[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,823 μηνύματα.
Αυτο που ισχυριζεσαι ειναι οφελιμο για την τσεπη ενος οχι για το κρατος συνολικα το κρατος πρεπει να μπορει ι να ελεγχει και να φορολογει το κεφαλαιο το κρατος θα μπορουσε μετα να επιβαλλει δασμους αν ηταν πολυ ανταγωνιστικ9 σε κατι και να βγαλει κερδος. Πουθενα δεν οφελησε η εε εγω ειμαι υπερ να βγουμε οπως η βρετανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Φιλε δεν ειμαι οικονομολογος και δεν προκειται να ασχοληθω με αυτά. Φτάνουμε στο σήμερα ή καλυτερα στην κριση του 2008 ... 4 χρονια αφοτου ο Σημιτης παρέδωσε και έφυγε. Σου φαινεται λογικο εσένα μετά να ξεσπάει τέτοια κριση.


Τον κοσμο δεν τον ενδιαφέρουν τα νουμερα. Τον ενδιαφέρει το επιπεδο ζωης του. Βγαινουν και μιλάνε για νουμνερα και θεωριες .... ο άλλος ξέρει οτι ειναι άνεργος πάνω απο 3-4 χρονια και δεν έχει να κινηθει. Τι θα του πει ο Τσακαλωτος οτι θα έχουμε αναπτυξη τον Αυγουστο ; ή πρωτογενες πλεόνασμα;;;


Και πλεον φαινεται οτι ηταν κακη επιλογη να μπουμε σε κοινο νομισμα. Αυτο εννοω πως μας κατέστρεψε. Ξαφνικά η τυροπιτα κοστιζει 500 δρχ το λιγοτερο εκει που κοστιζε 100. Σου λεει θα χωσω τη χωρα στην Ευρωπη και θα ζουμε με δανεικα. Ανταγωνισμος ομως δεν υπάρχει γιατι δεν εχεις ισχυρο νομισμα σαν χώρα οποτε θα κρέμεσαι απο την φράου μέρκελ.

Για να κάνεις κάτι πρέπει να υπολογίζεις κόστος και όφελος δηλαδή νούμερα.
Αυτοί που είναι άνεργοι σίγουρα θα είχαν ευκαιρία για μια Π.Ε. και την έχασαν (οι περισσότεροι) ότι στοίχημα θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Αυτο που ισχυριζεσαι ειναι οφελιμο για την τσεπη ενος οχι για το κρατος συνολικα το κρατος πρεπει να μπορει ι να ελεγχει και να φορολογει το κεφαλαιο το κρατος θα μπορουσε μετα να επιβαλλει δασμους αν ηταν πολυ ανταγωνιστικ9 σε κατι και να βγαλει κερδος. Πουθενα δεν οφελησε η εε εγω ειμαι υπερ να βγουμε οπως η βρετανια.

Βεβαίως να βγούμε, ασφαλώς, για να γίνουμε ολοταχώς χώρα του τρίτου κόσμου. Καθώς το σύνολο των εξαγώμενων προϊόντων μας θα υφίστανται δασμούς καθώς δε θα μπορούν να διακινούνται ελεύθερα, τα εισαγώμενα προϊόντα θα ανέβουν στα ύψη καθώς θα φορολογούνται κατά την εισαγωγή τους. Να βάλουμε δασμούς και σε μερικά επιπλέον προϊόντα όπως ο Τραμπ, για να μην μπορούμε να εξάγουμε ούτε αέρα κοπανιστό μετά.... Να έχουμε και τη δραχμή να την υποτιμήσουμε μερικές φορές, να ανέβει ο πληθωρισμός στα ύψη, να μην έρχεται να επενδύσει κανείς εδώ. Να μπορούμε βρε αδερφέ να χρεωκοπούμε με την ησυχία μας χωρίς μνημόνια κλπ, ο Μαδούρο καλύτερος είναι δηλαδή, τριπλασίασε και τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων, άλλο που τα χρήματα δεν αξίζουν το χαρτί που τυπώνονται και δεν υπάρχει τίποτα να αγοράσουν...αμ η Αργεντινή, εκεί να δεις ανεξαρτησία, κάθε τρεις και λίγο οικονομική κρίση έχει...και φυσικά δε θα μας σώσει κανείς, γιατί μετά χ@στηκε και η Μέρκελ και οι άλλοι αν η Ελλάδα αντιμετωπίσει κρίση, ούτε στην Ε.Ε θα είμαστε για να επηρρεαστούν, ούτε τίποτε...

