Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,825 μηνύματα.
Μαύρο σε όλα τα κόμματα μαζί.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Έχω πρόβλημα με τους φόρους και με την ύπαρξη του κράτους γενικά. Όμως δεν τα βάζω με τους φοιτητές και γενικά με ομάδες που στοχοποιεί ή κάθε εξουσία. Εσύ σαν πιστός ανκαπ εξακολουθείς να έχεις εμμονή με την εξουσία του κράτους αλλά έχεις ιδιαίτερη αδυναμία και συμπάθια στην οικονομία της ''ελεύθερης'' αγοράς. Σιχαινόσαστε την μια καταπιεστική εξουσία (κράτος) και θέλετε να την αντικαταστήσετε με μια άλλη. Μάλιστα.
Εχεις τοσο προβλημα που συνεχεια κλαψουριζεις για χρηματοδοτιση και να κρατικοποιηθει κατι για να το παιρνεις δωρεαν ή οπως σου αρεσει. Σαν το Γκαντι στο civilization που παθαινε integer overflow και απο πασιφιστης γινοταν πολεμοχαρης. Εμενα το συμπερασμα μου ειναι οτι θεμελιωδως δεν εχεις κανενα προβλημα, το πετας σε ενα κουτακι που το βαφτησες "ανθρωπινα δικαιωματα" για να εισαι ενταξει και οταν δεν γινεται κατι που σου αρεσει μιλας για φασισμους. Αν ομως το ζητημα το αντιμετωπιζεις βασει αρχης, τοτε μαλλον θα ισχυει και στις περιπτωσεις που δεν θελεις να πληρωνεις τα κερατιληκια για τον καθε Μαρινακη, αλλα μαλλον και για το ζητημα της φοιτησης.
Τα περι στοχοποιησης ειναι παπαριες και γενικα μιλας τωρα ωρα με ενα υφος λες και ερχεται καποιος και κατι που "σου ανηκει" στο παιρνει ή σου λεει τι μπορεις να κανεις με αυτο. Ουτε ισχυει αυτο, ουτε ειναι παραλογο το να υπαρχουν υποχρεωσεις απο τους αλλους που πληρωνουν ή αυτον που και εσυ ο ιδιος θελεις να τρεχει την εκπαιδευση. Αν καναντε μαθηματα μεταξυ σας οι αναρχικοι σε καμια τρωγλη και σας ελεγε καποιος τι και πως μπορειτε να διδασκετε, τοτε θα ειχες δικιο. Δεν ειναι ζητημα να τα βαζεις με καποιον, αλλα να μπει μια σειρα, γιατι μου φαινεται πως μερικα ατομα εχουν παρεξηγησει καποια πραγματα
Για τα υπολοιπα περι αντικαταστασης εξουσιας, αφενως γελαω που μου το λεει ενας κομμουνιστης, αφετερου ακομα νιωθω secondhand embarassment για τις παιδιαριστικες λογικες σου για την εξουσια
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Εχεις τοσο προβλημα που συνεχεια κλαψουριζεις για χρηματοδοτιση και να κρατικοποιηθει κατι για να το παιρνεις δωρεαν ή οπως σου αρεσει. Σαν το Γκαντι στο civilization που παθαινε integer overflow και απο πασιφιστης γινοταν πολεμοχαρης. Εμενα το συμπερασμα μου ειναι οτι θεμελιωδως δεν εχεις κανενα προβλημα, το πετας σε ενα κουτακι που το βαφτησες "ανθρωπινα δικαιωματα" για να εισαι ενταξει και οταν δεν γινεται κατι που σου αρεσει μιλας για φασισμους. Αν ομως το ζητημα το αντιμετωπιζεις βασει αρχης, τοτε μαλλον θα ισχυει και στις περιπτωσεις που δεν θελεις να πληρωνεις τα κερατιληκια για τον καθε Μαρινακη, αλλα μαλλον και για το ζητημα της φοιτησης.
