Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Είναι ο γάμος προορισμός του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Είμαι άντρας και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλά οι άνθρωποι από τα αρχαία χρόνια προσπαθούν να αφήσουν κάτι πίσω στον κόσμο και εσείς προσπαθείτε να μου πείτε ότι δε θέλετε :ok:

Απλά άλλοι το προσπαθούν με κάποιο έργο ή κάτι αξιέπαινο ενώ το πιο συνηθισμένο είναι οι περισσότεροι αισθάνονται μια ολοκλήρωση μέσω της οικογένειας και των παιδιών τους. Καλά δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να σας πείσω για αυτό ο καθένας ότι θέλει ας σκέφτεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Καλά οι άνθρωποι από τα αρχαία χρόνια προσπαθούν να αφήσουν κάτι πίσω στον κόσμο και εσείς προσπαθείτε να μου πείτε ότι δε θέλετε :ok:

Απλά άλλοι το προσπαθούν με κάποιο έργο ή κάτι αξιέπαινο ενώ το πιο συνηθισμένο είναι οι περισσότεροι αισθάνονται μια ολοκλήρωση μέσω της οικογένειας και των παιδιών τους. Καλά δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να σας πείσω για αυτό ο καθένας ότι θέλει ας σκέφτεται :)


Δικιο έχεις φιλε. Αμα σκεφτόμασταν ολοι έτσι τωρα μπορει να είμασταν ακομα έθνος υπόδουλο, να μην είχαμε γεννηθεί κάν (επειδή οι γονεις μας δεν θα ήθελαν να κάνουν παιδια) και άλλα πολλά. Δεν χρειάζεται να πεις κάτι παραπάνω. Υπάρχουν τρόποι να καταλαβει κάποιος ότι σε αυτή τη ζωή δεν είναι μονος του και ότι η επιτυχια και το επίπεδο ζωής του εξαρτάται επισης και από άλλους ανθρώπους. Όπως ειχα διαβάσει και παλαιοτερα σε ένα βιβλιο τι να τα κάνεις τα παλάτια και τα υλικά αν δεν έχεις φιλους να τα μοιραστεις και βεβαια φιλοι που θα σε βοηθησουν να κρατηθείς στην θέση που εισαι.


'Ενα απο τα πιο σημαντικά πράγματα στην ζωή ενός ανθρώπου είναι οι φίλοι και οι σύμμαχοι. Για αυτό και εγω τις προάλλες έγραφα ότι καλο είναι να δινουμε ένα μάθημα σε οσους εξαφανίζονται επειδή τους ενδιέφερε μονο ο ανθρωπος "τους" και κανενας άλλος. Αμα σε ενδιαφέρει μονο αυτος τοτε δεν είναι υποκρισια να ζητάς βοηθεια και από μένα;;; δειξε λιγο αποσταση την καταλληλη στιγμή μπας και εκτιμήσουν κάποιοι κάποια πράγματα.


Με τον σπιτονοικοκυρη που ειχα είχαμε φασαρίες και σε κάποια φάση κλειδώθηκε απέξω! Και μου λέει να περάσω μέσα από το σπιτι σου να πηδηξω από το μπαλκονι που έχω ανοιχτο το παράθυρο και να μπώ μέσα να ανοιξω την πορτα. Του κάνω όχι. Θα φωνάξεις κλειδαρά. Δεν γινεται να μην τα έχεις καλά μαζι μου και να ζητάς χάρες. Θα μάθεις να σέβεσαι πρώτα. χαχαα η αντιδραση του όλα τα λεφτά σκυλιασε!!! Φαντασου τωρα αυτό το άτομο ηθελε και βοηθεια! Εφόσον τα βλέπει κάποιος ψυχρά και υπολογιστικά τα πράγματα θα του φερομαστε και εμεις με τον ιδιο τροπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Το ένστικτο του ανθρώπου είναι που τον οδηγεί στην αναπαραγωγή.
Τώρα αν αυτό αποτελεί και προορισμό, εξαρτάται από τον χαρακτήρα κάθε άνθρωπου ξεχωριστά.

