Βαθύ ντεκολτέ και αδιάκριτα βλέμματα

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Απορώ με τη λογική ορισμένων. Δηλαδή 18,20,30 χρονών κοπέλες δεν είστε αρκετά συνειδητοποιημένες ώστε να γνωρίζετε ότι αν εμφανιστείτε με βαθύ ντεκολτέ, κοντό σορτσάκι ή μικρό μαγιό θα εισπράξετε πιο έντονα βλέμματα? Δε λέω ότι γίνεται με σκοπό την πρόκληση, αλλά όπως και να το κάνουμε ένα τέτοιο ντύσιμο θα εισπράξει παραπάνω αντρικές ματιές διότι αυτό είναι το φυσιολογικό. Δηλαδή γιατί να απαγορεύεται να κοιτάξει κανείς κάτι ελκυστικό που είναι ήδη σε κοινή θέα? Οκ, προφανώς υπάρχει και κόσμος που θα βγάλει κιάλια, μεγεθυντικούς φακούς ή θα προσπαθήσει να χώσει το κεφάλι του μέσα, αλλά όχι να ποινικοποιήσουμε και το μάτι, αν είναι δυνατόν δηλαδή...

Γιατί με κάνεις να επαναλαμβάνομαι Βουνέ; Υπάρχει διαφορά στο κοιτάω κάτι από θαυμασμό που είναι φυσιολογικό και στο κοιτάω επίμονα και αδιάκριτα !! Δεν τα λέμε εμείς, υπάρχουν και τεκμήρια που ορίζουν ότι στην σεξουαλική κακοποίηση αναφέρονται και τα επίμαχα έντονα βλέμματα, και αυτά τα αναιρείτε .... :( ;
Ποστ helium και ποστ δικό μου #359
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Σόφη νομίζω ήμουν σαφής ότι αναφέρομαι σε φυσιολογικά πλαίσια, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τις ακραίες περιπτώσεις για τις οποίες ο ίδιος έγραψα στην τελευταία μου πρόταση.

Εφ'όσον καλύπτεται νομικά η περίπτωση που αναφέρεις δεν καταλαβαίνω καν γιατί δυσανασχετείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σόφη νομίζω ήμουν σαφής ότι αναφέρομαι σε φυσιολογικά πλαίσια, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τις ακραίες περιπτώσεις για τις οποίες ο ίδιος έγραψα στην τελευταία μου πρόταση. Εφ'όσον καλύπτεται νομικά η περίπτωση που αναφέρεις δεν καταλαβαίνω καν γιατί δυσανασχετείς.


Μα εμείς τόση ώρα δεν αναφερόμαστε στα φυσιολογικά πλαίσια, τονίζουμε ότι αναφερόμαστε σε αυτά που δεν είναι εντός αυτών εδώ και πόσες σελίδες ! Αναφέρθηκαν στα προηγούμενα ποστ από τον Γιάννη πχ ότι το να κοιτάς κάποιον συνέχεια, δεν είναι παράνομο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
@The Mountain αν είχες διαβάσει προηγούμενα ποστ μας θα ήξερες ότι κάποιες είπαμε πως είναι φυσιολογικό το κοίταγμα. μιλήσαμε ακόμη κ για διαφορετικές ορμόνες, διαφορετικότητα ανδρών/γυναικών και πολλά ακόμη και δικαιολογήσαμε αρκετά από αυτά που συμβαίνουν. πετάγεστε ξαφνικά μερικοί απ'το πουθενά... α κ δεν ποινικοποιήσαμε τίποτα. τα παράπονά σας στον νομοθέτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
@The Mountain αν είχες διαβάσει προηγούμενα ποστ μας θα ήξερες ότι κάποιες είπαμε πως είναι φυσιολογικό το κοίταγμα. μιλήσαμε ακόμη κ για διαφορετικές ορμόνες, διαφορετικότητα ανδρών/γυναικών και πολλά ακόμη και δικαιολογήσαμε αρκετά από αυτά που συμβαίνουν. πετάγεστε ξαφνικά μερικοί απ'το πουθενά... α κ δεν ποινικοποιήσαμε τίποτα. τα παράπονά σας στον νομοθέτη.

