[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τι να τα τους κάνω του βαθμούς και τα εικοσάρια αν δεν μπορεί να καταλάβει ότι το ΟΧΙ είναι αυτοκτονία.
Φίλε τώρα το όχι νίκησε είτε το ψήφισε ο 1ος των 1ων είτε όχι πείρε 61,3%.
Τώρα αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να περιμένουμε τις εξελίσεις σου λέω όμως ότι υπάρχει μια πιθανότητα (έστω και μικρή) τα πράγματα να πάνε καλά.
Αλλά μπορεί όμως η μειοψηφία να σκέφτεικε σωστά και οχι η πλειοψηφία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Καλησπερα σας! Καπου καποτε ηταν ενας γεωργος που τον ελεγαν Ελληνα. Ο Ελληνας ειχε βρει μια τεραστια περιουσια απο τους προγονους του. Τον πατερα του,τους παππουδες του,τους προπαππουδες των παππουδων του. Ειχε ατελειωτα αμπελια ,ειχε εκτασεις απο ευοφορα χωραφια που δεν χωραγαν στο ματι..Οι προγονοι του χαθηκαν με την παροδο του χρονου...Η τεραστια αυτη περιουσια περνουσε απο οικογενεια σε οικογενεια επι αιωνες.Ο Ελληνας επαναπαυμενος οτι η περιουσια ειναι τεραστια και οσο και να σπαταλησει θα ειχε αλλο τοσο, δεν εκανε το απλο: να ψαξει να δει την περιουσια του. Να μαθει τι του ανηκει και ποσοι μοχθησαν για να την αποκτησει. ΤΙ ΘΥΣΙΕΣ ΕΚΑΝΑΝ. Ποσοι δουλεψαν και πως για αυτη την περιουσια. Ξαφνικα μια μερα ο πατερας του Ελληνα, ο Ελληνισμος, πεθανε. Ο Ελληνας δεν λυπηθηκε πολυ. "Εχω μεγαλη περιουσια" σκεφτηκε, "γρηγορα θα ξεπερασω τον χαμο του πατερα μου. Μπορω να κανω οτι θελω με τοση περιουσια,ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΛΟ!" Λιγες μερες μετα τον θανατο του Ελληνισμου ανοιχτηκε η διαθηκη και με τρομο ο Ελληνας πληροφορηθηκε οτι απο ολη αυτη την περιουσια,τα ευοφορα χωραφια τα αμπελια τα χιλιαδες στρεμματα με δεντρα, του ειχε μεινει ΜΟΝΟ ΕΝΑ χωραφι..Ενα χωραφι απο τοση περουσια..."Δεν πειραζει μπορει να μου εμεινα ενα μονο χωραφι αλλα ειναι γονιμο.Οτι και να καλλιεργησω θα μου αποδωσει καρπους.Αααχ,γιατι σπαταλησα τοσο ανοητα και τοσο αδικα την περιουσια μου δεξια κ αριστερα? Γιατι ποτε δεν πηγα να δω την περιουσια μου? ΝΑ ΜΑΘΩ τι καλλιεργειται στα χωραφια μου? ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ... Ας ειναι. Εστω και αργα ειδα και καταλαβα το λαθος μου.Θα δουλεψω σκληρα και θα τα καταφερω. Θα κανω περιφανο τον πατερα μου τον Ελληνισμο και θα του αποδειξω οτι ειμαι αξιος συνεχιστης του. Θα ειναι σαν να ζει και παλι. ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Η ΚΑΤΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ,ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ." Αυτα σκεφτηκε ο γεωργος και απο την αλλη κιολας μερα επεσε με τα μουτρα στην δουλεια. Διδαγμενος και πικραμενος απο τα λαθη του δουλευε σκληρα για να κρατησει ζωντανη οχι μονο την περιουσια του, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΤΟΥ ΟΤΙΚΑΜΜΙΑ ΜΑΧΗ ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙΣ.Ενα πρωι τον επισκεφτηκε ο ζηλιαρης φιλος του. Με ενα ειρωνικο χαμογελο μεχρι τα αυτια του ειπε: Καλημερα Ελληνα! Βλεπω ξυπνας νωρις τελευταια. Εχεις ριχτει στην δουλεια. Αλλα μαθε κατι. Για μενα δουλευεις. Το χωραφι αυτο δεν σου ανηκει πια. Το ειχαν βαλει υποθηκη οι παππουδες σου. Το χωραφι ειναι δικο μου. Αν δεν μου το δωσεις θα φωναξω σε ολο το χωριο οτι εισαι κλεφτης και θα σε κλεισω φυλακη! Παγωσε το αιμα του δυστυχου του Ελληνα. ΦΟΒΗΘΗΚΕ. Μετα ομως ο φοβος του εγινε οργη. ΕΙΣΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ! Του φωναξε. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ! ΕΣΥ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΣ! Εγω? Απορρησε εκεινος. Τι σου χρωσταω εγω? Ο Ελληνας σηκωθηκετον κοιταξε καταματα και του απαντησε: Ξεχνας φιλε μου οτι μολις πριν λιγο καιρο εβαλες φως στο σπιτι σου. Μεχρι να βαλεις σου εδινε ο πατερας μου. Ξεχνας οτι ερχοσουν και επαιρνες νερο απο το πηγαδι μου πριν φτιαξεις τις δικες σου υπερσυχρονες αντιλες.Ξεχνας οτι οταν ειχες μουδαφιρηδες τους εφερνες στο σπιτι μου να φανε γιατι το δικο σου ειναι μικρο και δεν τους χωραγε. Ξεχνας οτι οταν ηθελες να δανειστεις λεφτα ελεγες οτι ησουν γειτονας μου και ολοι σου εδειναν επειδη ολοι σεβονταν την οικογενεια μου. Ξεχνας οτι ο πατερας μου σε εμαθε να σπερνεις και να οργωνεις.Και δεν σου ζητησε ποτε λεφτα γι'αυτο. Και οταν τα ζωα σου αρρωστηαν και μπηκαν μεσα στα κοπαδια μας και κολλησαν και τα δικα μας, και χασαμε 341 ζωα, ο πατερας μου ποτε δεν σου ζητησε αποζημιωση.Εσυ λοιπον μου χρωστας και οχι εγω. Εσυ δεν ηρθες εδω σημερα για να μου παρεις το χωραφι. Οχι. Εχεις πολλα χωραφια,εχεις λεφτα. Εσυ ηρθες για να μου παρεις την ελπιδα μου.Ηρθες να μου παρεις το τελευταιο κομματι γης που μου απεμεινε.Θυμωσες επειδη σου ζητησα την αποζημιωση που μου χρωστας απο παλια. Δεν θες το χωραφι μου. Να μην σου ζηταω αυτα που δικαιουμαι θες,να παψω να φωναζω θες, να μην ορθωσω αναστημα θες. Να μην ξαναφτιαξω την περιουσια μου θες. Να ξεχαστει το ονομα του πατερα μου θες. ΟΧΙ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

flamingo

Νεοφερμένος

Ο flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Φίλε τώρα το όχι νίκησε είτε το ψήφισε ο 1ος των 1ων είτε όχι πείρε 61,3%.
Τώρα αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να περιμένουμε τις εξελίσεις σου λέω όμως ότι υπάρχει μια πιθανότητα (έστω και μικρή) τα πράγματα να πάνε καλά.
Αλλά μπορεί όμως η μειοψηφία να σκέφτεικε σωστά και οχι η πλειοψηφία
Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Η Ρόδος είναι το 61,3% του ΟΧΙ. Το "πήδημα" είναι να μείνεις στο ευρώ, να μην κουρέψεις τις καταθέσεις, να ανοίξεις τις τράπεζες, να φέρεις λεφτά στα ταμεία, να μην κόψεις μισθούς και συντάξεις, να ανασάνει η αγορά και να αποτρέψεις άλλες εκατοντάδες χιλιάδες απολύσεις από χιλιάδες λουκέτα. Εκτός αν αναθέσεις και το "πήδημα" στο λαό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Η Ρόδος είναι το 61,3% του ΟΧΙ. Το "πήδημα" είναι να μείνεις στο ευρώ, να μην κουρέψεις τις καταθέσεις, να ανοίξεις τις τράπεζες, να φέρεις λεφτά στα ταμεία, να μην κόψεις μισθούς και συντάξεις, να ανασάνει η αγορά και να αποτρέψεις άλλες εκατοντάδες χιλιάδες απολύσεις από χιλιάδες λουκέτα. Εκτός αν αναθέσεις και το "πήδημα" στο λαό...

