[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Χαίρομαι που ξεκαθαρίσαμε το θεμα της δημόσιας νομοθεσίας. Αφού είσαι όπως δηλώνεις κατά της όποιας εργατικής νομοθεσίας να υποθέσω πως έχεις τις ίδιες αντιλήψεις και για την πολεοδομία, την υγειονομική υπηρεσία και οποιοδήποτε άλλο νόμο καθιερώνεται ως βούλευμα των πολιτών μιας χώρας πάνω στα πλαίσια λειτουργίας μιας επιχείρησης η οποία δραστηριοποιείται σοτ ίδιο οικοσύστημα. Απλά για να χω μια εικόνα με τι άνθρωπο μιλάω.

Όπως μια εταιρεία μπορεί να ελεγχθεί από τους καταναλωτές ατομικά έτσι και ένα κράτος και οι δομές του μπορεί να ελεγχθεί από τους πολίτες που το απαρτίζουν, συνήθως μέσω τον εκλογών. Δε βλέπω πού είναι το θέμα λοιπόν για να γίνει η όποια διάκριση.

Εγώ είμαι γενικά κατά της όποιας νομοθεσίας παρεμβαίνει σε ελεύθερες συμφωνίες. Ως προς αυτό τον τομέα οι όποιες νομοθεσίες πρέπει μόνο να διασφαλίζουν την δυνατότητα ελεύθερων συμφωνιών. Το ότι ένας νόμος είναι βούλευμα των πολιτών (εντωμεταξύ, αν μιλάμε για δημοκρατίες, πρέπει να πούμε της πλειοψηφίας των πολιτών) μιας χώρας δεν έχει να κάνει με την ηθικότητά του, οπότε αν τον θεωρώ ανήθικο φυσικά και θα είμαι εναντίον του. Το με τι άνθρωπο μιλάς δεν ξέρω τι σχέση έχει.

Το να ελέγξει ένας καταναλωτής μια εταιρεία είναι πανεύκολο. Μου πρόσφερες σκατά προϊόν ας πούμε; Γεια σου. Αν εγώ πιστεύω ότι ο τάδε πολιτικός είναι λαμόγιο ας πούμε, μπορώ να μην τον έχω να παίρνει αποφάσεις για μένα και να μην ξοδεύει τα λεφτά του κράτους για δικό μου λογαριασμό; Μπορώ, αλλά πρέπει και να το θέλει και η πλειοψηφία του λαού ή να τον ελέγξει κάποιος θεσμός τον οποίο δεν ελέγχω άμεσα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έχει σχέση από την άποψη πως ξέρω πως δεν θα καταλήξει πουθενά και δεν έχω καμία όρεξη να γράφω πράγματα που έχω ήδη γράψει και στο παρελθόν.

Υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στο "θέλω να σταματήσω να διατηρώ σχέσεις με μια οντότητα" και στο "θέλω να αλλάξω το τοπίο". Αν δεν θες να έχεις σχέσεις με τη δραστηριότητα μιας εταίρείας αλλάζεις περιοχή ή χώρα όπως το ίδιο ακριβώς κάνεις αν δεν θέλεις να σε επηρεάζουν οι πολιτικές επιλογές ενός κόμματος.
Απ' την άλλη μπορείς να προσπαθήσεις να αλλάξεις τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί μια επιχείρηση ρίχοντας τους μαύρο ως καταναλωτής ή υποψήφιος εργαζόμενος και ελπίζοντας πως θα τους τσούξει αρκετά ώστε να αναθεωρήσουν, ακριβώς όπως θα έκανες και σε ένα κόμμα τιμωρώντας το με τη ψήφο σου. Αν αυτό γίνει μαζικά, τότε θα υπάρξει και αποτέλεσμα, αν όχι τότε συνειδητοποιεί κάποιος και τη στυγνή πραγματικότητα η οποία δεν είναι άλλη απ' το ότι στην πράξη ο καθένας ατομικά είναι μια σταγόνα στον ωκεανό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Τελικα ποιος οριζει τον νομο; Η κυβερνηση, το ΣΤΕ ή καποιος η κατι αλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Έχει σχέση από την άποψη πως ξέρω πως δεν θα καταλήξει πουθενά και δεν έχω καμία όρεξη να γράφω πράγματα που έχω ήδη γράψει και στο παρελθόν.

Υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στο "θέλω να σταματήσω να διατηρώ σχέσεις με μια οντότητα" και στο "θέλω να αλλάξω το τοπίο". Αν δεν θες να έχεις σχέσεις με τη δραστηριότητα μιας εταίρείας αλλάζεις περιοχή ή χώρα όπως το ίδιο ακριβώς κάνεις αν δεν θέλεις να σε επηρεάζουν οι πολιτικές επιλογές ενός κόμματος.
Απ' την άλλη μπορείς να προσπαθήσεις να αλλάξεις τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί μια επιχείρηση ρίχοντας τους μαύρο ως καταναλωτής ή υποψήφιος εργαζόμενος και ελπίζοντας πως θα τους τσούξει αρκετά ώστε να αναθεωρήσουν, ακριβώς όπως θα έκανες και σε ένα κόμμα τιμωρώντας το με τη ψήφο σου. Αν αυτό γίνει μαζικά, τότε θα υπάρξει και αποτέλεσμα, αν όχι τότε συνειδητοποιεί κάποιος και τη στυγνή πραγματικότητα η οποία δεν είναι άλλη απ' το ότι στην πράξη ο καθένας ατομικά είναι μια σταγόνα στον ωκεανό.

Για το πρώτο που είπες, για κοίτα τα μούτρα σου καλύτερα και αν νομίζεις ότι η συζήτηση μαζί μου δεν θα καταλήξει πουθενά να μην ανοίγεις διάλογο μαζί μου. Από την στιγμή, όμως, που ανοίγεις διάλογο μαζί μου, θα κρατάς ένα επίπεδο. Δεν θα κάτσω να ανεχτώ τον κάθε ένα να με προσβάλλει.

Για τα υπόλοιπα: αν δεν γουστάρω την κυβέρνηση, πρέπει να αλλάξω χώρα. Αν δεν γουστάρω μια επιχείρηση, δεν αγοράζω από αυτήν.
Αν μια επιχείρηση πουλάει χάλια προϊόντα και συνεχίζει να πουλάει χάλια προϊόντα αφού εγώ έχω σταματήσει να την επιλέγω δεν μου κάνει καμιά ζημιά. Οπότε δεν με ενδιαφέρει και να μην αλλάξει και ας ψωνίζει η μισή Ελλάδα από εκεί. Αν όμως εγώ δεν γουστάρω ένα κόμμα και το ψηφίσει η μισή Ελλάδα, εγώ πρέπει να ανεχτώ όλες τις αποφάσεις του κόμματος, εξαιτίας της πλειοψηφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Αν όμως εγώ δεν γουστάρω ένα κόμμα και το ψηφίσει η μισή Ελλάδα, εγώ πρέπει να ανεχτώ όλες τις αποφάσεις του κόμματος, εξαιτίας της πλειοψηφίας.
Τουλαχιστον μπορεις να μεταναστευσεις. Φαντασου να σου κλεινανε τα σύνορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τα υπόλοιπα: αν δεν γουστάρω την κυβέρνηση, πρέπει να αλλάξω χώρα. Αν δεν γουστάρω μια επιχείρηση, δεν αγοράζω από αυτήν.
Αν μια επιχείρηση πουλάει χάλια προϊόντα και συνεχίζει να πουλάει χάλια προϊόντα αφού εγώ έχω σταματήσει να την επιλέγω δεν μου κάνει καμιά ζημιά. Οπότε δεν με ενδιαφέρει και να μην αλλάξει και ας ψωνίζει η μισή Ελλάδα από εκεί. Αν όμως εγώ δεν γουστάρω ένα κόμμα και το ψηφίσει η μισή Ελλάδα, εγώ πρέπει να ανεχτώ όλες τις αποφάσεις του κόμματος, εξαιτίας της πλειοψηφίας.

Εδώ πρακτικά βρίσκεται η ουσία του σοσιαλισμού. Οι υποστηρικτές επιθυμούν τη δημοκρατία αλλά μόνο όταν αυτοί είναι περισσότεροι και παρασιτίζουν απ' τους λιγότερους. Πολύ λίγοι το καταλαβαίνουν.

