Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Σε καμία χώρα του πλανήτη δεν υπάρχει εγγύηση ότι δεν θα υπάρξει ύφεση, μείωση μισθών και εκτίναξη του πληθωρισμού. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν τα points καταστροφολογίας που γράφεις.

Όσο αφορά για τους μισθούς πρώτον αν η κυβέρνηση δεν αύξανε τους μισθούς τότε θα κλεγατε επειδή δεν αυξήθηκαν οι μισθοί. Επίσης δεν καταλαβαίνεις ότι ο κατώτατος μισθός αυξάνεται ανάλογα με την δυνατότητα της οικονομίας και δεν διαμορφώνεται έτσι από το πουθενά. Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι είναι πολύ εύκολο να πάει ο κατώτατος μισθός από τα 600€ στα 1.000€ μέσα σε 2 μήνες. Δεν λειτουργεί όμως έτσι η οικονομία και σίγουρα η αύξηση των μισθών δεν είναι μια απλή υπόθεση όπως την έχετε η περισσότεροι στο μυαλό σας.
Ωραια ασε την αύξηση μισθών αφου ειναι τοσο δυσκολη. Πάμε στο δεύτερο μέγεθος. Τα έξοδα

Γιατι έχουν αυξηθεί όλα? Μας πετάνε ένα x pass κουπόνι και ολα καλα?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ωραια ασε την αύξηση μισθών αφου ειναι τοσο δυσκολη. Πάμε στο δεύτερο μέγεθος. Τα έξοδα

Γιατι έχουν αυξηθεί όλα? Μας πετάνε ένα x pass κουπόνι και ολα καλα?

Όταν έχεις πόλεμο που μείωσε την προσφορά , όταν άνοιξε απότομα η αγορά έπειτα από 2 χρόνια με αποτέλεσμα να αυξηθεί κατακόρυφα η ζήτηση και όταν έχεις προβλήματα στις εφοδιάστηκες αλυσίδες λόγω Κίνας περιμένεις να έχεις μείωση η σταθερότητα των τιμών μετά από όλα αυτά;;

Για πες μας λοιπόν πως θα αντιμετώπιζες εσύ το κύμα ακρίβειας. Μην μας πεις για αύξηση μισθών τύπου 25% μέσα σε 2 μήνες καθώς εκεί θα έτρωγες άκυρο από την αγορά και αντί για αύξηση της αγοραστικής δύναμης θα κατέληγες με ανεργία 30%.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Όταν έχεις πόλεμο που μείωσε την προσφορά , όταν άνοιξε απότομα η αγορά έπειτα από 2 χρόνια με αποτέλεσμα να αυξηθεί κατακόρυφα η ζήτηση και όταν έχεις προβλήματα στις εφοδιάστηκες αλυσίδες λόγω Κίνας περιμένεις να έχεις μείωση η σταθερότητα των τιμών μετά από όλα αυτά;;

Για πες μας λοιπόν πως θα αντιμετώπιζες εσύ το κύμα ακρίβειας. Μην μας πεις για αύξηση μισθών τύπου 25% μέσα σε 2 μήνες καθώς εκεί θα έτρωγες άκυρο από την αγορά και αντί για αύξηση της αγοραστικής δύναμης θα κατέληγες με ανεργία 30%.
δεν ειμαι εγω ο ειδικος να προτεινω οικονομικες λυσεις
δεν ειμαι στην εξουσια
ουτε το παιζω οτι ειμαι και παιζω στα δαχτυλα τα οικονομικα πετωντας δεικτες "αναπτυξης"
εγω απλως θετω καποια ερωτηματα ως πολιτης

επισης το αεριο αυξηθηκε ηδη απο τον δεκεμβριο 2021 πριν τον πολεμο. Οποτε δεν ηταν ο πολεμος η αιτια που αυξηθηκε, μην πετας εναν πολεμο και μια πανδημια για να δικαιολογησεις 3μιση χρονια κυβερνησης. Ενα απλο παραδειγμα, για ποιο λογο υπαρχει ακομα η ΡΑΕ και το χρηματιστηριο ενεργειας; Γιατι εχουν ιδιωτικοποιησει τα παντα και δεν κανουν τιποτα να το αλλαξουν αυτο αλλα αντιθετως το επικροτουν; Τωρα ξαφνικα "ετυχε" να αυξησει τον κατωτατο; Λιγο πριν τις εκλογες;

