Βαθύ ντεκολτέ και αδιάκριτα βλέμματα

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,063 μηνύματα.
δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις έτσι δεν είναι;


Φυσικά. Δεν είναι οτι ζούμε και σε ένα δημοκρατικό κράτος δικαίου στο οποίο όλοι έχουν το δικαίωμα της μη παραβίασης του ιδιωτικού χώρου. Άπαξ και η γυναίκα πατήσει το πόδι της εκτός του φρούριου του σπιτιού της είναι έρμαιο στα πάντα. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είναι οτι ζούμε και σε ένα δημοκρατικό κράτος δικαίου στο οποίο όλοι έχουν το δικαίωμα της μη παραβίασης του ιδιωτικού χώρου.

Βέβαια το να σε κοιτάει κάποιος δεν είναι παραβίαση του ιδιωτικού χώρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,063 μηνύματα.
Βέβαια το να σε κοιτάει κάποιος δεν είναι παραβίαση του ιδιωτικού χώρου.


Αναλόγως. Αν για μένα είναι, τί μπορώ να κάνω για να μη συμβαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αναλόγως. Αν για μένα είναι, τί μπορώ να κάνω για να μη συμβαίνει;

Δεν μπορείς να ορίζεις εσύ τι είναι τι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,063 μηνύματα.
Δεν μπορείς να ορίζεις εσύ τι είναι τι.


Δεν μπορώ να ορίζω τί με ενοχλεί;

Οπότε αν περπατάς στο δρόμο και έρθω και σού πετάω νερά και εσύ ενοχληθείς, δεν πρέπει να ενοχληθείς αφού για μένα το να μού πετάνε νερά δεν είναι ενοχλητικό οκ;
Γιάννη, είσαι λογικός άνθρωπος. Σκέψου αυτά που λες. Αυτός που ενοχλείται από κάτι έχει δικαίωμα να απαιτήσει να μη γίνεται. Το θύμα κρίνει τί είναι κακό για αυτόν κι όχι ο θύτης. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να εξηγήσω τα αυτονόητα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η παραβίαση προσωπικού χώρου είναι κάτι συγκεκριμένο. Δεν είναι ότι θέλεις εσύ να είσαι. Λοιπόν το να κυκλοφορείς σε δημόσιο χώρο και να σε κοιτάνε δεν είναι παραβίαση προσωπικού χώρου όσο και να σε ενοχλεί. Το να πετάξεις νερό σε κάποιον είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,063 μηνύματα.
Τί είναι λοιπόν η παραβίαση προσωπικού χωρου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τί είναι λοιπόν η παραβίαση προσωπικού χωρου;

Καταρχάς η παραβίαση προσωπικού χώρου αφορά την ιδιωτική κατοικία συνήθως. Τώρα για το θέμα μας, φαντάζομαι το να έρθει να σε ακουμπήσει κάποιος ή να σου πετάξει κάτι ενώ εσύ δε θες θα μπορούσε να θεωρηθεί ασέλγεια ή επίθεση. Το να σε βλέπει κάποιος δεν έχω ακούσει ποτέ και πουθενά ότι πρόκειται για "παραβίαση προσωπικού χώρου", δε βγάζει καν νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,063 μηνύματα.
Καταρχάς η παραβίαση προσωπικού χώρου αφορά την ιδιωτική κατοικία συνήθως. Τώρα για το θέμα μας, φαντάζομαι το να έρθει να σε ακουμπήσει κάποιος ή να σου πετάξει κάτι ενώ εσύ δε θες θα μπορούσε να θεωρηθεί ασέλγεια ή επίθεση. Το να σε βλέπει κάποιος δεν έχω ακούσει ποτέ και πουθενά ότι πρόκειται για "παραβίαση προσωπικού χώρου", δε βγάζει καν νόημα.


