Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,111 μηνύματα.

Μου αρέσει το φρασεολόγιο της κιουρίας. Μια τέτοια θέλω για σχέση. :popcorn:
δεν το είδα, όταν έχει βία, δεν την μπορώ, ανατριχιάζω. Ντροπή και στο <πρώτο θέμα> που κάνει διαφήμιση <δείτε βίντεο με το άγριο ξύλο>! Σιγά ρε φίλε! Παίρνουν τα κινητά και βιντεογραφούν ανθρώπους που δέρνονται και το κάνουν θέαμα! Τι ηλίθιοι! Βλαμένοι αυτοί που δέρνονται, βλαμμένοι κι αυτοί που τους κάνουν viral.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,002 μηνύματα.
δεν το είδα, όταν έχει βία, δεν την μπορώ, ανατριχιάζω. Ντροπή και στο <πρώτο θέμα> που κάνει διαφήμιση <δείτε βίντεο με το άγριο ξύλο>! Σιγά ρε φίλε! Παίρνουν τα κινητά και βιντεογραφούν ανθρώπους που δέρνονται και το κάνουν θέαμα! Τι ηλίθιοι! Βλαμένοι αυτοί που δέρνονται, βλαμμένοι κι αυτοί που τους κάνουν viral.

Oι άλλοι κάθονταν στα αυτοκίνητά τους και έβλεπαν τον άλλο να του χτυπάνε το κεφάλι με κλωτσιές στα μούτρα πάνω στην άσφαλτο του δρόμου. Μιλάμε για μίσος...

:popcorn:
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,549 μηνύματα.
Oι άλλοι κάθονταν στα αυτοκίνητά τους και έβλεπαν τον άλλο να του χτυπάνε το κεφάλι με κλωτσιές στα μούτρα πάνω στην άσφαλτο του δρόμου. Μιλάμε για μίσος...

:popcorn:
Και σαν τι να έκαναν δηλαδή; Όταν βλέπεις τέτοια ένταση απλώς δεν πλησιάζεις, γιατί θα σε πάρει και εσένα καμία ξώφαλτση. Μόνο την αστυνομία μπορείς να καλέσεις σε αυτές τις περιπτώσεις.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,111 μηνύματα.
Oι άλλοι κάθονταν στα αυτοκίνητά τους και έβλεπαν τον άλλο να του χτυπάνε το κεφάλι με κλωτσιές στα μούτρα πάνω στην άσφαλτο του δρόμου. Μιλάμε για μίσος...