Το θέμα τους δεν είναι η φορολογία, αν ήταν δε θα ξεκινούσαν καν την επένδυση. Άσε που ειδικά για τους επενδυτές αυτή η κυβέρνηση έχει ψηφίσει απαράδεκτες φοροελαφρύνσεις. Και από το μπάτε σκύλοι αλέστε μέχρι το "δεν δίνει άδειες" μεσολαβούν πάρα πολλά που μπορούν να γίνουν, φαντάζομαι συμφωνείς...

:loltooth: δηλαδή;

Έχει σχέση από την άποψη πως ξέρω πως δεν θα καταλήξει πουθενά και δεν έχω καμία όρεξη να γράφω πράγματα που έχω ήδη γράψει και στο παρελθόν.

Υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στο "θέλω να σταματήσω να διατηρώ σχέσεις με μια οντότητα" και στο "θέλω να αλλάξω το τοπίο". Αν δεν θες να έχεις σχέσεις με τη δραστηριότητα μιας εταίρείας αλλάζεις περιοχή ή χώρα όπως το ίδιο ακριβώς κάνεις αν δεν θέλεις να σε επηρεάζουν οι πολιτικές επιλογές ενός κόμματος.
Απ' την άλλη μπορείς να προσπαθήσεις να αλλάξεις τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί μια επιχείρηση ρίχοντας τους μαύρο ως καταναλωτής ή υποψήφιος εργαζόμενος και ελπίζοντας πως θα τους τσούξει αρκετά ώστε να αναθεωρήσουν, ακριβώς όπως θα έκανες και σε ένα κόμμα τιμωρώντας το με τη ψήφο σου. Αν αυτό γίνει μαζικά, τότε θα υπάρξει και αποτέλεσμα, αν όχι τότε συνειδητοποιεί κάποιος και τη στυγνή πραγματικότητα η οποία δεν είναι άλλη απ' το ότι στην πράξη ο καθένας ατομικά είναι μια σταγόνα στον ωκεανό.
Η φύση της χώρας, του κράτους και του έθνους καταφανώς διαφέρουν πάρα πολύ από μια επιχείρηση που αποτελεί απλά ομάδα ανθρώπων που θέλουν να βγάλουν λεφτά. Μη μπερδεύουμε γάτες με πορτοκάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για το πρώτο που είπες, για κοίτα τα μούτρα σου καλύτερα και αν νομίζεις ότι η συζήτηση μαζί μου δεν θα καταλήξει πουθενά να μην ανοίγεις διάλογο μαζί μου. Από την στιγμή, όμως, που ανοίγεις διάλογο μαζί μου, θα κρατάς ένα επίπεδο. Δεν θα κάτσω να ανεχτώ τον κάθε ένα να με προσβάλλει.

Για τα υπόλοιπα: αν δεν γουστάρω την κυβέρνηση, πρέπει να αλλάξω χώρα. Αν δεν γουστάρω μια επιχείρηση, δεν αγοράζω από αυτήν.
Αν μια επιχείρηση πουλάει χάλια προϊόντα και συνεχίζει να πουλάει χάλια προϊόντα αφού εγώ έχω σταματήσει να την επιλέγω δεν μου κάνει καμιά ζημιά. Οπότε δεν με ενδιαφέρει και να μην αλλάξει και ας ψωνίζει η μισή Ελλάδα από εκεί. Αν όμως εγώ δεν γουστάρω ένα κόμμα και το ψηφίσει η μισή Ελλάδα, εγώ πρέπει να ανεχτώ όλες τις αποφάσεις του κόμματος, εξαιτίας της πλειοψηφίας.

Τι θα πεις ακριβώς "δε γουστάρω μια επιχείρηση"; εγώ μίλησα πολύ συγκεκριμένα.

