Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Εξαιρετικό άρθρο
Μ' αρέσει ιδιαίτερα αυτό το κομμάτι (το λέω γιατί κάποιοι ψηφίζουν ακόμα κκε)
Πουθενά δεν μπόρεσε να πραγματωθεί σοσιαλισμός με ελευθερία. Στις "σοσιαλδημοκρατίες" τελικά το δεύτερο συνθετικό έφαγε το πρώτο (ευτυχώς). Κι ενώ η δικτατορία βολεύεται και με σοσιαλισμό και με καπιταλισμό, η δημοκρατία, ως σήμερα, μόνο με το καπιταλιστικό σύστημα μπόρεσε να συνυπάρξει. Και τούτο είναι φυσικό: αφού ο καπιταλισμός είναι το σύστημα της ελεύθερης οικονομίας! Και μη μου πείτε το παλιό επιχείρημα πως η ελευθερία του καπιταλισμού είναι η ελευθερία να διαλέξω τη σκλαβιά μου - γιατί θα απαντήσω πως, έστω κι αν έτσι ήταν (που δείξαμε πως δεν είναι), προτιμώ να διαλέγω εγώ τη σκλαβιά μου, παρά να διαλέγουν άλλοι για μένα!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,874 μηνύματα.
Λοιπόν, κάθησα και το διάβασα. Καλογραμμένο πράγματι, μα έχω τις αντιρρήσεις μου.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Λοιπόν, κάθησα και το διάβασα. Καλογραμμένο πράγματι, μα έχω τις αντιρρήσεις μου.
Κι εγώ κάποτε είχα αντιρρήσεις. Νομίζω πως έχουν αρθεί. Βέβαια ο κόσμος έχει αλλάξει αρκετά από τότε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,874 μηνύματα.
Κι εγώ κάποτε είχα αντιρρήσεις. Νομίζω πως έχουν αρθεί. Βέβαια ο κόσμος έχει αλλάξει αρκετά από τότε.
Επίτρεψέ μου σε παρακαλώ εγω να διατηρήσω τις δικές μου και να επιφυλαχθώ να σου απαντησω, αλλά όχι τώρα, δεν συμφωνεί η διάθεσή μου και η ωρα με τον προσήκοντα σεβασμό που θέλω να δειξω στην απάντησή μου απέναντί σου.

Είναι αντιρρήσεις όπως χρονολογικές-συμπτωσιακές αναφορές, υπο συνθήκη επιχειρήματα, υπαρκτά παραδείγματα περί συγκεντρωτικού καπιταλισμού κλπ με μια πρώτη σκέψη.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Παραθέτω από post στο φβ

SmartSelect_20230523_022754_Facebook.jpg
SmartSelect_20230523_022802_Facebook.jpg
SmartSelect_20230523_022811_Facebook.jpg
SmartSelect_20230523_022820_Facebook.jpg
SmartSelect_20230523_022834_Facebook.jpg
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μπήκα στην σελίδα της πλεύσης ελευθερίας και είδα το πρόγραμμα..
Διάβασα για αντιμνημόνιο, γερμανικές αποζημιώσεις, διαγραφή δημοσίου χρέους και πήγα 10 χρόνια πριν στην εποχή του ακραίου λαϊκισμού, των γερμανοτσολιάδων, της πλατείας με τις κρεμάλες, το δήθεν σκισιμο των μνημονίων και τελικά την κωλοτουμπα του Αλέξη, τα capital control και την 4ετια ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΕΛ.

Ολα αυτά είναι πλέον μια δυσάρεστη ανάμνηση, ένα συλλογικό τραύμα που ο ελληνικός λαός θέλει να ξεπεράσει. Ο μέσος boomer εργαζόμενος, αυτόαπασχολούμενος, συνταξιούχος,
υπάλληλος, επιχειρηματίας εκεί έξω.

Η ΝΔ κατάφερε αυτή την 4ετια να περάσει το προφίλ της σοβαρής σταθερής κυβέρνησης που κοιτάει μπροστά και μπορεί να ανταπεξέλθει σε κρίσεις. Για αυτό και το τεράστιο ποσοστό.
Ο ΣΥΡΙΖΑ αντίθετα είναι ακόμα ταυτισμένος με εκείνη την περίοδο του συλλογικού τραύματος, για αυτό και θα εξαυλωθει όπως και τα αποπαιδια του μέρα 25 και πλεύση. Οι ψηφοφόροι τους είναι κυρίως η gen z που τότε ήταν παιδάκια, και άτομα χαμηλης πολιτικής αντίληψης που πιστεύουν ακόμα τις μπαρουφες εκείνης της εποχής.

Το μέλλον είναι επιστροφή σε δικομματισμό κεντροδεξιάς κεντροαριστεράς ΝΔ ΠΑΣΟΚ ως κόμματα εξουσίας και 3-4 μικρότερα για τους ρομαντικούς.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Μπήκα στην σελίδα της πλεύσης ελευθερίας και είδα το πρόγραμμα..
Διάβασα για αντιμνημόνιο, γερμανικές αποζημιώσεις, διαγραφή δημοσίου χρέους και πήγα 10 χρόνια πριν στην εποχή του ακραίου λαϊκισμού, των γερμανοτσολιάδων, της πλατείας με τις κρεμάλες, το δήθεν σκισιμο των μνημονίων και τελικά την κωλοτουμπα του Αλέξη, τα capital control και την 4ετια ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΕΛ.

Ολα αυτά είναι πλέον μια δυσάρεστη ανάμνηση, ένα συλλογικό τραύμα που ο ελληνικός λαός θέλει να ξεπεράσει. Ο μέσος boomer εργαζόμενος, αυτόαπασχολούμενος, συνταξιούχος,
υπάλληλος, επιχειρηματίας εκεί έξω.

Η ΝΔ κατάφερε αυτή την 4ετια να περάσει το προφίλ της σοβαρής σταθερής κυβέρνησης που κοιτάει μπροστά και μπορεί να ανταπεξέλθει σε κρίσεις. Για αυτό και το τεράστιο ποσοστό.
Ο ΣΥΡΙΖΑ αντίθετα είναι ακόμα ταυτισμένος με εκείνη την περίοδο του συλλογικού τραύματος, για αυτό και θα εξαυλωθει όπως και τα αποπαιδια του μέρα 25 και πλεύση. Οι ψηφοφόροι τους είναι κυρίως η gen z που τότε ήταν παιδάκια, και άτομα χαμηλης πολιτικής αντίληψης που πιστεύουν ακόμα τις μπαρουφες εκείνης της εποχής.

