώτα απ'όλα αυτό, κατά την γνώμη μου, δεν ονομάζεται τρομοκρατία,αλλά αντίσταση.Δεν έχεις ιδέα τι ονομάζεται "τρομοκρατία".Έχουμε την τάση, εκείνον που δεν συμφωνεί με τους νόμους και την εξουσία της άρχουσας τάξης, που το μόνο που καταφέρνει είναι να μας ελέγχει και να κάνει κουμάντο στην ζωή μας, να τον αποκαλούμε "τρομοκράτη".Μάλλον έχετε μπερδέψει τους ρόλους.
Ο κόσμος μόνο με αντίσταση θα αλλάξει.Και αυτός είναι ο λόγος που θα χειροτερέψει και θα χειροτερεύει για πολλά χρόνια.Βλέπεις κανείς δεν προτιμάει να βγει εκεί έξω και να αγωνισθεί, προτιμούν να παρακολουθούν τα γεγονότα από τη τηλεόραση.
Επίσης νομίζω πως χάνω τον χρόνο μου εδώ και εγώ, αλλά και όσοι ασχολούνται με τις απόψεις σας.Δεν θα μπορούσα να χαρακτηρίσω την ιδεολογία σας τίποτα παραπάνω από απλά τραγική.Είστε ακριβώς οι νεοέλληνες της τηλεόρασης.

Η παρακάτω εικόνα είναι δική σας.Τραγικοί "ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ"!
Αυτος ο νεοελληνας που λες εχει μαζευτει κατα καιρους για διαδηλωση και διαμαρτυρια,καθημερινα εκφραζει την δυσαρεσκεια του και την αγανακτηση του.Σιγουρα δεν αρκει αυτο αλλα αμα πιστευεις οτι με το να ληστευεις τραπεζες με οπλα θετοντας σε κινδυνο ανθρωπους ισως φερει αποτελεσμα, το βλεπεις λαθος.
Τελος ειναι αγενεια να κατακρινεις τις ιδεολογιες των αλλων χωρις να εχεις κανει μια σοβαρη συζητηση πιο πριν οπως επισης να προσπαθεις να το παιξεις ''γνωστης'' της ζωης ενω εισαι στο 17ο ετος της ηλικιας σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αυτος ο νεοελληνας που λες εχει μαζευτει κατα καιρους για διαδηλωση και διαμαρτυρια,καθημερινα εκφραζει την δυσαρεσκεια του και την αγανακτηση του.Σιγουρα δεν αρκει αυτο αλλα αμα πιστευεις οτι με το να ληστευεις τραπεζες με οπλα θετοντας σε κινδυνο ανθρωπους ισως φερει αποτελεσμα, το βλεπεις λαθος.
Τελος ειναι αγενεια να κατακρινεις τις ιδεολογιες των αλλων χωρις να εχεις κανει μια σοβαρη συζητηση πιο πριν οπως επισης να προσπαθεις να το παιξεις ''γνωστης'' της ζωης ενω εισαι στο 17ο ετος της ηλικιας σου.

Καθημερινά εκφράζει την δυσαρέσκεια του; Χέστηκα! Το θέμα είναι τι κάνει καθημερινά για να εκφράσει την δυσαρέσκειά του.Ναι κατά καιρούς κάνουν μία απεργία κάνουν και καμία διαδήλωση για να πάνε να τραβήξουν φωτογραφίες να τις ανεβάσουν στο facebook.Νομίζοντας ότι είναι επαναστάτες και ενάντια στο σύστημα.Εκείνοι που πραγματικά είναι ενάντια στο σύστημα και κάνουν τα πάντα για να το ανατρέψουν, είναι οι ελάχιστοι των ελαχίστων.
Όχι δεν θεωρώ πως ο τρόπος τους ήταν ό,τι πιο σωστό μπορούσαν να κάνουν.Το σίγουρο είναι ότι δεν το έκαναν ούτε για να κλέψουν ούτε για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο.Ήταν απλά ένα χτύπημα ενάντια στο σύστημα, με το οποίο κατάφεραν να μιλάνε γι'αυτούς όλα τα site και τα κανάλια.(Τα κανάλια έδωσαν το παρόν, θυμίζοντάς μας για ακόμα μία φορά την άθλια προπαγάνδα και παραπληροφόρησή τους).Προφανώς και θα υποστούν ποινές, αλλά μέχρι εκεί, δεν έχει κανένας αστυνομικός το δικαίωμα να ρίχνει ξύλο μόνο και μόνο επειδή του δόθηκε/έχει την δύναμη να ρίξει.

