[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ, όσο λοιπόν με αφορά, τη λογική αυτή τη βρίσκω αφελή στη καλύτερη των περιπτώσεων, ήδη σου έδωσα παραπάνω το παράδειγμα της εργασίας. Μου παραθέτεις μια θέση που είναι η αποθέωση του ατομισμού και η de facto ακύρωση της έννοιας της συλλογικότητας. Είναι προφανές αυτό νομίζω. "Μου ανήκουν τα ξύλα". Και απ' την άλλη, "ευθύνομαι για το έγκλημα που κάνω". Ότι δηλαδή, αν μοιράζομαι τα ξύλα (το οτιδήποτε!) με άλλους ανθρώπους πα να πει ότι μεταθέτω και την ευθύνη για τον φόνο που διέπραξα. Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω, δεν χρειάζεται κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ, όσο λοιπόν με αφορά, τη λογική αυτή τη βρίσκω αφελή στη καλύτερη των περιπτώσεων, ήδη σου έδωσα παραπάνω το παράδειγμα της εργασίας. Μου παραθέτεις μια θέση που είναι η αποθέωση του ατομισμού και η de facto ακύρωση της έννοιας της συλλογικότητας. Είναι προφανές αυτό νομίζω. "Μου ανήκουν τα ξύλα". Και απ' την άλλη, "ευθύνομαι για το έγκλημα που κάνω". Ότι δηλαδή, αν μοιράζομαι τα ξύλα (το οτιδήποτε!) με άλλους ανθρώπους πα να πει ότι μεταθέτω και την ευθύνη για τον φόνο που διέπραξα. Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω, δεν χρειάζεται κιόλας.

Εσύ από την άλλη δεν παρέθεσες καμία λογική. Απλά πετάς αόριστες έννοιες όπως συλλογικότητα και ατομισμός οι οποίες έχουν μηδενικό φιλοσοφικό περιεχόμενο. Δεν εξήγησες ούτε γιατί τα ξύλα που παρήγαγα σπαταλώντας προσωπικό κόπο να ανήκουν σε όλους, ούτε πως λειτουργεί μια τέτοια κοινωνία, γιατί φαντάζομαι τουλάχιστο αποδέχεσαι πως ότι ισχύει για έναν άνθρωπο πρέπει να ισχύει και για όλους. Επίσης δεν μου εξήγησες ποτέ πως ανάγονται όλες οι τοποθετήσεις σου βασικές αρχές, ποιες είναι αυτές και πως από αυτές χτίζεις όλη την κοσμοθεωρία σου. Αντιθέτως πετάς κάποιες έννοιες και αυθαίρετα λες πως έτσι πρέπει να είναι.

Αν όλα όσα παράγει κάποιος δεν ανήκουν σε αυτόν αλλά στο σύνολο μπορείς να μου στείλεις 100ευρώ γιατί δεν έχω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα, τα αυτονόητα θα λέμε; Μπορεί να είναι χίλιοι δυο λόγοι, γιατί εσύ μόνος σου θα πας να κόψεις ξύλα; Την τεχνογνωσία κάποιος στην έδειξε, τα εργαλεία κάποιος τα έφτιαξε, το δέντρο κάποιος το φύτεψε ή το οτιδήποτε. Είναι εντελώς αφελές να λες "μου ανήκουν τα ξύλα", εμένα μου θυμίζει πρωτόγονη λογική πάντως... Πριν την εμφάνιση του ανθρώπου εννοώ. Και δεν βλέπω και κάποιο ουσιώδες αποτέλεσμα εν τέλει.

Δεν ανάγω κάθε τοποθέτησή μου σε βασική αρχή, την άποψή μου λέω, προφανώς υπάρχουν κάποιες βάσεις από τις οποίες ξεκινάς, δε θεωρώ ότι αυτές που χρησιμοποιώ είναι τόσο παράλογες για να το επισημαίνεις.

Άσχετο, μόνο εγώ έχω την εντύπωση ότι ο σέρβερ του άισκουλ έχει πάθει κάτι? Τι είναι αυτό το πράγμα σήμερα να μη μπορώ να ανοίξω μια σελίδα της προκοπής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα, τα αυτονόητα θα λέμε; Μπορεί να είναι χίλιοι δυο λόγοι, γιατί εσύ μόνος σου θα πας να κόψεις ξύλα; Την τεχνογνωσία κάποιος στην έδειξε, τα εργαλεία κάποιος τα έφτιαξε, το δέντρο κάποιος το φύτεψε ή το οτιδήποτε. Είναι εντελώς αφελές να λες "μου ανήκουν τα ξύλα", εμένα μου θυμίζει πρωτόγονη λογική πάντως... Πριν την εμφάνιση του ανθρώπου εννοώ. Και δεν βλέπω και κάποιο ουσιώδες αποτέλεσμα εν τέλει.

