Βγήκε το ξύλο απ' τον παράδεισο;

Σας έδερναν οι γονείς σας μικροί για να σας συνετίσουν;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 1 14.3%

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Τιγκα στα εισαγωγικά οι σημαντικες εκφράσεις, τόσο που δεν βγαζω νόημα τί εννοείς. Εβγαλα κι εγώ λοιπόν την φράση μου με τα αντίστοιχα εισαγωγικά, γιατί φαίνεται ότι ούτε εσύ με κατάλαβες. Λυπάμαι για τον αδερφο σου και το μπαμπα σου. Οι δικοί μου γιοι δεν κάνουν τα καλιτεχνικα τους με το ζόρι.
δεν εννοούσα ότι κάνει τα καλλιτεχνικά του με το ζόρι, το αντίθετο μάλιστα!!! παράτησε και σχολή για να ασχοληθεί με το πάθος του.
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι το ξύλο μένει στη μνήμη του παιδιού, και μπορεί να αποξενώσει γονείς και παιδιά σε μεγαλύτερες ηλικίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα ότι η αδικία μένει στο μυαλό του παιδιου. Οπως είπα και αλλού (πριν 80 ποστ νομίζω), μικρός τις έτρωγα συχνά πυκνά όπως μου λένε, γιατί ήμουν πολύ ζωηρός και απαιτητικός. Ομως εγώ θυμάμαι μόνο τις φορές που τις έφαγα άδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δε θα προτιμούσες επομένως, σε όλες αυτές τις φορές που τις έφαγες άδικα και που θυμάσαι, οι γονείς σου να είχαν δράσει αλλιώς? να επικοινωνούσαν πρώτα μαζί σου? να σου έδιναν την ευκαιρία να αποδείξεις την "αθωότητά" σου?

Χειρότερο δεν είναι το "φταις-δε φταις, θα τις φας" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Θα το προτιμούσα. Ομως τότε δεν θα ήταν άδικοι. Και ξέρεις άν με τιμωρούσαν άδικα ή με έδερναν άδικα, δεν βλέπω πραγματικά μεγάλη διαφορά. Για να μήν σου πώ ότι οι τιμωρίες κρατάνε περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ΟΙ τιμωριες σε προβληματιζουν και σε μαθαινουν να βαζεις ορια..
Ξερεις οτι εκανες κατι ασχημο και αυτο θα εχει επιπτωσεις, ετσι ακριβως οπως συμβαινει και σε εναν ενηλικα...
Το "ξυλο" απο την αλλη μερια, σε αφηνει με ενα "γιατι"...και σε μαθαινει, οτι για να πετυχεις αυτο που θες πρεπει να δρασεις και εσυ αργοτερα καπως ετσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
@ Βuggs: δεκτή η άποψή σου. Απλά εγώ θα προτιμούσα (και προτιμώ) η κόρη μου να με εμπιστεύεται και να έρχεται σε μένα ακόμα κι αν έχει κάνει μια σκανταλιά. Τα θέλω κοντά μου τα παιδιά μου, ακόμα και τιμωρημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Το "ξυλο" απο την αλλη μερια, σε αφηνει με ενα "γιατι"...

λανθασμένη υπόθεση (Αν τραβήξεις την ουρά της τίγρης, δεν θα σου μείνει κανένα γιατί...), που οδηγεί....

και σε μαθαινει, οτι για να πετυχεις αυτο που θες πρεπει να δρασεις και εσυ αργοτερα καπως ετσι..
σε βεβιασμένο (όσο και λανθασμενο) συμπέρασμα

@ Βuggs: δεκτή η άποψή σου. Απλά εγώ θα προτιμούσα (και προτιμώ) η κόρη μου να με εμπιστεύεται και να έρχεται σε μένα ακόμα κι αν έχει κάνει μια σκανταλιά. Τα θέλω κοντά μου τα παιδιά μου, ακόμα και τιμωρημένα.

Όλοι το προτιμουν αυτό, όχι μονο εσύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Όλοι το προτιμουν αυτό, όχι μονο εσύ

το θέμα είναι πώς επιτυγχάνεις αυτή την εμπιστοσύνη. Με το ξύλο, έστω και περιστασιακό, την χάνεις.

Δε ξέρω ρε παιδιά, αλλά έχεις μπροστά σου ένα παιδί που σε κοιτάει στα μάτια. Σηκώνεις το χέρι σου και του δίνεις μια στο πωπό. Μια, δυο,τρεις, μετά αρχίζει και αποφεύγει το βλέμμα σου.
Στη συνολική εικόνα, και πολλά χρόνια αργότερα, όλοι λέμε "οκ, δεν έπαθε και τίποτα που έφαγε 2-3 στο πωπό". Για μένα, έχει γίνει ζημιά που δεν διορθώνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
το θέμα είναι πώς επιτυγχάνεις αυτή την εμπιστοσύνη. Με το ξύλο, έστω και περιστασιακό, την χάνεις.

