Γενικές απορίες και προβλήματα σχετικά με την DSL

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
19; Μηπος παεικατι λαθος; Εγω πληρωνω 20 νομιζω τωρα που 384..
Εχω την εντυπωση οτι ειναι 35 για 512.. Μηπος αυτο που αναφερεις εσυ ειναι καπιο πακετο;

Ευχαριστω πολυ αρχοντα, παν ωαπο χρονο τωρα προσπαθω να το βρω και παντα ξεχναγα να ρωτισω πως βγαζω το ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Είναι οι παλιές τιμές αυτές που αναφέρεις! Υπήρξαν μειώσεις:

384 πήγε στα 14.90 ?
512 πήγε στα 19.90 ?
1024 πήγε στα 32.90 ? (Κι αμα τη βάλω με τέτοιες τιμές θα σου τραγουδήσω το no leaf clover:P )

ΥΓ: Χωρίς Φ.Π.Α 19% τα ανωτέρω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρα με ΦΠΑ ειναι 23,68. Καλα ειναι! Θα το συζιτισω και με τον πατερα μου και βλεπουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
με ξεχνας dark kronos οτι πρεπει να κανεις αναβαθμιση και στον ISP ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Industrial designer. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Είναι οι παλιές τιμές αυτές που αναφέρεις! Υπήρξαν μειώσεις:

384 πήγε στα 14.90 ?
512 πήγε στα 19.90 ?
1024 πήγε στα 32.90 ? (Κι αμα τη βάλω με τέτοιες τιμές θα σου τραγουδήσω το no leaf clover:P )

ΥΓ: Χωρίς Φ.Π.Α 19% τα ανωτέρω :)

Για hold your horses βρε παιδιά γιατί εγώ αυτά δεν τα πολυκαταλαβαίνω... Εσείς καλά λέτε για δεκαπεντάευρα κλπ το μήνα... Σκεφτήκατε τι πληρώνετε ΣΥΝΟΛΙΚΑ το ΔΙΜΗΝΟ; Γιατί εγώ δίνω γύρω στο κατοστάρικο για να έχω internet. Δε με απασχολεί τι ποσό πάει πού, με απασχολεί η τσέπη μου μόνο. Έχω OTEnet ADSL 384 αορίστου χρόνου.

Για βγάλτε τα μολύβια σας λοιπόν, κάντε πράξεις και πείτε μου: αν αναβαθμίσω από 384 σε 512 (πάντα OTEnet και πάντα αορίστου) πόσα χρήματα θα πληρώνω το ΔΙΜΗΝΟ ΣΥΝΟΛΙΚΑ (τέλη πρόσβασης, τέλη γραμμής, πάγια internet, ΦΠΑ κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο χρεώνουν...);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
για 384 το δίμηνο είναι 70 περίπου ευρώ. Με όλα μέσα.


να'χαμε κι ένα σουβλάκι τώρα καλά θα ήταν πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kotetsi:
Για hold your horses βρε παιδιά γιατί εγώ αυτά δεν τα πολυκαταλαβαίνω... Εσείς καλά λέτε για δεκαπεντάευρα κλπ το μήνα... Σκεφτήκατε τι πληρώνετε ΣΥΝΟΛΙΚΑ το ΔΙΜΗΝΟ; Γιατί εγώ δίνω γύρω στο κατοστάρικο για να έχω internet. Δε με απασχολεί τι ποσό πάει πού, με απασχολεί η τσέπη μου μόνο. Έχω OTEnet ADSL 384 αορίστου χρόνου.

Για βγάλτε τα μολύβια σας λοιπόν, κάντε πράξεις και πείτε μου: αν αναβαθμίσω από 384 σε 512 (πάντα OTEnet και πάντα αορίστου) πόσα χρήματα θα πληρώνω το ΔΙΜΗΝΟ ΣΥΝΟΛΙΚΑ (τέλη πρόσβασης, τέλη γραμμής, πάγια internet, ΦΠΑ κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο χρεώνουν...);
Λοιπον θα πληρωνεις αν βαλεις DSL 512
2x23,681 = 47,362 για την γραμμη
2x35,581 = 71,162 για την Otenet
Δλδ συνολο 118,524 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Μην με κοροιδέψετε αλλά τα έχω μπερδέψει
λοιπόν έχουμε και λέμε για να κάνεις μια απλή σύνδεση ISDN PSTN πληρώνεις ας πούμε 100? για 12 μήνες +2 μήνες δώρο στην Tellas και μετά χρεώνεσαι απο το ΟΤΕ όσες ώρες ήσουν συνδεδεμένος ανάλογα.
στην Adsl όταν κάποιος θέλει να κάνει σύνδεση σε οποιοδήποτε εταιρία πληρώνει ας πούμε 100? στην Τellas για 3 μήνες και χρεώνεσαι πάλι απο το Οτε ανάλογα τις ώρες που ήσουν συνδεδεμένος?? ή πληρώνεις κάθε μήνα πάγιο εκτός τα 100? της σύνδεσης συν την χρέωση του ΟΤΕ??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπον ... Στο ote πληρωνεις ΜΟΝΟ ενα παγιο ... τιποτα αλλο. Τωρα σε ISP (δλδ altecnet, tellas κτλ) πληρωνεις ειτε και παλι ενα παγιο ... ειτε το ποσο κατεβασες. Οπως καταλαβαινεις το δευτερο δεν συμφαιρει καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cuto