Δεν έχεις καταλάβει βασικά πράγματα. Είμαι ενάντια στο κράτος, όχι στα αγαθά τα οποία είναι απαραίτητα για την σωματική και πνευματική υγεία του ανθρώπου (μόρφωση, ιατρική περίθαλψη κλπ). Δυστυχώς αυτά παρέχονται από το κράτος. Ελπίζω κάποια στιγμή η ανθρωπότητα να αποτινάξει το παράσιτο του κράτους αλλά και του καπιταλισμού και να αυτο-οργανωθεί μόνη της, χωρίς νταβατζίδες. Το επόμενο επιχείρημα σου ποιο είναι; Ότι δεν είμαι πιστός στην ιδεολογία μου επειδή αγοράζω προϊόντα και εχω υπολογιστή ο οποίος φτιάχτηκε από μια καπιταλιστική εταιρία ; Ή όταν αρρωστήσω, να μην πάω σε ένα κρατικό νοσοκομείο επειδή πρέπει να περιμένω την επανάσταση πρώτα που θα καταργήσει το κράτος; Μάντεψε, δεν έχω άλλη επιλογή. Είμαι αναγκασμένος να προσαρμοστώ σε ένα οικονομικό και πολιτικό σύστημα το οποίο μου το φορέσαν. Και επειδή είμαι σίγουρος ότι θα μου πεις να πάω εγώ και το συνάφι μου στο βουνό και να αυτο-οργανωθούμε μόνοι μας, πρέπει να σου πω πως δεν έχω διάθεση να πεθάνω από ένα τσίμπημα εντόμου ή να φαγωθώ από ένα άγριο ζώο.
Τα περι στοχοποιησης ειναι παπαριες και γενικα μιλας τωρα ωρα με ενα υφος λες και ερχεται καποιος και κατι που "σου ανηκει" στο παιρνει ή σου λεει τι μπορεις να κανεις με αυτο. Ουτε ισχυει αυτο, ουτε ειναι παραλογο το να υπαρχουν υποχρεωσεις απο τους αλλους που πληρωνουν ή αυτον που και εσυ ο ιδιος θελεις να τρεχει την εκπαιδευση. Αν καναντε μαθηματα μεταξυ σας οι αναρχικοι σε καμια τρωγλη και σας ελεγε καποιος τι και πως μπορειτε να διδασκετε, τοτε θα ειχες δικιο. Δεν ειναι ζητημα να τα βαζεις με καποιον, αλλα να μπει μια σειρα, γιατι μου φαινεται πως μερικα ατομα εχουν παρεξηγησει καποια πραγματα
Πάντως είναι ειρωνικό που βγάζεις σπυριά με οποιαδήποτε παρέμβαση του κράτους στην ζωή των ανθρώπων αλλά εδώ είναι οκ ο μεγάλος νταβατζής να επιβάλλει περιορισμούς. Μάλιστα.
Προφανώς θες ένα καθεστώς στο οποίο κυριαρχεί η απόλυτη ανισότητα, μια ζωώδης κατάσταση στην οποία τίποτα δεν σου ''ανήκει'', κανένα βασικό αγαθό δεν θα πρέπει να παρέχεται ούτε να θεωρείται δεδομένο (ούτε καν να ορίσεις τον χρόνο στον οποίο θα μπορέσεις να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου) με λίγα λόγια, να επιβιώνει μόνο εκείνος ο οποίος έχει φράγκα και μπορεί να ικανοποιήσει τις ανάγκες του. Να πάμε ακόμα πιο πίσω από την Γαλλική επανάσταση, ένα είδος οικονομικής μοναρχίας (ή καλύτερα, καπιταλισμός χωρίς λουρί) μέσα στο οποίο ακόμα και πιο λίγα άτομα από ότι σήμερα θα έχει πρόσβαση σε αγαθά. Οκ, το καταλάβαμε, τίποτα δεν ανήκει σε κανέναν, κανένα ηθικό δικαίωμα για πρόσβαση σε βασικά αγαθά δεν υπάρχει παρά μόνο εκείνο της ατομικής ιδιοκτησίας.
Για τα υπολοιπα περι αντικαταστασης εξουσιας, αφενως γελαω που μου το λεει ενας κομμουνιστης, αφετερου ακομα νιωθω secondhand embarassment για τις παιδιαριστικες λογικες σου για την εξουσια
Μου είναι αδιάφορο τη νιώθεις για εμένα αλλά και γενικά για τα συναισθήματα σου. Γράφε με επιχειρήματα.