Αυτό παλι, είναι δική σου παρατήρηση; Ή απο τον αδερφό σου και τον πατέρα σου το βγάζεις το συμπέρασμα; Γιατί τα δικα μου με κοιτάνε στα μάτια συνέχεια και με εμπιστεύονται με κλειστά τα μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αυτό παλι, είναι δική σου παρατήρηση; Ή απο τον αδερφό σου και τον πατέρα σου το βγάζεις το συμπέρασμα; Γιατί τα δικα μου με κοιτάνε στα μάτια συνέχεια και με εμπιστεύονται με κλειστά τα μάτια.

απ'ότι κατάλαβα, τα παιδιά σου είναι 4 και 6 ετών, αν δεν κάνω λάθος? Περίμενε να μεγαλώσουν μερικά χρόνια ακόμα, να αρχίσουν να ανεξαρτητοποιούνται...η σχέση με τα παιδιά πρώτα αποκτά γερές βάσεις και μετά χτίζεται ΕΣΑΕΙ. Αν τα θεμέλια έχουν τρύπες, το οικοδόμημα δεν είναι στέρεο.

τεσπά, αυτά είναι του μέλλοντος, δεν έχει νόημα να λέμε αν θα είναι όντως έτσι τα δικά σου και τα δικά μου παιδιά. Πάντως τις έρευνες και τις μελέτες για αυτό το θέμα μπορώ τουλάχιστον να τις διαβάσω και να διαμορφώσω άποψη. Ζούμε στην εποχή της γνώσης άλλωστε. Δε χρειάζεται να κρίνω μόνο από την οικογένειά μου για συμπεράνω διάφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Τα παιδιά μου ειναι 5 και 6, νομίζω το έχω αναφέρει αρκετές φορές. Ισως δεν διάβασες τα προηγούμενα ποστ. Υπάρχουν πολλες απαντήσεις σ'αυτά. Αναμεσα τους και το οτι ειναι τεράστια τρύπα στα θεμέλια αν το παιδί σχηματίσει την εντύπωση ότι μπόρεί να τραβάει την ουρά της τίγρης χωρίς άσχημες επιπτώσεις. Ολοι οι κακοποιοί έτσι βλέπουν τον κόσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Τα παιδιά μου ειναι 5 και 6, νομίζω το έχω αναφέρει αρκετές φορές. Ισως δεν διάβασες τα προηγούμενα ποστ. Υπάρχουν πολλες απαντήσεις σ'αυτά. Αναμεσα τους και το οτι ειναι τεράστια τρύπα στα θεμέλια αν το παιδί σχηματίσει την εντύπωση ότι μπόρεί να τραβάει την ουρά της τίγρης χωρίς άσχημες επιπτώσεις. Ολοι οι κακοποιοί έτσι βλέπουν τον κόσμο

ανεξαρτήτως των υπολοίπων ποστ, ξεκινήσαμε σήμερα ένα "διάλογο" με αντιπαράθεση διαφόρων επιχειρημάτων. Εγώ ολοκλήρωσα την επιχειρηματολογία μου πάνω σε όσα έθεσες σήμερα.
Όσο για τις ηλικίες, κοντά έπεσα:P


Εν κατακλείδι:
Ποιος άνοιξε το κλουβί της τίγρης, in the first place? γιατί δεν ήταν κλειδωμένο? :P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
λανθασμένη υπόθεση (Αν τραβήξεις την ουρά της τίγρης, δεν θα σου μείνει κανένα γιατί...), που οδηγεί....

σε βεβιασμένο (όσο και λανθασμενο) συμπέρασμα

Μα καθολου...για ρωτα τα παιδακια που λυνουν τις διαφορες τους με το χερακι και το ποδαρακι απλωμενο, πως εμαθαν ετσι...και μετα ελα και πες μου κατα ποσο λανθασμενο ειναι...
Και εαν θες εσυ ετσι να πιστευεις, εισαι ελευθερος να το κανεις..Εγω ομως δε θα σου χρυσωσω το χαπι για να νοιωσεις καλυτερα...