Σωστά τι όφελος είχαμε από την Ε.Ε; Επειδή έχουμε πάρει κάτι δις για έργα από τα μέσα της δεκαετίας του '80 με τα ΜΟΠ, τα πακέτα Ντελόρ και τα ΕΣΠΑ; Σώπα βρε αδερφέ, του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υπομένει...

(Και φυσικά το κόστος ζωής και των διαφόρων προϊόντων μεταξύ 2001-2018, δηλ 17 ετών στο ευρώ έχει αυξηθεί πολύ λιγότερο σε σχέση με το κόστος ζωής μεταξύ 1984-2001 δηλ. των 17 ετών που προηγήθηκαν του ευρώ)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,823 μηνύματα.
Τοσα κρατη εχουν δικο τους νομισμα οπως οι ΗΠΑ και το Ισραηλ ειδικα το Ισραηλ κυβερνα τοο κοσμο. Εγω ειμαι υπερ αυτου του μοντελου. Ο τραμπ ειναι κορυφαιος ηγετης και απελευθερωσε τρεις αιχμαλωτους Αμερικανους δεν εχει καμια σχεση με κανεναν δικο μας.

Οι δικοι μας εχουν παθητικη πολιτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ναι ενω τωρα εισαι χωρα πρωτου κοσμου.

Τοσα κρατη εχουν δικο τους νομισμα οπως οι ΗΠΑ και το Ισραηλ ειδικα το Ισραηλ κυβερνα τοο κοσμο. Εγω ειμαι υπερ αυτου του μοντελου. Ο τραμπ ειναι κορυφαιος ηγετης και απελευθερωσε τρεις αιχμαλωτους Αμερικανους δεν εχει καμια σχεση με κανεναν δικο μας.

Οι δικοι μας εχουν παθητικη πολιτικη.

Και η Βενεζουέλα έχει δικό της νόμισμα έχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αυτο που ισχυριζεσαι ειναι οφελιμο για την τσεπη ενος οχι για το κρατος συνολικα το κρατος πρεπει να μπορει ι να ελεγχει και να φορολογει το κεφαλαιο το κρατος θα μπορουσε μετα να επιβαλλει δασμους αν ηταν πολυ ανταγωνιστικ9 σε κατι και να βγαλει κερδος. Πουθενα δεν οφελησε η εε εγω ειμαι υπερ να βγουμε οπως η βρετανια.
Είμαι υπέρ της ελεύθερης οικονομίας και αντίθετος στους δασμούς. H σωστή πολιτική είναι να μειώσεις τη φορολογία έτσι ώστε να πέσει το κόστος παραγωγής ενός προιόντος, όχι να βάλεις φόρο στα εισαγώμενα για να φτάσουν τις τιμές των εγχώριων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,823 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφερει ηΒενεζουελα εσυ την ανεφερες.

Δεν υπαρχει ελευθερη οικονομια η ΕΕ ειναι λομπι με αρχηγο τη Γερμανια. Μια ζωη αυτο θα ισχυει. Τελοςπαντων η δικια μου θεση ειναι καθομαστε μεχρι να σταθεροποιηθει η οικονομια και σε μερικα χρονια πιστολι κ αντιο. Θα δημιουργησεις μια σχεση αντιστροφης εξαρτησης με δικα σου προιοντα που θα εχουν αναγκη να αγοραζουν τοτε θα ανεβει και η αξια του νομισματος.

