Ας συζητήσουμε για τον firefox

Η γνώμη σας για τον firefox 4 συγκριτικά με τον ανταγωνισμό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
εγώ έχω μείνει στον 1.0.7 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
1.7 δεν υπαρχει ...

Οσο για την 2 ... Προσωπικα δεν την βαζω μεχρι να παω σε BETA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αμα δεν υπαρχει η 1,7 τοτε μαλλον η 1,5 ειναι, ισως μπερδευτικα με την 1,07 που ειχα πριν, παντος εχω την πιο τελευτεα εκτος απο την 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
και ομως dark εχεις 1.0.7 :/: Πηγενε Help -> about και δες και μονος σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

Μπορεί κανείς να κατεβάσει την πρώτη αυτή προέκδοση του Forefox 2.0 από το site https://www.bloggers.it/paolog/firefox/mozilla/web_browser/firefox_20_alpha.htm. Μια γρήγορη περιήγηση δεν αποκαλύπτει κάτι συνταρακτικό από άποψη αλλαγών στο περιβάλλον χρήσης αλλά και στη λειτουργικότητα του browser. Αν ψάξει όμως κανείς καλύτερα μπορεί να ανακαλύψει σημαντικές μικροδιαφορές. Καταρχή το εργαλείο History είναι βελτιωμένο και προσφέρει δυνατότητα εύρεσης συγκεκριμένων strings. Επίσης η λειτουργικότητα των tabs έχει βελτιωθεί και τώρα π.χ. έχει προστεθεί ένα μικρό κουμπί X σε κάθε tab το οποίο το κλείνει. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι δυστυχώς η νέα έκδοση δεν είναι συμβατή με την προηγούμενη 1.5 ως προς τα themes και πολλά Plugins, κάτι το οποίο, ωστόσο δεν είναι διακριβωμένο απόλυτα. Εκείνο που είναι βέβαιο είναι ότι οι εσωτερικές λειτουργικές αλλαγές θα είναι πολυάριθμες και πολύ πιο σημαντικές από τις κοσμητικές. Θα υπάρχει καλύτερη προστασία κατά του Phising, καλύτερη διαχείριση passwords, καλύτερη διαχείριση των RSS feeds, καλύτερη λειτουργία σε offline mode και επίσης καλύτερη διαχείριση της cache. Παράλληλα θα υπάρχει και το πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό "session restore" το οποίο υπάρχει εδώ και καιρό στον Opera και τον Avant Browser και το οποίο επιτρέπει πολύ απλά το σώσιμο όλων των ανοικτών sites του χρήστη με την έξοδο από το Firefox και την ανάκτησή τους την επόμενη φορά που θα τον ανοίξετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αντε να δουμε ... νομιζω ομως οτι η κανονικη εκδοση αργει πολυ ακομη ... σωστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
και ομως dark εχεις 1.0.7 :/: Πηγενε Help -> about και δες και μονος σου

Πραγματι 1.0.7 εχω. Δεν πειραζει, αφου την δουλεια μου την κανει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και η 1.5 μολις 5mb ειναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Ένα πολύ χρήσιμο extension για τον Firefox σε όσους συνηθίζουν να κρατούν σημειώσεις κατά το σερφάρισμα, είναι το QuickNote.

Μπορείτε να κάνετε copy & paste οποιοδήποτε κείμενο και αυτό θα παραμένει εκεί ακόμα και αν κλείσετε τον Browser.H μορφή του σημειωματαριου μπορεί να είναι μια από τις παρακάτω. Προσωπικά μου έχει φανεί πολύ χρήσιμο.


::Screenshots::




Επίσης για όσους κατεβάζουν συνέχεια αρχεία από το net, το Download Manager Tweak, προσθέτει κάποιες επιπλέον δυνατότητες στον download manager του Firefox. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Πολύ καλό το QuickNote, θενξ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ένα κολπακι που διαβασα στο technews.gr

Αρχική Δημοσίευση από technews.gr:
Ο Firefox είναι μια από τις δημοφιλέστερες εναλλακτικές λύσεις στον Ι.Ε. Τα extensions είναι κομμάτια κώδικα που προσθέτουν επιπλέον χαρακτηριστικά γνωρίσματα στον browser, ωστόσο μερικές από αυτές τις τροποποιήσεις "καταναλώνουν" extra RAM μνήμη.