Το μέλλον είναι επιστροφή σε δικομματισμό κεντροδεξιάς κεντροαριστεράς ΝΔ ΠΑΣΟΚ ως κόμματα εξουσίας και 3-4 μικρότερα για τους ρομαντικούς.
Ο κοσμος θέλει να ακούει ωραία λόγια και τρέμει τα κακά νέα
Φοβάται να αντιμετωπίσει την αλήθεια ενώ ξέρει κατά βάθος ότι τα παραμύθια της ΝΔ περί ανάπτυξης δεν στεκουν.
Εσυ προσωπικά την νιωθεις την ανάπτυξη να σε διαπνεει; Να έχεις σταθερότητα και αισιοδοξία για το μέλλον και τα παιδιά σου στην Ελλάδα;

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εκείνη η κρίση πέρασε και πλεον όλα είναι καλά και ρόδινα; Ακρίβεια παντού, χαμηλοί μισθοί, λιτότητα, κοινωνικές ανισότητες, χρέη που καλπαζουν και πλήρης εξάρτηση από Γερμανία/τρόικα/ΕΚΤ και δανειστές. Τι αλλαξε;
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εκείνη η κρίση πέρασε και πλεον όλα είναι καλά και ρόδινα; Ακρίβεια παντού, χαμηλοί μισθοί, λιτότητα, κοινωνικές ανισότητες, χρέη που καλπαζουν και πλήρης εξάρτηση από Γερμανία/τρόικα/ΕΚΤ και δανειστές. Τι αλλαξε;
Αυτό που άλλαξε είναι η ψυχολογία του κόσμου.
Τότε μπροστά στην κρίση ο λαός διάλεξε ρηξη ανατροπή και ψήφισε Τσίπρα τον Μεσσία που θα τα φτιάξει όλα και τελικά έφαγε την πατάτα.

Τώρα διάλεξε Μητσοτάκη γιατί τους μεσσίες τους δοκίμασε και σταμάτησε να πιστεύει σε αυτούς.

Εξάλλου πληθωρισμός υπάρχει παντού όχι μόνο στην Ελλάδα. Το κόστος ζωής έχει ανέβει παντού. Οι αιτίες του ξεφεύγουν από τα στενά όρια της κυβέρνησης μιας μικρής χώρας όπως η Ελλάδα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα διάλεξε Μητσοτάκη γιατί τους μεσσίες τους δοκίμασε και σταμάτησε να πιστεύει σε αυτούς.
Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι ο Μητσοτάκης είναι η σωτηρία της χωρας; Με τα τεμπη, τις φωτιές, τα σκάνδαλα, τις παρακολουθήσεις, τα μετρα λιτοτητας, τη διαχειριση της πανδημιας, ιδιωτικοποιησεις, υγεια, παιδεια, κλπ;
Αυτά ο κόσμος τα προσπερνάει ετσι;
Εξάλλου πληθωρισμός υπάρχει παντού όχι μόνο στην Ελλάδα. Το κόστος ζωής έχει ανέβει παντού. Οι αιτίες του ξεφεύγουν από τα στενά όρια της κυβέρνησης μιας μικρής χώρας όπως η Ελλάδα.
Αμ δεν είναι μόνο ο πληθωρισμός το πρόβλημα. Τα καρτέλ κινούνται ανενόχλητα και μας ρουφανε
Χρηματιστήριο ενέργειας όπου το ρεύμα είναι χρυσός για να πλουτίζουν οι 5 παίκτες ολιγαρχες, υπερταμειο, κόκκινα δάνεια.
Συν ιδιωτικοποιησεις υπέρ κερδους.
Συν υψηλός ΦΠΑ ειδικά στα είδη πρώτης αναγκης
Όλα αυτά στο χέρι της κυβέρνησης είναι να τα αλλάξει αλλά δεν θέλει. Το γιατί είναι άσκηση για το σπίτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Mε αυτα που διαβαζω το αποφασισα και δνε κανω πλακα.Ζωη Κωνσταντοπουλου θα ψηφισω.Να ειναι 8 τα κομματα.
Την ζωη την προτιμω απο τον Βαρουφακη για τους λογους που ειπε ο JJ, αλλα και για τις Δημητρες..ελεος δηλαδη.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,092 μηνύματα.
Εξάλλου πληθωρισμός υπάρχει παντού όχι μόνο στην Ελλάδα. Το κόστος ζωής έχει ανέβει παντού. Οι αιτίες του ξεφεύγουν από τα στενά όρια της κυβέρνησης μιας μικρής χώρας όπως η Ελλάδα.
Προφανώς και υπάρχουν παντού αυτά τα προβλήματα, το ζήτημα είναι ο τρόπος αντιμετώπισης, και όπως αναφέρθηκε χιλιάδες φορές απο άτομα εδω πέρα αλλά και γενικότερα στη χώρα, αυτή η κυβέρνηση απέτυχε παταγωδώς και ο ίδιο ο λαός δεν μπορεί να κάνει πολλά όταν δεν υπάρχει ουσιαστικό πλάνο αντιμετώπισης των οικονομικών προβλημάτων της χώρας.
Γιατι δεν νομίζω πλάνο να είναι το 95% της φορολογίας της χώρας να προέρχεται απο τον καρμίρη λαό που μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει δε του φτάνει ο μισθός να βγάλει τα προς το ζειν, και οι εφοπλιστές να έχουν εθελοντική εισφορά.
Ας μη μιλήσω που πέφτει βροχή πνιγόμαστε και κάθε καλοκαίρι καιγόμαστε ζωντανοί.
Απλά δεν μπορώ να ακούω απο τον λαό την προπαγάνδα της ΝΔ, πως έχουμε ανάπτυξη, πως καναν ιτι μπορούσαν, και πως η χώρα πάει μπροστά.
@@
Το πλάνο το δικό του, ως υπάλληλοι που ειναι και αυτοί (μεγαλύτερων συμφεροντων) δεν ειχε και δεν εχει καμία απολύτως προοπτική να αλλάξει κάτι στη χωρα ουτε στο ελάχιστο.
Να δω πότε θα το χωρέσει η γκλάβα του κόσμου.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Κάτι τέτοια κυκλοφορούν στο διαδίκτυο από προχθές που έχασαν οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ και δεν έχουν κατανοήσει ότι εξαιτίας τέτοιων νοοτροπιών και τέτοιων ποστ έχασαν τις εκλογές και εξηγούμαι:

1) Είναι τουλάχιστον αντιδημοκρατικό και ενδεικτικό της νοοτροπίας του ΣΥΡΙΖΑ να λοιδωρείς και να συκοφαντείς τους πολιτικούς σου αντιπάλους επειδή δε συμφωνείς μαζί τους. Η κυβέρνηση Μητσοτάκη δεν είναι ούτε "χούντα", ούτε "εγκληματική", ούτε "καταπιεστική". Υπήρξε μια δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση, με πρόγραμμα, στόχους και μερικές φορές με μέτρα που έβρισκαν σύμφωνους όχι μόνο τους οπαδούς της αλλά και ευρύτερες κοινωνικές ομάδες.

2) Με τρολιές, μονταζιέρες κλπ όχι μόνο δεν κερδίζεις ψήφους αλλά χάνεις. Ο κόσμος πλέον το ψάχνει, αναζητά και όταν βλέπει ότι προσπαθείς να κερδίζεις εκλογές με ψέματα το αντιλαμβάνεται. Κλασικό παράδειγμα το παραπάνω ποστ το οποίο δε στηρίζεται πουθενά και σε καμία απολύτως πρόθεση, τουλάχιστον σε όσα αρνητικά αναφέρει διότι...

3) Όταν είσαι κλεισμένος στον μικρόκοσμό σου και φοράς ιδεολογικές παρωπίδες θεωρείς ότι είναι ύψιστης προτεραιότητας η "απλή και άδολη αναλογική", η "κατάργηση της βαθμολογικής βάσης στα πανεπιστήμια"¨, η "διατήρηση του δημόσιου χαρακτήρα της παιδείας" και σου διαφεύγει ότι στην πραγματικότητα ο κόσμος διαφωνεί με όλα αυτά, επιθυμεί σταθερές κυβερνήσεις, τον ενδιαφέρει η αναβάθμιση της παιδείας και όχι να γεμίσουν οι πανεπιστημιακές αίθουσες με αδιάφορους φοιτητές κλπ.

4) Όταν νομίζεις ότι οι περισσότεροι πάσχουν από κάποιας μορφής άνοιας και έχουν ξεχάσει τα πεπραγμένα των ημερών σου, δηλαδή μόλις μερικά χρόνια πριν, και μιλάς "για μεσαία τάξη που πεινάει" (αλλά δεν ξέρεις ποια είναι αυτή μια και θεωρείς ότι όποιος κερδίζει 5.000 Ευρώ το χρόνο ανήκει στη μεσαία τάξη!!), τη στιγμή που και ο ίδιος έχεις παραδεχτεί ότι αδίκησες τη μεσαία τάξη, την υπερφορολόγησες και τη φτωχοποίησες.

5) Όταν θεωρείς ότι θα κερδίσεις εκλογές χωρίς πρόγραμμα, απλά επαναλαμβάνοντας ό,τι έκανες πριν μερικά χρόνια στο περίφημο πρόγραμμα Θεσσαλονίκης το οποίο αποτέλεσε υπόδειγμα πολιτικού λαϊκισμού και για μια ακόμα φορά τάζεις τα πάντα στους πάντες και απλώς ξηλώνεις ό,τι έκανε ο πολιτικός σου αντίπαλος, ακόμα και αν ήταν σωστό. Το μήνυμα "δε θόλωσε", απλά δεν ήταν ποτέ ξεκάθαρο!

6) Όταν πιστεύεις ότι θα κερδίσεις εκλογές μαζεύοντας ψήφους από παντού. Και υιοθετώντας τα συνθήματα και την ιστορία του ΠΑΣΟΚ, για να μη χάσεις τους ΠΑΣΟΚογενείς σου ψηφοφόρους, οι οποίοι αποτελούν και την πλειοψηφία των οπαδών σου, αλλά από την άλλη σου διαφεύγει ότι θα χάσεις κάποιους γνήσιους αριστερούς. Και κλείνοντας το μάτι στην ακροδεξιά της Χρυσής Αυγής, μαζεύοντας λίγες εκατοντάδες ψήφους και διώχνοντας όλους τους άλλους. Και τάζοντας ό,τι νομίζεις ότι θέλει να ακούσει ο άλλος (πχ να καταργήσουμε τη βάση εισαγωγής μαζεύοντας λίγες ακόμα ψήφους αλλά χάνοντας τους χιλιάδες που κοπίασαν να περάσουν στα πανεπιστήμια).

7) Όταν διεκδικείς εύσημα δημοκρατίας, ενώ είναι φανερό ότι τη δημοκρατία την αντιλαμβάνεσαι ως ένα σύστημα όπου οι άλλοι πρέπει να συμφωνούν μαζί σου. Να μιλάς για καταπίεση τη στιγμή που απειλείς εταιρείες δημοσκοπήσεων ώστε να μην εμφανίζουν μεγάλη τη διαφορά από το πρώτο κόμμα, να λοιδωρείς και να μηδενίζεις το έργο καλλιτεχνών (βλ. Σαββόπουλος) επειδή τόλμησαν να εκφέρουν άποψη που δε σε συμφέρει, ενώ την ίδια ώρα ο... Μυθριδάτης είναι τέραστιο καλλιτεχνικό κεφάλαιο για τη χώρα κ.ο.κ. Τα παραδείγματα άπειρα τόσο κατά τη διάρκεια της θητείας σου ως κυβέρνηση αλλά και ως αξιωματική αντιπολίτευση

8) Να μιλάς για "ηθικό πλεονέκτημα" την ίδια στιγμή που έχεις Πολάκηδες στο κόσμα που αναδεικνύουν μια δυσοσμία όποτε ομιλούν, να μιλάς για εμπλοκή κυβέρνησης - δικαιοσυνής, τη στιγμή που μόλις ολοκλήρωσε τη θητεία της η Αικ. Θάνου τη μάζεψες αμέσως στο κόμμα σου για να την ευχαριστήσεις για τις υπηρεσίες της

9) Να είσαι τόσο φανατισμένος ιδεολογικά που να προσπαθείς να ρίξεις στους πολιτικούς σου αντιπάλους ακόμα και αδικήματα του κοινού ποινικού δικαίου, κάπου διάβασα για τη δολοφονία Καραϊβάζ, ναι τι;; Και για αυτή η κυβέρνηση φταίει; θα τρελαθούμε τελείως; Να υιοθετείς τακτικές τραμπισμού και να μιλάς για κυβέρνηση "παιδεραστών" κλπ.. ε, μάντεψε, όλα αυτά δε σε οφελούν, σε θάβουν ακόμα περισσότερο!