Το κατά πόσο μια επιχείρηση πουλά χάλια προϊόντα είναι μόνο μια παράμετρος του προβλήματος. Μια επιχείρηση έχει πολλούς τρόπους με τους οποίους αλληλεπιδρά με την κοινωνία. Ένας πολύ σημαντικός τρόπος είναι οι εργασιακές συνθήκες που επιβάλλει. Αν λοιπόν εγώ ξεκινήσω ως επιχείρηση με 10 υπαλλήλους και τους κακομεταχειρίζομαι είμαι μια σταγόνα στον ωκεανό όπως είπαμε, δική τους επιλογή φαινομενικά, no harm done. Αν όμως δεν είμαι η μόνη πλέον, αλλά έχω συντελέσει με τον τρόπο μου σε ένα τεράστιο κύμα εξάπλωσης των δικών μου πρακτικών θες είτε λόγω απόδοσης κερδών είτε λόγω παθητικής αποδοχής του κόσμου σε μία νέα πραγματικότητα, αν ως αποτέλεσμα η μισή Ελλάδα όπως λες φτάσει λειτουργεί έτσι, είτε αυτό θα λέγεται απλήρωτες υπερωρίες, είτε ανασφάλιστη εργασία τότε έχουμε νέα standards πλέον. Κι ακόμη κι αν ατομικά εγώ σαν νέος εργαζόμενος δεν έχω καμία όρεξη να τα ενστερνιστώ, όταν αύριο θα πάω σε μια εταιρεία να διαπραγματευτώ αυτή τη θέση μου, εκείνοι θα επικαλεστούν αυτήν την τάση για να αποκτήσουν κάποιο πλεονέκτημα πάνω σε αυτή τη διμερή, αβίαστη κατά τα άλλα συμφωνία. Άρα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και εγώ έχω επηρεαστεί και ο εργοδότης μου.

Με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί η αγορά και για τους καταναλωτές. Ας πιάσουμε το ιδεατο σενάριο όπου μια εταιρεία αρχίζει και αυξάνει τα κέρδη της πουλώντας κατσικίσιο γάλα. Αρχικά εγώ ατομικά σαν καταναλωτής δεν επηρεάζομαι. Αν όμως σταδιακά, λόγω αιτιών που ανέφερα παραπάνω, η εταιρεία καταφέρει να επικρατήσει πουλώντας κατσικίσιο γάλα και ο κόσμος την προτιμήσει για αυτό, το σκηνικό αλλάζει. Σιγά σιγά θα καθιερωθεί σαν πρακτική αυτο το προϊόν και θα σχηματιστεί έτσι ένα νέο καταναλωτικό ρεύμα. Σαν αποτέλεσμα λοιπόν, αργά ή γρήγορα ανταγωνιστικές εταιρείες θα κληθούν να συμβαδισουν με τα νέα δεδομένα και να αρχίσουν κι εκείνες να πουλάνε περισσότερο κατσικίσιο γάλα το οποίο ο κόσμος προτιμά πλέον, παραμελώντας έτσι το αγελαδινό γάλα. Και φτάνουμε έτσι σιγά σιγά σε εσένα, όπου σαν ελεύθερος και ανεξάρτητος καταναλωτής δεν αγοράζεις αυτό το γάλα, γιατί σου αρέσει το αγελαδινό, όπως πάντα και περιμένεις πως δεν πρόκειται να επηρεαστείς βίαια από επιλογές αλλωνών. Θα πας λοιπόν μια μέρα στο super market και θα δεις στα ράφια παντού, κατσικίσιο γάλα., στην τιμή του αγελαδινού, καθώς αυτό είναι πλέον το κανονικό, προσφορά και ζήτηση. Θα πας λοιπόν πιο κάτω σε μια γωνία και θα βρεις το άλλοτε αγελαδινό, συνηθισμένο γάλα, να πωλείται είτε ως προΪόν εισαγωγής, είτε ως προϊόν τοπικής μικροπαραγωγής, με την ανάλωγη τιμή φυσικά. Αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο η πλειοψηφία επηρεάζει για να μη πούμε επιβάλλεται ,στη μειοψηφία.

