Αφγανιστάν: οι ταλιμπάν στην εξουσία!

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,086 μηνύματα.
Ακριβώς!! Αλλά δεν έχω ακούσει να ασκείται κριτική στο κινεζικό καθεστώς για τη μη υποδοχή προσφύγων, παρόλο που αντικειμενικά θα μπορούσε να φιλοξενήσεις εκατοντάδες χιλιάδες αιτούντες ασύλου και για τη νατιβιστική της στάση, σε αντίθεση με την Ευρώπη που χώρες όπως η Ουγγαρία, ακόμα και το κεντροαριστερό καθεστώς της Δανίας, δέχονται απανωτά πυρά και χαρακτηρίζονται ως χώρες ξενοφοβικές και ρατσιστικές...τι ειρωνεία! :D
Γιατί επίσης ένα από τα καλά της Κίνας είναι ότι εκεί δεν υπάρχει πολιτική ορθότητα και ψευτοπροοδευτισμος όπως εδώ. Ούτε και το αίσθημα κατωτερότητας που έχει πλήξει τους Ευρωπαίους και τους Λευκούς Αμερικανούς. Καμία άλλη φυλή στο κόσμο ( αφρικανική, λατινοαμερικάνικη, ασιατική ) δεν έχει τέτοιο αίσθημα κατωτερότητας και ενοχής όσο η δική μας, η Λευκή φυλή που φτάνει στα όρια της αυτοκαταστροφής.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
Να τον χαίρονται οι ψηφοφόροι του...

Αυτό είναι μια άποψη του "καιόμενου": το πρόβλημα είναι ότι οι βλακείες πληρώνονται από όλους. Οι ψηφοφόροι συνήθως είναι οι βολεμένοι της ιστορίας. :hmm: Είναι οι μενουμελλαδάκηδες που βρίσκουν την όλη κατάσταση φυσιολογική, έχουν δουλειές και ζουν το μύθο τους στην Ελλάδα κάνοντας διακοπές εν μέσω πυρκαγιών. ;)

Οι καταπιεσμένες γυναίκες που είναι;

Στον καταπιεστή. Μου θυμίζει λίγο το σενάριο της Λυσιστράτης αλλά με άλλη προσαρμογή. :hmm: Δεν έχω γνωρίσει ποτέ στη ζωή μου μουσουλμάνα χαλαρή, Ευρωπαία-metoo-vegan ώστε η κουβέντα να μην πάει στο θρησκευτικό θέμα με δική της ευθύνη και να μου την πει έμμεσα ότι είμαι έξω από την ηθική της, που είμαι χριστιανός. Αν της πω ότι είμαι άθεος, η κατάσταση χειροτερεύει. Υπάρχουν τόσα ωραία θέματα για συζήτηση και η ζωή να γίνει όμορφη. Γιατί θα πρέπει συνέχεια να κουβαλάμε θρησκευτικές ενοχές; Δηλαδή η ηθική αξία ενός ανθρώπου κρίνεται από το ποιο είδος θεότητας πιστεύει ή δεν πιστεύει; Γιατί μια Ταϊλανδέζα δεν λέει το ίδιο πράγμα; Γιατί μια νοτιο-αφρικανή δεν λέει το ίδιο πράγμα; Γιατί όσοι δεν ασπάζονται το Ισλάμ δεν λένε το ίδιο πράγμα;

