[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Περιττό να σχολιάσουμε ότι το μέτρο αυτό το εισήγαγε και το άρχισε ο ΣΥΡΙΖΑ έτσι; Άλλη μία τρανταχτή απόδειξη ότι ΣΥΡΙΖΑ-ΝΔ ίδιο μαγαζί.
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλη μία τρανταχτή απόδειξη ότι ΣΥΡΙΖΑ-ΝΔ ίδιο μαγαζί.
Ψηφίστηκε το τρίτο μνημόνιο:

Εγκρίθηκεμε222 ψήφους υπέρ το νομοσχέδιο για τη συμφωνία με τους εταίρους. «Όχι» ψήφισαν 64 βουλευτές. Υπέρ τάχθηκαν ο ΣΥΡΙΖΑ, η ΝΔ, το Ποτάμι, οι ΑΝΕΛ και το ΠΑΣΟΚ, ενώ κατά η Χρυσή Αυγή και το ΚΚΕ.

απο τότε πήγαν χέρι χέρι οι ναινεδες του 3ου μνημονίου
Και αργότερα βέβαια ψήφιζαν μαζί κάποια νομοσχέδια.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Πλέον τα ελληνικά πανεπιστήμια θα μπορούν να παράγουν έρευνα και να τρέμουν οι εκδοτικοί οίκοι ανά τον κόσμο

ΞΕΦΤΙΛΕΣ


Η μονάδα στελεχώνεται από τακτικό προσωπικό του Α.Ε.Ι. και προσωπικό που απασχολείται με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, αν το τακτικό προσωπικό του Α.Ε.Ι. δεν επαρκεί για τη στελέχωση της μονάδας. Το πρόσθετο προσωπικό επιλέγεται σύμφωνα με τη διαδικασία του άρθρου 64 του ν. 4485/2017 (Α ́114) και η μισθοδοσία του καλύπτεται από ίδιους πόρους του Α.Ε.Ι. και βαρύνει τον προϋπολογισμό του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας (Ε.Λ.Κ.Ε.) του Α.Ε.Ι..
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Τα 20 Rafale πουλήθηκαν τελικά στο ποσό των 2,35 δις όπως είπε ο Ζαραλίκος από αρχική τιμή 1 δις.
Άν θυμάστε για τα 4 υποβρύχια που γέρνουν για τα οποία πήγε φυλακή ο Τσοχατζόπουλος η αρχική συμφωνία ήταν με την Γερμανική Foffestaal 1,3 δις αλλά πλήρωσαν πάνω από 2,5 με μίζες στους πολιτικούς 62 εκατομμύρια ευρώ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Τα 20 Rafale πουλήθηκαν τελικά στο ποσό των 2,35 δις όπως είπε ο Ζαραλίκος από αρχική τιμή 1 δις.
Άν θυμάστε για τα 4 υποβρύχια που γέρνουν για τα οποία πήγε φυλακή ο Τσοχατζόπουλος η αρχική συμφωνία ήταν με την Γερμανική Foffestaal 1,3 δις αλλά πλήρωσαν πάνω από 2,5 με μίζες στους πολιτικούς 62 εκατομμύρια ευρώ.
Δηλαδη λες οτι ανεβασαν το κοστος κατα 1,2 δις για να παρουν μιζα μονο 62 εκ. Ουτε ψιλικατζήδες δεν τους λες τους πασοκους. Νομιζω οτι οι παροντες δεν θα αρκεστουν με λιγοτερα απο 20-30% ,εχουν και μια παραπανω ικανοτητα στην επιχειρηματικοτητα.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Δηλαδη λες οτι ανεβασαν το κοστος κατα 1,2 δις για να παρουν μιζα μονο 62 εκ. Ουτε ψιλικατζήδες δεν τους λες τους πασοκους. Νομιζω οτι οι παροντες δεν θα αρκεστουν με λιγοτερα απο 20-30% ,εχουν και μια παραπανω ικανοτητα στην επιχειρηματικοτητα.

Πήραν μίζες 62 εκατομμύρια την περίοδο 2000-2008, τα 50 από αυτά το ΠΑΣΟΚ του Σημίτη, τα 12 η ΝΔ του Καραμανλή. Στο μεταξύ έστησαν στον Πειραιά μια θυγατρική της Ferrostaal την Marine Industrial Enterprices με την οποία έστελναν χωρίς έλεγχο συνεχώς χρήματα στην μητρική εταιρεία σαν χρήσιμα για την κατασκευή των υποβρυχίων από την συμφωνία των 1.3 δις. Το 2010 είχαν φτάσει τα 2.5 δις, ο Βενιζέλος κατόπιν που αποδέχτηκε την συμφωνία και πήρε το πρώτο υποβρύχιο Παπανικολής τους έδωσε και άλλα, έτσι φτάσαμε στην χρεωκοπία και τα μνημόνια.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Μαλιστα , ομορφα και νοικοκηρεμενα.

 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Βρε νοικοκύρηδες , βρε κυρ Παντελήδες ...τόσο καιρό τα γράφουμε και συνεχίζετε να τα αμφισβητείτε .
Εκεί έχει φτάσει το μένος σας

Αλλά όσο νυχτώνει, ...κάτι μεγαλώνει

Ελπίζω όταν θα ξανά σχολιάσετε για θέματα Παιδείας και θα συγκρίνετε με το εξωτερικό να είστε ενημερωμένοι

 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Από το βίντεο: "Γενικά δεν υπάρχουν καταλήψεις στα Γερμανικά πανεπιστήμια. Εικόνες σαν και αυτές είναι εξαιρετικά σπάνιες" (1:45). Η Γερμανία δεν έχει αστυνομικό σώμα στους πανεπιστημιακούς χώρους. Πολύ ωραία. Πάμε να δούμε όμως μια μικρή λίστα και άλλων φαινομένων που δεν έχει η Γερμανία, εκτός από πανεπιστημιακή αστυνόμευση:
  • Αφισοκόλληση και graffiti σε όλους τους τοίχους
  • Καθηγητές με κρεμασμένες ταμπέλες από το λαιμό
  • Καταλήψεις σε 12μηνιαία βάση (σε πολλές σχολές συχνότερα)
  • Καθηγητές κυριολεκτικά χτισμένοι μέσα στο γραφείο τους με τούβλα και τσιμέντο
  • Ξυλοδαρμοί και επεισόδια μεταξύ ακραίων, ειδικά κατά τη διάρκεια καταλήψεων
  • Αγοραπωλησία ναρκωτικών μπροστά στα μάτια μας (το έχω δει στο παν. Πειραιά)
  • Μόνιμες καταλήψεις και "πειρατικά στέκια"

Θέλετε να συνεχίσω; Κοιταχτείτε στον καθρέφτη και θα δείτε την ιδεολογία που τρέφει το χάος και καταστρέφει οτιδήποτε καλό. Η υποκρισία βέβαια είναι ότι δεν κάθεστε εδώ στην Ελλάδα για να θερίσετε όσα σπείρατε...