Φερ' επείν, για άλλον είναι να κάνει παιδάκια, να τα χαίρεται να μεγαλώνουν, να γίνονται χρήσιμοι άνθρωποι στην κοινωνία (και να χαίρεται κι η μαμά-Ελλάδα που θα έχει περισσότερο "υλικό" διαθέσιμο σε περίπτωση πολέμου).
Για άλλον είναι να δημιουργεί, όχι απαραίτητα ανθρώπους, αλλά έργα τέχνης.
Για άλλον, να βοηθάει αυτούς που έχουν ανάγκη ή να ψυχαγωγεί τον κόσμο.
Γενικά πιστεύω οτι ο προορισμός έγκειται στην επίτευξη του "καλού". Είτε μέσω του να φτιάξει κάποιος κάτι, ή του να γίνει ο ίδιος κάτι.
Το ζητούμενο είναι, να γίνει καλύτερος άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Πάντως Devil και με όλο το σεβασμό θεωρώ οτι έχεις πολύ ριζωμένες και απόλυτες απόψεις σχετικά με το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει ή να θέλει κάποιος στη ζωή με αποτέλεσμα πιστεύω να καταπιέζεις τον εαυτό σου. Μπορεί έτσι να θέλεις να κάνεις και να είσαι ευτυχισμένος έτσι απλά σού βάζω στο τραπέζι το ενδεχόμενο οτι καμιά φορά το να ζεις χωρίς κανόνες μπορεί να είναι πιο διασκεδαστικό και να σού ανοίξει πόρτες που τις κρατούσες κλειστές. Το αναγνωρίζω σε σένα γιατί ήμουν κι εγώ έτσι, είχα κανόνες, θέλω προδιαγεγραμμένα, κόκκινες γραμμές που δεν ήθελα να πατήσω κλπ. Μέχρι που γνώρισα τον άνθρωπό μου και κατάλαβα οτι όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια και βάζει κόκκινες γραμμές ο Θεός γελάει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μπορεί να μην προλαβαίνεις, άσε που εξαρτάται και από τη γυναίκα που θα έχεις. Μακάρι βέβαια να έχεις χρόνο και όρεξη το πιο σημαντικό.

Σιγά η μητέρα μου είναι 50 χρονών και πάει στο γυμναστήριο και τρέχει πιο πολύ από μένα.
Ο γάμος δε σημαίνει ότι τελειώνει η ζωή σου, μου το λέει συνέχεια η μαμά μου, είναι απλά μια ταμπέλα :happy:
Και τα ταξίδια σου θα κάνεις, και τις εκδρομές και τις εξόδους και όλα. Κι αν δεν είναι τόσο εύκολα να τα κάνεις, θα έχεις τις χαρές που θα σου χαρίζει το παιδάκι σου και ο/η σύντροφός σου.

Ξέρω ένα ζευγάρι, ηλικιωμένους πλέον (70+ετών), που δεν κάνανε παιδιά, κάνανε πολλά ταξίδια, καριέρα, σπίτια, εξοχικά, πολυτέλειες και εν τέλη νιώθουν άσχημα και μετανιώνουν, γιατί θα ήθελαν όλα αυτά να μπορούσαν να τα μοιραστούν με τα δικά τους παιδιά και εγγόνια. Τα χριστούγεννα/το πάσχα/γιορτές κτλ δεν έχουν κανέναν να μοιραστούν το τραπέζι τους. Τώρα που μεγάλωσαν ούτε κουράγιο έχουν για ταξίδια ούτε όρεξη, η ευτυχία όταν μεγαλώνεις δεν βρίσκεται στα υλικά αγαθά, αλλά σε ανθρώπους που σε νοιάζονται.