Δεν ανάγω κάθε τοποθέτησή μου σε βασική αρχή, την άποψή μου λέω, προφανώς υπάρχουν κάποιες βάσεις από τις οποίες ξεκινάς, δε θεωρώ ότι αυτές που χρησιμοποιώ είναι τόσο παράλογες για να το επισημαίνεις.

Άσχετο, μόνο εγώ έχω την εντύπωση ότι ο σέρβερ του άισκουλ έχει πάθει κάτι? Τι είναι αυτό το πράγμα σήμερα να μη μπορώ να ανοίξω μια σελίδα της προκοπής...

Για εμενα το αφελες να ειναι να μην μπορεις να ακολουθησεις μια λογικη πορεια η να αναγεις την κοσμοθεωρεια σου σε βασικες αρχες. Και δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα με αυτον τον τροπο σκεψης εαν δεν ειχες μεσο της ψηφου σου την δυναμη να μου επιβαλλεις αποψεις τις οποιοες θεωρεις αυτονοητες και δεν κανεις καν τον κοπο να αναλυσεις διεξωδικα με βαση τη λογικη.

Με τα λεφτα τι θα γινει? Θα μου τα δωσεις η θα επικαλεστεις το δικαιωμα της ιδιοτικης περιουσιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν τα θες όντως Ξεχασμένε μου, κομμάτια να γίνουν, μη μου αγχώνεσαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν τα θες όντως Ξεχασμένε μου, κομμάτια να γίνουν, μη μου αγχώνεσαι :P

Γελα, αλλα και οι δυο πολυ καλα ξερουμε πως δεν προκειται νσ μου δωσεις ουτε cent. Και αυτο ειναι που εγω αποκαλω τουλαχιστο υποκρισια, μιλας για κολλεκτιβισμο και αλλες γενικες και αοριστες εννοιες, αλλα οταν ερθει η ωρα νσ κανουμε ενα τεστ ντραιβ και να μου δωσεις εμπρακτως μερος των αγαθων σου, δεν θα το κανεις.

Παρολλα αυτα εισαι απολυτα οκ με το να παρεις χρηματα απο εμενα διχως την συγκαταθεση μου, για να πληρωσεις τις σπουσες σου, το φαι που τρως στη λεσχη, το νοσοκομειο που θα πας και πολλα αλλα. Αν αυτο δεν ειναι υποκρισια και ατομικος οφελημισμος τοτε δεν ξερω τι ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μισο επειδη εχετε διαφωνία για την ιδιωτικη περιουσία εγω λεω οτι ειναι δικαίωμα του ανθρώπου και ναι σε μια κοινωνία πρεπει να υπαρχει ιδιωτικη περιουσία του καθενός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα γιατί λαϊκίζεις μου λες; Προφανώς θα σου δώσω αν υπάρχει ανάγκη, όπου εσύ προφανώς ο κάθε άνθρωπος, πρόσφυγας, σε ανάγκη, που χρειάζεται τη βοήθειά μας σε ένα πλαίσιο αλληλεγγύης. Το δεύτερο που λες είναι το πλέον φυσιολογικό εδώ και αιώνες, ότι δηλαδή οι πολλοί προσφέρουν λίγο ούτως ώστε κάποια πράγματα να τα απολαμβάνουν όλοι, διαδικασία που αποβαίνει προς όφελος συνολικά της κοινωνίας. Ξέρω τις αντιρρήσεις σου επί αυτού, αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι, αν ο απέναντι δεν είναι πρόθυμος να ακούσει. Τα έχουμε ξαναπεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λαικιζω? Χαχα.
exophrenik@gmail.com. οριστε το paypal μου, στειλε μου λοιπον 100 ευρω γιατι δεν εχω να πληρωσω την ΔΕΗ και θα μου κοψουν το ρευμα. Αντε να δω επι της ουσιας ποσο νοιαζεσαι, οχι απλα με λεξεις για αλληλεγγυη που δεν κοστιζουν απολυτως τιποτα. Επισης το οτι δινουν ολοι απο λιγο δεν ξερω απο που το βγαζεις, μαλλον απο το μυαλο σου, γιατι αν εγω δηλωνα αυτα που βγαζω θα επρεπε να πληρωνω στο κρατος το 80% των εσοδων μου. Δεν το λες και λιγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λαικιζω? Χαχα.
exophrenik@gmail.com. οριστε το paypal μου, στειλε μου λοιπον 100 ευρω γιατι δεν εχω να πληρωσω την ΔΕΗ και θα μου κοψουν το ρευμα. Αντε να δω επι της ουσιας ποσο νοιαζεσαι, οχι απλα με λεξεις για αλληλεγγυη που δεν κοστιζουν απολυτως τιποτα. Επισης το οτι δινουν ολοι απο λιγο δεν ξερω απο που το βγαζεις, μαλλον απο το μυαλο σου, γιατι αν εγω δηλωνα αυτα που βγαζω θα επρεπε να πληρωνω στο κρατος το 80% των εσοδων μου. Δεν το λες και λιγο.

