Αυνανισμός...

Αυνανίζεστε και αν ναι πόσο συχνά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 462)
  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ αυνανίζομαι

    Ψήφοι: 21 4.5%
  • Είμαι άντρας και αυνανίζομαι περισσότερες απο 5 φορές/εβδομάδα

    Ψήφοι: 125 27.1%
  • Είμαι άντρας και αυνανίζομαι λιγότερες απο 5 φορές/εβδομάδα

    Ψήφοι: 166 35.9%
  • Ειμαι γυναικα και ΔΕΝ αυνανιζομαι

    Ψήφοι: 22 4.8%
  • Ειμαι γυναικα και αυνανίζομαι περισσότερες απο 5 φορές/εβδομάδα

    Ψήφοι: 28 6.1%
  • Ειμαι γυναικα και αυνανίζομαι λιγότερες απο 5 φορές/εβδομάδα

    Ψήφοι: 100 21.6%

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
"μην κατακρινετε το αυνανισμο...κανω ερωτα με καποιον που αγαπω"...ταδε εφη woody allen:P δεν νομιζω οτι ο αυνανισμος εξαρταται απο την ηλικια μας ουτε απο το αν εχουμε κοπελα 'η οχι.σου αρεσει? το κανεις ακομα κι αν εχεις σχεση. εγω εχω σχεση και ακομα το κανω ορισμενες φορες πολυ απλα γιατι μου αρεσει...και σε ποιον οχι αλλωστε... και οχι! ουτε θα τυφλωθουμε, ουτε θα βγαλουμε τριχες στην παλαμη, ουτε θα σβηστουν οι γραμμες της ζωης στην παλαμη μας....οποτε, keep going...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ετσι oπως καταντησανε οι σχεσεις σημερα...
Ολοι στον καθημερινο αυνανισμο θα το ριξουμε... :P

PS:
Απιστευτο το poll
55% των γυναικων ΑΥΝΑΝΙΖΟΝΤΑΙ αρκετα...

Ρε που φτασανε και αυτες οι κακομοιρες...:P
Με την φωτογραφια του Ρουβα στο ενα χερι και με το αλλο...γκουχ γκουχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ετσι oπως καταντησανε οι σχεσεις σημερα...
Ολοι στον καθημερινο αυνανισμο θα το ριξουμε... :P

PS:
Απιστευτο το poll
55% των γυναικων ΑΥΝΑΝΙΖΟΝΤΑΙ αρκετα...

Ρε που φτασανε και αυτες οι κακομοιρες...:P
Με την φωτογραφια του Ρουβα στο ενα χερι και με το αλλο...γκουχ γκουχ

"κακομοίρες";; Γιατί εγώ μέχρι πρότεινος πίστευα ότι το να γνωρίζεις το σώμα σου, να ανακαλύπτεις τα ¨κουμπιά" σου και να έχεις κάποια ευχαρίστηση σου δίνει και αυτοπεποίθηση όταν είσαι με παρτενέρ. Είναι ανόητο να συνδέεται πάντα ο αυνανισμός με την έλλειψη σχέσης και την κακομοιριά. Ταμπού είναι και οι σεξουαλική επαφή κατά τη διάρκεια της περιόδου της γυναίκας.Αλλά είμαι σίγουρη ότι αρκετοί το έχουν επιχειρήσει/δοκιμάσει.
Όσο για το αν είναι ταμπου στις γυναικείες συζητήσεις δεν μπορώ να κρίνω από τον δικό μου κοριτσο-κύκλο, διότι δεν πολυσυζητάμε τα σεξουαλικά μας. Όχι από ντροπή (καμιά φορά πετάνε διάφορες απορίες π.χ.) αλλά επειδή δεν βρίσκουμε νόημα να τα αναλύουμε με άλλα άτομα πλην του ερωτικού συντρόφου.Αν θέλετε την ταπεινή μου γνώμη, από καμία γυναίκα δεν νομίζω να έχει περάσει απαρατήρητη μια περιοχή με χιλιάδες νευρικές απολήξεις και το όλο εφέκτ της διέγερσής τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ταμπού είναι και οι σεξουαλική επαφή κατά τη διάρκεια της περιόδου της γυναίκας.Αλλά είμαι σίγουρη ότι αρκετοί το έχουν επιχειρήσει/δοκιμάσει.