"Τέλος", μου θες και "τέλος" σε κείμενο 5 γραμμών , είπα την γνώμη μου για κάποιες απόψεις που καθημερινά κατακρίνω.Νομίζω έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω τον οποιοδήποτε και να εκφράζομαι ελεύθερα.
Επίσης το ότι είμαι στο 17ο έτος της ηλικίας μου, όπως λες, δεν σημαίνει πως δεν έχω ιδέα και ήρθα να το παίξω γνώστης της ζωής (μεγάλη κουβέντα, από αυτό και μόνο που είπες, έβγαλα το συμπέρασμά μου).Δεν έχω κάνει σοβαρή συζήτηση γιατί δεν έχει νόημα να κάνω.Παρακολούθησα και έκρινα.Επίσης μην κρίνεις το αν γνωρίζω ή όχι, κρίνοντας προφανώς από τον εαυτό σου.Μιας και σου φαίνεται παράξενο ένας νέος 17 ετών να έχει άποψη και να είναι σε θέση να δει πέρα από το ψέμα που του πλασάρουν καθημερινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Καθημερινά εκφράζει την δυσαρέσκεια του; Χέστηκα! Το θέμα είναι τι κάνει καθημερινά για να εκφράσει την δυσαρέσκειά του.Ναι κατά καιρούς κάνουν μία απεργία κάνουν και καμία διαδήλωση για να πάνε να τραβήξουν φωτογραφίες να τις ανεβάσουν στο facebook.Νομίζοντας ότι είναι επαναστάτες και ενάντια στο σύστημα.Εκείνοι που πραγματικά είναι ενάντια στο σύστημα και κάνουν τα πάντα για να το ανατρέψουν, είναι οι ελάχιστοι των ελαχίστων.
Όχι δεν θεωρώ πως ο τρόπος τους ήταν ό,τι πιο σωστό μπορούσαν να κάνουν.Το σίγουρο είναι ότι δεν το έκαναν ούτε για να κλέψουν ούτε για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο.Ήταν απλά ένα χτύπημα ενάντια στο σύστημα, με το οποίο κατάφεραν να μιλάνε γι'αυτούς όλα τα site και τα κανάλια.(Τα κανάλια έδωσαν το παρόν, θυμίζοντάς μας για ακόμα μία φορά την άθλια προπαγάνδα και παραπληροφόρησή τους).Προφανώς και θα υποστούν ποινές, αλλά μέχρι εκεί, δεν έχει κανένας αστυνομικός το δικαίωμα να ρίχνει ξύλο μόνο και μόνο επειδή του δόθηκε/έχει την δύναμη να ρίξει.