10) Να μην έχεις καταλάβει ότι οι εποχές άλλαξαν. Ο ΣΥΡΙΖΑ, όπως και μερικά άλλα ακραία κόμματα, αναδείχθηκαν σε περιόδους μεγάλης οικονομικής, κοινωνικής και πολιτικής κρίσης. Τώρα που όλα αυτά παρέρχονται ο κόσμος θέλει να στραφεί στην πολιτική ηρεμία, σταθερότητα, να στραφεί στην ανάπτυξη. Ο "χαμός" που ευαγγελίζονται στον ΣΥΡΙΖΑ βρίσκεται μόνο στο μυαλό τους και όχι στην κοινωνία..
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Το πρόβλημα της αριστεράς είναι ότι τα πιο μαζικά της κόμματα, δηλαδή αυτά που προσεγγίζουν την κεντροαριστερά, έχουν διασπαστεί σε Σύριζα και Πασόκ, ενώ η "γνήσια" αριστερά έχει κατακερματιστεί στο αστείο ΚΚΕ, το μόνο κομμουνιστικό κόμμα της Ευρώπης που παραμένει σταλινικό (λολ), το μερα25 που προβαλλόταν μεν ως μεταρρυθμιστική αριστερά, είχε φρέσκιες ιδέες και την πιο πετυχημένη αντιπολίτευση(στους τυφλούς ο μονόφθαλμος κλπ), αλλά στο τέλος με την αχρείαστη συνεργασία με ΛΑΕ, αστείες αντιδραστικές προτάσεις για δήμητρες και χρήση παρωχημένου λεξιλογίου 2015 φάνηκε πως είναι εκτός τόπου και χρόνου. Εξίσου κολλημένη είναι και η Πλεύση, που μιλάει για χρεοδουλοπαροικίες και γερμανικές αποζημιώσεις. Καλώς ή κακώς, αυτά πλέον είναι ξεπερασμένα και στην πλειονότητα φαίνονται αστεία και αντιδραστικά.

Με διαλυμένη λοιπόν την αντιπολίτευση, το καλύτερο που μπορεί να συμβεί είναι η οκτακομματική βουλή που θα εμποδίσει την αυτοδυναμία ή έστω δε θα επιτρέψει στη νδ να προσεγγίσει τους 180 βουλευτές. Γιατί με τόσους θα μπορεί να υποσκελίσει και τα τελευταία θεσμικά αντίβαρα του Συντάγματος απέναντι στην πρωθυπουργική παντοδυναμία που τη βαφτίσαμε κοινοβουλευτική δημοκρατία, και να περνάει κυριολεκτικά σχεδόν ό,τι θέλει. Και αν με 156 βουλευτές δεν μπορούσε να την αγγίξει κανείς, ούτε οι "ανεξάρτητες" αρχές ή τα απροκάλυπτα σκάνδαλα, το να έχει 170+ και τη δύναμη να αλλάξει μονομερώς το Σύνταγμα θα είναι κανονική μονοκρατορία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Επίτρεψέ μου σε παρακαλώ εγω να διατηρήσω τις δικές μου και να επιφυλαχθώ να σου απαντησω, αλλά όχι τώρα, δεν συμφωνεί η διάθεσή μου και η ωρα με τον προσήκοντα σεβασμό που θέλω να δειξω στην απάντησή μου απέναντί σου.

Είναι αντιρρήσεις όπως χρονολογικές-συμπτωσιακές αναφορές, υπο συνθήκη επιχειρήματα, υπαρκτά παραδείγματα περί συγκεντρωτικού καπιταλισμού κλπ με μια πρώτη σκέψη.
Ο.Κ. Μην ξεχνάς βέβαια πως το άρθρο γράφτηκε το 1977.
...
Κάτι τέτοια κυκλοφορούν στο διαδίκτυο από προχθές που έχασαν οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ και δεν έχουν κατανοήσει ότι εξαιτίας τέτοιων νοοτροπιών και τέτοιων ποστ έχασαν τις εκλογές και εξηγούμαι:

1) Είναι τουλάχιστον αντιδημοκρατικό και ενδεικτικό της νοοτροπίας του ΣΥΡΙΖΑ να λοιδωρείς και να συκοφαντείς τους πολιτικούς σου αντιπάλους επειδή δε συμφωνείς μαζί τους. Η κυβέρνηση Μητσοτάκη δεν είναι ούτε "χούντα", ούτε "εγκληματική", ούτε "καταπιεστική". Υπήρξε μια δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση, με πρόγραμμα, στόχους και μερικές φορές με μέτρα που έβρισκαν σύμφωνους όχι μόνο τους οπαδούς της αλλά και ευρύτερες κοινωνικές ομάδες.

2) Με τρολιές, μονταζιέρες κλπ όχι μόνο δεν κερδίζεις ψήφους αλλά χάνεις. Ο κόσμος πλέον το ψάχνει, αναζητά και όταν βλέπει ότι προσπαθείς να κερδίζεις εκλογές με ψέματα το αντιλαμβάνεται. Κλασικό παράδειγμα το παραπάνω ποστ το οποίο δε στηρίζεται πουθενά και σε καμία απολύτως πρόθεση, τουλάχιστον σε όσα αρνητικά αναφέρει διότι...

3) Όταν είσαι κλεισμένος στον μικρόκοσμό σου και φοράς ιδεολογικές παρωπίδες θεωρείς ότι είναι ύψιστης προτεραιότητας η "απλή και άδολη αναλογική", η "κατάργηση της βαθμολογικής βάσης στα πανεπιστήμια"¨, η "διατήρηση του δημόσιου χαρακτήρα της παιδείας" και σου διαφεύγει ότι στην πραγματικότητα ο κόσμος διαφωνεί με όλα αυτά, επιθυμεί σταθερές κυβερνήσεις, τον ενδιαφέρει η αναβάθμιση της παιδείας και όχι να γεμίσουν οι πανεπιστημιακές αίθουσες με αδιάφορους φοιτητές κλπ.

