[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Είμαστε καλά πρότυπα για τους συνανθρώπους μας; Προσπαθούμε να γίνουμε η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μας, έστω και αν αυτό είναι πρακτικά δύσκολο ή αδύνατο;

Ο άνθρωπος, από αυτήν ακόμη τη νηπιακή του ηλικία, αντιγράφει και μιμείται τους μεγαλυτέρους του, τους ανωτέρους του. Το παιδί μιμείται τους γονείς, ο μαθητής τον δάσκαλό του, ο έφηβος τον καθηγητή του, ο στρατιώτης τους αξιωματικούς του, ο υφιστάμενος τον προϊστάμενό του, ο Χριστιανός τους πνευματικούς ηγέτες της Εκκλησίας. Ασυναισθήτως, και αυτός ακόμη ο της προχωρημένης ηλικίας άνθρωπος, τείνει και ερευνά να βρεί ένα τύπο, ένα υπόδειγμα, για να το μιμηθεί. Και αυτό ακριβώς μαρτυρεί την βαριά ευθύνη, που έχουν οι μεγαλύτεροι κατά την ηλικία, οι ανώτεροι κατά τη θέση και τη μόρφωση, οι λειτουργοί της Εκκλησίας, να παρέχουν τον εαυτό τους άξιο τύπο και καλό υπόδειγμα. Για τούτο, όχι μόνο για τον Τιμόθεο, αλλά και για όλους έχει ισχύ η θεόπνευστη εντολή του αποστόλου Παύλου «τύπος γίνου τῶν πιστῶν».

Και δεν είναι η μόνη φορά, κατά την οποία ο απόστολος Παύλος κάνει λόγο για την υποχρέωση, που έχουν οι μεγαλύτεροι να ζούν και να φέρονται κατά τέτοιο τρόπο, ώστε να είναι τύπος και παράδειγμα για τους γύρω τους. Και στον άλλο μαθητή του, τον Τίτο, επίσκοπο Κρήτης, παρήγγειλε να παρέχει εις όλα τον εαυτό του «τύπον καλῶν ἔργων» (Τίτ. β´ 7).
πηγή: https://xfe.gr/pnevmatika/730-o-ypo...UVL-KxrKwbyPc-rBpDikUb03rLhP1JRI7VvLJDYlj_ewM
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,635 μηνύματα.
Η τελευταία πρόταση δεν σου φαίνεται περίεργη; Μάλλον είναι τυχαίο που οι εγκληματίες οργανώνονται γύρω από ένα χώρο στον οποίο δεν πατάει μπάτσος...
Εν πάση περιπτώσει, δεν με νοιάζει το άσυλο ούτε η πανεπιστημιακή αστυνόμευση. Δεν είμαι ιδεολόγος, αυτό θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει ως τώρα. Αν η ιδεολογία σου λειτουργούσε και είχε ως αποτέλεσμα την τάξη, την ειρήνη, την καθαριότητα, την ασφάλεια, την ομορφιά και την πρόοδο, τότε εγώ θα σε υποστήριζα. Το πρόβλημα είναι ότι η ιδεολογία σου οδηγεί στην καταστροφή και το χάος με μαθηματική ακρίβεια.
Το άσυλο δεν είναι άσπρο και μαύρο. Δεν υπάρχουν μόνο δύο επιλογές. Το άσυλο μπορεί να είναι ένα μέρος του προβλήματος χωρίς να αποτελεί το μοναδικό αίτιο της ανομίας. Αυτό το σκέφτηκες; Δηλαδή, για να καταλάβω, είτε το άσυλο θα ευθύνεται για την εγκληματικότητα εξ ολοκλήρου, είτε δεν θα ευθύνεται. Αυτές είναι οι δύο επιλογές;
Στο οποίο επιτρέπεται να πατάνε οι αστυνομικοί αλλά για δικούς τους λόγους δεν το κάνουν. Γιατί άραγε ;

Η πρόοδος πώς επηρεάζεται από το άσυλο ή μήπως έχετε μπερδέψει τις έννοιες οι νοικοκυραίοι ;

Είτε το άσυλο ευθύνεται για την κατάντια των πανεπιστημίων, είτε δεν ευθύνεται. Κρίνοντας από την κυβέρνηση και τους νοικοκυραίους θεωρούν ότι το άσυλο ευθύνεται για την κατάντια και μόνο αυτό είναι το πρόβλημα. Περιμένω τους δείκτες h-index να αυξηθούν σύντομα. Τι όχι ;

Ας μας εξηγήσουν που επηρεάζει το άσυλο στο ερευνητικό έργο
Καταρχάς δεν έχει κλείσει ούτε μια 5ετία από την κατάργηση του ασύλου. Αν το άσυλο είναι όντως η αιτία υποβάθμισης των ΑΕΙ, τότε πώς περιμένεις να είναι αρκετά 5 χρόνια για να ανατραπεί το κακό όλων αυτών των δεκαετιών;
Πέρα απ'αυτό, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Η αστυνομία μπορεί να μπει στο πανεπιστήμιο όσο μπορεί να μπει στα εξάρχεια. Δες εδώ:

Στην θεωρία τα εξάρχεια είναι εντός της ελληνικής επικρατείας, σωστά;
Άρα ποιος έχει το πρόβλημα ; Πάλι το άσυλο ευθύνεται που κάποιοι είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ ;
Θα σου πω, περίμενε :bounce:
Περιμένω αλλά δεν λες...για να δούμε πιο ίδρυμα ακύρωσε ολόκληρο εξάμηνο, να το επιβεβαιώσουμε...και πίστεψε με είναι πολύ εύκολο
Λοιπόν, δεν έχω κατάλαβει ακόμα την επιχειρηματολογία σου. Τι λες ακριβώς;
Απ'ότι μπορώ να καταλάβω, αυτό που λες είναι ότι τα ξένα πανεπιστήμια είναι καλύτερα από τα ελληνικά χωρίς να χρειάζονται αστυνόμευση. Αν δεν λες αυτό, διόρθωσε με.
Ότι η σύγκριση που κάνουν οι υποστηρικτές της αστυνόμευσης, της διαγραφής των αιώνιων φοιτητών, της βάσης 10 χρησιμοποιούν μεμονωμένα κομμάτια από τα πανεπιστήμια του εξωτερικού, θεωρόντας ότι θα ενισχύσουν τις απόψεις τους, αλλά δεν λαμβάνουν υπόψιν άλλους δείκτες όπως η χρηματοδότηση, η αξιολόγηση, οι ετεροαναφορές κα.