Το Ισραηλ ειναι πιο μικρο κ κυβερνα ολο το κοσμο κ εμεις οι απογονοι των αρχαιων κρεμομαστε στην ανγκελα κ αναπολουμε σημιτηδες κ καραμαν αληδες. Τεσπα αυτη ειναι η δικη μου θεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,078 μηνύματα.
Η μεγαλομανία των Ελλήνων είναι πραγματικά η πηγή πολλών κακών. Η νοοτροπία "ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε;" μάς έφτασε στο σημείο οι Έλληνες να κλέβουν, να μην έχουν αξιοκρατία, να μην πληρώνουν φόρους που πρέπει να πληρώσουν γιατί αυτοί είναι κάποιοι και πρέπει να έχουν άλλη αντιμετώπιση από τους υπόλοιπους. Είμαστε το ρεζίλι των αρχαίων όχι οι απόγονοί τους. Όλοι στην Ευρώπη έχουν προσαρμοστεί και κάνουν το καλύτερο για το κράτος τους, εμείς με τα μεγάλα @@ λέμε "και γιατί να μάς ελέγχει η Μέρκελ;". Ε αφού μόνοι μας τα κάναμε πιο σκατά από τον καθένα θέλουμε ραγιάδες για να στρώσουμε. Ο Ελληνάρας όμως δεν το δέχεται αυτό. Ε ρε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν γίνεται να πληρώνουμε φόρους οι οποίοι είναι άδικα κατανεμημένοι. Πχ ο ελεύθερος επαγγελματίας να πληρώνει φόρο εισοδήματος αν βγάζει 8 χιλιάδες ευρώ ενώ ο μισθωτός να μην πληρώνει. Είτε και οι δυο θα πληρώνουν είτε κανείς. Εφόσον ο μισθωτός δεν πληρώνει είμαι υπέρ αυτής της φοροδιαφυγής, καλά κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,078 μηνύματα.
Εγώ δε μιλουσα για τους τωρινούς φόρους βέβαια αλλά για όλα τα χρόνια. Αυτοί που συστηματικά δεν πληρώνουν (ενώ έχουν) είναι πολλοί. Αλλά από την άλλη όταν ξεκινάς μια δουλειά είτε ως μισθωτός είτε ως ελεύθερος επαγγελματίας ξέρεις τους όρους, δε σε υποχρεώνει κανείς να την ξεκινήσεις αν δε σε συμφέρει και σίγουρα δεν είναι στη δικαιοδοσία κανενός να αποφύγει τη φορολογία επειδή τη θεωρεί υπερβολική ή άδικη. Οι υπόλοιποι που πληρώνουν δηλαδή είναι ηλίθιοι; Να λοιπόν η νοοτροπία που μας έφερε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εγώ δε μιλουσα για τους τωρινούς φόρους βέβαια αλλά για όλα τα χρόνια. Αυτοί που συστηματικά δεν πληρώνουν (ενώ έχουν) είναι πολλοί. Αλλά από την άλλη όταν ξεκινάς μια δουλειά είτε ως μισθωτός είτε ως ελεύθερος επαγγελματίας ξέρεις τους όρους, δε σε υποχρεώνει κανείς να την ξεκινήσεις αν δε σε συμφέρει και σίγουρα δεν είναι στη δικαιοδοσία κανενός να αποφύγει τη φορολογία επειδή τη θεωρεί υπερβολική ή άδικη. Οι υπόλοιποι που πληρώνουν δηλαδή είναι ηλίθιοι; Να λοιπόν η νοοτροπία που μας έφερε εδώ.

