[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Τα exess deaths της Ελλάδας είναι από τα μικρότερα στηνμ Ευρώπη μεσιέ.
Α, εδω δεν πειραζουν οι θανατοι μεσιε;
Αρκει να ειναι μεσα απο καποιο "οριο";

Γιατι νομιζα οτι ακομη κι ενας θανατος, αποτελει υπερβολη για την οικογενεια του θανοντα.
Θυσια για τον τουρισμο λοιπον, καταλαβα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Α, εδω δεν πειραζουν οι θανατοι μεσιε;
Αρκει να ειναι κατω απο καποιο "οριο";
To οτι έχουμε χαμηλότατο excess mortality σε σχέση με πολλές άλλες χωρες, ναι το θεωρω επίτευγμα (για μια χώρα με τόσους ψέκες και πολακοειδή) και αποτέλεσμα σωστών κινήσεων και χειρισμών. Από ένα σημείο και έπειτα εμβολιάζεσαι γιατί έχεις πληροφορηθεί. Δεν κλέινεις την οικονομία. Αυτό έκαναν όλες οι χώρες.
Και μάντεψε. Όλες οι χώρες είχαν excess mortality. Έχουμε πανδημία αν δεν το αντιλήφθηκες.

---
Δεν ήξερα οτι ο Σύριζα δεν ήθελε τουρισμό. Ας έκανε καμια πορεία να κλείσει τα νησιά. Να δούμε τι θα εισέπρατε από τους νησιώτες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
To οτι έχουμε χαμηλότατο excess mortality σε σχέση με πολλές άλλες χωρες, ναι το θεωρω επίτευγμα και αποτέλεσμα σωστών κινήσεων και χειρισμών. Από ένα σημείο και έπειτα εμβολιάζεσαι γιατί έχεις πληροφορηθεί. Δεν κλέινεις την οικονομία. Αυτό έκαναν όλες οι χώρες.
Δεν ζυγιζω ανθρωπινους θανατους, για χαρη καποιας αλλης "ιδεας". Οικονομικης ή πολιτικης ή ο,τιδηποτε.
Sorry but not sorry, στη δικη μου ζυγαρια αυτα δεν μπαινουν μαζι.


Στη δικια σου (σας), απ'ο,τι μας πληροφορεις μεταφραζεται σαν excess death.

Ας το κανω κι ενα screenshot λοιπον, να εχω να το θυμαμαι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα σταματήσετε να πατάτε επί πτωμάτων για πολιτικό κέρδος κάποτε;

Εδώ και 2μιση χρόνια ακούμε: αστυνομική βία, σκάνδαλα, θανάτους πανδημίας.

Άλλοι έγραφαν "ηδονή" όταν ανεβαίναμε στους μέσους όρους θανάτους στην πανδημία, άλλοι εύχονταν κρυφά στις φωτιές να είχαμε θανάτους και εκεί.

Κάτι άλλο, όπως για παράδειγμα, ένα fucking πρόγραμμα και πλάνο της προκοπής, δεν έχει ο Συριζα για να παρουσιάσει για να κερδίσει ψήφους; Δηλαδή ο μόνος λόγος για να ψηφίσει κανείς Συριζα, είναι για να μην βγει η ΝΔ, και αυτό δεν το λέω εγώ, το κάνει ο Συριζα όντας ανύπαρκτος πολιτικά με οποιαδήποτε σοβαρή πρόταση στο οτιδήποτε.

Τα ίδια και εδώ στο φόρουμ. Αλίμονο αν διάβασα ποτέ για το τι θα κάνει ο Συριζα και το τι έχει προτείνει. Όχι, δεν υπάρχει αυτο. Η κατάντια, της κατάντιας, ω κατάντια. Και αναρωτιέστε γιατί θα σας φάει ο Ανδρουλάκης στις επόμενες εκλογές.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
@Johnny15

Ξεχνας οτι η ΝΔ κυβερναει εδω και 2μιση χρονια; Αυτη θα κριθει τωρα οχι ο Συριζα, οποτε ναι, θα ασκησω οση κριτικη θελω χωρις να προσβαλω κανεναν.


Για τις προτασεις του συριζα, μπορεις να μπεις στο σαιτ του/ομιλια ΔΕΘ και να τις δεις φανταζομαι.

