Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Συγγνωμη θεωρεις το 1960 καλυτερα? Για τα βασανιστηρια στο κτηριο 18 στην οδο μπουμπουλινας εχουν γραφτει κυριολεκτικα βιβλια, η ΕΣΑ απο το 59 μεχρι το 74 εκανε παρτυ εκει. Ναι πριν τη δικτατορια. Το 1963 το παρακρατος της κυβερνησης καραμανλη σκοτωσε τον Γρηγορη Λαμπρακη. Οι δολοφονοι του καταδικαστικαν σε 11 χρονια φυλακη.

Ο αλογιστος οικοδομικος ρυθμος της αθηνας τοτε την οδήγησε σε αυτη την αηδιαστικη κατασταση που βρισκεται ακομα και σημερα. Η χουντα εδωσε την κυπρο στη τουρκια και οι οικονομικες "πολιτικες" της κατεστεψαν την οικονομια την οποια η κυβερνηση πασοκ αποτελειωσε το 80.

Το 1980 το δημοσιο χρεος ηταν 22% του αεπ, το 85 ηταν 45% και το 1990 ηταν 80%. Αυτο που εσυ θεωρουσες "καλο" τοτε ηταν οι ριζες της καταστροφης.

Καλα δεν αναφερομαι καν στη θεση της γυναικας στην ελλαδα εκεινη τη περιοδο.

Απο που και ως που καλυτερα? Επειδη μπορουσες να δωσεις το οικοπεδο σου σε ενα μεγαλοκατασκευαστη και να παρεις πισω "ενα διαμερισματακι"?
Το παρακράτος της δεξιάς το γνωρίζω ναι φυσικά, και την περίοδο Καραμανλή. Ο "εθνάρχης" ήταν πράκτορας των Γερμανών και έδινε κομμουνιστές. Ο Ρένος Αποστολίδης τον έκραζε για τα σβησμένα αρχεία. Μετά έκανε μια κωλοτούμπα αναγνωρίζοντας το ΚΚΕ για να ξεπλύνει το όνομά του και να συνεχίσει ανενόχλητος.

Όλες αυτές οι παθογένειες που αναφέρεις είναι γνωστές. Δεν συμφωνώ όμως ότι το "καλό", που ήταν η ευκολία του βιοπορισμού σε μέσες άκρες, ήταν η ρίζα της καταστροφής. Αντιθέτως, η κίνηση του χρήματος έφερε και υπερδιπλασιασμό του ΑΕΠ. Μετά ήρθαν φυσικά και τα σκάνδαλα, από το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου του Παπαντωνίου μέχρι το psi του Βενιζέλου και τόσα άλλα.

Η αστικοποίηση στην Ελλάδα έγινε υδροκέφαλα δεν διαφωνεί κανείς, αλλά αποτελεί μοναδικότητα στην Ευρώπη το γεγονός ότι ο κόσμος είχε στην πλειοψηφία του ένα κεραμίδι δικό του. Λίγο το θεωρείς αυτό; Θυμίσου παλιά πόσο φθηνή ήταν η βενζίνη. Λίγο το θεωρείς να μπορείς να κινήσε ελεύθερα, να πηγαίνεις όπου θέλεις, σε όποια παραλία θέλεις; Μετά για ποια θέση της γυναίκας αναφέρεσαι; Στα χωριά; Ξέρεις τι γινόταν τη δεκαετία του 80 (πριν ξεσπάσει το AIDS); Welcome to the party! :playboy: Σφύριζες σε ένα κορίτσι "φίου φίου" και γύριζε και σου χαμογελούσε. Μάλλον δεν τα έχεις προλάβει αυτά...
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Υπήρχε ακριβoλογικό έλλειμμα που δεν μπόρεσα να αφήσω ασχολίαστο. Μετά υπερβολής ίσως.
Τεσπα καλα ο σωκρατης το ειχε πει για τον γραπτο λογο.