Θα μπορούσα να ξεκινήσω από τον Προντουν και να καταλήξω στον Φουκου αλλά θα σπαταλήσω ψηφιακό μελάνι και μάλλον δεν θα γίνω κατανοητός. Για εσένα καταπιεστική εξουσία είναι μόνο το κράτος αλλά όχι ο κάθε άρπαγας aka καπιταλιστής ο οποίος με στόχο το κέρδος και όχι της ανάγκες της κοινωνίες οργανώνει την παραγωγή. Εξουσία για εσένα δεν είναι οι τεράστιες εταιρίες (amazon, apple) οι οποίες αναγκάζουν τους εργαζόμενους τους να δουλεύουν σε απαράδεκτες συνθήκες με πενιχρούς μισθούς. Εξουσία για εσένα δεν είναι η κάθε εταιρία η οποία διαλύει φυσικά οικοσυστήματα για να εκμεταλλευτεί τους φυσικούς πόρους.

Εξουσία δεν είναι μόνο οι φόροι αλλά η επιβολή της θέλησης (με τους τρόπους που ανάφερα πιο πάνω) του κάθε παράσιτου που παριστάνει τον ''επιχειρηματία''. Είναι κάτι πολύ περισσότερο αλλά οι ανκαπ αποδέχεστε όλα τα παραπάνω χωρίς κανένα πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχουμε νέα στην υπόθεση Κολωνού.

Απ' ότι φαίνεται Συριζο-στελεχος επικοινωνούσε με την 12χρονη.

Κανένα πλυντήριο και καμιά κάλυψη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Δεν έχεις καταλάβει βασικά πράγματα. Είμαι ενάντια στο κράτος, όχι στα αγαθά τα οποία είναι απαραίτητα για την σωματική και πνευματική υγεία του ανθρώπου (μόρφωση, ιατρική περίθαλψη κλπ). Δυστυχώς αυτά παρέχονται από το κράτος. Ελπίζω κάποια στιγμή η ανθρωπότητα να αποτινάξει το παράσιτο του κράτους αλλά και του καπιταλισμού και να αυτο-οργανωθεί μόνη της, χωρίς νταβατζίδες. Το επόμενο επιχείρημα σου ποιο είναι; Ότι δεν είμαι πιστός στην ιδεολογία μου επειδή αγοράζω προϊόντα και εχω υπολογιστή ο οποίος φτιάχτηκε από μια καπιταλιστική εταιρία ; Ή όταν αρρωστήσω, να μην πάω σε ένα κρατικό νοσοκομείο επειδή πρέπει να περιμένω την επανάσταση πρώτα που θα καταργήσει το κράτος; Μάντεψε, δεν έχω άλλη επιλογή. Είμαι αναγκασμένος να προσαρμοστώ σε ένα οικονομικό και πολιτικό σύστημα το οποίο μου το φορέσαν. Και επειδή είμαι σίγουρος ότι θα μου πεις να πάω εγώ και το συνάφι μου στο βουνό και να αυτο-οργανωθούμε μόνοι μας, πρέπει να σου πω πως δεν έχω διάθεση να πεθάνω από ένα τσίμπημα εντόμου ή να φαγωθώ από ένα άγριο ζώο.

