Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Είναι ο γάμος προορισμός του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Είμαι άντρας και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Ποιος καθοριζει ΑΝ υπαρχει προορισμος για τον ανθρωπο;
Και ΑΝ υπαρχει, ποιος καθοριζει ποιος ειναι αυτος;
My 2 cents.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Ποιος καθοριζει ΑΝ υπαρχει προορισμος για τον ανθρωπο;
Και ΑΝ υπαρχει, ποιος καθοριζει ποιος ειναι αυτος;
My 2 cents.
Ο προορισμός για τον άνθρωπο, η "στοχοπροσήλωση" όπως την λένε κάποιοι είναι μηχανισμός ανεύρεσης νοήματος. Είναι κάτι που σου δίνει πληρότητα, σε κάνει να νιώθεις καλά αν το βρεις. Φυσικά εσύ και μόνο εσύ το καθορίζεις αυτό, κανένας άλλος.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Στο θέμα γενικότερα: Ο κάθε ενας ορίζει την ευτυχία του, απο που αυτή πηγάζει και πως αλλάζει με τα χρόνια, επειδή αλλάζει.
Πολύ πρόσφατα είχα μια συζήτηση με μια συνάδελφό μου η οποία ζούσε και ανέπνεε για τον σύντροφο της, την ημέρα του γάμου τους και τα παιδιά που ήθελαν να κάνουν μαζί. Ήταν πανευτυχής πλήρης και περίμεναν πως και πως να κάνουν το πρώτο τους παιδί ενώ είχαν συζητήσει και διαβάσει μαζί για τα παιδιά, ήξεραν ο ενας τα απόκρυφα του άλλου μέναν μαζί και όλα ήταν παραμυθένια.
Ε, προχθές γύρισε και μου είπε πως νιώθει εγκλωβισμένη, τελικά δεν το θέλει, και θέλει να μείνει μόνη της σε μια ξένη χώρα να ζήσει την ζωή της ελεύθερη.
Και πόσο τυχερή που ήταν που το συνειδητοποίησε πριν την άφιξη του παιδιού, καθώς η συντριπτική πλειοψηφία το κατανοεί μετά.
Έτσι, το τι είναι ευτυχία οχι μόνο είναι ζήτημα προσωπικό αλλά και μεταβλητό.
Ο γάμος πιστεύω είναι μια παρωχημένη τεχνολογία, βλέπουμε πως αποτυγχάνει, με αναλογία 1:2.
Αν σου έλεγαν μπες σε αυτό το δωμάτιο με 50% πιθανότητα να πεθάνεις, δεν θα το έκανες, απλά η κοινωνική πίεση είναι τεράστια εδώ και το ρομαντικοποιείς στο μυαλό σου νιώθοντας την ασφάλεια να μπείς σε αυτό καθώς όλοι μπαίνουν.
Οι αλήθεια είναι πως οι άνθρωποι αλλάζουν, εμείς αλλάζουμε, και πολλές φορές, έχω ακούσει περιπτώσεις να μου λένε 20 χρόνια δεν ήξερα ποιον είχα δίπλα μου..

Εμείς είμαστε η ευτυχία μας και όσα ορίζουμε ανα διαστήματα πως συμβάλλουν σε αυτό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
" Γάμος ονομάζεται η τελετή με την οποία συνιστάται και αναγνωρίζεται μια νόμιμη γενετήσια ένωση που θα οδηγήσει στη δημιουργία μιας οικογένειας. Πρόκειται για μια διαβατήρια τελετουργία που σφραγίζει το πέρασμα του ατόμου από μια κατάσταση σε μια άλλη."

Αυτο συνηθως γινετε είτε για θρησκευτικά κίνητρα (να ευλογηθεί η σχεση ) ή για πολιτικά(διαδικαστικά κυρίως θεματα ).


Ο γαμος εμπεριέχει δυο βασικους ρολους .Τον ρολο του συντροφου και τον ρολο του γονεα .
Δυο τελειος διαφορετικοι ρολοι με άμεσο αντικτυπο ομως το κοινο ..

Μεσα στο γαμο δεν σταματας να εξελίσσεσαι και να δουλεύεις το κομματι του σχετιζεστε ,του εγω δηλαδη στο συντροφικο ρολο και παραλληλα τον ρολο του γονεα ,τις άμεσης εξαρτώμενης σχέσης δηλαδη, με το καινουργιο μελος που ηρθε στην οικογενεια ..