Φίλε δεν ξέρω τι ποσοστό είχε η Ρόδος δεν ξέρω τι ποσοστό έχει το οχι ούτε στο χωριό μου αλλά σου λέω ότι και τα 2 ήταν δύσκολα για τον ελληνικό λαό να αποφασίσει το "πήδημα" ποιο πιθανόν είναι να έρθει και με τα 2.
Σου το λέω γιατί μπορεί να μην κάτσουν οι Ευρωπαίοι να μας κοιτάνε με τα χέρια σταυρωμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Όταν σε έχουν στριμώξει στη γωνία, μόνο μια κατεύθυνση υπάρχει για να κινηθείς και ξέρεις από πριν ότι αν την ακολουθήσεις, θα ματώσεις. Εδώ που έφτασε το πράγμα, ας μη τρέφουμε αυταπάτες. Όποιος περιμένει να επιτευχθεί συμφωνία με ευνοϊκότερους όρους, απλά ονειρεύεται. Όλοι βλέπουμε το πολύ αρνητικό κλίμα που υπάρχει στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες για την Ελλάδα και οι δανειστές έχουν ήδη γράψει το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Το παιχνίδι το έχουμε χάσει προ πολλού και για να μην πάμε στη δραχμή, θα πρέπει να υπογράψουμε μια συμφωνία με πολύ σκληρά μέτρα. Ας προετοιμαστούμε λοιπόν για το πιο σκληρό μνημόνιο μέχρι σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Όταν σε έχουν στριμώξει στη γωνία, μόνο μια κατεύθυνση υπάρχει για να κινηθείς και ξέρεις από πριν ότι αν την ακολουθήσεις, θα ματώσεις. Εδώ που έφτασε το πράγμα, ας μη τρέφουμε αυταπάτες. Όποιος περιμένει να επιτευχθεί συμφωνία με ευνοϊκότερους όρους, απλά ονειρεύεται. Όλοι βλέπουμε το πολύ αρνητικό κλίμα που υπάρχει στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες για την Ελλάδα και οι δανειστές έχουν ήδη γράψει το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Το παιχνίδι το έχουμε χάσει προ πολλού και για να μην πάμε στη δραχμή, θα πρέπει να υπογράψουμε μια συμφωνία με πολύ σκληρά μέτρα. Ας προετοιμαστούμε λοιπόν για το πιο σκληρό μνημόνιο μέχρι σήμερα.

τουλαχιστον οι ελληνες ονειρευτηκαν για λιγο πως κανουν την μεγαλη επανασταση τους χορευοντας ανεμελα στο συνταγμα..
αν δεν το εχουν καταλαβει ακομα (που αποκλειται γιατι τρεφουν τυφλη εμπιστοσυνη στον ηγετη τους) ο Τσιπρας παρακαλα να γινει συμφωνια στις προτασεις που το 61% ειπε οχι και οι Ευρωπαιοι ζητουν περισσοτερα γιατι πολυ απλα πρεπει να κοστολογηθει αφενος ο πολυτιμος χρονος που σπαταληθηκε για ενα ανευ ουσιας δημοψηφισμα και αφετερου να κοστολογηθει το ελλειμμα εμπιστοσυνης της κυβερνησης που σηκωνεται ξαφνικα απο το τραπεζι και παει να κανει δημοψηφισμα. ποιος τους εγγυάται οτι δεν θα το ξανακανει αυτο?

να δουμε τι θα γινει ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
τουλαχιστον οι ελληνες ονειρευτηκαν για λιγο πως κανουν την μεγαλη επανασταση τους χορευοντας ανεμελα στο συνταγμα..
αν δεν το εχουν καταλαβει ακομα (που αποκλειται γιατι τρεφουν τυφλη εμπιστοσυνη στον ηγετη τους) ο Τσιπρας παρακαλα να γινει συμφωνια στις προτασεις που το 61% ειπε οχι και οι Ευρωπαιοι ζητουν περισσοτερα γιατι πολυ απλα πρεπει να κοστολογηθει αφενος ο πολυτιμος χρονος που σπαταληθηκε για ενα ανευ ουσιας δημοψηφισμα και αφετερου να κοστολογηθει το ελλειμμα εμπιστοσυνης της κυβερνησης που σηκωνεται ξαφνικα απο το τραπεζι και παει να κανει δημοψηφισμα. ποιος τους εγγυάται οτι δεν θα το ξανακανει αυτο?

να δουμε τι θα γινει ..

Ποιος σηκώθηκε από το τραπέζι είμαστε σοβαροί; Διαπραγματεύονταν επί μέρες μέχρι που πήραν μια τελική πρόταση από τους Ευρωπαίους ως ένδειξη και καλά καλής θέλησης που άφηνε το ΦΠΑ στα ξενοδοχεία στο 13%. Η κυβέρνηση δεν το δέχτηκε και την άλλη μέρα τους έκαναν εκδικητικά την προηγούμενη χειρότερη πρόταση ως τελεσίγραφο, κι αυτό ενώ σε 3 μέρες έληγε το πρόγραμμα. Εσύ εκεί τι θα έκανες δηλαδή; Το δημοψήφισμα ήταν ο μόνος τρόπος να κερδίσουν χρόνο. Λεφτά σε αυτό το διάστημα από τη στιγμή που επιβλήθηκε έλεγχος κεφαλαίων πώς χάθηκαν; διέρρηξαν τις τράπεζες και τα έβγαλαν πετώντας;

Όσο για το ύψος των μέτρων, από τη στιγμή που απορρίφθηκαν οι μειώσεις των συντάξεων ζητήθηκαν ισοδύναμα, η κυβέρνηση έδωσε ισοδύναμα και το ΔΝΤ δεν τα δέχτηκε γιατί στράφηκαν στη φορολογία των κερδοφόρων επιχειρήσεων! Και μετά έχουν το θράσος και κάνουν συνεντεύξεις τύπου και λένε εμείς ζητάμε μόνο πλεονάσματα και κοστολογημένα μέτρα κι όχι μειώσεις μισθών και συντάξεων. Λες και οι κυβερνήσεις δε το χουν σε τίποτα να παίρνουν μέτρα πολιτικού κόστους. Αλλά αφού υπάρχουν άνθρωποι που τα πιστεούουν τι μπορώ να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ποιος σηκώθηκε από το τραπέζι είμαστε σοβαροί; Διαπραγματεύονταν επί μέρες μέχρι που πήραν μια τελική πρόταση από τους Ευρωπαίους ως ένδειξη και καλά καλής θέλησης που άφηνε το ΦΠΑ στα ξενοδοχεία στο 13%. Η κυβέρνηση δεν το δέχτηκε και την άλλη μέρα τους έκαναν εκδικητικά την προηγούμενη χειρότερη πρόταση ως τελεσίγραφο, κι αυτό ενώ σε 3 μέρες έληγε το πρόγραμμα. Εσύ εκεί τι θα έκανες δηλαδή; Το δημοψήφισμα ήταν ο μόνος τρόπος να κερδίσουν χρόνο. Λεφτά σε αυτό το διάστημα από τη στιγμή που επιβλήθηκε έλεγχος κεφαλαίων πώς χάθηκαν; διέρρηξαν τις τράπεζες και τα έβγαλαν πετώντας;