Το θεμα ειναι, οτι δεν χρειαζεται να ειμαι συριζα για να διακρινω οτι αυτο που λες για "fucking προγραμμα και πλανο της προκοπης", ειναι ακριβως αυτο που δεν εχει η ΝΔ, οσον αφορα την πολιτικη διαχειρισης κρισεων. Ή τουλαχιστον, ειναι επιεικως ανεπαρκες, αν κρινουμε εκ του αποτελεσματος.

Μια σημαντικη παρενθεση εδω, ποτε δεν ενιωσα οτι καποιος θα με σωσει, εαν δεν σωσω εγω ο ιδιος τον εαυτο μου. Ειτε στα μνημονια, ειτε στην υγιειονομικη κριση. Παντα προτεινα την αυτοοργανωση των κοινωνικων ομαδων για τα συμφεροντα του κοινωνικου συνολου.

Δεν μπορω να παραγνωρισω βεβαια, οτι το αντικτυπο με τη ΝΔ στις βιοποριστικες συνθηκες των γυρων μου (ατομα μικρης οικονομικα ταξης κατα κυριο λογο) ηταν αρκετα μεγαλυτερο προς τα κατω σε σχεση με το Συριζα.
Εαν καποιος δεν χρειαζεται να δουλευει ή ευνοειται με τις πολιτικες της ΝΔ επειδη εχει εσοδα 5000Ε το μηνα και μια πιο κοινωνικη πολιτικη θα ζημιωνε τα κερδη του, be my guest, ας ψηφισει ΝΔ.
Δεν μπορω ομως να συμμεριστω αυτη την αποψη καθως τα δικα μου συμφεροντα ανηκουν σε αλλη κοινωνικη ταξη. Ειναι τοσο απλο.

Αυτα ειναι ο λογος για να ψηφισει καποιος συριζα/κκε/μερα25 ή να επιλεξει εξωκοινοβουλευτικο τροπο δρασης, αναλογα με την αξιολογικη του εκτιμηση.

Τελος, επειδη εγινε συζητηση παραπανω για τους θανατους, αυτο που βλεπω ως πολιτης και αντιδρω ειναι η ΝΔ να εχει κανει σημαια τους νεκρους στο ματι, σε φαση που καταντα προκλητικο πλεον οταν καθε μερα χανονται 100 ανθρωποι περιπου.
Οι οποιοι, παλι συμφωνα με τη δικη μου αξιολογικη εκτιμηση αλλα και αλλων, οπως η μελετη του Τσιοδρα, θα μπορουσαν να ειχαν αποφευχθει. Απο τη στιγμη που τα μετρα που εχει λαβει η κυβερνηση κρινονονται ανεπαρκη. Ακομη κι αν το κοστος ηταν οικονομικο.

Δεν μπορεις να τα φερεις βολτα; Σηκω φυγε, τοσο απλο.

Ναι, ακομη κι αν ξαναμπαιναμε στα μνημονια για να εχουμε δωρεαν PCR οπως, που τοσο πολυ σας αρεσει αυτη η ατακα, κανουν οι περισσοτερες χωρες της ευρωπης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Θα σταματήσετε να πατάτε επί πτωμάτων για πολιτικό κέρδος κάποτε;

Εδώ και 2μιση χρόνια ακούμε: αστυνομική βία, σκάνδαλα, θανάτους πανδημίας.

Άλλοι έγραφαν "ηδονή" όταν ανεβαίναμε στους μέσους όρους θανάτους στην πανδημία, άλλοι εύχονταν κρυφά στις φωτιές να είχαμε θανάτους και εκεί.

Κάτι άλλο, όπως για παράδειγμα, ένα fucking πρόγραμμα και πλάνο της προκοπής, δεν έχει ο Συριζα για να παρουσιάσει για να κερδίσει ψήφους; Δηλαδή ο μόνος λόγος για να ψηφίσει κανείς Συριζα, είναι για να μην βγει η ΝΔ, και αυτό δεν το λέω εγώ, το κάνει ο Συριζα όντας ανύπαρκτος πολιτικά με οποιαδήποτε σοβαρή πρόταση στο οτιδήποτε.