Ουσιαστικα ο συναισθηματικος δεσμος χωρίζεται σε 2 μερη ..
Του φροντιστή -ερωτικου-συντροφικου και του φροντιστή -γονεα .

Οταν ο συναισθηματικος δεσμος σπασει ως προς το συντροφικο ρολο αυτοματα δεν σπαει και του γονεα.
Ο ρολος του συντροφου σταματα ,οχι ο ρολος του γονεα και της οικογενειας .

Το μεγαλυτερο λαθος στο χωρισμο ειναι οτι εμεις απορριπτουμε τον ρογο τους συντροφου (αφαιρουμε με την βια συνηθως )και ταυτοχρονα παμε να αφαιρεσουμε ή στην χειροτερη να υποβαθμισουμε και τον ρολου του γονεα ..

Ενας ανθρωπος που ειναι πολυ "κακος" για εμας στον ρολο του συντροφου δεν θα ειναι "κακος" και στον ρολο του γονεα .
Οταν μαθουμε λοιπον ολοι εμεις να διαχωριζουμε αυτους τους 2 ρολους ,να μην τους ταυτιζουμε και να μην υποστηριζουμε οτι μια λαθος επιλογη συντροφου αυτοματα σηματοδοτει και μια λαθος επιλογη γονεα με αμεση συνεπεια να καθρεπτιζετε και στα παιδια μας , τοτε ισως μιλαμε για ενα σωστο διαζυγιο ή καλυτερα ενα σωστο διαχωρισμο ρολων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποιος καθοριζει ΑΝ υπαρχει προορισμος για τον ανθρωπο;
Και ΑΝ υπαρχει, ποιος καθοριζει ποιος ειναι αυτος;
My 2 cents.
Προφανώς ο ιδιος ο εαυτος αμεσα συνεξαρτομενος απο τυχων θρησκευτικες ή κοινωνικες πεποιθησεις στον αναλογο βαθμο που υποστηριζονται
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
" Γάμος ονομάζεται η τελετή με την οποία συνιστάται και αναγνωρίζεται μια νόμιμη γενετήσια ένωση που θα οδηγήσει στη δημιουργία μιας οικογένειας. Πρόκειται για μια διαβατήρια τελετουργία που σφραγίζει το πέρασμα του ατόμου από μια κατάσταση σε μια άλλη."

Αυτο συνηθως γινετε είτε για θρησκευτικά κίνητρα (να ευλογηθεί η σχεση ) ή για πολιτικά(διαδικαστικά κυρίως θεματα ).


Ο γαμος εμπεριέχει δυο βασικους ρολους .Τον ρολο του συντροφου και τον ρολο του γονεα .
Δυο τελειος διαφορετικοι ρολοι με άμεσο αντικτυπο ομως το κοινο ..

Μεσα στο γαμο δεν σταματας να εξελίσσεσαι και να δουλεύεις το κομματι του σχετιζεστε ,του εγω δηλαδη στο συντροφικο ρολο και παραλληλα τον ρολο του γονεα ,τις άμεσης εξαρτώμενης σχέσης δηλαδη, με το καινουργιο μελος που ηρθε στην οικογενεια ..

Ουσιαστικα ο συναισθηματικος δεσμος χωρίζεται σε 2 μερη ..
Του φροντιστή -ερωτικου-συντροφικου και του φροντιστή -γονεα .

Οταν ο συναισθηματικος δεσμος σπασει ως προς το συντροφικο ρολο αυτοματα δεν σπαει και του γονεα.
Ο ρολος του συντροφου σταματα ,οχι ο ρολος του γονεα και της οικογενειας .

Το μεγαλυτερο λαθος στο χωρισμο ειναι οτι εμεις απορριπτουμε τον ρογο τους συντροφου (αφαιρουμε με την βια συνηθως )και ταυτοχρονα παμε να αφαιρεσουμε ή στην χειροτερη να υποβαθμισουμε και τον ρολου του γονεα ..