Ανέκδοτο: "Με λίγα λόγια κουμάντο στο πανεπιστήμιο κάνουν οι πρυτανικές αρχές" (2:45). Και εδώ στην Ελλάδα οι πρυτανικές αρχές κάνουν κουμάντο. Γι'αυτό τους έχουν κρεμάσει κουδούνια...

Πάμε στους αιώνιους φοιτητές. Πάλι από το βίντεο: "Η έννοια του αιώνιου φοιτητή δεν υπάρχει ακριβώς... [Όποιος φοιτητής ξεπεράσει το χρόνο σπουδών] πρέπει να πληρώνει ανάμεσα σε 400 με 500 ευρώ ανά εξάμηνο". (3:08)
Στην Ελλάδα αν γίνει πρόταση οι αιώνιοι φοιτητές να πληρώνουν δίδακτρα, τι θα πείτε; Και όμως, κάθεστε και υπερασπίζεστε το Γερμανικό σύστημα... Δεν ξέρω πώς ένας άνθρωπος μπορεί να είναι τόσο μπερδεμένος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Από το βίντεο: "Γενικά δεν υπάρχουν καταλήψεις στα Γερμανικά πανεπιστήμια. Εικόνες σαν και αυτές είναι εξαιρετικά σπάνιες" (1:45). Η Γερμανία δεν έχει αστυνομικό σώμα στους πανεπιστημιακούς χώρους. Πολύ ωραία. Πάμε να δούμε όμως μια μικρή λίστα και άλλων φαινομένων που δεν έχει η Γερμανία, εκτός από πανεπιστημιακή αστυνόμευση:
  • Αφισοκόλληση και graffiti σε όλους τους τοίχους
  • Καθηγητές με κρεμασμένες ταμπέλες από το λαιμό
  • Καταλήψεις σε 12μηνιαία βάση (σε πολλές σχολές συχνότερα)
  • Καθηγητές κυριολεκτικά χτισμένοι μέσα στο γραφείο τους με τούβλα και τσιμέντο
  • Ξυλοδαρμοί και επεισόδια μεταξύ ακραίων, ειδικά κατά τη διάρκεια καταλήψεων
  • Αγοραπωλησία ναρκωτικών μπροστά στα μάτια μας (το έχω δει στο παν. Πειραιά)
  • Μόνιμες καταλήψεις και "πειρατικά στέκια"

Θέλετε να συνεχίσω; Κοιταχτείτε στον καθρέφτη και θα δείτε την ιδεολογία που τρέφει το χάος και καταστρέφει οτιδήποτε καλό. Η υποκρισία βέβαια είναι ότι δεν κάθεστε εδώ στην Ελλάδα για να θερίσετε όσα σπείρατε...

Ανέκδοτο: "Με λίγα λόγια κουμάντο στο πανεπιστήμιο κάνουν οι πρυτανικές αρχές" (2:45). Και εδώ στην Ελλάδα οι πρυτανικές αρχές κάνουν κουμάντο. Γι'αυτό τους έχουν κρεμάσει κουδούνια...

Πάμε στους αιώνιους φοιτητές. Πάλι από το βίντεο: "Η έννοια του αιώνιου φοιτητή δεν υπάρχει ακριβώς... [Όποιος φοιτητής ξεπεράσει το χρόνο σπουδών] πρέπει να πληρώνει ανάμεσα σε 400 με 500 ευρώ ανά εξάμηνο". (3:08)
Στην Ελλάδα αν γίνει πρόταση οι αιώνιοι φοιτητές να πληρώνουν δίδακτρα, τι θα πείτε; Και όμως, κάθεστε και υπερασπίζεστε το Γερμανικό σύστημα... Δεν ξέρω πώς ένας άνθρωπος μπορεί να είναι τόσο μπερδεμένος.
Την αστυνομία την βάζουν παντού σε όλες τις σχολές γιατί πιο πολύ θέλουν τον έλεγχο στην Αθήνα με όλα αυτά που γίνονται και λτι ανέφερες παραπάνω .Για αυτό τρώνε άκυρα απ' τις πιο πολλές σχολές γιατί οι άλλες σχολές δεν έχουν τέτοια προβλήματα
Προσωπικά η σχολή μου είναι κομπλέ ,και παρατάξεις έχουμε ,και γκράφιτι δεν έχουμε σε τοίχους , ούτε διακίνηση (όχι σε τέτοιο βαθμό όσο στην αθηνα)
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
  • Αφισοκόλληση και graffiti σε όλους τους τοίχους
Μιλάμε για το τσίρκο της ΔΑΠ κάθε χρονιά φαντάζομαι έτσι;


Μήπως να βγάλουμε εκτός νόμου τη ΔΑΠ ή κάθε μορφή συνδικαλισμού σε σπουδαστικούς/εργασιακούς χώρους;
Δεν...
  • Καθηγητές με κρεμασμένες ταμπέλες από το λαιμό
Μέχρι στιγμής, μόνο οι αστυνομικές αρχές έχουν ανακοινώσει ότι ξέρουν τους "δράστες" και τους υπέβαλαν μήνυση. Δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη το ότι τους βρήκαν από τα κινητά, εδώ και χρόνια όποιοι προβαίνουν σε τέτοιες δράσεις "σπάνε" τα κινητά φαντάζομαι.
Προφανώς δεν θα με εξέπληττε η κάθε ανακοίνωση να ήταν "συκε", ούτως ή άλλως δεν μπορεί να ελεγχθεί από κανέναν.
Και ο νόμος ήταν έτοιμος σε 3-4 μέρες έτσι; Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.
Πιθανότατα όλο αυτό πρόκειται περί προβοκάτσιας, όπως είχα ήδη διατυπώσει από εδώ.


  • Καταλήψεις σε 12μηνιαία βάση (σε πολλές σχολές συχνότερα)
Στοιχεία;
Στα 10 πλέον χρόνια φοιτητικής μου πορείας, δεν με εμπόδισαν στο ελάχιστο οι καταλήψεις. Ούτε προφανώς ζήσαμε κάτι που να αγγίζει το 1/12 έστω από αυτό που αναφέρεις.

  • Καθηγητές κυριολεκτικά χτισμένοι μέσα στο γραφείο τους με τούβλα και τσιμέντο

Μόνο με βιβλία γνωρίζω κάποιο "χτίσιμο". Αν αγνοούμε το συμβολικό του νοήματος, καλύτερα να πάψουμε τη συζήτηση
Πηγή: https://m.naftemporiki.gr/story/725023
  • Ξυλοδαρμοί και επεισόδια μεταξύ ακραίων, ειδικά κατά τη διάρκεια καταλήψεων
Γιατί τόσο μένος με τις καταλήψεις ρε μαν; Έφαγες "πόρτα" και ξενέρωσες;
Τους μόνους ξυλοδαρμούς που έχω δει πάλι στη φοιτητική μου ζωή, είναι βασανιστήρια από μέλη της ΔΑΠ σε ΚΝίτες και αναρχικούς στα υπόγεια του ΑΤΕΙΘ, καθώς και σε διάφορα σκόρπια περιστατικά βαριάς σωματικής βλάβης πάλι από τους ίδιους ανά τα χρόνια.
Δεν αναφέρομαι καν σε αστυνομίες κλπ.