Τα ίδια και εδώ στο φόρουμ. Αλίμονο αν διάβασα ποτέ για το τι θα κάνει ο Συριζα και το τι έχει προτείνει. Όχι, δεν υπάρχει αυτο. Η κατάντια, της κατάντιας, ω κατάντια. Και αναρωτιέστε γιατί θα σας φάει ο Ανδρουλάκης στις επόμενες εκλογές.
Ρωτάω χωρίς ειρωνεία, ακόμα θεωρείς πως η κυβέρνηση σε όλες τις κρίσεις που έτυχε να διαχειριστεί τα πήγε καλά;
Επειδή δυστυχώς τυχαίνει να ζω ακόμα Ελλάδα, μου είναι λίγο δύσκολο να θυμηθώ παρόμοια κατάσταση στο παρελθόν, δηλαδή κατάρρευση σε όλα τα επίπεδα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Παιδιά πάμε να ψηφίσουμε πασοκ και αφήστε όλα τα άλλα
olympiakos-mpezos.gif
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Ωραία χώρα ο Καναδάς όταν έχει ήλιο. :playboy:

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
@Johnny15

Ξεχνας οτι η ΝΔ κυβερναει εδω και 2μιση χρονια; Αυτη θα κριθει τωρα οχι ο Συριζα, οποτε ναι, θα ασκησω οση κριτικη θελω χωρις να προσβαλω κανεναν.


Για τις προτασεις του συριζα, μπορεις να μπεις στο σαιτ του/ομιλια ΔΕΘ και να τις δεις φανταζομαι.

Το θεμα ειναι, οτι δεν χρειαζεται να ειμαι συριζα για να διακρινω οτι αυτο που λες για "fucking προγραμμα και πλανο της προκοπης", ειναι ακριβως αυτο που δεν εχει η ΝΔ, οσον αφορα την πολιτικη διαχειρισης κρισεων. Ή τουλαχιστον, ειναι επιεικως ανεπαρκες, αν κρινουμε εκ του αποτελεσματος.

Μια σημαντικη παρενθεση εδω, ποτε δεν ενιωσα οτι καποιος θα με σωσει, εαν δεν σωσω εγω ο ιδιος τον εαυτο μου. Ειτε στα μνημονια, ειτε στην υγιειονομικη κριση. Παντα προτεινα την αυτοοργανωση των κοινωνικων ομαδων για τα συμφεροντα του κοινωνικου συνολου.

Δεν μπορω να παραγνωρισω βεβαια, οτι το αντικτυπο με τη ΝΔ στις βιοποριστικες συνθηκες των γυρων μου (ατομα μικρης οικονομικα ταξης κατα κυριο λογο) ηταν αρκετα μεγαλυτερο προς τα κατω σε σχεση με το Συριζα.
Εαν καποιος δεν χρειαζεται να δουλευει ή ευνοειται με τις πολιτικες της ΝΔ επειδη εχει εσοδα 5000Ε το μηνα και μια πιο κοινωνικη πολιτικη θα ζημιωνε τα κερδη του, be my guest, ας ψηφισει ΝΔ.
Δεν μπορω ομως να συμμεριστω αυτη την αποψη καθως τα δικα μου συμφεροντα ανηκουν σε αλλη κοινωνικη ταξη. Ειναι τοσο απλο.

Αυτα ειναι ο λογος για να ψηφισει καποιος συριζα/κκε/μερα25 ή να επιλεξει εξωκοινοβουλευτικο τροπο δρασης, αναλογα με την αξιολογικη του εκτιμηση.

Τελος, επειδη εγινε συζητηση παραπανω για τους θανατους, αυτο που βλεπω ως πολιτης και αντιδρω ειναι η ΝΔ να εχει κανει σημαια τους νεκρους στο ματι, σε φαση που καταντα προκλητικο πλεον οταν καθε μερα χανονται 100 ανθρωποι περιπου.
Οι οποιοι, παλι συμφωνα με τη δικη μου αξιολογικη εκτιμηση αλλα και αλλων, οπως η μελετη του Τσιοδρα, θα μπορουσαν να ειχαν αποφευχθει. Απο τη στιγμη που τα μετρα που εχει λαβει η κυβερνηση κρινονονται ανεπαρκη. Ακομη κι αν το κοστος ηταν οικονομικο.

Δεν μπορεις να τα φερεις βολτα; Σηκω φυγε, τοσο απλο.

Ναι, ακομη κι αν ξαναμπαιναμε στα μνημονια για να εχουμε δωρεαν PCR οπως, που τοσο πολυ σας αρεσει αυτη η ατακα, κανουν οι περισσοτερες χωρες της ευρωπης.
Αν κάποιος είναι εργατική τάξη δεν έχει νόημα να ψηφίσει Συριζα γιατί η ΝΔ έφερε και εφάρμοσε πολύ πιο ευνοικά μέτρα, τόσο για το πορτοφόλι του όσο και για κοινωνικά δικαιώματα.