Νεοφερμένος

Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Στο ote πληρωνεις ΜΟΝΟ ενα παγιο
εκτος κ αν εισαι τυχερη κ μενεις σε περιοχη που καποιος παροχος( πχ. vivodi) εχει περασει δικο του δικτυο

edit:οχι vivodi,νομιζω με tellas γινεται αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Δηλαδή Πάνο για να έχεις την συνδεση δεν πλήρωσες τίποτα??
ούτε τις ώρες που είσαιι συνδεδεμένος??
Δηλαδή αν μπαίνεις 200 ώρες ή καμία πληρώνεις 30 ? ας πούμε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Aκριβως αυτο κουνελακι.Πληρωνεις ενα σταθερο ποσο καθε μηνα για να εχεις 24 ωρες το 24ωρο 7 μερες την εβδομαδα προσβαση.Αυτη ειναι η επιλογη χωρις ογκοχρεωση.Η αλλη επιλογη ειναι να πληρωνεις κατι λιγοτερο το μηνα αλλα αναλογα με τον ογκο δεδομενων που κατεβαζεις χρεωνεσαι πχ 1mb = 3 cents.Αλλα πιστεψε με το δευτερο δεν συμφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ναι, ιδια ειναι η χρεωση, τι 0 ωρες τι 300. Οπως ειπε και ο Exposed_Bone στον ΟΤΕ πληρωνεις ενα παγιο τελος μονο (ασχετως ποσο χρονο εισαι συνδεδεμενη). πχ για 384 συνδεση ειναι νομιζω γυρω στα Ε 19 το μηνα. Συνεχιζεις βεβαια να πληρωνεις και το παγιο τελος της γραμμης σου (PTSN ή ISDN) οσο ειναι αυτο, και το μηναιο παγιο για την adsl ειναι η εξτρα χρεωση που σου γινεται. (Πως λεει πχ ο οτε, σε χρεωνω ενα παγιο τελος το μηνα για να εχεις πχ αναγωριση κλησεων? καπως ετσι).

Εκτος απο αυτο πληρωνεις και την συνδρομη σου στον ISP. (πως πληρωνεις πχ για την συνδρομη ISDN? Ε και για την adsl πρεπει να εχεις καποιον ISP που σου παρεχει προσβαση στο internet. Και πρεπει να εχεις συνδρομη για adsl και οχι για ptsn ή isdn).

Αυτα ειναι κανονικα τα τρεχοντα εξοδα (τα μηνιαια). συνδρομη ISP, και παγιο ΟΤΕ για adsl. (και ειναι ασχετα του χρονου. Εκτος αν παρεις συνδρομη με χρονοχρεωση, αλλα ποις το κανει? Δεν συμφερει.) (Η συνδρομη του ISP, συνηθως την προπληρωνεις αρχικα, για πχ 6 μηνες, και αρα δεν πληρωνεις καθε μηνα. Εκτος αν παρεις μηνιαια συνδρομη που δεν συμφερει. Ειναι πιο ακριβη).

Αναλογα τωρα πως-που-απο ποιον παρεις γραμμη adsl μπορει να πρεπει να πληρωσεις και την ενεργοποιηση της γραμμης. Αυτο το πληρωνεις μια φορα, στην αρχη.
Αν παρεις απο τα ετοιμα πακετα (kit/boxes κλπ), τοτε δεν ασχολεισαι με την γραμμη (και τα τελη ενεργοποιησης) και τα κανει ο provider για σενα. Βεβαια η γραμμη δεν ειναι 'δικη σου', και με το που τελειωνει η 12μηνη πχ συνδρομη σου, 'παει' και η γραμμη. Και δεν μπορεις κατα την διαρκεια της συνδρομης να αλλαξεις γνωμη και να πας σε αλλον ISP. H μαλλον μπορεις, αλλα πας 'χωρις' την γραμμη (αυτη ειναι του ISP, αφου αυτος την πληρωσε. Το τελος ενεργοποιησης δηλ. Το μηναιο παγιο το πληρωειες εσυ. Συνηθως. πχ υπηρχαν προσφορες πακετων, που ο provider πληρωνει αυτος για σενα και το μηναιο παγιο adsl του ΟΤΕ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Λοιπον παιδια, καλησπερα! Χρειαζομαι τη βοηθεια σας γιατι ειμαι εντελως ασχετη με αυτα.. Βλεπετε, στο πανεπιστημιο που μενω στις εστιες εχω συνδεση τρελης ταχυτητας (100Μβ) και καλομαθα και θελω να βαλω ADSL στο σπιτι! Ομως δεν εχω ιδεα ποια ειναι καλυτερη. Οποιος μπορει να με ενημερωσει για το τι να προτιμησω και ποσο περιπου θα μου κοστισει θα του ειμαι ευγνωμων! Το εψαξα και λιγο στο ιντερνετ και σε οτι πινακες με τιμες εβρισκα ειχαν ενα κατεβατο απο πραγματα που δεν περιλαμβανονται στην τιμη, οποτε φοβαμαι οτι θα μου ερθει ο κουκος αηδονι!!:P
Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπον ο πιο ευ***** τροπος είναι να αγοράσεις κάποιο κουτι (κοίτα εδώ και εδώ)
Υπάρχει ενας αλλός τρόπος που σε συμφαίρει καλλίτερα ... Τα κουτια σε περιοριζουν σε μια εταιρια ... Ο αλλος τροπος είναι να πας μονη σου στον οτε ... να ενεργοποιησεις μια γραμμη ... μετα να πας να αγορασεις ενα router και μετα να πας σε καποιον ISP για κωδικο. Στον ote η 384 κοστίζει 15 ευρω + ΦΠΑ ενω ο ISP για 384 γυρω στα 20 ευρω το μηνα. Το router κοστιζει γυρω στα 60Ε

