[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Απλά ΑΙΣΧΟΣ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά, ό,τι και να πει κάποιος για το χορό του Ζαλόγγου, δηλαδή αν υπήρχε ή όχι, δεν έχει καμμία σημασία αν αυτός ο κάποιος δεν κατέχει σχετική και ποικίλλη βιβλιογραφία. Το να κάθομαι εγώ και να κατηγορώ κάποιον που αμφισβητεί την ύπαρξη του χορού του Ζαλόγγου μόνο και μόνο επειδή αυτό ενοχλεί την εικόνα που έχω για το έθνος μου, τότε είμαι για τα πανηγύρια. Οι περισσότεροι από εμάς το μόνο που ξέρουμε γι' αυτό το χορό είναι ο πιασάρικος ρυθμός του και ό,τι μας είπαν στο δημοτικό, άντε και γυμνάσιο. Καθόλου βεβιασμένη γενίκευση.
Και να πω και τη γνώμη μου, δε θα μου φαινόταν και τόσο περίεργο ή εξοργιστικό αν δεν υπήρξε ποτέ αυτός ο χορός: μου φαίνεται λογικό να δημιουργήθηκε αυτός ο μύθος με μία άλλη βάση(πχ ανομολόγιτες κακουχίες των γυναικών και των παιδιών του Ζαλόγγου) η οποία παραποιήθηκε για να εξυψώσει το εθνικό φρόνιμο τον ελλήνων κατά την επανάσταση. Να τους δείξει πόσο γενναίες ήταν αυτές οι γυναίκες και ότι θα μπορούσαν και αυτοί οι ίδιοι να έχουν θάρρος και να κάνουν μεγάλα πράγματα. Μου θυμίζει το μήλο του Αδάμ και την όλη ιστορία με το φίδι: πρόκειται για μια αλληγορία για να κάνει κάποια πράγματα πιο κατανοητά στους ανθρώπους εκείνης της πολύ παλιάς εποχής, μιας και αν επειχειρούνταν να γίνει αυτό με άλλον τρόπο, κάθε προσπάθεια κατά πάσα πιθανότητα θα ήταν μάταιη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Γενικά, ό,τι και να πει κάποιος για το χορό του Ζαλόγγου, δηλαδή αν υπήρχε ή όχι, δεν έχει καμμία σημασία αν αυτός ο κάποιος δεν κατέχει σχετική και ποικίλλη βιβλιογραφία. Το να κάθομαι εγώ και να κατηγορώ κάποιον που αμφισβητεί την ύπαρξη του χορού του Ζαλόγγου μόνο και μόνο επειδή αυτό ενοχλεί την εικόνα που έχω για το έθνος μου, τότε είμαι για τα πανηγύρια. Οι περισσότεροι από εμάς το μόνο που ξέρουμε γι' αυτό το χορό είναι ο πιασάρικος ρυθμός του και ό,τι μας είπαν στο δημοτικό, άντε και γυμνάσιο. Καθόλου βεβιασμένη γενίκευση.
Και να πω και τη γνώμη μου, δε θα μου φαινόταν και τόσο περίεργο ή εξοργιστικό αν δεν υπήρξε ποτέ αυτός ο χορός: μου φαίνεται λογικό να δημιουργήθηκε αυτός ο μύθος με μία άλλη βάση(πχ ανομολόγιτες κακουχίες των γυναικών και των παιδιών του Ζαλόγγου) η οποία παραποιήθηκε για να εξυψώσει το εθνικό φρόνιμο τον ελλήνων κατά την επανάσταση. Να τους δείξει πόσο γενναίες ήταν αυτές οι γυναίκες και ότι θα μπορούσαν και αυτοί οι ίδιοι να έχουν θάρρος και να κάνουν μεγάλα πράγματα. Μου θυμίζει το μήλο του Αδάμ και την όλη ιστορία με το φίδι: πρόκειται για μια αλληγορία για να κάνει κάποια πράγματα πιο κατανοητά στους ανθρώπους εκείνης της πολύ παλιάς εποχής, μιας και αν επειχειρούνταν να γίνει αυτό με άλλον τρόπο, κάθε προσπάθεια κατά πάσα πιθανότητα θα ήταν μάταιη.
Δε συμφωνώ μαζί σου,αλλά οκ γνώμη σου...για τα υπόλοιπα που είπε τί γνώμη έχεις?Γιατί δε στάθηκε μόνο στο Ζάλογγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
το αρχικο ποστ ολα τα λεφτα χχααχχααχχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ας πάει πρώτα αυτός μια βόλτα στο διάολο και μετά πάμε εμείς Γερμανία...