Πάντως είναι ειρωνικό που βγάζεις σπυριά με οποιαδήποτε παρέμβαση του κράτους στην ζωή των ανθρώπων αλλά εδώ είναι οκ ο μεγάλος νταβατζής να επιβάλλει περιορισμούς. Μάλιστα.
Προφανώς θες ένα καθεστώς στο οποίο κυριαρχεί η απόλυτη ανισότητα, μια ζωώδης κατάσταση στην οποία τίποτα δεν σου ''ανήκει'', κανένα βασικό αγαθό δεν θα πρέπει να παρέχεται ούτε να θεωρείται δεδομένο (ούτε καν να ορίσεις τον χρόνο στον οποίο θα μπορέσεις να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου) με λίγα λόγια, να επιβιώνει μόνο εκείνος ο οποίος έχει φράγκα και μπορεί να ικανοποιήσει τις ανάγκες του. Να πάμε ακόμα πιο πίσω από την Γαλλική επανάσταση, ένα είδος οικονομικής μοναρχίας (ή καλύτερα, καπιταλισμός χωρίς λουρί) μέσα στο οποίο ακόμα και πιο λίγα άτομα από ότι σήμερα θα έχει πρόσβαση σε αγαθά. Οκ, το καταλάβαμε, τίποτα δεν ανήκει σε κανέναν, κανένα ηθικό δικαίωμα για πρόσβαση σε βασικά αγαθά δεν υπάρχει παρά μόνο εκείνο της ατομικής ιδιοκτησίας.

Μου είναι αδιάφορο τη νιώθεις για εμένα αλλά και γενικά για τα συναισθήματα σου. Γράφε με επιχειρήματα.

Θα μπορούσα να ξεκινήσω από τον Προντουν και να καταλήξω στον Φουκου αλλά θα σπαταλήσω ψηφιακό μελάνι και μάλλον δεν θα γίνω κατανοητός. Για εσένα καταπιεστική εξουσία είναι μόνο το κράτος αλλά όχι ο κάθε άρπαγας aka καπιταλιστής ο οποίος με στόχο το κέρδος και όχι της ανάγκες της κοινωνίες οργανώνει την παραγωγή. Εξουσία για εσένα δεν είναι οι τεράστιες εταιρίες (amazon, apple) οι οποίες αναγκάζουν τους εργαζόμενους τους να δουλεύουν σε απαράδεκτες συνθήκες με πενιχρούς μισθούς. Εξουσία για εσένα δεν είναι η κάθε εταιρία η οποία διαλύει φυσικά οικοσυστήματα για να εκμεταλλευτεί τους φυσικούς πόρους.

Εξουσία δεν είναι μόνο οι φόροι αλλά η επιβολή της θέλησης (με τους τρόπους που ανάφερα πιο πάνω) του κάθε παράσιτου που παριστάνει τον ''επιχειρηματία''. Είναι κάτι πολύ περισσότερο αλλά οι ανκαπ αποδέχεστε όλα τα παραπάνω χωρίς κανένα πρόβλημα.
Αρχικά όπως σου έχω ξαναπεί έχεις εντελώς άγνοια της οικονομικής ιστορίας , αν ήξερες έστω και λίγο οικονομία θα είχες γνώση την πρόοδο που έκανε το οικονομικό σύστημα από την περίοδο της δημουργιας του συστήματος της αγοράς (εποχές Adam smith ) μέχρι και σήμερα. Θα ήξερες ότι ο μέσος εργάτης από εκεί που ήταν δουλοπάροικος σε τσιφλίκια / αρχοντικά χωρίς μισθό σήμερα έχει καταφέρει να παίρνει ένα αξιοπρεπές εισόδημα (όχι τεράστιο ) το οποίο του επιτρέπει να έχει ένα σπίτι , αυτοκίνητο , να έχει τα βασικά για εκείνον και την οικογένεια του. Όλα αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά η ιστορία και η στατιστική οι οποίες δείχνουν την εκτιναξη του ΑΕΠ, του βιοτικού επιπέδου , τον διπλασιασμό του προσδόκιμου ζωής καθώς και η μείωση της παγκόσμιας φτώχειας από το 70% στο 15%. Αν τώρα για εσένα αυτά δεν σου λένε τίποτα απλά δεν έχεις επαφή με την πραγματικότητα.