Εγω οπου και να κοιταξω βλεπω λιτοτητα και ακριβεια. Εσεις μπορει να το λετε "αυξημενη ευρωπαϊκή επιτηρηση", ομως στην ουσια ειναι μνημονιο και τρόικα. Όσο και να το βαυκαλιζετε, δεν αλλαζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
δεν ειμαι εγω ο ειδικος να προτεινω οικονομικες λυσεις
δεν ειμαι στην εξουσια
ουτε το παιζω οτι ειμαι και παιζω στα δαχτυλα τα οικονομικα πετωντας δεικτες "αναπτυξης"
εγω απλως θετω καποια ερωτηματα ως πολιτης

επισης το αεριο αυξηθηκε ηδη απο τον δεκεμβριο 2021 πριν τον πολεμο. Οποτε δεν ηταν ο πολεμος η αιτια που αυξηθηκε, μην πετας εναν πολεμο και μια πανδημια για να δικαιολογησεις 3μιση χρονια κυβερνησης. Ενα απλο παραδειγμα, για ποιο λογο υπαρχει ακομα η ΡΑΕ και το χρηματιστηριο ενεργειας; Γιατι εχουν ιδιωτικοποιησει τα παντα και δεν κανουν τιποτα να το αλλαξουν αυτο αλλα αντιθετως το επικροτουν;

Εγω οπου και να κοιταξω βλεπω λιτοτητα και ακριβεια. Εσεις μπορει να το λετε "αυξημενη ευρωπαϊκή επιτηρηση", ομως στην ουσια ειναι μνημονιο και τρόικα. Όσο και να το βαυκαλιζετε, δεν αλλαζει.

Συγγνώμη που σου το χαλάω αλλά η πανδημία ευθύνεται σε τεράστιο βαθμό για την ακρίβεια που υπάρχει σήμερα σε όλον τον πλανήτη. Τώρα αν εσύ δεν το πιστεύεις και θεωρείς ότι είναι θεωρίες συνομωσίας τότε δικαίωμα σου. Επίσης, δεν ξέρω που είδες εσύ ότι η Ελλάδα έχει ακόμα μνημόνια , εποπτεία ναι μνημόνια πλέον όχι. Προφανώς και τα μέτρα ήταν απαραίτητα για να βγει η χώρα από την κρίση καθώς τις δεκαετίες του 80,90 και του 00 η Ελλάδα άλλαζε τα στοιχεία της και βάσιζε την οικονομική της ανάπτυξη στα δάνεια.

Αφού ρε man δεν έχεις να προτείνεις κάτι τότε τι κάθεσαι και αμφισβητείς τα πάντα και πετάς ανακρίβειες;; Άλλο να θέτεις ερωτήματα σαν πολίτης και άλλο να λες ότι δεν πιστεύεις τα στατιστικά στοιχεία, λες και σου κάνουν χάρη οι ξένοι και σου λένε ότι πας καλύτερα σε σχέση με πριν. Τα ίδια στοιχεία που τώρα σου λένε ότι ανακάμπτεις πριν λίγα χρόνια σε κατακεραύνωναν. Δεν έχει κανένα λόγω να σου πει ψέματα η Eurostat, ο IMF κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Συγγνώμη που σου το χαλάω αλλά η πανδημία ευθύνεται σε τεράστιο βαθμό για την ακρίβεια που υπάρχει σήμερα σε όλον τον πλανήτη. Τώρα αν εσύ δεν το πιστεύεις και θεωρείς ότι είναι θεωρίες συνομωσίας τότε δικαίωμα σου. Επίσης, δεν ξέρω που είδες εσύ ότι η Ελλάδα έχει ακόμα μνημόνια , εποπτεία ναι μνημόνια πλέον όχι. Προφανώς και τα μέτρα ήταν απαραίτητα για να βγει η χώρα από την κρίση καθώς τις δεκαετίες του 80,90 και του 00 η Ελλάδα άλλαζε τα στοιχεία της και βάσιζε την οικονομική της ανάπτυξη στα δάνεια.