(αυτή τη φορά δεν θα βάλω πηγή βαριέμαι, το αφήνω σαν homework)

  • Αγοραπωλησία ναρκωτικών μπροστά στα μάτια μας (το έχω δει στο παν. Πειραιά)
Δεν το αρνούμαι ότι έχει υπάρχει διακίνηση μικροποσοτήτων.
Αλλά είναι σαν τον ελέφαντα που προσπαθεί να κρύψει τον εαυτό του πίσω από το δένδρο, όταν η ίδια η αστυνομία τους διώχνει μέσα στο πανεπιστήμιο, ή δεν επεμβαίνει αυτεπάγγελτα ή μετά από καταγγελίες, για να μην μιλήσουμε για το γνωστό πλέον "βαπόρι από την Περσία".

  • Μόνιμες καταλήψεις και "πειρατικά στέκια"

Μόνο σε μία δημοκρατία με όλη τη σημασία της λέξης, μπορούν να υπάρξουν τέτοιες εστίες, που αν και δεν συμμετέχω, είναι απόλυτα υγιές να υπάρχουν (είτε στον Ελλαδικό χώρο είτε και σε άλλες χώρες).
Και το '73, οι καταλήψεις το Φεβρουάριο στη Νομική και το Νοέμβρη στο Πολυτεχνείο, παράνομες ήταν.


Κλείνω με τον όρκο της πρώτης από τις δύο προαναφερθείσες καταλήψεις που είχαν δώσει οι τότε φοιτητές, πριν από περίπου 50 χρόνια. Είναι βέβαια τόσο επίκαιρο...
"Εμείς οι φοιτηταί των Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων ορκιζόμαστε στο όνομα της ελευθερίας να αγωνισθούμε μέχρι τέλους για την κατοχύρωση: α) των ακαδημαϊκών ελευθεριών, β)του πανεπιστημιακού ασύλου, γ) της ανακλήσεως όλων των καταπιεστικών νόμων και διαταγμάτων"

Υ.Γ. Επειδή κάτι ειπώθηκε πριν για αναξιόπιστες και καλά πηγές, τύπου εφ.συν αυγες κλπ, έδωσα ιδιαίτερη προσοχή όλες όσες παραθέτω να είναι από "Βήμα", "Ναυτεμπορική".
Njoy.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
  • Αφισοκόλληση και graffiti σε όλους τους τοίχους

  • Καταλήψεις σε 12μηνιαία βάση (σε πολλές σχολές συχνότερα)

  • Ξυλοδαρμοί και επεισόδια μεταξύ ακραίων, ειδικά κατά τη διάρκεια καταλήψεων
  • Αγοραπωλησία ναρκωτικών μπροστά στα μάτια μας (το έχω δει στο παν. Πειραιά)
  • Μόνιμες καταλήψεις και "πειρατικά στέκια"
Θεωρώ ότι η μόνη σου επαφή με τα γερμανικά πανεπιστήμια είναι όση και η δική μου επαφή με τη Python.


Ναι υπάρχουν αφίσες και γκράφιτι
1612132609493.png

1612132731844.png


1612132752078.png


Ναι υπάρχουν καταλήψεις και πορείες ακόμα και για το κλίμα
Ναι υπάρχει ξυλοδαρμός μεταξύ φοιτητικών νεολαίων, ειδικότερα στην Αν. Γερμανία και σε πολύ γνωστό πανεπιστήμιο
Για την αγοραπωλησία ισχύει για χόρτο και κάνναβη από το Βερολίνο μέχρι το Άμστερνταμ και την Ζυρίχη
Στέκια αναρχικών φοιτητών υφίστανται σε αρκετά πανεπιστήμια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μιλάμε για το τσίρκο της ΔΑΠ κάθε χρονιά φαντάζομαι έτσι;


Μήπως να βγάλουμε εκτός νόμου τη ΔΑΠ ή κάθε μορφή συνδικαλισμού σε σπουδαστικούς/εργασιακούς χώρους;
Δεν...

Μέχρι στιγμής, μόνο οι αστυνομικές αρχές έχουν ανακοινώσει ότι ξέρουν τους "δράστες" και τους υπέβαλαν μήνυση. Δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη το ότι τους βρήκαν από τα κινητά, εδώ και χρόνια όποιοι προβαίνουν σε τέτοιες δράσεις "σπάνε" τα κινητά.
Προφανώς δεν θα με εξέπληττε η κάθε ανακοίνωση να ήταν "συκε", ούτως ή άλλως δεν μπορεί να ελεγχθεί από κανέναν.
Πιθανότατα όλο αυτό πρόκειται περί προβοκάτσιας, όπως είχα ήδη διατυπώσει από εδώ.

Το μόνο που ξέρω σίγουρα για ιστορική επίθεση σε πρύτανη με πυροσβεστήρα, είναι άτομο που πλέον είναι υπουργός της ΝΔ.
Πηγή: https://www.tovima.gr/2008/11/25/archive/edeire-ton-prytani-kerdise-ton-ntinopoylo/

Στοιχεία;
Στα 10 πλέον χρόνια φοιτητικής μου πορείας, δεν με εμπόδισαν στο ελάχιστο οι καταλήψεις. Ούτε προφανώς ζήσαμε κάτι που να αγγίζει το 1/12 έστω από αυτό που αναφέρεις.



Μόνο με βιβλία γνωρίζω κάποιο "χτίσιμο". Αν αγνοούμε το συμβολικό του νοήματος, καλύτερα να πάψουμε τη συζήτηση
Πηγή: https://m.naftemporiki.gr/story/725023

Γιατί τόσο μένος με τις καταλήψεις ρε μαν; Έφαγες "πόρτα" και ξενέρωσες;
Τους μόνους ξυλοδαρμούς που έχω δει πάλι στη φοιτητική μου ζωή, είναι βασανιστήρια από μέλη της ΔΑΠ σε ΚΝίτες και αναρχικούς στα υπόγεια του ΑΤΕΙΘ, καθώς και σε διάφορα σκόρπια περιστατικά βαριάς σωματικής βλάβης πάλι από τους ίδιους ανά τα χρόνια.
Δεν αναφέρομαι καν σε αστυνομίες κλπ.

(αυτή τη φορά δεν θα βάλω πηγή βαριέμαι, το αφήνω σαν homework)


Δεν το αρνούμαι ότι έχει υπάρχει διακίνηση μικροποσοτήτων.
Αλλά είναι σαν τον ελέφαντα που προσπαθεί να κρύψει τον εαυτό του πίσω από το δένδρο, όταν η ίδια η αστυνομία τους διώχνει μέσα στο πανεπιστήμιο, ή δεν επεμβαίνει αυτεπάγγελτα ή μετά από καταγγελίες, για να μην μιλήσουμε για το γνωστό πλέον "βαπόρι από την Περσία".