Όχι και ταμπού, μα δεν θέλω να γνωρίσω αυτούς που το επιχειρούν. :worry:




---------------άκυρο-------------------

από καμία γυναίκα δεν νομίζω να έχει περάσει απαρατήρητη μια περιοχή με χιλιάδες νευρικές απολήξεις και το όλο εφέκτ της διέγερσής τους.


O εγκέφαλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
O εγκέφαλος.

:/: can't blame you. μέχρι χθες νόμιζα ότι κάποιος μου κλέβει τις κάλτσες μου. μέχρι που το πλυντήριο και μια γλύστρα μου απέδειξαν ότι υπάρχει ζωή και σε άλλους πλανήτες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ετσι oπως καταντησανε οι σχεσεις σημερα...
Ολοι στον καθημερινο αυνανισμο θα το ριξουμε... :P

PS:
Απιστευτο το poll
55% των γυναικων ΑΥΝΑΝΙΖΟΝΤΑΙ αρκετα...

Ρε που φτασανε και αυτες οι κακομοιρες...:P
Με την φωτογραφια του Ρουβα στο ενα χερι και με το αλλο...γκουχ γκουχ

Και ποιος σου ειπε οτι οποιοι εχουν σχεσεις, και καλες μαλιστα, δεν αυνανιζονται; Και απιστευτο δεν ειναι το Poll, αλλα οτι αγνοεις τοσο πολυ το γυναικειο φυλο που σου φαινεται παραξενο που οι γυναικες αυνανιζονται. Για να μην αναφερθω καν στο οτι θεωρεις καταντια τον αυνανισμο (αρα και το 99% των αντρων)

Υ.Γ: Παρεμπιπτοντως, διαβασες και το poll λαθος. 55 γυναικες δηλωσαν οτι αυνανιζονται, αλλα κατω απο 5 φορες την εβοδομαδα. Συνολικα το 80% των γυναικων που ψηφισαν, αυνανιζονται. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ποιος σου ειπε οτι οποιοι εχουν σχεσεις, και καλες μαλιστα, δεν αυνανιζονται;

Κριμα που δεν πεφτω και εγω σε αυτο το επιπεδο...;)

Απο την μια η γυναικα και απο την αλλη η παλαμη...
Ιδιαιτερα οποτε δεν με καλυπτει η γυναικα να το ριχνω στην παλαμη...
Πρεπει να ειμαι πολυ "οπισθοδρομικος' τουλαχιστον για τα δεδομενα αυτης της εποχης. :hmm:

Τι να κανουμε δεν ειμαστε ολοι τοσο...προοδευτικοι...σαν και σενα. ;)

Για να μην αναφερθω καν στο οτι θεωρεις καταντια τον αυνανισμο (αρα και το 99% των αντρων)

Και βεβαια ειναι καταντια τουλαχιστον οπως τα βλεπω εγω τα πραγματα...
It's in the eye of the beholder...

Υ.Γ: Παρεμπιπτοντως, διαβασες και το poll λαθος. 55 γυναικες δηλωσαν οτι αυνανιζονται, αλλα κατω απο 5 φορες την εβοδομαδα. Συνολικα το 80% των γυναικων που ψηφισαν, αυνανιζονται. ;)

Σε αυτο εχεις δικιο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και αυτο ειναι ενα δημοψηφισμα 2-3 εκατονταδων ανθρωπων. Στο λινκ που παρεθεσε λιγα ποστς πιο πριν ο Insomniac , το ποσοστο φαινεται να ειναι ακομα μεγαλύτερο (92%).

Στους ανδρες βοηθάει από σωματικής άποψης, γιατι έτσι απομακρύνουν σπερμα μικρής κινητικότητας και δινεται σημα παραγωγής φρεσκου.

Σε μια ερευνα του 2003 βρεθηκε οτι ο ανδρικος αυνανισμός, μειωνει τις πιθανοτητες καρκινου του προστατη, και μαλιστα πιο πολύ απότι το σεξ.