Το μόνο που δεν έχουν δηλώσει είναι ότι η ΑΣΟΕΕ με αστυνόμευση θα γίνει Οξφόρδη ! Μόνο αυτό δεν έχω διαβάσει ακόμη, αλλά το περιμένω και θεωρώ ότι στο φόρουμ θα το υποστηρίξουν πολλοί.
Όλα αυτά να γίνουν, εγώ είμαι μαζί σου. Πώς θα τα κάνεις όμως, αυτό είναι το θέμα. Θα τα κάνεις με ρωμαλέο φοιτητικό κίνημα, καταλήψεις και μολότωφ; Ή μήπως θα τα κάνεις με ηρεμία, με σύνεση, με οργάνωση και με αυταπάρνηση; Συγνώμη, αλλά όταν βλέπω ένα μεγάλο μέρος των (ακρο)αριστερών να αποτελείται από μπερδεμένους νέους που είναι θυμωμένοι, είναι αγενείς, είναι ασυγκράτητοι και ασταθείς, καπνίζουν και ντύνονται σαν φρικιά, δεν νομίζω ότι αυτοί θα αποτελέσουν το λαμπρό μέλλον που φαίνεται να φαντάζεσαι. Η οργάνωση που υπάρχει στο εξωτερικό απαιτεί τάξη.
Τι ρόλο παίζει το ντύσιμο ή το τσιγάρο ;
Μου φαίνεται ότι πρέπει να κάνετε ένα ευρωπαϊκό τουρ να φύγουν κάποια στερεότυπα. Έλα Ελβετία να μην μπορείς να αναγνωρίσεις πως κάποιος μηχανικό που ντύνεται με φόρμες σαν να πηγαίνει σε σουπερ μάρκετ βγάζει το χρόνο πάνω από 120χιλιάδες chf
Γιατί να μην είναι θυμωμένος κάποιος με την Παιδεία ; Δηλαδή τι θέλετε; Να σκύβουν το κεφάλι σε κάθε νομοσχέδιο ;

Δεν σε κατηγορώ που έφυγες και απολαμβάνεις όσα φαίνεται να πολεμάς. Σε κατηγορώ που συνεχίζεις να κηρύττεις το χάος και την καταστροφή που έχουν μετατρέψει τα ελληνικά πανεπιστήμια σε άσχημα εργοτάξια όπου βασιλεύει ο θυμός και η ανοργάνωση.
Κανένα χάος και καμία καταστροφή. Απλώς δεν αντέχετε την αντίδραση.
Απλά είναι τα πράγματα.

Όσον αφορά αυτά που λες για ΔΑΠ/ΠΑΣΠ, συμφωνώ απολύτως. Υπάρχει τρομερή διαφθορά στο δημόσιο. Η κατάχρηση εξουσίας αποτελεί χρόνιο πρόβλημα των ελληνικών πραγμάτων. Μήπως, όμως, νομίζεις ότι αυτά τα προβλήματα θα λυθούν με περισσότερο κρατισμό, ή μήπως θα λυθούν όταν σπουδαίοι και τρανοί νεολαίοι ξεπεράσουν την κατάθλιψη τους και λύσουν μαγικά τη διαφθορά;

Ναι με περισσότερο κρατισμό. Η Ελλάδα παρουσιάζει τα ίδια προβλήματα με την Γερμανία (πριν 30 χρόνια). Απλώς η Ελλάδα δεν έχει ικανούς πολιτικούς στην εξουσία ή μάλλον, παντελώς άσχετους με την τριτοβάθμια.
Στόχος της Ελλάδα είναι να φτάσει την Τσεχία πρώτα και μετά βλέπουμε...
Για τα γκράφιτι θα σου απαντήσω όταν μου πεις ποια είναι η επιχειρηματολογία σου (σε ρώτημα πιο πάνω).
Περιμένω για τα γκράφιτι και το που σπούδασες ή σπουδάζεις και έχασες ένα εξάμηνο



ΥΓ : Κάτι από twitter
Εμπρός της ΔΑΠ παλικάρια , σουτάρετε και σπάστε τα δοκάρια...