Μόνο σε μία δημοκρατία με όλη τη σημασία της λέξης, μπορούν να υπάρξουν τέτοιες εστίες, που αν και δεν συμμετέχω, είναι απόλυτα υγιές να υπάρχουν (είτε στον Ελλαδικό χώρο είτε και σε άλλες χώρες).
Και το '73, οι καταλήψεις το Φεβρουάριο στη Νομική και το Νοέμβρη στο Πολυτεχνείο, παράνομες ήταν.


Κλείνω με τον όρκο της πρώτης από της δύο προαναφερθείσες καταλήψεις που είχαν δώσει οι τότε φοιτητές, πριν από περίπου 50 χρόνια. Είναι βέβαια τόσο επίκαιρο...
"Εμείς οι φοιτηταί των Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων ορκιζόμαστε στο όνομα της ελευθερίας να αγωνισθούμε μέχρι τέλους για την κατοχύρωση: α) των ακαδημαϊκών ελευθεριών, β)του πανεπιστημιακού ασύλου, γ) της ανακλήσεως όλων των καταπιεστικών νόμων και διαταγμάτων"

Υ.Γ. Επειδή κάτι ειπώθηκε πριν για αναξιόπιστες και καλά πηγές, τύπου εφ.συν αυγες κλπ, έδωσα ιδιαίτερη προσοχή όλες όσες παραθέτω να είναι από "Βήμα", "Ναυτεμπορική".
Njoy.
Το βαπόρι από την Περσία κάνει στάση στην Καμάρα αλλά πειράζει στο ΑΠΘ.
Υποκρισία.


Μάλλον σε <<αριστερά>> πανεπιστήμια γίνομαι δεκτός...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Μιλάμε για το τσίρκο της ΔΑΠ κάθε χρονιά φαντάζομαι έτσι;
Ναι, γιατί όχι;
Μήπως να βγάλουμε εκτός νόμου τη ΔΑΠ ή κάθε μορφή συνδικαλισμού σε σπουδαστικούς/εργασιακούς χώρους;
Δεν...
Ναι, γιατί όχι; Ή καλύτερα να βγάλεις εκτός νόμου τις παρατάξεις εντός των πανεπιστημιακών χώρων.
Μέχρι στιγμής, μόνο οι αστυνομικές αρχές έχουν ανακοινώσει ότι ξέρουν τους "δράστες" και τους υπέβαλαν μήνυση. Δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη το ότι τους βρήκαν από τα κινητά, εδώ και χρόνια όποιοι προβαίνουν σε τέτοιες δράσεις "σπάνε" τα κινητά φαντάζομαι.
Δεν καταλαβαίνω τι λες. Ο εντοπισμός των δραστών βάσει του στίγματος του τηλεφώνου είναι αρκετά ακριβής και χρησιμοποιείται συνεχώς. Έτσι πιάσανε τα κωλόπαιδα που έκαναν σαματά στο μετρό.
Στοιχεία;
Στα 10 πλέον χρόνια φοιτητικής μου πορείας, δεν με εμπόδισαν στο ελάχιστο οι καταλήψεις. Ούτε προφανώς ζήσαμε κάτι που να αγγίζει το 1/12 έστω από αυτό που αναφέρεις.
Τι είδους στοιχεία θέλεις; Όπως έχω πει πολλάκις, η εγκληματικότητα δεν είναι μόνο ποσοτική αλλά και ποιοτική. Έστω ότι γίνονται 5 φόνοι κάθε χρόνο στο ΕΜΠ. Στατιστικά οι φόνοι είναι πολύ λιγότεροι από το μέσο όρο της Ελλάδος. Ωστόσο γίνονται φόνοι σε ένα πανεπιστήμιο! Δεν μετράμε μόνο ποσοτικά, αλλά μετράμε και ποιοτικά. Θέλεις στοιχεία λοιπόν; Πρύτανεις και καθηγητές με ταμπέλες στο λαιμό, χτισμένοι στα γραφεία τους σαν ζώα, ναρκωτικές ουσίες πέρα-δώθε κτλ κτλ κτλ. Στατιστικά μπορεί η εγκληματικότητα να είναι κάτω του μέσου όρου, και λοιπόν;
Τώρα αν εσένα δεν σε εμπόδισαν οι καταλήψεις, αυτό είναι δικό σου θέμα. Εγώ έχασα εξάμηνο λόγω καταλήψεων.
Γιατί τόσο μένος με τις καταλήψεις ρε μαν; Έφαγες "πόρτα" και ξενέρωσες;
Τους μόνους ξυλοδαρμούς που έχω δει πάλι στη φοιτητική μου ζωή, είναι βασανιστήρια από μέλη της ΔΑΠ σε ΚΝίτες και αναρχικούς στα υπόγεια του ΑΤΕΙΘ, καθώς και σε διάφορα σκόρπια περιστατικά βαριάς σωματικής βλάβης πάλι από τους ίδιους ανά τα χρόνια.
Πάλι κάνεις το λάθος να υποθέτεις ότι μιλάω ως αντι-αριστερός, ενώ στην πραγματικότητα δεν αναφέρομαι μόνο στο μπάχαλο των αριστερών. Αναφέρομαι και στο μπάχαλο των δεξιών, της ΔΑΠ κτλ.

Για να τελειώνω, το μήνυμα μου ήταν απάντηση, όχι δήλωση. Απάντησα στην αγάπη που δείχνετε για τις Γερμανικές/Σουηδικές/Αγγλικές σχολές, χωρίς να συνειδητοποιείτε ότι εκεί δεν υπάρχουν μόνιμες καταλήψεις και γενικά όλο το μπάχαλο που ανέφερα πιο πάνω.


Ναι υπάρχουν καταλήψεις και πορείες ακόμα και για το κλίμα
Ναι υπάρχει ξυλοδαρμός μεταξύ φοιτητικών νεολαίων, ειδικότερα στην Αν. Γερμανία και σε πολύ γνωστό πανεπιστήμιο
Για την αγοραπωλησία ισχύει για χόρτο και κάνναβη από το Βερολίνο μέχρι το Άμστερνταμ και την Ζυρίχη
Στέκια αναρχικών φοιτητών υφίστανται σε αρκετά πανεπιστήμια
Το βίντεο που ανέβασες το είδες; Είπε η δημοσιογράφος ότι η αστυνομία επιτρέπεται να μπει όταν καταπατάται ο νόμος, ωστόσο "δεν υπάρχουν καταλήψεις". Είπε επίσης ότι "εικόνες σαν και αυτές είναι εξαιρετικά σπάνιες". Δικές σου πηγές χρησιμοποιώ...