4) Όταν νομίζεις ότι οι περισσότεροι πάσχουν από κάποιας μορφής άνοιας και έχουν ξεχάσει τα πεπραγμένα των ημερών σου, δηλαδή μόλις μερικά χρόνια πριν, και μιλάς "για μεσαία τάξη που πεινάει" (αλλά δεν ξέρεις ποια είναι αυτή μια και θεωρείς ότι όποιος κερδίζει 5.000 Ευρώ το χρόνο ανήκει στη μεσαία τάξη!!), τη στιγμή που και ο ίδιος έχεις παραδεχτεί ότι αδίκησες τη μεσαία τάξη, την υπερφορολόγησες και τη φτωχοποίησες.

5) Όταν θεωρείς ότι θα κερδίσεις εκλογές χωρίς πρόγραμμα, απλά επαναλαμβάνοντας ό,τι έκανες πριν μερικά χρόνια στο περίφημο πρόγραμμα Θεσσαλονίκης το οποίο αποτέλεσε υπόδειγμα πολιτικού λαϊκισμού και για μια ακόμα φορά τάζεις τα πάντα στους πάντες και απλώς ξηλώνεις ό,τι έκανε ο πολιτικός σου αντίπαλος, ακόμα και αν ήταν σωστό. Το μήνυμα "δε θόλωσε", απλά δεν ήταν ποτέ ξεκάθαρο!

6) Όταν πιστεύεις ότι θα κερδίσεις εκλογές μαζεύοντας ψήφους από παντού. Και υιοθετώντας τα συνθήματα και την ιστορία του ΠΑΣΟΚ, για να μη χάσεις τους ΠΑΣΟΚογενείς σου ψηφοφόρους, οι οποίοι αποτελούν και την πλειοψηφία των οπαδών σου, αλλά από την άλλη σου διαφεύγει ότι θα χάσεις κάποιους γνήσιους αριστερούς. Και κλείνοντας το μάτι στην ακροδεξιά της Χρυσής Αυγής, μαζεύοντας λίγες εκατοντάδες ψήφους και διώχνοντας όλους τους άλλους. Και τάζοντας ό,τι νομίζεις ότι θέλει να ακούσει ο άλλος (πχ να καταργήσουμε τη βάση εισαγωγής μαζεύοντας λίγες ακόμα ψήφους αλλά χάνοντας τους χιλιάδες που κοπίασαν να περάσουν στα πανεπιστήμια).

7) Όταν διεκδικείς εύσημα δημοκρατίας, ενώ είναι φανερό ότι τη δημοκρατία την αντιλαμβάνεσαι ως ένα σύστημα όπου οι άλλοι πρέπει να συμφωνούν μαζί σου. Να μιλάς για καταπίεση τη στιγμή που απειλείς εταιρείες δημοσκοπήσεων ώστε να μην εμφανίζουν μεγάλη τη διαφορά από το πρώτο κόμμα, να λοιδωρείς και να μηδενίζεις το έργο καλλιτεχνών (βλ. Σαββόπουλος) επειδή τόλμησαν να εκφέρουν άποψη που δε σε συμφέρει, ενώ την ίδια ώρα ο... Μυθριδάτης είναι τέραστιο καλλιτεχνικό κεφάλαιο για τη χώρα κ.ο.κ. Τα παραδείγματα άπειρα τόσο κατά τη διάρκεια της θητείας σου ως κυβέρνηση αλλά και ως αξιωματική αντιπολίτευση

8) Να μιλάς για "ηθικό πλεονέκτημα" την ίδια στιγμή που έχεις Πολάκηδες στο κόσμα που αναδεικνύουν μια δυσοσμία όποτε ομιλούν, να μιλάς για εμπλοκή κυβέρνησης - δικαιοσυνής, τη στιγμή που μόλις ολοκλήρωσε τη θητεία της η Αικ. Θάνου τη μάζεψες αμέσως στο κόμμα σου για να την ευχαριστήσεις για τις υπηρεσίες της

9) Να είσαι τόσο φανατισμένος ιδεολογικά που να προσπαθείς να ρίξεις στους πολιτικούς σου αντιπάλους ακόμα και αδικήματα του κοινού ποινικού δικαίου, κάπου διάβασα για τη δολοφονία Καραϊβάζ, ναι τι;; Και για αυτή η κυβέρνηση φταίει; θα τρελαθούμε τελείως; Να υιοθετείς τακτικές τραμπισμού και να μιλάς για κυβέρνηση "παιδεραστών" κλπ.. ε, μάντεψε, όλα αυτά δε σε οφελούν, σε θάβουν ακόμα περισσότερο!

10) Να μην έχεις καταλάβει ότι οι εποχές άλλαξαν. Ο ΣΥΡΙΖΑ, όπως και μερικά άλλα ακραία κόμματα, αναδείχθηκαν σε περιόδους μεγάλης οικονομικής, κοινωνικής και πολιτικής κρίσης. Τώρα που όλα αυτά παρέρχονται ο κόσμος θέλει να στραφεί στην πολιτική ηρεμία, σταθερότητα, να στραφεί στην ανάπτυξη. Ο "χαμός" που ευαγγελίζονται στον ΣΥΡΙΖΑ βρίσκεται μόνο στο μυαλό τους και όχι στην κοινωνία..
Πολύ ωραία παρουσίαση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,587 μηνύματα.
@giannhs2001 Μόνο αυτό εξήγησέ μου, πως με αυτή την φώτο προφίλ ψήφισες ΚΚΕ;
Δηλαδή βρε παιδί μου Κουτσούμπας με Κασιδιάρη απέχουν μίλια πως να το κάνουμε; αναφέρω τον Κασιδιάρη επειδή είναι "ομο-ιδετάτης" σου απο τα φαινόμενα. :console:
Και τους φασίστες τους Κασιδιάρη τους ζήτησε ανοιχτά ο Τσίπρας :redface:

Ουτε ο ίδιος δεν έχει καταλάβει. Πολιτικά ειναι ανισσόροπος εγω του το έχω ξαναπεί το χαβά του αυτός.
Αυτα που λέει δεν στέκουν στα περισσότερα.