Μιλας συνέχεια για ένα σύστημα που έχεις φτιάξει στο μυαλό σου χωρίς να ξέρεις ούτε εσυ ο ίδιος τι σύστημα είναι αυτό. Έχεις μιλήσει αρκετές φορές για αναρχία , καταστροφή ιδιωτικής και δημόσιας περιουσίας και γενικά για κάθε είδους αναρχία που υπάρχει με αποτέλεσμα να έχεις χάσει κάθε είδους αξιοπιστία προς τους συνομιλητές σου. Ακόμα και να υποθέσουμε ότι έχεις σκεφτεί ένα νέο σύστημα από την στιγμή που έχεις εκφράσει τόσο τερατώδη πράγματα δεν μπορεί να σε δει κανείς σοβαρά. Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι θέλεις να πάμε πίσω στην μεσαιωνική εποχή , καθώς αυτά που λες δεν στέκουν στην πραγματικότητα. Μιλάς και λες ότι θέλεις μια κοινωνία χωρίς επιχειρήσεις και κράτος . Άρα να φανταστώ ότι αν δεν υπάρχουν επιχειρήσεις στο σύστημα που μας λες εσυ και εγώ θα φτιάχνουμε τα προϊόντα μόνοι μας ;; Θα φτιάχνεις εσυ μόνος σου το αυτοκίνητο και το smartphone σου;; Αν ναι τότε να φανταστώ ακυρώνεις τον καταμερισμό εργασίας ο οποίος έφερε την ραγδαία ανάπτυξη της παραγωγικότητας τα τελευταία 200 χρόνια. Μετά να δεν υπάρχει κράτος ποιος θα σε προστατεύει από εξωτερικές απειλές , εσωτερικούς κινδύνους και την ανομία;; Ποιος θα σου παρέχει την υγεία ;;Η να φανταστώ ότι η ζούγκλα για εσένα είναι οκ;; Γενικά ο τρόπος που οραματίζεσαι τον κόσμο είναι από επικίνδυνο έως αυτοκτονικό και ευτυχώς οι ιδέες σου δεν θα γίνουν πραγματικότητα από καμία κυβέρνηση σε καμία χώρα του πλανήτη.

Τέλος μια παρατήρηση , επειδή λες συνέχεια για τους μισθούς πείνας σε Apple, Amazon , Microsoft κτλ να σε ενημερώσουμε ότι ο μέσος μισθός της Apple είναι 72.000$ το χρόνο , μισθός δηλαδή που είναι 7 φορές πάνω από το μέσο μισθό των Ελλήνων. Αν πάλι αναφέρεσαι στα παιδιά που φτιάχνουν τα προϊόντα της να σε ενημερώσουμε ότι δεν είναι η Apple εκεί υπεύθυνη αλλά η Foxconn που είναι εταιρεία με έδρα την Κίνα. Γενικά γενικεύεις τα πράγματα χωρίς να ισχύουν , δεν μπορείς μα μου λες ότι σε μεγάλες πολυεθνικές οι εργαζόμενοι πεινάνε , δεν μπορείς να μας λες ότι το σύστημα της αγοράς είναι αποτυχημένο όταν του ότι έχεις όλα αυτά το αγαθά δίπλα σου είναι αποτέλεσμα της αγοράς. Μας μιλάς για ένα σύστημα που μόνο σε κάποιον αλλον πλανήτη θα ήταν εφικτό. Βέβαια για να είμαι δίκαιος προς εσένα δεν ξέρω το σύστημα θέλεις καθώς δεν μας το έχεις αναλύσει ποτέ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχουμε νέα στην υπόθεση Κολωνού.

Απ' ότι φαίνεται Συριζο-στελεχος επικοινωνούσε με την 12χρονη.