Αν μπω στο λεωφορείο για μια διαδρομή 40 λεπτών και έχω απέναντι ακριβώς έναν τύπο που κοιτάει επί 40 λεπτά το στήθος μου με πρόστυχο τρόπο, είναι ή δεν είναι;


Το οτι όλες οι γυναίκες σε αυτό το θρεντ σάς λέμε οτι είναι κάτι πολύ άσχημο δε σας κάνει να αναρωτιέστε, βρε μπας και είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν μπω στο λεωφορείο για μια διαδρομή 40 λεπτών και έχω απέναντι ακριβώς έναν τύπο που κοιτάει επί 40 λεπτά το στήθος μου με πρόστυχο τρόπο, είναι ή δεν είναι;


Το οτι όλες οι γυναίκες σε αυτό το θρεντ σάς λέμε οτι είναι κάτι πολύ άσχημο δε σας κάνει να αναρωτιέστε, βρε μπας και είναι;

Νομίζω δεν είναι. Θα πρέπει κάποιος νομικός να μας ξεκαθαρίσει το τοπίο. Έχεις διαβάσει καμιά διάταξη που να αναφέρει ότι είναι παράνομο;

Τώρα όσον αφορά τι ενοχλεί τον καθένα. Καταλαβαίνεις Χιμέλα γιατί δεν πρέπει να κοιτάμε τι ενοχλεί τον καθένα ξεχωριστά έτσι; Αν ένας που δε θέλει να βλέπει γκει στο δρόμο και λέει ότι τον ενοχλούν πάει και πει ότι του παραβιάζουν τον προσωπικό του χώρο τι θα κάνουμε;

Ο προσωπικός χώρος είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, έχει οριστεί σαν 1μιση μέτρο γύρω από το σώμα σου, όποιος δεν μπαίνει σωματικά μέσα σε αυτόν τότε δεν τον παραβιάζει. Αν σε βλέπει δηλαδή στα 5 μέτρα δεν τίθεται θέμα παραβίασης προσωπικού χώρου. Λογικό κορίτσι είσαι, μπορείς να καταλάβεις γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,063 μηνύματα.
Τζόνυ μου και να θέλω να θυμώσω μαζί σου δεν μπορώ αφού με λες κορίτσι!<3

Ον δεν έχει. Ας απαντήσει και κάνας άλλος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χιμέλα είμαι υπέρ του να προστατεύεται ο προσωπικός χώρος όλων. Δεν μπορείς να απαγορεύσεις στον άλλον να κοιτάει. Φαντάσου μήνυση "με κοίταζε στο μπούστο για πολύ ώρα". Αυτά είναι τραγικά πράγματα. Αν νιώθεις απειλή προφανώς είναι άλλο ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
@sophie_96 η θέση μου από την αρχή είναι ξεκάθαρη, πιθανά μέσα στα πολλά να πέρασε απαρατήρητη.


Η γυναίκα με βαθύ ντεκολτέ κατά την άποψή μου :
Δεν είναι πρόστυχη
Δεν το βάζει για να ψωνιστεί.
Δεν ζεσταίνεται.
Δεν το κάνει από αφέλεια.
Δεν το κάνει διότι την στενεύει το σουτιέν της.
Δεν όλα αυτά και άλλα τόσα δεν...


Γιατί το κάνει;


Το κάνει από φιλαρέσκεια.
Το κάνει για να δει την επιβεβαίωση στο κοινό (για αυτό είπα ότι το βάζει για όλους τους άλλους εκτός του άντρα της, του αρραβωνιαστικού της, του φίλου της).
Το κάνει για να τονώσει την αυτοπεποίθησή της.


Αυτό πιστεύω, δηλαδή εκείνη την στιγμή μοιάζει με ηθοποιό (μη παρεξηγηθεί παρακαλώ) που βγαίνει στην σκηνή γεμάτη άγχος, τρακ, φόβο, αναστολές και αφού χειροκροτηθεί αποχωρεί ικανοποιημένη.


Με αυτή την λογική βλέπω όχι κρυφά αλλά ούτε και προσβλητικά .... αλλά βλέπω το παρουσιαζόμενο θέαμα και αν αξίζει τον κόπο (συνήθως αξίζει) λέω μέσα μου "Μπράβο βρε κορίτσι μου μια χαρά είσαι" και φαντάζομαι και αυτή μετά την επιστροφή στο σπίτι της έχει προσμετρήσει την θετική ματιά μου ....