Ο νόμος της αγοράς δεν είναι μπλε και κόκκινο, είναι πολλές αποχρώσεις του μωβ. Όπως εκεί έτσι και στην πολιτική καμία αλλαγή δεν πρόκειται να δεις στον τρόπο ζωής σου επειδή θα βγουν μαι χούφτα άτομα να απαιτήσουν να επιβληθεί κομμουνισμός. Αν όμως αυτή η χούφτα γίνει μερικά εκατομμύρια τότε έχεις πλέον μια νέα πραγματικότητα της οποίας εσύ είσαι μειοψηφία. Και το ίδιο ισχύει και στην προσφορά προΪόντων και υπηρεσιών σε ένα ευρύ καταναλωτικό κοινό με τις δικές του επηρροές αλλά και σε μια εργασιακή πραγματικότητα.

Και αφήνουμε λοιπόν αυτα και επικεντρωνόμαστε στον κάτοικο Σκουριών του σήμερα, ο οποίος μπορεί να είναι κατά της επένδυσης, να μην προσκυνά την ανάπτυξη απ' όπου κι αν προέρχεται και να θέλει να ξεκουμπιστεί αυτή η εταιρεία και η επένδυσή της γιατί με τον τρόπο της πλήγει τον τουρισμό της περιοχής από τον οποίο μπορεί και να βγάζει το ψωμί του. Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν πώς πρόκειτια να "μην επηρρεαστεί" και να τιμωρήσει την εταιρεία στα πρότυπα του σήμερα; Θα καταφύγει στα δικαστήρια; φυσικά και όχι αυτο θα είναι βία. Θα σταματήσει να αγοράζει χρυσό από τα κοσμηματοπωλεία της Θεσσαλονίκης; Θα προσπαθήσει να αμαυρώσει με τον τρόπο του την εικόνα της εταιρείας; ας το κάνει. Θα είναι εκείνος και τα χρήματά του έναντι των χρημάτων της εταιρείας. Αυτή είναι η "ελευθερία" ενός ανθρώπου του σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
. Αν όμως αυτή η χούφτα γίνει μερικά εκατομμύρια τότε έχεις πλέον μια νέα πραγματικότητα της οποίας εσύ είσαι μειοψηφία.
Ακομα δεν το πηραν αποφαση οτι ειναι μια ζωη κολλημενοι στο 5%;
Τι θα ελεγες για ενα δημοψηφισμα που θα το κηρρυτε παρανομο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ακομα δεν το πηραν αποφαση οτι ειναι μια ζωη κολλημενοι στο 5%;
Τι θα ελεγες για ενα δημοψηφισμα που θα το κηρρυτε παρανομο;

Όπως αυτο που ήθελαν να κυρήξουν οι κομμουνιστές το '45; μπορώ κι εγώ να το παίξω τρελίτσα juste keep trying :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Γιατι οι κομμουνιστες να εχουν μονο αυτο το δικαιωμα του να κηρυσσουν ολα τα αλλα κομματα παρανομα και να μην εχει το ιδιο δικαιωμα το 95% των κατοικων μιας χωρας να το κηρυξει οριστικα παρανομο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
κάτι έχεις μπερδέψει, το αντίθετο από αυτό που λες γίνεται σε πολλές χώρες και έγινε και στο παρελθόν και στην Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
κάτι έχεις μπερδέψει, το αντίθετο από αυτό που λες γίνεται σε πολλές χώρες και έγινε και στο παρελθόν και στην Ελλάδα

Τι εννοεις; Στις κομμουνιστικες χωρες υπηρχαν πολιτικα κομματα και εκλογες οποτε αν υπηρχε διαφορετικη πολιτικη πλειοψηφια να διαμορφωνεται καινουρια πραγματικοτητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
θεσμοί όπως "πολιτικό κόμμα" και "εκλογές" (τουλάχιστον όπως τις ξέρουμε) αποτελούν πολιτική θέση από μόνα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
θεσμοί όπως "πολιτικό κόμμα" και "εκλογές" (τουλάχιστον όπως τις ξέρουμε) αποτελούν πολιτική θέση από μόνα τους

Ασε τις φιλοσοφίες. Δημοκρατικα και απολυτα πλειοψηφικα, το 95% των πολιτων μπορει να το κηρυξει ανετα παρανομο και αυριο κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν αύριο θελήσει το 95% να βγάλει εκτός νόμους τους φιλελεύθερους ( εντελώς δημοκρατικά ) δεν νομίζω να υπάξρει πρόβλημα έτσι juste;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Αν αύριο θελήσει το 95% να βγάλει εκτός νόμους τους φιλελεύθερους ( εντελώς δημοκρατικά ) δεν νομίζω να υπάξρει πρόβλημα έτσι juste;