Eπισης μερικα ακομα στοιχεια από διάφορα άρθρα :

Sue Johanson, sex educator and counselor, 2000: "99 percent of men of all ages masturbate regularly and the other one percent are liars."
Source: Salon.com

Cory Silverberg: "Kinseyʼs survey found that almost 40% of men and 30% of women in relationships masturbated. A study of Playboy readers found that 72% of married men masturbated, and a study of Redbook readers found that 68% of married women masturbated."
Source: Sexuality.about.com

"It appears that females are less likely to masturbate while in a heterosexual relationship than men. Popular belief asserts that individuals of either sex who are not in sexually active relationships tend to masturbate more frequently than those who are; however, much of the time this is not true as masturbation alone or with a partner is often a feature of a relationship. Contrary to conventional wisdom, several studies actually reveal a positive correlation between the frequency of masturbation and the frequency of intercourse. One study reported a significantly higher rate of masturbation in gay men and women who were in a relationship"

"Masturbation may increase fertility during intercourse.
Female masturbation alters conditions in the vagina, cervix and uterus, in ways that can alter the chances of conception from intercourse, depending on the timing of the masturbation. A woman's orgasm between one minute before and up to 45 minutes after insemination favors the chances of that sperm reaching her egg."


Εσυ δλδ audit το βλεπεις ως καταντια επειδη, το θεωρεις "ηττα" ; Σαν κατι στο οποιο καταφευγει καποιος λογω ανικανοτητας να κανει σεξ με αλλο ανθρωπο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Κριμα που δεν πεφτω και εγω σε αυτο το επιπεδο...;)

Απο την μια η γυναικα και απο την αλλη η παλαμη...
Ιδιαιτερα οποτε δεν με καλυπτει η γυναικα να το ριχνω στην παλαμη...

Σε πληροφορω οτι η κοπελα μου με καλυπτει 100%. Και μαλιστα εχω και μακροχρονια σχεση, οποτε δεν μπορεις να πεις οτι δεν κανω και σεξ. Οποτε δεν ειναι αυτος ο λογος, παροτι ισως να σε βολευει να το πιστευεις αυτο. :)

Πρεπει να ειμαι πολυ "οπισθοδρομικος' τουλαχιστον για τα δεδομενα αυτης της εποχης. :hmm:

Δεν σε χαρακτηρισα, και ουτε θα ηθελα. Ομολογουμενως, διαφωνεις με την συντριπτικη πλειοψηφια της συγχρονης κοινωνιας, αλλα δικαιωμα σου ειναι. Και οσον αφορα τον αυνανισμο, και σωμα σου επισης. ;)

Τι να κανουμε δεν ειμαστε ολοι τοσο...προοδευτικοι...σαν και σενα. ;)

Ουτε οτι ειμαι προοδευτικος ισχυριστηκα, αλλα αν με βρισκεις προοδευτικο, ευχαριστω. Παντως εγω δεν αυνανιζομαι γιατι ειναι τρεντι ή προοδευτικο, το κανω γιατι μ αρεσει! :P

Και βεβαια ειναι καταντια τουλαχιστον οπως τα βλεπω εγω τα πραγματα...
It's in the eye of the beholder...
Οκ, το 95,5% του πληθυσμου (99% των αντρων και 92% των γυναικων) εχουν φτασει σε σημειο σεξουαλικης καταντιας. Βεβαια, ειναι καπως απιθανο να ειναι ολοι ανικανοποιητοι ή ανωμαλοι, αλλα ενταξει. Πιθανως οι μονοι ικανοποιημενοι να ειναι μονο το υπολοιπο 1% των αντρων που ικανοποιει το 8% των γυναικων (μπραβο! Ενας για καθε οκτω, και προλαβαινει).

Σε αυτο εχεις δικιο. ;)

Ευχαριστω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Απορω για ποιο πραγμα ακριβως μαλωνετε...
Στους μεν αρεσει η πραξη του αυνανισμου και κατα τη διαρκεια σχεσης τους, στους δε οχι...
Ειτε μας αρεσει, ειτε οχι ισχυουν και τα δυο και το ποσοστο που αναλογει στην καθε κατηγορια προσωπικα το βρισκω μικρης σημασιας...Εκνευριζομαι με τις γενικευσεις του τυπου ολες και ολοι αυνανιζονται, σε ολους και ολες αρεσει, εντος η εκτος σχεσης και τα αντιθετα....
Εγω γνωριζω αρκετους και αρκετες που ανηκουν και στις δυο κατηγοριες...ε και?!
Κανεις δεν ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο γυναικα ή αντρας....
Καντε ο,τι ευχαριστει εσας και το ετερον σας ημισυ :)

