Βάζετε "νερό στο κρασί σας";

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
πολλες φορες ζηταω συγγνωμη ακομα και αν δεν εχω κανει τιποτα..

Κι αυτό είναι ωραίο?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ναι..και πολλες φορες ζηταω συγγνωμη ακομα και αν δεν εχω κανει τιποτα..





γι΄αυτό φρόντισε κάτι να κάνεις, να είναι τουλάχιστον ειλικρινής η συγγνώμη σου :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
γι΄αυτό φρόντισε κάτι να κάνεις, να είναι τουλάχιστον ειλικρινής η συγγνώμη σου :worry:
Δε νομίζω πως τίθεται θέμα ειλικρίνειας.
Πιο πολύ θέμα στεναχώριας θα έλεγα.
Βάζεις τους άλλους πάνω από τον εαυτό σου και τελικά βγαίνεις ο μαλάκας της υπόθεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Χμμ...αν αξιζει πραγματικα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Όλη την ώρα... Τόσο πολύ που καταντάει νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Δεν το κάνω σχεδόν ποτέ, οταν έχω δίκιο θα το υποστηρίξω μέχρι τέλους. Είμαι πολύ εγωίστρια για να μπορέσω να καταπιέσω την γνώμη μου ενώ θεωρώ πως είναι σωστή. Το καλό που έχω όμως είναι πως όταν κάνω λάθος ξέρω να το παραδέχομαι και να ζητάω συγγνώμη όπου χρειαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Σπανια το κανω και κυριως οταν ξερω πως το ατομο δεν θα λογικευτει! Του λεω "Ναι, καλα" μεχρι να του περασει! Ετσι εχει πει ο γιατρος αλλωστε, να του λεμε "Ναι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
σχεδον παντα οσο αφορα τις προσωπικες μου σχεσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
παλιοτερα οχι...τωρα εχω συνειδητοποιησει οτι δεν αξειζει να χανεις τον χρονο σου η ακομα και στιγμες που θα μπορουσες να εισαι ευτυχισμενος με μουτρα ακνευρισμους και κακη διαθεση...εκει πιστευω οτι ειναι ολο το point...γενικα ειμαι ελαστικη αλλα ειναι να μην τα παρω!αν με φερει ο αλλος στο αμην η κανει κατι που θα με εβλαπτε τοτε χωρις φωνες και ιστεριες απλα θα τον εκανα περα απο την ζωη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βάζω. Στο τέλος δε ξέρω τι πίνω. Νερό με κρασί vs κρασί με νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Συνήθως όταν έχω μία διαφορά με κάποιον, αλλά είμαι σίγουρη ότι έχω δίκιο δεν βάζω νερό στο κρασί μου, και θέλω να έχω πάντα τον τελευταίο λόγο. Ωστόσο έχω ένα κακό που όταν ξέρω ότι έχω δίκιο, και ο άλλος έχει άδικο, αλλά τον θεωρώ δυνατότερο από εμένα αδυνατώ να διεκδικήσω το δίκιο μου, οπότε και το χάνω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Απλά όσο μεγαλώνω βλέπω οτι το δίκιο και το άδικο είναι σχετικές έννοιες. Σε αυτό με έχει βοηθήσει η συναναστροφή μου με τον άντρα μου, προσπαθώντας να τον καταλάβω όταν εγώ θεωρώ οτι ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ και βλέποντας τη δική του οπτική και καταλαβαίνοντας οτι, oh wait, το δίκιο που νόμιζα οτι είχα ήταν από τη δική μου σκοπιά. Από τη δική του σκοπιά είχε εκείνος δίκιο. Όταν φτάσεις στο σημείο να αγαπάς κάποιον όσο τον εαυτό σου, εκεί βλέπεις οτι όλα είναι υποκειμενικά τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Ποιος δεν βάζει; Δεν υπάρχει τέλεια κατάσταση σε κανέναν τομέα στη ζωή μας.
Το θέμα είναι να μην μπει τόσο νερό που να μην πίνεται.
Άρα υποχωρώ μέχρι το σημείο που συνεχίζω να νιώθω καλά σε μία σχέση ή συνεργασία.
Αν σταματήσω να νιώθω καλά και αρχίζω να υποφέρω και να πνίγομαι, αποχωρώ.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι, αν σ' ένα θέμα θεωρώ ότι έχω δίκιο, δυσκολεύομαι πολύ να "βάλω νερό στο κρασί μου". Μπορεί να υποχωρήσω φαινομενικά για να λήξω μια διαφωνία ή ακόμη και ουσιαστικά, δείχνοντας κατανόηση και βλέποντας τα πράγματα από την οπτική του άλλου, όμως πάντα μένει ένα κομματάκι εκνευρισμού που δε με καταλαβαίνει ή που δεν περνά το δικό μου. Κι αυτο γιατί γενικά είμαι πολύ διαλλακτικός άνθρωπος, οπότε τις λίγες φορές που είμαι σίγουρη ότι έχω δίκιο, σημαίνει ότι υπάρχει υπόβαθρο από πίσω, σοβαρός λόγος για να το πιστεύω, και μόνο αν δω στην πράξη ότι είμαι λάθος θα μπορέσω να το αποδεχτώ. Φυσικά έχει να κάνει και με τον άλλο - αν είναι ευγενικός, υπομονετικός και διαλλακτικός κι ο ίδιος, τότε υποχωρώ κι εγώ πολύ εύκολα. Αν όμως έχει ύφος ή δεν καταλαβαίνει τι του λέω κι επιμένει χωρίς λόγο στα δικά του, τότε με κάνει να μη θέλω να υποχωρήσω με τίποτα.
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε άτομα που αγαπώ ,υποχωρώ.σε άτομα α-απαθείς,νχη-
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Προσωπικά εξαρτάται για ποιο άτομο μιλάμε και για ποιο ζήτημα.Αν μιλάμε για κοντινό ή αγαπημένο μου πρόσωπο ίσως να κάνω και μερικές υποχωρήσεις,δεν είναι κάτι.Ωστόσο,αν πχ έχει κάποια άποψη ακραία για τα δικά μου δεδομένα,όσο και να αγαπώ τον άλλον,δε θα μπορέσω να κρύψω τη δυσαρέσκεια μου και ίσως τσακωθώ.Προσπαθώ γενικά να μην είμαι απόλυτη αλλά....αν μιλάμε για συγκεκριμένα θέματα η άποψη μου παραμένει η ίδια.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ γενική η ερώτηση, καθώς κανένας άνθρωπος δεν είναι ίδιος σε απέναντι σε όλες τις καταστάσεις εκτός και αν έχει κάποιος ψυχικό πρόβλημα.

