Ας συζητήσουμε για τον firefox

Η γνώμη σας για τον firefox 4 συγκριτικά με τον ανταγωνισμό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Χο! Μόνο με update του reader δεν έγινε, έκανα και το flash και it's ok. :D

Δε γίνεται να με ενημερώνει μόνο του για update; Όπως κάνει για τα πρόσθετα.
Το ξεχνάω. :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σε μενα μια χαρα λειτουργει ο ff6..ακομα και για το Linkification βρηκα ..

αυτο για το html 5 πως γινεται? αμα λειτουργει καλα γιατι να το πειραξεις βεβαια?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Πρόλαβα και τον απεγκατέστησα ήδη.

Δε μου ανοίγει τα pdf files.
Στο youtube είναι μια χαρά.

Έβγαλα τελείως το adobe τελικά. :P

Πάντως αν ξέρετε πως γυρνάμε σε παλιά έκδοση/πως την αναζητούμε, μη διστάσετε.

Δεν χρειάζεται να βγάλεις το 6. Είχα παρόμοιο πρόβλημα με το 4 και άλλαξα το πρόγραμμα που χρησιμοποιουσα και λυθηκε το πρόβλημα. Πήγαινε στο ff στο edit->preferences->applications και εκει πήγαινε στα pdf files->use other... και διάλλεξε το πρόγραμμα που θέλεις. Εγώ χρησιμοποιώ το okular και το location είναι: /usr/bin/okular (αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιείς ubuntu; Λογικά θα έχεις το evince και το location του θα είναι /usr/bin/evince :hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,475 μηνύματα.
αυτο για το html 5 πως γινεται? αμα λειτουργει καλα γιατι να το πειραξεις βεβαια?:worry:
Aν λες για τα video στο youtube:
Το youtube, χρησιμοποιεί από προεπιλογή το flash για τα video του. Ωστόσο, αν μπεις εδώ και πατήσεις "join the html5 trial(=είσοδος στη δοκιμή html5)", θα μπορείς να δεις τα video χρησιμοποιώντας τη html5 και όχι το flash.

H html5 είναι ενεργοποιημένη από προεπιλογή στον firefox 4 και μετά. Μπορώ να πω, όμως, ότι η html5 δουλεύει καλύτερα σε ΙΕ9:redface: (όχι μόνο από test στο youtube)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πατησα τεστ αλλα μου βγαζει τα ιδια στα βιντεο..δεν βλεπω μια αλλαγη..

δεν λειτουργει σε firefox γιατι εχει μη ελευθερο κωδικα ..

λειτουργει ομως σε chrome,,το δοκιμαζω τωρα..

καλα,,κρασαρε αμεσως..:P
και λιγοτερες επιλογες,,:worry:

προτιμω flash για τωρα,,μια χαρα τρεχει,,μεχρι τωρα..και εχει και πολλες επιλογες ..


παντως ο φλας δεν μου κολλαει ποτε βασικα,, νομιζω το plugincontainer κολλαει συνηθως που περιεχει το flash,java κλπ..
και το απενεργοποιησα αμεσως..

μισελ τι λες εσυ που ξερεις?το plugincontainer πειραζει που το εβγαλα,?χρησιμευει σε τιποτα?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,475 μηνύματα.
πατησα τεστ αλλα μου βγαζει τα ιδια στα βιντεο..δεν βλεπω μια αλλαγη..

δεν λειτουργει σε firefox γιατι εχει μη ελευθερο κωδικα ..
Tον ίδιο κώδικα με τον chrome χρησιμοποιεί (webM, ανοιχτότατος και ελεύθερος κώδικας:P).

Δεν υπάρχει κάποια οπτική διαφορά. Ωστόσο, αν κάνεις κλικ στο μενού της ανάλυσης του video με flash, θα σου βγάλει (240p), 360p,480p,720p. Ενώ αν κάνεις κλικ έχοντας τη html5, θα σου βγάλει μόνο 360p και 720p:P

Ουσιαστικά, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
πατησα τεστ αλλα μου βγαζει τα ιδια στα βιντεο..δεν βλεπω μια αλλαγη..