- - - - - - - - - - -

Παίδες, χίλιες φορές να γίνουμε Γερμανία και Οξφόρδη. Κάνετε το λάθος να υποθέτε ότι θέλω αστυνομία στο πανεπιστήμιο χωρίς να χρειάζεται. Μακάρι να γίνουμε Οξφόρδη και να μην έχουμε ούτε ένα μπάτσο. Σε αντίθεση με εσάς, οι ιδέες μου δεν είναι ιδεολογικά βαμμένες. Αυτό το έχω αποδείξει (περισσότερο στον εαυτό μου) αλλάζοντας ριζικά τις απόψεις μου ξανά και ξανά.
Επειδή ξέρω ότι σας ενοχλεί, επαναλαμβάνω ότι πολλοί από εσάς δεν κάθεστε στην Ελλάδα για να θερίσετε όσα σπείρατε... Εδώ κηρύττουμε το μίσος, το χάος και την καταστροφή, αλλά μετά πάμε έξω για να ζήσουμε τον καπιταλισμό, την ειρήνη και την τάξη. Υποκρισία...
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πάμε στους αιώνιους φοιτητές. Πάλι από το βίντεο: "Η έννοια του αιώνιου φοιτητή δεν υπάρχει ακριβώς... [Όποιος φοιτητής ξεπεράσει το χρόνο σπουδών] πρέπει να πληρώνει ανάμεσα σε 400 με 500 ευρώ ανά εξάμηνο". (3:08)
Στην Ελλάδα αν γίνει πρόταση οι αιώνιοι φοιτητές να πληρώνουν δίδακτρα, τι θα πείτε; Και όμως, κάθεστε και υπερασπίζεστε το Γερμανικό σύστημα... Δεν ξέρω πώς ένας άνθρωπος μπορεί να είναι τόσο μπερδεμένος.
Τουλάχιστον εκεί σου δίνει την δυνατότητα να το κάνεις. Στην Ελλάδα, βάσει του νομοσχεδίου για την τριτοβάθμια δεν προβλέπεται αυτή η δυνατότητα. Αν π.χ. κάποιος βρίσκεται στο 7ο έτος και από τα 41 μαθήματα έχει περάσει τα 36 γιατί να μην του δοθεί η δυνατότητα να ολοκληρώσει τις σπουδές του με αυτό τον τρόπο; Επίσης-το έχω αναφέρει και προηγουμένως-στο εξωτερικό σε πολλές περιπτώσεις τα μαθήματα που απαιτούνται για την λήψη του πτυχίου είναι λιγότερα και η ύλη είναι αρκετά πιο περιορισμένη. Πριν την θέσπιση ανώτατου ορίου γιατί το υπουργείο δεν ασχολείται με την αναμόρφωση των προγραμμάτων σπουδών των τμημάτων; Άρα η πρόθεση του δεν είναι να ολοκληρώνουν οι φοιτητές πιο γρήγορα τις σπουδές αλλά ο στόχος είναι ο εξής: όταν οι φοιτητές θα διαγράφονται θα λαμβάνουν μια πιστοποίηση των μαθημάτων που πέρασαν και εν συνεχεία θα πηγαίνουν στα κολλέγια/ιδιωτικά πανεπιστήμια, τα οποία θα αναγνωρίζουν τα μαθήματα που πέρασαν και έτσι οι φοιτητές θα δύνανται να ολοκληρώσουν εκεί τις σπουδές τους. Κατά αυτό τον τρόπο τα κολλέγια θα τα τσεπώνουν
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Τουλάχιστον εκεί σου δίνει την δυνατότητα να το κάνεις. Στην Ελλάδα, βάσει του νομοσχεδίου για την τριτοβάθμια δεν προβλέπεται αυτή η δυνατότητα. Αν π.χ. κάποιος βρίσκεται στο 7ο έτος και από τα 41 μαθήματα έχει περάσει τα 36 γιατί να μην του δοθεί η δυνατότητα να ολοκληρώσει τις σπουδές του με αυτό τον τρόπο; Επίσης-το έχω αναφέρει και προηγουμένως-στο εξωτερικό σε πολλές περιπτώσεις τα μαθήματα που απαιτούνται για την λήψη του πτυχίου είναι λιγότερα και η ύλη είναι αρκετά πιο περιορισμένη. Πριν την θέσπιση ανώτατου ορίου γιατί το υπουργείο δεν ασχολείται με την αναμόρφωση των προγραμμάτων σπουδών των τμημάτων; Άρα η πρόθεση του δεν είναι να ολοκληρώνουν οι φοιτητές πιο γρήγορα τις σπουδές αλλά ο στόχος είναι ο εξής: όταν οι φοιτητές θα διαγράφονται θα λαμβάνουν μια πιστοποίηση των μαθημάτων που πέρασαν και εν συνεχεία θα πηγαίνουν στα κολλέγια/ιδιωτικά πανεπιστήμια, τα οποία θα αναγνωρίζουν τα μαθήματα που πέρασαν και έτσι οι φοιτητές θα δύνανται να ολοκληρώσουν εκεί τις σπουδές τους. Κατά αυτό τον τρόπο τα κολλέγια θα τα τσεπώνουν
Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο. Προς το παρόν τα κολλέγια δεν είναι αναγνωρισμένα ως ΑΕΙ, έτσι δεν είναι; Επομένως δεν έχει νόημα να διώξουν φοιτητές από τα δημόσια ΑΕΙ για να τους στείλουν στο κολέγιο, εφόσον το κολεγιακό πτυχίο δεν είναι ισάξιο.
Δεν διαφωνώ ότι είναι καλύτερα να πληρώνει κανείς δίδακτρα παρά να διαγράφεται. Ωστόσο αυτό που προσπάθησα να πω ήταν άλλο. Προσπάθησα να δείξω την υποκρισία κάποιων χρηστών, οι οποίοι θα έβγαζαν φουσκάλες στο άκουσμα πιθανών διδάκτρων, όμως υποστηρίζουν το Γερμανικό σύστημα.

Γενικά νομίζω συμφωνώ μαζί σου. Πρέπει ωστόσο να είμαστε πολύ προσεκτικοί όταν αντιγράφουμε ξένα συστήματα. Πολλοί κοινωνιολόγοι και οικονομολόγοι θα σου πουν ότι δεν γίνεται μια χώρα όπως η Ελλάδα να εφαρμόσει συστήματα χωρών όπως η Νορβηγία. Η ψυχολογία του λαού είναι διαφορετική. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στο κράτος και τους δημόσιους δεσμούς, ενώ η οικογενειοκρατία και η ρουφιανιά βασιλεύουν. Αυτό μπορεί να είναι κατάλοιπο της οθωμανοκρατίας, δεν ξέρω. Απλά νομίζω πρέπει να είμαστε προσεκτικοί όταν υποστηρίζουμε την εφαρμογή ξένων συστημάτων στην Ελλάδα. Μπορεί να φέρει την καταστροφή, ή απλώς να αποτύχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Ναι, γιατί όχι;

Ναι, γιατί όχι; Ή καλύτερα να βγάλεις εκτός νόμου τις παρατάξεις εντός των πανεπιστημιακών χώρων.

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Ο εντοπισμός των δραστών βάσει του στίγματος του τηλεφώνου είναι αρκετά ακριβής και χρησιμοποιείται συνεχώς. Έτσι πιάσανε τα κωλόπαιδα που έκαναν σαματά στο μετρό.

