Βουλευτικές εκλογές 25 Ιουνίου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 18 18.4%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 22 22.4%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.1%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 7 7.1%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.1%
  • ΝΙΚΗ

    Ψήφοι: 5 5.1%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ - ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

    Ψήφοι: 15 15.3%
  • ΜέΡΑ25 - ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΡΗΞΗ

    Ψήφοι: 9 9.2%
  • ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ - ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ ΕΜΦΙΕΝΤΖΟΓΛΟΥ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΦΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗΣ - ΛΑΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ

    Ψήφοι: 3 3.1%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 3 3.1%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 7 7.1%
  • ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 1.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,939 μηνύματα.
@Valder
Πλευση Ελευθερίας και μεταναστευτικό... Πιο Σύριζα από τον Σύριζα...
Screenshot_2023-05-24-15-39-24-336_com.facebook.katana.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,073 μηνύματα.
@Valder
Πλευση Ελευθερίας και μεταναστευτικό... Πιο Σύριζα από τον Σύριζα...
View attachment 116153
Το διάβασες αυτό που λέει "στα κράτη μέλη που επιθυμούν να μεταβούν και όχι στο κράτος πρώτης εισόδου";

Που έχει άδικο;

Αν θέλει η Γερμανία φτηνά εργατικά χέρια και η Σουηδία να γίνει Σουηδιστάν, ας πάνε εκεί, τι στοιβάζονται εδω σαν άχυρα;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,939 μηνύματα.
Το διάβασες αυτό που λέει "στα κράτη μέλη που επιθυμούν να μεταβούν και όχι στο κράτος πρώτης εισόδου";

Που έχει άδικο;

Αν θέλει η Γερμανία φτηνά εργατικά χέρια και η Σουηδία να γίνει Σουηδιστάν, ας πάνε εκεί, τι στοιβάζονται εδω σαν άχυρα;
Και πόσους μπορεί να δεχτεί η Γερμανία; Ξέρεις; Απ' ο,τι ξέρω στην Γερμανία ζητούν ειδικευμένους και μέχρι έναν άλφα αριθμό.
Και πες πως τους δέχεται η Γερμανία, η Γαλλία, η Ιταλία και το Βέλγιο μαζικά. Ξέρεις τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στο πολιτικό τους σύστημα; Στις εκλογές τους;
Νομίζεις ότι λιγότερους μετανάστες έχουν απ' ο,τι η Ελλάδα; Αν θυμάμαι καλά μόνο ένας Γερμανός στους τέσσερις κατάγεται αποκλειστικά από Γερμανους.

Εγώ επίσης μίλησα με άτομα της "Πλεύσης Ελευθερίας" στον δρόμο και όλοι είναι υπέρ των μεταναστών και για να δέχεται η Ελλάδα πολύ περισσότερο. Πράγμα που μου φαίνεται λογικό για ένα αριστερό κόμμα. Οπότε καταλαβαίνεις, είμαι αρκετά μπερδεμένος με αυτό το κόμμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,073 μηνύματα.
Και πόσους μπορεί να δεχτεί η Γερμανία; Ξέρεις; Απ' ο,τι ξέρω στην Γερμανία ζητούν ειδικευμένους και μέχρι έναν άλφα αριθμό.
As a matter of fact, ναι ξέρω. Και τώρα ξέρεις και εσύ:



Και πες πως τους δέχεται η Γερμανία, η Γαλλία, η Ιταλία και το Βέλγιο μαζικά. Ξέρεις τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στο πολιτικό τους σύστημα; Στις εκλογές τους;
Δεν με αφορά. Με αφορά μόνο η χώρα μου.
Νομίζεις ότι λιγότερους μετανάστες έχουν απ' ο,τι η Ελλάδα; Αν θυμάμαι καλά μόνο ένας Γερμανός στους τέσσερις κατάγεται αποκλειστικά από Γερμανους.
Δεν με αφορά. Με αφορά μόνο η χώρα μου. Ας πνιγούν στους Τούρκους οι Γερμανοί, μια χαρά φίλοι τους ήταν πάντα. Και αναλογικά με τη Γερμανία ναι η Ελλάδα δεν σηκώνει 3 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.