Σκεφτόμουνα ίσως να μη είναι το καλύτερο παράδειγμα, αλλά αν βρεθείς μπροστά σε ένα έργο τέχνης πχ





ή αν θες και κάτι τέτοιο....





Θα το κοιτάξεις διακριτικά μη σε δει και της στερήσεις τον ιδιωτικό της χώρο; Μα αφού θέλει να της τον στερήσεις ....


Σεβαστές οι απόψεις σας για τα κίνητρα μιας γυναίκας να φορέσει ντεκολτέ αλλά επιτρέψτε μου να σας πώ οτι είναι δικές σας εικασίες ούτε εγώ ούτε κανείς δεν μπορεί να ξέρει με σιγουριά γιατί κάποια ντύθηκε έτσι και όχι διαφορετικά.Ας υποθέσουμε λοιπόν οτι έχετε απέναντι σας μια ματαιόδοξη γυναίκα που ντύθηκε για να αρέσει ,εσάς σαν άντρα δεν σας προσβάλει η πιθανότητα όταν την κοιτάτε επίμονα να αηδιάζει και να σκέφτεται οτι είστε λιγούρης και να φοβάται οτι μπορεί να της επιτεθείτε;Το αν μια γυναίκα είναι διαθέσιμη στο φλέρτ σας είναι εμφανές νομίζω θα ανταποδίδει βλέμματα χαμόγελα κτλ.Αν όμως δεν είναι, κοιτάζει αλλού ή σας αγριοκοίταζει ή μαζεύει την μπλούζα της εσείς αυτό δεν οφείλετε να το σεβαστείτε και να πάρετε το βλέμμα σας απο πάνω της;Εσάς θα σας άρεσε να είστε π.χ.σε ένα λεωφορείο και μία τύπισσα που σας προκαλεί αποστροφή να καρφώνει το βλέμμα της στο πανελόνι σας επείδη εκείνη το βρήκε προκλητικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γιάννη ένας λογικός άνθρωπος, καταλαβαίνει την διαφορά ανάμεσα στο κοιτάω κάτι από θαυμασμό επειδή μου αρέσει, και άλλο κοιτάω κάτι επίμονα και δεν παίρνω το βλέμμα μου από πάνω του. Για να σου δώσω να καταλάβεις,

είναι μία κοπέλα στο λεωφορείο φοράει σαλοπέτα και είσαι εσύ απέναντί της. Υπάρχουν 3 υποθέσεις:
1. Σου περνάει αδιάφορη.
2. Την κοιτάζεις και λες από μέσα σου, πω κοίτα τι ωραία που ντύθηκε, σκέφτεσαι πχ ότι έχει ωραίο σώμα κλπ αλλά ως εκεί και δεν ξανασχολείσαι. Σε όλους μας έχει τύχει να θαυμάσουμε κάποιον επειδή είναι όμορφος, ή έχει ωραία πόδια πχ όταν πρόκειται για γυναίκα.
3. Την κοιτάζεις επίμονα και εκείνη αλλά και το σώμα της και δεν ξεκολλάς, αυτό τι είναι ένα απλό αθώο λιτό βλέμμα ; Γιατί πχ να κοιτάξεις κάποια επίμονα, δεν υπάρχει κάποιος λόγος ;

Προσωπικά και σε εμένα αν κάποιος με κοιτάξει επίμονα ενοχλούμαι θα σκεφτώ ή ότι θέλει να με κλέψει και κάτι έχει βάλει στο μάτι, ή ότι κάτι θέλει από εμένα. Είμαι παράλογη ; Εάν εσένα σε κοιτούσε κάποια επίμονα τι θα σκεφτόσουν; Αλλά και τίποτα από τα παραπάνω να μην σκεφτόσουν, το ότι δεν πειράζει κάτι συγκεκριμένο κάποιον σημαίνει απαραίτητα ότι δεν πρέπει να τον ενοχλεί ούτε τον δίπλα ; Εφόσον κάτι σε ενοχλεί θα το αφήσεις να σε ενοχλεί, υποθέτοντας ότι δεν είναι παράνομο, ή θα το αφήσεις να σε ενοχλεί επειδή είναι νόμιμο ; :)

Επ ' ευκαιρίας αν μπορείτε ρίξτε μία ματιά σε ένα ή σε δύο από τα παρακάτω άρθρα ...!