Ενας ανθρωπος που ειναι πολυ "κακος" για εμας στον ρολο του συντροφου δεν θα ειναι "κακος" και στον ρολο του γονεα .
Οταν μαθουμε λοιπον ολοι εμεις να διαχωριζουμε αυτους τους 2 ρολους ,να μην τους ταυτιζουμε και να μην υποστηριζουμε οτι μια λαθος επιλογη συντροφου αυτοματα σηματοδοτει και μια λαθος επιλογη γονεα με αμεση συνεπεια να καθρεπτιζετε και στα παιδια μας , τοτε ισως μιλαμε για ενα σωστο διαζυγιο ή καλυτερα ενα σωστο διαχωρισμο ρολων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Προφανώς ο ιδιος ο εαυτος αμεσα συνεξαρτομενος απο τυχων θρησκευτικες ή κοινωνικες πεποιθησεις στον αναλογο βαθμο που υποστηριζονται
Στα λογια μου ερχεσαι.Οποτε ειναι παντελως ακυρος ο γαμος ή η υπαρξη προορισμου του ανθρωπου σε ατομα που δεν πιστευουν σε θρησκειες και κοινωνικα στερεοτυπα.Τελεία.
Δεν αποτελει ενα γεγονος συνολικης αποδοχης.Ουτε καν αν υπαρχει προορισμος του ανθρωπου.Αφορα μονο τους θρησκευαμενους και αυτους που πιστευουν σε στερεοτυπα.Οχι στο συνολο της κοινωνιας ή της ανθρωποτητας.
Ειναι σαβ να λεμε σε ποιους αρεσει η μπυσταρδα και σε ποιους οχι.[Περι ορεξεως κολοκυθοποτα,αλλα δνε ειναι κατι σημαντικο και ουσιωες για μενα.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΥΠΑΡΚΤΟ.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο θέμα γενικότερα: Ο κάθε ενας ορίζει την ευτυχία του, απο που αυτή πηγάζει και πως αλλάζει με τα χρόνια, επειδή αλλάζει.
Πολύ πρόσφατα είχα μια συζήτηση με μια συνάδελφό μου η οποία ζούσε και ανέπνεε για τον σύντροφο της, την ημέρα του γάμου τους και τα παιδιά που ήθελαν να κάνουν μαζί. Ήταν πανευτυχής πλήρης και περίμεναν πως και πως να κάνουν το πρώτο τους παιδί ενώ είχαν συζητήσει και διαβάσει μαζί για τα παιδιά, ήξεραν ο ενας τα απόκρυφα του άλλου μέναν μαζί και όλα ήταν παραμυθένια.
Ε, προχθές γύρισε και μου είπε πως νιώθει εγκλωβισμένη, τελικά δεν το θέλει, και θέλει να μείνει μόνη της σε μια ξένη χώρα να ζήσει την ζωή της ελεύθερη.
Και πόσο τυχερή που ήταν που το συνειδητοποίησε πριν την άφιξη του παιδιού, καθώς η συντριπτική πλειοψηφία το κατανοεί μετά.
Έτσι, το τι είναι ευτυχία οχι μόνο είναι ζήτημα προσωπικό αλλά και μεταβλητό.
Ο γάμος πιστεύω είναι μια παρωχημένη τεχνολογία, βλέπουμε πως αποτυγχάνει, με αναλογία 1:2.
Αν σου έλεγαν μπες σε αυτό το δωμάτιο με 50% πιθανότητα να πεθάνεις, δεν θα το έκανες, απλά η κοινωνική πίεση είναι τεράστια εδώ και το ρομαντικοποιείς στο μυαλό σου νιώθοντας την ασφάλεια να μπείς σε αυτό καθώς όλοι μπαίνουν.
Οι αλήθεια είναι πως οι άνθρωποι αλλάζουν, εμείς αλλάζουμε, και πολλές φορές, έχω ακούσει περιπτώσεις να μου λένε 20 χρόνια δεν ήξερα ποιον είχα δίπλα μου..

Εμείς είμαστε η ευτυχία μας και όσα ορίζουμε ανα διαστήματα πως συμβάλλουν σε αυτό.
Μετα απ ολο αυτο εχει νοημα να κυνηγάμε την υποτιθέμενη γενική ευτυχια ή να προσπαθουμε να δημιουργουμε ευτυχισμενες στιγμες ακομα και αν αυτες ειναι μικρες ή ασήμαντες για τους αλλους ?

Τελικα ειμαστε ικανοι να εκτιμησουμε την ευτυχια οταν αυτο που προσδοκουμε επιτυγχάνετε αλλα δεν το απολαμβανεται εφοσον προχωραμε άμεσα στον επομενο στοχο και ξαναβιωνουμε το αγχος-αγωνια ισως και απογοητευση αυτου ?
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Μετα απ ολο αυτο εχει νοημα να κυνηγάμε την υποτιθέμενη γενική ευτυχια ή να προσπαθουμε να δημιουργουμε ευτυχισμενες στιγμες ακομα και αν αυτες ειναι μικρες ή ασήμαντες για τους αλλους ?