Προσωπικα παντα, εαν ο συντροφος μου το εκανε ενω ειχαμε συχνες επαφες, πραγμα που σιγουρα θα επηρεαζε και τη σεξουαλικη μας σχεση, θα με ενοχλουσε παρα πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Απορω για ποιο πραγμα ακριβως μαλωνετε...
Στους μεν αρεσει η πραξη του αυνανισμου και κατα τη διαρκεια σχεσης τους, στους δε οχι...
Ειτε μας αρεσει, ειτε οχι ισχυουν και τα δυο και το ποσοστο που αναλογει στην καθε κατηγορια προσωπικα το βρισκω μικρης σημασιας...Εκνευριζομαι με τις γενικευσεις του τυπου ολες και ολοι αυνανιζονται, σε ολους και ολες αρεσει, εντος η εκτος σχεσης και τα αντιθετα....
Εγω γνωριζω αρκετους και αρκετες που ανηκουν και στις δυο κατηγοριες...ε και?!
Κανεις δεν ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο γυναικα ή αντρας....
Καντε ο,τι ευχαριστει εσας και το ετερον σας ημισυ :)

Προσωπικα παντα, εαν ο συντροφος μου το εκανε ενω ειχαμε συχνες επαφες, πραγμα που σιγουρα θα επηρεαζε και τη σεξουαλικη μας σχεση, θα με ενοχλουσε παρα πολυ...

1) "Μαλωνουμε" (που δεν νομιζω κιολας) γιατι γραφηκαν αποψεις που χαρακτηριζουν καημενους οσους αυνανιζονται. Εσυ δεν θα το θεωρουσες προσβολη αν σε χαρακτηριζαν καημενη; Και πολυ περισσοτερο οταν ο ισχυρισμος ειναι παραλογος αφου περιλαμβανει τουλαχιστον το 90% του πληθυσμου.

2) Δεν ειναι γενικευσεις, ειναι στατιστικες. Οι στατιστικες λενε οτι σχεδον ολοι οι αντρες αυνανιζονται, και 8-9/10 των γυναικων. Το αν ο καθενας μας εχει φιλους που του λενε οτι δεν αυνανιζονται (ή οντως δεν αυνανιζονται), μικρη σημασια εχει.

3) Συμφωνω απολυτα με το "Κανεις δεν ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο γυναικα ή αντρας....
Καντε ο,τι ευχαριστει εσας και το ετερον σας ημισυ :)"

4) Με το τελευταιο διαφωνω. Πρωτον γιατι δεν μπορεις εκνευριζεσαι με το τι κανει ο αλλος με το δικο του σωμα, και κατα δευτερον γιατι δεν ειναι το ιδιο πραγμα. Με αυτη τη λογικη, αν εσυ του μαγειρευεις οποτε θελει ο,τι θελει, να μην λιμπιστει ο ανθρωπος κοτοπουλο στη σχαρα ή Goody's, γιατι θα εκνευριστεις εσυ. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οσον αφορα στις στατιστικες...μην τις παιρνεις τοις μετρητοις...:)
Τωρα, σε οτι αφορα αυτο
:"Πρωτον γιατι δεν μπορεις εκνευριζεσαι με το τι κανει ο αλλος με το δικο του σωμα, και κατα δευτερον γιατι δεν ειναι το ιδιο πραγμα. Με αυτη τη λογικη, αν εσυ του μαγειρευεις οποτε θελει ο,τι θελει, να μην λιμπιστει ο ανθρωπος κοτοπουλο στη σχαρα ή Goody's, γιατι θα εκνευριστεις εσυ."...να με συμπαθας, αλλα μπορω να εκνευριζομαι με ο,τι δε μου αρεσει και δε θελω. Εχει να κανει καθαρα με το τι εγω θελω. Θα επιλεξω αυτον που ειναι περισσοτερο κοντα στα θελω μου, ακομα και εαν ανηκει στο 1%, οπως θελουν να λενε καποιες ερευνες...
Οπως σε καποιον αρεσει να αυνανιζεται ο/η συντροφος του, σε μενα δεν αρεσει...