Νομοθεσία περί σεξουαλικής παρενόχλησης

Mπορούμε να θέσουμε “υγιή όρια” στις σχέσεις μας με τους άλλους

Τα όρια του προσωπικού χώρου στον κόσμο

Να θυμάστε ότι λέτε «ναι» στον εαυτό σας, κάθε φορά που λέτε «όχι» κάπου αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χμμ κανένα από από τα λινκ δεν αναφέρει ότι το επίμονο βλέμμα είναι παραβίαση προσωπικού χώρου :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Χμμ κανένα από από τα λινκ δεν αναφέρει ότι το επίμονο βλέμμα είναι παραβίαση προσωπικού χώρου :/

Εσύ αυτό βρήκες μόνο να σχολιάσεις από όσα σου έγραψα, και τα πέρασες απαρατήρητα τα άλλα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Χιμέλα είμαι υπέρ του να προστατεύεται ο προσωπικός χώρος όλων. Δεν μπορείς να απαγορεύσεις στον άλλον να κοιτάει. Φαντάσου μήνυση "με κοίταζε στο μπούστο για πολύ ώρα". Αυτά είναι τραγικά πράγματα. Αν νιώθεις απειλή προφανώς είναι άλλο ζήτημα.

δεν θεωρώ το κοίταγμα παραβίαση προσωπικού χώρου. (ή μάλλον προσωπικών ορίων) αυτό που μας μάθαν ως προσωπικό χώρο είναι ένας νοητός κύκλος γύρω από τον εαυτό μας, μέσα στον οποίο δίνουμε εμείς ή όχι, δικαίωμα να εισέλθει κάποιος. σύμφωνα με αυτό, ο φίλος μου μπορεί να παραβιάσει τον κύκλο κ να με φιλήσει, όμως αν με πλησιάσει τόσο πχ ο καθηγητής μου, αυτό είναι ανεπιθύμητη παραβίαση.
ΟΜΩΣ άσχετα με το τι νομίζω εγώ, σύμφωνα με τον νόμο, το επίμονο κοίταγμα θεωρείται σεξουαλική παρενόχληση! συγκεκριμένα:
ως σεξουαλική παρενόχληση μπορεί να θεωρηθεί:
  • Αφήγηση σεξουαλικών ή πρόστυχων ανέκδοτων
  • Επίδειξη ή διανομή εικόνων ή φωτογραφιών με σεξουαλικό περιεχόμενο
  • Επιστολές, σημειώματα, ηλεκτρονικά μηνύματα, τηλεφωνήματα, ή υλικό σεξουαλικής φύσεως
  • «Βαθμολόγηση» ατόμων με βάση τα σωματικά τους χαρακτηριστικά
  • Σεξουαλικά σχόλια για την ενδυμασία, την ανατομία ή την εξωτερική εμφάνιση ενός ατόμου
  • Σφύριγμα ή γιουχάισμα
  • Ήχοι ή χειρονομίες με σεξουαλικά υπονοούμενα όπως ήχους ρουφήγματος, κλείσιμο ματιού ή κινήσεις της λεκάνης
  • Άμεσες ή έμμεσες απειλές ή δωροδοκίες για ανεπιθύμητη σεξουαλική δραστηριότητα
  • Συνεχή αιτήματα για ραντεβού ή σεξ
  • Βρίσιμο, όπως σκύλ@, πουτ@να ή τσούλ@
  • Επίμονο κοίταγμα με προσβλητικό τρόπο (να κοιτάζεις επίμονα το στήθος μιας γυναίκας, ή τον πισινό ενός άντρα)
  • Ανεπιθύμητες ερωτήσεις για τη σεξουαλική ζωή κάποιου
  • Ανεπιθύμητη επαφή, αγκάλιασμα, φίλημα, χάιδεμα ή πέρασμα κολλητά από το σώμα κάποιου
  • Έμμονη παρακολούθηση ενός ατόμου
  • Να χαϊδεύεται κάποιος σεξουαλικά μπροστά σε άλλους για να τον βλέπουν
  • Σεξουαλική επίθεση
  • Κακοποίηση
  • Βιασμός.
πηγή mywage.gr