Σε θέματα δουλειάς είμαι διπλωματικό άτομο και προσπαθώ κάθε κατάσταση να είναι win win για όλα τα άτομα που μετέχουν έτσι ώστε κανείς να μην αισθάνεται ριγμένος. Πάντα κοιτάω τον μακροπρόθεσμο στόχο καθώς για εμένα είναι πολύ καλύτερο να χτίζεις όνομα, παρά να κερδίζεις εφήμερες μάχες.

Σε προσωπικά ζητήματα έχω περάσει σε ένα στάδιο της ζωής μου που έχω σιχαθεί τις διενέξεις και τις συγκρούσεις. Όταν υπάρξει κάποιο θέμα πλέον κάνω μια κουβέντα και αν διαπιστώσω εγωισμό, παραλογισμό και αδιαλλαξία από την άλλη πλευρά το σταματάω, υποχωρώ προσωρινά και ξεκινάω τη διαδικασία απομάκρυνσης και διαγραφής του συγκεκριμένου ατόμου. Παλαιότερα νευρίαζα , μάλωνα και προσπαθούσα να βάλω μυαλό σε κάποια άτομα, μόνο και μόνο για να κρατήσω ζωντανή τη σχέση μου μαζί τους καθώς δεν ήμουν ποτέ καλός στο ignore και το delete, αλλά πλέον έχω καταλάβει ότι η ζωή είναι πολύ μικρή και για να μαλώνεις αλλά και για να ανέχεσαι ανθρώπους και έχω πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω με το χρόνο μου.

Πλέον θα συγκρουστώ μόνο για πολύ σοβαρά θέματα, με πολύ λίγα άτομα που ξέρω ότι διαθέτουν λογική και καλή θέληση και μόνο αν είμαι σίγουρος ότι έχω δίκιο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γενικά όχι, είμαι πολύ πεισματάρης και προτιμώ να βγω λάθος παρά να υποχωρήσω . Συχνά αυτό κοστίζει(είτε πρακτικά είτε κοινωνικά απο άποψη εκτίμησης των άλλων προς το πρόσωπο μου), αλλά δεν με απασχολεί και τόσο :P . Για να κάνω υποχώρηση πρέπει να έχω πάρα πολύ ψηλά το άλλο άτομο σε σημείο που το θαυμάζω για κάτι.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Εγω? Φυσικα

*Καποιος διαφωνει μαζι μου*
download.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top