Νομίζω είναι σαφές πως αν ήθελα να απαντήσω σε κάποιον συγκεκριμένα θα τον έκανα παράθεση. Όπως είδες, δεν παρέθεσα κανέναν, επομένως απάντησα στο αρχικό ερώτημα του θέματος(συν σε κάποια σκόρπια μηνύματα που έχω διαβάσει). Να με συγχωράς αλλά δε διαθέτω ούτε το χρόνο ούτε την όρεξη να διαβάσω 15 σελίδες.

Το ζήτημά σας πλέον, απ' ότι φαίνεται είναι νομικό, και κατ' επέκτασιν αμιγώς τεχνικό. Δεν είμαι νομικός και ως εκ τούτου δεν έχω να σχολιάσω κάτι σε αυτό. Βέβαια, εγώ ακόμα δεν έχω δει στα ποστ με ποια νομικά κριτήρια ένα κοίταγμα παύει να θεωρείται φυσιολογικό και καθίσταται τρόπος σεξουαλικής παρενόχλησης.


Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εχμ το θεμα το ξεσκισατε.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πλεον δεν το διαβαζω. τα βαλατε ολες με τον πλουτον και τον καθε πλουτον που πρεσβευει διαφορετικη αποψη προσπαθωντας να βγαλετε απο την μυγα ξυγκι.ο λογος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Απορώ με τη λογική ορισμένων.

Δηλαδή 18,20,30 χρονών κοπέλες δεν είστε αρκετά συνειδητοποιημένες ώστε να γνωρίζετε ότι αν εμφανιστείτε με βαθύ ντεκολτέ, κοντό σορτσάκι ή μικρό μαγιό θα εισπράξετε πιο έντονα βλέμματα? Δε λέω ότι γίνεται με σκοπό την πρόκληση, αλλά όπως και να το κάνουμε ένα τέτοιο ντύσιμο θα εισπράξει παραπάνω αντρικές ματιές διότι αυτό είναι το φυσιολογικό.

Δηλαδή γιατί να απαγορεύεται να κοιτάξει κανείς κάτι ελκυστικό που είναι ήδη σε κοινή θέα?


Οκ, προφανώς υπάρχει και κόσμος που θα βγάλει κιάλια, μεγεθυντικούς φακούς ή θα προσπαθήσει να χώσει το κεφάλι του μέσα, αλλά όχι να ποινικοποιήσουμε και το μάτι, αν είναι δυνατόν δηλαδή...
Ποιός σου είπε οτι δεν το γνωρίζουμε;η καθεμία υποθέτω δεν μιλάει για τον εαυτό της αλλά γενικά ως κοινωνικό φαινόμενο.Και επειδή συνήθως το πολύ αποκαλυπτικό ντύσιμο το υιοθετούν νέα κορίτσια πολλές φορες έχουν τεράστια άγνοια για το πόσους τρελόυς/ανώμαλους που θα προβούν σε ασεμνες πράξεις θα προσελκύσουν..Όταν όμως είσαι κοριτσάκι 18/20 χρονών βλέπεις κάτι που είναι στην μόδα έχεις όμορφο σώμα και το φοράς πολλές φορές δεν ξέρεις πόσο χυδαία θα σκεφτούν κάποιοι για σένα μόνο και μόνο για το ντύσιμο.Το πρόβλημα είναι οτι δεν προσελκύουν μόνο έναν υγιή θαυμασμό άλλα και όλα τα συμπλέγματα που κουβαλάνε κάποιοι.Σ έναν ιδανικό κόσμο/κοινωνία κανείς δεν θα επρεπέ να κρίνεται για την αμφίεση του και μόνο αλλά επειδή δεν ζούμε σε παράδεισο μία γυναίκα ακόμα και ένα casual ντύσιμο να έχει όλο και κάποια βλακεία θα ακούσει στον δρόμο μόνο και μόνο επειδή κάποιοι την έχουν δει και πολύ άντρακλες και παρενοχλούν γυναίκες!Και ναι όσο υπάρχουν άνθρωποι να κρίνουν/παρενοχλούν/παραβιάζουν δικαιώματα κάποιας που ντύθηκε σέξι πάντα θα αποτελούν αυτές οι γυναίκες στόχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
εχμ το θεμα το ξεσκισατε.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πλεον δεν το διαβαζω. τα βαλατε ολες με τον πλουτον και τον καθε πλουτον που πρεσβευει διαφορετικη αποψη προσπαθωντας να βγαλετε απο την μυγα ξυγκι.ο λογος;