Υπαρχει και ο τροπος της vivodi ... Δηλαδη να παρεις απο αυτη και γραμμη και κωδικο προσβασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Λοιπον παιδια, καλησπερα! Χρειαζομαι τη βοηθεια σας γιατι ειμαι εντελως ασχετη με αυτα.. Βλεπετε, στο πανεπιστημιο που μενω στις εστιες εχω συνδεση τρελης ταχυτητας (100Μβ) και καλομαθα και θελω να βαλω ADSL στο σπιτι! Ομως δεν εχω ιδεα ποια ειναι καλυτερη. Οποιος μπορει να με ενημερωσει για το τι να προτιμησω και ποσο περιπου θα μου κοστισει θα του ειμαι ευγνωμων! Το εψαξα και λιγο στο ιντερνετ και σε οτι πινακες με τιμες εβρισκα ειχαν ενα κατεβατο απο πραγματα που δεν περιλαμβανονται στην τιμη, οποτε φοβαμαι οτι θα μου ερθει ο κουκος αηδονι!!:P
Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!
Θα σου πρότηνα το OnDSL Kit της Otenet.
Γενικά για αρχή μια που είσαι και αρχάρια, αγόρασε ένα All inOne πακέτο [όπως το παραπάνω] για περισσότερη ευκολία. Στο πακέτο περιλαμβένεται:
Όλος ο απαραίτητος εξοπλισμός: [Modem, Splitter/Filter, καλώδια]
Παροχέας: Ένα username & password για να έχεις πρόσβαση
Τέλος ενεργοποίησης της DSL: Το κόστος για την ενεργοποίηση της ψηφιακής γραμμής.

Κάθε πακέτο αναγράφει και πόσους μήνες αντιστοιχεί [πχ το παραπάνω είναι για 2μήνες + 2δώρο= 4μήνες DSL όλα προπληρωμένα με τα 82ευρώ+ΦΠΑ].
Αν επιλέξεις να το αγοράσεις από το Plaisio, μόλις το αγοράσεις, ο/η υπάλληλος θα σου ζητήσει: Λογαριασμό τηλεφώνου, ταυτότητα και ΑΦΜ για να σου κάνουν εκείνοι την αίτηση.

Με τη DSL ξέρεις τι πληρώνεις καθώς δεν υπάρχει χρονοχρέωση [όπως με τις PSTN που προφανώς έχεις τώρα σπίτι σου].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τα κουτια σε περιοριζουν σε μια εταιρια ...
Εννοείς ότι σε υποχρεώνουν ουσιαστικά να έχεις τον ίδιο παροχέα για όσο έχεις DSL;

Τουλάχιστον με το onDSL Kit 384, υπάρχουν 2 εκδοχές:
1. Έχεις 4μήνες DSL και μετά τους 4μήνες χάνεις τη γραμμή και την παροχή [εκτός και αν κάνεις αίτηση ότι θέλεις να αξακολουθήσεις να την έχεις, όπου τότε πληρώνεις γραμμή + παροχή στο λογαριασμό του OTE.

2. Έχεις 4μήνες DSL και μετά τους 4μήνες εξακολουθείς να έχεις τη γραμμή + παροχή [με 12μηνη δέσμευση], αλλά έχεις 50% έκπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Εννοείς ότι σε υποχρεώνουν ουσιαστικά να έχεις τον ίδιο παροχέα για όσο έχεις DSL;
Ακριβως ... και αν δεν θελεις να συνεχισεις με αυτη την εταιρια που εχει το κουτι ... πρεπει να ξανα πληρωσεις ενεργοποιηση ADSL.

Ολα αυτά δεν ισχυουν στο Conn-x και νομιζω ουτε και στο onDSL :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Λοιπον, μου ειπαν στον ΟΤΕ οτι η 384 ειναι 22.5 ευρω το μηνα, (προσφορα Conn-X νομιζω) χωρις ογκοχρεωση, ελαχιστη διαρκεια παραμονης 6 μηνες, δωρεαν εγκατασταση και εξοπλισμος! Καπου διαβασα εδω για 2 παγια και μπερδευτηκα παλι... Τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top