Και οσο για το εκλογικό αποτέλεσμα που όλοι βριζουν τον Κούλη ηθελα να ηξερα αμα εβγαινε κάποιος άλλος (ο οποιος δεν ξέρουν και ποιος είναι) τι θα έκανε. Γιατι τελευταια στιγμή το 2015 ο Τσιπρας δεν πήγε σε ρηξη με την Ευρωζώνη. Απορώ τι έκανε το δημοψήφισμα στο οποιο οι μισοί και βάλε δεν ηξεραν τι ψηφιζαν.

ΟΧΙ σε τι ; και ποιό ήτασν το εναλλακτικό σχέδιο ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και θέλεις να χάσεις κιλά, ψήφισε Σύριζα. Θα σε κάνει στυλακι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Κάτι τέτοια κυκλοφορούν στο διαδίκτυο από προχθές που έχασαν οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ και δεν έχουν κατανοήσει ότι εξαιτίας τέτοιων νοοτροπιών και τέτοιων ποστ έχασαν τις εκλογές και εξηγούμαι:

1) Είναι τουλάχιστον αντιδημοκρατικό και ενδεικτικό της νοοτροπίας του ΣΥΡΙΖΑ να λοιδωρείς και να συκοφαντείς τους πολιτικούς σου αντιπάλους επειδή δε συμφωνείς μαζί τους. Η κυβέρνηση Μητσοτάκη δεν είναι ούτε "χούντα", ούτε "εγκληματική", ούτε "καταπιεστική". Υπήρξε μια δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση, με πρόγραμμα, στόχους και μερικές φορές με μέτρα που έβρισκαν σύμφωνους όχι μόνο τους οπαδούς της αλλά και ευρύτερες κοινωνικές ομάδες.

2) Με τρολιές, μονταζιέρες κλπ όχι μόνο δεν κερδίζεις ψήφους αλλά χάνεις. Ο κόσμος πλέον το ψάχνει, αναζητά και όταν βλέπει ότι προσπαθείς να κερδίζεις εκλογές με ψέματα το αντιλαμβάνεται. Κλασικό παράδειγμα το παραπάνω ποστ το οποίο δε στηρίζεται πουθενά και σε καμία απολύτως πρόθεση, τουλάχιστον σε όσα αρνητικά αναφέρει διότι...

3) Όταν είσαι κλεισμένος στον μικρόκοσμό σου και φοράς ιδεολογικές παρωπίδες θεωρείς ότι είναι ύψιστης προτεραιότητας η "απλή και άδολη αναλογική", η "κατάργηση της βαθμολογικής βάσης στα πανεπιστήμια"¨, η "διατήρηση του δημόσιου χαρακτήρα της παιδείας" και σου διαφεύγει ότι στην πραγματικότητα ο κόσμος διαφωνεί με όλα αυτά, επιθυμεί σταθερές κυβερνήσεις, τον ενδιαφέρει η αναβάθμιση της παιδείας και όχι να γεμίσουν οι πανεπιστημιακές αίθουσες με αδιάφορους φοιτητές κλπ.

4) Όταν νομίζεις ότι οι περισσότεροι πάσχουν από κάποιας μορφής άνοιας και έχουν ξεχάσει τα πεπραγμένα των ημερών σου, δηλαδή μόλις μερικά χρόνια πριν, και μιλάς "για μεσαία τάξη που πεινάει" (αλλά δεν ξέρεις ποια είναι αυτή μια και θεωρείς ότι όποιος κερδίζει 5.000 Ευρώ το χρόνο ανήκει στη μεσαία τάξη!!), τη στιγμή που και ο ίδιος έχεις παραδεχτεί ότι αδίκησες τη μεσαία τάξη, την υπερφορολόγησες και τη φτωχοποίησες.

5) Όταν θεωρείς ότι θα κερδίσεις εκλογές χωρίς πρόγραμμα, απλά επαναλαμβάνοντας ό,τι έκανες πριν μερικά χρόνια στο περίφημο πρόγραμμα Θεσσαλονίκης το οποίο αποτέλεσε υπόδειγμα πολιτικού λαϊκισμού και για μια ακόμα φορά τάζεις τα πάντα στους πάντες και απλώς ξηλώνεις ό,τι έκανε ο πολιτικός σου αντίπαλος, ακόμα και αν ήταν σωστό. Το μήνυμα "δε θόλωσε", απλά δεν ήταν ποτέ ξεκάθαρο!

6) Όταν πιστεύεις ότι θα κερδίσεις εκλογές μαζεύοντας ψήφους από παντού. Και υιοθετώντας τα συνθήματα και την ιστορία του ΠΑΣΟΚ, για να μη χάσεις τους ΠΑΣΟΚογενείς σου ψηφοφόρους, οι οποίοι αποτελούν και την πλειοψηφία των οπαδών σου, αλλά από την άλλη σου διαφεύγει ότι θα χάσεις κάποιους γνήσιους αριστερούς. Και κλείνοντας το μάτι στην ακροδεξιά της Χρυσής Αυγής, μαζεύοντας λίγες εκατοντάδες ψήφους και διώχνοντας όλους τους άλλους. Και τάζοντας ό,τι νομίζεις ότι θέλει να ακούσει ο άλλος (πχ να καταργήσουμε τη βάση εισαγωγής μαζεύοντας λίγες ακόμα ψήφους αλλά χάνοντας τους χιλιάδες που κοπίασαν να περάσουν στα πανεπιστήμια).