Και παψτε να συγκρινετε ενα ζωο, που δρα με το ενστικτο και μονο, με τον ανθρωπο και δη με την ψυχη ενος μωρου-παιδιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Μαθαίνω απο τώρα στα παιδιά μου ότι υπάρχουν άνθρωπόι που καταλαβαίνουν με το καλό και αλλοι με το κακό. Πιστεύω επίσης ότι είναι δουλειά μου να τα μάθω πως να τους ξεχωρίζουν. Αντιμετωπίζοντας διαφορετικα πρώτα τις δικές τους αντιδράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και παψτε να συγκρινετε ενα ζωο, που δρα με το ενστικτο και μονο, με τον ανθρωπο και δη με την ψυχη ενος μωρου-παιδιου...
Ρωτα μια εμπειρο παιδοφυχολογο ή καλυτερα νηπιαγωγο-που έχει χειριστει εκατονταδες παιδια στη ζωη της- και θα σου πει ποσο ζωακια είναι τα παιδια....τα πραγματα δεν είναι ασπρο μαυρο..Τα παιδια και γενικα ο άνθρωπος έχει και τα αρχεγονα ενστικτα απο καταβολης κοσμου(αναπαραγωγης,επιβιωσης,διατροφης,μητροτητα,επιθεσης, αμυνας κλπ) και την ανθρωπινη λογικη και συναισθημα...Όλα χρειαζονται και είναι η προικα μας απο τη φυση για να επιβιωσουμε στους κινδυνους του περιβαλλοντος,και πρεπει να τα σεβομαστε...Χωρις αυτα δεν θα υπηρχαμε τωρα ...Θα είχαμε γινει γευμα των αγριων θηριων εδω και εκατομμυρια χρονια......(αν χαθεις σε καμια ζουγκλα ή δασος να δουμε πως θα επιβιωσεις χωρις τα πρωταρχικα ενστικτα...)


Και τα υπολοια ζωα βεβαια έχουν και λογικη και συναισθημα περα απο ενστικτο(απλα πιο πρωτογονα απο μας)Όσοι έχουν κατοικιδια το ξερουν αυτο...Η αγαπη του σκυλου πχ είναι παροιμιωδης...Είναι εξαιρετικα εγωιστικο για τον ανθρωπο να λεει ότι τα υπολοιπα ζωα έχουν μονο ένστικτο,ενω εγω έχω μονο τη λογικη....Λιγη ταπεινοτητα και μετριοπαθεια ως μερη του οικοσυστηματος και του ζωικου βασιλειου δεν θα έβλαπτε να έχουμε...Γιαυτο καταντησαμε έτσι τη γη και τα είδη της...Γιατι θεωρουμε τον εαυτο μας ΤΟΣΟ ανωτερο απο όλα τα άλλα ζωα:mad::hmm:Εμεις οι "πολιτισμενοι " τρομαρα μας...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Νομίζω ότι το είπα κάπου πρίν αυτό, ότι στις φάσεις μεγαλωματος ενός παιδιού μπορείς να παρατηρήσεις το πέρασμα από το ζώο στον άνθρωπο, και την έξέλιξη μας απο την αρχή της έως σήμερα. Βεβαια πολλοί, σ'αυτήν την πορεία, ακόμη και ενήλικες, δεν έχουν ξεπεράσει σε χρονική εξέλιξη το μεσαίωνα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σαφως!Το πρωτο περπατημα του μωρου στα δυο ποδια είναι η συντομη εκδοση αυτου που εκανε ο άνθρωπος στην εξελιξη του απο πίθηκος,πριν απο εκατομμυρια χρονια...Θυμαστε στην τουρκια που λογω αιμομειξιων μια οικογενεια δεν εξελιχθηκε ο εγκεφαλος της και περπατουσε στα τεσσερα?
Η στιγμη που το μωρο παταει στα δυο ,αν το σκεφτεις και το μελετησεις καλα ,θα ανατριχιασεις με τη σημαντικοτητα και την κοσμοιστορικοτητα αυτου του γεγονοτος για την εξελιξη του ανθρωπου..Μολις σηκωθηκαμε στα δυο γιναμε ουσιαστικα ανθρωποι ελευθερωνοντας τα χερια που θα δημιουργησουν το κοσμο που βλεπουμε σημερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Εγώ πάντως φρικάρισα εντελώς με την υπόθεση της ομιλίας. Κάνουμε όλοι σαν τα ζώα, για κανα χρόνο και ξαφνικά..... "μπαμπά" !!! Πώς γίνεται αυτό; Θυμάμαι που αναρωτιόμουν,άν έβαζα έναν ουρακοτάγκο και του μιλούσα τόσες ώρες όσες μιλούσαμε εγώ και η γυναίκα μου στου γιούς μας, άραγε θα μιλούσε; Μάλλον πάντως διαθέτουμε ανώτερο εγκέφαλο, ιδιαίτερο. Απο την άλλη, το ντι εν έι μας λέει, διαφέρει απο αυτό των πιθήκων μόνο κατα 1-2% !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Εγώ πάντως φρικάρισα εντελώς με την υπόθεση της ομιλίας. Κάνουμε όλοι σαν τα ζώα, για κανα χρόνο και ξαφνικά..... "μπαμπά" !!! Πώς γίνεται αυτό; Θυμάμαι που αναρωτιόμουν,άν έβαζα έναν ουρακοτάγκο και του μιλούσα τόσες ώρες όσες μιλούσαμε εγώ και η γυναίκα μου στου γιούς μας, άραγε θα μιλούσε; Μάλλον πάντως διαθέτουμε ανώτερο εγκέφαλο, ιδιαίτερο. Απο την άλλη, το ντι εν έι μας λέει, διαφέρει απο αυτό των πιθήκων μόνο κατα 1-2% !