Άρα το πρόβλημα δεν είναι τόσο ότι είναι γυναίκες και καταπιεσμένες όσο ότι έχουν υποστεί πλύση ώστε να θεωρούν ακόμη και συμπατριώτισσές τους ότι είναι αμαρτωλές και πρέπει να υποστούν την τιμωρία του Αλάχ! Το πρόβλημα είναι τελείως ανθρωπολογικό. Υπάρχει ζήτημα ανατροφής και φυσικά με ανοχή του πολιτικού συστήματος που διαμορφώνει μια κουλτούρα τελείως διαφορετική όπως την έχουν στο μυαλό τους αρκετές συναισθηματικές Ελληνίδες. Δεν είναι τόσο αυτονόητα κάποια πράγματα δυστυχώς..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στον καταπιεστή. Μου θυμίζει λίγο το σενάριο της Λυσιστράτης αλλά με άλλη προσαρμογή. :hmm: Δεν έχω γνωρίσει ποτέ στη ζωή μου μουσουλμάνα χαλαρή, Ευρωπαία-metoo-vegan ώστε η κουβέντα να μην πάει στο θρησκευτικό θέμα με δική της ευθύνη και να μου την πει έμμεσα ότι είμαι έξω από την ηθική της, που είμαι χριστιανός. Αν της πω ότι είμαι άθεος, η κατάσταση χειροτερεύει. Υπάρχουν τόσα ωραία θέματα για συζήτηση και η ζωή να γίνει όμορφη. Γιατί θα πρέπει συνέχεια να κουβαλάμε θρησκευτικές ενοχές; Δηλαδή η ηθική αξία ενός ανθρώπου κρίνεται από το ποιο είδος θεότητας πιστεύει ή δεν πιστεύει; Γιατί μια Ταϊλανδέζα δεν λέει το ίδιο πράγμα;
Κανείς δε θέλει να συναναστραφεί με άτομα με διαφορετικές ηθικές αξίες.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,684 μηνύματα.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι από τώρα θα μπορούν να καταγράφονται και οι Πακιστανοί σαν πρόσφυγες αλλά ήταν ήδη ανεπίσημα άρα καμιά διαφορά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου απαντήσει μια Ελληνίδα ποια θα ήταν η συμπεριφορά μιας "καταπιεσμένης" μουσουλμάνας Αφγανής μητέρας όταν μάθαινε ότι η κόρη της είχε κάποιον εφηβικό δεσμό από τα 16 της. Λέτε να της έδινε την ευχή της; :hmm:Η κουλτούρα ενός λαού δυστυχώς δεν μαθαίνεται από το ίντερνετ και από την προπαγάνδα που μεταδίδεται σαν ιός μέσω διαφόρων περιοδικών κτλ για την χειραγώγηση της κοινής γνώμης. Άλλο τι βγαίνει προς τα έξω και με τι σκοπιμότητα και άλλο τι συμβαίνει πίσω από κλειστή πόρτα στο σπίτι. Η τοπική καθημερινή κουλτούρα δυστυχώς δεν συνδέεται με τον τρόπο που άλλοι λαοί δέχονται ή όχι συνήθειες. Για παράδειγμα υπάρχουν Έλληνες που πιστεύουν σε άγια κάστανα ή εικόνες που κλαίνε. Αν κάποιος διαβάσει για μια τέτοια συνήθεια μπορεί να καταλάβει ακριβώς τι συμβαίνει αν δεν το ζήσει μαζί με χιλιάδες άλλες ιδιαιτερότητες της Ελληνικής νοοτροπίας;

Άντε γιατί θα τρελαθούμε εδώ μέσα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,168 μηνύματα.
Σε αυτό πάντως το αμερικανικό αεροπλάνο υπάρχουν και γυναίκες. Λιγότερες μεν, αλλά υπαρκτές.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,086 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,168 μηνύματα.
Που τους πάνε τώρα όλους αυτούς;
Δεν ξέρω. Το μόνο σίγουρο είναι οτι γύρω στους 10 χιλιάδες θα πάρει η Γερμανία και η Γαλλία.
Πάνε τα ρεκόρ της Γερμανίας που έπαιρνε δύο εκατομμύρια μετανάστες, το 2015 αν θυμάμαι καλά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,086 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Το μόνο σίγουρο είναι οτι γύρω στους 10 χιλιάδες θα πάρει η Γερμανία και η Γαλλία.
Πάνε τα ρεκόρ της Γερμανίας που έπαιρνε δύο εκατομμύρια μετανάστες, το 2015 αν θυμάμαι καλά.
Ναι πάλι καλά που δεν ακολουθεί αυτό το ρεκόρ. Αυτό μας έλειπε να μας έρθουν άλλα τόσα εκατομμύρια.