:popcorn:
έχεις δίκιο! Έχει γίνει καθημερινό ψωμοτύρι και όσο δεν αντιδράμε, τοσο οι νεώτεροι το βρίσκουν φυσιολογικό. Θα μου πεις, εσύ τι θα έκανες; Μού ΄χει τύχει να τσακωθούν μπροστά μου, ευτυχώς δεν ήμουν μόνη, ειδάλλως θα κινδύνευα. Μόλις άρχισε τις σπρωξιές ο ένας, όλοι τριγύρω άρχισαν να φωνάζουν, <ε, σταμάτα, έεεε> και κανα δυο πήραν την άμεση δράση. Ευτυχώς αυτό είναι δωρεάν και μονάδες να μην έχεις. Άλλος κράτησε τον αριθμό αυτοκινήτου και κανείς δεν εφυγε. Καθήσαμε όλοι εκεί, μεχρι να έρθει η αστυνομία. Έτσι το θύμα, πέρα από μερικές σπρωξιές και κανα δυο κλωτσιές από μακρυά, γιατί απομακρυνόταν και τον έπιαναν ξώφαλτσες, δεν κακοποιήθηκε. Αυτό πριν ....10 χρόνια.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,915 μηνύματα.
έχεις δίκιο! Έχει γίνει καθημερινό ψωμοτύρι και όσο δεν αντιδράμε, τοσο οι νεώτεροι το βρίσκουν φυσιολογικό. Θα μου πεις, εσύ τι θα έκανες; Μού ΄χει τύχει να τσακωθούν μπροστά μου, ευτυχώς δεν ήμουν μόνη, ειδάλλως θα κινδύνευα. Μόλις άρχισε τις σπρωξιές ο ένας, όλοι τριγύρω άρχισαν να φωνάζουν, <ε, σταμάτα, έεεε> και κανα δυο πήραν την άμεση δράση. Ευτυχώς αυτό είναι δωρεάν και μονάδες να μην έχεις. Άλλος κράτησε τον αριθμό αυτοκινήτου και κανείς δεν εφυγε. Καθήσαμε όλοι εκεί, μεχρι να έρθει η αστυνομία. Έτσι το θύμα, πέρα από μερικές σπρωξιές και κανα δυο κλωτσιές από μακρυά, γιατί απομακρυνόταν και τον έπιαναν ξώφαλτσες, δεν κακοποιήθηκε. Αυτό πριν ....10 χρόνια.
Μπορώ να σου πώ μια ιστορία απο το σχολείο μου.
Ητανε ενας πολύ καλος μου φίλος που είχε πιαστεί στα χέρια με εναν άλλον, μεχρι τότε εγω προσπαθούσα να χωρίσω καβγάδες, και ας μην τους ήξερα.
Παω λοιπον και τον τραβάω, μου κανει ασε με, ητανε προσηλωμενος στο να τον βαρέσει για τον χ ψ λογο. Βρε καλε μου βρε χρυσέ μου, γυρνάει και μου αστράφτει μια μπουνιά στο πρόσωπο, ο ΦΙΛΟΣ μου που τον είχα απο το νηπιαγωγείο΄. Του λέω "αντε και γαμήσου και να σου βγάλουνε και μαχαίρι" και τους αφήνω και κυλιώνται κάτω 2-3 λεπτά μεχρι να ερθει καθηγητής.
Τι θα μπορούσε κάποιος να κάνει βλέποντας δυο τρια τεσσερα ατομα να παίζουν ξύλο; Σαμα πως αν μπλεχτεί δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να του μπούν και οι τεσσερις; Ασε τους τρελούς στη τρέλα τους
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Μπορώ να σου πώ μια ιστορία απο το σχολείο μου.
Ητανε ενας πολύ καλος μου φίλος που είχε πιαστεί στα χέρια με εναν άλλον, μεχρι τότε εγω προσπαθούσα να χωρίσω καβγάδες, και ας μην τους ήξερα.
Παω λοιπον και τον τραβάω, μου κανει ασε με, ητανε προσηλωμενος στο να τον βαρέσει για τον χ ψ λογο. Βρε καλε μου βρε χρυσέ μου, γυρνάει και μου αστράφτει μια μπουνιά στο πρόσωπο, ο ΦΙΛΟΣ μου που τον είχα απο το νηπιαγωγείο΄. Του λέω "αντε και γαμήσου και να σου βγάλουνε και μαχαίρι" και τους αφήνω και κυλιώνται κάτω 2-3 λεπτά μεχρι να ερθει καθηγητής.
Τι θα μπορούσε κάποιος να κάνει βλέποντας δυο τρια τεσσερα ατομα να παίζουν ξύλο; Σαμα πως αν μπλεχτεί δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να του μπούν και οι τεσσερις; Ασε τους τρελούς στη τρέλα τους
Ισχυει αυτο.Πλεον παρα πολλοι κουβαλανε ειτε μαχαιρι ειτε καποιο ολο "οπλο". Δεν ξερεις τι τρελα κουβαλαει ο καθενας.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,915 μηνύματα.
Ε, αμα δεις 2 ατομα να τσακώνονται στο δρόμο θα το παίξεις ήρωας; Που ξερεις αν ο αλλος ειναι μαχαιροβγάλτης; Αμα ο αλλος ειναι αρκετα τρελος και τσιτωμενος με τον αλλον να τον εχει πλακωσει στο μπουνιδι για κατι που εκανε τι θα σκεφτει για σενανε που πας να τον υποστηριξεςις
 