Δεν είναι θέμα άποψης Ίνκο, είναι τι λέει ο νόμος . Και εφόσον ο νόμος λέει ότι στην σεξουαλική παρενόχληση αναφέρονται τα επίμαχα βλέμματα, τι διαφορετικό να κάνουμε δηλαδή; Εμείς να πούμε ότι δεν είναι ; Ο Πλούτο απλά τα ισοπέδωσε όλα, λέγοντας ότι , ό,τι και κοντό φοράει μία γυναίκα είναι προκλητικό και επομένως και είναι και φυσικό κάποιος να την κοιτάει επίμαχα (Δεν θα αναφερθώ πάλι στην διαφορά βλέμματος θα γίνω κουραστική) και ότι αυτό έχει δύο μέτρα και δύο σταθμά, απαγορεύεται κάποιος να ενοχλήσει την γυναίκα στο σπίτι, αλλά έξω αφού φοράει κοντά, ας την παρενοχλήσει αφού φοράει για την ικανοποίηση της φιλαρέσκειάς της. Είναι λογικό αυτό; Όταν φοράς κοντό και έρθει και σε παρενοχλήσει έξω, εσένα και οποιαδήποτε συμφωνεί με την άποψη του Πλούτον, να το δικαιολογήσετε και να το θεωρήσετε νόμιμο και φυσιολογικό ααα και μην φοράτε κοντά τότε αφού θα θεωρείστε υποψήφια "θύματα" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δηλαδή τα κορίτσια θέλετε να σας κοιτάνε με θαυμασμό (ότι ορίζετε εσείς ως θαυμασμό) αλλά αν σας κοιτάξει κανας άσχημος με κριπι βλέμμα αυτό αποτελεί σεξουαλική παρενόχληση.

Η λογική έχει φύγει περίπατο σε αυτό το θρεντ, καθόλου παράξενο δεδομένης της φύσης του.

Και εφόσον ο νόμος λέει ότι στην σεξουαλική παρενόχληση αναφέρονται τα επίμαχα βλέμματα, τι διαφορετικό να κάνουμε δηλαδή;

Κάνε μήνυση νεξτ ταιμ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δηλαδή τα κορίτσια θέλετε να σας κοιτάνε με θαυμασμό (ότι ορίζετε εσείς ως θαυμασμό) αλλά αν σας κοιτάξει κανας άσχημος με κριπι βλέμμα αυτό αποτελεί σεξουαλική παρενόχληση. Η λογική έχει φύγει περίπατο σε αυτό το θρεντ, καθόλου παράξενο δεδομένης της φύσης του. Κάνε μήνυση νεξτ ταιμ ;)

Όπως απάντησε και πολύ σωστά η @Helium στον Βουνό βρείτε την νομοθεσία και να έρθετε σε επαφή με τον νομοθέτη να σας εξηγήσει αντικειμενικά αφού δεν καταλαβαίνετε μόνοι σας, πότε ένα ένα βλέμμα είναι επίμαχο και πότε όχι. Λυπάμαι πάρα πολύ αλήθεια, που δεν παραδέχεστε το πότε κάτι θεωρείται σεξουαλική παρενόχληση και αναιρείτε ακόμα και άρθρα και νόμους που τα ορίζουν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
δκαλείται ο κατηγορούμενος να αποδείξει ότι δεν το έκανε, κ όχι ο κατήγορος να αποδείξει ότι του συνέβη

Αυτό σίγουρα δεν ισχύει, η νομοθεσία είναι "αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου".

https://el.wikipedia.org/wiki/Ποινική_Δικονομία

Το τεκμήριο αθωότητας του κατηγορουμένου. Το τεκμήριο αθωότητας καθιερώθηκε για πρώτη φορά μετά τη Γαλλική Επανάσταση στη Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και του Πολίτη του 1789 στο άρθρο 9. Σήμερα κατοχυρώνεται στο άρθρο 6 παρ. 2 της Ευρωπαϊκής Συνθήκης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου. Το τεκμήριο αυτό σημαίνει ότι κάθε άνθρωπος θεωρείται αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου και η Πολιτεία μέσω των οργάνων της οφείλει να αποδείξει την ενοχή του κατηγορουμένου, όχι ο κατηγορούμενος την αθωότητά του.