Έγινε μείωση φόρου αλλά όχι σε όλους. Μόνο στην χαμηλότερη φορολογική κλίμακα. Επί Συριζα είχαν αυξηθεί παντού.

Μειώθηκε ο ΕΝΦΙΑ που ο Συριζα επί 4μιση χρόνια έλεγε ότι ΘΑ το κάνει αν ξαναβγει λολ.

Ο Συριζα όταν χρειάστηκε να κόψει συντάξεις, επέλεξε να κόψει το βοήθημα αποκλειστικά των χαμηλών συντάξεων, το ΕΚΑΣ, αντί να μειώσει τις παχουλές συντάξεις άλλων όπως είχε κάνει ο Σαμαράς. Η ΝΔ προς το παρόν δεν έχει μειώσει τίποτα.

Αύξησε επιδόματα για θέρμανση και ρεύμα μπροστά σε τεράστιο κύμα αύξησης κόστους το οποίο είναι παγκόσμιο φαινόμενο.

Συνταγματοποίησε το ΚΕΑ στο 1% του ΑΕΠ.

Εξίωσε δικαιώματα εργατών και υπαλλήλων σε ότι αφορά τις συνθήκες αποζημειώσεων (ο πατέρας μου που είναι εργάτης, αν τον είχαν απολύσει ποτέ η αποζημείωση του θα ήταν στο 1/5 με 1/10 απο αυτή που θα είχε αν είχε άλλο ρόλο).

Γενικά έγιναν πράγματα που με Συριζα δεν τα βλέπαμε ούτε με κυάλια αλλά δυστυχώς ο Έλληνας είναι τόσο πωρωμένος και έχει την άποψη του που δεν την αλλάζει με τίποτα, που νομίζει ότι επειδή ο Συριζα λέει ότι είναι αριστερά ότι περνάει μέτρα καλύτερα για την εργατική τάξη, ενώ η ΝΔ που είναι δεξιά τους εκμεταλλεύεται, αλλά αν κάτσει να δει ποτέ κανείς τι στον πούτσο έχει ψηφίσει ο καθένας θα έβλεπε ένα τελείως άλλο πρόσωπο.

Άσε τα κούφια λόγια περί συμφεροντος κοινωνικής τάξης λοιπόν.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Άσε τα κούφια λόγια περί συμφεροντος κοινωνικής τάξης λοιπόν.
Ειναι απαραδεκτο να μιλαει η ΝΔ για την εργατικη ταξη, τη στιγμη που ηταν αυτη που την εσκισε την περιοδο 2010-2014. Μαζι με το ΠΑΣΟΚ βεβαιως βεβαιως.

Πραγματικα ωρες ωρες απορω, εαν μαζευεστε σε ενα δωματιο ολη η ομαδα αληθειας για να γραψετε τα ποστς ή λειτουργει ο καθενας αυτοβουλως και ευλογαει τα γενια του.

Έγινε μείωση φόρου αλλά όχι σε όλους. Μόνο στην χαμηλότερη φορολογική κλίμακα. Επί Συριζα είχαν αυξηθεί παντού.
Μειωση φορου οντως πραγματοποιηθηκε, αλλα το ποσό ειναι ουσιαστικα αστειο. Ενας που αμοιβεται με σχεδον βασικο, οπως η πλειοψηφια του κοσμου, ειδε οφελος περιπου 50Ε.
Τριχες κατσαρες δηλαδη.

Εδω τον βασικο τον πηγε ο συριζα 140Ε πιο πανω και σε πολυ δυσκολοτερες συνθηκες σε σχεση με το 2019, τι μου συγκρινεις τωρα;

Να μιλήσουμε μήπως και για τον υποκατώτατο; 433 ευρω ηταν η αξια του εργαζομενου επι των ημερων της ΝΔ.
Για μαντεψε ποια κυβερνηση τον εφαρμοσε και ποια τον κατηργησε.

Να θυμηθουμε μηπως τις μνημονιακες μειωσεις της ταξης του -30% επι κυβερνησεων ΝΔ-Πασοκ;

Μειώθηκε ο ΕΝΦΙΑ που ο Συριζα επί 4μιση χρόνια έλεγε ότι ΘΑ το κάνει αν ξαναβγει λολ.