Εγώ επίσης μίλησα με άτομα της "Πλεύσης Ελευθερίας" στον δρόμο και όλοι είναι υπέρ των μεταναστών και για να δέχεται η Ελλάδα πολύ περισσότερο. Πράγμα που μου φαίνεται λογικό για ένα αριστερό κόμμα. Οπότε καταλαβαίνεις, είμαι αρκετά μπερδεμένος με αυτό το κόμμα.
Δεν έχω μιλήσει, δεν ξέρω.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,509 μηνύματα.
Εγώ επίσης μίλησα με άτομα της "Πλεύσης Ελευθερίας" στον δρόμο και όλοι είναι υπέρ των μεταναστών και για να δέχεται η Ελλάδα πολύ περισσότερο. Πράγμα που μου φαίνεται λογικό για ένα αριστερό κόμμα. Οπότε καταλαβαίνεις, είμαι αρκετά μπερδεμένος με αυτό το κόμμα.
εγω πιστευω πως ο κοσμος παει στην Πλευση επειδη εχει ασαφεις θεσεις, υπαρχει λιγο ενα θολο τοπιο
Δεν ξεκαθαριζει πώς ακριβως θα πετυχει οσα λεει πως θελει να κανει, στις θεσεις της βλεπω γενικολογες ωραιοποιημενες προτασεις που ακουγονται ωραιες, αλλά στα φλεγοντα ζητηματα δε βλεπω να παιρνει θεση και να λεει τι πρεσβευει.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,509 μηνύματα.
Μία θεση της Πλευσης ειναι η διεκδικηση των οφειλων/αποζημιωσεων της Γερμανιας προς εμας από τους παγκοσμιους πολεμους, ειδικα τον δευτερο. Αυτο κατά ποσο στεκει και μπορει να γινει, γνωριζει κανεις;
Συμφωνα με τη "Συνθήκη για την τελική ρύθμιση όσον αφορά τη Γερμανία" που υπεγραφη το 1990 το θεμα δε θεωρειται ληξαν διεθνως/παγκοσμιως; Από τη στιγμη που υπαρχει αυτη η συνθηκη, ειμαστε δεμενοι νομικα.


Μια δευτερη θεση της Πλευσης ειναι οτι το δημοσιο χρεος της Ελλαδας ειναι καταχρηστικο, παρανομο, μη βιωσιμο, απεχθες, επονειδιστο, κλπ και πως συμφωνα με το διεθνες δικαιο μπορουμε να το καταγγειλουμε και να διαγραφει. Αν οντως ειναι ετσι τα πραγματα γιατι τοσα χρονια δεν το καναμε κι εμεις να τελειωνουμε; Να κινηθουμε νομικα και να το λυναμε και ολα καλα ολα ροδινα; Κατι μου λεει οτι απο πισω ειναι πολλα άλλα. Καταρχην δεν μπορεις να αποδειξεις οτι ειναι μη βιωσιμο, καθως ακομα και να ειναι, η τρόικα/ΕΚΤ/δανειστες θα το καταστησουν και παλι βιωσιμο ειτε 1) με κουρεμα καποιων δις χρεους τοσο ωστε να το ξανακανουν βιωσιμο και 2) με επεκταση του χρονικου οριζοντα αποπληρωμης και 3) με επιβολη αυστηροτερων μετρων λιτοτητας -> δηλαδη απαιτηση υψηλου ΑΕΠ. Τους συμφερει να τους ειμαστε υποχρεοι και καταδανεισμενοι δε θα επιτρεψουν ετσι απλα και ευκολα να διαγραφει, χωρις συγκρουση, χωρις ρηξη. Η μονη λυση σε αυτο ειναι η ρηξη που λεει το ΜέΡΑ25. Μηπως λοιπον η Πλευση λεει το μισο αφηγημα, οτι δηλαδη μιλαει για διαγραφη χρεους -αυτο που θελουμε να ακουσουμε το ωραιοποιημενο- αλλά δεν λεει το αλλο μισο αφηγημα, που ειναι το πώς ακριβως θα το πετυχει αυτο, δηλαδη τη ρηξη αναγκαστικα, και μας κρυβει οτι σε αυτο ακολουθει τη γραμμη του Μερα25;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ρε παιδια αυτό το έργο με το χρέος δεν το βαρεθήκατε από το 2015;

Ο Τσίπρας είδες να κάνει κάτι ; οχι.