Μιλάμε για θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Εντάξει Johnny, μπορείς να κοιτάς όσο θες, απλά μην απλώσεις κανα χέρι. Μέχρι και να πεις κάτι μπορείς, αρκεί να μην αρχίσεις να ακολουθείς την άλλη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εντάξει Johnny, μπορείς να κοιτάς όσο θες, απλά μην απλώσεις κανα χέρι. Μέχρι και να πεις κάτι μπορείς, αρκεί να μην αρχίσεις να ακολουθείς την άλλη :P

Εγώ είμαι πάντοτε πολύ ευγενικός :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αυτό σίγουρα δεν ισχύει, η νομοθεσία είναι "αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου".

https://el.wikipedia.org/wiki/Ποινική_Δικονομία



Μιλάμε για θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα...
σύμφωνα με τον νόμο 3488/2006 το τεκμήριο της αθωότητας δεν ισχύει σε τέτοιες πράξεις, και ο καταγγελλόμενος ως δράστης υποχρεώνεται να αποδείξει εκείνος την αθωότητά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
δεν θεωρώ το κοίταγμα παραβίαση προσωπικού χώρου. (ή μάλλον προσωπικών ορίων) αυτό που μας μάθαν ως προσωπικό χώρο είναι ένας νοητός κύκλος γύρω από τον εαυτό μας, μέσα στον οποίο δίνουμε εμείς ή όχι, δικαίωμα να εισέλθει κάποιος. σύμφωνα με αυτό, ο φίλος μου μπορεί να παραβιάσει τον κύκλο κ να με φιλήσει, όμως αν με πλησιάσει τόσο πχ ο καθηγητής μου, αυτό είναι ανεπιθύμητη παραβίαση.
ΟΜΩΣ άσχετα με το τι νομίζω εγώ, σύμφωνα με τον νόμο, το επίμονο κοίταγμα θεωρείται σεξουαλική παρενόχληση! συγκεκριμένα:
ως σεξουαλική παρενόχληση μπορεί να θεωρηθεί:
  • Αφήγηση σεξουαλικών ή πρόστυχων ανέκδοτων
  • Επίδειξη ή διανομή εικόνων ή φωτογραφιών με σεξουαλικό περιεχόμενο
  • Επιστολές, σημειώματα, ηλεκτρονικά μηνύματα, τηλεφωνήματα, ή υλικό σεξουαλικής φύσεως
  • «Βαθμολόγηση» ατόμων με βάση τα σωματικά τους χαρακτηριστικά
  • Σεξουαλικά σχόλια για την ενδυμασία, την ανατομία ή την εξωτερική εμφάνιση ενός ατόμου
  • Σφύριγμα ή γιουχάισμα
  • Ήχοι ή χειρονομίες με σεξουαλικά υπονοούμενα όπως ήχους ρουφήγματος, κλείσιμο ματιού ή κινήσεις της λεκάνης
  • Άμεσες ή έμμεσες απειλές ή δωροδοκίες για ανεπιθύμητη σεξουαλική δραστηριότητα
  • Συνεχή αιτήματα για ραντεβού ή σεξ
  • Βρίσιμο, όπως σκύλ@, πουτ@να ή τσούλ@
  • Επίμονο κοίταγμα με προσβλητικό τρόπο (να κοιτάζεις επίμονα το στήθος μιας γυναίκας, ή τον πισινό ενός άντρα)
  • Ανεπιθύμητες ερωτήσεις για τη σεξουαλική ζωή κάποιου
  • Ανεπιθύμητη επαφή, αγκάλιασμα, φίλημα, χάιδεμα ή πέρασμα κολλητά από το σώμα κάποιου
  • Έμμονη παρακολούθηση ενός ατόμου
  • Να χαϊδεύεται κάποιος σεξουαλικά μπροστά σε άλλους για να τον βλέπουν
  • Σεξουαλική επίθεση
  • Κακοποίηση
  • Βιασμός.
πηγή mywage.gr
ά! κ όταν πας αστικό, καλείται ο κατηγορούμενος να αποδείξει ότι δεν το έκανε, κ όχι ο κατήγορος να αποδείξει ότι του συνέβη.
εντάξει, μην το φτάνουμε στα άκρα, απλά να ξέρουμε ότι ο νόμος μας καλύπτει ακόμη κ στο "με κοίταζε επίμονα", κ δεν χρειάζεται καν να το αποδείξουμε.
εδιτ: το key word είναι η λέξη "ανεπιθύμητο"