Τι είδους στοιχεία θέλεις; Όπως έχω πει πολλάκις, η εγκληματικότητα δεν είναι μόνο ποσοτική αλλά και ποιοτική. Έστω ότι γίνονται 5 φόνοι κάθε χρόνο στο ΕΜΠ. Στατιστικά οι φόνοι είναι πολύ λιγότεροι από το μέσο όρο της Ελλάδος. Ωστόσο γίνονται φόνοι σε ένα πανεπιστήμιο! Δεν μετράμε μόνο ποσοτικά, αλλά μετράμε και ποιοτικά. Θέλεις στοιχεία λοιπόν; Πρύτανεις και καθηγητές με ταμπέλες στο λαιμό, χτισμένοι στα γραφεία τους σαν ζώα, ναρκωτικές ουσίες πέρα-δώθε κτλ κτλ κτλ. Στατιστικά μπορεί η εγκληματικότητα να είναι κάτω του μέσου όρου, και λοιπόν;
Τώρα αν εσένα δεν σε εμπόδισαν οι καταλήψεις, αυτό είναι δικό σου θέμα. Εγώ έχασα εξάμηνο λόγω καταλήψεων.

Πάλι κάνεις το λάθος να υποθέτεις ότι μιλάω ως αντι-αριστερός, ενώ στην πραγματικότητα δεν αναφέρομαι μόνο στο μπάχαλο των αριστερών. Αναφέρομαι και στο μπάχαλο των δεξιών, της ΔΑΠ κτλ.

Για να τελειώνω, το μήνυμα μου ήταν απάντηση, όχι δήλωση. Απάντησα στην αγάπη που δείχνετε για τις Γερμανικές/Σουηδικές/Αγγλικές σχολές, χωρίς να συνειδητοποιείτε ότι εκεί δεν υπάρχουν μόνιμες καταλήψεις και γενικά όλο το μπάχαλο που ανέφερα πιο πάνω.



Το βίντεο που ανέβασες το είδες; Είπε η δημοσιογράφος ότι η αστυνομία επιτρέπεται να μπει όταν καταπατάται ο νόμος, ωστόσο "δεν υπάρχουν καταλήψεις". Είπε επίσης ότι "εικόνες σαν και αυτές είναι εξαιρετικά σπάνιες". Δικές σου πηγές χρησιμοποιώ...

- - - - - - - - - - -

Παίδες, χίλιες φορές να γίνουμε Γερμανία και Οξφόρδη. Κάνετε το λάθος να υποθέτε ότι θέλω αστυνομία στο πανεπιστήμιο χωρίς να χρειάζεται. Μακάρι να γίνουμε Οξφόρδη και να μην έχουμε ούτε ένα μπάτσο. Σε αντίθεση με εσάς, οι ιδέες μου δεν είναι ιδεολογικά βαμμένες. Αυτό το έχω αποδείξει (περισσότερο στον εαυτό μου) αλλάζοντας ριζικά τις απόψεις μου ξανά και ξανά.
Επειδή ξέρω ότι σας ενοχλεί, επαναλαμβάνω ότι πολλοί από εσάς δεν κάθεστε στην Ελλάδα για να θερίσετε όσα σπείρατε... Εδώ κηρύττουμε το μίσος, το χάος και την καταστροφή, αλλά μετά πάμε έξω για να ζήσουμε τον καπιταλισμό, την ειρήνη και την τάξη. Υποκρισία...
Τελικά όπως και όλοι οι νοικοκυραίοι παραδέχεστε έμμεσα, ότι το άσυλο δεν επηρεάζει το ακαδημαϊκό και ερευνητικό έργο των πανεπιστημίων αλλά άλλες είναι οι αιτίες των ήδη υποβαθμισμένων πανεπιστημίων. Επιτέλους , κάτι είναι και αυτό.
Ωστόσο συνδέετε το άσυλο με την εγκληματικότητα χωρίς να έχετε το παραμικρό στοιχείο. Αλήθεια στην Καμάρα που είναι δίπλα από το ΑΠΘ ή στο κτήριο της ΕΥΑΘ όπου έχουμε καθημερινή διακίνηση ναρκωτικών ευθύνεται το άσυλο ; Επηρεάζει το άσυλο ΤΟΥ ΑΠΘ την διακίνηση των ναρκωτικών στην Αγ. Δημητρίου, στην Ολυμπιάδος, στο Γεννηματά και στο Αχέπα ; Όλες αυτές οι περιοχές βρίσκονται γύρω από το ΑΠΘ σε απόσταση μικρότερη των 5 λεπτών.
Μήπως όμως αυτό που οδήγησε στον εξευτελισμό του θεσμού του ασύλου είναι η ανυπαρξία της αστυνομίας ; Διότι αγαπητέ όλες οι νομοθεσίες περί ασύλου, από όλες τις κυβερνήσεις που έχουν περάσει τόνιζαν ότι :
H αστυνομία δύναται να επεμβαίνει αυτεπάγγελτα, όταν τελείται μία ανθρωποκτονία, μία ληστεία, ένας βιασμός, όταν διακινούνται ναρκωτικά ή όταν κατασκευάζεται βόμβα μολότοφ.H αστυνομία μπορεί να επέμβει χωρίς την άδεια κανενός .

Συνοπτικά το ποινικό δίκαιο εφαρμόζεται παντού και δεν αποτελεί εξαίρεση ο χώρος του πανεπιστημίου.


Σε ποια σχολή έχασες εξάμηνο λόγω καταλήψεων ; Για να το επιβεβαιώσουμε ότι όντως ισχύει. Γιατί και εγώ έχω συμμετάσχει σε κατάληψη, μάλιστα 2 μηνών, και κανένα εξάμηνο δεν χάθηκε.


Επόμενο λάθος των νοικουραίων είναι η ανόμοια σύγκριση των ξένων πανεπιστημίων ή μάλλον ακούνε από συζητήσεις με ανθρώπους που δεν έχουν πατήσει σε ξένο ίδρυμα και χρησιμοποιούν για να υποστηρίξουν τις θέσεις τους συγκεκριμένες πτυχές των γερμανικών/σουηδικών ή άλλων πανεπιστημίων. Έχετε αναρρωτηθεί γιατί χρησιμοποιούν συγκεκριμένες πτυχές ; Γιατί πολύ απλά , αυτές τους συμφέρουν.
Αν λοιπόν γνώριζε ο αυγή όντος για τα προνόμια των φοιητητών στα γερμανικά πανεπιστήμια, δεν θα έγραφε για την εισαγωγή διδάκτρων...
Μερικά από τα προνόμια σε γερμανικά/ελβετικά/αυστριακά πανεπιστημία (από την εμπειρία μου μέχρι τώρα που συνεχίζω να είμαι ενεργό μέλος της ακαδημαϊκής κοινότητας) είναι η χρηματοδότηση των αδύναμων, οικονομικά, φοιτητών. Αφορά ένα ποσό στα 20χιλιάδες ευρώ ή φράνκα το οποίο εξαρτάται και από το κόστος ζωής της πόλης ή του κρατιδίου/καντονιού. Υπάρχει η δυνατότητα για κάτι τέτοιο στην Ελλάδα ; Κάθε φοιτητής να λαμβάνει ένα ποσό ανάλογο του κόστους ζωής ;
Γιατί δεν αναφέρονται οι νοικοκυραίοι στα βιβλία που παίρνουν οι φοιτητές από την πρώτη κιόλας ημέρα ή στις παροχές σε Η/Υ που έχουν ; Τέλος γιατί οι νοικοκυραίοι δεν αναφέρονται στην δύναμη που παρέχεται στους φοιτητές με μια απλή αίτηση στον Head της σχολής ή στο τμήμα δημοσίων σχέσεων για κάποιον καθηγητή ή του τρόπου διδασκαλίας ;