Άρα γιατί να μπορεί να κάνει η Κωνσταντοπουλου ;

Απλά η Κωνσταντοπουλου παραιτηθηκε δήθεν συνεπής στις δεσμευσεις της αλλά επειδή δεν προκειται να κάτσει ποτε στη καρέκλα του πρωθυπουργου δεν θα αποκαλυφθεί κ η δικιά της κωλοτουμπα ολικής.

Ο Βαρουφάκης δεν πιανεται είναι στο κόσμο του ως συνήθως. Αυτός θα γυριζε σε δραχμή αλλά είναι λίγο ανισόρροπος οπότε δεν μπορείς να στηριζεσαι πανω του.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,883 μηνύματα.
Καλά αράξτε ρε κανείς δεν ψηφίζει την Ζωή γιατί πιστεύει σε αυτήν. Ένα meme είναι σαν τον Βασίλη Λεβέντη το 2015. Ίδιο ακριβώς πράγμα.

Θα την βάλουν εντός Βουλής όπως τον Λεβέντη το 2015 για χαβαλέ. Λογικά κόμμα πυροτέχνημα θα είναι. Θα προκαλέσει λίγο χαβαλέ στην αρχή, θα γεμίσουμε memes με το καιρό θα βαρεθεί ο κόσμος όπως πάλι έγινε με τον Λεβέντη και ίσως καταρρεύσει και τελείως μετά.

Η πλειοψηφία θα την ψηφίσει για το meme και κάποιοι λίγοι απλά γιατί θα είναι λίγο πιο έξυπνοι και πρακτικοί και θα καταλάβουν πως η αντι-ΝΔ ψήφος έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα είναι στα τρία κόμματα που δεν μπήκαν για λίγο στην Βουλή.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,939 μηνύματα.
As a matter of fact, ναι ξέρω. Και τώρα ξέρεις και εσύ:




Δεν με αφορά. Με αφορά μόνο η χώρα μου.

Δεν με αφορά. Με αφορά μόνο η χώρα μου. Ας πνιγούν στους Τούρκους οι Γερμανοί, μια χαρά φίλοι τους ήταν πάντα. Και αναλογικά με τη Γερμανία ναι η Ελλάδα δεν σηκώνει 3 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.



Δεν έχω μιλήσει, δεν ξέρω.
Μια χαρά αφορά και την χώρα σου έμμεσα αλλά εθελοτυφλεις. Αν αρχίζουν να δέχονται μαζικά οι ευρωπαϊκές χώρες, στην Ελλάδα θα έχουμε πολλαπλάσιους να στοιβάζονται για αναμονή.
...
εγω πιστευω πως ο κοσμος παει στην Πλευση επειδη εχει ασαφεις θεσεις, υπαρχει λιγο ενα θολο τοπιο
Δεν ξεκαθαριζει πώς ακριβως θα πετυχει οσα λεει πως θελει να κανει, στις θεσεις της βλεπω γενικολογες ωραιοποιημενες προτασεις που ακουγονται ωραιες, αλλά στα φλεγοντα ζητηματα δε βλεπω να παιρνει θεση και να λεει τι πρεσβευει.
Κι εγώ έτσι πιστεύω. Η Πλεύση Ελευθερίας είναι το κόμμα με τις λιγότερο ξεκάθαρες θέσεις. Κάποια ακροατήρια όμως αρέσκονται στην αοριστολογία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,073 μηνύματα.
Μια χαρά αφορά και την χώρα σου έμμεσα αλλά εθελοτυφλεις.
Οχι, απλά δεν κρύβω αυτό που είμαι. Στο λέω ευθέως.

Αν αρχίζουν να δέχονται μαζικά οι ευρωπαϊκές χώρες, στην Ελλάδα θα έχουμε πολλαπλάσιους να στοιβάζονται για αναμονή.
Αυτο είναι ενα δικό σου σενάριο.

Εγω λέω να στείλουμε όλους αυτούς που έχουμε στην Ευρώπη και μετά να γίνουμε αστακός, Ισραήλ, να μην περνάει ούτε μύγα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,939 μηνύματα.
Οχι, απλά δεν κρύβω αυτό που είμαι. Στο λέω ευθέως.