"Τέλος", μου θες και "τέλος" σε κείμενο 5 γραμμών , είπα την γνώμη μου για κάποιες απόψεις που καθημερινά κατακρίνω.Νομίζω έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω τον οποιοδήποτε και να εκφράζομαι ελεύθερα.
Επίσης το ότι είμαι στο 17ο έτος της ηλικίας μου, όπως λες, δεν σημαίνει πως δεν έχω ιδέα και ήρθα να το παίξω γνώστης της ζωής (μεγάλη κουβέντα, από αυτό και μόνο που είπες, έβγαλα το συμπέρασμά μου).Δεν έχω κάνει σοβαρή συζήτηση γιατί δεν έχει νόημα να κάνω.Παρακολούθησα και έκρινα.Επίσης μην κρίνεις το αν γνωρίζω ή όχι, κρίνοντας προφανώς από τον εαυτό σου.Μιας και σου φαίνεται παράξενο ένας νέος 17 ετών να έχει άποψη και να είναι σε θέση να δει πέρα από το ψέμα που του πλασάρουν καθημερινά.
Ακριβως,ο πατερας μου 50 χρονων οταν πηγε στην διαδηλωση προσφατα, φροντησε να ανεβασει και τις φωτο στο facebook,ελεος.Πρωτον,δεν ειπα οτι δεν εχεις το δικαιωμα,ειπα πως ειναι αγενεια να λες τραγικα τα πιστευω καποιου χωρις καλα καλα να κανεις μια συζητηση της προκοπης.Δεν ειπα οτι μου φαινεται παραξενο πως ενας 17χρονος εχει καταλαβει το ψεμα που του πλασαρουν,αλλα εσυ νομιζεις πως ολοι οι αλλοι ειναι υποχειρια του κρατους και δεν εχουν ιδεα για το τι πραγματικα συμβαινει στην κοινωνια.Ειναι διαφορετικο να ακους απο εναν μεγαλο ανθρωπο την αποψη του περι κοινωνιας που τα εχει ζησει ολα αυτα,παρα ενα 17χρονο που μολις τελειωσε το σχολειο.Ενα τελευταιο,πες μου λιγο το συμπερασμα σου απο την φραση που ειπα στο προηγουμενο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιος σκοτώνει αθώους πολίτες;
Η πλειοψηφία των πολιτών είναι ο διανοητικά καθυστερημένος νεοέλληνας που τον εξουσιάζει η τηλεόραση.Αυτή είναι η κοινή γνώμη.Μία τέτοια κοινή γνώμη, προσωπικά την έχω χεσμένη.


Για τρομοκρατία μιλάμε φιλε όχι για τις αδελφές του ελέους... μπορείς πολιτικά να ανήκεις όπου θες αλλά μην προτάσσεις την τρομοκρατία ως κάτι θεμιτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ακριβως,ο πατερας μου 50 χρονων οταν πηγε στην διαδηλωση προσφατα, φροντησε να ανεβασει και τις φωτο στο facebook,ελεος.Πρωτον,δεν ειπα οτι δεν εχεις το δικαιωμα,ειπα πως ειναι αγενεια να λες τραγικα τα πιστευω καποιου χωρις καλα καλα να κανεις μια συζητηση της προκοπης.Δεν ειπα οτι μου φαινεται παραξενο πως ενας 17χρονος εχει καταλαβει το ψεμα που του πλασαρουν,αλλα εσυ νομιζεις πως ολοι οι αλλοι ειναι υποχειρια του κρατους και δεν εχουν ιδεα για το τι πραγματικα συμβαινει στην κοινωνια.Ειναι διαφορετικο να ακους απο εναν μεγαλο ανθρωπο την αποψη του περι κοινωνιας που τα εχει ζησει ολα αυτα,παρα ενα 17χρονο που μολις τελειωσε το σχολειο.Ενα τελευταιο,πες μου λιγο το συμπερασμα σου απο την φραση που ειπα στο προηγουμενο ποστ.

Το ξέρω, δεν με ενδιαφέρει αν είναι αγένεια ή όχι, έχω το δικαίωμα (προς το παρόν τουλάχιστον) να κατακρίνω τα πιστεύω κάποιου, και θα το κάνω.Τι εννοείς λέγοντας "συζήτηση της προκοπής" ; Οι 10 σελίδες μέχρι στιγμής έχουν γεμίσει με "συζήτηση της προκοπής", θες να μου πεις; Δεν βρίσκω λόγο να κάνω μια τέτοια συζήτηση εδώ μέσα, από την στιγμή που ο καθένας μπαίνει και λέει το μακρύ του και το κοντό του.Τις σοβαρές συζητήσεις τις έκανα με τους φίλους και τους καθήγητές μου πρόσωπο με πρόσωπο.Εδώ μέσα το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να μπαίνω, να λέω την γνώμη μου να φεύγω και να χάνω τον χρόνο μου.