Καλά τα λες αλλά στις εκλογές ψηφίζεις τα αντίθετα. Τους δεν πληρώνω ΕΝΦΙΑ, διόδια, πανεπιστήμια, περίλθαψη κ.λπ. :loltooth: Μέχρι και νομικό σύμβουλο διορίσανε στον ΕΦΚΑ που χρωστούσε 100.000 από συνείδηση, στον ίδιο το φορέα που διορίστηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δεν γίνεται να πληρώνουμε φόρους οι οποίοι είναι άδικα κατανεμημένοι. Πχ ο ελεύθερος επαγγελματίας να πληρώνει φόρο εισοδήματος αν βγάζει 8 χιλιάδες ευρώ ενώ ο μισθωτός να μην πληρώνει. Είτε και οι δυο θα πληρώνουν είτε κανείς. Εφόσον ο μισθωτός δεν πληρώνει είμαι υπέρ αυτής της φοροδιαφυγής, καλά κάνουν.

Η φοροδιαφυγή ανέκαθεν υπήρξε εθνικό μας σπορ, όχι μόνο στα χρόνια της κρίσης αλλά και δεκαετίες πριν. Στην πραγματικότητα μεγάλο μέρος των οικονομικών προβλημάτων της χώρας οφείλεται σε αυτή. Αν οι πάντες πλήρωναν τους φόρους που τους αναλογούν, όπως συμβαίνει στα περισσότερα ευρωπαϊκά κράτη, τότε πολλά από τα οικονομικά μας προβλήματα θα είχαν λυθεί. Η συνεχής επιβολή νέων φόρων όχι μόνο δε λύνει το πρόβλημα της φοροδιαφυγής αλλά το επιτείνει καθώς δίνει κίνητρα, σε κάποιους και αναγκαστικά καθώς θα ήταν αδύνατο διαφορετικά να επιβιώσουν, να φοροδιαφύγουν. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι πολύ πιο εύκολο να φοροδιαφύγουν σε σχέση με τους μισθωτούς, η επιπλέον φορολογική τους επιβάρυνση, συμπεριλαμβανομένου του αδικαιολόγητου τέλους επιτηδεύματος, ουσιαστικά υποδηλώνει αφενός την ανικανότητα του κράτους να πατάξει τη φοροδιαφυγή αφετέρου υποκρύπτει το ότι το κράτος το γνωρίζει αυτό και προσπαθεί μέσω άλλων τρόπων να τους υποχρεώσει να πληρώσουν ένα μικρό μέρος των φόρων που θα τους αντιστοιχούσαν. Το ίδιο συμβαίνει και με την ελληνική πρωτοτυπία των τεκμηρίων. Έτσι όμως μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο καθώς η βαριά φορολογία επιτείνει τη φοροδιαφυγή. Πάνω από όλα βέβαια κι εμείς, ως λαός, θα πρέπει να αναπτύξουμε φορολογική συνείδηση..

Αρχική Δημοσίευση από Devil:
Το Ισραηλ ειναι πιο μικρο κ κυβερνα ολο το κοσμο κ εμεις οι απογονοι των αρχαιων κρεμομαστε στην ανγκελα κ αναπολουμε σημιτηδες κ καραμαν αληδες. Τεσπα αυτη ειναι η δικη μου θεση.