Κανένα πλυντήριο και καμιά κάλυψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Αρχικά όπως σου έχω ξαναπεί έχεις εντελώς άγνοια της οικονομικής ιστορίας , αν ήξερες έστω και λίγο οικονομία θα είχες γνώση την πρόοδο που έκανε το οικονομικό σύστημα από την περίοδο της δημουργιας του συστήματος της αγοράς
Έχω γνώση απλώς δεν συμφωνώ με αυτά που λέτε μεταξύ σας οι δεξιοί φιλελεύθεροι για να δικαιολογήσετε ένα καταπιεστικό οικονομικό σύστημα. Ολόκληρη η οικονομική ''επιστήμη'' (γελάει η φυσική η βιολογία και οι άλλες πραγματικές επιστήμες) αυτό κάνει, δικαιολογεί τον καπιταλισμό. Από την άλλη, εξακολουθείς να έχεις άγνοια στις άλλες βασικές ιδεολογίες οπότε συζήτηση δεν μπορεί να γίνει.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Έχω γνώση απλώς δεν συμφωνώ με αυτά που λέτε μεταξύ σας οι δεξιοί φιλελεύθεροι για να δικαιολογήσετε ένα καταπιεστικό οικονομικό σύστημα. Ολόκληρη η οικονομική ''επιστήμη'' (γελάει η φυσική η βιολογία και οι άλλες πραγματικές επιστήμες) αυτό κάνει, δικαιολογεί τον καπιταλισμό. Από την άλλη, εξακολουθείς να έχεις άγνοια στις άλλες βασικές ιδεολογίες οπότε συζήτηση δεν μπορεί να γίνει.
Πώς γίνεται καταπιεστική μία κατ' υπόθεση ελεύθερη αγορά;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Εντωμεταξυ οι χώρες με ελεύθερη αγορα ειναι συνήθως από τις πιο φιλελεύθερες κοινωνικά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Έχω γνώση απλώς δεν συμφωνώ με αυτά που λέτε μεταξύ σας οι δεξιοί φιλελεύθεροι για να δικαιολογήσετε ένα καταπιεστικό οικονομικό σύστημα. Ολόκληρη η οικονομική ''επιστήμη'' (γελάει η φυσική η βιολογία και οι άλλες πραγματικές επιστήμες) αυτό κάνει, δικαιολογεί τον καπιταλισμό. Από την άλλη, εξακολουθείς να έχεις άγνοια στις άλλες βασικές ιδεολογίες οπότε συζήτηση δεν μπορεί να γίνει.
Βασικά εσυ δεν έχεις ιδέα από οικονομική επιστήμη , Αρα για ποια κουβέντα μας λες;; Όσο αφορά την οικονομική επιστήμη που γελάς νομίζω ότι το έχουμε δείξει πολλές φορές ότι τα οικονομικά είναι επιστήμη όπως όλες οι άλλες. Τώρα αν εσυ δεν το δέχεσαι επειδή απλά δεν σου αρέσει το οικονομικό σύστημα αυτό είναι άλλη κουβέντα, μπορώ να πω και εγώ το ίδιο για την βιολογία η οποία δεν μου αρέσει σαν επιστήμη.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Βασικά εσυ δεν έχεις ιδέα από οικονομική επιστήμη , Αρα για ποια κουβέντα μας λες;; Όσο αφορά την οικονομική επιστήμη που γελάς νομίζω ότι το έχουμε δείξει πολλές φορές ότι τα οικονομικά είναι επιστήμη όπως όλες οι άλλες. Τώρα αν εσυ δεν το δέχεσαι επειδή απλά δεν σου αρέσει το οικονομικό σύστημα αυτό είναι άλλη κουβέντα, μπορώ να πω και εγώ το ίδιο για την βιολογία η οποία δεν μου αρέσει σαν επιστήμη.
Τα οικονομικά τα εντάσσεις στις κοινωνικές επιστήμες?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Τα οικονομικά τα εντάσσεις στις κοινωνικές επιστήμες?
Κατά εξοχήν εκεί ανηκουν καθώς ασχολούνται με την βελτίωση της ευημερίας της κοινωνίας. Όλα τα κοινωνικά πανεπιστήμια έχουν και τμήματα οικονομικων μέσα τους.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Κατά εξοχήν εκεί ανοικουν καθώς ασχολούνται με την βελτίωση της ευημερίας της κοινωνίας. Όλα τα κοινωνικά πανεπιστήμια έχουν και τμήματα οικονομικων μέσα τους.
Άρα αφού ανήκουν στις κοινωνικές επιστήμες, είναι κατ'επεκταση και δημιούργημα του ανθρώπου, σωστά?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Άρα αφού ανήκουν στις κοινωνικές επιστήμες, είναι κατ'επεκταση και δημιούργημα του ανθρώπου, σωστά?