Αναρωτιέμαι σεξουαλική παρενόχληση υπάρχει μόνο από τον άντρα στην γυναίκα;
Το αντίστροφο δεν μπορεί να συμβεί;
Το να επιδυκνείει προκλητικά μια γυναίκα το στήθος της είναι σεξουαλική παρενόχληση;
Το να κάθεται και να είναι εμφανές ότι είναι χωρίς εσώρουχο είναι σεξουαλική παρενόχληση;


Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά μιας και μιλάμε για σεξουαλική παρενόχληση .... :whistle:

Φυσικά. Δεν είναι οτι ζούμε και σε ένα δημοκρατικό κράτος δικαίου στο οποίο όλοι έχουν το δικαίωμα της μη παραβίασης του ιδιωτικού χώρου. Άπαξ και η γυναίκα πατήσει το πόδι της εκτός του φρούριου του σπιτιού της είναι έρμαιο στα πάντα. :yes:


Αχ Χιμέλα το αν ζούμε ή όχι σε δημοκρατικό κράτος είναι κάτι που το αμφισβητώ (αλλά εδώ δεν είναι τόπος πολιτικών αναλύσεων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
σύμφωνα με τον νόμο 3488/2006 το τεκμήριο της αθωότητας δεν ισχύει σε τέτοιες πράξεις, και ο καταγγελλόμενος ως δράστης υποχρεώνεται να αποδείξει εκείνος την αθωότητά του.

Όταν ένα πρόσωπο που εμπίπτει στο πεδίο εφαρμογής του παρόντος νόμου ισχυρίζεται ότι υφίσταται μεταχείριση που ενέχει διάκριση λόγω φύλου, κατά τις ανωτέρω διατάξεις, και επικαλείται, ενώπιον δικαστηρίου ή άλλης αρμόδιας αρχής, γεγονότα ή στοιχεία από τα οποία πιθανολογείται άμεση ή έμμεση διάκριση λόγω φύλου, ή ότι εκδηλώθηκε σεξουαλική ή άλλη παρενόχληση κατά την έννοια του παρόντος νόμου, ο καθ΄ ου φέρει το βάρος να θεμελιώσει στο δικαστήριο ή σε άλλη αρμόδια αρχή, ότι δεν υπήρξε παραβίαση της αρχής της ίσης μεταχείρισης ανδρών και γυναικών.

Η ανωτέρω ρύθμιση δεν ισχύει στην ποινική διαδικασία.

Δεν μπορώ να καταλάβω σε βάθος τον νόμο ή τι σημαίνει ποινική διαδικασία. Δεν μου φαίνεται ότι είναι ακριβώς αυτό που λες. Δηλαδή αν πας σε ένα δικαστήριο και πεις ότι ο άλλος σε βίαζε με τις ματιές του αμφιβάλλω αν θα πρέπει να αποδείξει το αντίθετο, εξάλλου δε θα μπορούσε να το κάνει αυτό.

. «σεξουαλική παρενόχληση»: όταν εκδηλώνεται οποιαδήποτε μορφή ανεπιθύμητης λεκτικής, μη λεκτικής ή σωματικής συμπεριφοράς σεξουαλικού χαρακτήρα, με σκοπό ή αποτέλεσμα την προσβολή της αξιοπρέπειας ενός προσώπου, ιδίως με τη δημιουργία εκφοβιστικού, εχθρικού, εξευτελιστικού, ταπεινωτικού ή επιθετικού περιβάλλοντος.