Συγκρίνεις παντελώς ανόμοια πράγματα. Το Ισραήλ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το ολοκαύτωμα αλλά και το πανίσχυρο εβραϊκό λόμπυ στις ΗΠΑ. Στην πραγματικότητα μεγάλο μέρος της στρατιωτικής και οικονομικής δύναμης του Ισραήλ οφείλεται στις πλάτες των ΗΠΑ. Χωρίς αυτές το Ισραήλ μικρή δύναμη θα είχε. Στην πραγματικότητα οι ΗΠΑ και οι πολίτες της είναι οι πιο φιλοϊσραηλινοί σε όλο τον κόσμο, σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο το Ισραήλ έχει περισσότερες αντιπάθειες παρά συμπάθειες. Οι ΗΠΑ είναι αυτές που μονίμως θέτουν βέτο σε καταδικαστικά ψηφίσματα στο Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ, πλην μιας και μοναδικής φοράς επί Ομπάμα και έγινε χαμός, οι ΗΠΑ το εξοπλίζουν. Οι συνθήκες με το Ισραήλ είναι μοναδικές.
Από εκεί και πέρα αυτό το "είμαστε απόγονοι των αρχαίων" ας το ξεχάσουμε μια και καλή καλύτερα! Καλή η ιστορία, ένδοξοι οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, έζησαν, μεγαλούργησαν και πέθαναν πριν 2500 χρόνια!! Από τότε ο κόσμος έχει αλλάξει πεντακόσιες φορές κι εμείς μαζί.
Όσο για τη Μέρκελ και τους λοιπούς, πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι δεν μας επέβαλλε κανείς να δανειστούμε, ούτε να υπογράψουμε μνημόνια, ίσα ίσα που με πολύ μεγάλη δυσκολία περνούσαν από τη γερμανική βουλή οι δανειακές συμβάσεις με την Ελλάδα. Εμείς, ως ικέτες, ζητιανέψαμε λεφτά, όχι μόνο από τη Γερμανία, η οποία κατέβαλλε τα περισσότερα χρήματα για τη διάσωση της χώρας, και που χωρίς αυτή θα είχαμε χρεωκοπήσει, αλλά και από το σύνολο των χωρών της ευρωζώνης.
Και για την οικονομική μας κατάντια δεν φταίει φυσικά το ευρώ, καθώς το μεγαλύτερο μέρος των χρεών που καλούμασταν, και αδυνατούσαμε να αποπληρώσουμε, ήταν δάνεια που είχαν ληφθεί με την παλία καλή δραχμή που τόσο νοστσλγούν ορισμένοι!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,823 μηνύματα.
Το Ισραηλ ειναι πειθαρχημενος λαος κ εχει τοσο ισχυρη συμμαχια με ΗΠΑ επειδη ειναι σταθερο κρατος. Κοιτα τι εγραψες πριν για συμπαθειες καο αντιπαθειες και αυτο επειδη σε ενδιαφερει να εισαι αρεστος. Τα εχω δει σε συμβολαια με εγχωριους αλλο χαρακτηρα σου εμφανιζουν πριν το συμβολαιο αλλο μετα. Εμεις δεν ειμαστε τοσο σταθεροι οσο οι Ισραηλινοι.

Εκτος αυτου το Ισραηλ μπαινει μπροστα και βαραει αν χρειαστει εσυ θα πεις ω μωρε αδερφακι μου που να μπλεξω τωρα ας τα κανω καλα με ολους. Ειδικα το τελευταιο ειναι γνωρισμα κατα μεγαλο ποσοστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η «μεγάλη δημοσκόπηση» της εφημερίδας documento. Από ποια εταιρία έγινε και με ποιο τρόπο;

Για το καλό της ενημέρωσης σας, σταματήστε να διαβάζετε σελίδες του Βαξεβάνη είναι μες την προπαγάνδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Το Ισραηλ ειναι πειθαρχημενος λαος κ εχει τοσο ισχυρη συμμαχια με ΗΠΑ επειδη ειναι σταθερο κρατος. Κοιτα τι εγραψες πριν για συμπαθειες καο αντιπαθειες και αυτο επειδη σε ενδιαφερει να εισαι αρεστος. Τα εχω δει σε συμβολαια με εγχωριους αλλο χαρακτηρα σου εμφανιζουν πριν το συμβολαιο αλλο μετα. Εμεις δεν ειμαστε τοσο σταθεροι οσο οι Ισραηλινοι.

Εκτος αυτου το Ισραηλ μπαινει μπροστα και βαραει αν χρειαστει εσυ θα πεις ω μωρε αδερφακι μου που να μπλεξω τωρα ας τα κανω καλα με ολους. Ειδικα το τελευταιο ειναι γνωρισμα κατα μεγαλο ποσοστο.