Δεν υπάρχει πιο ωραίο πράγμα στο κόσμο από το να μοιράζεσαι την ευτυχία σου. Είτε αυτό αφορά τον σύντροφο είτε το παιδί.
Δεν είμαι απόλυτη σε αυτό, ο καθένας έχει άλλους στόχους στη ζωή του, αλλά να το βλέπουμε λίγο πιο μακροπρόθεσμα κι όχι είμαστε "20-30-50" κάποια στιγμή θα είσαι 70 και 80.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
κάποια στιγμή θα είσαι 70 και 80.

... πρώτα ο Θεός. Κι επειδή ποτέ δεν ξέρουμε τι μάς ξημερώνει, καλύτερα να ζούμε το σήμερα ελπίζοντας σε ένα καλό αύριο παρά να αναπροσαρμόζουμε το σήμερα για ένα καλύτερο αύριο. Το αύριο μπορεί να μην έρθει ποτέ ενώ το τώρα είναι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
... πρώτα ο Θεός. Κι επειδή ποτέ δεν ξέρουμε τι μάς ξημερώνει, καλύτερα να ζούμε το σήμερα ελπίζοντας σε ένα καλό αύριο παρά να αναπροσαρμόζουμε το σήμερα για ένα καλύτερο αύριο. Το αύριο μπορεί να μην έρθει ποτέ ενώ το τώρα είναι εδώ.

Ντάξει δεν μιλάμε για προγραμματισμό, μιλάω για στόχους και αποτελέσματα των επιλογών μας, ξεκάθαρα.:loltooth::loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Πάντως Devil και με όλο το σεβασμό θεωρώ οτι έχεις πολύ ριζωμένες και απόλυτες απόψεις σχετικά με το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει ή να θέλει κάποιος στη ζωή με αποτέλεσμα πιστεύω να καταπιέζεις τον εαυτό σου. Μπορεί έτσι να θέλεις να κάνεις και να είσαι ευτυχισμένος έτσι απλά σού βάζω στο τραπέζι το ενδεχόμενο οτι καμιά φορά το να ζεις χωρίς κανόνες μπορεί να είναι πιο διασκεδαστικό και να σού ανοίξει πόρτες που τις κρατούσες κλειστές. Το αναγνωρίζω σε σένα γιατί ήμουν κι εγώ έτσι, είχα κανόνες, θέλω προδιαγεγραμμένα, κόκκινες γραμμές που δεν ήθελα να πατήσω κλπ. Μέχρι που γνώρισα τον άνθρωπό μου και κατάλαβα οτι όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια και βάζει κόκκινες γραμμές ο Θεός γελάει. :)


ριζωμένες και απόλυτες αντιλήψεις έχουν οσοι ακουνε κάποιον να παρουσιάζει τις δικές του και υιοθετουν απευθειας αμυντική ή και επιθετική στάση. Χωρις κανονες δεν ζει κανείς. Απλα ο καθενας ζει με τους κανονες που τον συμφέρουν. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακο ειδικά αμα δουλεύει για κάποιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ο γάμος είναι ο προορισμός του ανθρώπου. Και η ολοκλήρωση είναι τα παιδιά.
όσοι από άποψη επιλέγουν για διάφορους λόγους την μοναξιά είναι καταδικασμένοι στην μελανχολία.
ο ανύπαντρος μεσήληκας ψάχνει παρηγοριά σε συντροφιά κατοικιδίων και αναλώνει την μέρα του στα fake news του fb,
βυθίζεται στην παρακμή μιας ζωής χωρίς προορισμό και σκοπό.
όσες γκόμενες-ους και να είχε αλλάξει, όσα μπουκάλια και να έχει ανοίξει σε μαγαζιά, όσα χρήματα και να μαζέψει στο τέλος είναι ένα τίποτα.