1612182874014.png
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Είτε το άσυλο ευθύνεται για την κατάντια των πανεπιστημίων, είτε δεν ευθύνεται. Κρίνοντας από την κυβέρνηση και τους νοικοκυραίους θεωρούν ότι το άσυλο ευθύνεται για την κατάντια και μόνο αυτό είναι το πρόβλημα. Περιμένω τους δείκτες h-index να αυξηθούν σύντομα. Τι όχι ;
Το βρήκαμε το πρόβλημα λοιπόν. Αντί να κάνεις διάλογο μαζί μου, κάνεις διάλογο με την κυβέρνηση και τους "νοικοκυραίους". Με άλλα λόγια, μου βάζεις λόγια. Ποτέ δεν είπα ότι το άσυλο είναι το μοναδικό αίτιο ή προβλημα. Επομένως σταματώ την συζήτηση εδώ εφόσον δεν συζητάμε.
Άρα ποιος έχει το πρόβλημα ; Πάλι το άσυλο ευθύνεται που κάποιοι είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ ;
Ανικανότητα είναι, λοιπόν; Δηλαδή, για να καταλάβω, δεν θα είχες πρόβλημα με έναν ικανό αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ ο οποίος θα πάρει την απόφαση να καταργήσει το ανεπίσημο άβατο των εξαρχείων με περισσότερη αστυνόμευση και διάλυση των καταλήψεων, έτσι;
Συμφωνούμε λοιπόν. Όπως εσύ, έτσι και εγώ θέλω να υπάρχει η βούληση να καθαρίσουν οι περιοχές της Αθήνας από ναρκωτικά, καταλήψεις, μολότωφ κτλ κτλ.
Περιμένω αλλά δεν λες...για να δούμε πιο ίδρυμα ακύρωσε ολόκληρο εξάμηνο, να το επιβεβαιώσουμε...και πίστεψε με είναι πολύ εύκολο
Σου διέφυγε ο σαρκασμός.
Ότι η σύγκριση που κάνουν οι υποστηρικτές της αστυνόμευσης, της διαγραφής των αιώνιων φοιτητών, της βάσης 10 χρησιμοποιούν μεμονωμένα κομμάτια από τα πανεπιστήμια του εξωτερικού, θεωρόντας ότι θα ενισχύσουν τις απόψεις τους, αλλά δεν λαμβάνουν υπόψιν άλλους δείκτες όπως η χρηματοδότηση, η αξιολόγηση, οι ετεροαναφορές κα.
Ώπα ρε φίλε, κάτσε γιατί μπερδευτήκαμε. Ποστάρεις βίντεο που μιλά για πανεπιστήμια Γερμανίας, ότι δεν έχουν αστυνόμευση και δεν διαγράφουν τους αιώνιους φοιτητές. Το επιχείρημα σου ποιο είναι; Τι ήθελες να πεις; Το βίντεο δεν μίλησε ούτε για χρηματοδότηση, ούτε για αξιολόγηση, ούτε τίποτε τέτοιο.
Τι ρόλο παίζει το ντύσιμο ή το τσιγάρο ;
Μου φαίνεται ότι πρέπει να κάνετε ένα ευρωπαϊκό τουρ να φύγουν κάποια στερεότυπα. Έλα Ελβετία να μην μπορείς να αναγνωρίσεις πως κάποιος μηχανικό που ντύνεται με φόρμες σαν να πηγαίνει σε σουπερ μάρκετ βγάζει το χρόνο πάνω από 120χιλιάδες chf
Το τσιγάρο (ειδικά όταν συνοδεύεται από υφάκι "δεν με νοιάζει"), το ντύσιμο, ο τρόπος ομιλίας κτλ κτλ, όλα είναι δείκτες συμπεριφοράς. Δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα κάνει μάθημα ψυχολογίας. Όταν μια ομάδα ανθρώπων καπνίζει σε όλες τις γενικές συνελεύσεις χωρίς να νοιάζεται για συμφοιτητές που δεν γουστάρουν το τσιγάρο, ή για συμφοιτητές με άσθμα, αυτό δείχνει πολλά. Όταν μια κοινότητα θεωρεί το τσιγάρο cewl ή αποδεκτό, αυτό είναι προβληματικό. Είναι απλά μια από τις πολλές μικρές ενδείξεις, και αυτό το γράφω ως πρώην καπνιστής.
Γιατί να μην είναι θυμωμένος κάποιος με την Παιδεία ; Δηλαδή τι θέλετε; Να σκύβουν το κεφάλι σε κάθε νομοσχέδιο ;
Κανένα χάος και καμία καταστροφή. Απλώς δεν αντέχετε την αντίδραση.
Απλά είναι τα πράγματα.
Ο θυμός σας δεν έφερε πουθενά τα τελευταία 40 χρόνια. Αντιθέτως, χώρες όπως η Ιαπωνία, η Σουηδία, η Νορβηγία κτλ κτλ, έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ασφαλείς, καθαρές και ακμάζουσες κοινωνίες και σχολεία δίχως θυμό και ανούσιες αντιδράσεις για χάρη της αντίδρασης. Μην ψάχνεις δικαιολογίες για να υποστηρίξεις το χάος και τον ανιμαλισμό. Το κεφάλι δεν το ανυψώνεις πετώντας μολότωφ. Το κεφάλι το ανυψώνεις δίνοντας το φωτεινό παράδειγμα στους συνανθρώπους σου, ψηφίζοντας συνειδητά, κάνοντας διάλογο, οργανώνοντας ομιλίες κτλ κτλ. Αυτά κάνουν οι πολιτισμένοι άνθρωποι, και έχει αποδειχτεί ότι λειτουργεί. Το νομοσχέδιο με το οποίο διαφωνείς έχει προταθεί από μια κυβέρνηση που ψηφίστηκε από το λαό. Ούτε εγώ συμφωνώ με όλα όσα γράφει το νομοσχέδιο, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί τις καταλήψεις, τις μολότωφ και το θυμό. Η θυμός είναι μέθη.
Ναι με περισσότερο κρατισμό. Η Ελλάδα παρουσιάζει τα ίδια προβλήματα με την Γερμανία (πριν 30 χρόνια). Απλώς η Ελλάδα δεν έχει ικανούς πολιτικούς στην εξουσία ή μάλλον, παντελώς άσχετους με την τριτοβάθμια.
Στόχος της Ελλάδα είναι να φτάσει την Τσεχία πρώτα και μετά βλέπουμε...
Διαφωνείς με την δημοκρατία λοιπόν. Φυσικά δικαιλογείς τον αντιδημοκρατισμό σου κάνοντας λόγο για "αστική δημοκρατία". Πάω πάσο. Το αντίδοτο για ανίκανους πολιτικούς είναι η συνειδητή ψηφοφορία και ο διάλογος. Υπάρχουν ικανοί πολιτικοί εκεί έξω.
Περιμένω για τα γκράφιτι και το που σπούδασες ή σπουδάζεις και έχασες ένα εξάμηνο
Περίμενε. Όσον αφορά τα γκράφιτι, η απάντηση σου δεν με ικανοποίησε γιατί δεν έβγαλε νόημα. Δεν αποφεύγω να απαντήσω για το γκράφιτι, αλλά θέλω μια απάντηση στην ερώτηση μου πρώτα. Ποια είναι η επιχειρηματολογία σου; Γιατί ανέβασες ένα βίντεο που λέει ότι η Γερμανία δεν έχει πανεπιστημιακή αστυνόμευση;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,635 μηνύματα.
Το βρήκαμε το πρόβλημα λοιπόν. Αντί να κάνεις διάλογο μαζί μου, κάνεις διάλογο με την κυβέρνηση και τους "νοικοκυραίους". Με άλλα λόγια, μου βάζεις λόγια. Ποτέ δεν είπα ότι το άσυλο είναι το μοναδικό αίτιο ή προβλημα. Επομένως σταματώ την συζήτηση εδώ εφόσον δεν συζητάμε.
Μα ο ίδιος το έγραψες. Γιατί ποιον νομίζεις ότι απευθύνομαι με το όνομα νοικοκυραίους ;
Ανικανότητα είναι, λοιπόν; Δηλαδή, για να καταλάβω, δεν θα είχες πρόβλημα με έναν ικανό αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ ο οποίος θα πάρει την απόφαση να καταργήσει το ανεπίσημο άβατο των εξαρχείων με περισσότερη αστυνόμευση και διάλυση των καταλήψεων, έτσι;
Συμφωνούμε λοιπόν. Όπως εσύ, έτσι και εγώ θέλω να υπάρχει η βούληση να καθαρίσουν οι περιοχές της Αθήνας από ναρκωτικά, καταλήψεις, μολότωφ κτλ κτλ.
Εδώ θα είμαι για να χειροκροτώ...αλλά μέχρι και οι πέτρες στη Τοσίτσα ξέρουν ποιος γιγάντωσε την εγκληματικότητα των Εξαρχείων, ασχέτως που αποτελεί πολύ όμορφο στέκι για παρέες.
Ώπα ρε φίλε, κάτσε γιατί μπερδευτήκαμε. Ποστάρεις βίντεο που μιλά για πανεπιστήμια Γερμανίας, ότι δεν έχουν αστυνόμευση και δεν διαγράφουν τους αιώνιους φοιτητές. Το επιχείρημα σου ποιο είναι; Τι ήθελες να πεις; Το βίντεο δεν μίλησε ούτε για χρηματοδότηση, ούτε για αξιολόγηση, ούτε τίποτε τέτοιο.
χαχαχα, θα κάνω τον χαζό και θα απαντήσω