Όσο για το ύψος των μέτρων, από τη στιγμή που απορρίφθηκαν οι μειώσεις των συντάξεων ζητήθηκαν ισοδύναμα, η κυβέρνηση έδωσε ισοδύναμα και το ΔΝΤ δεν τα δέχτηκε γιατί στράφηκαν στη φορολογία των κερδοφόρων επιχειρήσεων! Και μετά έχουν το θράσος και κάνουν συνεντεύξεις τύπου και λένε εμείς ζητάμε μόνο πλεονάσματα και κοστολογημένα μέτρα κι όχι μειώσεις μισθών και συντάξεων. Λες και οι κυβερνήσεις δε το χουν σε τίποτα να παίρνουν μέτρα πολιτικού κόστους. Αλλά αφού υπάρχουν άνθρωποι που τα πιστεούουν τι μπορώ να πω.

"Εσύ εκεί τι θα έκανες δηλαδή;"

εγώ αν ήμουν εκεί εκείνη τη δεδομένη στιγμή υπό εκείνες τις συνθήκες θα ήθελα να μπορούσα να το υπέγραφα αμέσως.
εκ του αποτελέσματος θα έκανα καλά απο πολλές απόψεις.
έτσι και θα είχα προλάβει το να μην μπουν κεφαλαιακοί έλεγχοι στις τράπεζες (το ότι λένε ότι δεν το περίμεναν είναι καθαρό ψέμα) και αυτό που θα υπέγραφα θα ηταν καλύτερο από αυτό που θα υπογράψουν τώρα (αν το υπογράψουν). ξεκάθαρα.
λέω όμως "θα ήθελα να μπορούσα".και το λέω γιατί ξέρω πως δεν μπορούσαν. καταλαβαίνω γιατί έκαναν ότι έκαναν. δεν μπορούσαν για εσωκομματικούς και επικοινωνιακούς λόγους. αν υπέγραφαν ούτε υπήρχε περίπτωση να πέρναγε από το κόμμα του (τωρα πλάκα-πλάκα πήρε την εξουσιόδοτηση και ας αφορά χειρότερα μέτρα) και επικοινωνιακά δεν θα είχε μαζί του τον κόσμο. η μεγάλη μαγκιά που θα καταφέρει να κάνει ο τσίπρας είναι να υπογράψει πολύ κακό μνημόνιο και να έχει και τον κόσμο στο πλευρό του. είναι πανέξυπνος δε λέω ..

"Το δημοψήφισμα ήταν ο μόνος τρόπος να κερδίσουν χρόνο."

το δημοψήφισμα ήταν ξεκάθαρα ανευ ουσίας. έγινε αποκλειστικά και μόνο και εσωκομματικούς και επικοινωνιακούς λόγους. δε λέω πως αυτοί δεν είναι σημαντικοί λόγοι. αν και τωρα κάποιος δεν καταλαβαίνει ότι το δημοψήφισμα ήταν μια σκέτη απάτη, δεν θέλει να το καταλάβει λόγω εγωισμού και μη βούλησης παραδοχής του εμπαιγμού του.
να σου θυμίσω ότι ο χρόνος είναι χρήμα. αυτό το πανάρχαιο ρητό επαληθεύτηκε τώρα που ο λίγος χρόνος που κέρδισε κόστισε πανάκριβα στην ελληνική οικονομία με το κλεισιμο των τραπεζων και τα capital controls που θα αρθουν σε χρόνια τωρα με ότι συνεπειες συνεπάγεται αυτό. (πιστεύω είναι ευνόητοι οι λόγοι)
επίσης να σου θυμίσω πως το δημοψηφισμα δημιούργησε έλλειμμα εμπιστοσύνης και αξιοπιστίας ανάμεσα στους εταίρους και στην κυβερνηση που με τη σειρα του πρέπει κι αυτό να κοστολογηθεί και να αποτιμηθεί σε νέα μέτρα σε περίπτωση μη επίτευξης των στόχων (ρεαλιστική υπόθεση με αυτό το τσιρκο που λέγεται κυβερνηση).
επομένως καλύτερα να πούμε πως το δημοψηφισμα κόστισε πολύ-πολύ-πολύ σε χρήμα, άμεσα και έμμεσα, και να μην επισκιάσουμε όλες αυτες τις επιπτώσεις στο ότι κέρδισε 10 ημέρες επειδή ο ίδιος εγκλώβισε χρονικά τον εαυτό του.
τι να λέμε τώρα .. το ότι γενικά όλη η διαπραγματευτική τακτική ήταν εσφαλμένη ειναι γεγονός.. πως γίνεται να το αρνείται αυτό κάποιος?

Λεφτά σε αυτό το διάστημα από τη στιγμή που επιβλήθηκε έλεγχος κεφαλαίων πώς χάθηκαν; διέρρηξαν τις τράπεζες και τα έβγαλαν πετώντας;

πραγματικά είναι ερωτηση τώρα αυτή? βγάλε τη από τα συμφραζόμενα ..

Όσο για το ύψος των μέτρων, από τη στιγμή που απορρίφθηκαν οι μειώσεις των συντάξεων ζητήθηκαν ισοδύναμα, η κυβέρνηση έδωσε ισοδύναμα και το ΔΝΤ δεν τα δέχτηκε γιατί στράφηκαν στη φορολογία των κερδοφόρων επιχειρήσεων!

έχεις προσέξει το εξης:
η κυβερνηση την μια επικαλειται την εκθεση του ΔΝΤ επειδη λέει την αναγκη αναδιαρθρωσης χρεους κλπ. αλλά αν συνεχισει κανεις να διαβαζει την εκθεση του θα δει ακριβως αυτό που λες κι εσύ. συγγνωμη δεν αντιφάσκει αυτό?
εγω πιστεύω ότι το ΔΝΤ σαν καθαρός τεχνοκρατικός και μη πολιτικοποιημένος θεσμός λέει τα πιο σωστά πράγματα τα οποία απέχουν από τον εγκλωβισμό των άλλων θεσμών σε εσωκομματικούς, πολιτικούς και επικοινωνιακούς λόγους.
δεν αρκεί να δωσει ισοδυναμα. πρέπει αυτά να είναι ρεαλιστικά και να αποδώσουν μακροπρόθεσμα.
αν στραφει στη φορολογια (δεν υπάρχει φορολογια ζημιογόνων είναι περιττό ο προσδιορισμός "κερδοφόρων") των επιχειρησεων τότε πως θα διαμορφωθεί ένα ελκυστικο τοπίο για προσέλκυση νέων επενδύσεων? που αν δεν έρθουν τετοιες επενδυσεις μιλάμε για αύξηση ανεργίας. δηλαδή ακομα πιο βαθια υφεση.
όσο και αν ακούγεται πιο άσχημο σου λέω πως το να μειωθουν οι συντάξεις είναι λιγότερο υφεσιακό μέτρο και μακράν καλυτερη επιλογη από υπερφορολογηση επιχειρησεων γιατι οι επιπτωσεις του τελευταίου θα ήταν χειρότερες.
είδες? μόνος μου είπα ότι ακουγεται άσχημο. άρα γιατί δεν θέλει να το κανει η κυβερνηση αν και ξέρει πως ειναι αποδοτικοτερο? ακριβως για αυτό! επειδη ακουγεται άσχημο.. δηλαδη καθαρα επικοινωνιακοι λογοι και να μην αναλαβει το άμεσο πολιτικό κόστος που επιφέρει η μειωση συντάξεων..