απο μικρή ηλικεία ο άνθρωπος πρέπει να απορρίψει όλες τις θεωρίες περι γάμος=σκλαβιά καριέρα=προορισμός και να χτίσει πάνω σε σταθερές αξίες
έτσι όταν φτάσει στα 50 θα κοιτάξει πίσω και θα πεί έκανα στην ζωή μου κάτι.
για μένα αυτός είναι ο υγιής δρόμος και βλέπω ότι τελευταία όλο και περισσότεροι αναθεωρούν προς τα εκεί.

όπως είπε και ο Καβάφης στα τελευταία του
ο παντρεμένος άνθρωπος ζει σαν σκύλος και πεθαίνει σαν άνθρωπος
ο ελεύθερος ζει σαν άνθρωπος και πεθαίνει σαν σκύλος

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
μπορεί κανείς να ξέρει τον προορισμό για άλλους ανθρώπους; Έχουν όλοι οι άνθρωποι τον ίδιο προορισμό; Κι αν δεν υπάρχει καθόλου προορισμός; Οι απόλυτες θέσεις βοηθάνε; Ή μας κάνουν ακόμα πιο σκεπτικιστές; Οι μοναχοί για παράδειγμα, επιμένουν αδιαπραγμάτευτα πως σκοπός του ανθρώπου είναι να σώσει την ψυχή του και να την οδηγήσει στην παράδεισο. Μπορεί και να ισχύει, ποιός -εν ζωή- ξέρει με σιγουριά; Ανθρώπους που ήθελαν παιδιά αλλά δεν τα κατάφεραν, για τους όποιους λόγους, μπορούμε να τους καταδικάσουμε πως έζησαν μιά ζωή χωρίς σκοπό; Τον μόνο προορισμό του ανθρώπου που μπορώ να δεχτώ είναι να περιφρουρεί την ελευθερία στις επιλογές του με βάση την ψυχοσύνθεσή του και την ατομική του βούληση. Κι ας θέσει ο καθένας μόνος του, και για τον εαυτό του αυστηρά, αυτό το ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Ποιο γάμο; μικρος ειμαι ακόμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Να πω οτι και εγώ ότι δεν καταλαβαίνω το γάμο.
Ειδικότερα δεν καταλαβαίνω τα άτομα που παντρεύονται κάτω από τα 30 τους.
Πιστεύω ότι χάνουν πάρα πολλά από την ζωή τους με το να παντρευτούν.

Όπως είχε πει και ο Αινσταίν :P:

Γάμος είναι η αποτυχημένη προσπάθεια να δώσεις διάρκεια σε ένα τυχαίο γεγονός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Μου προκαλει εντυπωση που εστιάζετε στο γλεντι μονο και οχι στο μετέπειτα. Η ερωτηση αυτη εμπεριέχει και ένα ακομα μεγαλυτερο βάθος. Πως φανταζεσαι τη ζωη σου δηλαδη μετά το γάμο με τη γυναικα σου μαζι. Αυτο το σκέφτηκε κανεις; :P
όχι; άρα μήπως δεν εισαστε ακομα καταλληλοι για γαμο οσο νομιζετε; απορω απλά.

Ειδα πριν στο δελτιο λέγανε για το γαμο της Αλοιμονου και λέγανε οτι ζητάει απο τον άλλο διατροφη μεσα στην οποια περιλαμβανονται εξοδα κομμωτηριου - διακοπων Πασχα και Χριστουγεννων και έξοδα λέει για βολτες :loltooth: :loltooth: εντάξει τα εξοδα για τα παιδια εννοειται να τα πληρωσεις ... αλλα να πληρώνεις το κομμωτηριο της πρώην γυναικας σου; γιατι για να φτιάχνεται να πηγαινει στον επομενο γκομενο;;; χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μου προκαλει εντυπωση που εστιάζετε στο γλεντι μονο και οχι στο μετέπειτα. Η ερωτηση αυτη εμπεριέχει και ένα ακομα μεγαλυτερο βάθος. Πως φανταζεσαι τη ζωη σου δηλαδη μετά το γάμο με τη γυναικα σου μαζι. Αυτο το σκέφτηκε κανεις; :P
όχι; άρα μήπως δεν εισαστε ακομα καταλληλοι για γαμο οσο νομιζετε; απορω απλά.