Χρησιμοποιώ την επιχειρηματολογία σας. Δεν καταλαβαίνω που σας ενοχλεί. Εφόσον θέλετε μερική σύγκριση, μερική σύγκριση θα λάβετε.
Το τσιγάρο (ειδικά όταν συνοδεύεται από υφάκι "δεν με νοιάζει"), το ντύσιμο, ο τρόπος ομιλίας κτλ κτλ, όλα είναι δείκτες συμπεριφοράς. Δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα κάνει μάθημα ψυχολογίας. Όταν μια ομάδα ανθρώπων καπνίζει σε όλες τις γενικές συνελεύσεις χωρίς να νοιάζεται για συμφοιτητές που δεν γουστάρουν το τσιγάρο, ή για συμφοιτητές με άσθμα, αυτό δείχνει πολλά. Όταν μια κοινότητα θεωρεί το τσιγάρο cewl ή αποδεκτό, αυτό είναι προβληματικό. Είναι απλά μια από τις πολλές μικρές ενδείξεις, και αυτό το γράφω ως πρώην καπνιστής.
Δεν έχω φτάσει ακόμη στο σημείο να κρίνω κάποιον για το τσιγάρο, ή να με κρίνουν για την εμφάνισή μου. Ούτε ακόμη σε συνεντεύξεις με πανεπιστήμια.

Δηλαδή επιθυμείς συγκεκριμένο τρόπο ντυσίματος ή ο τρόπος ντυσίματος αποτελεί δείγμα προόδου ; Για να ξέρω να δώσω μερικά παραδείγματα.
Ο θυμός σας δεν έφερε πουθενά τα τελευταία 40 χρόνια. Αντιθέτως, χώρες όπως η Ιαπωνία, η Σουηδία, η Νορβηγία κτλ κτλ, έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ασφαλείς, καθαρές και ακμάζουσες κοινωνίες και σχολεία δίχως θυμό και ανούσιες αντιδράσεις για χάρη της αντίδρασης. Μην ψάχνεις δικαιολογίες για να υποστηρίξεις το χάος και τον ανιμαλισμό. Το κεφάλι δεν το ανυψώνεις πετώντας μολότωφ. Το κεφάλι το ανυψώνεις δίνοντας το φωτεινό παράδειγμα στους συνανθρώπους σου, ψηφίζοντας συνειδητά, κάνοντας διάλογο, οργανώνοντας ομιλίες κτλ κτλ. Αυτά κάνουν οι πολιτισμένοι άνθρωποι, και έχει αποδειχτεί ότι λειτουργεί. Το νομοσχέδιο με το οποίο διαφωνείς έχει προταθεί από μια κυβέρνηση που ψηφίστηκε από το λαό. Ούτε εγώ συμφωνώ με όλα όσα γράφει το νομοσχέδιο, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί τις καταλήψεις, τις μολότωφ και το θυμό. Η θυμός είναι μέθη.
Χρησιμοποιείς ως παράδειγμα την Σουηδία και τη Νορβηγία ; Σοβαρά τώρα ; Πώς χτιστηκε το NTNU ή το KTH ; Πώς διατηρούνται αυτά μετά από τόσες δεκαετίες ; Ποιες είναι οι παροχές του σουηδικού ή νορβηγικού κράτους ;
Και θες να μας πεις ότι στην Ελλάδα άδικα αντιδράνε οι φοιτητές ενώ θα έπρεπε να σκύβουν το κεφάλι ; Η αντίδραση προέρχεται βλέποντας αυτά που γίνονται στο εξωτερικό. Ποια συζήτηση να γίνει ; Με την Κερα(π)εως που νομοθετεί για να εκπληρώσει ιδεολογικές υποσχέσεις ; Εσύ ο ίδιος δεν είσαι σε θέση να απαντήσεις που επηρεάζει το άσυλο τη ερευνητική πορεία του ιδρύματος !
Από το 2010 μέχρι το 2021 βλέπουμε ποια είναι η αντιμετώπιση της τριτοβάθμιας από όλες τις κυβερνήσεις. Έχει χεστεί στο τάλιρο η έρευνα...




Με ένα χαρτί, με μια αίτηση που καταθέτει λοιπόν αυγή όντος, αν όντως σπουδάζεις και έχεις ταξιδέψει στην Ευρώπη, έχει το δικαίωμα ο φοιτητής να κάνει φύλλο και φτερό ένα ολόκληρο τμήμα
Περίμενε. Όσον αφορά τα γκράφιτι, η απάντηση σου δεν με ικανοποίησε γιατί δεν έβγαλε νόημα. Δεν αποφεύγω να απαντήσω για το γκράφιτι, αλλά θέλω μια απάντηση στην ερώτηση μου πρώτα. Ποια είναι η επιχειρηματολογία σου; Γιατί ανέβασες ένα βίντεο που λέει ότι η Γερμανία δεν έχει πανεπιστημιακή αστυνόμευση;
Χρησιμοποιώ την ίδια επιχειρηματολογία με τους νοικοκυραίους του φόρουμ. Άλλοι χρησιμοποίησαν την Αμερική, άλλοι την Οξφόρδη, θέλοντας να υπονοήσουν ότι με την αστυνόμευση τα ελληνικά ιδρύματα θα λύσουν ακαριαία όλα τα προβλήματά τους.

Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι δεν απαντάς, όχι μόνο για τα γκράφιτι και τις αφίσες, αλλά και τη σχολή που έχασες ένα ολόκληρο εξάμηνο, και επιβεβαιώνεται το προαίσθημά μου ότι...
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Μα ο ίδιος το έγραψες. Γιατί ποιον νομίζεις ότι απευθύνομαι με το όνομα νοικοκυραίους ;
Τι έγραψα και πού το έγραψα; Είμαι έτοιμος να αναθεωρήσω αν έγραψα ότι το άσυλο είναι το αίτιο που προκαλεί την πανεπιστημιακή εγκληματικότητα, ωστόσο πρώτα θέλω να μου πεις πού το έχω γράψει.
Χρησιμοποιώ την επιχειρηματολογία σας. Δεν καταλαβαίνω που σας ενοχλεί. Εφόσον θέλετε μερική σύγκριση, μερική σύγκριση θα λάβετε.
Ποια είναι η επιχειρηματολογία; Humor me.
Δεν έχω φτάσει ακόμη στο σημείο να κρίνω κάποιον για το τσιγάρο, ή να με κρίνουν για την εμφάνισή μου. Ούτε ακόμη σε συνεντεύξεις με πανεπιστήμια.
Ψεύδεσαι ή δεν συνειδητοποιείς ότι κρίνεις τους ανθρώπους διαρκώς. Ο τύπος με το πουκάμισο και το chino ειναι δαπίτης, ο τύπος που πάει σαν σαβό είναι πρεζάκι, η γυναίκα με λευκή ποδιά είναι γιατρός κτλ κτλ.
Κρίνουμε τους ανθρώπους διαρκώς, χωρίς αυτό να είναι καλό ή κακό. Το πώς θα συμπεριφερθείς είναι άλλη υπόθεση, αλλά το τι θα σκεφτείς επηρεάζεται από μικροενδείξεις.
Δηλαδή επιθυμείς συγκεκριμένο τρόπο ντυσίματος ή ο τρόπος ντυσίματος αποτελεί δείγμα προόδου ; Για να ξέρω να δώσω μερικά παραδείγματα.
Όχι.
Χρησιμοποιείς ως παράδειγμα την Σουηδία και τη Νορβηγία ; Σοβαρά τώρα ; Πώς χτιστηκε το NTNU ή το KTH ; Πώς διατηρούνται αυτά μετά από τόσες δεκαετίες ; Ποιες είναι οι παροχές του σουηδικού ή νορβηγικού κράτους ;
Και θες να μας πεις ότι στην Ελλάδα άδικα αντιδράνε οι φοιτητές ενώ θα έπρεπε να σκύβουν το κεφάλι ; Η αντίδραση προέρχεται βλέποντας αυτά που γίνονται στο εξωτερικό. Ποια συζήτηση να γίνει ; Με την Κερα(π)εως που νομοθετεί για να εκπληρώσει ιδεολογικές υποσχέσεις ;
Συνεχίζεις να βάζεις λόγια. Εξήγησα ακριβώς τι σημαίνει ανύψωση και ορθή αντίδραση σε μια δημοκρατική και πολιτισμένη χώρα. Δεν είπα μην διαφωνείς, αλλά είπα πώς να μην διαφωνείς. Η συζήτηση σιγά-σιγά τελειώνει εφόσον δεν συζητάς με ειλικρίνεια.
Εσύ ο ίδιος δεν είσαι σε θέση να απαντήσεις που επηρεάζει το άσυλο τη ερευνητική πορεία του ιδρύματος !
Από το 2010 μέχρι το 2021 βλέπουμε ποια είναι η αντιμετώπιση της τριτοβάθμιας από όλες τις κυβερνήσεις. Έχει χεστεί στο τάλιρο η έρευνα...
Μα δεν είπα ότι το άσυλο επηρεάζει, βελτιώνει ή υποβαθμίζει την ερευνητική πορεία του ιδρύματος... Μαρέσει που έβαλες και έντονα γράμματα :bleh: Όχι μόνο μου βάζεις λόγια, αλλά είσαι και πολύ περίφανος για αυτό. Υπογράμμισε τα κιόλας.
Χρησιμοποιώ την ίδια επιχειρηματολογία με τους νοικοκυραίους του φόρουμ. Άλλοι χρησιμοποίησαν την Αμερική, άλλοι την Οξφόρδη, θέλοντας να υπονοήσουν ότι με την αστυνόμευση τα ελληνικά ιδρύματα θα λύσουν ακαριαία όλα τα προβλήματά τους.
Τέλεια. Άρα δεν έχουμε τίποτα άλλο να πούμε επι του θέματος γιατί εγώ, πολύ απλά, δεν είπα κάτι τέτοιο.
Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι δεν απαντάς, όχι μόνο για τα γκράφιτι και τις αφίσες, αλλά και τη σχολή που έχασες ένα ολόκληρο εξάμηνο, και επιβεβαιώνεται το προαίσθημά μου ότι...
Επειδή ο σαρκασμός συνεχίζει να σου διαφεύγει, δεν πρόκειται να σου πω που έχω σπουδάσει ή να δώσω άλλες προσωπικές πληροφορίες για εμένα. Οι καταλήψεις επηρεάζουν τους φοιτητές, είτε εγώ έχω χάσει εξάμηνο είτε όχι. Για να πάρετε απάντηση για τα γκράφιτι πατήστε το 1 και πληκτρολογείστε την επιχειρηματολογία σας.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,635 μηνύματα.
Τι έγραψα και πού το έγραψα; Είμαι έτοιμος να αναθεωρήσω αν έγραψα ότι το άσυλο είναι το αίτιο που προκαλεί την πανεπιστημιακή εγκληματικότητα, ωστόσο πρώτα θέλω να μου πεις πού το έχω γράψει.

Ποια είναι η επιχειρηματολογία; Humor me.

Ψεύδεσαι ή δεν συνειδητοποιείς ότι κρίνεις τους ανθρώπους διαρκώς. Ο τύπος με το πουκάμισο και το chino ειναι δαπίτης, ο τύπος που πάει σαν σαβό είναι πρεζάκι, η γυναίκα με λευκή ποδιά είναι γιατρός κτλ κτλ.
Κρίνουμε τους ανθρώπους διαρκώς, χωρίς αυτό να είναι καλό ή κακό. Το πώς θα συμπεριφερθείς είναι άλλη υπόθεση, αλλά το τι θα σκεφτείς επηρεάζεται από μικροενδείξεις.

Όχι.

Συνεχίζεις να βάζεις λόγια. Εξήγησα ακριβώς τι σημαίνει ανύψωση και ορθή αντίδραση σε μια δημοκρατική και πολιτισμένη χώρα. Δεν είπα μην διαφωνείς, αλλά είπα πώς να μην διαφωνείς. Η συζήτηση σιγά-σιγά τελειώνει εφόσον δεν συζητάς με ειλικρίνεια.