Αυτο είναι ενα δικό σου σενάριο.

Εγω λέω να στείλουμε όλους αυτούς που έχουμε στην Ευρώπη και μετά να γίνουμε αστακός, Ισραήλ, να μην περνάει ούτε μύγα.
Keep dreaming. Mια χαρά δέχεται ξένους το Ισραήλ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,883 μηνύματα.
Εγω λέω να στείλουμε όλους αυτούς που έχουμε στην Ευρώπη
Εννοείται και όχι. Αν πέσει έστω και μια Ευρωπαϊκή χώρα θα πέσουμε όλοι μαζί. Το παράδειγμα είναι χώρες όπως η Ουγγαρία και η Πολωνία. Δεν ανοίγουν τα σύνορά τους για κανέναν και δεν βομβαρδίζουν και καμμία άλλη χώρα για να προκαλούν όλο αυτό το χάος.

Αυτό που συμβαίνει στην Δυτική και στην Βόρεια Ευρώπη είναι μια σήψη σε προχωρημένο επίπεδο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
ναι παλι το ιδιο ειναι, αυτοι οι προσωρινοι σου κωδικοι καπως θα πρεπει να οδηγουν 1-1 προς τα εσενα για να συνδεθεις και να περασεις το authentication. Πχ κατα τη στιγμη εκδοσης των προσωρινων κωδικων, το συστημα ξερει για ποιο ΑΦΜ (αρα ανθρωπο) προκειται που ειναι μεσα συνδεδεμενος και αιτειται προσωρινους κωδικους, οποτε ο επιτηδειος ή αυτος στο backend, εαν ειναι κακοβουλος ή εχει κινητρο/κερδος, μπορει να αποθηκευσει την αντιστοιχιση οτι ο ταδε ΑΦΜ πηρε τους ταδε προσωρινους κωδικους, οι οποιοι στην πορεια θα συσχετισθουν με την ταδε ψηφο. Στη φυσικη παρουσια το authentication γινεται απο ανθρωπο ο οποιος ειναι εκτος του συστηματος υποβολης της ψηφου (το παραβαν και την καλπη), καθως μολις το ριχνεις στην καλπη χανεται το 1-1 μεταξυ ψηφου και ταυτοποιησης. Ψηφιακα αυτο ειναι αδυνατον να συμβει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Το σύστημα ξέρει αυτό που είναι προγραμματισμένο να ξέρει.

Κατά την ταυτοποίηση με το taxis μπορεί να παράγεται ενα μοναδικός αριθμός (παγκοσμίως) που να μην αποθηκεύεται ούτε τοπικά ούτε απομακρυσμένα. Μέσω αυτού του κωδικού ο ψηφοφόρος μπορεί να ψηφίζει. Το πρόβλημα με αυτό το σύστημα είναι ότι κάποιοι θα κάνουν safari σε όλα τα πλάτη και μήκη της Ελλάδας για να πάρουν κωδικούς από τους πολίτες που βαριούνται να ψηφίσουν. Γι' αυτό το σωστό είναι η ψηφοφορία να γίνει με τερματικά στο εκλογικά τμήματα και να επιβλέπεται από δικαστικό αντιπρόσωπο.

Ο server δεν χρειάζεται να είναι κεντροποιημενος αλλά κάθε εκλογικό κέντρο να έχει δικό του και απλά στο τέλος να συγχρονίζεται με το κεντρικό σύστημα. Η λίστα με τα αναγνωριστικά και τι ψήφισε ο καθένας θα αναρτώνται δημόσια για να μπορεί να τσεκάρει ο καθένας τη ψήφο του.

Όλος ο κώδικας και οι βάσεις μπορεί να είναι ελεύθερες και να μπορεί να εκτελεστεί από τον καθένα κατεβάζοντας τη λίστα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,064 μηνύματα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,509 μηνύματα.
η ψηφοφορία να γίνει με τερματικά στο εκλογικά τμήματα και να επιβλέπεται από δικαστικό αντιπρόσωπο.
αυτο ακυρωνει τον σκοπο που γινεται το ψηφιακο συστημα. Αν πρεπει να παω με φυσικη παρουσια μεχρι το εκλογικο κεντρο για να ψηφισω αντι για παραβαν και καλπη -> σε ενα τερματικο, ποιά η διαφορα; Ο σκοπος με τον ψηφιακο τροπο ειναι να μπορω να το κανω απο οπουδηποτε/απο το σπιτι μου ευκολα και γρηγορα. Αυτη ειναι η προϋποθεση της συζητησης που κανουμε


