Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Ο μισθος δεν αντικατοπτριζει τον κοπο καποιου αλλα ειναι καθαρα θεμα προσφορας και ζητησης

Όχι.

 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής, το ιταλικό χρηματιστήριο έχει ευημερήσει παρά όλα αυτά — αλλά η κυβέρνηση της Μελόνι δεν έχει μεγάλη πολυτέλεια να είναι αισιόδοξη: η αναλογία τελικής τιμής/κέρδους του S&P 500 είναι περίπου 25 φορές, ενώ στον FTSE MIB εξακολουθεί να είναι μονοψήφια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.



Απαράδεκτα πράγματα όντως.

Πραγματικά καθημερινά η Ευρώπη μου δείχνει ότι έχει πάψει να είναι πλέον σοβαρή ομοσπονδία. Μας έχουν πάρει φαλάγγι οι ΗΠΑ, η Κίνα και προσεχώς η Ινδία όμως οι Βρυξέλλες ασχολούνται με βλακείες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Πραγματικά καθημερινά η Ευρώπη μου δείχνει ότι έχει πάψει να είναι πλέον σοβαρή ομοσπονδία. Μας έχουν πάρει φαλάγγι οι ΗΠΑ, η Κίνα και προσεχώς η Ινδία όμως οι Βρυξέλλες ασχολούνται με βλακείες.
Τι δείχνει το per capita για Ινδία και Κίνα;

Screenshot_2024-01-09-13-35-34-796_com.android.chrome.jpg

Οι ΗΠΑ ανάμεσα σε Ελβετία και Δανία. Not bat at all...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Πραγματικά καθημερινά η Ευρώπη μου δείχνει ότι έχει πάψει να είναι πλέον σοβαρή ομοσπονδία. Μας έχουν πάρει φαλάγγι οι ΗΠΑ, η Κίνα και προσεχώς η Ινδία όμως οι Βρυξέλλες ασχολούνται με βλακείες.
Και οι ΗΠΑ ειναι πάτος, για άλλους λόγους, πολιτισμικά κλατάρανε και γεωπολιτικά ειναι σαν ακέφαλο κοτόπουλο, δεν ξερουν που θέλουν να πάνε. Ο Πομπέο ειχε σοβαρό πλάνο, μετα ηρθαν οι άλλοι και τα ανακατέψαν όλα.

Δεν ειμαι φαν Κινας Ρωσίας. Ινδία ναι αγαπώ. Αν θες το κεφάλι σου ήσυχο, μονο ανατολικη ασια σε καμια ησυχη μερια να περασεις τα χρονια σου και τέλος.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,172 μηνύματα.



Απαράδεκτα πράγματα όντως.

Η εκδήλωση ήταν για τους νεκρούς συναγωνιστές εθνικιστές του MSI (Ιταλικό Κοινωνικό Κίνημα) όπου έπεσαν νεκροί αφού αναρχοκομμουνιστές έβαλαν πυροβόλο έξω από το γραφείο τους και άνοιξαν πυρ σκοτώνοντας δύο άτομα στις 7 Ιανουαρίου του 1978, την ίδια μέρα και τρίτος εθνικιστής θα πέσει νεκρός αυτή τη φορά από σφαίρα αστυνομικού. ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΝΟ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΕΘΝΙΚΙΣΤΩΝ. Και τα δημοσιογραφικά σκουπίδια (εγχώρια και διεθνή) τολμάνε και προσβάλλουν μια εκδήλωση μνήμης για τρία νεκρά παιδιά. Ψόφος θα πω, το λιγότερο.

PRESENTE!!

37756814-9125433-image-a-1_1610098132254.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Η εκδήλωση ήταν για τους νεκρούς συναγωνιστές εθνικιστές του MSI (Ιταλικό Κοινωνικό Κίνημα) όπου έπεσαν νεκροί αφού αναρχοκομμουνιστές έβαλαν πυροβόλο έξω από το γραφείο τους και άνοιξαν πυρ σκοτώνοντας δύο άτομα στις 7 Ιανουαρίου του 1978, την ίδια μέρα και τρίτος εθνικιστής θα πέσει νεκρός αυτή τη φορά από σφαίρα αστυνομικού. ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΝΟ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΕΘΝΙΚΙΣΤΩΝ. Και τα δημοσιογραφικά σκουπίδια (εγχώρια και διεθνή) τολμάνε και προσβάλλουν μια εκδήλωση μνήμης για τρία νεκρά παιδιά. Ψόφος θα πω, το λιγότερο.