Το θέμα δεν είναι να έρθουν εδώ αλλά να ανατραπεί το καθεστώς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η κήρυξη γενικής αμνηστίας στους κρατικούς λειτουργούς από τους Ταλιμπάν δεν αφήνει περιθώρια για αίτηση ασύλου. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να υπάρχουν διεθνείς παρατηρητές στη χώρα για να ελέγχουν ότι θα τηρηθεί αυτή η απόφαση υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Οι Ταλιμπάν ανακοίνωσαν γενική αμνηστία για τους Αφγανούς κρατικούς λειτουργούς (msn.com)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,168 μηνύματα.
Νομίζω οτι σταμάτησε τις μαζικές εισροές λόγω της ανόδου του AFD. Γενικότερα η Γερμανία δεν είναι πια εύκολη χώρα υποδοχής μεταναστών. Ίσως ο Καναδάς.

Το καθεστώς δεν ανατράπηκε με τόση πολύχρονη στήριξη από τους Αμερικανούς. Δεν το θεωρώ εύκολο να κλονιστεί. Ισως οι διαφωνίες μεταξύ των Ταλιμπάν αλλά δεν είναι σίγουρο πόσο αυτό θα τους επηρεάσει.
Ισως και η απονομή δικαιοσύνης με βάση την Σαρία να μην είναι αρεστή σε βάθος χρόνου από τους πολίτες.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.
Από ότι φαίνεται οι Ταλιμπάν θα συνεργαστούν με Ρωσία και φιλορωσικές χώρες. Μεγάλη ήττα για την Αμερική και την Ευρώπη. Αρχικά θα προσπαθήσουν να πάρουν την αποδοχή του λαού με φιλολαϊκά μέτρα και γενική αμνηστία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,168 μηνύματα.
Από ότι φαίνεται οι Ταλιμπάν θα συνεργαστούν με Ρωσία και φιλορωσικές χώρες. Μεγάλη ήττα για την Αμερική και την Ευρώπη. Αρχικά θα προσπαθήσουν να πάρουν την αποδοχή του λαού με φιλολαϊκά μέτρα και γενική αμνηστία.
Η Ρωσία και η Κίνα δεν αποσύρθηκαν από εκεί. Αυτό και μόνο λέει πολλά. Οι Κινέζοι δεν ενδιαφέρονται για τα πολιτικά. Την δουλειά τους θέλουν να κάνουν μόνο και τίποτα άλλο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,086 μηνύματα.
Νομίζω οτι σταμάτησε τις μαζικές εισροές λόγω της ανόδου του AFD. Γενικότερα η Γερμανία δεν είναι πια εύκολη χώρα υποδοχής μεταναστών. Ίσως ο Καναδάς.
Να και κάτι καλό. Τελικά η άνοδος εθνικιστικών κομμάτων βοηθάει την Ευρώπη. Όπως και στη Γαλλία η Λε Πεν.

Το καθεστώς δεν ανατράπηκε με τόση πολύχρονη στήριξη από τους Αμερικανούς. Δεν το θεωρώ εύκολο να κλονιστεί. Ισως οι διαφωνίες μεταξύ των Ταλιμπάν αλλά δεν είναι σίγουρο πόσο αυτό θα τους επηρεάσει.
Ισως και η απονομή δικαιοσύνης με βάση την Σαρία να μην είναι αρεστή σε βάθος χρόνου από τους πολίτες.
Προφανώς και θα πέσει. Το μόνο σίγουρο είναι πως η Ταλιμπάν ΔΕΝ θα εξασφαλίσουν σταθερότητα στη χώρα. Θα είναι ένα ασταθές καθεστώς που στη πρώτη ευκαιρία θα σηκώσει μαζική θύελλα και ίσως νέο εμφύλιο πόλεμο. Το τι έχει να περάσει ο λαός του Αφγανιστάν δεν λέγεται.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,168 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως οι Αφγανοί που δεν ήταν ευχαριστημένοι από τα δικαστήρια της χώρας τους στρέφονταν στους ταλιμπάν ή σε δικαστήρια τοπικά (σε περιοχές που δεν ελέγχονταν από την κεντρική εξουσία εύκολα), διαφόρων φυλών και δεν ήταν τόσο ευχαριστήμένοι από την διαφθορά της εξουσίας που δεν μπορούσαν να ελέγξουν οι Αμερικανοι.
Σιγά σιγά ίσως αναπτύχθηκε και μια ανοχή ως προς τους Ταλιμπάν ή μια αδιαφορία.