Δεν ειπα οτι μου φαινεται παραξενο πως ενας 17χρονος εχει καταλαβει το ψεμα που του πλασαρουν,αλλα εσυ νομιζεις πως ολοι οι αλλοι ειναι υποχειρια του κρατους και δεν εχουν ιδεα για το τι πραγματικα συμβαινει στην κοινωνια
Ακριβώς δεν έχουν ιδέα τι πραγματικά συμβαίνει στην κοινωνία.Μόνο που βάζεις και λίγες σάλτσες.

Ειναι διαφορετικο να ακους απο εναν μεγαλο ανθρωπο την αποψη του περι κοινωνιας που τα εχει ζησει ολα αυτα,παρα ενα 17χρονο που μολις τελειωσε το σχολειο.
Ακριβώς.Βέβαια το ότι έχουν ζήσει περισσότερα δεν σημαίνει ότι οι απόψεις τους είναι και οι "σωστές".Ακόμα δεν με ενδιαφέρει να ακούσω τον κάθε μεγάλο άνθρωπο να μου πει την γνώμη του για την κοινωνία.Μιας και η συντριπτική πλειοψηφία των "μεγαλων" σε ηλικία όπως λες, πηγαίνει και ψηφίζει ΝΔ Πασοκ και σύριζα.

Ενα τελευταιο,πες μου λιγο το συμπερασμα σου απο την φραση που ειπα στο προηγουμενο ποστ.
Τα συμπεράσματά μου από το ότι θεωρείς ότι το παίζω "γνώστης της ζωής" ; Σκέψου, δεν θα σου χαλάσω τις ανόητες αυταπάτες.

Για τρομοκρατία μιλάμε φιλε όχι για τις αδελφές του ελέους... μπορείς πολιτικά να ανήκεις όπου θες αλλά μην προτάσσεις την τρομοκρατία ως κάτι θεμιτό...

Προφανώς και δεν προτάσσω την "τρομοκρατία", ως κάτι θεμιτό.Απλά σου ξανά λέω, πως δεν έχεις ιδέα τι θα πει "τρομοκρατία".
Ως κάτι θεμιτό προτάσσω την αντίσταση, που έχουμε την τάση να την αποκαλούμε "τρομοκρατία".
Πολιτικά δεν ανήκω πουθενά.Δεν με ικανοποιεί κανένας.
Φιλιά, έχουμε και δουλειές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς και δεν προτάσσω την "τρομοκρατία", ως κάτι θεμιτό.Απλά σου ξανά λέω, πως δεν έχεις ιδέα τι θα πει "τρομοκρατία".
Ως κάτι θεμιτό προτάσσω την αντίσταση, που έχουμε την τάση να την αποκαλούμε "τρομοκρατία".
Πολιτικά δεν ανήκω πουθενά.Δεν με ικανοποιεί κανένας.



Έστω οτι δεν ξέρω τι είναι τρομοκρατία. Για όρισέ μου την εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Έστω οτι δεν ξέρω τι είναι τρομοκρατία. Για όρισέ μου την εσύ.

Τρομοκρατία είναι να μην ξέρεις αν αύριο θα έχεις μια στέγη για να κοιμηθείς, αν θα έχεις δουλειά για να ταΐσεις τα παιδιά σου, να σου επιβάλλουν εκβιαστικά διλήμματα ''Ευρώ ή Δραχμή'' και να σκέφτεσαι την αυτοκτονία περισσότερες φορές από το σεξ...

Την συγκεκριμένη φράση την βρήκα σε ένα πρόσφατο άρθρο σχετικά με τά γεγονότα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Έστω οτι δεν ξέρω τι είναι τρομοκρατία. Για όρισέ μου την εσύ.

Δεν θα παίξω την κολοκυθιά, μιας και ο ορισμός που θα δώσω θα ξεσηκώσει πάλι τον "λαό".
Ψάξε στο google και βρες κάτι που να σε καλύπτει.

Όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα, φιλιά.

edit: Μόνο μην ψάξεις το κανάλι του mega και βρεις ορισμό του στυλλ "Τρομοκρατία είναι να: "συγκρούεσαι με την άρχουσα τάξη και τους νόμους της."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Το ξέρω, δεν με ενδιαφέρει αν είναι αγένεια ή όχι, έχω το δικαίωμα (προς το παρόν τουλάχιστον) να κατακρίνω τα πιστεύω κάποιου, και θα το κάνω.Τι εννοείς λέγοντας "συζήτηση της προκοπής" ; Οι 10 σελίδες μέχρι στιγμής έχουν γεμίσει με "συζήτηση της προκοπής", θες να μου πεις; Δεν βρίσκω λόγο να κάνω μια τέτοια συζήτηση εδώ μέσα, από την στιγμή που ο καθένας μπαίνει και λέει το μακρύ του και το κοντό του.Τις σοβαρές συζητήσεις τις έκανα με τους φίλους και τους καθήγητές μου πρόσωπο με πρόσωπο.Εδώ μέσα το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να μπαίνω, να λέω την γνώμη μου να φεύγω και να χάνω τον χρόνο μου.
Παρακατω εσυ ο ιδιος μου λες πως ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του και πως τις σοβαρες συζητησεις τις εχεις κανει με φιλους και καθηγητες ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟ,ετσι λοιπον δεν χρειαζεται να μου ρωτας τι εννοω.Εκει το θεωρω πιο λογικο να κρινεις την ιδεολογια του καθενος παρα ετσι,δηλαδη κρινοντας της 5 γραμμες που εγραψα εγω για παραδειγμα.Παντως αρχισαμε μια κουβεντα που τελος δεν εχει.Ξερω ανθρωπους μεγαλους που παλεψαν για μια ''αναρχικη κοινωνια'' και τωρα εχουν καταληξει σε συριζα ή κκε.Η απαντηση στο ''γιατι'' ειναι ευκολη μην την ρωτησεις.Δεν σου λεω πως ειναι και σωστο,απλα αν ακουσεις την γνωμη τους σιγουρα κατι θα κερδισεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Ούτε διάβασα όλες τις σελίδες,ούτε θα το κάνω.Ούτε επίσης θα γράψω ένα κατεβατό.
Θα γράψω μονάχα αυτό : Οι τράπεζες έχουν κλεμμένα λεφτά.Οπότε οι προκάτοχοι κλέβουν την τράπεζα.Καλά κάνουν...όσο δεν επηρεάζεται ο συμπολίτης τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 106952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνα με την αστυνομία η σύλληψη έγινε στις 12:50 περίπου στην οδό Τρύφωνος στο κέντρο της Βέροιας και οι δράστες προσήχθησαν στη Διεύθυνση περί την 13:00 - 13:05 ώρα.
Φωτογραφήθηκαν ατύπως με κινητό τηλέφωνο περί την 13:11-13:14 ώρα και με ψηφιακή φωτογραφική μηχανή του Γραφείου Εγκληματολογικών Ερευνών της Υπηρεσίας περί την 13:30 ώρα, σύμφωνα με την αστυνομία.
Πηγή
Για άλλη μια φορά η ελληνική αστυνομία αμφισβητεί όχι μόνο την νοημοσύνη μας, άλλα και την όρασή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ούτε εγώ δεν θα πάρω την πρόχειρη και ανώριμη αντιπαραβολή που κάνεις μεταξύ του 'ενεργού' πολίτη - επαναστάτη που δεν βλέπει υποτίθεται τηλεόραση και μοιράζει προπαγανδιστικό υλικό ή έχει περάσει και στην ένοπλη δράση και του υπέρβαρου αργόσχολου ανθρώπου που η μόνη ασχολία του είναι η τηλεόραση. Δεν υπάρχουν μόνο 2 κατηγορίες ανθρώπων στην κοινωνία.... Κατανοώ οτι είναι βολικό για σένα απέναντί σου να έχεις άτομα της δεύτερης κατηγορίας, αλλά αυτό είναι μια ψευδαίσθηση.
Ανάμεσα σε αυτούς τους 2 υπάρχουν χιλιάδες άλλες περιπτώσεις φυσιολογικών ανθρώπων που διαφωνούν μαζί σου οχι επειδή τους το είπε το MEGA αλλά επειδή το έχουν βαθιά πεποίθηση. Για τον λόγο αυτό σταμάτα να είσαι απόλυτος γιατί το πιο πιθανό είναι να σκοντάψεις σε κάποιον τοίχο.