KleinosBrekias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μητσαρας αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Μπορώ να σου πώ μια ιστορία απο το σχολείο μου.
Ητανε ενας πολύ καλος μου φίλος που είχε πιαστεί στα χέρια με εναν άλλον, μεχρι τότε εγω προσπαθούσα να χωρίσω καβγάδες, και ας μην τους ήξερα.
Παω λοιπον και τον τραβάω, μου κανει ασε με, ητανε προσηλωμενος στο να τον βαρέσει για τον χ ψ λογο. Βρε καλε μου βρε χρυσέ μου, γυρνάει και μου αστράφτει μια μπουνιά στο πρόσωπο, ο ΦΙΛΟΣ μου που τον είχα απο το νηπιαγωγείο΄. Του λέω "αντε και γαμήσου και να σου βγάλουνε και μαχαίρι" και τους αφήνω και κυλιώνται κάτω 2-3 λεπτά μεχρι να ερθει καθηγητής.
Τι θα μπορούσε κάποιος να κάνει βλέποντας δυο τρια τεσσερα ατομα να παίζουν ξύλο; Σαμα πως αν μπλεχτεί δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να του μπούν και οι τεσσερις; Ασε τους τρελούς στη τρέλα τους
Οσους μαλωναν ,τους πετουσα γεματες βιβλια σχολικες τσαντες στα κεφαλια τους . Δυστυχως οι τσαντες δεν ηταν δικες μου . Ετρωγα τη τιμωρια , αλλα μειωθηκαν στο ελαχιστο οι επιδοξοι Rocky στο προαυλιο .
Problem solved .
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,111 μηνύματα.
Μπορώ να σου πώ μια ιστορία απο το σχολείο μου.
Ητανε ενας πολύ καλος μου φίλος που είχε πιαστεί στα χέρια με εναν άλλον, μεχρι τότε εγω προσπαθούσα να χωρίσω καβγάδες, και ας μην τους ήξερα.
Παω λοιπον και τον τραβάω, μου κανει ασε με, ητανε προσηλωμενος στο να τον βαρέσει για τον χ ψ λογο. Βρε καλε μου βρε χρυσέ μου, γυρνάει και μου αστράφτει μια μπουνιά στο πρόσωπο, ο ΦΙΛΟΣ μου που τον είχα απο το νηπιαγωγείο΄. Του λέω "αντε και γαμήσου και να σου βγάλουνε και μαχαίρι" και τους αφήνω και κυλιώνται κάτω 2-3 λεπτά μεχρι να ερθει καθηγητής.
Τι θα μπορούσε κάποιος να κάνει βλέποντας δυο τρια τεσσερα ατομα να παίζουν ξύλο; Σαμα πως αν μπλεχτεί δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να του μπούν και οι τεσσερις; Ασε τους τρελούς στη τρέλα τους
εγώ νόμισα πως εσύ εισαι ετοιμοπόλεμος και φοβάσαι τους μαχαιροβγάλτες; Εκεί θα σε μάχονται με όπλα.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,915 μηνύματα.
εγώ νόμισα πως εσύ εισαι ετοιμοπόλεμος και φοβάσαι τους μαχαιροβγάλτες; Εκεί θα σε μάχονται με όπλα.
Αλλαζει το θέμα οταν εσύ πας με άδεια χέρια και αυτός βγάζει μαχαίρη vs να πάτε και οι δύο με όπλα.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,988 μηνύματα.
Το πείσανε το κορίτσι να βγάζει έξτρα εισόδημα για τις ανάγκες του. :P
(τα σχόλια από κάτω έχουν πλάκα..)

 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,467 μηνύματα.
Αυτο δεν το λες και καλο παντως.
Η τοποθέτησή σου μ αρέσει, κάνει cater στη Σκοτεινούλα μέσα μου (η πιο αντιδραστική περσόνα μου), όμως εγω θα σου προσφέρω και τον αντίλογο. Ότι το να μισεις το χρήμα ή να το αποφεύγεις, σε καθιστά δυστυχισμένο, για όποιους ιδεολογικούς λόγους κι αν επικαλείται η αντίδρασή μας.

Γιατί κι εγω εχω ενιοτε αυτή την αντίδραση, όμως το χρήμα παραμένει ένα συναλλακτικό μέσο.

Είμαι της άποψης ότι σε κάποια χρόνια θα πεθάνουμε και αξίζει να περάσουμε μια ευχάριστη ζωή χωρίς κοινωνικό κομφορμισμό, αλλά μέρος της διεκπεραίωσης αναγκών και εκτάκτων καταστάσεων, εκπληρώνεται μόνο με το χρήμα, κι αν δεν είσαι ερωτευμενος με αυτο είναι μεν υγιές αρκεί να μην καταλήγεις στο άλλο άκρο να το μισείς.

Πιστευω πως οι περισσότεροι άνθρωποι δεν μισούν το χρήμα, αλλά τις συνθήκες υπό τις οποίες το εσοδεύουν, ειδικά συγκρινόμενοι με άλλους πιο τυχερούς σε αυτό το ζήτημα.

Γι αυτο και φτάνουμε στο σημειο να λέμε "δεν ειναι καλό να αγαπάς το χρήμα" συνήθως ταυτιζόμενο με το "μου τη δινουν οι φραγκάτοι" κλπ.