Η πλειοψηφία των ψηφοφόρων, κουράστηκαν. Δεν θέλουν πια να ακούν για κρίση, για ρήξη, κακά μαντάτα εν γένει. Αυτό δεν σημαίνει ότι τρέφουν αυταπάτες. Το 70% με 80% γνωρίζουν ότι το εγγύς μέλλον θα είναι ζοφερό και το απώτερο μέλλον ζοφερότερο. Αλλά δεν πιστεύουν πως η πολιτική μπορεί να το βελτιώσει. Φοβούνται πως τα κόμματα θα κάνουν το ζοφερό μέλλον ακόμα χειρότερο. Για αυτό ψήφισαν υπέρ της σταθερότητας με γνώμονα την οικειότητα.

Προτίμησαν, με άλλα λόγια, την κωματώδη κατάσταση που τους υποσχέθηκαν τα τρία κοινωνικά συντηρητικά κόμματα (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΚΚΕ) και απέρριψαν τον μεταλλαγμένο, συστημικό ΣΥΡΙΖΑ όχι επειδή ήταν ριζοσπαστικός αλλά επειδή (εγκλωβισμένος στην στρατηγική μιας απλής αναλογικής που δεν είχε σκοπό ποτέ να την τιμήσει με την απαραίτητη προγραμματική σύγκλιση) δεν τους προσέφερε οδικό χάρτη για σταθερή κυβέρνηση. Και βέβαια απέρριψαν τη ρήξη που πρέσβευε το ΜέΡΑ25. Όχι επειδή πίστεψαν το κυρίαρχο αφήγημα περί ανάπτυξης που έρχεται οσονούπω αλλά στο μοτίβο εκείνου που είχε γράψει κάποτε η Χάνα Αρέντ:

«Η απόδραση των μαζών από την πραγματικότητα αποτελεί ένα “κατηγορώ” εναντίον του κόσμου στον οποίο είναι υποχρεωμένοι να ζουν στον οποίο όμως δεν μπορούν να επιβιώσουν.»
Αν δούμε προσεκτικά, και υπό το πιο πάνω πρίσμα, ποια κόμματα ωφελήθηκαν στις κάλπες της 21η Μάη, θα διαπιστώσουμε ότι ήταν εκείνα που προσέφεραν στους πολίτες συνδυασμό δύο αισθήσεων: αίσθηση οικειότητας και αίσθηση σταθερότητας.

Προτίμησαν τις υποσχέσεις σταθερότητας του Κ. Μητσοτάκη, κι ας γνωρίζουν ότι πρόκειται για το είδος σταθερότητας που αντιστοιχεί σε κωματώδη κατάσταση. Πολλοί έτρεξαν να βρουν καταφύγιο στη θαλπωρή της μνήμης του ΠΑΣΟΚικού πελατειακού κοινωνικού συμβολαίου. Άλλοι κατέφυγαν στη σίγουρη αγκαλιά του ΚΚΕ που, στο όνομα της επανάστασης, τους εξασφαλίζει περιβάλλον σταθερότητας όπου μπορούν να προσποιηθούν πως βρίσκονται ακόμα στη δεκαετία του ’50 ή του ’70. Όλος αυτός ο λαβωμένος κόσμος, που ψήφισε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΚΚΕ είχε ένα κοινό: Δεν ήθελε να ακούσει για οποιαδήποτε νέα «ταραχή» – είτε αυτή ήταν η ρήξη που τους υποσχόταν το ΜέΡΑ25 είτε ήταν η απροσδιόριστη «προοδευτική» κυβέρνηση-χωρίς-πρόγραμμα που τους υποσχόταν ο ΣΥΡΙΖΑ.