PRESENTE!!

View attachment 128006
Ξέρω Γιάννη μου, τι αφορά η είδηση και το γεγονός. Διάβασα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,172 μηνύματα.
Ξέρω Γιάννη μου, τι αφορά η είδηση και το γεγονός. Διάβασα.
Γενική απάντηση ήταν, δεν πήγαινε απαραίτητα σε εσένα. Απλά με έδωσες πάτημα να αναφέρω ένα άλλο θλιβερό γεγονός.

Τουλάχιστον τα παιδιά εκεί ξέρουν να κάνουν εκδηλώσεις μνήμης. Όχι σαν εδώ που το κράτος απαγόρευσε το μνημόσυνο των δύο παιδιών της Χρυσής Αυγής και το μόνο για το οποίο είχε να πανηγυρίσει ο χώρος -έκανε λες και πήραμε την Πόλη- ήταν το ότι πήγαν και έδειραν τους άπλυτους στο Μοναστηράκι και τους κυνήγησαν σε άλλο σημείο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Γενική απάντηση ήταν, δεν πήγαινε απαραίτητα σε εσένα. Απλά με έδωσες πάτημα να αναφέρω ένα άλλο θλιβερό γεγονός.

Τουλάχιστον τα παιδιά εκεί ξέρουν να κάνουν εκδηλώσεις μνήμης. Όχι σαν εδώ που το κράτος απαγόρευσε το μνημόσυνο των δύο παιδιών της Χρυσής Αυγής και το μόνο για το οποίο είχε να πανηγυρίσει ο χώρος -έκανε λες και πήραμε την Πόλη- ήταν το ότι πήγαν και έδειραν τους άπλυτους στο Μοναστηράκι και τους κυνήγησαν σε άλλο σημείο.
Το γνωρίζω Γιάννη μου. Μπορεί να έχουμε απόσταση σε καποιες απόψεις, αλλά σέβομαι τις απαντήσεις σου γιατί προσφέρουν και την άλλη ματιά.

Άλλως τε δεν ειμαστε και τίποτα φασίστες. Προσωπικά, αισθάνομαι τη Δημοκρατία να αναβλύζει από κάθε πόρο της ύπαρξής μου και νιώθω απόλυτα ευτυχής με αυτό.

ΥΓ: Το εννοώ, μην γελάς.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,172 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,009 μηνύματα.
άλλη μια αριστερά ιδρύει καινούργιο κόμα.
Δε νομίζω πως είναι φιλορωσικό, απλά είναι κατά των χρηματοδοτήσεων στην ουκρανία.
Αν και η Σαρα μ αρεσει πολύ και ως γυναίκα (είναι κούκλα, πώς να το κάνουμε) και στις απόψεις της και το ότι δε συμβιβάζεται εύκολα, τώρα όμως με απογοήτευσε λίγο. Βέβαια ακόμη δεν έχω άποψη, το ψάχνω
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.

Θυμάμαι που μου είχε πει μια πωλητρια στον Στάμου για τακοστη των πρωτων υλών ως δικαιολογία για την αυξηση των τιμών... Τότε της είχα πει πως αυτά ειναι παραμυθια... Να που επιβεβαιώθηκα.

Καπιταλιστές πουσταραδες! Κάθονται σε ένα Γραφείο και μας θεωρουν κορόιδα και τους εαυτους τους έξυπνους και δραστήριους.

Το εμπάργκο συνεχίζεται!!! Εχω και εγώ κέρδος κάθε μήνα... Αποταμίευση. Αντε γεια μαλακες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,172 μηνύματα.
Η μόνη ελπίδα να σωθούν η Ευρώπη, οι ευρωπαϊκές αξίες, ο Χριστιανισμός και οι Ευρωπαίοι ιθαγενείς...