:P:P στην Γερμανια σου ειπε να πας οχι στην κολαση:confused:
ωχ... αν και ξερω την απαντηση την περιμενω:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:P:P στην Γερμανια σου ειπε να πας οχι στην κολαση:confused:
ωχ... αν και ξερω την απαντηση την περιμενω:redface:


Ναι για να πετύχουν αυτό ακριβώς που θέλουν. Να δουλεύω εγώ ο μαλάκας ο Έλληνας ως φτηνό εργατικό χέρι και ο Γερμανός θα πλουτίζει πάνω στην απελπισία μου για να επιβιώσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι για να πετύχουν αυτό ακριβώς που θέλουν. Να δουλεύω εγώ ο μαλάκας ο Έλληνας ως φτηνό εργατικό χέρι και ο Γερμανός θα πλουτίζει πάνω στην απελπισία μου για να επιβιώσω...

Οπως γίνετε με τους Κινεζους... Και τι θα κάνεις; αν είναι ανάγκη θα πας... Δεν ξέρεις ποτέ μπορεί να βρεις κάτι καλύτερο εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Οπως γίνετε με τους Κινεζους... Και τι θα κάνεις; αν είναι ανάγκη θα πας... Δεν ξέρεις ποτέ μπορεί να βρεις κάτι καλύτερο εκεί.

άμα πας και σε βλέπουν ως "τον βλάκα τον έλληνα" δεν έχεις ελπίδες να πιάσεις μια δουλειά σχετική με το αντικείμενό σου.
για καθαρίστρια και αν

πσ:το είχα στο αθόρυβο και δεν το ακουσα,σορυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπως γίνετε με τους Κινεζους... Και τι θα κάνεις; αν είναι ανάγκη θα πας... Δεν ξέρεις ποτέ μπορεί να βρεις κάτι καλύτερο εκεί.

Τι θα κάνεις; Τι θα κάνεις;;;;;;;;;!!!!!!!!!
Αυτό που κάνουν στην Τουρκία θα κάνεις. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι θα κάνεις; Τι θα κάνεις;;;;;;;;;!!!!!!!!!
Αυτό που κάνουν στην Τουρκία θα κάνεις. :mad:



Αυτό ακριβώς. Δεν θα αποφασίζουν άλλοι για εμάς και για το μέλλον μας γιατί είναι στο χέρι μας να το ορίσουμε εμείς. Αν ο λαός δεν θέλει μια κυβέρνηση ή ένα καθεστώς αυτό σίγουρα κάποτε θα πέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
άμα πας και σε βλέπουν ως "τον βλάκα τον έλληνα" δεν έχεις ελπίδες να πιάσεις μια δουλειά σχετική με το αντικείμενό σου.
για καθαρίστρια και αν

πσ:το είχα στο αθόρυβο και δεν το ακουσα,σορυ
Συμφωνω αλλα αν δειξεις τον καλυτερο σου εαυτο. Οτι δεν εχεις κατι προσωπικα μαζι τους ισως βρεις κατι. Η ελπιδα πεθαινει τελευταια! ( βλ. αυτο που λεω στην υπογραφη μου)
Στο ΥΓ σου: δεν πειραζει θα σε παρω σε λιγο
Τι θα κάνεις; Τι θα κάνεις;;;;;;;;;!!!!!!!!!
Αυτό που κάνουν στην Τουρκία θα κάνεις. :mad:
Δεν νομιζω να το κανει κανεις αυτο...
Αυτό ακριβώς. Δεν θα αποφασίζουν άλλοι για εμάς και για το μέλλον μας γιατί είναι στο χέρι μας να το ορίσουμε εμείς. Αν ο λαός δεν θέλει μια κυβέρνηση ή ένα καθεστώς αυτό σίγουρα κάποτε θα πέσει.

Συμφωνω οτι το μελλον ειναι στο χερι σου και πρεπει να κανεις το καλυτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
νεο παιδι,κριμα

Εγω δεν εχω προβλημα. Ισα ισα αν ηταν στο χερι μου θα εδειωχνα απο την βουλη ολους αυτους τους βλακες και τους παρτακιδες:) αλλα κοιτα λιγο γυρω σου... Σου φαινονται ατομα για να κανουν επανασταση; :confused: εμενα οχι.... Αργησαν να ξυπνησουν ΔΥΣΤΥΧΩΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Τι θα κάνεις; Τι θα κάνεις;;;;;;;;;!!!!!!!!!
Αυτό που κάνουν στην Τουρκία θα κάνεις. :mad:

To σκηνικό στην Τουρκία ειναι στημένο...και θα δειτε που δε ειναι καθολου καλο για την Ελλαδα...
Αυτο θα κανεις...(ΜΑΗΣ 68'):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Εγω δεν εχω προβλημα. Ισα ισα αν ηταν στο χερι μου θα εδειωχνα απο την βουλη ολους αυτους τους βλακες και τους παρτακιδες:) αλλα κοιτα λιγο γυρω σου... Σου φαινονται ατομα για να κανουν επανασταση; :confused: εμενα οχι.... Αργησαν να ξυπνησουν ΔΥΣΤΥΧΩΣ
η επανασταση γινεται πρωτα σε προσωπικο επιπεδο ας προσπαθησουμε αυτο για αρχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
η επανασταση γινεται πρωτα σε προσωπικο επιπεδο ας προσπαθησουμε αυτο για αρχη

Ισως... Μην χανουμε ελπιδες... Θα δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top