Τελικα ειμαστε ικανοι να εκτιμησουμε την ευτυχια οταν αυτο που προσδοκουμε επιτυγχάνετε αλλα δεν το απολαμβανεται εφοσον προχωραμε άμεσα στον επομενο στοχο και ξαναβιωνουμε το αγχος-αγωνια ισως και απογοητευση αυτου ?
Τι να σου πω, εγώ δεν έχω παντρευτεί αλλά έχω υπάρξει σε σχέση παλαιότερα που ο άνθρωπος σταμάτησε να με καλύπτει και ενώ ολα ήταν ρόδινα απο άποψη στιγμών ταξίδια, παρέες , δώρα, εμπειρίες το τελευταίο δίμηνο ήταν κόλαση.
Δεν μπορείς-δεν μπορώ μάλλον θα πω, να χαρώ στιγμές αν δε με γεμίζει ο άνθρωπος και επειδή είμαι άνθρωπος που μαρεσει πολυ η επικοινωνία και συζητάω ατέρμονα αν αυτό χαθεί ολες οι άλλες στιγμές είναι χαμένες.

Αν απαντώ σε μέρος της ερώτησής σου..
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στα λογια μου ερχεσαι.Οποτε ειναι παντελως ακυρος ο γαμος ή η υπαρξη προορισμου του ανθρωπου σε ατομα που δεν πιστευουν σε θρησκειες και κοινωνικα στερεοτυπα.Τελεία.
Δεν αποτελει ενα γεγονος συνολικης αποδοχης.Ουτε καν αν υπαρχει προορισμος του ανθρωπου.Αφορα μονο τους θρησκευαμενους και αυτους που πιστευουν σε στερεοτυπα.Οχι στο συνολο της κοινωνιας ή της ανθρωποτητας.
Ειναι σαβ να λεμε σε ποιους αρεσει η μπυσταρδα και σε ποιους οχι.[Περι ορεξεως κολοκυθοποτα,αλλα δνε ειναι κατι σημαντικο και ουσιωες για μενα.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΥΠΑΡΚΤΟ.

Σωστο αλλα δεν θα κρινω τους ανθρωπους για την κοινωνικη τους ή την θρησκευτικη τους πεποιθηση ουτως ωστε αυτο να τεθεί σαν κριτήριο, τους οποιους θα τους αξιολογήσει σε ατομα "ακόλουθους " που λεμε ή σε ¨ηγετες"

Ενας "ηγετης " προτιμά να περιστοιχιζεται απο άλλους "ηγέτες " γιατι ετσι ικανοποιει το αισθημα της συνεχείς αυτοεξελιξης του .

Ενας "ηγετης " δεν θα δεχτει ποτε να μενει σε ενα περιβάλλον που απαρτίζετε μονο απο ¨ακολουθους " γιατι δεν εχει τιποτα να παρει απο αυτους ,ισα ισα τον κρατα πισω καθως ο ανθρωπος οσο ζει μαθαινει και εξελίσσετε σε οποια ηλικια και να ειναι και "διψα " για ολο αυτο !