Υπάρχει κάποια επιστήμη που υπήρχε από μόνη της χωρίς την δημιουργία του ανθρώπου??
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 308 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Η βιολογία που ανέφερε ο @chrisjhon02 είναι δημιούργημα του ανθρώπου?

Άρα τα μαθηματικά, φυσική, ιατρική κτλ υπήρχαν από τη δημιουργία του κόσμου και δεν συνέβαλαν στην ανάπτυξη τους οι άνθρωποι?? Κοίτα τι μαθαίνεις στο esteki ρε παιδί μου.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Άρα αφού ανήκουν στις κοινωνικές επιστήμες, είναι κατ'επεκταση και δημιούργημα του ανθρώπου, σωστά?
Λίγο πολύ ναι, αλλά και τι μ’αυτο; Και η νομική δημιούργημα του ανθρώπου είναι αλλά δε θα υπήρχαν κοινωνίες και πολιτισμός χωρίς αυτήν.
Ακομα και το μεγαλύτερο κομμάτι των μαθηματικών (πχ Αναλυση) είναι μεγάλο θέμα προς συζήτηση και οι απόψεις διίστανται αν είναι ανθρώπινη εφεύρεση η ανακάλυψη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Λίγο πολύ ναι, αλλά και τι μ’αυτο; Και η νομική δημιούργημα του ανθρώπου είναι αλλά δε θα υπήρχαν κοινωνίες και πολιτισμός χωρίς αυτήν.
Ακομα και το μεγαλύτερο κομμάτι των μαθηματικών (πχ Αναλυση) είναι μεγάλο θέμα προς συζήτηση και οι απόψεις διίστανται αν είναι ανθρώπινη εφεύρεση η ανακάλυψη.

Δεν έχεις καταλάβει ότι λένε ότι τα οικονομικά δεν είναι επιστήμη μόνο και μόνο επειδή δε συμφωνούν με το οικονομικό σύστημα??
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Δεν έχεις καταλάβει ότι λένε ότι τα οικονομικά δεν είναι επιστήμη μόνο και μόνο επειδή δε συμφωνούν με το οικονομικό σύστημα??

Εφαρμοζεται η επιστημονικη προσεγγιση; Ναι.
Εξεταζει καποια φυσικη κατασταση; Οχι.

Το ιδιο και η νομικη, θεολογια κλπ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Εφαρμοζεται η επιστημονικη προσεγγιση; Ναι.
Εξεταζει καποια φυσικη κατασταση; Οχι.

Το ιδιο και η νομικη, θεολογια κλπ

Άρα με την λογική σου να καταργηθεί η φιλολογία και η στατιστική.

Να έχεις διαβάσει του κόσμου τα βιβλία, να έχεις γράψεις εκατομμύρια βιβλία, να έχεις κάνεις εκατομμύρια project πάνω στον κλάδο της οικονομίας και γενικά να έχεις φάει τη ζωή σου στο διάβασμα (μιλάω για το σύνολο των οικονομολογων). Όμως σύμφωνα με τα μέλη του esteki που η μόνη επαφή που εχουν με την οικονομία είναι η φορολογική δήλωση που κάνουν να σου λένε ότι δεν είσαι επιστήμονας μόνον μόνο επειδή απλά δεν τους αρεσει το οικονομικό σύστημα.😉😉
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Η λύση είναι απέχω αλλά αν βρω ψήφο θα ψηφίσω Κασιδιάρη επειδή βρίσκεται φυλακή άνευ λόγου.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top