Και ευτυχως που δε μαγειρευω:P Διοτι ναι, εαν μαγειρευα σε καποιον αυτο που ηθελε, οποτε το ηθελε και εκεινος λιμπιζοταν το κοτοπουλο του μπαρμπα Ντωνη που λεει ο λογος, θα τον εστελνα μετα να τρωει καθε μερα εκει:P, αφου τοσο του αρεσει και θα με γλυτωνε και απο τον κοπο...!:P (ακου εκει να μαγειρευα!:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Οσον αφορα στις στατιστικες...μην τις παιρνεις τοις μετρητοις...:)
Τωρα, σε οτι αφορα αυτο
:"Πρωτον γιατι δεν μπορεις εκνευριζεσαι με το τι κανει ο αλλος με το δικο του σωμα, και κατα δευτερον γιατι δεν ειναι το ιδιο πραγμα. Με αυτη τη λογικη, αν εσυ του μαγειρευεις οποτε θελει ο,τι θελει, να μην λιμπιστει ο ανθρωπος κοτοπουλο στη σχαρα ή Goody's, γιατι θα εκνευριστεις εσυ."...να με συμπαθας, αλλα μπορω να εκνευριζομαι με ο,τι δε μου αρεσει και δε θελω. Εχει να κανει καθαρα με το τι εγω θελω. Θα επιλεξω αυτον που ειναι περισσοτερο κοντα στα θελω μου, ακομα και εαν ανηκει στο 1%, οπως θελουν να λενε καποιες ερευνες...
Οπως σε καποιον αρεσει να αυνανιζεται ο/η συντροφος του, σε μενα δεν αρεσει...


Και ευτυχως που δε μαγειρευω:P Διοτι ναι, εαν μαγειρευα σε καποιον αυτο που ηθελε, οποτε το ηθελε και εκεινος λιμπιζοταν το κοτοπουλο του μπαρμπα Ντωνη που λεει ο λογος, θα τον εστελνα μετα να τρωει καθε μερα εκει:P, αφου τοσο του αρεσει και θα με γλυτωνε και απο τον κοπο...!:P (ακου εκει να μαγειρευα!:redface:)

1) Δικαιωμα σου μπορει να ειναι (προσωπικα διαφωνω για το τι ειναι δικαιωμα του καθενος, και θεωρω οτι τα δικαιωματα του καθενος πηγαζουν απο τη λογικη και οχι απο τα θελω του. Αλλα, that's me, οποτε ας το αφησουμε), αλλα λογικο δεν ειναι. Ελπιζω να καταλαινεις ποια ειναι η διαφορα, καθως και οτι ισχυει.
Με αυτη τη συλλογιστικη εσυ μπορει να θες ο συντροφος σου να εχει 4 ποδια και να χοροπηδαει αντι να περπαταει. Δεν ειναι λογικο να τα χαλασεις μαζι του γιατι δεν ανταποκρινεται σε μη ρεαλιστικες απαιτησεις, αλλα μπορεις να το κανεις και δικαιωμα σου ειναι.

2)Αναλογη διαφωνια ειχα και σε αλλο θεμα. Αν δεν εμπιστευομαστε τις στατιστικες, τοτε ποιον να εμπιστευτουμε; Τον Μπαμπη και την Τανια που μας το ειπαν οτι δεν αυνανιζονται; Ή θα επιλεξω να πιστεψω μια στατιστικη ερευνα βασει ανωνυμων ερωτηματολογιων (ωστε να μην υπαρχει το προβλημα της ντροπης), ή τον καθε φιλο μου που σιγουρα δεν αποτελει στατιστικο δειγμα, και ακομα πιο σιγουρα μπορει να μου κρυψει κατι για χ,ψ λογους.

3) Για το μαγειρεμα, ειλικρινα μου φανηκε ακομα πιο παραξενο...:redface: Αλλα προφανως δεν θα συνεννοηθουμε σε αυτα τα πλαισια οποτε το αφηνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
1) Δικαιωμα σου μπορει να ειναι (προσωπικα διαφωνω για το τι ειναι δικαιωμα του καθενος, και θεωρω οτι τα δικαιωματα του καθενος πηγαζουν απο τη λογικη και οχι απο τα θελω του. Αλλα, that's me, οποτε ας το αφησουμε), αλλα λογικο δεν ειναι. Ελπιζω να καταλαινεις ποια ειναι η διαφορα, καθως και οτι ισχυει.
Απο τη στιγμη που δεν ενοχλω καποιον, σαφως και ειναι δικαιωμα μου το τι με πειραζει, τι δεχομαι και τι οχι. Και στο συγκεκριμενο θεμα, για μενα δεν ειναι λογικο καποιος να εχει συχνη σεξουαλικη επαφη με τον/την συντροφο του και να θελει ενδιαμεσα να αυνανιζεται. Αλλα οπως λες και εσυ, δατς μι.:)