Αρα για εμενα προσωπικα ο προοριμος του ανθρωπου δεν κρίνεται αν έχει ή οχι την προσωπικη μου θρησκευτικη ή πολιτικοκοινωνικη πεποιθηση ,παρα μονο οτι αυτος ο ¨ηγετης ¨ ειναι εκει και μπορω να εχω μια καλη επικοινωνία -επαφη μαζι του ,ούτως ωστε να μπορεσω με την σειρα σαν ¨ηγετης ¨και οχι σαν " ακολουθως " ,αβουλον ον δηλαδη, να "κλεψω " λιγακι απο την γνωση του που θα με οδηγησει και στην δικη μου μετεπειτα προσδοκουμενη πορεια .
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Στα λογια μου ερχεσαι.Οποτε ειναι παντελως ακυρος ο γαμος ή η υπαρξη προορισμου του ανθρωπου σε ατομα που δεν πιστευουν σε θρησκειες και κοινωνικα στερεοτυπα.Τελεία.
Δεν αποτελει ενα γεγονος συνολικης αποδοχης.Ουτε καν αν υπαρχει προορισμος του ανθρωπου.Αφορα μονο τους θρησκευαμενους και αυτους που πιστευουν σε στερεοτυπα.Οχι στο συνολο της κοινωνιας ή της ανθρωποτητας.
Ειναι σαβ να λεμε σε ποιους αρεσει η μπυσταρδα και σε ποιους οχι.[Περι ορεξεως κολοκυθοποτα,αλλα δνε ειναι κατι σημαντικο και ουσιωες για μενα.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΥΠΑΡΚΤΟ.
Καλά ο γάμος δεν είναι κάτι, το θέμα είναι αν θα κάνεις παιδιά.
Και η κοινωνική πίεση εκεί πέρα είναι , στο να κάνεις παιδιά παρά στο γάμο.
Ένας εργένης που λέει ''γλεντάω τη ζωή μου'' θα πιεστεί λιγότερο κοινωνικά να κάνει παιδιά από κάποιον δεσμευμένο/παντρεμένο που για χ λόγους δεν θέλει παιδιά.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι να σου πω, εγώ δεν έχω παντρευτεί αλλά έχω υπάρξει σε σχέση παλαιότερα που ο άνθρωπος σταμάτησε να με καλύπτει και ενώ ολα ήταν ρόδινα απο άποψη στιγμών ταξίδια, παρέες , δώρα, εμπειρίες το τελευταίο δίμηνο ήταν κόλαση.
Δεν μπορείς-δεν μπορώ μάλλον θα πω, να χαρώ στιγμές αν δε με γεμίζει ο άνθρωπος και επειδή είμαι άνθρωπος που μαρεσει πολυ η επικοινωνία και συζητάω ατέρμονα αν αυτό χαθεί ολες οι άλλες στιγμές είναι χαμένες.

Αν απαντώ σε μέρος της ερώτησής σου..
Αυτο ειναι ευτυχια !
Το συνολο ευτυχισμενων στιγμων κατ εμας ,αλλοτε μικρες αλλοτε μεγαλες ..Οταν λοιπον αυτος ο αλγορυθμος των ευτυχισμενων στιγμων βγαινει θετικος στο δικο μας μυαλο τοτε ναι μπορουμε να μιλαμε για μια γενικη ευτυχια η οποια ομως δεν ειναι παντα στον ιδιο βαθμο εφοσον ειναι αμεσα συνεξαρτωμενη απο το συνολο των μικρων ..

Ας προσδοκουμε λοιπον σε μικρες ευτιχισμενες προσωπικες μας στιγμες ούτως ωστε να μαζευονται για να εισπράττουμε τελικα τον συνολο αυτης ..

Δεν χρειαζεται να κανεις ενα γαμο για να καταλαβεις αν με αυτο τον ανθρωπο εχεις αρκετες μικρες ευτυχισμενες και πολυ βασικες για εσενα ομορφες στιγμες .
Μια καθημερινη τριβη που ερχετε μεσα απο την συγκατοίκηση μπορει να σου δωσει μια πολυ καλη εικονα τι εστι ολο αυτο !
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Να στο πάω αλλιώς γιατί πολύ σταμπάρεις τα λόγια του άλλου. Εσύ που είσαι και χριστιανή θρησκευόμενη θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι το διαζύγιο επιτρέπεται μόνο σε περιπτώσεις βίας και πορνείας. Ο,τιδήποτε άλλο δεν ευαρεστεί τον Κύριο, είναι "μοιχεία", έστω σε εισαγωγικά. Προσωπικά βέβαια θα μπορούσα να πω ότι με αγγίζει ελάχιστα αφού παντρεύτηκα με πολιτικό γάμο και η μητέρα του παιδιού είναι άθεη. Ό,τι γράφτηκε όμως, γράφτηκε για κάποιο λόγο. Κι αυτός φυσικά είναι το καλό των παιδιών, στο οποίο συμφωνούμε.