δεν λειτουργει σε firefox γιατι εχει μη ελευθερο κωδικα ..

λειτουργει ομως σε chrome,,το δοκιμαζω τωρα..

καλα,,κρασαρε αμεσως..:P
και λιγοτερες επιλογες,,:worry:

προτιμω flash για τωρα,,μια χαρα τρεχει,,μεχρι τωρα..και εχει και πολλες επιλογες ..
Οπτικά δεν υπάρχει κάποια αλλαγή, απλά είναι πιο σταθερό και δεν κολλάει. Επίσης, η HTML5 είναι ανοιχτή τεχνολογία, σε αντίθεση με το κλειστό Flash, οπότε πιθανόν να σε αντιπροσωπεύει και περισσότερο ηθικά. Α, και είναι και πιο εύκολο να κατεβάσεις το βίντεο έτσι :)

Ελεύθερο κώδικα έχει ο Firefox, οι codecs που χρησιμοποιεί είναι όλοι ανοιχτοί (WebM, Ogg etc)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,475 μηνύματα.

H καθιερωμένη τούρτα της Microsoft, έγινε κεκάκι:lol:

Μα, δεν υπάρχει λόγος για κάποιες ενημερώσεις και μόνο, να αυξάνεται το νούμερο της έκδοσης:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τρεχει στον firefox τελικα,,καλα πώς και δεν το καταλαβα,, μεχρι τωρα,?
,αλλα το h264 το βγαζει κοκκινο..
και λενε οτι δεν τρεχει..

σταθερο το βλεπω...
χωρις διαφορα στην ποιοτητα βεβαια..
μονο που δεν κανει πληρη οθονη,,,αλλα αυτα ειναι ψιλά γραμματα..

το html5 -ο browser βασικα απο οτι καταλαβα,,φορτωνει πολλυυ πιο γρηγορα τα βιντεακια..
στον πρωτο κυκλο φορτωσαν,,εν το φλας γυρναει και γυρναει,,
επισης δεν βλεπω διαφημισεις στο html5 ,,ακομα καλυτερο

εντυπωση μου κανει,που το chrome κρασαρε και το firefox που τυπικα δεν το στηριζει το παιζει αψογα βασικα-με ελαχιστα ισως κολληματακια..


μακαρι,,γιατι να χρειαζομαστε προιον τριτο μιας εταιριας για να παιξουμε βιντεακια που μπορει να παιξει ο browser και ο υπολογιστης μας μονος του?

μερικα βιντεος ομως δεν επιτρεπουν
html5 με τιποτα,, ενω τα vevo το αφηνουν..γιατι αυτο?

(η θυμιση για html5 youtube φυλαγεται σε cookie?)για να ξερω οταν καθαρισω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,475 μηνύματα.
τρεχει στον firefox τελικα,,καλα πώς και δεν το καταλαβα,, μεχρι τωρα,?
,αλλα το h264 το βγαζει κοκκινο..
και λενε οτι δεν τρεχει..
Mε h264 τρέχει ο ΙΕ9. Δεν υπάρχει πρόβλημα, μην ανησυχείς:)

εντυπωση μου κανει,που το chrome κρασαρε και το firefox που τυπικα δεν το στηριζει το παιζει αψογα βασικα-με ελαχιστα ισως κολληματακια..
Ο chrome, νομίζω, δεν έχει το hardware acceleration (που χρησιμοποιεί η html5) ενεργοποιημένο από προεπιλογή. Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα, πάντως μέχρι τη 12 σίγουρα δεν ήταν ενεργοποιημένο.

μερικα βιντεος ομως δεν επιτρεπουν
html5 με τιποτα,, ενω τα vevo το αφηνουν..γιατι αυτο?
Γιατί έχουν διαφημίσεις. Αν διάβασες στη σελίδα που μπαίνεις στη δοκιμή html5, λέει ότι τα video με διαφημίσεις θα παίζουν με το flash.