ΟΡΜΠΑΝ ΠΡΟΧΩΡΑ ΣΕ ΘΕΛΕΙ ΟΛΗ Η ΧΩΡΑ.

 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,130 μηνύματα.
IMG_20240109_182333.jpg

Ναι δεν είναι η συνηθισμένη νορμάλ τιμή του, ναι συνήθως θα το βρεις ένα ευρώ πιο κάτω.
Στιλ είναι απλά τρομοκρατικό να το βλέπεις αυτό το πράγμα.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Η ιδέα ότι οι αριστεροί και οι αναρχικοί μπορούν να χτίσουν κομμούνες σε βουνά και να εφαρμόσουν τις ιδέες τους δεν στέκει. Με την ίδια λογική μπορείτε και οι ανκαπ να εφαρμόσετε τις δικές σας ιδέες λίγα μέτρα μακριά από τις σκηνές των κομμουνιστών.
Παλικαρε, σου ειπα να χρηματοδοτεις ΕΣΥ για αυτα που θελεις, οχι να φυγεις, ειναι δικο σου συμπερασμα. Οχι οτι θα με χαλαγε παντως, γιατι θα λυνονταν ΠΟΛΛΑ προβληματα, αλλα τελος παντων. Και καθαρα να ξερεις, θα δεχομουν μια αντιστοιχη προταση

Και πραγματικα, εχει καταντησει τρομερα κουραστικη αυτη η συζητηση. Ξερεις γιατι? Γιατι δεν εχεις @@. Αντι να παραδεχτεις οτι αυτα που θελεις απαιτουν αρβυλα και οτι θελεις να εφαρμοζονται διαφορετικα καποιες αρχες σε εσενα και αλλους, εχεις πιασει ενα σωρο αρχετα θεματα για να πας αλλου τη συζητηση: οτι δεν ειναι επιβολη οταν κατι γινεται στο ονομα της ισοτητας, για ερευνες του κωλου, τωρα για βουνα και λαγκαδια. Αυτο ομως σημαινει να στηριζεις κατι, να καταλαβαινεις τι ειναι και να το δεχεσαι οπως ειναι, αλλιως μην το κανεις. Και δεν ειναι θεμα να απαντησεις σε εναν παπαρα (εμενα) σε ενα μισο-πεθαμενο φορουμ, αλλα ειναι πραγματα που θα τα συναντησεις αν εισαι τρομερα ατυχος και παει να εφραμοστει αυτο που θες.
Τα δεδομένα και οι έρευνες υπάρχουν. Αν δεν τα δέχεσαι είναι άλλο θέμα. Επιπλέον, ο καπιταλισμός και οι εφαρμογές του ( περισσότερη ή λιγότερη κρατική παρέμβαση ) ιδεολογία είναι, μια κατασκευή του ανθρώπου. Απλώς είναι η ιδεολογία που δέχεσαι και νιώθεις άνετα σε μέσα σε αυτή ακόμα και όταν έχουμε πολλά δεδομένα που αναφέρουν ότι σε συλλογικό και ατομικό επίπεδο, η οικονομική ανισότητα δημιουργεί προβλήματα. Επομένως, η απάντηση ότι γράφω μόνο με βάση το δικό μου tribalism/ιδεολογία είναι άτοπη.
Πρωτον, ολες οι ερμηνειες του κοσμου ειναι ανθρωπινα κατασκευασμα, συμπεριλαμβανομενου και της δικης σου. Δεν ξερω τι νομιζεις οτι κανεις οταν επαναλαμβανεις αυτη την παπαρια. Καποιες ομως ειναι καλυτερες, και προσπαθουν να προβληματιστουν για ζητηματα κινητρων, αυταρχισμου, economic calculation problem κοκ. Δευτερον, δεχεσαι τις (ιδεολογικες) ερμηνειες και narratives καποιων ζητηματων οπως ταιριαζουν με τα συμερασματα που εχεις βγαλει εξρχης απο την ιδεολογια σου, χωρις αυτο να σημαινει κατι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top