Αν λοιπόν συγκρίνετε, επιθυμείτε να συγκρίνετε τα ελληνικά με τα ξένα , φροντίστε να το κάνετε σωστά. Και να ενημερώσω ότι το γερμανικά πανεπιστήμια και οι γερμανικές καταλήψεις που έγιναν στο διάστημα 1970-1990 κάνουν τις ελληνικές καταλήψεις να μοιάζουν με γατάκια. Για να φανταστείτε τι εστί μια γερμανική κατάληψη σε ένα γερμανικό πανεπιστήμιο, υπάρχει φόβος καρατόμησης του ίδιου του ομοσπονδιακού υπουργού (παράδειγμα το 2009).

Στο κομμάτι που αναφέρεσαι στο βίντεο για τις καταλήψεις, γνωρίζω πολύ καλά ότι είναι σπάνιες, όντας τα περισσότερα προβλήματα λυμένα. Εσύ γνωρίζεις τα αιτήματα των φοιτητών όμως ;
Σε λίγο θα δείτε ότι έχουν αιτήματα τις ανακαινίσεις των κτηρίων.


Όσον αφορά την τελευταία σου παράγραφο, φεύγουμε έξω λόγω συμβάντων τύπου (αείμνηστου) Αλεξανδρόπουλου (Πανεπιστήμιο Κρήτης). Αυτά μας οδηγούν έξω. Διότι έχετε μετατρέψει τα πανεπιστήμια σε ένα δυσθεώρητο κομματικό σύστημα και η βρωμιά δεν έχει όρια.
Μεταπτυχιακοί φοιτητές χωρίς να πληρούν τα κρίτηρια, απλά επειδή είναι ΔΑΠ ή ΠΑΣΠ, αστείοι διδακτορικοί με ευτελής έρευνα 1 χρόνου και ύστερα μόνιμη θέση και εσύ να παλεύεις ...
Οι καρχαρίες μένουν ατιμώρητοι εδώ και χρόνια.

ΥΓ : Σοσιαλισμό θες να πεις, γιατί ο καπιταλισμός αγνοείται...
ΥΓ2: Τα γκράφιτι και τις αφίσες δεν τις σχολίασες, τις θεωρείς προϊόν μοντάζ ;
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Τελικά όπως και όλοι οι νοικοκυραίοι παραδέχεστε έμμεσα, ότι το άσυλο δεν επηρεάζει το ακαδημαϊκό και ερευνητικό έργο των πανεπιστημίων αλλά άλλες είναι οι αιτίες των ήδη υποβαθμισμένων πανεπιστημίων. Επιτέλους , κάτι είναι και αυτό.
Ωστόσο συνδέετε το άσυλο με την εγκληματικότητα χωρίς να έχετε το παραμικρό στοιχείο. Αλήθεια στην Καμάρα που είναι δίπλα από το ΑΠΘ ή στο κτήριο της ΕΥΑΘ όπου έχουμε καθημερινή διακίνηση ναρκωτικών ευθύνεται το άσυλο ; Επηρεάζει το άσυλο ΤΟΥ ΑΠΘ την διακίνηση των ναρκωτικών στην Αγ. Δημητρίου, στην Ολυμπιάδος, στο Γεννηματά και στο Αχέπα ; Όλες αυτές οι περιοχές βρίσκονται γύρω από το ΑΠΘ σε απόσταση μικρότερη των 5 λεπτών.
Η τελευταία πρόταση δεν σου φαίνεται περίεργη; Μάλλον είναι τυχαίο που οι εγκληματίες οργανώνονται γύρω από ένα χώρο στον οποίο δεν πατάει μπάτσος...
Εν πάση περιπτώσει, δεν με νοιάζει το άσυλο ούτε η πανεπιστημιακή αστυνόμευση. Δεν είμαι ιδεολόγος, αυτό θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει ως τώρα. Αν η ιδεολογία σου λειτουργούσε και είχε ως αποτέλεσμα την τάξη, την ειρήνη, την καθαριότητα, την ασφάλεια, την ομορφιά και την πρόοδο, τότε εγώ θα σε υποστήριζα. Το πρόβλημα είναι ότι η ιδεολογία σου οδηγεί στην καταστροφή και το χάος με μαθηματική ακρίβεια.
Το άσυλο δεν είναι άσπρο και μαύρο. Δεν υπάρχουν μόνο δύο επιλογές. Το άσυλο μπορεί να είναι ένα μέρος του προβλήματος χωρίς να αποτελεί το μοναδικό αίτιο της ανομίας. Αυτό το σκέφτηκες; Δηλαδή, για να καταλάβω, είτε το άσυλο θα ευθύνεται για την εγκληματικότητα εξ ολοκλήρου, είτε δεν θα ευθύνεται. Αυτές είναι οι δύο επιλογές;
Μήπως όμως αυτό που οδήγησε στον εξευτελισμό του θεσμού του ασύλου είναι η ανυπαρξία της αστυνομίας ; Διότι αγαπητέ όλες οι νομοθεσίες περί ασύλου, από όλες τις κυβερνήσεις που έχουν περάσει τόνιζαν ότι :
H αστυνομία δύναται να επεμβαίνει αυτεπάγγελτα, όταν τελείται μία ανθρωποκτονία, μία ληστεία, ένας βιασμός, όταν διακινούνται ναρκωτικά ή όταν κατασκευάζεται βόμβα μολότοφ.H αστυνομία μπορεί να επέμβει χωρίς την άδεια κανενός .
Καταρχάς δεν έχει κλείσει ούτε μια 5ετία από την κατάργηση του ασύλου. Αν το άσυλο είναι όντως η αιτία υποβάθμισης των ΑΕΙ, τότε πώς περιμένεις να είναι αρκετά 5 χρόνια για να ανατραπεί το κακό όλων αυτών των δεκαετιών;
Πέρα απ'αυτό, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Η αστυνομία μπορεί να μπει στο πανεπιστήμιο όσο μπορεί να μπει στα εξάρχεια. Δες εδώ:

Στην θεωρία τα εξάρχεια είναι εντός της ελληνικής επικρατείας, σωστά;