Εδιτ
Nα μην ξεχνάμε πως οι Ταλιμπάν χρηματοδοτούνται άνετα και από την διακίνηση ναρκωτικών. (zones de culture du pavot). Διακίνηση δηλαδή μέσω των συνόρων του Πακιστάν.
Επίσης οι Ταλιμπαν φορολογούσαν περίπου 10% τις περιοχές που είχαν στην κατοχή τους.
Λογικά ο εξοπλισμός των αφγανικών ενόπλεων δυνάμεων έχει περάσει στα χέρια των Ταλιμπάν τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,086 μηνύματα.
Ωραία αρχίσαμε. Να φανταστώ κανένας δεν νοιάζεται για αυτήν την εικόνα.

FB_IMG_16292562554343797.jpg


Αντικείμενα, με τίποτα ανθρώπινα όντα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,261 μηνύματα.
Αν ήταν τόσο εύκολο γιατί δεν το κάναμε τόσα χρόνια; Ποιον δουλεύετε ρε καραγκιοζηδες;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,168 μηνύματα.
Δεν μπορείς να δημιουργήσεις nation building όταν δεν υπάρχει κατάλληλο substrat που λένε στα γαλλικά. (μάλλον υπόστρωμα μεταφράζεται στα ελληνικά).
Η Γερμανία ανοικοδομήθηκε από τους Αμερικανούς μετά τον πόλεμο αλλά υπήρχε το κατάλληλο υπόστρωμα. Κάτι που δεν υπήρχε στο Αφγανιστάν.
Αντίθετα, πολλα χρόνια, χρήμα κ ανθρώπινες ζωες χαθηκαν από τους Αμερικάνους για να κάνουν ελάχιστα πράγματα στην προσπάθειά τους να εκδημοκρατισουν την αφιλόξενη χώρα. Ας είναι, δεν πήγαν εντελώς στράφι. Κάποιες γυναίκες γνώρισαν, έστω για λίγα χρόνια, κάποιες μορφές ελευθερίας.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,086 μηνύματα.
Αν ήταν τόσο εύκολο γιατί δεν το κάναμε τόσα χρόνια; Ποιον δουλεύετε ρε καραγκιοζηδες;
Τα χερσαία σύνορα μάλλον είναι ασφαλή καθώς πλέον έχουμε ένα είδος οχύρωσης. Η εισβολή γίνεται πάντα από τα θαλάσσια σύνορα πλέον και κυρίως σε αυτό συνεισφέρει και με το παραπάνω η Τουρκία.

Η Τουρκία δεν είχε κάποια σαφή αντιμεταναστευτικη πολιτική ως τώρα. Τους δέχονταν όλους, πρόσφυγες και λάθρο, έπαιρναν τα δισεκατομμύρια από την Ευρωπαϊκή Ένωση λόγω του EU-Turkey Deal για να τους κρατάνε στο έδαφος τους με έξοδα του Ευρωπαίου φορολογούμενου και αυτοί τα σκορπούσαν όπου να'ναι και εν συνεχεία φόρτωναν σε βάρκες τους ανθρώπους και τους πετούσαν στην Ελλάδα. Κάποτε το έκαναν και με τον Έβρο αλλά υποτίθεται τώρα έχουμε οχύρωση. Θέλω να ελπίζω ότι η αντιμεταναστευτικη πολιτική των κρατών Τουρκίας, Ιράκ και Ιράν θα αποτρέψει την έλευση Αφγανών στην Ευρώπη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top