Η παρακάτω λύση θα μετακινήσει τον Firefox από τη μνήμη προς το σκληρό δίσκο του PC σας όταν ελαχιστοποιείτε το Firefox, ελευθερώνοντας κατά συνέπεια, μνήμη για άλλες εφαρμογές.

1. Ξεκινήστε τον Firefox και πηγαίνετε στο Address Bar. Πληκτρολογήστε: about :config και πατήστε Enter.
2. Δεξί κλικ στην σελίδα και επιλέξτε New -> Boolean
3. Στο παράθυρο που εμφανίζετε πληκτρολογήστε: config.trim_on_minimize και πατήστε Enter.
4. Τώρα επιλέξτε True και πατήστε Enter.
5. Επανεκινήστε τον Firefox.


Πρίν από την εφαρμογή της παραπάνω λύσης, το Firefox κατανάλωνε σχεδόν 150MB μνήμης - ακόμα και όταν ήταν ελαχιστοποιημένο. Μετά από την εφαρμογή της, το Firefox καταναλώνει γύρω στα 55MB μνήμης, και μόνο 11MB όταν ελαχιστοποιείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το εφαρμοσα αλλα συνεχιζει να μου τρωει την ιδια μνημη και δεν μπορω και να κατευασω τπτ, ουτε καν να αποθηκευσω μια εικονα. Μου λεει οτι δεν υπαρχει ο δισκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Το εφαρμοσα αλλα συνεχιζει να μου τρωει την ιδια μνημη και δεν μπορω και να κατευασω τπτ, ουτε καν να αποθηκευσω μια εικονα. Μου λεει οτι δεν υπαρχει ο δισκος
Το προβλημα ξεκινησε μολις εφαρμοσες το παραπανω; Αν ναι καντω οπως ηταν πριν . Αν το προβλημα ξεκινησε πριν το παραπανω εχει προβλημα ο firefox .... σου συστηνω unistall και Install
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παρεμπίπτοντος χθες εγκατέστησα την 1.5.0.2 η οποία είναι σαφώς πολύ πιο σταθερή από την προβληματική 1.5.0.1. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
:clapup: Εμενα μου μονο του κατεβασε την νεα εκδοση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
:clapup: Εμενα μου μονο του κατεβασε την νεα εκδοση
Ναι, κι εμένα σήμερα έκανε auto-update στη νέα έκδοση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ξερω τι απο τα δυο ευτεγε, εγω παντος το καταλαβα μετα απο την εφαρμογη του συγκεκριμενου κολπου. Το απεγκατεστισα και κατευασα απο τον ΙΕ την 1.5.0.2 και την εγκατεστισα. Θα το δοκιμασω παλι και θα δω τι ευτεγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εμένα έπιασε το κόλπο πάντως:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Και σε μένα λειτουργεί το trick και btw μου είναι πολύ χρήσιμο διότι στο μηχάνημα που χρησιμοποιώ τώρα έχω μόνο 256mb Ram.Τhanks Exposed!

Μόλις είδα ότι κυκλοφόρησε η πρώτη alpha έκδοση του Mozilla Firefox 2 με την κωδική ονομασία 'Bon Echo'.Το πρόγραμμα πάντως είναι σε πολύ πρώιμη μορφή και απευθύνεται κυρίως σε σχεδιαστές ιντερνετικών εφαρμογών και προγραμματιστές.Στη συγκεκριμένη φάση τονίζεται ότι το πρόγραμμα υπάρχει για σκοπούς δοκιμών και δεν θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί από τους ήδη χρήστες του Firefox 1.x.
Όπως χαρακτηριστικά φαίνεται στη σελίδα το σήμα του είναι μόνο η γη χωρίς το Firefox να την αγκαλιάζει κάτι που σημαίνει πως ίσως αλλάξει κάπως το λογότυπο,ή απλά είναι έτσι επειδή η έκδοση στην οποία βρίσκεται το πρόγραμμα είναι η alpha 1 και τα υπόλοιπα θα προστεθούν με τις επερχόμενες εκδόσεις.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
To ξαναδοκιμασα αλλα δεν ειδα αποτελεσματα. Ευτιχος αυτην την φορα μπορω τουλαχιστων να κατευαζω, αλλα μου τρωει ακομα πολη μνημη. Συγκεκριμενα αυτην την στιγμη μου τρωη 25560 Κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top