Σε ποια σχολή έχασες εξάμηνο λόγω καταλήψεων ; Για να το επιβεβαιώσουμε ότι όντως ισχύει. Γιατί και εγώ έχω συμμετάσχει σε κατάληψη, μάλιστα 2 μηνών, και κανένα εξάμηνο δεν χάθηκε.
Θα σου πω, περίμενε :bounce:
Επόμενο λάθος των νοικουραίων είναι η ανόμοια σύγκριση των ξένων πανεπιστημίων ή μάλλον ακούνε από συζητήσεις με ανθρώπους που δεν έχουν πατήσει σε ξένο ίδρυμα και χρησιμοποιούν για να υποστηρίξουν τις θέσεις τους συγκεκριμένες πτυχές των γερμανικών/σουηδικών ή άλλων πανεπιστημίων. Έχετε αναρρωτηθεί γιατί χρησιμοποιούν συγκεκριμένες πτυχές ; Γιατί πολύ απλά , αυτές τους συμφέρουν.
Αν λοιπόν γνώριζε ο αυγή όντος για τα προνόμια των φοιητητών στα γερμανικά πανεπιστήμια, δεν θα έγραφε για την εισαγωγή διδάκτρων...
Λοιπόν, δεν έχω κατάλαβει ακόμα την επιχειρηματολογία σου. Τι λες ακριβώς;
Απ'ότι μπορώ να καταλάβω, αυτό που λες είναι ότι τα ξένα πανεπιστήμια είναι καλύτερα από τα ελληνικά χωρίς να χρειάζονται αστυνόμευση. Αν δεν λες αυτό, διόρθωσε με.
Μερικά από τα προνόμια σε γερμανικά/ελβετικά/αυστριακά πανεπιστημία (από την εμπειρία μου μέχρι τώρα που συνεχίζω να είμαι ενεργό μέλος της ακαδημαϊκής κοινότητας) είναι η χρηματοδότηση των αδύναμων, οικονομικά, φοιτητών. Αφορά ένα ποσό στα 20χιλιάδες ευρώ ή φράνκα το οποίο εξαρτάται και από το κόστος ζωής της πόλης ή του κρατιδίου/καντονιού. Υπάρχει η δυνατότητα για κάτι τέτοιο στην Ελλάδα ; Κάθε φοιτητής να λαμβάνει ένα ποσό ανάλογο του κόστους ζωής ;
Γιατί δεν αναφέρονται οι νοικοκυραίοι στα βιβλία που παίρνουν οι φοιτητές από την πρώτη κιόλας ημέρα ή στις παροχές σε Η/Υ που έχουν ; Τέλος γιατί οι νοικοκυραίοι δεν αναφέρονται στην δύναμη που παρέχεται στους φοιτητές με μια απλή αίτηση στον Head της σχολής ή στο τμήμα δημοσίων σχέσεων για κάποιον καθηγητή ή του τρόπου διδασκαλίας ;
Όλα αυτά να γίνουν, εγώ είμαι μαζί σου. Πώς θα τα κάνεις όμως, αυτό είναι το θέμα. Θα τα κάνεις με ρωμαλέο φοιτητικό κίνημα, καταλήψεις και μολότωφ; Ή μήπως θα τα κάνεις με ηρεμία, με σύνεση, με οργάνωση και με αυταπάρνηση; Συγνώμη, αλλά όταν βλέπω ένα μεγάλο μέρος των (ακρο)αριστερών να αποτελείται από μπερδεμένους νέους που είναι θυμωμένοι, είναι αγενείς, είναι ασυγκράτητοι και ασταθείς, καπνίζουν και ντύνονται σαν φρικιά, δεν νομίζω ότι αυτοί θα αποτελέσουν το λαμπρό μέλλον που φαίνεται να φαντάζεσαι. Η οργάνωση που υπάρχει στο εξωτερικό απαιτεί τάξη.
Όσον αφορά την τελευταία σου παράγραφο, φεύγουμε έξω λόγω συμβάντων τύπου (αείμνηστου) Αλεξανδρόπουλου (Πανεπιστήμιο Κρήτης). Αυτά μας οδηγούν έξω. Διότι έχετε μετατρέψει τα πανεπιστήμια σε ένα δυσθεώρητο κομματικό σύστημα και η βρωμιά δεν έχει όρια.
Μεταπτυχιακοί φοιτητές χωρίς να πληρούν τα κρίτηρια, απλά επειδή είναι ΔΑΠ ή ΠΑΣΠ, αστείοι διδακτορικοί με ευτελής έρευνα 1 χρόνου και ύστερα μόνιμη θέση και εσύ να παλεύεις ...
Οι καρχαρίες μένουν ατιμώρητοι εδώ και χρόνια.
Δεν σε κατηγορώ που έφυγες και απολαμβάνεις όσα φαίνεται να πολεμάς. Σε κατηγορώ που συνεχίζεις να κηρύττεις το χάος και την καταστροφή που έχουν μετατρέψει τα ελληνικά πανεπιστήμια σε άσχημα εργοτάξια όπου βασιλεύει ο θυμός και η ανοργάνωση.
Όσον αφορά αυτά που λες για ΔΑΠ/ΠΑΣΠ, συμφωνώ απολύτως. Υπάρχει τρομερή διαφθορά στο δημόσιο. Η κατάχρηση εξουσίας αποτελεί χρόνιο πρόβλημα των ελληνικών πραγμάτων. Μήπως, όμως, νομίζεις ότι αυτά τα προβλήματα θα λυθούν με περισσότερο κρατισμό, ή μήπως θα λυθούν όταν σπουδαίοι και τρανοί νεολαίοι ξεπεράσουν την κατάθλιψη τους και λύσουν μαγικά τη διαφθορά;
Συμφωνώ απολύτως ότι τα πανεπιστήμια είναι ένα "δυσθεώρητο κομματικό σύστημα". Όταν όμως προτείνω να καταργηθούν οι πολιτικές παρατάξεις, θα πέσετε να με φάτε. Εκτός, βέβαια, αν θέλεις να καταργηθεί μόνο ο αντίλογος...
ΥΓ : Σοσιαλισμό θες να πεις, γιατί ο καπιταλισμός αγνοείται...
ΥΓ2: Τα γκράφιτι και τις αφίσες δεν τις σχολίασες, τις θεωρείς προϊόν μοντάζ ;
Ο καπιταλισμός κυριαρχεί. Βέβαια είναι πολύ σημαντικό να ορίζουμε τις έννοιες με τον ίδιο τρόπο.
Τα συστήματα όπως αυτό της Νορβηγίας δεν είναι σοσιαλιστικά, είναι καπιταλιστικά με υψηλές κρατικές παροχές και φορολογία. Ο καπιταλισμός παράγει πλούτο, το κράτος παρέχει υπηρεσίες. Το σύστημα λειτουργεί επειδή οι Νορβηγοί εμπιστεύονται το κράτος και η διαφθορά είναι περιορισμένη.

Για τα γκράφιτι θα σου απαντήσω όταν μου πεις ποια είναι η επιχειρηματολογία σου (σε ρώτημα πιο πάνω).
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top