Λες και οι κυβερνήσεις δε το χουν σε τίποτα να παίρνουν μέτρα πολιτικού κόστους.

από όλα τα παραπάνω καταλαβαινεις ποσο ενδιαφερει μια κυβερνηση να εχει σωστη επικοινωνιακη πολιτικη. και να λαμβανει αποφάσεις που δεν θα εχουν πολιτικό κόστος που θα οδηγησει σε απωλεια ψηφοφορων. για αυτο φιλε μου η Ελλάδα έχει φτάσει εδώ. γιατί όλα τα κόμματα ανεξαιρέτως, ανέκαθεν έπρατταν με επικοινωνιακά τρικ για να μην χρεωθούν πολιτικό κόστος.. για αυτό δεν έχουν γινει σωστες κινησεις. και ποτέ δεν εφαρμόστηκε ένα σωστό μνημόνιο.
αν δεν σου αρέσει η λέξη μνημόνιο, να το λες αναγκαιες μεταρρυθμησεις. να ξερεις ομως πως τα μνημονια-μεταρρυθμισεις εχουν ως σκοπο και στοχο να αλλαξουν οι δομες της οικονομιας μας ωστε να γινουν απο ελλειμματικες σε πλεονασματικες. το όλο θέμα με το χρεος είναι άλλο ένα επικοινωνιακο τρικ. το πρόβλημα δεν ειναι το χρεος αυτο καθ αυτό αλλα το να φτιαξουμε μια σωστα δομημενη οικονομια που να ειναι πλεονασματική και όχι ελλειμματική που συνεχίζει να ειναι μετά από χρόνια μνημονίων. μνημόνια που δεν είχαν ποτέ τα σωστά μέτρα και που πρωτιστως ποτέ δεν εφαρμόστηκαν σε αυτη τη χωρα μπάχαλο που λέγεται Ελλάδα.. χώρα μπάχαλο που το 2009 είχε 16% δημοσιονομικό έλλειμμα (δεν ξερω αν αντιλαμβάνεστε το ποσοστό) και τωρα απαιτεί η Γερμανία ώντας πλεονεσματική να συνεχίσει να χρηματοδοτεί μια ελλειμματική χώρα, χωρίς κιολας η ελλειμματικη να έχει τη διάθεση να εφαρμόσει ποτέ τις αναγκαίες μεταρρυθμισεις (ΝΑΙ σε αυτες ειναι Και μειωση συντάξεων Και μισθων) για να γινει πλεονασματική.
τι να λέμε τωρα φιλε μου...
στο τέλος να ξέρεις πως για όλα φταίει η νοοτροπία του νεοέλληνα.. κανείς άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εγώ αν ήμουν εκεί εκείνη τη δεδομένη στιγμή υπό εκείνες τις συνθήκες θα ήθελα να μπορούσα να το υπέγραφα αμέσως.
εκ του αποτελέσματος θα έκανα καλά απο πολλές απόψεις.
έτσι και θα είχα προλάβει το να μην μπουν κεφαλαιακοί έλεγχοι στις τράπεζες (το ότι λένε ότι δεν το περίμεναν είναι καθαρό ψέμα) και αυτό που θα υπέγραφα θα ηταν καλύτερο από αυτό που θα υπογράψουν τώρα (αν το υπογράψουν). ξεκάθαρα.
λέω όμως "θα ήθελα να μπορούσα".και το λέω γιατί ξέρω πως δεν μπορούσαν. καταλαβαίνω γιατί έκαναν ότι έκαναν. δεν μπορούσαν για εσωκομματικούς και επικοινωνιακούς λόγους. αν υπέγραφαν ούτε υπήρχε περίπτωση να πέρναγε από το κόμμα του (τωρα πλάκα-πλάκα πήρε την εξουσιόδοτηση και ας αφορά χειρότερα μέτρα) και επικοινωνιακά δεν θα είχε μαζί του τον κόσμο. η μεγάλη μαγκιά που θα καταφέρει να κάνει ο τσίπρας είναι να υπογράψει πολύ κακό μνημόνιο και να έχει και τον κόσμο στο πλευρό του. είναι πανέξυπνος δε λέω ..
Δεν μπορούσαν να το υπογράψουν γιατί δεν εκλέχθηκαν για να υπογράψουν κάτι τέτοιο. Γιατί ο ίδιος ο υπουργός οικονομικών βγήκε και είπε πως τέτοιες προτάσεις είνια υφεσιακές και δε βοηθούν σε τίποτα. Δε μπορείς να αποδεχτείς κάτι στο οποίο δεν πιστεύεις.
Όπως και δε μπορούν να αποδεχτούν και τις σημερινές απαιτήσεις. Πόσο μάλλον μετά από το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος. Έτσι και τα δεδομένα δεν αλλάξουν πιστεύω πως έχουν κάθε λόγο να πάνε για ρήξη.


το δημοψήφισμα ήταν ξεκάθαρα ανευ ουσίας. έγινε αποκλειστικά και μόνο και εσωκομματικούς και επικοινωνιακούς λόγους. δε λέω πως αυτοί δεν είναι σημαντικοί λόγοι. αν και τωρα κάποιος δεν καταλαβαίνει ότι το δημοψήφισμα ήταν μια σκέτη απάτη, δεν θέλει να το καταλάβει λόγω εγωισμού και μη βούλησης παραδοχής του εμπαιγμού του.
να σου θυμίσω ότι ο χρόνος είναι χρήμα. αυτό το πανάρχαιο ρητό επαληθεύτηκε τώρα που ο λίγος χρόνος που κέρδισε κόστισε πανάκριβα στην ελληνική οικονομία με το κλεισιμο των τραπεζων και τα capital controls που θα αρθουν σε χρόνια τωρα με ότι συνεπειες συνεπάγεται αυτό. (πιστεύω είναι ευνόητοι οι λόγοι)
επίσης να σου θυμίσω πως το δημοψηφισμα δημιούργησε έλλειμμα εμπιστοσύνης και αξιοπιστίας ανάμεσα στους εταίρους και στην κυβερνηση που με τη σειρα του πρέπει κι αυτό να κοστολογηθεί και να αποτιμηθεί σε νέα μέτρα σε περίπτωση μη επίτευξης των στόχων (ρεαλιστική υπόθεση με αυτό το τσιρκο που λέγεται κυβερνηση).
επομένως καλύτερα να πούμε πως το δημοψηφισμα κόστισε πολύ-πολύ-πολύ σε χρήμα, άμεσα και έμμεσα, και να μην επισκιάσουμε όλες αυτες τις επιπτώσεις στο ότι κέρδισε 10 ημέρες επειδή ο ίδιος εγκλώβισε χρονικά τον εαυτό του.
τι να λέμε τώρα .. το ότι γενικά όλη η διαπραγματευτική τακτική ήταν εσφαλμένη ειναι γεγονός.. πως γίνεται να το αρνείται αυτό κάποιος?
Ποιοι είναι οι εσωκομματικοί λόγοι; Είχαν εσωτερικές διαφωνίες και δεν το ξέρω; Ήθελε ο Τσίπρας να αποδεχτεί την πρόταση και ο Λαφαζάνης δεν τον άφηνε;
Δημοψήφισμα γίνεται όταν νιώθει μια κυβέρνηση πως δεν έχει τη δικαιοδοσία να προχωρήσει. Και στην πράξη αυτό έγινε.