Whoa,whoa,whoa,whoa...ουδέποτε είπα ότι υπάρχουν μονάχα δύο κατηγορίες ανθρώπων,ούτε ότι υπάρχουν άνθρωποι "δεύτερης κατηγορίας".I have to apologize,αν τα μηνύματά μου άφησαν να εννοηθεί κάτι τέτοιο.My opinion is that there's no such thing as "κοινή γνώμη".Μέσα στην ετερογένεια και τον πλουραλισμό της σύγχρονης κοινωνίας,ο όρος "κοινή γνώμη",αποτελεί μια έννοια κενή νοήματος.Έχουμε μια υπερπληθώρα ανθρώπων,με μια υπερπληθώρα βιωμάτων,και αντίστοιχα άπειρα εν δυνάμει ερεθίσματα (διαφορετικές πηγές ενημέρωσης κλπ).Μπορείς να βρεις literally κάθε καρυδιάς καρύδι.So,τι σκατά πάει να πει κοινή γνώμη?I mean,I understand ότι μπορούμε να βγάλουμε έναν μέσο όρο (την "κοινή γνώμη") από κάθε σύνολο,αλλά για να έχει νόημα θα πρέπει το σύνολο αυτό να είναι σχετικά ομοιογενές.Σ'ένα σύνολο με πολλές υπερβολικά ακραίες τιμές,ένας μέσος όρος πρακτικά δεν αντιπροσωπεύει τίποτα το ουσιαστικό,γιατί δεν αντιστοιχεί σε κάτι το πραγματικό.Αντίστοιχα και η "κοινή γνώμη".Σε μια κοινωνία με τόση ετερογένεια,τι σκατά είναι αυτή η πουτάνα η "κοινή γνώμη"?Και που πρέπει να πάω για να τη βρω?
Φαντάζομαι όμως,ότι όταν τα ΜΜΕ αναφέρονται στην κοινή γνώμη,ως κοινή γνώμη ορίζουν την μερίδα ανθρώπων που επηρεάζονται από αυτά.Therefore,I guess η εικόνα του τηλεορασόπληκτου βλάκα που κρίνει τους πάντες και τα πάντα χωρίς να βγαίνει απ'το σπίτι του,δεν απέχει πολύ απ'την "κοινή γνώμη",as considered by the media.
Btw,όχι,δεν θεωρώ ότι η πλειοψηφία του κόσμου έχει "βαθιές πεποιθήσεις".Sure,υπάρχουν συνειδητοποιημένοι άνθρωποι κάθε απόχρωσης,αλλά αποτελούν τον κανόνα,όχι την εξαίρεση.Η πλειονότητα του κόσμου απλά βρίσκεται σ'ένα μαντρί,χωρίς να ξέρει το γιατί,και απλά βελάζει ακατάπαυστα (πάντα μου έκανε εντύπωση το πως οι πολλές φωνές βρίσκονται πάντα σε άμεση συνάρτηση με την άγνοια και την ημιμάθεια).Αυτό αποδεικνύεται εύκολα,βλέποντας π.χ. τη σύνθεση της σημερινής βουλής:διαφθορά (ΝΔ,ΠΑΣΟΚ),αυταρχισμός/ολοκληρωτισμός (Χ.Α.,ΚΚΕ),λαϊκισμός (Αν.Ελ.,ΣΥΡΙΖΑ) και ανευθυνότητα (Δημ.Αρ.).