Ουτε να το αγαπάς πρέπει, ουτε να το μισείς. Δεν χωράει συναίσθημα, ειναι απλά ένα εργαλείο το χρήμα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,811 μηνύματα.
Η Ελλάδα και η Κύπρος απείχαν από την ψηφοφορία αναγνώρισης του παραμυθιού της Σρεμπρένιτσα ως γενοκτονία από τον ΟΗΕ. Ακόμα και σήμερα στις καθεστωτικές φυλακές της Χάγης ευρίσκονται οι Σέρβοι εθνικιστές και ήρωες Μλάνκο Ράντιτς και Ράντοβαν Κάρατζιτς με κατηγορίες κάτι τέτοια αντισερβικά παραμύθια. Η πλειονότης των κρατών μελών του ΟΗΕ πάντως απείχε ή καταψήφισε. Το δυτικό παραμύθι δεν πέρασε στη συνείδηση του κόσμου. Αν και ως ψήφισμα πέρασε με ισχνή πλειοψηφία δυστυχώς. Οι δηλώσεις του σερβοβόσνιου τοπικού ηγέτη είναι επικίνδυνες. Ο Ντόντικ ήταν εξ αρχής αυτονομιστής της Republika Srpska και προειδοποιούσε πως η υπερψήφιση αυτού του ψηφίσματος θα σημάνει το τέλος της Βοσνίας & Ερζεγοβίνης.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,467 μηνύματα.
Η Ελλάδα και η Κύπρος απείχαν από την ψηφοφορία αναγνώρισης του παραμυθιού της Σρεμπρένιτσα ως γενοκτονία από τον ΟΗΕ. Ακόμα και σήμερα στις καθεστωτικές φυλακές της Χάγης ευρίσκονται οι Σέρβοι εθνικιστές και ήρωες Μλάνκο Ράντιτς και Ράντοβαν Κάρατζιτς με κατηγορίες κάτι τέτοια αντισερβικά παραμύθια. Η πλειονότης των κρατών μελών του ΟΗΕ πάντως απείχε ή καταψήφισε. Το δυτικό παραμύθι δεν πέρασε στη συνείδηση του κόσμου. Αν και ως ψήφισμα πέρασε με ισχνή πλειοψηφία δυστυχώς. Οι δηλώσεις του σερβοβόσνιου τοπικού ηγέτη είναι επικίνδυνες. Ο Ντόντικ ήταν εξ αρχής αυτονομιστής της Republika Srpska και προειδοποιούσε πως η υπερψήφιση αυτού του ψηφίσματος θα σημάνει το τέλος της Βοσνίας & Ερζεγοβίνης.


Βυζάντιο - Σερβία - συμμαχία.-
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,811 μηνύματα.

Βυζάντιο - Σερβία - συμμαχία.-

Φοβερός ο λόγος του και συγκινητικός. Δεν θα τον έλεγα γενικά τον Βούτσιτς ως καλό ηγέτη απλά όπως και ο Πούτιν, ο Λουκασένκο, ο Ορμπάν και ο Ερντογάν κάνουν κάτι που οι δυτικοί (και οι εγχώριοι) ηγέτες έχουν ξεχάσει να κάνουν, να εκπροσωπούν παντού και πάντα τα εθνικά συμφέροντα και να μην διαπραγματεύονται τίποτα που έχει να κάνει με το συμφέρον της χώρας τους (κάτι που θα έπρεπε να είναι αυτονόητο άνευ πολιτικών ιδεολογιών).

Η ΕΕ χρόνια τώρα θέλει να εκμεταλλευτεί την θέληση της Σερβίας να γίνει κομμάτι της ευρωπαϊκής οικογενείας για να την εξευτελίσει. Πρώτα την ανάγκασε να συλλάβει η ίδια τους ήρωες της και να τους παραδώσει στο δικαστήριο της Χάγης όπως και έκανε. Άφησε το Κόσοβο να κάνει το σόου του το 2008 με απόσχιση. Και τώρα απαιτούν από την Σερβία να αναγνωρίσει πως διέπραξε γενοκτονία στη Σρεμπρένιτσα αφενός και αφετέρου να αναγνωρίσει την ανεξαρτησία του Κοσόβου για να ξεπαγώσουν οι ενταξιακές προοπτικές. Φοβάμαι πως η ιστορία αυτή δεν τελείωσε και στο μέλλον όταν θα το αποφασίσει η Δύση (για την ώρα δεν προβλέπω κάτι τέτοιο στο προσεχές μέλλον) θα ξανανοίξουν κάποια πληγή εκεί και θα γίνει χαμός. Δεν θα την αφήσουν ήσυχη την Σερβία, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,479 μηνύματα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ουτε να το αγαπάς πρέπει, ουτε να το μισείς. Δεν χωράει συναίσθημα, ειναι απλά ένα εργαλείο το χρήμα.
Ετσι ακριβως. Παντως ειναι ξεκαθαρο οτι το συστημα θελει να σε κανει να αγαπησεις το χρημα και να το κυνηγας με καθε κοστος(ψυχικο και ηθικο).
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,550 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 22,009 μηνύματα.
Πώς έγινε η επίθεση στους εθελοντές της Πάρνηθας -«Μας χτύπησαν και μας μαχαίρωσαν δίχως έλεος» - iefimerida.gr

μετά μου λέγανε οι γονείς μου.... "μη βγαλεις άδεια οπλοφορίας ειναι επικίνδυνα αυτά".

7 κωλόπαιδα να τη πέσουν σε 1-2.... αγγέλη απο σκυλιά ηταν αυτή οχι απο ανθρώπους.

Μη πλησιάσεις άλλο και έχεις το πολύ ένα λεπτό να εξαφανιστείς μαζί με την κουραδό παρέα σου ..... αλλιώς θα χετε πρόβλημα όσοι και αν είστε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top