Θυμίζω πως το προηγούμενο bank run που είχε καταγραφεί παλιότερα ήταν το 2012. Χάσιμο χρόνου και οι εκλογές λοιπόν.

έχεις προσέξει το εξης:
η κυβερνηση την μια επικαλειται την εκθεση του ΔΝΤ επειδη λέει την αναγκη αναδιαρθρωσης χρεους κλπ. αλλά αν συνεχισει κανεις να διαβαζει την εκθεση του θα δει ακριβως αυτό που λες κι εσύ. συγγνωμη δεν αντιφάσκει αυτό?
εγω πιστεύω ότι το ΔΝΤ σαν καθαρός τεχνοκρατικός και μη πολιτικοποιημένος θεσμός λέει τα πιο σωστά πράγματα τα οποία απέχουν από τον εγκλωβισμό των άλλων θεσμών σε εσωκομματικούς, πολιτικούς και επικοινωνιακούς λόγους.
δεν αρκεί να δωσει ισοδυναμα. πρέπει αυτά να είναι ρεαλιστικά και να αποδώσουν μακροπρόθεσμα.
αν στραφει στη φορολογια (δεν υπάρχει φορολογια ζημιογόνων είναι περιττό ο προσδιορισμός "κερδοφόρων") των επιχειρησεων τότε πως θα διαμορφωθεί ένα ελκυστικο τοπίο για προσέλκυση νέων επενδύσεων? που αν δεν έρθουν τετοιες επενδυσεις μιλάμε για αύξηση ανεργίας. δηλαδή ακομα πιο βαθια υφεση.
όσο και αν ακούγεται πιο άσχημο σου λέω πως το να μειωθουν οι συντάξεις είναι λιγότερο υφεσιακό μέτρο και μακράν καλυτερη επιλογη από υπερφορολογηση επιχειρησεων γιατι οι επιπτωσεις του τελευταίου θα ήταν χειρότερες.
είδες? μόνος μου είπα ότι ακουγεται άσχημο. άρα γιατί δεν θέλει να το κανει η κυβερνηση αν και ξέρει πως ειναι αποδοτικοτερο? ακριβως για αυτό! επειδη ακουγεται άσχημο.. δηλαδη καθαρα επικοινωνιακοι λογοι και να μην αναλαβει το άμεσο πολιτικό κόστος που επιφέρει η μειωση συντάξεων..
Πού είναι ακριβώς η αντίφαση; Είναι απλό όταν θες 5% πλεονάσματα για να μπορείς να αποπληρώσεις το χρέος σου υπάρχει πρόβλημα, πόσο μάλλον όταν είσαι σε ύφεση. Αυτό το πρόβλημα ανέδειξε το ΔΝΤ και για αυτό τάχθηκε σε αυτό το θέμα με το μέρος του η κυβέρνηση. Το ΔΝΤ όμως είναι ένας τεχνοκρατικός οργανισμός. Και φανερά πολιτικοποιημένος μάλιστα. Μέτρα όπως οι ιδιωτικοποιήσεις, το άνοιγμα επαγγελμάτων και οι απελευθερώσεις των ομαδικών απολύσεων είναι τέλεια προσανατολισμένη ατζέντα που πατά πάνω στη γραμμή της νεοφιλελεύθερης σχολής. Ας έχουμε τουλάχιστον το θάρρος να το παραδεχτούμε αυτό δεν είναι κακό.
Για τις επενδύσεις προσωπικά έχω πει τη γνώμη μου πολλές φορές, το θέμα είναι να πέσουν χρήματα στην αγορά, δεν έχει σημασία από ποιον. Απλά ο καθένας θα φροντίσει χρηματοδοτώντας εσένα να εξυπηρετήσει τα δικά του συμφέροντα. Όπως μια κυβέρνηση θα σου πει πως θα σου χρηματοδοτήσω μόνο προγράμματα εξωστρέφειας γιατί σε θέλουμε μόνο για τουρισμό, έτσι και η επιχείρηση θα σου πει πήγαινε τον κατώτατο στα 300 ευρώ για να σου κάνω τη χάρη να ανοίξω εργοστάσιο. Σε κάθε περίπτωση για κάποιον με μια στοιχειώδη αντίληψη αυτό λέγεται εκβιασμός. Οι πολλοί θα έπρεπε να ελέγχουν τους λίγους κι όχι το αντίστροφο.
Παρεμπιπτόντως το περιβάλλον ανάπτυξης των επιχειρήσεων δεν καθορίζεται μόνο από τη φορολογία. Το βέλγιο ας πούμε βάζει 34% καπέλο στις επιχειρήσεις. Μπανανία κι αυτοί τι να πεις. Πιο σημαντικοί παράγοντες για μένα είναι η γραφειοκρατία και η διαφθορά. Αλλά αυτά δεν τα αγγίζουμε.
από όλα τα παραπάνω καταλαβαινεις ποσο ενδιαφερει μια κυβερνηση να εχει σωστη επικοινωνιακη πολιτικη. και να λαμβανει αποφάσεις που δεν θα εχουν πολιτικό κόστος που θα οδηγησει σε απωλεια ψηφοφορων. για αυτο φιλε μου η Ελλάδα έχει φτάσει εδώ. γιατί όλα τα κόμματα ανεξαιρέτως, ανέκαθεν έπρατταν με επικοινωνιακά τρικ για να μην χρεωθούν πολιτικό κόστος.. για αυτό δεν έχουν γινει σωστες κινησεις. και ποτέ δεν εφαρμόστηκε ένα σωστό μνημόνιο.
αν δεν σου αρέσει η λέξη μνημόνιο, να το λες αναγκαιες μεταρρυθμησεις. να ξερεις ομως πως τα μνημονια-μεταρρυθμισεις εχουν ως σκοπο και στοχο να αλλαξουν οι δομες της οικονομιας μας ωστε να γινουν απο ελλειμματικες σε πλεονασματικες. το όλο θέμα με το χρεος είναι άλλο ένα επικοινωνιακο τρικ. το πρόβλημα δεν ειναι το χρεος αυτο καθ αυτό αλλα το να φτιαξουμε μια σωστα δομημενη οικονομια που να ειναι πλεονασματική και όχι ελλειμματική που συνεχίζει να ειναι μετά από χρόνια μνημονίων. μνημόνια που δεν είχαν ποτέ τα σωστά μέτρα και που πρωτιστως ποτέ δεν εφαρμόστηκαν σε αυτη τη χωρα μπάχαλο που λέγεται Ελλάδα.. χώρα μπάχαλο που το 2009 είχε 16% δημοσιονομικό έλλειμμα (δεν ξερω αν αντιλαμβάνεστε το ποσοστό) και τωρα απαιτεί η Γερμανία ώντας πλεονεσματική να συνεχίσει να χρηματοδοτεί μια ελλειμματική χώρα, χωρίς κιολας η ελλειμματικη να έχει τη διάθεση να εφαρμόσει ποτέ τις αναγκαίες μεταρρυθμισεις (ΝΑΙ σε αυτες ειναι Και μειωση συντάξεων Και μισθων) για να γινει πλεονασματική.
τι να λέμε τωρα φιλε μου...
Ακριβώς επειδή οι σωστές πολιτικές κρίνονται εκ του αποτελέσματος όπως είπες το πραγματικό ζητούμενο δεν είναι το δήθεν πολιτικό κόστος που σήμερα μπορεί να είναι αύριο μπορεί να μην είναι. Δες τα 2 μεγάλα κόμματα, το 2004 πνιγόμασταν από περηφάνεια για τους ολυμπιακούς ενώ υπογείως σκάβαμε το λάκκο μας. Ποιος είναι σε χειρότερη μοίρα σήμερα και ποιο είναι το πολιτικό κόστος για κάθε κόμμα; Το ΠΑΣΟΚ το πλήρωσε ακριβά, η ΝΔ για καλή της τύχη είχε τα φασιστάκια να της βάζουν πλάτη με εμφιλιοπολεμικές ρητορικές.
Για το κατά πόσο χρήσιμο ήταν το μνημόνιο δεν πρόκειται να σχολιάσω, ο καθένας έχει δει πλέον τα αποτελέσματά του ας βγάλει συμπεράσματα. Σωστό ή λάθος αυτό ήταν που εφαρμόστηκε από τις εκάστοτε κυβερνήσεις με τις υποδείξεις των έξωθεν εντολέων τους.

