• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Βιταμίνες και συμπληρώματα διατροφής

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα κοινότητα. Παίρνετε βιταμίνες, διαφορα συμπληρωματα διατροφης κλπ;
κι αν ναι, τι μαρκες; τυπου μολερες κλπ;
 

KaterinaL

Νεοφερμένος

Η KaterinaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλησπέρα κοινότητα. Παίρνετε βιταμίνες, διαφορα συμπληρωματα διατροφης κλπ;
κι αν ναι, τι μαρκες; τυπου μολερες κλπ;
Καλησπέρα,
Αυτή την περίοδο παίρνω σίδηρο, συγκεκριμένα το SiderAL Folicο και βιταμίνη Β12. Τα παραθέτω και σε φωτογραφία
 

Συνημμένα

  • DA435687-2466-4A22-AA73-F8DB27BDD7B5.jpeg
    DA435687-2466-4A22-AA73-F8DB27BDD7B5.jpeg
    2.1 MB · Εμφανίσεις: 198

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για το σεντρουμ τι γνωμη εχεις; το επαιρνες ποτε; για πολυβιταμινη ψαχνομαι.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
για το σεντρουμ τι γνωμη εχεις; το επαιρνες ποτε; για πολυβιταμινη ψαχνομαι.
το επαιρνα στις εξεταστικες,απλα ρωτησε και το φαρμακοποιο σου,αν υπαρχει προβλημα θυροειδη για παραδειγμα δεν πρεπει να παιρνεις βιταμινες με ενσωματωμενο ιωδιο.Οποτε δεν ειναι καραμελες οι βιταμινες ρωταμε το γιατρο μας ή το φαρμακοποιο μας,πχ καποιες εχουν συστατικα που μπορει ο αλλος να ειναι αλλεργικος καταλαβες.
Αλλα αν δεν εχεις τιποτα απο τα αυτα το σεντρουμ ειναι μια καλα ανεκτη βιταμινη.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
για το σεντρουμ τι γνωμη εχεις; το επαιρνες ποτε; για πολυβιταμινη ψαχνομαι.

Πολυβιταμίνη γιατί; Συνήθως έχουμε έλλειψη σε 1-2 βιταμίνες τις οποίες μπορεί να βρεις και σε ξεχωριστό προϊόν, καταλληλότερο για τις ανάγκες του οργανισμού σου. Προσωπικά μόνο βιταμίνη C παίρνω (του Κορρέ μ' αρέσουν πολύ) και συμπληρώματα σιδήρου (Legofer γιατί το ferragluc με ενοχλεί) για 3-6 μήνες τον χρόνο, επειδή έχω έλλειψη από μικρή. Από πολυβιταμίνες έπαιρνα κάποτε τις Centrum για γυναίκες και καλά για τόνωση αλλά δεν έκαναν κάτι και λογικό αφού δεν έχω έλλειψη βιταμινών γενικά. Εξετάσεις αίματος έχεις κάνει; Αισθάνεσαι κόπωση, χάνεις μαλλιά, σπάνε τα νύχια σου; Γιατί ψάχνεσαι;
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολυβιταμίνη γιατί; Συνήθως έχουμε έλλειψη σε 1-2 βιταμίνες τις οποίες μπορεί να βρεις και σε ξεχωριστό προϊόν, καταλληλότερο για τις ανάγκες του οργανισμού σου. Προσωπικά μόνο βιταμίνη C παίρνω (του Κορρέ μ' αρέσουν πολύ) και συμπληρώματα σιδήρου (Legofer γιατί το ferragluc με ενοχλεί) για 3-6 μήνες τον χρόνο, επειδή έχω έλλειψη από μικρή. Από πολυβιταμίνες έπαιρνα κάποτε τις Centrum για γυναίκες και καλά για τόνωση αλλά δεν έκαναν κάτι και λογικό αφού δεν έχω έλλειψη βιταμινών γενικά. Εξετάσεις αίματος έχεις κάνει; Αισθάνεσαι κόπωση, χάνεις μαλλιά, σπάνε τα νύχια σου; Γιατί ψάχνεσαι;
Νιώθω αρκετές μέρες τη βδομάδα κόπωση και αρκετά συχνά σιναχώνομαι
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Νιώθω αρκετές μέρες τη βδομάδα κόπωση και αρκετά συχνά σιναχώνομαι
δε βοηθανε οι βιταμινες με αυτο που γραφεις.
Προηγειται ο γιατρος που θα σε εξετασει και θα σου πει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δε βοηθανε οι βιταμινες με αυτο που γραφεις.Βοηθανε αλλα δεν ειναι πανακεια οι βιταμινες για το οτιδηποτε.
Μονο κατοπιν συμβουλης ιατρου,εγραψα και πιο πανω
Προηγειται ο γιατρος που θα σε εξετασει και θα σου πει.
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δε βοηθανε οι βιταμινες με αυτο που γραφεις.
Προηγειται ο γιατρος που θα σε εξετασει και θα σου πει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Λες να κάνω εξέταση αίματος; Και μετά σε τι γιατρό να πάω;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Λες να κάνω εξέταση αίματος; Και μετά σε τι γιατρό να πάω;
θα πας πρωτα στον παθολογο και θα σου πει αυτος τι ακριβως.
Καλο ειναι να κανουμε ενα τσεκ απ στο γιατρο οποτε θα ξερουμε και τι μας λειπει ή αν χρειαζομαστε κατι καταλαβες.
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα πας πρωτα στον παθολογο και θα σου πει αυτος τι ακριβως.
Καλο ειναι να κανουμε ενα τσεκ απ στο γιατρο οποτε θα ξερουμε και τι μας λειπει ή αν χρειαζομαστε κατι καταλαβες.
Οκ ευχαριστώ και πάλι
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Μεγαλε πρωτα πηγαινε κανε εξετασεις αιματος να δεις τι ελειψης εχεις !Αν δεν εχεςι ελλειψη θα κανεις περισσοτερο κακο απ οσο καλο νομιζεις οτι θα κανεις
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Νιώθω αρκετές μέρες τη βδομάδα κόπωση και αρκετά συχνά σιναχώνομαι