7) Όταν διεκδικείς εύσημα δημοκρατίας, ενώ είναι φανερό ότι τη δημοκρατία την αντιλαμβάνεσαι ως ένα σύστημα όπου οι άλλοι πρέπει να συμφωνούν μαζί σου. Να μιλάς για καταπίεση τη στιγμή που απειλείς εταιρείες δημοσκοπήσεων ώστε να μην εμφανίζουν μεγάλη τη διαφορά από το πρώτο κόμμα, να λοιδωρείς και να μηδενίζεις το έργο καλλιτεχνών (βλ. Σαββόπουλος) επειδή τόλμησαν να εκφέρουν άποψη που δε σε συμφέρει, ενώ την ίδια ώρα ο... Μυθριδάτης είναι τέραστιο καλλιτεχνικό κεφάλαιο για τη χώρα κ.ο.κ. Τα παραδείγματα άπειρα τόσο κατά τη διάρκεια της θητείας σου ως κυβέρνηση αλλά και ως αξιωματική αντιπολίτευση

8) Να μιλάς για "ηθικό πλεονέκτημα" την ίδια στιγμή που έχεις Πολάκηδες στο κόσμα που αναδεικνύουν μια δυσοσμία όποτε ομιλούν, να μιλάς για εμπλοκή κυβέρνησης - δικαιοσυνής, τη στιγμή που μόλις ολοκλήρωσε τη θητεία της η Αικ. Θάνου τη μάζεψες αμέσως στο κόμμα σου για να την ευχαριστήσεις για τις υπηρεσίες της

9) Να είσαι τόσο φανατισμένος ιδεολογικά που να προσπαθείς να ρίξεις στους πολιτικούς σου αντιπάλους ακόμα και αδικήματα του κοινού ποινικού δικαίου, κάπου διάβασα για τη δολοφονία Καραϊβάζ, ναι τι;; Και για αυτή η κυβέρνηση φταίει; θα τρελαθούμε τελείως; Να υιοθετείς τακτικές τραμπισμού και να μιλάς για κυβέρνηση "παιδεραστών" κλπ.. ε, μάντεψε, όλα αυτά δε σε οφελούν, σε θάβουν ακόμα περισσότερο!

10) Να μην έχεις καταλάβει ότι οι εποχές άλλαξαν. Ο ΣΥΡΙΖΑ, όπως και μερικά άλλα ακραία κόμματα, αναδείχθηκαν σε περιόδους μεγάλης οικονομικής, κοινωνικής και πολιτικής κρίσης. Τώρα που όλα αυτά παρέρχονται ο κόσμος θέλει να στραφεί στην πολιτική ηρεμία, σταθερότητα, να στραφεί στην ανάπτυξη. Ο "χαμός" που ευαγγελίζονται στον ΣΥΡΙΖΑ βρίσκεται μόνο στο μυαλό τους και όχι στην κοινωνία..

Μια πολύ ωραια ανάλυση φίλε πραγματικά. Το αστείο είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ και οι βαμμένοι ψηφοφόροι του (έχουμε αρκετούς εδώ μέσα) λένε ότι η Ελλάδα είναι σε ύφεση και είναι χειρότερα από το 2010-2016. Όταν όμως τους βάζεις τα στοιχεία που δείχνουν αύξηση του ΑΕΠ, μείωση της ανεργίας, αύξηση των μισθών, σημαντική βελτίωση του χρηματιστηρίου, ερχόμενος ξένων εταιρειών στην Ελλάδα κτλ. Όταν τους τα λες αυτά τότε αρχίζει το γνωστό παραμυθάκι ότι η ανάπτυξη δεν μετριέται με τους δείκτες. Αναρωτιέμαι αν δεν μετριέται με δείκτες η ανάπτυξη τότε με τι μετριέται ακριβώς;; Μήπως υπολογίζουμε την ανάπτυξη βάση των δηλώσεων του ΣΥΡΙΖΑ;; Υπολογίζουμε την ανάπτυξη βάση ποσών τραπεζών καίμε στο κέντρο της Αθήνας;; Η μετράμε την ανάπτυξη ανάλογα με το τι μας λένε στις κλαδικές των πανεπιστημίων;; Σε όλες τις Δυτικές χώρες του πλανήτη η ανάπτυξη αποτυπώνεται στο ΑΕΠ, στους μισθούς, στην απασχόληση, στις επενδύσεις παγίου κεφαλαίου, στον HDI κτλ.

Είναι σαν τους Συριζαίους βουλευτές που έβγαιναν στα πάνελ και έλεγαν ότι η ΔΕΗ πάτωσε από το 2019 και μετά. Όταν όμως τους έδειχναν στοιχεία που φανέρωναν ακριβώς το αντίθετο τότε έλεγαν ότι δεν το ξέραμε και άλλες τέτοιες βλακείες. Το αστείο είναι ότι έφαγαν 20 μονάδες προχθές και αντί να δουν τι έκαναν λάθος συνεχίζουν να κατηγορούν το ΠΑΣΟΚ για την κατρακύλα τους ενώ παράλληλα λένε τον Κουλη δικτάτορα. Είναι ο κουλής Δικτάτορας όμως εκείνοι που έκλεισαν τις τράπεζες , έδωσαν την Μακεδονία χωρίς να ρωτήσουν κανέναν, θέλουν να επιβάλλουν δυσβάστακτη φορολογία σε όλους και έχουν τον Πολάκη που απειλεί δημόσια τους δημοσιογράφους και τους Τραπεζίτες είναι οι Δημοκράτες που θα σώσουν την Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,587 μηνύματα.
Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και θέλεις να χάσεις κιλά, ψήφισε Σύριζα. Θα σε κάνει στυλακι.

Θυμαμαι τοτε ειχα μια γκόμενα και μου την ειχε πει που ψηφισα ΝΑΙ... Της λεω ΟΧΙ δεν ψηφιζω γιατι δεν ξερω που απευθυνεται.

Ο τοτε λαοπλάνος Τσιπρας δεν μας ειχε εξηγήσει τι ακριβως σημαινει το ΟΧΙ και σε ποιές διαπραγματευσεις απο ολες οσες εγιναν και γινοντουσαν θα έλεγε το ΟΧΙ. Θα το έλεγε και θα ειχαμε ολικη ρηξη ή θα ειχαμε μερικη ρηξη και σε κάποια μονο ζητηματα και ποιες οι συνέπειες ;

Ο τότε λαοπλάνος Τσιπρας ειναι ο σημερινός ηττημένος των εκλογών καθως οπως γράφει και στη Βικιπαιδεια στην σελιδα που τον περιγράφει επεστρεψε ΣΤΟΝ ΡΕΑΛΙΣΜΟ !!!

Καθώς οσα έλεγε και λένε ως φοιτητες στα τραπεζακια των σχολών ειναι άγουρες συζητησεις ανθρωπων που οπως λέει και η φιλη μας παραπανω δεν εχουν κοψει ακομη ένσημα.