btw η Γερμανία μπορεί να είναι πλέον ( ελάχιστα ) πλεονασματική αλλά η ΕΕ ως σύνολο όχι. Δεν ξέρω τι νόημα έχουν τέτοιες συγκρίσεις.

στο τέλος να ξέρεις πως για όλα φταίει η νοοτροπία του νεοέλληνα.. κανείς άλλος.
για τη νοοτροπία αυτού του Έλληνα ποιος φταίει; ή δε μπορούμε να είμαστε τόσο πραγματιστές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Δεν μπορούσαν να το υπογράψουν γιατί δεν εκλέχθηκαν για να υπογράψουν κάτι τέτοιο. Γιατί ο ίδιος ο υπουργός οικονομικών βγήκε και είπε πως τέτοιες προτάσεις είνια υφεσιακές και δε βοηθούν σε τίποτα. Δε μπορείς να αποδεχτείς κάτι στο οποίο δεν πιστεύεις.
Όπως και δε μπορούν να αποδεχτούν και τις σημερινές απαιτήσεις. Πόσο μάλλον μετά από το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος. Έτσι και τα δεδομένα δεν αλλάξουν πιστεύω πως έχουν κάθε λόγο να πάνε για ρήξη.


εγω πιστευω παλι πως εκλεχθηκαν με ψεματα και λαικισμο. δεν ειχαν μιλησει για ενδεχομενο εξοδου-ρηξης. γεμισαν τον κοσμο ελπιδες πως θα ειναι στο ευρω, θα εχει και ευρω στη τσεπη του. όλα ρόδινα. σαν να μην είχαμε ποτέ ελλείμματα! και οτι για τα υφιστάμενα ελλείμματα θα υπάρχουν οι πλεονασματικές χώρες να μας τα χρηματοδοτούν (η θα κοψει νομισμα η Ραχηλ) γιατί έχουμε κάτι εμείς που δεν καταλαβαίνουν.. ωραία!! ένωση αλληλεγγυης! μόνο για εμας βέβαια..
κατα τα αλλα συμφωνω σε αυτα που λες με τη διαφορα όχι να πάνε σε ρηξη πριν πάνε σε εκλογές. μην ξεχνάς πως δεν εκλέχθηκαν με εντολή ρήξης. και ουτε το δημοψηφισμα εδωσε εντολη ρηξης..

Ποιοι είναι οι εσωκομματικοί λόγοι; Είχαν εσωτερικές διαφωνίες και δεν το ξέρω; Ήθελε ο Τσίπρας να αποδεχτεί την πρόταση και ο Λαφαζάνης δεν τον άφηνε;

αν με ρωτας προσωπικα πιστευω πως ναι ηθελε αλλα δεν μπορουσε, αλλα πραγματικά αυτο ειναι δικη μου υποθεση και δεν θελω να μιλαω με υποθεσεις, ότι σου εχω πει το επιχειρηματολογω.
ναι προφανως υπηρχαν εσωκομματικοι λογοι. γίνονται φανεροι περισσοτερο τωρα. βλεπε βαρουφακη, ραχηλ, ζωη, λαπαβιτσα κ λαφαζανη , πετρακο και όλη την αριστερη πλατφορμα.. μα τι μου λες τωρα πως εχουν ενιαια κομματικη γραμμη? εδω αν δεις τους ψηφους προχτες καλα-καλα ουτε εξουσιοδοτηση δεν πηρε..
μα ακομα και απο την προεκλογικη περιοδο παραδεχοταν πως υπαρχει πολυφωνια στο συριζα κατι που οπως ελεγε θα λειτουργησει θετικα.. και εγω να σου πω την αληθεια στις αρχες νομιζα οτι ηταν στημενες οι στασεις απο ενα μερος του κομματος για να εκβιασει καπως τους πιστωτες.. αλλα τελικα λαθος έκανα, υπάρχει πραγματική πολυφωνία..

Δημοψήφισμα γίνεται όταν νιώθει μια κυβέρνηση πως δεν έχει τη δικαιοδοσία να προχωρήσει. Και στην πράξη αυτό έγινε.

εγω παλι πιστευω πως είχε πολύ νωπή, ισχυρη και ξεκάθαρη εντολή διαπραγμάτευσης για το καλύτερο δυνατόν για αυτό και δεν χρειαζόταν να βγάλει την ευθυνη από πάνω του (ουσιαστικά να απεγκλωβίσει τον εαυτό του και να εγκλωβίσει-διχάσει τον λαό) και να την μεταθεσει στον ελληνικο λαό.
αλλά οκ διάλεξε να το κάνει.
γιατί δεν το έκανε νωρίτερα ώστε να μην χρειαστεί να γίνουν τα capital controls που ήξερε πως θα γίνουν και ήξερε πως θα εχουν συνεπειες μακροπρόθεσμες και μη αναστρέψιμες?
θα μου πεις γιατι τοτε του δωθηκε η προταση γιουνκερ. οκ άρα γιατι αφησε ετσι τον χρονο να κυλήσει και να μας φέρει σε αυτό το σημείο? γιατι σπατάλησε τόσο χρόνο στο να στέλνει τον βαρουφάκη να κάνει διαλέξεις αντί να διαπραγματευεται ουσιαστικα?
τελοσπαντων αγνοησε τα παραπανω. γιατι εβαλε ενα τοσο διχαστικο ερωτημα δημοσιονομικου χαρακτηρα? ερωτηση χωρις σημασια αν δεχτεις την ερμηνεια που του εδωσε, γιατι η προφανης απαντηση ειναι οχι.
φιλε μου απο όπου και να το πιάσεις έκανε λάθη πολλά (μερικα τα εχει παραδεχτει και ο ιδιος και στελεχοι του) και δεν ηταν απλα λαθη.. τα capital controls για την οικονομια ειναι λαθος μη αναστρεψιμο.

Θυμίζω πως το προηγούμενο bank run που είχε καταγραφεί παλιότερα ήταν το 2012. Χάσιμο χρόνου και οι εκλογές λοιπόν.