το πρώτο μήνυμα του θέματος λέει το εξής:
είπα να δημιουργήσω αυτό το θέμα για να πει ο καθένας πως θα φανταζόταν τον γάμο του (αν δεν τον έχει φανταστεί ήδη), ή πως έκανε τον γάμο του (αν είναι ήδη παντρεμένος). Δηλαδή, απο τα πολύ απλά όπως, τι νυφικό/κουστούμι θα φοράει, πόσα και τι σχέσης άτομα θα ήθελε να καλέσει, τι φαγητό θα ήθελε να σερβίρουν, σε τι μέρος θα ήθελε να γίνει η τελετή κτλ για όσους τα έχουν σκεφτεί με λεπτομέρειες.

εσύ σκέφτηκες να το διαβάσεις για να έχεις μια ιδέα του τι λέμε και να μην βγούμε οφφ τόπικ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
το πρώτο μήνυμα του θέματος λέει το εξής:


εσύ σκέφτηκες να το διαβάσεις για να έχεις μια ιδέα του τι λέμε και να μην βγούμε οφφ τόπικ? :P


εγω βλέπω οτι ολο τα πανηγυράκια μας ενδιαφέρουνε για αυτο και οι μισοι γάμοι διαλυθηκαν. Το διάβασα αλλα έχω ενσταση. Στο θέμα με τον τίτλο του. Πως φαντάζεστε το γάμο σας... ο γάμος ειναι ενα μακρυ - παντοτινο ταξιδι με συνοδοιπορους τους 2 νεονυμφους. Με ωθει λοιπον αυτη η προσεγγιση να δηλώσω ένσταση για την επιφανειακη του ανάλυση και μονο ως προς το πως φανταζομαστε το γλέντι και τα πανηγυρια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.
Να πω οτι και εγώ ότι δεν καταλαβαίνω το γάμο.
Ειδικότερα δεν καταλαβαίνω τα άτομα που παντρεύονται κάτω από τα 30 τους.
Πιστεύω ότι χάνουν πάρα πολλά από την ζωή τους με το να παντρευτούν.

Όπως είχε πει και ο Αινσταίν :P:

Εγώ έζησα την εργένικη ζωή μου από το λύκειο.. Έχω ταξιδέψει πολύ.. Έχω κάνει δεσμούς.. Και.. Βλακειες επίσης.. Έχω ξενύχτησει, έχω δει πολλά.. Χόρτασα...και φιλοσοφησα.. Η δική μας ή γενια ήταν άλλη.. Κανείς οικογένεια όταν νιώσεις έτοιμος και ολοκληρωμένος. Είχα ολοκληρωθεί και επαγγελματικά.. Προσωπικά ήταν κάτι που δεν αποσκοπούσα... Δεν το κυνηγούσα.. ηρθε την πιο κατάλληλη όμως στιγμή.. Απόρροια ενος αληθινού έρωτα... Σήμερα η νέα γενιά αν και ενημερωμένη, αργεί να ολοκληρωθεί γενικώς..
Έκανα παιδί στα 29 και το 2ο στα 32.. Νεοτατη με κουράγιο κι διάθεση.. Μεγαλώνω μαζι τους.. Στα 45 μου θα χω παιδιά στην εφηβεία.. Τι το καλύτερο?
Έτσι το βλέπω εγώ.. Καλό είναι οι γυναίκες που θέλουν να κάνουν οικογένεια να μην το αργούν και πάρα πολύ.. Πολύ οι λόγοι.. Και ιατρικοί.. Εγώ έπιασα μωρά με ευκολία.. Κανένα αγχος.. Κανένας γιατρός.. Κανένα χάπι.. Αρκεί βέβαια να χουν βρει τον κατάλληλο.. Όχι μπατε σκύλοι..
Γνώμη μου.. Καθαρά προσωπική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ιδανικά μιλώντας, συγκεκριμένος προορισμός του ανθρώπου δεν υπάρχει και δεν θα έπρεπε να υπάρχει :P