(η θυμιση για html5 youtube φυλαγεται σε cookie?)για να ξερω οταν καθαρισω..
Λογικά, ναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο chrome, νομίζω, δεν έχει το hardware acceleration (που χρησιμοποιεί η html5) ενεργοποιημένο από προεπιλογή. Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα, πάντως μέχρι τη 12 σίγουρα δεν ήταν ενεργοποιημένο.
Η HTML5 δεν "χρησιμοποιεί" κανένα hardware acceleration. Δεν υπάρχει πουθενά στο specification κάτι τέτοιο. Απλά πολύς κόσμος τα έχει συνδέσει
α) διότι έτυχε να συμπέσει χρονικά η υποστήριξη hardware acceleration από τους browsers με την υποστήριξη διαφόρων δυνατοτήτων της HTML5
β) Διότι για να υποστηριχτούν κάποιες νέες τεχνολογίες πχ WebGL, CSS 3D transforms κτλ (στις οποίες πολύς κόσμος λανθασμένα αναφέρεται ως "HTML5") είναι ουσιαστικά απαραίτητο (αλλά και πάλι, όχι υποχρεωτικό).

Λογικά, ναι:)
Λογικά, όχι. :) Φαντάζομαι ότι αποθηκεύει τις ρυθμίσεις στη δική του βάση, αφού έχουν να κάνουν γενικά με το account σου και όχι με το συγκεκριμένο υπολογιστή & browser που χρησιμοποιείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,475 μηνύματα.
Λογικά, όχι. :) Φαντάζομαι ότι αποθηκεύει τις ρυθμίσεις στη δική του βάση, αφού έχουν να κάνουν γενικά με το account σου και όχι με το συγκεκριμένο υπολογιστή & browser που χρησιμοποιείς.
Δε νομίζω να έγραψε πουθενά ότι έχει account στο youtube:)

Αν έχει account, προφανώς θα παραμείνει η ρύθμιση ως έχει. Αν όχι, δεν το νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε νομίζω να έγραψε πουθενά ότι έχει account στο youtube:)

Αν έχει account, προφανώς θα παραμείνει η ρύθμιση ως έχει. Αν όχι, δεν το νομίζω.
Σωστά. Το θεώρησα αυτονόητο ότι έχει account. Στην Ελλάδα όμως τίποτα δεν είναι, με τις μυστήριες φοβίες που έχει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
συνηθως μπαινω εκτος account:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδια μου προτεινετε να εγκαταστησω την καινουρια εκδοση του firefox? ειναι βελτιωμενη η μπα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν καταλαβα τη διαφορά να σου πω την αληθεια..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Μια βασική διαφορά του FF6 σε σχέση με τους προηγούμενους είναι ότι τώρα όταν κλείνεις μία καρτέλα, σου απελευθερώνει μνήμη από τη Ram.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
λειτουργικες διαφορες δεν εχουν δηλαδη? κατι διαβαζα για το Youtube Πιο πανω..εκτος αν μπερδευτηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σου απελευθερώνει μνήμη από τη Ram.. ;)
τι ενω πριν στην κραταγε σκλαβα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αν δε το ξέρετε, ο Mozilla Firefox, πλέον βγαίνει επίσημα και σε 64bit. Νομίζω δε χρειάζεται να πω το γιατί αυτό είναι σημαντικό και το γιατί αυξάνει τις επιδόσεις του φυλλομετρητή.
Θα πω, όμως, ότι είναι ακόμη σε beta, αν και θα βγει σύντομα στο κανονικό κανάλι και το ότι προς το παρόν για λόγους ασφαλείας έχουν αφήσει μόνο τη δυνατότητα να έχεις ως plugin (προσοχή, όχι addon) το Flash 64bit (ναι, οξύμωρο, αλλά σύντομα θα το έχουν sandboxed και αυτό).

Κατεβάστε, δοκιμάστε, σχολιάστε: https://www.mozilla.org/en-US/firefox/beta/all/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top