πορεια καταθεσεων:
-Δεκέμβριος 2009: 231, 5
-Ιανουάριος 2011 : 205,5
-Ιανουάριος 2012 : 169
-Ιανουάριος 2013 : 161
-Ιανουάριος 2014: 161
-Ιανουάριος 2015 :148
-Ιούλιος 2015: 119,9
προσθετω εγω: αν ανοιξουν αύριο: 0

φιλε μου εκτος απο τα παραπανω δες και την πορεια στο χρηματηστηριο τραπεζικων μετοχων.
που θελω να καταληξω? η κατασταση του 2012 ηταν ονειρο μπροστα στη σημερινη.
α και μιας που ανεφερες το 2012 και το psi για την ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων να σου θυμισω πως τοτε ο Βενιζελος ειχε επιτυχει κουρεμα του χρεους. ειδες να αλλαξε κατι? όχι. θελω να σου πω οτι το θεμα του χρεους δεν ειναι τοσο σημαντικο όσο το παρουσιαζουν για επικοινωνιακους λογους.. το θεμα ειναι να γινουν πλεονασματικοι απο ελλειμματικοι.. ο κλαψιαρης ο Καμμενος αφου θελει να γινει εθνικα κυριαρχος, ανεξαρτητος και οτι αλλο λεει να κοιταξει να γινουμε πλεονασματικοι λοιπον. και πλεονασματικοι εντος ευρω απαιτει μεταρρυθμισεις-μνημονιο.

Πού είναι ακριβώς η αντίφαση; Είναι απλό όταν θες 5% πλεονάσματα για να μπορείς να αποπληρώσεις το χρέος σου υπάρχει πρόβλημα, πόσο μάλλον όταν είσαι σε ύφεση.

μου αρεσει που λεμε πραγματα λες και δεν εχουμε καθολου χρεος.. (ευρωπη αλληλεγγυης μονο για εμας - νοοτροπια νεοελληνα ..) να σου θυμισω εχουμε και μαλιστα μεγαλο για αυτο πρεπει να το αναχρηματοδοτησουμε καπως, σε ενα ποσοστό εκ των πραγματων χαμηλό γιατί όπως λες σωστά είμαστε πλεον σε υφεση αν και ειχαμε πιασει θετικους ρυθμους αναπτυξης.

Αυτό το πρόβλημα ανέδειξε το ΔΝΤ και για αυτό τάχθηκε σε αυτό το θέμα με το μέρος του η κυβέρνηση. Το ΔΝΤ όμως είναι ένας τεχνοκρατικός οργανισμός. Και φανερά πολιτικοποιημένος μάλιστα. Μέτρα όπως οι ιδιωτικοποιήσεις, το άνοιγμα επαγγελμάτων και οι απελευθερώσεις των ομαδικών απολύσεων είναι τέλεια προσανατολισμένη ατζέντα που πατά πάνω στη γραμμή της νεοφιλελεύθερης σχολής. Ας έχουμε τουλάχιστον το θάρρος να το παραδεχτούμε αυτό δεν είναι κακό.

εννοώ δεν ειναι πολιτικοποιημένος με τη στενη εννοια του όρου. ίσως έπρεπε να πω κομματικοποιημένος. όπως το θετεις εσυ φυσικά και ειναι της νεοφιλελευθερης σχολης. μα γενικά όλη η ευρωζωνη ειναι στη λογικη της ελευθερης οικονομιας.
αλλα δεν θα κανουμε τωρα θεωρητικη συζητηση αποτελεσματικοτητας διαφορων μοντελων.. πιστευω αυτη τη διαθεση ειχε ο συριζα αρχικά για αυτο και εχασε πολυτιμο χρονο χωρις να κανει τιποτα. η απειρια φανηκε και ειναι και λογικο.

Για τις επενδύσεις προσωπικά έχω πει τη γνώμη μου πολλές φορές, το θέμα είναι να πέσουν χρήματα στην αγορά, δεν έχει σημασία από ποιον.

Απλά ο καθένας θα φροντίσει χρηματοδοτώντας εσένα να εξυπηρετήσει τα δικά του συμφέροντα. Όπως μια κυβέρνηση θα σου πει πως θα σου χρηματοδοτήσω μόνο προγράμματα εξωστρέφειας γιατί σε θέλουμε μόνο για τουρισμό, έτσι και η επιχείρηση θα σου πει πήγαινε τον κατώτατο στα 300 ευρώ για να σου κάνω τη χάρη να ανοίξω εργοστάσιο. Σε κάθε περίπτωση για κάποιον με μια στοιχειώδη αντίληψη αυτό λέγεται εκβιασμός. Οι πολλοί θα έπρεπε να ελέγχουν τους λίγους κι όχι το αντίστροφο.
Παρεμπιπτόντως το περιβάλλον ανάπτυξης των επιχειρήσεων δεν καθορίζεται μόνο από τη φορολογία. Το βέλγιο ας πούμε βάζει 34% καπέλο στις επιχειρήσεις. Μπανανία κι αυτοί τι να πεις. Πιο σημαντικοί παράγοντες για μένα είναι η γραφειοκρατία και η διαφθορά. Αλλά αυτά δεν τα αγγίζουμε.

το βελγιο εχει τις δομες για να μπορει να βαζει τετοιο φορο. η βουλγαρια π.χ. που δεν τις εχει, δεν θα μπορουσε να βαλει τετοιο φορο. και ναι εμεις περισσοτερα κοινα εχουμε με βουλγαρια παρα με βελγιο.ναι ειναι και αυτοι πολυ σημαντικοι παραγοντες.. ειπα εγω να μην τα αγγιξουμε..για αυτο ελεγα πως ποτε δεν εφαρμοστηκε το σωστο μνημονιο και πως για όλα φταιει η νοοτροπια του νεοελληνα..

Ακριβώς επειδή οι σωστές πολιτικές κρίνονται εκ του αποτελέσματος όπως είπες το πραγματικό ζητούμενο δεν είναι το δήθεν πολιτικό κόστος που σήμερα μπορεί να είναι αύριο μπορεί να μην είναι. Δες τα 2 μεγάλα κόμματα, το 2004 πνιγόμασταν από περηφάνεια για τους ολυμπιακούς ενώ υπογείως σκάβαμε το λάκκο μας. Ποιος είναι σε χειρότερη μοίρα σήμερα και ποιο είναι το πολιτικό κόστος για κάθε κόμμα; Το ΠΑΣΟΚ το πλήρωσε ακριβά, η ΝΔ για καλή της τύχη είχε τα φασιστάκια να της βάζουν πλάτη με εμφιλιοπολεμικές ρητορικές.

καλα το οτι η μαζα κανει ηλιθιες επιλογες το ξερω. το βλεπω και απο αυτα που λες και απο το οτι ψηφισε συριζαπιστευοντας δεν ξερω και εγω σε τι.

Για το κατά πόσο χρήσιμο ήταν το μνημόνιο δεν πρόκειται να σχολιάσω, ο καθένας έχει δει πλέον τα αποτελέσματά του ας βγάλει συμπεράσματα. Σωστό ή λάθος αυτό ήταν που εφαρμόστηκε από τις εκάστοτε κυβερνήσεις με τις υποδείξεις των έξωθεν εντολέων τους.