Τους 5 τελευταίους λογαριασμούς ρεύματος πρώτα :D .

Ανέφερα παραπάνω ότι το σενάριο το οποίο ο πίτερ πρωτοτοποθέτησε το θέμα δεν ταυτίζεται με το σημερινό. Συμφωνώ ότι η φορολογία σήμερα είναι εξοντωτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τους 5 τελευταίους λογαριασμούς ρεύματος πρώτα :D .

Ανέφερα παραπάνω ότι το σενάριο το οποίο ο πίτερ πρωτοτοποθέτησε το θέμα δεν ταυτίζεται με το σημερινό. Συμφωνώ ότι η φορολογία σήμερα είναι εξοντωτική.

Και παρολα αυτα εισαι υπερ της πολιτικης που εγγυαται ολο και μεγαλυτερους φορους. Παω πασο, ουτως η αλλως δεν εχει νοημα να συνεχισουμε την κουβεντα διοτι δεν εχεις απαντησει ουσιαστικα σε τιποτα μεχρι τωρα. Ψησου για καριερα στην πολιτικη, η αοριστολογια ειναι προσον εκει.

Το χαρακτηρηστικο γνωρισμα του σοσιαλιστη ειναι πως ειναι πολυ κουβαρντας και φιλανθρωπος οταν ξοδευει τα λεφτα των αλλων, αλλα ταυτοχρονα εχει καβουρια στις τσεπες οταν πρεπει να βαλει απο τα δικα του. Καληνυχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο κόσμος κρίνει, τιμή μου αυτά που λες, φιλάκια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο είναι πως τα μέσα παραγωγής (και όχι η προσωπική περιουσία πχ το σπίτι σου, το αυτοκίνητό σου κτλ) αργά ή γρήγορα θα κοινωνικοποιηθούν. Αν εσύ από αντίδραση θέλεις να γκρεμίσεις το εργοστάσιό που σου ανήκε προεπαναστατικά ή να κάψεις τα σπαρτά σου, προκαλώντας πρόβληα στη χώρα, τότε θα υποστείς και τις συνέπειες.

Για μένα τον ζωγράφο τα μέσα παραγωγής είναι τα πινέλα μου και οι καμβάδες μου. Για τον Ξεχασμένο τον προγραμματιστή είναι το πισί του και το μυαλό του. Για τον τσαγκάρη είναι τα εργαλεία του. Για τον αγρότη είναι το 1 στρέμμα γης του. Τα "μέσα παραγωγής" είναι σχετικά. Παραγω με ότι μου αρέσει. Άρα αν "κοινωνικοποιηθούν" τα "μέσα παραγωγής", τότε κοινωνικοποιούμαι εγω.

Όσον αφορά το τελευταίο κομμάτι του μηνύματος σου, δεν ξέρω αν κατάλαβες τι είπε ο ξεχασμένος. Νομίζω το κατάλαβες μια χαρά απλώς δεν το σχολίασες.
"Το κομουνιστικό σύστημα είναι το μόνο σύστημα στο οποίο αν κάψω το χωράφι μου η χώρα θα πάθει λιμό ή καλύτερα το μοναδικό σύστημα το οποίο μου δίνει κίνητρο να κάψω το χωράφι μου."

(...) εμένα μου θυμίζει πρωτόγονη λογική πάντως... Πριν την εμφάνιση του ανθρώπου εννοώ.

Αν ήταν "πριν τον άνρθωπο" αυτή η λογική, τότε δεν θα ήταν λογική. Θα ήταν φυσικός νόμος. No human, no logic.