Δεν αναφέρει κάτι για ματιές. Για λεκτική παρενόχληση (η οποία ισχύει άλλωστε και στην περίπτωση των βρισιών) αλλά και σωματικη παρενόχληση συμφωνώ μαζί σας.

Παιδιά είναι προφανές. Δεν γίνεται να απαγορευτούν οι ματιές. Μάτια έχουν οι άνθρωποι και βλέπουν. Αυτά μοιάζουν πιο πολύ καθεστώτα σκλαβιάς που οι σκλάβοι δεν μπορούσαν να κοιτάνε τα αφεντικά κατάματα και τους τιμωρούσαν. Αν είναι δυνατόν να μιλάμε για τέτοια απαγόρευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι σεξουαλική παρενόχληση υπάρχει μόνο από τον άντρα στην γυναίκα;
Το αντίστροφο δεν μπορεί να συμβεί;
Το να επιδυκνείει προκλητικά μια γυναίκα το στήθος της είναι σεξουαλική παρενόχληση;
Το να κάθεται και να είναι εμφανές ότι είναι χωρίς εσώρουχο είναι σεξουαλική παρενόχληση;


Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά μιας και μιλάμε για σεξουαλική παρενόχληση .... :whistle:




Αχ Χιμέλα το αν ζούμε ή όχι σε δημοκρατικό κράτος είναι κάτι που το αμφισβητώ (αλλά εδώ δεν είναι τόπος πολιτικών αναλύσεων).


Αλήθεια σου έχει τύχει τέτοιο σκηνικο; :-o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν αναφέρει κάτι για ματιές. Για λεκτική παρενόχληση (η οποία ισχύει άλλωστε και στην περίπτωση των βρισιών) αλλά και σωματικη παρενόχληση συμφωνώ μαζί σας. Παιδιά είναι προφανές. Δεν γίνεται να απαγορευτούν οι ματιές. Μάτια έχουν οι άνθρωποι και βλέπουν. Αυτά μοιάζουν πιο πολύ καθεστώτα σκλαβιάς που οι σκλάβοι δεν μπορούσαν να κοιτάνε τα αφεντικά κατάματα και τους τιμωρούσαν. Αν είναι δυνατόν να μιλάμε για τέτοια απαγόρευση.

Διαβάζεις ότι σε συμφέρει ή μου φαίνεται ; :/

Το συννημένο που έβαλα και αυτό που έγραψε η Helium το προσπέρασες ε; Λέει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι επίμονα βλέμματα σε επίμαχα σημεία καθιστούν σεξουαλική παρενόχληση! :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Διαβάζεις ότι σε συμφέρει ή μου φαίνεται ; :/

Το συννημένο που έβαλα και αυτό που έγραψε η Helium το προσπέρασες ε; Λέει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι επίμονα βλέμματα σε επίμαχα σημεία καθιστούν σεξουαλική παρενόχληση! :ermm:

Το επίμονο βλέμμα θα ορίζεται στις ορέξεις των γυναικών; Αυτά είναι αόριστα πράγματα!

Δείτε το αγαπημένο μου βίντεο:



Αν είναι να μένουμε στην αξιοπιστία του τι υπέθεσε η κάθε γυναίκα ότι έγινε ζήτω που καήκαμε. Δείτε το βίντεο, εγώ ακόμα κλαίω όταν το βλέπω :loltooth::loltooth::loltooth::loltooth: Αυτή η γυναίκα θα έπρεπε μάλιστα να τιμωρηθεί παραδειγματικά από τον νόμο γιατί ξεκίνησε να ουρλιάζει ότι της κάνει sexual harassment.. Αν δεν υπήρχε το βίντεο ο καημένος ο άνδρας θα μπορούσε να την είχε πάθει άσχημα.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧα παιδιά τέλειο βίντεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γιάννη τα παράπονά σου στον νομοθέτη καθώς και τις ενστάσεις σου, όσο και εσύ να τα αναιρείς ο νόμος λέει ότι είναι είτε σου αρέσει είτε όχι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top