όχι δεν φταινε οι εξω (εμαθαν παντως για αυτο ζητανε τωρα προσθετα μετρα σε περιπτωση μη επιτευξης των συμφωνημενων). εδω παμε παλι στην νοοτροπια του ελληνα.. με τοσα συνδικατα/απεργιες/διαδηλωσεις, με απροθυμια να δεχτει την αναγκαιοτητα των μεταρρυθμισεων κλπ κλπ κλπτο δημοψηφισμα του παπανδρεου επρεπε να γινει τοτε τελικα για να βαλει τον καθε πολιτη προ των ευθυνων του..
ειναι ευκολο να βγαλουμε ολοι την ουρα μας απεξωαλλα δε σημαινει πως αυτο ειναι και το σωστο

btw η Γερμανία μπορεί να είναι πλέον ( ελάχιστα ) πλεονασματική αλλά η ΕΕ ως σύνολο όχι. Δεν ξέρω τι νόημα έχουν τέτοιες συγκρίσεις.

το να εισαι λιγο ελλειμματικος δεν πειραζει (οικονομοτεχνικα προτιμάται κιόλας) αν μπορεις να αναχρηματοδοτησεις το χρεος σου μεσω φτηνου δανεισμου. προφανως δεν ανηκουμε σε αυτη την κατηγορια, άρα ναι πειραζει που ειμαστε τοσο ελλειμματικοι. κατι πρεπει να κανουμε να ισοσκελισουμε τον προυπολογισμο. να ζουμε τελοσπαντων με οτι εχουμε.
για τη νοοτροπία αυτού του Έλληνα ποιος φταίει; ή δε μπορούμε να είμαστε τόσο πραγματιστές;

φαυλος κυκλος. ο ελληνας εφερνε στην εξουσια πασοκ-νδ, αυτος στηριζε αυτα τα κομματα, μετα τα κομματα εκαναν οτι εκαναν..
οχι δεν φταινε μονο τα κομματα αν το πας εκει, ειναι ευκολο να αποποιηθει ο μεσος πολιτης των ευθυνων του μα δεν ειναι αυτο αληθεια.
δε λεω ολοι οι πολίτες έχουν ευθύνη, έγραψα ΜΕΣΟΣ ελληνας πολιτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
διαβάστε το https://www.gazzetta.gr/stili/editorial/article/772944/alexi-prin-peseis-gia-ypno
το βρίσκω πολυ σωστό στο σύνολο του.

σήμερα είναι η ημερα που εχουμε επιτελους συμφωνια.
στο τελος επικρατησαν οι λογικες φωνες και οχι οι λαικιστικες.
ενταξει εκανε λαθη αλλα δεν ειναι και ο πρωτος. ολοι εχουν δικαιωμα στο λαθος.
στο τελος εκανε το σωστο και αυτο εχει σημασια.
τωρα απλα ολοι μαζι ηρθε η ωρα να κανουμε αυτο το μνημονιο να διαφερει με τα προηγουμενα, οχι μονο λογω της σκληροτητας του, αλλα γιατι αυτο το μνημονιο θα εφαρμοστει σωστα και θα πετυχει.

**Υ.Γ. προς iskra και καμμένο: έχω καταλαβει οτι προκειμενου να μεινουν στις καρεκλες τους αρχιζουν να αναπτυσσουν μια συλλογιστικη πως διαφωνω 100% με αυτη τη συμφωνια (μη αναληψη πολιτικου κοστους - τυχοδιωκτισμος - σκατονοοτροπια) αλλα το παραβλεπω αυτο γιατι ειμαι εγω ο καλος, ο σωστος και ο εντιμος και δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να φυγω και να ερθει αλλος. ημαρτον δηλαδη. σταματηστε να υποτιματε τη νοημοσυνη του ελληνα! σταματηστε να σκεφτεστε μονο τις καρεκλες σας! δειτε την πραγματικοτητα και μην αποπροσανατολιζετε τον κοσμο με τη μαλακια που σας δερνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Χαμένη πάει η αισιοδοξία σου (αλήθεια από τι πηγάζει, άραγε) καθώς το νέο μνημόνιο, δεν πρόκειται ούτε να μας δώσει λύσει, ούτε να ανοίξει το δρόμο για την ανάπτυξη. Το μόνο που θα κάνει είναι να επιτείνει την ύφεση και να μας κάνει δέσμιους, στο πολλαπλάσιο όμως.
Το μόνο που βγήκε από όλο αυτό, είναι πως η Γερμανία είναι και πάλι εναντίον των μεγάλων δυνάμεων (Ρωσία, Γαλλία, Ιταλία) και πως θέλει να μας εξαθλιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
διαβάστε το https://www.gazzetta.gr/stili/editorial/article/772944/alexi-prin-peseis-gia-ypno
το βρίσκω πολυ σωστό στο σύνολο του.

Μάλιστα. Το παρακάτω σχόλιο που υπάρχει στο άρθρο το βρίσκεις λάθος δηλαδή?
Πολύ ωραίο άρθρο!
Πάλι καλά που σκύψαμε πάλι στα τέσσερα, πάλι καλά που το «όχι» έγινε χωρίς ντροπή «ναι».
Ευρώ πάση θυσία, λοιπόν.
Με τα παιδάκια να λιποθυμούν στα σχολεία, ο κόσμος το χειμώνα να ξεπαγώνει από το κρύο, τα νοσοκομεία να μην έχουν ούτε βαμβάκι, και κάτι χιλιάδες να έχουν αυτοκτονήσει.
Οι άνεργοι κάτι εκατομμύρια, το 30% κάτω ή στο όριο της φτώχειας, αλλά εμείς έχουμε ευρώ! Είμαστε στον σκληρό πυρήνα της Ευρώπης, ρε παιδί μου!
Να σαι καλά, Αλέξη μου, σε ευχαριστώ! Ευχαριστώ πολύ που ξεφτίλισες τον όρο Αριστερά. Αν ακούς κάτι που τρίζει, δεν είναι τίποτα, μην ανησυχείς. Τα κόκκαλα των εκτελεσμένων στην Καισαριανή είναι, που πήγες και χαιρέτησες, τρομάρα σου.
Να σαι καλά κι εσύ, αρθογράφε μου, που μου θύμισες τον στοίχο του Μπίρμαν...
Όλοι στους δρόμους, να μην περάσει ούτε ένα από αυτά τα βάρβαρα μέτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
διαβάστε το https://www.gazzetta.gr/stili/editorial/article/772944/alexi-prin-peseis-gia-ypno
το βρίσκω πολυ σωστό στο σύνολο του.

Δες χαρά οι μνημονιακοί. Τουλάχιστον άθλιο το "άρθρο", δεν μου κάνει εντύπωση ότι γράφτηκε σε οπαδικό σάιτ, ειδικά το gazzetta.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Μη βιάζεστε να τον σταυρώσετε... Ακόμα δεν έχει πει την τελευταία του λέξη ο Αλέξης. Επίκειται νέο δημοψήφισμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Πάντως, όλοι αυτοί οι Ντάισελμπλουμ, Σόιμπλε, Γούνκερ, Λαγκάρντ....αποτυχημένοι ήτανε κι ανέλαβαν να ''σώσουν'' την Ελλάδα, για να αποκαταστήσουν το όνομά τους και να φτιάξουν καριέρα από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Πάντως, όλοι αυτοί οι Ντάισελμπλουμ, Σόιμπλε, Γούνκερ, Λαγκάρντ....αποτυχημένοι ήτανε κι ανέλαβαν να ''σώσουν'' την Ελλάδα, για να αποκαταστήσουν το όνομά τους και να φτιάξουν καριέρα από την αρχή.
Ναι, αλλά ας κοιτάμε καλύτερα τους αποτυχημένους του εσωτερικού που ανέλαβαν να σώσουν την Ελλάδα και μας έφεραν στο χείλος του γκρεμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top