Θα συμφωνήσω κι εγώ στις γενικές εξετάσεις αίματος και την επίσκεψη σε παθολόγο. Μπορεί να είναι κάτι τελείως άσχετο, όπως εγώ που έβηχα συνεχώς κι έπαιρνα τα Singulair της μάνας μου (για αλλεργικό άσθμα είναι), ενώ τελικά προερχόταν απ' το στομάχι μου και χρειαζόμουν Losec. Όλοι έχουμε την τάση να καταπολεμάμε τα συμπτώματα, ενώ το σωστό είναι να βρίσκουμε την αιτία πρώτα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω κι εγώ στις γενικές εξετάσεις αίματος και την επίσκεψη σε παθολόγο. Μπορεί να είναι κάτι τελείως άσχετο, όπως εγώ που έβηχα συνεχώς κι έπαιρνα τα Singulair της μάνας μου (για αλλεργικό άσθμα είναι), ενώ τελικά προερχόταν απ' το στομάχι μου και χρειαζόμουν Losec. Όλοι έχουμε την τάση να καταπολεμάμε τα συμπτώματα, ενώ το σωστό είναι να βρίσκουμε την αιτία πρώτα.
ακριβως συμφωνω.Δεν κανουμε πειραματα στο αγνωστο.Παντα προηγειται η γνωμη του γιατρου που θα μας κατατοπισει σχετικα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νιώθω αρκετές μέρες τη βδομάδα κόπωση και αρκετά συχνά σιναχώνομαι

Σταμάτα να τρως σόγια, ξεκινά να λατρεύεις το σίδερο καθημερινά, φάε κρέας και άκου Man O War μέρα παρά μέρα.


Από συμπληρώματα παίρνω ω3 κάθε μέρα για να λειτουργεί το κεφάλι, C γιατί έχει υπέροχη γευση και δεν τρώω
γενικά φρούτα, D και Boron.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οι υδατοδιαλυτες βιταμινες δεν κανουν κακο αν παρεις, ακομα και σε μεγαλη ποσοτητα. Απλα θα παραγεις ακριβα ουρα :lol:
Κανε εξετασεις και δες τι σου λειπει. Εγω δεν εχω ελλειψεις αλλα παιρνω:
2000IU vit D (Οκτ-Απρ οταν η UVB ειναι κατω απο 3 ή οταν ειναι πανω απο 3 το καλοκαιρι και δεν βγω στον ηλιο για μιση ωρα στον ηλιο)
500mg vit C + zinc (επειδη δεν τρωω φρουτα και απο τα λαχανικα δε νομιζω να παιρνω αρκετη)
150-300mg Mg (αν ιδρωσω πολυ θα παρω 300, αν δεν γυμναστω δεν παιρνω καθολου)
Multivitamins (δεν περιεχουν σε μεγαλες δοσεις βιταμινες, πχ 15mg vit C, 100% folate, 100IU vit D, ιωδιο, κτλ)
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Λες να κάνω εξέταση αίματος; Και μετά σε τι γιατρό να πάω;
Πάνε σε ένα γενικό γιατρό ή παθολόγο (ή καρδιολόγο που αν δεν κάνω λάθος μπορεί άνετα να γράψει πάρα πολλές εξετάσεις) και πες του να σου γράψει και για σίδηρο και για φερριτινη, Β12, βιταμίνη D +γενική αίματος+γενική ούρων+ τα γενικά βιοχημικά που γράφουν (κάλιο, νάτριο, τρανσαμινασες,. τριγλυκερίδια κλπ). Αν θέλεις να κάνεις και ένα check up τον θυρεοειδή μία TSH, Τ3, Τ4 είναι οκ για πρώτη φάση(ο γενικός γιατρός νομίζω μπορεί νά σού γράψει μόνο την πρώτη). Από αυτά τα βασικά ξεκινας και μετά βλέπεις τί θα κάνεις. Ελπίζω να μην παρέλειψα κάτι, αλλά και να το έκανα ο γιατρός σου, ανάλογα και με το ιστορικό σου θα γνωρίζει πώς να σε κατευθύνει.
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν ζητάς μια γενική αίματος συμπεριλαμβάνονται ΟΛΑ;; Όλα όσα μπορούμε να δούμε δηλαδή μέσω του αίματος;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Όταν ζητάς μια γενική αίματος συμπεριλαμβάνονται ΟΛΑ;; Όλα όσα μπορούμε να δούμε δηλαδή μέσω του αίματος;
οχι καποιες ειναι πιο εξειδικευμενες εξετασεις με την εννοια δεν συμπεριλαμβανονται στη γενικη αιματος
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top