Οι νεες αντικειμενικες αξιες που ισχυσαν σου λενε κατι;

Ακομη, ποιοι εφαρμοσαν τον ενφια; Ναι για το 2011-2014 μιλαω (οπως και για τον συριζα προφανως)

Αλλα δε βλεπω τι με νοιαζει εμενα εαν μειωθηκε ο ΕΝΦΙΑ, τη στιγμη που η χαμηλη-μεσσαια ταξη με τους σημερινους μισθους ακομα, δεν προβλεπεται να αγορασει ποτε δικο της σπιτι;
Μιλαμε για αξιες αν δεν κανω λαθος πανω απο 150.000Ε.
Τη στιγμη που ο μεσος νεος μενει σε νοικι με 400Ε γιατι δεν βρισκει αλλου.

Ακομη πιο ενδιαφερον ομως, γιατι αυτο δεν αποτυπωθηκε στη μειωση των ενοικιων;

Ο Συριζα όταν χρειάστηκε να κόψει συντάξεις, επέλεξε να κόψει το βοήθημα αποκλειστικά των χαμηλών συντάξεων, το ΕΚΑΣ, αντί να μειώσει τις παχουλές συντάξεις άλλων όπως είχε κάνει ο Σαμαράς. Η ΝΔ προς το παρόν δεν έχει μειώσει τίποτα.

Σοβαρα τολμαει να μιλαει για μειωση συνταξεων η ΝΔ; Ο συριζα νομοθετουσε το 2010-2014;
Θα το ξανα πω γιατι αξιζει να αποτυπωθει, ΝΔ και Πασοκαρα ηταν.
Γερουν-Γερα.
Αληθεια, με τη συνταξη χηρειας τι γινεται;

Αύξησε επιδόματα για θέρμανση και ρεύμα μπροστά σε τεράστιο κύμα αύξησης κόστους το οποίο είναι παγκόσμιο φαινόμενο

Παγκοσμιο το κοστος, ελληνικη πρωτοτυπια η αποκρατικοποιηση της μοναδικης δεκο που παραγει ενεργεια στη χωρα.
Smart move.
Οσο για τα επιδοματα, αυτο πες τους σε οσους ερχεται το ρευμα τους τελευταιους μηνες.
Σταγονα στον ωκεανο το επιδομα μητσοτακη.
Και μου φαινεται αστειο, γιατι το ζησαμε ξανα κατι τετοιο, επί μνημονιων, με θερμανση απο τα μαγγαλια.

Συνταγματοποίησε το ΚΕΑ στο 1% του ΑΕΠ.

Το ΚΕΑ ηδη δεν ήταν σε ισχυ;

Εξίωσε δικαιώματα εργατών και υπαλλήλων σε ότι αφορά τις συνθήκες αποζημειώσεων (ο πατέρας μου που είναι εργάτης, αν τον είχαν απολύσει ποτέ η αποζημείωση του θα ήταν στο 1/5 με 1/10 απο αυτή που θα είχε αν είχε άλλο ρόλο).

Νδ, μυστρι κι εργατια.
Γιατι εγω εχω μια αλλη αναγνωση, καταργηση συλλογικων συμβασεων, υπερωριες που δεν αποζημιωνονται με χρηματα αλλα με ρεπο, ελαστικες μορφες εργασιας, οι κολλοσοι να κανουν τουμπεκι για τα εργατικα ατυχηματα.

Αλλα επειδη δεν βρισκω αρκετα αυτα που γραφεις, ας προσθεσω και μερικα δικα μου:

-Χιλιαδες προσληψεις μπατσων, χιλιαδες πεταμενα σε μπατσο-αγροτικα, βανακια.
-Ασυδοσια και αυθερεσια κατα τη διαρκεια των λοκ νταουν. Ελεγχοι γινοταν κατα το δοκουν. Ξυλο επεφτε επισης κατα το δοκουν (βλ Νεα Σμυρνη)
-Δισεκατομμυρια σε (μεταχειρισμενα!) οπλικα συστηματα
-Δισεκατομμυρια σε απευθειας αναθεσεις/κλειστους διαγνωνισμους/εταιριες που στηνονταν εν μια νυκτι
-Βολεμα του καθε ημετερου σε καθε ειδους ευφανταστη θεση μετακλητων.
-Ακριβεια σε ολα τα βασικα αγαθα. Να τη βρασω την οποια μειωση φορολογιας, οταν ο φορος που μου εφαρμοζεται εμμεσα ειναι πολλαπλασιος.
-Υγιειονομικη ανασφαλεια σε ολα τα επιπεδα.
-Καταφορη αισχροκερδια ιδιωτικων υπηρεσιων υγειας (τεστ/περοθαλψη) και νομοθετηση υπερ αυτων.
-Πρωτοφανεις απαγορευσεις βασικων δικαιωματων τα τελευταια 2 χρονια
-Μηνυματα για να βγεις απο το σπιτι.
-Ξυλοφορτωμα αν εβγαινες
-Πειθαρχικα φοιτητων, μειωση δαπανων για σχολεια-ΑΕΙ. Ανασφαλεια παντου.
-Εξισωση επαγγελματικων δικαιωματων ΑΕΙ-Κολλεγιων.
-Εργασιακη επισφαλεια για χιλιαδες ανθρωπους (και ειδικα οσως ασχολουνται με την τεχνη και δεν εχει αναφερει κανενας).
-Πληρης αποτυχια σε καθε φυσικη καταστροφη (φωτιες-πλημμυρες-πυρκαγιες).
-Συγκαλυψη υποθεσεων για ζητηματα που ξενα δικαστηρια εχουν εκδικασει εκατομμυρια.
-Διωξεις δημοσιογραφων/Πετσωμα καναλιων με μυρια ευρω.
-Ωμες παρεμβασεις στη δικαιοσυνη.
-Συνομιλιες με "νυχτα". Και κατασπαταληση δημοσιου χρηματος για ατομα της νυχτας.
-Φιεστες εκατομμυριων, σε περιπατους και σοου.
-Μηδενικη μεριμνα για το προβλημα στεγασης που μαστιζει τια μεγαλουπολεις.


Εαν αυτα δεν ειναι αρκετα για να χαρακτηρισουν μια πληρη αποτυχια/ασυδοσια, και μια τουλαχιστον συγκρισιμη πτωση του βιοτικου επιπεδου για τη μεγαλη μεριδα του πληθυσμου, δεν ξερω τι ειναι.

Ας τα εχουμε τουλαχιστον συγκεντρωτικα πιο πανω να τα βλεπουμε να τα καμαρωνουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα περισσότερα από αυτά που γράφεις είναι αδιάφορα. Η ακρίβεια είναι συνέπεια της γενικότερης κατάστασης της παγκόσμιας οικονομίας. Δεν φταίει ο Μητσοτάκης για την πανδημία.

Αυτό που πρέπει να κοιτάμε είναι άμεσα τι και που πρόσθεσαν ή αφαίρεσαν από την τσέπη των εργαζομένων.

Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσε. Αν δηλαδή ξοδεύει τόσα δις η ΝΔ και καταφέρνει να μειώνει και φόρους, ο ΣΥΡΙΖΑ που δεν ξόδευε τόσα δις τι τα έκανε και όχι αλλά δεν μείωσε φόρους αλλά έκοψε συντάξεις και αύξησε φόρους; Που είναι τα δις εκείνα οεο;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Τα περισσότερα από αυτά που γράφεις είναι αδιάφορα. Η ακρίβεια είναι συνέπεια της γενικότερης κατάστασης της παγκόσμιας οικονομίας. Δεν φταίει ο Μητσοτάκης για την πανδημία.

Αυτό που πρέπει να κοιτάμε είναι άμεσα τι και που πρόσθεσαν ή αφαίρεσαν από την τσέπη των εργαζομένων.

Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσε. Αν δηλαδή ξοδεύει τόσα δις η ΝΔ και καταφέρνει να μειώνει και φόρους, ο ΣΥΡΙΖΑ που δεν ξόδευε τόσα δις τι τα έκανε και όχι αλλά δεν μείωσε φόρους αλλά έκοψε συντάξεις και αύξησε φόρους; Που είναι τα δις εκείνα οεο;
Το αν τα ακους βερεσε ή οχι, ειναι αυτο που ειναι αδιαφορο.

Το θεμα ειναι εαν επηρεαζει τη ζωη του κοσμου. Εαν ναι, τοτε εχει σημασια, δεν πα να ακους εσυ ο,τι θες.

Ενα σημαντικο κομματι των "δις" φανταζομαι πηγαινε στην αποπληρωμη του χρεους. Χρεους, που οι πολιτικες ΝΔ-ΠΑΣΟΚ δημιουργησαν.