Μαζί με την «ταραχή» και τα κακά μαντάτα, οι ψηφοφόροι απέρριψαν τις δύσκολες αναλύσεις. Δεν ήθελαν να ακούσουν τίποτα που να εμπεριέχει το οποιοδήποτε «ναι μεν, αλλά» – π.χ. ναι στο ευρώ αλλά για να αναπνέουμε ανθρώπινα εντός του ευρώ απαιτείται το «Δήμητρα» που θα μειώσει, ο μη γένοιτο, και το κόστος μιας εξόδου από το ευρώ. Μπορεί να καταλάβαιναν ότι οι ολιγάρχες τους λεηλατούν, και να τους άρεσε να ακούν το ΜέΡΑ25 να τους κατονομάζει στη Βουλή, όμως λάμβαναν ως δεδομένη την εξουσία των ολιγαρχών πάνω τους και δεν ήθελαν να συνταχθούν οι ίδιοι, ως πολίτες, σε οποιοδήποτε πόλεμο κήρυττε το ΜέΡΑ25 (ή οποιοσδήποτε άλλος) με τους ισχυρούς της χώρας
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
αυτο ακυρωνει τον σκοπο που γινεται το ψηφιακο συστημα. Αν πρεπει να παω με φυσικη παρουσια μεχρι το εκλογικο κεντρο για να ψηφισω αντι για παραβαν και καλπη -> σε ενα τερματικο, ποιά η διαφορα; Ο σκοπος με τον ψηφιακο τροπο ειναι να μπορω να το κανω απο οπουδηποτε/απο το σπιτι μου ευκολα και γρηγορα. Αυτη ειναι η προϋποθεση της συζητησης που κανουμε
Λιγότερη χαμαλοδουλειά από την εφορευτική επιτροπή και τον δικαστικό αντιπρόσωπο και οικονομία στα resources
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,348 μηνύματα.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για debate αυτή την φορά.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,509 μηνύματα.
Καλά αράξτε ρε κανείς δεν ψηφίζει την Ζωή γιατί πιστεύει σε αυτήν. Ένα meme είναι σαν τον Βασίλη Λεβέντη το 2015. Ίδιο ακριβώς πράγμα.

Θα την βάλουν εντός Βουλής όπως τον Λεβέντη το 2015 για χαβαλέ. Λογικά κόμμα πυροτέχνημα θα είναι. Θα προκαλέσει λίγο χαβαλέ στην αρχή, θα γεμίσουμε memes με το καιρό θα βαρεθεί ο κόσμος όπως πάλι έγινε με τον Λεβέντη και ίσως καταρρεύσει και τελείως μετά.

Η πλειοψηφία θα την ψηφίσει για το meme και κάποιοι λίγοι απλά γιατί θα είναι λίγο πιο έξυπνοι και πρακτικοί και θα καταλάβουν πως η αντι-ΝΔ ψήφος έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα είναι στα τρία κόμματα που δεν μπήκαν για λίγο στην Βουλή.
δηλαδη η πλειοψηφια την ψηφιζουν επειδη θα εχει χαβαλε η φαση;
οχι για τις θεσεις της, επειδη την πιστευουν και τους εκφραζει;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,747 μηνύματα.
δηλαδη η πλειοψηφια την ψηφιζουν επειδη θα εχει χαβαλε η φαση;
οχι για τις θεσεις της, επειδη την πιστευουν και τους εκφραζει;
Μα τι να σε εκφράσει...Οι γερμανικές οφειλές ? Εδώ η Γερμανία (η οποία κάνει κουμάντο στην Ευρώπη) από το 10 και μετά μας έχει γ@μησει. Θα συγκινηθεί που χρωστάει εδώ και 80 χρόνια στην Ελλάδα και θα τα δώσουν πίσω? λολ

Γενικά η πλεύση είναι δεξιό κόμμα. Το ότι πήγε στα συλλαλητήρια δείχνει πολλά.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,064 μηνύματα.
Μα τι να σε εκφράσει...Οι γερμανικές οφειλές ? Εδώ η Γερμανία (η οποία κάνει κουμάντο στην Ευρώπη) από το 10 και μετά μας έχει γ@μησει. Θα συγκινηθεί που χρωστάει εδώ και 80 χρόνια στην Ελλάδα και θα τα δώσουν πίσω? λολ

Γενικά η πλεύση είναι δεξιό κόμμα. Το ότι πήγε στα συλλαλητήρια δείχνει πολλά.
Θα έλεγα πολυσυλλεκτικό κόμμα, με αριστερόστροφα στοιχεία και ρητορική.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top