ΥΓ (περί "φυσιολογικών" ανθρώπων):Ένα γενικότερο σχόλιο,σχετικά με την "ψυχολογιοποίηση" (την αναγωγή δηλαδή της ιδεολογίας των δραστών σε ψυχοπαθολογικά αίτια) που επιχειρούν πολλοί (και εδώ,αλλά και εκτός forum),σε αντιπαραβολή με την υπόλοιπη,"φυσιολογική" κοινωνία.Η άποψη ότι τυχόν τάσεις εξέγερσης,άρνησης και ανατροπής του συστήματος οφείλονται σε ψυχολογικά αίτια (προβληματική οικογένεια κλπ)-και κατά συνέπεια οι φέροντες αυτών των ιδεών μπορούν να θεωρηθούν σαν ψυχικά ασθενείς-άπτεται σε άκρως φασιστική λογική.Αυτό διότι δέχεται αξιωματικά το σύστημα σαν θέσφατο,σαν τη μόνη λογική λύση,οπότε κάθε μορφή ριζοσπαστικής αμφισβήτησης του,a priori περνάει στη σφαίρα της παραφροσύνης.Όλα τα ολοκληρωτικά καθεστώτα,που δεν επιδέχονταν καμία αμφισβήτηση της εξουσίας τους,αντιμετώπιζαν κατ'αυτόν τον τρόπο τους αντιφρονούντες,ως "τρελούς","προβληματικούς",και προσπαθούσαν να τους "αναμορφώσουν" και να τους "θεραπεύσουν" (ειδικά στην Ελλάδα,έχουμε μακρά εμπειρία με τέτοιες ιστορίες).Δεν πρόκειται ούτε για "παιδιά",ούτε για "παραπλανημένους",ούτε για οτιδήποτε "προβληματικό",που χρήζει επισκευής.Έχουμε 4 ενήλικες,που έκαναν μια συνειδητή πολιτική επιλογή,να εναντιωθούν απέναντι στο κράτος και στην εξουσία του.Μπορούμε να συμφωνήσουμε,ή να διαφωνήσουμε με την ιδεολογία και τις πρακτικές τους,αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό ζήτημα.Αυτό που έχει σημασία,είναι να κατανοήσουμε ότι έχουμε να κάνουμε με 4 άτομα των οποίων οι πολιτικές τους θέσεις τους οδήγησαν στο να κηρύξουν τον πόλεμο στο σύστημα,και δέχτηκαν τις συνέπειες.Τα εγκλήματά τους,είναι πολιτικά.

Μμμ σιγά... Είδαμε και το Νετσαγιεφ που ηταν απο φτωχή οικογένεια!
Ενώ τον Μπακουνιν αν και απο αριστοκρατικη οικογένεια,εικόνισμα τον έχουν οι αναρχικοί!:P

Ντάξει,δεν ήταν αριστοκράτης ακριβώς :P

Συγχαρητήρια. Τι πιο σωστό από το να σκοτώνεις αθώους πολίτες για κάτι που εσύ πιστεύεις... η κοινή γνώμη δεν είναι ο 50 χρονος είναι η πλειοψηφία των πολιτών. Αν βγεις και ρωτήσεις στο δρόμο δεν θα σου πουν οτι “με την τρομοκρατία θα αλλάξει ο κόσμος“.

Για την κοινή γνώμη,καθώς και για τις αντιλήψεις της πλειοψηφίας των πολιτών,μίλησα παραπάνω.

Το τι είναι σωστό,και το τι εστί "αθώος",είναι όλα υποκειμενικά.But it doesn't really matter that.We keep coming back to that first question I made on this thread:ποιον τρομοκρατούν ακριβώς?Τράπεζες κλέβουν,βόμβες σε ΑΤΜ τραπεζών βάζουν,καθώς και σε σπίτια και αμάξια πολιτικών,μεγαλοδημοσιογράφων και λοιπών "κεφαλιών".Ποιον τρομοκρατούν λοιπόν?Seriously,υπάρχει άνθρωπος που να βγαίνει απ'το σπίτι του και να σκέφτεται ότι υπάρχει κίνδυνος
α)να του διαρρήξουν το σπίτι,
β)να του κλέψουν το πορτοφόλι,
γ)να τον βιασούν,
δ)να του κλέψουν το πορτοφόλι και να τον βιάσουν,
ε)να του κλέψουν το πορτοφόλι και να τον μαχαιρώσουν,
στ)να τον βιάσουν και να τον μαχαιρώσουν,
ζ)να του κλέψουν το πορτοφόλι,να τον βιάσουν και να τον μαχαιρώσουν,
η)να τον πατήσει αυτοκίνητο
και
θ)να τον βάλουν στο στόχαστρό τους τρομοκράτες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top