Κλεάνθη, μου είναι δύσκολο να ακολουθήσω τον συλλογισμό σου. Στην αρχή νόμιζα ότι φτέω εγώ γιαυτό αλλά πλέον μου φαίνεται πως μιλάς πολύ αόριστα και με έννοιες "άδειες" αλλά "ασφαλείς". Αν μπορείς, γίνε πιο άμεσως και κατανοητός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί, δεν υπήρχαν άλλα όντα πριν τον άνθρωπο; :P Δε μιλώ για τις πέτρες...
Και τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, ακόμα και αυτά τα όντα μέσω συλλογικών διαδικασιών επιβίωσαν όσα χρόνια επιβίωσαν :P :P
LibRib θέσε μου ένα συγκεκριμένο θέμα να σου απαντήσω, σε κάθε περίπτωση εμένα μου φαίνονται καθαρά όσα έχω γράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γιατί, δεν υπήρχαν άλλα όντα πριν τον άνθρωπο; :P Δε μιλώ για τις πέτρες...
Και τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, ακόμα και αυτά τα όντα μέσω συλλογικών διαδικασιών επιβίωσαν όσα χρόνια επιβίωσαν :P :P
LibRib θέσε μου ένα συγκεκριμένο θέμα να σου απαντήσω, σε κάθε περίπτωση εμένα μου φαίνονται καθαρά όσα έχω γράψει.

ναι το ποιο αρχαίο ον πάνω στη γη που είναι τώρα ζωντανό είναι οι κατσαρίδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Γιατί, δεν υπήρχαν άλλα όντα πριν τον άνθρωπο; :P Δε μιλώ για τις πέτρες...

Έχω την εντύπωση πως η λογική ανήκει μονάχα στον άνθρωπο.

ναι το ποιο αρχαίο ον πάνω στη γη που είναι τώρα ζωντανό είναι οι κατσαρίδες
Και τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, ακόμα και αυτά τα όντα μέσω συλλογικών διαδικασιών επιβίωσαν όσα χρόνια επιβίωσαν :P :P

Και μάλλον οι κατσαρίδες δουλεύουν συλλογικά ώστε να καταφέρουν να επιβιώσουν τόσο καιρό (not).
Οι άνθρωποι δεν είναι κατσαρίδες tho :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι και θέμα ορισμού φαντάζομαι, δε θα συμμεριζόμουν αυτό τον περιορισμό πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Είναι και θέμα ορισμού φαντάζομαι, δε θα συμμεριζόμουν αυτό τον περιορισμό πάντως.

Ποιου ορισμού; Της λογικής; Θεωρείς επομένως πως υπάρχουν ή υπήρχαν και άλλα λογικά/νοήμονα όντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Βαριέμαι να βάλω quotes.

Το χρήμα το χρειαζόμαστε τώρα, επειδή είναι το μέσο με το οποίο αποκτούμε προϊόντα. Αν ο καθένας έχει ό,τι χρειάζεται και θέλει, τότε το χρήμα καθίσταται άχρηστο.

Αν, Ξεχασμένε, δεν έχεις να πληρώσεις τη ΔΕΗ σου, τότε λάθος σύστημα στηρίζεις. Θέλεις να αλλάξει αυτή η κατάσταση. Εξαιρετικά! Να συμμετάσχεις στα όργανα του κλάδου σου. Ξέρεις, αυτά που θέλεις να διαλυθούν. Θέλεις αλληλεγγύη, γιατί δεν τα βγάζεις πέρα; Πάλι, απευθύνσου στα όργανα του κλάδου σου και, αυτά στα οποία υποτίθεται έπρεπε να συμμετάσχεις και να σε ξέρουν ήδη, και τους συναδέλφους σου εκεί. Θέλεις να μη χρειάζεσαι τη φιλανθρωπία κανενός κερατά; Αγωνίσου για το σοσιαλισμό, τον κομμουνισμό.

Και μία γενική σημείωση. Όταν μιλάμε για μέσα παραγωγής, όπως έχω ξαναπεί, δε μιλάμε για τα ψαλίδια του κουρέα, την καρέκλα του περιπτερά κλπ. Με μέτρο τα μυαλά στο μίξερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω έχεις ξεφύγει σε άλλο θέμα, μπορούμε να συζητήσουμε όσον αφορά τα όρια της λογικής και περί νοήμονων όντων και επιστημονικά όποιος ξέρει καλύτερα αλλά αυτό που μου σχολίασες στην αρχή δεν είχε αυτή την έννοια. Πρωτόγονη λογική δεν εννοώ την λογική εκείνων των όντων, προσπαθώ να περιγράψω το πώς εμείς το αντιλαμβανόμαστε. Τρίχες βέβαια, αλλά αφού επιμένετε σε επουσιώδη πράγματα τι να κάνουμε :P

Edit: να κουοτάρω λίγο Δαρβίνο που έλεγε ότι "η διαφορά του μυαλού μεταξύ του ανθρώπου και των ανώτερων ζώων, όσο μεγάλη και αν είναι, είναι ζήτημα βαθμού και όχι είδους" (Animal liberation and rights). Νομίζω αυτή είναι γενικά η αποδεκτή θέση της σύγχρονης ανθρωπολογίας, αλλά καλύτερα να μιλήσει κάνας ειδικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top