Η ακριβεια και η πανδημια τωρα ειναι παγκοσμια φαινομενα. Οπως και οι πυρκαγιες και η οικονομικη κριση.
Δεν υπαρχει αλλος λογος ομως να εκλεγεται μια κυβερνηση, απο το να ειναι αποτελεσματικη στο να τα αντιμετωπισει. Για ποιον αλλο λογο να υπαρχει, για να λεμε τι ωραια τι καλα εχουμε κυβερνηση και τους χρυσοπληρωνουμε ως θεσμο;

Οποτε με ΝΔ και η τσεπη του μικρου εργαζομενου, που αποτελει την πλειοψηφια, επηρεαστηκε αρνητικα, για τους παραπανω λογους που σου παρεθεσα εναν-προς-ενα, αλλα και η ποιοτητα της ζωης του επεσε, για τις αιτιες που ηδη σου απαριθμισα πιο κατω και δεν βλεπω να απαντας κατι αλλο περα απο "βερεσε".

Αποτυχια σε καθε επιπεδο της ζωης δηλαδη.

Στο ξαναλεω, δεν κυβερναει ο συριζα, η ΝΔ κυβερναει εδω και 2μιση χρονια και μια 20αετια πιο πισω.

Τωρα, εαν ενδιαφερεσαι για την τσεπη του γαμπρου του ταδε, που εστησε εταιρια σε μια νυχτα, και την επομενη με καποιο μαγικο τροπο τσεπωνει απ ευθειας αναθεση εκατομμυριων, be my guest, απλα ενισχυει τα λεγομενα μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το αν τα ακους βερεσε ή οχι, ειναι αυτο που ειναι αδιαφορο.

Το θεμα ειναι εαν επηρεαζει τη ζωη του κοσμου. Εαν ναι, τοτε εχει σημασια, δεν πα να ακους εσυ ο,τι θες.

Ενα σημαντικο κομματι των "δις" φανταζομαι πηγαινε στην αποπληρωμη του χρεους. Χρεους, που οι πολιτικες ΝΔ-ΠΑΣΟΚ δημιουργησαν.

Η ακριβεια και η πανδημια τωρα ειναι παγκοσμια φαινομενα. Οπως και οι πυρκαγιες και η οικονομικη κριση.
Δεν υπαρχει αλλος λογος ομως να εκλεγεται μια κυβερνηση, απο το να ειναι αποτελεσματικη στο να τα αντιμετωπισει. Για ποιον αλλο λογο να υπαρχει, για να λεμε τι ωραια τι καλα εχουμε κυβερνηση και τους χρυσοπληρωνουμε ως θεσμο;

Οποτε με ΝΔ και η τσεπη του μικρου εργαζομενου, που αποτελει την πλειοψηφια, επηρεαστηκε αρνητικα, για τους παραπανω λογους που σου παρεθεσα εναν-προς-ενα, αλλα και η ποιοτητα της ζωης του επεσε, για τις αιτιες που ηδη σου απαριθμισα και δεν βλεπω να απαντας κατι αλλο περα απο "βερεσε".

Αποτυχια σε καθε επιπεδο της ζωης δηλαδη.

Στο ξαναλεω, δεν κυβερναει ο συριζα, η ΝΔ κυβερναει εδω και 2μιση χρονια και μια 20αετια πιο πισω.

Τωρα, εαν ενδιαφερεσαι για την τσεπη του γαμπρου του ταδε, που εστησε εταιρια σε μια νυχτα, και την επομενη με καποιο μαγικο τροπο τσεπωνει απ ευθειας αναθεση εκατομμυριων, be my guest, απλα ενισχυει τα λεγομενα μου.
Το χρέος το πληρώναμε και τότε, και επί Συριζα, και τώρα.

Αν έχεις μια εικογένεια να ταίσεις, σιγουρα δεν σε επηρεάζει αν η κυβέρνηση προσέλαβε αστυνομικούς ή αν η κυβέρνηση αποπληρωνει το χρέος.

Στο τέλος της ημέρας, έχεις να ταίσεις μια οικογένεια και να βγάζεις άκρη στη δουλειά σου.

Με ΝΔ ο κατώτατος συντελεστής φόρου μειώθηκε από 22% που ήταν με Συριζα, σε 9%. Αυτό δεν είναι 50 ευρώ μαν μου ούτε με μαθηματικά του Τσίπρα.