ά! κ όταν πας αστικό, καλείται ο κατηγορούμενος να αποδείξει ότι δεν το έκανε, κ όχι ο κατήγορος να αποδείξει ότι του συνέβη.
εντάξει, μην το φτάνουμε στα άκρα, απλά να ξέρουμε ότι ο νόμος μας καλύπτει ακόμη κ στο "με κοίταζε επίμονα", κ δεν χρειάζεται καν να το αποδείξουμε.
εδιτ: το key word είναι η λέξη "ανεπιθύμητο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Χιμέλα είμαι υπέρ του να προστατεύεται ο προσωπικός χώρος όλων. Δεν μπορείς να απαγορεύσεις στον άλλον να κοιτάει. Φαντάσου μήνυση "με κοίταζε στο μπούστο για πολύ ώρα". Αυτά είναι τραγικά πράγματα. Αν νιώθεις απειλή προφανώς είναι άλλο ζήτημα.
Μα εννοείται τίθεται θέμα οτι κάποια μπορεί να νιώσει απειλή αυτό συζητάμε και ερωτώ εγω τιμά εναν άντρα να κάνει κάποια να νιώθει οτι μπορεί να της επιτεθεί;Δεν αντιλέγω καθόλου οτι υπάρχουν κυρίες που θέλουν να φλερτάρουν αν βλέπετε ανταπόκριση ρίχτε και βλέμματα ρίχτε και ό,τι θέλετε ποσώς με ενδιαφέρει. Το θέμα είναι να μην φτάνετε σε σημείο σεξουαλικής παρενόχλησης σε γυναίκες οι οποίες ναι μεν φοράνε κάτι αποκαλυπτικό αλλα δεν δείχνουν ανταπόκριση στα βλέμματα και το φλέρτ σας.
Κάποιες φορές οι άντρες δείχνετε να λειτουργείται ''τιμωρητικά'' απέναντι συνήθως σε κάποια όμορφη γυναίκα που ντύθηκε αποκαλυπτικά αλλα δεν δείχνει να ανταποκρίνεται στο ενδιαφέρον σας.Τιμωρητικό είναι να σκέφτονται κάποιοι οτι εφόσον ντύθηκε έτσι μου γυάλισε έμενα και τώρα δεν ανταποκρίνεται θα την φέρω σε δύσκολη θέση για να μάθει άλλη φορά να επιδεικνύει την ομορφιά της.
Εγώ αυτή την συμπεριφορά δεν την επικροτώ.Ενήλικοι άνθρωποι είμαστε ξέρουμε οτι δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους ούτε να έχουμε όποιον/όποια μας γυαλίσειΑυτό δεν μας δίνει το δικαίωμα να φέρουμε κάποιον/α σε δύσκολη θέση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά στο συνημμένο, διαφ 25 αλλά και γενικά ;)

Το επίμονο βλέμμα είναι σεξουαλική παρενόχληση ....όχι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Απορώ με τη λογική ορισμένων.

Δηλαδή 18,20,30 χρονών κοπέλες δεν είστε αρκετά συνειδητοποιημένες ώστε να γνωρίζετε ότι αν εμφανιστείτε με βαθύ ντεκολτέ, κοντό σορτσάκι ή μικρό μαγιό θα εισπράξετε πιο έντονα βλέμματα? Δε λέω ότι γίνεται με σκοπό την πρόκληση, αλλά όπως και να το κάνουμε ένα τέτοιο ντύσιμο θα εισπράξει παραπάνω αντρικές ματιές διότι αυτό είναι το φυσιολογικό.

Δηλαδή γιατί να απαγορεύεται να κοιτάξει κανείς κάτι ελκυστικό που είναι ήδη σε κοινή θέα?


Οκ, προφανώς υπάρχει και κόσμος που θα βγάλει κιάλια, μεγεθυντικούς φακούς ή θα προσπαθήσει να χώσει το κεφάλι του μέσα, αλλά όχι να ποινικοποιήσουμε και το μάτι, αν είναι δυνατόν δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top