Μα δεν είπα ότι το άσυλο επηρεάζει, βελτιώνει ή υποβαθμίζει την ερευνητική πορεία του ιδρύματος... Μαρέσει που έβαλες και έντονα γράμματα :bleh: Όχι μόνο μου βάζεις λόγια, αλλά είσαι και πολύ περίφανος για αυτό. Υπογράμμισε τα κιόλας.

Τέλεια. Άρα δεν έχουμε τίποτα άλλο να πούμε επι του θέματος γιατί εγώ, πολύ απλά, δεν είπα κάτι τέτοιο.

Επειδή ο σαρκασμός συνεχίζει να σου διαφεύγει, δεν πρόκειται να σου πω που έχω σπουδάσει ή να δώσω άλλες προσωπικές πληροφορίες για εμένα. Οι καταλήψεις επηρεάζουν τους φοιτητές, είτε εγώ έχω χάσει εξάμηνο είτε όχι. Για να πάρετε απάντηση για τα γκράφιτι πατήστε το 1 και πληκτρολογείστε την επιχειρηματολογία σας.
Περιμένω να μου απαντήσεις για τα γκράφιτι και ποια σχολή έχασε εξάμηνο.
Αν και πιθανολογώ όχι μόνο ψεύδεσαι, αλλά σκοπίμως το χρησιμοποίησες για να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Εφόσον λοιπόν υποστηρίζεις ότι όντως χάθηκε το εξάμηνο, δώσε ένα όνομά σχολής και πανεπιστημίου για να επιβεβαιωθεί. Δεν θα ανατρέξω στους καταλόγους της σχολής.


Για να μην ξεχνιόμαστε αυτά δήλωσε ο @αυγή όντος :
  • Αφισοκόλληση και graffiti σε όλους τους τοίχους
  • Καθηγητές με κρεμασμένες ταμπέλες από το λαιμό
  • Καταλήψεις σε 12μηνιαία βάση (σε πολλές σχολές συχνότερα)
  • Καθηγητές κυριολεκτικά χτισμένοι μέσα στο γραφείο τους με τούβλα και τσιμέντο
  • Ξυλοδαρμοί και επεισόδια μεταξύ ακραίων, ειδικά κατά τη διάρκεια καταλήψεων
  • Αγοραπωλησία ναρκωτικών μπροστά στα μάτια μας (το έχω δει στο παν. Πειραιά)
  • Μόνιμες καταλήψεις και "πειρατικά στέκια"
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Περιμένω να μου απαντήσεις για τα γκράφιτι και ποια σχολή έχασε εξάμηνο.
Αν και πιθανολογώ όχι μόνο ψεύδεσαι, αλλά σκοπίμως το χρησιμοποίησες για να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Εφόσον λοιπόν υποστηρίζεις ότι όντως χάθηκε το εξάμηνο, δώσε ένα όνομά σχολής και πανεπιστημίου για να επιβεβαιωθεί. Δεν θα ανατρέξω στους καταλόγους της σχολής.


Για να μην ξεχνιόμαστε αυτά δήλωσε ο @αυγή όντος :
  • Αφισοκόλληση και graffiti σε όλους τους τοίχους
  • Καθηγητές με κρεμασμένες ταμπέλες από το λαιμό
  • Καταλήψεις σε 12μηνιαία βάση (σε πολλές σχολές συχνότερα)
  • Καθηγητές κυριολεκτικά χτισμένοι μέσα στο γραφείο τους με τούβλα και τσιμέντο
  • Ξυλοδαρμοί και επεισόδια μεταξύ ακραίων, ειδικά κατά τη διάρκεια καταλήψεων
  • Αγοραπωλησία ναρκωτικών μπροστά στα μάτια μας (το έχω δει στο παν. Πειραιά)
  • Μόνιμες καταλήψεις και "πειρατικά στέκια"
Πολύ ωραία. Η επιχειρηματολογία σου περιορίστηκε στο χαμένο μου εξάμηνο, όπως ήταν αναμενόμενο φυσικά.
Ξεκαθάρισα ότι δεν θα δώσω κανένα προσωπικό στοιχείο μου, ό,τι και αν είναι αυτό. Πάντως θέλω να πω κάτι. Το γεγονός ότι πρέπει να σου πω σε ποια συγκεκριμένη σχολή σπουδάζω για να δεις αν χάθηκε εξάμηνο δείχνει ότι υπάρχουν πολλές σχολές στις οποίες χάνονται εξάμηνα. Επαληθεύεις όσα είπα, δηλαδή ότι οι καταλήψεις επηρεάζουν τους φοιτητές.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,635 μηνύματα.
Πολύ ωραία. Η επιχειρηματολογία σου περιορίστηκε στο χαμένο μου εξάμηνο, όπως ήταν αναμενόμενο φυσικά.
Ξεκαθάρισα ότι δεν θα δώσω κανένα προσωπικό στοιχείο μου, ό,τι και αν είναι αυτό. Πάντως θέλω να πω κάτι. Το γεγονός ότι πρέπει να σου πω σε ποια συγκεκριμένη σχολή σπουδάζω για να δεις αν χάθηκε εξάμηνο δείχνει ότι υπάρχουν πολλές σχολές στις οποίες χάνονται εξάμηνα. Επαληθεύεις όσα είπα, δηλαδή ότι οι καταλήψεις επηρεάζουν τους φοιτητές.
Χαχαχαχ επιχειρηματολογία στα μέτρα μας και όπως μας συμφέρει.

Θα πρέπει να πεις συγκεκριμένη σχολή διότι τουλάχιστον τα τελευταία 6 χρόνια δεν υπάρχει σχολή που να έχασε εξάμηνο, ειδικά στην Β. Ελλάδα και στα 5 μεγάλα πανεπιστήμια (ΔΠΘ, ΑΠΘ, ΕΜΠ, ΠΑΝ.ΠΑΤΡΩΝ, Κρήτης (μαζί και το πολυτεχνείο) . Οπότε ενισχύεις το προαίσθημα ότι συνεχίζεις και ψεύδεσαι για να δημιουργήσεις εντυπώσεις.
Γιατί τι φοβάσαι ; Φοβάσαι το ψέμα που είπες ; Ίσα ίσα αν είναι αληθές, θα με <<ταπώσεις>>

Είναι όμως ; Εδώ σε θέλω.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Χαχαχαχ επιχειρηματολογία στα μέτρα μας και όπως μας συμφέρει.