Κάνω τη ζωή μου, σημαίνει προχωράω και εξελίσσομαι πνευματικά, έχοντας συνειδητοποιημένη την ευθύνη της ύπαρξής μου.
Συμφωνώ,αλλά για να έχει κανείς την απαιτούμενη διαύγεια να ασχοληθεί με πνευματικές αναζητήσεις πρέπει και σε ψυχολογικό επίπεδο να νιώθει καλά. Σώμα, πνεύμα αλληλεπιδρούν
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Δεν ήξερα που αλλού να το βάλω (το είδα στην ομάδα των άθεων του facebook) :
427943057_313700865020407_2369837582751190323_n.jpg
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Δεν ήξερα που αλλού να το βάλω (το είδα στην ομάδα των άθεων του facebook) :
View attachment 129294

Αυτό δε λέει κάτι για την ηθική των ανθρώπων έτσι? Δεν είναι απαραίτητα άθεοι ούτε ανήθικοι. Τα προσωπικά είναι ένα πολύπλοκο ζήτημα για τον καθένα και το οτι ο θρησκευτικός γάμος δεν είναι πια τόσο επιθυμητός δεν είναι απαραίτητα κακό. Συντρέχουν φυσικά και οικονομικοί λόγοι. Η φτωχοποίηση του πληθυσμού. Τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που είχαν συνηθίσει. Το σύμφωνο σύμβιωσης είναι μια καλή λύση.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι ο γάμος είναι ο προορισμος του ανθρωπου όπως επίσης δεν πιστευω οτι όλοι οι άνθρωποι κανουν για γάμο και οικογένεια. Σίγουρα πάντως πιστευω για μένα τουλάχιστον ότι ήταν ο δικός μου προορισμος το ονειρευόμουν από παντα από μικρό κορίτσι..
Και το αστείο είναι ότι έχω φάει τόσες απογοητευσεις που οποία σχέση είχα(μεγάλη εννοώ δεν είμαι η Σάρλοτ χαχα) ήθελα να παει σοβαρά εννοείται ότι αρκετοί δε με πηραν στα σοβαρά κι ένας που με πηρε στα σοβαρά δεν τον έπαιρνα εγώ μετά. Με τυλιξε με δυσκολία. Κι όμως... Ειρωνια της ζωής.... 😊
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι γιατί να παντρευτεί κάποιος. Δεν έχω βρει σημαντικό επιχείρημα σε αυτή την ερώτηση. :hmm:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι γιατί να παντρευτεί κάποιος. Δεν έχω βρει σημαντικό επιχείρημα σε αυτή την ερώτηση. :hmm:
Ε να σου πω για μένα
Επί ζητουσα καταρχας παιδάκια βασικός λόγος οπότε και συναισθηματική ασφάλεια κάπου να αράξω , επίσης ήθελα δεσμευση και όρκους αιώνιας πιστης . Όσο κλισέ κ αν ακουγονται εγώ αυτά ηθελα. Βεβαια όταν συναψα σχέση με το συζυγο ήμουν σε φάση που είχα παψει να ελπίζω.. Ήταν απροσδόκητο ότι τον ερωτευτηκα και παραλληλα με ήθελε κι αυτός για παντα
Εγώ εκεί παρόλο που το ήθελα κατά βαθος και αυτό αναζητούσα, εγώ εκεί τρόμαξα και κολλωσα. Δεν είχα γνωρίσει άντρα σαν αυτόν και δε μου το χα για τόσο φοβητσιαρα. Κι ευτυχώς με βοήθησε να το ξεπεράσω και να κανουμε το βημα! Αυτός το ειχε ευκολότερα και βρήκε πιο γρήγορα τα πατηματα του μέσα στο γάμο, εγώ δυσκολεύτηκα να τα βρω είχα συνηθίσει αλλιώς!
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Μήπως δεν έχεις βρεί νύφη; :sly:
Μπορεί κι αυτό αλλά είναι να το θες και λίγο μέσα σου όχι. Απλά να βρεις τον κατάλληλο... Να το χεις λίγο ονειρευτεί εγώ έτσι νομίζω...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

φοροαπαλλαγες, επιδοματα και τετοια
Δεν ισχυουν όλα αυτά που λες
Φορολογική γινεται χωρια να ξέρεις
Και ποια επιδόματα ; 150/χρονο αν έχεις ένα παιδι; να σας βάλω κάτω τα έξοδα να μην παντρευτειτε ποτε σας!

Μην το χαλατε
..
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Μήπως δεν έχεις βρεί νύφη; :sly:

Βασικά για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει πως βλέπει μια Ελληνίδα βλέπει τον γάμο τον 21ο αιώνα. Δεν μου αρέσει που εργαλειοποιείται ο γάμος ως μια "τελετή" για να βουλώσουν στόματα συγγενών, γονιών, φίλων και λοιπών γνωστών στα κοινωνικά δίκτυα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top