Με αυτη τη συλλογιστικη εσυ μπορει να θες ο συντροφος σου να εχει 4 ποδια και να χοροπηδαει αντι να περπαταει. Δεν ειναι λογικο να τα χαλασεις μαζι του γιατι δεν ανταποκρινεται σε μη ρεαλιστικες απαιτησεις, αλλα μπορεις να το κανεις και δικαιωμα σου ειναι.
Εαν εσενα σου φαινεται τοσο παραλογη η θεση μου περι αυνανισμου καποιου που βρισκεται σε μια σχεση με συχνες επαφες, ε τοτε παω πασο και δικαιολογω το παραδειγμα σου, το οποιο αγγιζει τον παραλογισμο.:)

2)Αναλογη διαφωνια ειχα και σε αλλο θεμα. Αν δεν εμπιστευομαστε τις στατιστικες, τοτε ποιον να εμπιστευτουμε; Τον Μπαμπη και την Τανια που μας το ειπαν οτι δεν αυνανιζονται; Ή θα επιλεξω να πιστεψω μια στατιστικη ερευνα βασει ανωνυμων ερωτηματολογιων (ωστε να μην υπαρχει το προβλημα της ντροπης), ή τον καθε φιλο μου που σιγουρα δεν αποτελει στατιστικο δειγμα, και ακομα πιο σιγουρα μπορει να μου κρυψει κατι για χ,ψ λογους.
Ενω εσυ για τις ερευνες και τα δειγματα τους εισαι πολυ σιγουρος. Εγω απο την αλλη που εχω δουλεψει στο αντικειμενο αυτο, δεν ειμαι και τοσο...:)


3) Για το μαγειρεμα, ειλικρινα μου φανηκε ακομα πιο παραξενο...:redface: Αλλα προφανως δεν θα συνεννοηθουμε σε αυτα τα πλαισια οποτε το αφηνω. :)

Μπορει να ειμαι παραξενη, αλλα συγκρινες ασχετα πραγματα και διαφορετικης σημαντικοτητας...με την απαντηση μου δλδ απλα εμφαση στη θεση μου ηθελα να δωσω...Δε θεωρω πως ειναι εναυσμα προς συζητηση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που δεν ενοχλω καποιον, σαφως και ειναι δικαιωμα μου το τι με πειραζει, τι δεχομαι και τι οχι. Και στο συγκεκριμενο θεμα, για μενα δεν ειναι λογικο καποιος να εχει συχνη σεξουαλικη επαφη με τον/την συντροφο του και να θελει ενδιαμεσα να αυνανιζεται. Αλλα οπως λες και εσυ, δατς μι.:)

Τι σημαινει δεν ειναι "λογικο να θελει"; Αν θελει και του αρεσει, ειναι λογικο να το καταπιεζει γιατι καποιος αλλος δεν θελει να το κανει αυτος, στο δικο του σωμα;

Εαν εσενα σου φαινεται τοσο παραλογη η θεση μου περι αυνανισμου καποιου που βρισκεται σε μια σχεση με συχνες επαφες, ε τοτε παω πασο και δικαιολογω το παραδειγμα σου, το οποιο αγγιζει τον παραλογισμο.:)

Μα φυσικα και δεν ειναι τοσο παραξενη! Συγγνωμη το παρερμηνευσες. Αλλα ο σκοπος ειναι να δεις οτι τα δικα σου θελω δεν ειναι αυταποδεικτα λογικα, απλα και μονο γιατι εσυ τα επιθυμεις ή τα θεωρεις λογικα. Ο καθενας εχει την δικη του προσωπικοτητα και επιθυμια και στα πλαισια που δεν επηρεαζει τον αλλο, μπορει να κανει ο,τι θελει. Εαν εσυ δηλαδη ενιωθες διαφορετικη ευχαριστηση με τον αυνανισμο και διαφορετικη με τον συντροφο σου, τι θα εκανες; Θα το καταπιεζες; (το παραδειγμα μου προφανως και - οχι αγγιζει αλλα - ειναι παραλογο. Νομιζω οτι ηταν εμφανες. Παρολα αυτα ειναι παρεμφερες με το αλλο ζητουμενο)