Θα πρέπει να πεις συγκεκριμένη σχολή διότι τουλάχιστον τα τελευταία 6 χρόνια δεν υπάρχει σχολή που να έχασε εξάμηνο, ειδικά στην Β. Ελλάδα και στα 5 μεγάλα πανεπιστήμια (ΔΠΘ, ΑΠΘ, ΕΜΠ, ΠΑΝ.ΠΑΤΡΩΝ, Κρήτης (μαζί και το πολυτεχνείο) . Οπότε ενισχύεις το προαίσθημα ότι συνεχίζεις και ψεύδεσαι για να δημιουργήσεις εντυπώσεις.
Γιατί τι φοβάσαι ; Φοβάσαι το ψέμα που είπες ; Ίσα ίσα αν είναι αληθές, θα με <<ταπώσεις>>

Είναι όμως ; Εδώ σε θέλω.
Σκέφτηκα να απαντήσω, αλλά δεν γίνεται να το κάνω δίχως να κάνω αυτο-doxxing. Επομένως λάβε την "νίκη" σου, πες με ψεύτη και αλήτη. Reverse psychology δοκίμασε στο ανιψάκι σου καλύτερα :bleh: Μου αρκεί ότι δεν απάντησες σε τίποτα απ'όσα έγραψα, συν ότι μου έβαλες λόγια ξανά και ξανά. Αν ήσουν ειλικρινής, θα σου έστελνα ΠΜ.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,635 μηνύματα.
Σκέφτηκα να απαντήσω, αλλά δεν γίνεται να το κάνω δίχως να κάνω αυτο-doxxing. Επομένως λάβε την "νίκη" σου, πες με ψεύτη και αλήτη. Reverse psychology δοκίμασε στο ανιψάκι σου καλύτερα :bleh: Μου αρκεί ότι δεν απάντησες σε τίποτα απ'όσα έγραψα, συν ότι μου έβαλες λόγια ξανά και ξανά. Αν ήσουν ειλικρινής, θα σου έστελνα ΠΜ.
Από το σχόλιο #7,739 περιμένω να απαντήσεις και κάθομαι και σου απαντάω στα μηνύματα
Το ποιος είναι ειλικρινής φαίνεται όπως και το ποιος κρύβεται.

Όχι απλά ψεύτης, αλλά ψεύταρος και με κουκούλα.
@αυγή όντος ή objectivism δεν είμαι χθεσινός στο φόρουμ , ξέρουμε και οι δύο το παρελθόν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Ο Biden επιχειρεί διαφορετική πολιτική προσέγγιση της Κούβας. Ο Trump έβαλε την Κούβα στον κατάλογο των τρομοκρατικών κρατών ( δικαίως θα ειπω εγώ ) και τώρα πάει να το αλλάξει ο κωλοτούμπας σοσιαλιστής Biden.

Κούβα-Βενεζουέλα-Βόρεια Κορέα θα χαρούμε όταν θα έρθει η ολική κατάρρευση τους.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Τυγχάνει να είναι κολληταρια με την γνωστή κλίκα στις ΗΠΑ .....




Ντινγκ Ντογκ Ντιγκ Ντογκ 🙄🙄🙄
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Πάλι καλά που ο φιλέλλην Biden θα είχε διαφορετική στάση από τον " κακό φιλότουρκο Trump ". Αυτοί που τα έγραφαν πριν λίγο καιρό αυτά που πήγαν τώρα;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,635 μηνύματα.
Τέσσερις επενδυτικές τράπεζες, η Nomura, η Wells Fargo, η Bank of New York Mellon και η Santander προβαίνουν σε εκτιμήσεις, στο bankingnews (ΒΝ) για την πορεία της ελληνικής οικονομίας για το 2021.
Στο σενάριο που αναλύεται λαμβάνονται υπόψη οι εξής παραδοχές

  • Θα υπάρξει παρατεταμένη περίοδος περιοριστικών μέτρων έως τον Μάιο 2021 και κάποια θα εξαντλήσουν και το Καλοκαίρι του 2021.
  • Ο Τουρισμός δεν θα ανακάμψει ουσιωδώς αν και το 2021 η χρονιά θα είναι οριακά καλύτερη σε σχέση με το 2020.
  • Η πορεία του εμβολιασμού θα είναι μακρόσυρτη, για να εμβολιαστεί το 50% του πληθυσμού μπορεί να φθάσουμε στο α΄ 6μηνο του 2022
  • Το ίδιο σκηνικό θα επικρατήσει και διεθνώς
  • Οι μεταλλάξεις και ο κορωνοιός θα παραμείνουν για τουλάχιστον κάποια χρόνια ακόμη αλλά προφανώς σε φθίνουσα πορεία.
  • Από το β΄ 6μηνο του 2021 θα ξεκινήσει η ροή κεφαλαίων από την ΕΕ μέσω του Ταμείου Ανάκαμψης.
Το ΑΕΠ στην Ελλάδα αύξηση +1% με +2% το 2021

Το ελληνικό ΑΕΠ από 165 δισεκ. θα διαμορφωθεί στα 168 με 169 δισεκ. ή αύξηση 2%, οπότε για να επανέλθει η Ελλάδα στα επίπεδα του 2019 δηλαδή 183,5 δισεκ. θα απαιτηθούν 4 χρόνια με αφετηρία το 2020.


Ουσιαστικά για την Ελλάδα ο κορωνοιός θα επιφέρει πλήγμα καθώς θα χαθεί μια 4ετία για να επανέλθουν οι οικονομικοί αριθμοδείκτες σε επίπεδα προ κορωνοιού.
Υπάρχει η πιθανότητα πάντως η ανάκαμψη το 2021 στην Ελλάδα να είναι πιο οριακή δηλαδή μόλις +1% σε σχέση με το 2020.


Δημοσιονομικό έλλειμμα 2ετίας 35 δισεκ.

Το συνολικό δημοσιονομικό έλλειμμα της 2ετίας 2020 με 2021 θα φθάσει στα 35 δισεκ. το μεγαλύτερο σωρευτικό έλλειμμα που είχε ποτέ η Ελλάδα απόρροια της κάμψης της οικονομίας και των δημοσιονομικών μέτρων που λαμβάνονται προκαλώντας ελλείμματα.

Δημόσιο χρέος στα 375 δισεκ.