Στρα τραπεζάκια της ΠΚΣ και της Αριστεράς μπορουσε να τα λέει... στα τραπεζάκια της ΕΕ αυτα δεν περνάνε εκτος και αν έχεις πολυ γερες βάσεις και δεν τους έχεις ανάγκη.

Απλό ατομικο παράδειγμα. Με παιρνει η τραπεζα τις προάλλες και μου λεει θέλετε να ανεβάσουμε το οριο της πιστωτικής σας στα 4000 ευρω ; εγω δεν έχω πλεον χρεος ουτε στην πιστωτικη των 2000 την οποια έχω για αγορες σκεφτομαι να πάρω ενα καινουργιο λάπτοπ τωρα και ενα σκουτεράκι. Eπισης αν θέλω δάνειο έχω εναν αλλο οργανισμο απο τον οποιο μπορω να λάβω με 5% το πολύ επιτόκιο.

Παρολαυτα ομως και

Επειδη στην άκρη εχω φροντίσει να εχω δικά μου χρηματα τους ειπα οτι δεν με ενδιαφέρει καθολου η προταση τους με 17% επιτόκιο!!!! Κλεισαμε το τηλέφωνο και τέλος. Αυτο θα μπορουσε να το πει ο Τσιπρας και ο καθε Τσιπρας στους Ευρωπαιους το 2015 ;;;; δεν σας εχω αναγκη εσας και τα λεφτά σας ; εχουμε δικά μας ;

Για αυτο λεμε οτι ειναι σημαντικο να χεις φυγει απο το μπαμπά κ τη μαμα να χεις κρατησει δικο σου σπιτι δικους σου λογαριασμους δικα σου αποκτηματα στο ονομα σ να χεις παιξει λιγο με τους διαφορους νταβατζηδες εκει εξω εκ των οποιων και οι τραπεζες για να ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ.

Αλλιως να καθεσαι στη καναπεδάρα και μολις δεν εχεις να σε καλύπτει ο μπαμπας.... αυτο δεν ειναι πολιτική άποψη κ δεν αναφέρομαι στον @giannhs2001
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Θυμαμαι τοτε ειχα μια γκόμενα και μου την ειχε πει που ψηφισα ΝΑΙ... Της λεω ΟΧΙ δεν ψηφιζω γιατι δεν ξερω που απευθυνεται.

Ο τοτε λαοπλάνος Τσιπρας δεν μας ειχε εξηγήσει τι ακριβως σημαινει το ΟΧΙ και σε ποιές διαπραγματευσεις απο ολες οσες εγιναν και γινοντουσαν θα έλεγε το ΟΧΙ. Θα το έλεγε και θα ειχαμε ολικη ρηξη ή θα ειχαμε μερικη ρηξη και σε κάποια μονο ζητηματα και ποιες οι συνέπειες ;

Ο τότε λαοπλάνος Τσιπρας ειναι ο σημερινός ηττημένος των εκλογών καθως οπως γράφει και στη Βικιπαιδεια στην σελιδα που τον περιγράφει επεστρεψε ΣΤΟΝ ΡΕΑΛΙΣΜΟ !!!

Καθώς οσα έλεγε και λένε ως φοιτητες στα τραπεζακια των σχολών ειναι άγουρες συζητησεις ανθρωπων που οπως λέει και η φιλη μας παραπανω δεν εχουν κοψει ακομη ένσημα.

Στρα τραπεζάκια της ΠΚΣ και της Αριστεράς μπορουσε να τα λέει... στα τραπεζάκια της ΕΕ αυτα δεν περνάνε εκτος και αν έχεις πολυ γερες βάσεις και δεν τους έχεις ανάγκη.

Απλό ατομικο παράδειγμα. Με παιρνει η τραπεζα τις προάλλες και μου λεει θέλετε να ανεβάσουμε το οριο της πιστωτικής σας στα 4000 ευρω ; εγω δεν έχω πλεον χρεος ουτε στην πιστωτικη των 2000 την οποια έχω για αγορες σκεφτομαι να πάρω ενα καινουργιο λάπτοπ τωρα και ενα σκουτεράκι. Eπισης αν θέλω δάνειο έχω εναν αλλο οργανισμο απο τον οποιο μπορω να λάβω με 5% το πολύ επιτόκιο.

Παρολαυτα ομως και

Επειδη στην άκρη εχω φροντίσει να εχω δικά μου χρηματα τους ειπα οτι δεν με ενδιαφέρει καθολου η προταση τους με 17% επιτόκιο!!!! Κλεισαμε το τηλέφωνο και τέλος. Αυτο θα μπορουσε να το πει ο Τσιπρας και ο καθε Τσιπρας στους Ευρωπαιους το 2015 ;;;; δεν σας εχω αναγκη εσας και τα λεφτά σας ; εχουμε δικά μας ;

Για αυτο λεμε οτι ειναι σημαντικο να χεις φυγει απο το μπαμπά κ τη μαμα να χεις κρατησει δικο σου σπιτι δικους σου λογαριασμους δικα σου αποκτηματα στο ονομα σ να χεις παιξει λιγο με τους διαφορους νταβατζηδες εκει εξω εκ των οποιων και οι τραπεζες για να ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ.

Αλλιως να καθεσαι στη καναπεδάρα και μολις δεν εχεις να σε καλύπτει ο μπαμπας.... αυτο δεν ειναι πολιτική άποψη κ δεν αναφέρομαι στον @giannhs2001

Λογικά επιχειρήματα που στον χώρο της αριστεράς δεν περνάνε. Για να σε πιστέψουν πρέπει να λες ότι η Ελλάδα έχει ύφεση σήμερα, ότι το ευρώ φταίει για τα πάντα και ότι το κράτος είναι ο σωτήρας της ανθρωπότητας. Αν τους βάλεις επίσημα στοιχεία τότε δεν τα πιστεύουν. Δεν τα πιστεύουν καθώς η προπαγάνδα που έχουν δεχθεί τους οδηγεί να απορρίπτουν κάθε απόδειξη που δεν τους συμφέρει , ενώ παράλληλα δεν είναι σε θέση να τα διαβάσουν. Είναι σαν το ΚΚΕ που ότι νομοσχέδιο έρχεται στη Βουλή, ακόμα και ωφέλιμα νομοσχέδια, λένε όχι πρώτου καν το διαβάσουν.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,092 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top