Αφού ρε man δεν έχεις να προτείνεις κάτι τότε τι κάθεσαι και αμφισβητείς τα πάντα και πετάς ανακρίβειες;; Άλλο να θέτεις ερωτήματα σαν πολίτης και άλλο να λες ότι δεν πιστεύεις τα στατιστικά στοιχεία, λες και σου κάνουν χάρη οι ξένοι και σου λένε ότι πας καλύτερα σε σχέση με πριν. Τα ίδια στοιχεία που τώρα σου λένε ότι ανακάμπτεις πριν λίγα χρόνια σε κατακεραύνωναν. Δεν έχει κανένα λόγω να σου πει ψέματα η Eurostat, ο IMF κτλ.
μα δεν αμφισβητω τα στατιστικα και τους δεικτες
τα νουμερα αυτα ειναι δεν αντιλεγω
αμφισβητω την δικια σου ερμηνεια αυτων των δεικτων περι αναπτυξης
την απαντηση του @back2967 πριν την διαβασες;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
επισης το αεριο αυξηθηκε ηδη απο τον δεκεμβριο 2021 πριν τον πολεμο. Οποτε δεν ηταν ο πολεμος η αιτια που αυξηθηκε,
Η αύξηση πριν το πόλεμο ήταν λογω speculation ότι η Ρωσία θα εισβάλει, που μάλιστα ξεκίνησε αρκετά προ του Δεκεμβρίου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
μα δεν αμφισβητω τα στατιστικα και τους δεικτες
τα νουμερα αυτα ειναι δεν αντιλεγω
αμφισβητω την δικια σου ερμηνεια αυτων των δεικτων περι αναπτυξης
την απαντηση του @back2967 πριν την διαβασες;

Όταν βλέπω βελτίωση των δεικτών θέλεις να σου γράφω ότι πάμε χειρότερα μόνο και μόνο για να ικανοποιήσω τις πεποιθήσεις σου;; Δεν λέω τίποτα διαφορετικό για την πορεία της Ελληνικής οικονομίας από ότι λένε και οι μεγάλοι οίκοι αξιολόγησης / μεγάλες τράπεζες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ισχυρά αποτελέσματα ανακοίνωσαν οι ΗΠΑ και ο Καναδάς σε ότι αφορά την αγορά εργασίας για τον μήνα Μάρτιο.


 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

Ξέρω-ξέρω, μεμονωμένα περιστατικά, οι αλλοδαποί είναι άγιοι εμείς είμαστε οι κακοί ρατσιστές κλπ κλπ.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
1681310797663.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Στο χαμηλότερο επίπεδο από το 2021 βρέθηκε ο πληθωρισμός στις ΗΠΑ τον Μάρτιο. Ο δείκτης τιμών καταναλωτή αυξήθηκε κατά 5% σε σχέση με τον Μάρτιο του 2022.

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Τα έχουμε πει αυτά, αν είσαι κοινός θνητός και χρωστάς σε τίποτα εφορίες, ΤΕΒΕ κλπ μπαίνεις πίσω από τα σίδερα της φυλακής σαν εγκληματίας. Εάν έχεις κατακλέψει το σύμπαν, έχεις λάβει μίζες κλπ ε σιγά μωρέ, βγαίνεις έξω.

 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.

Στα πλαίσια της κομμουνιστική πολιτικής υπερ του ανθρώπου. Λέτε και εδώ να το απαγορεύσουν; :no:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,843 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.

Αριστεία παντού. @Lasher :hmm:
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Τι καθόμαστε και συζητάμε για τη διαφορά διαθέσιμου εισοδήματος παλαιότερα σε σχέση με τώρα.
Η όποια μέση whatever αύξηση του κατώτατου/μέσου δεν ξέρω τι μισθού που μπορεί να έχει γίνει (δεν έχω ψαχτεί με στατς) είναι δεδομένο ότι έχει υπερκαλυφθεί από αυξήσεις σε νοίκια/πάγια έξοδα και τρόφιμα.

Και τα πάγια/τρόφιμα, πάει στο διάλο πες, πανδημίες/πόλεμοι/ετσέτερα, πες ότι τα αποδίδουμε εκεί και η τελευταία κυβέρνηση δεν έχει καμία ευθύνη (λολ).
Τα νοίκια που είναι μεγάλο (υπερβολικά μάλιστα) ποσοστό μισθού κάποιου, έχουν ανέβει καθαρά λόγω του ελλιπούς regulating στις βραχυχρόνιες. Ούτε το 10, ούτε το 15, ούτε το 18, γινότανε αυτό το ξεφτιλίκι στα αστικά και τουριστικά κέντρα.