Ενω εσυ για τις ερευνες και τα δειγματα τους εισαι πολυ σιγουρος. Εγω απο την αλλη που εχω δουλεψει στο αντικειμενο αυτο, δεν ειμαι και τοσο...:)

Φυσικα και δεν ειμαι σιγουρος. Αλλα σε ρωτησα ποιο ειναι το πιο λογικο να εμπιστευτεις. (Απαντηση; )
Και κατα δευτερον, εαν πιστευεις οτι μια ερευνα που δειχνει οτι το 95% κανει κατι / λεει κατι / πιστευει κατι, μπορει να πεσει εξω κατα παραπανω απο 5 (αντε 10 να σου πω ) τα εκατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τι σημαινει δεν ειναι "λογικο να θελει"; Αν θελει και του αρεσει, ειναι λογικο να το καταπιεζει γιατι καποιος αλλος δεν θελει να το κανει αυτος, στο δικο του σωμα;
Προφανως εχει να κανει με το τι θεωρω εγω τον αυνανισμο...Για μενα ειναι υποκαταστατο της σεξουαλικης επαφης. Για αυτον ακριβως το λογο δεν το θεωρω λογικο οντας καποιος σε μια σχεση...
Και η αληθεια ειναι οτι εμπειρικα και μονο βεβαια, μεσα απο συζητησεις, να εχω δει οτι λειτουργει και εθιστικα. Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι εσφαλμενο ενα τετοιο συμπερασμα, αλλα αυτο εχω δει...Μπορει να κανω και λαθος.



Μα φυσικα και δεν ειναι τοσο παραξενη! Συγγνωμη το παρερμηνευσες. Αλλα ο σκοπος ειναι να δεις οτι τα δικα σου θελω δεν ειναι αυταποδεικτα λογικα, απλα και μονο γιατι εσυ τα επιθυμεις ή τα θεωρεις λογικα. Ο καθενας εχει την δικη του προσωπικοτητα και επιθυμια και στα πλαισια που δεν επηρεαζει τον αλλο, μπορει να κανει ο,τι θελει. Εαν εσυ δηλαδη ενιωθες διαφορετικη ευχαριστηση με τον αυνανισμο και διαφορετικη με τον συντροφο σου, τι θα εκανες; Θα το καταπιεζες; (το παραδειγμα μου προφανως και - οχι αγγιζει αλλα - ειναι παραλογο. Νομιζω οτι ηταν εμφανες. Παρολα αυτα ειναι παρεμφερες με το αλλο ζητουμενο)

Δε διαφωνω οτι τα δικα μου τα θελω δεν ειναι απαραιτητα και αυταποδεικτα λογικα. Αλλα εγω αυτα τα θελω εχω και αυτη τη λογικη και βασει αυτων κανω και τις επιλογες μου. Δεν ξερω τι θα εκανα εαν ο συντροφος μου ηθελε κατι αλλο απο αυτο που εγω θελω ή εαν εγω ειχα διαφορετικες διαθεσεις.



Φυσικα και δεν ειμαι σιγουρος. Αλλα σε ρωτησα ποιο ειναι το πιο λογικο να εμπιστευτεις. (Απαντηση; )
Ναι ειναι πιο λογικο να εμπιστευτεις μια υποτιθεται σοβαρη ερευνα απο το Μιτσο και τη Λιτσα, αλλα και παλι εγω τοις μετρητοις δεν τα παιρνω..

Τελος παντων, αυτη ειναι η προσωπικη μου θεση επ αυτου που λιγους ενδιαφερει. Το θεμα ειναι οτι σεβομαι τις προτιμησεις ολων επι του σεξουαλικου...Ο καθενας ειναι ελευθερος και εχει το δικαιωμα σεξουαλικα να συμπεριφερεται ετσι οπως του αρεσει, αρκει να μην ενοχλει το διπλα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ενω εσυ για τις ερευνες και τα δειγματα τους εισαι πολυ σιγουρος. Εγω απο την αλλη που εχω δουλεψει στο αντικειμενο αυτο, δεν ειμαι και τοσο...:)
Θέλεις να πεις ότι έχεις δουλέψει στον τομέα της στατιστικής και δεν είσαι και τόσο σίγουρη για τις έρευνες που αυτή κάνει;

Καταργείς τον τομέα ολόκληρο ή θεωρείς ότι οι συγκεκριμένες στατιστικές είναι ψεύτικες;