Το ελληνικό χρέος ιαπωνοποιείται δηλαδή η Ελλάδα θα έχει μακροχρόνια υψηλό χρέος το οποίο σε απόλυτα μεγέθη δεν θα βελτιώνεται, ενώ και στατιστικά ως σχέση χρέους προς ΑΕΠ η βελτίωση θα είναι πολύ αργή γιατί ο αριθμητής – χρέος – θα είναι στάσιμο και ο παρανομαστής – ΑΕΠ – θα αυξάνεται σταδιακά.
Το ελληνικό χρέος μαζί με τα repos τον ενδοκυβερνητικό δανεισμό θα ανέλθει στα 375 δισεκ. ευρώ.
Συνολικά πάντως το χρέος στην Ελλάδα, κρατικό, οφειλές στην ευφορία και ασφαλιστικά ταμεία ανέρχεται σε 520 δισεκ. ευρώ.

Η πορεία του χρηματιστηρίου στις 860 μονάδες με μέγιστο 900 μονάδες

Το χρηματιστήριο προεξοφλεί εάν αποτύπωνε την εικόνα της στιγμής μόνο η δίκαιη αξία μπορεί να ήταν χαμηλότερη.
Όμως οι τράπεζες σταδιακά θα εξυγιανθούν με το 2021 να καθίσταται έτος ορόσημο, ενώ το 2022 εκτιμάται ότι το ΑΕΠ θα έχει καλύτερη συμπεριφορά σε σχέση με το 2021.
Σε αυτό το σενάριο ο στόχος για το χρηματιστήριο είναι 860 με 900 μονάδες ή άνοδος +17% με +18% σε σχέση με τις τρέχουσες τιμές.

Το ελληνικό 10ετές ομόλογο στο 1%...

Η τάση στα μακροπρόθεσμα ομόλογα θα είναι ανοδική, σταδιακά και σε βάθος μηνών.
Πιθανότατα να κινηθεί προς την ζώνη του 1% το ελληνικό 10ετές ομόλογο από 0,66% της τρέχουσας περιόδου.

Αναβάθμιση σε επενδυτική βαθμίδα από τα μέσα του 2022

Η αναβάθμιση της ελληνικής οικονομίας σε επενδυτική βαθμίδα ή investment grade δηλαδή αξιολόγηση ΒΒΒ- και υψηλότερα ή έξοδο από την κατηγορία junk bond δεν θα έρθει νωρίτερα από τα μέσα του 2022 στο αισιόδοξο σενάριο.
Από την μια θετικά επιδρά η εξυγίανση των ισολογισμών των τραπεζών αλλά από την άλλη αρνητικά επιδρά η αύξηση του χρέους που παραμένει μη βιώσιμο.
Με τεχνητές παρεμβάσεις και χειραγώγηση νομισματικής πολιτικής το χρέος εικονικά στην Ελλάδα εξυπηρετείται.

bankingnews.gr
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,635 μηνύματα.
Πανεπιστημιακή αστυνομία vol.1


Αν οι κυρ Παντελήδες του φόρουμ ( μην γράψω ονόματα και θιχτούν...) δεν πιστεύουν ότι είναι υποψήφιος διδάκτορας του ΗΜΜΥ ΑΠΘ , να τους δώσω την πηγή.

Και όπως έγραψε κάποιος , που κρύβεται στο φόρουμ , << φταίει η εμφάνιση>>
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πανεπιστημιακή αστυνομία vol.1


Αν οι κυρ Παντελήδες του φόρουμ ( μην γράψω ονόματα και θιχτούν...) δεν πιστεύουν ότι είναι υποψήφιος διδάκτορας του ΗΜΜΥ ΑΠΘ , να τους δώσω την πηγή.

Και όπως έγραψε κάποιος , που κρύβεται στο φόρουμ , << φταίει η εμφάνιση>>
The best is yet to come 😉
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Πανεπιστημιακή αστυνομία vol.1

ελα lancelot δεν είμαστε χθεσινοί..
υποψήφιος διδάκτορας και βρέθηκε τυχαία στο μπούγιο με τα μπαχαλα και μόλις έπεσαν οι κ.λ άρχισε να τρέχει.
και οι συμπαθούσες του χώρου, γύρω γύρω σε νευρική υστερία.
και υποψήφιος πρύτανης να ήταν δεν αλλάζει κάτι.

Αν αυτο το θεωρεί κάποιος βία, δεν έχει ιδέα από βία.
Μια καθ όλα πολιτισμένη υποδειγματική προσαγωγή. savoir vivre.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,635 μηνύματα.
ελα lancelot δεν είμαστε χθεσινοί..
υποψήφιος διδάκτορας και βρέθηκε τυχαία στο μπούγιο με τα μπαχαλα και μόλις έπεσαν οι κ.λ άρχισε να τρέχει.
και οι συμπαθούσες του χώρου, γύρω γύρω σε νευρική υστερία.
και υποψήφιος πρύτανης να ήταν δεν αλλάζει κάτι.

Αν αυτο το θεωρεί κάποιος βία, δεν έχει ιδέα από βία.
Μια καθ όλα πολιτισμένη υποδειγματική προσαγωγή. savoir vivre.
Να ξεκινήσουμε ένα-ένα.
Αμφισβητείς ότι είναι υποψήφιος διδάκτορας ;
Αμφισβητείς ότι πήγαινε στη δουλειά του ;
Αμφισβητείς την εμφάνισή του ;

Διότι το ΑΠΘ θα κινηθεί νομικά για τον ξυλοδαρμό του εργαζομένου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Griechenland Am Schauplatz von zehn Jahren neoliberaler Gesundheitspolitik sehen wir: Wo das Soziale kaputt gespart wurde, bleibt in der Pandemie nur die Aufrüstung


Κούλη βγάλε μια λίστα Πέτσα...για την Γερμανία. Οι κακοί Γερμανοί δεν έχουν ενημερωθεί για το έργο των αρίστων
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
@Lancelot Βλέπει τίποτα το βίαιο στο video; Προσωπικά όχι. Έναν τραυματία βλέπω που δεν ξέρουμε πως τραυματιστηκε. Μάρτυρες θα υπάρχουν αλλά θα είναι αναξιόπιστοι. Δεν αμφισβητώ ότι τον δείρανε απλώς ότι δεν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία.


Ο κάθε αστυνομικός πρέπει να έχει διακρητικά και συστήματα καταγραφής αλλιώς κάνουμε μια τρύπα στο νερό.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top