Δεν εχουν κηρυχθει πουθενα παρανομοι. Δεν μπορει να κηρυχθει παρανομο ενα κομμα που δεχεται εκλογες... Aλλωστε ειναι φιλοι της ελευθερίας...
Αντιθετα κομμουνιστικα κομματα εχουν κηρυχθει παρανομα (εντελως δημοκρατικα) στις πρωην σοσιαλιστικες δικτατοριες..
Τι κριμα που δεν προτεινες την Χ.Αυγή... Αλλα λυκοφιλιες ειναι αυτές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Τι θα πεις ακριβώς "δε γουστάρω μια επιχείρηση"; εγώ μίλησα πολύ συγκεκριμένα.

Το κατά πόσο μια επιχείρηση πουλά χάλια προϊόντα είναι μόνο μια παράμετρος του προβλήματος. Μια επιχείρηση έχει πολλούς τρόπους με τους οποίους αλληλεπιδρά με την κοινωνία. Ένας πολύ σημαντικός τρόπος είναι οι εργασιακές συνθήκες που επιβάλλει. Αν λοιπόν εγώ ξεκινήσω ως επιχείρηση με 10 υπαλλήλους και τους κακομεταχειρίζομαι είμαι μια σταγόνα στον ωκεανό όπως είπαμε, δική τους επιλογή φαινομενικά, no harm done. Αν όμως δεν είμαι η μόνη πλέον, αλλά έχω συντελέσει με τον τρόπο μου σε ένα τεράστιο κύμα εξάπλωσης των δικών μου πρακτικών θες είτε λόγω απόδοσης κερδών είτε λόγω παθητικής αποδοχής του κόσμου σε μία νέα πραγματικότητα, αν ως αποτέλεσμα η μισή Ελλάδα όπως λες φτάσει λειτουργεί έτσι, είτε αυτό θα λέγεται απλήρωτες υπερωρίες, είτε ανασφάλιστη εργασία τότε έχουμε νέα standards πλέον. Κι ακόμη κι αν ατομικά εγώ σαν νέος εργαζόμενος δεν έχω καμία όρεξη να τα ενστερνιστώ, όταν αύριο θα πάω σε μια εταιρεία να διαπραγματευτώ αυτή τη θέση μου, εκείνοι θα επικαλεστούν αυτήν την τάση για να αποκτήσουν κάποιο πλεονέκτημα πάνω σε αυτή τη διμερή, αβίαστη κατά τα άλλα συμφωνία. Άρα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και εγώ έχω επηρεαστεί και ο εργοδότης μου.

Με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί η αγορά και για τους καταναλωτές. Ας πιάσουμε το ιδεατο σενάριο όπου μια εταιρεία αρχίζει και αυξάνει τα κέρδη της πουλώντας κατσικίσιο γάλα. Αρχικά εγώ ατομικά σαν καταναλωτής δεν επηρεάζομαι. Αν όμως σταδιακά, λόγω αιτιών που ανέφερα παραπάνω, η εταιρεία καταφέρει να επικρατήσει πουλώντας κατσικίσιο γάλα και ο κόσμος την προτιμήσει για αυτό, το σκηνικό αλλάζει. Σιγά σιγά θα καθιερωθεί σαν πρακτική αυτο το προϊόν και θα σχηματιστεί έτσι ένα νέο καταναλωτικό ρεύμα. Σαν αποτέλεσμα λοιπόν, αργά ή γρήγορα ανταγωνιστικές εταιρείες θα κληθούν να συμβαδισουν με τα νέα δεδομένα και να αρχίσουν κι εκείνες να πουλάνε περισσότερο κατσικίσιο γάλα το οποίο ο κόσμος προτιμά πλέον, παραμελώντας έτσι το αγελαδινό γάλα. Και φτάνουμε έτσι σιγά σιγά σε εσένα, όπου σαν ελεύθερος και ανεξάρτητος καταναλωτής δεν αγοράζεις αυτό το γάλα, γιατί σου αρέσει το αγελαδινό, όπως πάντα και περιμένεις πως δεν πρόκειται να επηρεαστείς βίαια από επιλογές αλλωνών. Θα πας λοιπόν μια μέρα στο super market και θα δεις στα ράφια παντού, κατσικίσιο γάλα., στην τιμή του αγελαδινού, καθώς αυτό είναι πλέον το κανονικό, προσφορά και ζήτηση. Θα πας λοιπόν πιο κάτω σε μια γωνία και θα βρεις το άλλοτε αγελαδινό, συνηθισμένο γάλα, να πωλείται είτε ως προΪόν εισαγωγής, είτε ως προϊόν τοπικής μικροπαραγωγής, με την ανάλωγη τιμή φυσικά. Αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο η πλειοψηφία επηρεάζει για να μη πούμε επιβάλλεται ,στη μειοψηφία.