Με συγχωρείτε δηλαδή που παρεμβαίνω, αλλά κατάλαβα ότι η διαφωνία σας έγκειται στο ότι ο Insomniac δέχεται λόγω στατιστικών ότι 9/10 γυναίκες αυνανίζονται, ενώ η Neraida θεωρεί ότι κάτι τέτοιο είναι ψευδές; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Επιλεκτικα διαβαζεις τα ποστ?!:)
Νομιζω οτι το κατα ποσο εγω λαμβανω υποψιν τις στατιστικες ερευνες δεν αφορα στο θεμα. Η θεση μου επι του θεματος ειναι παντελως ασχετη με αυτο και σαφως δεν τη στηριξα επ αυτου. Εκανα απλα μια παρατηρηση. Ας μην το κανουμε θεμα απο μονο του, ενω δεν ειναι.
Η ενσταση του Ινσο ειχε να κανει με αλλο πραγμα, οπως πχ. "
Τι σημαινει δεν ειναι "λογικο να θελει"; Αν θελει και του αρεσει, ειναι λογικο να το καταπιεζει γιατι καποιος αλλος δεν θελει να το κανει αυτος, στο δικο του σωμα;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για δες λοιπόν πάλι την ροή της συζήτησης, γιατί ξέχασες γιατί μιλάμε εδώ:
Εκνευριζομαι με τις γενικευσεις του τυπου ολες και ολοι αυνανιζονται, σε ολους και ολες αρεσει, εντος η εκτος σχεσης και τα αντιθετα....
2) Δεν ειναι γενικευσεις, ειναι στατιστικες. Οι στατιστικες λενε οτι σχεδον ολοι οι αντρες αυνανιζονται, και 8-9/10 των γυναικων. Το αν ο καθενας μας εχει φιλους που του λενε οτι δεν αυνανιζονται (ή οντως δεν αυνανιζονται), μικρη σημασια εχει.
Οσον αφορα στις στατιστικες...μην τις παιρνεις τοις μετρητοις...:)
Αν δεν εμπιστευομαστε τις στατιστικες, τοτε ποιον να εμπιστευτουμε; Τον Μπαμπη και την Τανια που μας το ειπαν οτι δεν αυνανιζονται;
Ενω εσυ για τις ερευνες και τα δειγματα τους εισαι πολυ σιγουρος. Εγω απο την αλλη που εχω δουλεψει στο αντικειμενο αυτο, δεν ειμαι και τοσο...:)
Θέλεις να πεις ότι έχεις δουλέψει στον τομέα της στατιστικής και δεν είσαι και τόσο σίγουρη για τις έρευνες που αυτή κάνει;
Επιλεκτικα διαβαζεις τα ποστ?!:)
Νομιζω οτι το κατα ποσο εγω λαμβανω υποψιν τις στατιστικες ερευνες δεν αφορα στο θεμα.
Από την αρχή λοιπόν απέρριψες τις στατιστικές για ποιο λόγο; Επειδή είναι ανακριβής, επειδή δεν είσαι όπως αυτές περιγράφουν, επειδή έχεις δουλέψει στον τομέα και ξέρεις ή επειδή δεν σου αρέσουν τα αποτελέσματα τους; Αυτή είναι η απορία μου γιαυτό μένω σε αυτό. Αν αυτό σημαίνει ότι διάβασα επιλεκτικά, so be it. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ρε συ Φαν, οπως εχω δηλωσει και σε αλλα θεματα δεν ειμαι υπερ των στατιστικων ερευνων και δεν τις εχω για ευαγγελιο. Μην το κανεις θεμα.
Αυτα που εσυ θελησες να σχολιασεις δεν ειναι η ουσια του θεματος και αυτου που εγω κυριως σχολιασα.
Νομιζω οτι ηταν σαφες για ποιο λογο δεν τις παιρνω τοις μετρητοις.Ναι, εχω δουλεψει στον τομεα αυτο, εχω δει να κατευθυνονται και απο συμφεροντα. Και επ αυτου μη με ρωτησεις κατι παραπανω, διοτι απλα δεν προκειται να αναλυσω κατι. Χωρις να αναφερομαι στη συγκεκριμενη.
Προσωπικα, και κλεινω εδω, δε διαμορφωνω αποψη απο τα αποτελεσματα μιας ερευνας και ειμαι επιφυλακτικη απεναντι σε αυτες.
Εαν αμαρτησα, συγχωρεσε με:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top