Το μόνο που έχω να σημειώσω εγώ είναι ότι ο θεσμός του γάμου, τουλάχιστον όπως τον οραματίζεται η εκκλησία και η κοινωνία των... νοικοκυραίων που λέμε, στην πραγματικότητα είναι για λίγους. Κι όσο περνάνε τα χρόνια και προωθείται το "αν δεν νιώθεις καλά στο γάμο, εεε χώρισε" και δεν υπάρχει και ο στιγματισμός του χωρισμένου ή το αυστηρό βλέμμα της κοινωνίας, ανεβαίνουν και τα διαζύγια σε σχέση με προηγούμενες δεκαετίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.
Ιδανικά μιλώντας, συγκεκριμένος προορισμός του ανθρώπου δεν υπάρχει και δεν θα έπρεπε να υπάρχει :P

Το μόνο που έχω να σημειώσω εγώ είναι ότι ο θεσμός του γάμου, τουλάχιστον όπως τον οραματίζεται η εκκλησία και η κοινωνία των... νοικοκυραίων που λέμε, στην πραγματικότητα είναι για λίγους. Κι όσο περνάνε τα χρόνια και προωθείται το "αν δεν νιώθεις καλά στο γάμο, εεε χώρισε" και δεν υπάρχει και ο στιγματισμός του χωρισμένου ή το αυστηρό βλέμμα της κοινωνίας, ανεβαίνουν και τα διαζύγια σε σχέση με προηγούμενες δεκαετίες.

Και αυτό συν ότι οι γυναίκες σήμερα είναι ανεξάρτητες οικονομικά και φεύγουν πιο εύκολα. Γιατί ως γνωστόν η γυναίκα χτίζει το σπίτι κι όταν θέλει το γκρεμίζει...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Και αυτό συν ότι οι γυναίκες σήμερα είναι ανεξάρτητες οικονομικά και φεύγουν πιο εύκολα. Γιατί ως γνωστόν η γυναίκα χτίζει το σπίτι κι όταν θέλει το γκρεμίζει...!


Καλημέρα.Δεν είναι απαραίτητο αυτό,διοτι ο γάμος είναι αλληλεπίδραση δύο ατόμων.Δεν πιστεύω την παράδοση που θέλει την γυναίκα πιο πονηρή και φέρνει τον άντρα στα μέτρα της.Αν ο άλλος δεν θέλει να κρατήσει την οικογένεια του ο,τι και να κάνεις θα φύγει.Επομένως και ο άντρας αν θέλει να ''γκρεμίσει'' ο,τι έχτισε,δεν τον εμποδίζει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Διαβαζα τις προαλλες μια που παντρευτηκε και χωρισε εναν πετρελαια ζητάει διατροφη λέει το μηνα με εξοδα κομμωτηριου , διακοπες πασχα χριστουγεννα εξοδα αυτοκινητου εξοδα για πάρτι χαχαχα τι αναγκη έχουνε αυτες. Σου λεει θα κάθομαι και θα τσιμπάω καθε μηνα 2.000 ευρώ διατροφη. Ξυπνημα κατα τις 10 ψωνια και καφεδάκι με φιλες. Το μεσημερι βολτα σε κανα τρεντυ εστιατοριο και το απογευμα σπιτι προετοιμασια και ξεκουραση για το βραδινο drink στην πισινα της φιλης απο τα νοτια προάστια. χαχαχα ρε τι γινεται στο κοσμο κατσε εσυ δουλευε να βγαλεις το μηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top