Ξεκινήσαμε με απλούς ιδιοκτήτες που το βαζαν airbnb γιατί δεν υπήρχε καμία φορολόγηση, μετά βάλαμε τη φορολόγηση οπότε κάποιοι λίγοι κόψανε το σπορ, και μετά άνοιξαμε και υποδεχόμασταν τα όποια funds έρχονταν εδώ γιατί πολύ απλά είμαστε πουτανάκια του τουρισμού.

Προσωπικά μου φαίνεται σα να τον έχουμε θεοποιήσει, περιμένοντας να μας έρθουν λεφτά από κει που θα κυκλοφορήσουν εντός αγοράς/φτιάξουν νέες θέσεις ετσέτερα. Που το λες οκ σκεπτικό ίσως σε ένα πλαίσιο που όλα θα δούλευαν καλώς.
Αλλά με την υφιστάμενη κατάσταση, που θα πάνε τα λεφτά του τουρισμού; Στους ιδιοκτήτες καταλυμμάτων που ίσως κάνουν κάποια περαιτέρω επένδυση στα καταλύμματα τους και πάρουν έναν πιθανώς ανασφάλιστο και σίγουρα με εξευτελιστικό μισθό εργαζόμενο παραπάνω (και μιλάω για ξενοδοχεία φάση τώρα, ο Κώστας που 'χει ένα διαμέρισμα και το έχει βάλει βραχυχρόνια θα συνέχισει να φωνάζει μια ανασφάλιστη καθαρίστρια με κάνα 20ευρω κάθε πέντε μέρες), στην εστίαση που θα κάνει το ίδιο, σε εφοπλιστές και γραφεία με εκδρομές/βανάκια ετσέτερα. Και ο νέος εργαζόμενος σε αυτούς τους τομείς, λίγα λεφτά θα καταφέρει να κυκλοφορήσει δεδομένης της στενής κατάστασης κι έτσι συνεχίζεται ο φαύλος κύκλος.

Όποιος δεν είναι άμεσα στο bubble του τουρισμού με λίγα λόγια, μόνο αρνητικά επηρεάζεται όπως φαίνεται.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα επηρεαστούν και όσοι είναι στον τουρισμό. Τα αποτελέσματα δεν θα φανούν τώρα αλλά σε μερικά χρόνια. Η Ελλάδα είναι πανάκριβη ακόμα και για τους τουρίστες. Μπορεί να πάει ο καθένας διακοπές Ιταλία, Ισπανία, Τουρκία πολύ πιο φτηνά και εξίσου όμορφα. Οι Έλληνες πώς θα κάνουν διακοπές στην ίδια τους τη χώρα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε άλλα νέα ο Δρανδάκης έχει ρέντα:

Οι περισσότεροι από όσους έβριζαν τον Musk γιατί ξεμπλόκαρε λογαριασμούς Twitter που αυτοί θεωρούσαν "τοξικούς", ή ότι έκαναν παραπληροφόρηση, σήμερα κατηγορούν την κυβέρνηση για παραβίαση του Συντάγματος που θέλει να απαγορεύσει ένα ναζιστικό κόμμα. Αποφασίστε αν θέτε πορτοκαλάδα ή λεμονάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
μα δεν αμφισβητω τα στατιστικα και τους δεικτες
τα νουμερα αυτα ειναι δεν αντιλεγω
αμφισβητω την δικια σου ερμηνεια αυτων των δεικτων περι αναπτυξης
την απαντηση του @back2967 πριν την διαβασες;
Δεν διαβαζει βρε συ το παιδακι αυτο,ειναι γνωστο στους παντες.Ο φωτακος απλα μπουρδολογει.Βαζει δε,και την κασετα και παιζει.ΕΧΕΙ ΤΣΑΚΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.
Το υπογραμμισμενο ειναι ολα τα λεφτα.
Ο μονος δε,που δεν το καταλάβαινει ειναι το παιδακι αυτο.Και το ''παιδακι'' δεν αναφερεται στο ηλικιακο.Αλλα στο αφελες,το λιγοτερο που μπορω να το χαρακτηρισω.
Στο μεταξυ νομιζει οτι αν υποστηριζει το κεφαλαιο,τις τραπεζες και τις πολυεθνικες θα γινει πλουσιος σαν αυτους.Μιλαμε για τοση αφελεια! :bounce: (κομψα το γραφω,την σωστη λεξουλα δεν θα την γραψω)
Και δενε κναι ο μοναδικος βεβαια.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top