Ο νόμος της αγοράς δεν είναι μπλε και κόκκινο, είναι πολλές αποχρώσεις του μωβ. Όπως εκεί έτσι και στην πολιτική καμία αλλαγή δεν πρόκειται να δεις στον τρόπο ζωής σου επειδή θα βγουν μαι χούφτα άτομα να απαιτήσουν να επιβληθεί κομμουνισμός. Αν όμως αυτή η χούφτα γίνει μερικά εκατομμύρια τότε έχεις πλέον μια νέα πραγματικότητα της οποίας εσύ είσαι μειοψηφία. Και το ίδιο ισχύει και στην προσφορά προΪόντων και υπηρεσιών σε ένα ευρύ καταναλωτικό κοινό με τις δικές του επηρροές αλλά και σε μια εργασιακή πραγματικότητα.

Και αφήνουμε λοιπόν αυτα και επικεντρωνόμαστε στον κάτοικο Σκουριών του σήμερα, ο οποίος μπορεί να είναι κατά της επένδυσης, να μην προσκυνά την ανάπτυξη απ' όπου κι αν προέρχεται και να θέλει να ξεκουμπιστεί αυτή η εταιρεία και η επένδυσή της γιατί με τον τρόπο της πλήγει τον τουρισμό της περιοχής από τον οποίο μπορεί και να βγάζει το ψωμί του. Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν πώς πρόκειτια να "μην επηρρεαστεί" και να τιμωρήσει την εταιρεία στα πρότυπα του σήμερα; Θα καταφύγει στα δικαστήρια; φυσικά και όχι αυτο θα είναι βία. Θα σταματήσει να αγοράζει χρυσό από τα κοσμηματοπωλεία της Θεσσαλονίκης; Θα προσπαθήσει να αμαυρώσει με τον τρόπο του την εικόνα της εταιρείας; ας το κάνει. Θα είναι εκείνος και τα χρήματά του έναντι των χρημάτων της εταιρείας. Αυτή είναι η "ελευθερία" ενός ανθρώπου του σήμερα.

Το δεν γουστάρω μια επιχείρηση σημαίνει δεν γουστάρω να αγοράζω από αυτήν.
Ο ανταγωνισμός μεταξύ των εταιριών ωφελεί τους εργαζομένους, γιατί επιτρέπει στον εργαζόμενο να μεταβεί από την εταιρεία Α που του φέρεται χάλια στην εταιρεία Β, που θα του φέρεται καλά. Η εταιρεία Β θα φέρεται καλά γιατί θα θέλει να πάρει εργαζομένους. Αλλιώς άμα ήταν το ίδιο, θα μένανε στην Α, ποια η διαφορά; Και έχει νόημα η Β να φέρεται καλά στους εργαζομένους, γιατί μια επιχείρηση που φέρεται καλά σε σχέση με μία που φέρεται κακά στους εργαζομένους θα προσελκύσει εργαζομένους και θα δουλεύει και καλύτερα. Αν έχεις τώρα μια κυβέρνηση που σου λέει κάνει το ένα, κάνε το άλλο, δώσε τόσα στους εργαζομένους, δώσε μου πολλά σε φόρους, στην καλύτερη θα έχεις ένα ολιγοπώλιο επιχειρήσεων που θα είναι ήδη αρκετά πλούσιες για να τα αντέξουν όλα αυτά, οι λιγότερο πλούσιες επιχειρήσεις θα φυτοζωούν ή θα κλείσουν και ο εργαζόμενος ή θα υποκύπτει ή θα παίρνει τα @@ του λόγω μικρής αγοράς εργασίας.