Στο σύγχρονο διεθνές σύστημα οι χώρες δε μπορούν να επιβιώσουν αγνοώντας όλον τον υπόλοιπο κόσμο, δημιουργούν σχέσεις και συμμαχίες. Προσωπικά δε θα ήθελα να βρίσκομαι στη θέση του Ισραήλ το οποίο περιτρυγιρίζεται από εχθρούς, οι συγκρούσεις είναι καθημερινό φαινόμενο, δεν υπάρχει αίσθημα ασφάλειας στην περιοχή και άλλα πολλά. Και σαφέστατα δε θα ήθελα η Ελλάδα να ήταν όπως το Ισραήλ "που βγαίνει μπροστά και βαράει αν χρειαστεί" τουλάχιστον για το λόγο που το κάνει. Αλλά όπως σου είπα συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, το Ισραήλ είναι περίπτωση μοναδικής χώρας και η Ελλάδα δε θα μπορούσε να το μιμηθεί (προσωπικά δε θα ήθελα να το κάνει ακόμα και αν μπορούσε)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,823 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις κανεις δεν μπορει να κρινει τις καταστασεις αυτες αν δεν ειναι μεσα στο παιχνιδι. Εσυ μπορεο να λες οτι το Ισραηλ πχ ειναι επιθετικο κ οτι εσυ δεν εχεις εχθρους. Αυτη τη στιγμη ομως δεν εμπλεκεσαι πουθενα στα πετρελαια που μαλιστα δικαιουσαι στο Αιγαιο. Οποτε ακομα κ αν το δουμε σε επιπεδο χωρων η ατομικο τι προσεγγιση εχεις δεν εμπλεκομαι πουθενα η κοιταζω τα συμφεροντα μου κ βεβαια θα εχω εχθρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,823 μηνύματα.
Οποιοσδηποτε κοιταει λιγο τα συμφεροντα του και θελει να επεκταθει θα εχει εχθρους αυτο ειναι αναποφευχθο. Εδω μη πας μακρυα βγαονεις λες την αποψη σου κ οσοι ειναι αντιθετοι θα σε αντιπαθησουν. Καποια κρατη αναμειχθηκαν με πετρελαια κ απεκτησαν ισχυρη οικονομια. Για μενα καλα εκαναν εμεις τι βγαλαμε ειμαστε χρεωμενοι κ ελεγχομενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,078 μηνύματα.
Γιατί αυτή η αγάπη για τον πόλεμο; Εγώ νομίζω ότι αυτοί που βλέπουν παντού εχθρούς είναι εκείνοι που δεν μπορούν να κάνουν αυτοκριτική οπότε και να διορθώσουν τα λάθη τους. Είναι πιο εύκολο βλέπεις να κατηγορείς τους άλλους από το να κοιτιεσαι στον καθρέφτη και να προσπαθείς να αλλάξεις. Όλο αυτό το φολοπολεμικο μού βγάζει ένα κόμπλεξ όπως του Ερντογάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά να απαντήσω στον @Devil για τον μύθο του δικού μας νομίσματος
Να ξεκινήσουμε ότι η Δραχμή δεν ήταν ποτέ σκληρό νόμισμα

2. Να μερικές χώρες με δικό τους νόμισμα που έχουν μεγάλες μεταβολές στην Ισοτιμία μέσα σε 1 έτος σε σχέση με το €
(52 βδομάδες)
Αλβανία (Λεκ): 121,7 έως 131,7
Αλγερία (Δηνάριο): 121,5634 έως 141,7790
Αργεντινή (Πέσο): 19,2244 έως 34,4763
Βενεζουέλα: άστο καλύτερα
Βιετναμ: 25.449 έως 27.965
Και η λίστα δεν έχει τελειωμό από χώρες

Με το δικό μας νόμισμα θα μασταν χειρότερα από την Τουρκία με 12% πληθωρισμό και τα λοιπά
Θυμίζω το μεγαλύτερο ποσοστό που έφτασε η Ελλάδα σε πληθωρισμό απο το 1974 έως σήμερα ήταν 26%

Σκέψου που θα μασταν σήμερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top