Ναι, όμως διαφέρει σε βασικές λειτουρίες...:confused:
Αν πιστεύεις εσύ ο ίδιος ότι τα παιδιά σου είναι μικρά γκρέμλιν που προσπαθούν να γίνουν άνθρωποι τότε...κρίμα!!

Γενικά το ξύλο δεν νομίζω ότι βοηθά και πολύ...ακόμα και αν τα πιτσιρίκια δείχνουν να συμορφώνονται εξωτερικά, μέσα τους θα έχουν κάτι ψυχολογικά τραύματα νααααααα-με το συμπάθειο! Πολύ αποτελεσματική σαν μέθοδος βρίσκω τις ''ματιές''...εγώ απ' ότι θυμάμαι δεν έφαγα ποτέ ξύλο όταν ήμουν μικρή-ή τουλάχιστον τίποτα το άξιο μνήμης-αλλά μόλις μου έριχνε η μαμά μου την ματιά ''αυτό που έκανες, να μην το ξανακάνεις'' γινόμουν κότα...:P

Και το ίδιο κάνω και τώρα με την ξαδέρφη μου που είναι 5...τις προάλλες ενώ όλοι ήμασταν στο σαλόνι πήγε στο δωμάτιο μου-ως συνήθως για να σκαλίσει τα καλλυντικά μου- και στην προσπάθεια της να πιάσει την κολόνια μου από το ράφι, της έπεσε και έσπασε!

Άμα είχε πέσει της μάνας μου ή της αδερφής μου θα είχε γίνει σκοτωμός αλλά στο πιτσιρίκι τι να πώ...Με είδε ότι στεναχωρήθηκα και άρχισε τα κλάματα-σύνηθες τακτική...αλλά εκεί είναι που πρέπει να κρατήσεις χαρακτήρα και να μην λακίσεις-γύρισα λοιπόν και της είπα με πολύ σοβαρό ύφος ότι από εδώ και πέρα δεν θα της ξαναφτιάξω τα μαλλιά ούτε θα της ξαναβάλω κραγιόν γιατί αυτά είναι για μεγάλα κορίτσια και αυτή φέρεται σαν νήπιο...
Ε, από τότε είναι παναγία σας λέω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ πάντως φρικάρισα εντελώς με την υπόθεση της ομιλίας. Κάνουμε όλοι σαν τα ζώα, για κανα χρόνο και ξαφνικά..... "μπαμπά" !!! Πώς γίνεται αυτό; Θυμάμαι που αναρωτιόμουν,άν έβαζα έναν ουρακοτάγκο και του μιλούσα τόσες ώρες όσες μιλούσαμε εγώ και η γυναίκα μου στου γιούς μας, άραγε θα μιλούσε; Μάλλον πάντως διαθέτουμε ανώτερο εγκέφαλο, ιδιαίτερο. Απο την άλλη, το ντι εν έι μας λέει, διαφέρει απο αυτό των πιθήκων μόνο κατα 1-2% !


Το όποιο 1-2% βεβαια κανει όλη τη διαφορα.......................
Ο εγκεφαλος μας είναι ετοιμος προκατασκευασμενος για να μιλησει...
Απο τον ουρακοταγκο που λες (ή καποιο άλλο έιδος πιθηκου) εξελιχθηκε ο άνθρωπος...
Οποτε το "μπαμπα" που ακους και χαμογελας απορωντας...χρειαστηκε εκατονταδες εκατομμυρια χρονια για μπορεσει να βγει απο το στομα του πολυτιμου παιδιου σου...Απλα μπροστα σου βλεπεις "το έργο,τη συνταγη' έτοιμη....ούτε μπορωντας ίσως να φανταστεις τις περιπετειες του ανθρωπου στα βαθη του χρονου για να μπορεσει να μιλησει..

Με απλα λογια αν στον ουρακοταγκο που λες του μιλας για μερικα εκατομμυρια χρονια ,ίσως να αρχισει να μιλαει σαν άνθρωπος...:D:D:P


και τις είπα με πολύ σοβαρό ύφος ότι από εδώ και πέρα δεν θα της ξαναφτιάξω τα μαλλιά ούτε θα της ξαναβάλω κραγιόν γιατί αυτά είναι για μεγάλα κορίτσια και αυτή φέρεται σαν νήπιο...

Αυτη η τιμωρια δεν νομιζω να λειτουργησει για τα παιδια του Buggs...:P:P:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top