Μειώθηκε ο ΕΝΦΙΑ.

Τα επιδόματα ενισχήθηκαν.

Με αυτά κάποιος που δεν τα έβγαζε με Συριζα, τώρα ίσως μπορεί να τα βγάζει πέρα καλύτερα και μπορεί να ταίζει την οικογένεια του. Αυτά τον ενδιαφέρουν. Όχι τα μακροπολιτικά και το αν θα προσλάβουν τον έναν μετακλητό ή τον άλλον.

Οι πολιτικες του Συριζα γονάτισαν πολύ κόσμο.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Τελικά η ατάκα του Κοτσούμπα, που τα βρήκατε αυτά τα φυντάνια, είναι πολυχρηστική δεν μπορώ να πω. Εδώ μέσα ειδικά πάει γάντι. Ελπίζω να σας πετάει κανένα κόκαλο μη μπουκώνετε τσάμπα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Τα θέλει ο κωλος του Γεωργιάδη γιατί κάθεται και παίρνει στα σοβαρά τον Πολάκη.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Ο Πολάκης δεν ανήκει στο κοινοβούλιο.

Δίκιο είχε στο περιστατικο με το προστιμο ο Πολάκης. Πήγε να κανει ο αστυνόμος τον σχολαστικό. Και πιαστηκαν μετά κ έκραζαν το Πολάκη... Πολιτικά παιχνιδια. Δεν μετέχω. Απλά λέω σαν μεμονωμένο γεγονός ότι δεν θα έπρεπε να τσιμπάει ο άλλος στη τρελα και το τρολινκ απλά έτυχε να είναι ο Γεωργιάδης τώρα για αυτό το είπα.

Σωστή κίνηση η συγγνώμη του πρωθυπουργου λάθος κίνηση να μην δώσουν εντολή στην Αττική οδό να κλείσει τους δρόμους.Η αντιπολίτευση παντα θα περιμενει στη γωνια να σε πλακωσει. Αυτή ειναι η δουλειά της.

Εσυ δηλαδή αμα ήσουν αστυνόμος κ εβλεπες τον άλλον να κατεβάζει τη μάσκα για να φαει λίγο θα τον εγραφες; έλεος.

Όποτε ο πολιτικος σου αντίπαλος αν παρενεβεις θα βγει να πει και αααα και δε σέβεται το νόμο και περιφρονει τους νόμους κ γενικά ασχολούμεθα με ανοησίες.

Αυτό είναι η πολιτικη περιμενει ο ένας τον άλλον στη γωνια. Δεν μετέχω σε τέτοια δεν με ενδιαφέρουν. Εχω να βάλω κάτι στη τσέπη μου; τότε γιατί να τους υποστηρίξω ;;; αν δω κάπου δίκιο η άδικο ναι θα το πω.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εσυ δηλαδή αμα ήσουν αστυνόμος κ εβλεπες τον άλλον να κατεβάζει τη μάσκα για να φαει λίγο θα τον εγραφες; έλεος.

Όποτε ο πολιτικος σου αντίπαλος αν παρενεβεις θα βγει να πει και αααα και δε σέβεται το νόμο και περιφρονει τους νόμους κ γενικά ασχολούμεθα με ανοησίες.

Αυτό είναι η πολιτικη περιμενει ο ένας τον άλλον στη γωνια. Δεν μετέχω σε τέτοια δεν με ενδιαφέρουν. Εχω να βάλω κάτι στη τσέπη μου; τότε γιατί να τους υποστηρίξω ;;; αν δω κάπου δίκιο η άδικο ναι θα το πω.
Εγώ αν ήμουν αστυνομικός και εβλεπα οποιονδήποτε να κατεβάζει μάσκα για δευτερόλεπτα, δε θα τον έγραφα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Εγώ αν ήμουν αστυνομικός και εβλεπα οποιονδήποτε να κατεβάζει μάσκα για δευτερόλεπτα, δε θα τον έγραφα

Ε αυτό λέω κ εγώ άρα ο Πολάκης είχε δίκιο. Στο συγκεκριμένο... Και εγώ κρίνω ότι δεν υπάρχει παραβαση κ ότι υπάρχει καταχρηστική ερμηνεία και εφαρμογή του νόμου.

Εγώ... Θα το έλεγα. Γιατί ο καθένας τελικά σκέφτεται κ ερμηνευει ανάλογα την ιδιοσυγκρασία του.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top