Το ότι έχεις την ελευθερία σαν καταναλωτής να επιλέγεις αυτό που θέλεις δεν σημαίνει ότι ο επιχειρηματίας είναι υποχρεωμένος να σου δώσει προς πώληση το προϊόν που θες. Μπορεί εγώ να θέλω να βλέπω ταινίες δράσης όλη μέρα, αλλά όπως έχω την ελευθερία να επιλέγω τα γούστα μου, έτσι και ο καναλάρχης έχει την ελευθερία να επιλέξει τι θα προβάλλει. Ελευθερία δεν σημαίνει και ότι θα παίρνεις πάντα αυτό που θες. Το να παίρνεις πάντα αυτό που θες αδιαφορώντας για το τι θέλει ο άλλος να προσφέρει είναι ασυδοσία.

Αν ο χώρος στον οποίο δραστηριοποιείται η εταιρεία είναι ιδιωτικός δεν έχει το δικαίωμα να κάνει κάτι, γιατί δεν είναι δικός του ο χώρος, εκτός κι αν πρόκειται για μόλυνση, που είναι όντως ένα θέμα προς συζήτηση, γιατί οι ρύποι δεν μένουν μόνο σε ένα συγκεκριμένο χώρο. Αν ο χώρος ήταν δημόσιος, ισχύει ότι είπα προηγουμένως, ψηφίζει η πλειοψηφία το Α και εγώ είμαι υποχρεωμένος να το δεχτώ, κι ας μην συμφωνώ, αλλά το Α επιβάλλεται σε μένα. Και επειδή κάποιος μπορεί να μου πει σε αυτό το σημείο ότι όπως η πλειοψηφία επιβλήθηκε σε κάποιον, έτσι και η εταιρεία επιβλήθηκε στον κάτοικο του παραδείγματος, να επαναλάβω ότι ο καθένας στα δικά του χωράφια κάνει αυτό που θέλει. Αν τώρα ο κάτοικος έπαθε ζημιά λόγω μείωσης του τουρισμού, λυπάμαι, αλλά όπως δεν θα κλείσω το βιβλιοπωλείο Α επειδή παίρνει πελατεία από το βιβλιοπωλείο Β, έτσι και δεν θα κλείσω κάποια άλλη επιχείρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Συμφωνείς λοιπόν πως η κάθε εταιρεία με τις επιλογές που κάνει και τον τρόπο που ελλίσσεται στην αγορά έχει τον τρόπο της να μπει στη ζωή σου, άσχετα αν εσύ ατομικά ως καταναλωτής έχεις σκοπό ή όχι να την προτιμήσεις, εφόσον "η μισή Ελλάδα" την στηρίζει με τον ίδιο τρόπο που εσύ επιλέγεις να μην κάνεις. Χαίρομαι.

το αν αυτό ή όχι είναι σωστό, δίκαιο ή ωφέλιμο είναι άλλη συζήτηση που δεν έχω πρόθεση να κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ πρακτικά βρίσκεται η ουσία του σοσιαλισμού. Οι υποστηρικτές επιθυμούν τη δημοκρατία αλλά μόνο όταν αυτοί είναι περισσότεροι και παρασιτίζουν απ' τους λιγότερους. Πολύ λίγοι το καταλαβαίνουν.

:loltooth: δηλαδή;

Η φύση της χώρας, του κράτους και του έθνους καταφανώς διαφέρουν πάρα πολύ από μια επιχείρηση που αποτελεί απλά ομάδα ανθρώπων που θέλουν να βγάλουν λεφτά. Μη μπερδεύουμε γάτες με πορτοκάλια.

Εμ, εκεί που βρίσκεις την ουσία του σοσιαλισμού ο φίλος συγκρίνει κράτος και επιχείρηση που μετά λες ότι δεν είναι σωστό :confused: choose
Κατά τ' άλλα, σε τι θες επεξήγηση; Στο ότι δεν ήταν η φορολογία το πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top