Το παρακράτος της δεξιάς το γνωρίζω ναι φυσικά, και την περίοδο Καραμανλή. Ο "εθνάρχης" ήταν πράκτορας των Γερμανών και έδινε κομμουνιστές. Ο Ρένος Αποστολίδης τον έκραζε για τα σβησμένα αρχεία. Μετά έκανε μια κωλοτούμπα αναγνωρίζοντας το ΚΚΕ για να ξεπλύνει το όνομά του και να συνεχίσει ανενόχλητος.
Αλλα ηταν καλυτερα τοτε. Συνεπως ακομα και αν υποθεσουμε οτι ο βιοπορισμος ηταν πιο ευκολος τοτε (δεν ισχυει, η ελλαδα ηταν παμφτωχη το 60 αλλα τεσπα) θεωρεις οτι το να ζεις εσυ ελαφρως πιο ανετα αξιζει να βασανιζουν, να σκοτωνουν, να τραμπουκιζουν κλπ κλπ. Τοχω, και συναδει και με ενα σχολιο που κανεις παρακατω.

Όλες αυτές οι παθογένειες που αναφέρεις είναι γνωστές. Δεν συμφωνώ όμως ότι το "καλό", που ήταν η ευκολία του βιοπορισμού σε μέσες άκρες, ήταν η ρίζα της καταστροφής. Αντιθέτως, η κίνηση του χρήματος έφερε και υπερδιπλασιασμό του ΑΕΠ. Μετά ήρθαν φυσικά και τα σκάνδαλα, από το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου του Παπαντωνίου μέχρι το psi του Βενιζέλου και τόσα άλλα.
Ρε φιλε το χρεος μας ηταν 20% και πηγε 80% ΠΡΟΦΑΝΩΣ ανεβηκε το ΑΕΠ. Ειναι σαν να πας να παρεις ενα δανειο 200.000 στη φορολογικη σου δηλωση θα φανει οτι τα εισοδηματα σου πηγαν απο 15.000 το χρονο στις 215.000. Ελεος. Και ποια κινηση του χρηματος? Σε λαγους και πετραχιλια τα εριξαν.

Μετά για ποια θέση της γυναίκας αναφέρεσαι; Στα χωριά; Ξέρεις τι γινόταν τη δεκαετία του 80 (πριν ξεσπάσει το AIDS); Welcome to the party! :playboy: Σφύριζες σε ένα κορίτσι "φίου φίου" και γύριζε και σου χαμογελούσε. Μάλλον δεν τα έχεις προλάβει αυτά...
Εεεεε...? Λιγακι πιο ανδροκεντρικη/φαλοκρατικη/πατριαρχικη οψη της θεσης της γυναικας ειλικρινα δεν μπορω να φανταστω. Το επομενο θα ηταν να μετρας ποσες "τρυπες" εζμπροξες.

Οταν αναφερομαι στη θεση της γυναικας εννοω οτι τα δυο φυλα εξισωθηκαν συνταγματικα το 1975. Μεχρι τοτε η παιδικη εργασια στις γυναικες μαστιζε, η χαμηλοτερη μισθοδοσια ηταν νομικα κατοχυρωμενη και φυσικα στη δημοσια διοικηση η γυναικες επαιρναν τις χαμηλοτερες θεσεις παρωτι ειχαν υψηλοτερο μορφωτικο επιπεδο.

Αλλα τουλαχιστον αν σφυραγες γυρναγαν. Κομπλε
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Αλλα ηταν καλυτερα τοτε. Συνεπως ακομα και αν υποθεσουμε οτι ο βιοπορισμος ηταν πιο ευκολος τοτε (δεν ισχυει, η ελλαδα ηταν παμφτωχη το 60 αλλα τεσπα) θεωρεις οτι το να ζεις εσυ ελαφρως πιο ανετα αξιζει να βασανιζουν, να σκοτωνουν, να τραμπουκιζουν κλπ κλπ. Τοχω, και συναδει και με ενα σχολιο που κανεις παρακατω.
Αναφέρθηκα στη δυναμική από το 60 μέχρι το 02, όχι αποκλειστικά στο 60 και 70. Την εποχή που ήμουνα εγώ μικρός, την εποχή του Ανδρέα, δεν είχαμε βασανισμούς πλην τις κλασικές μονταζιέρες των μπάτσων. Λίγο πιο πριν ήταν ο Νόμος 815 και η Νύχτα του Χημείου που το ξύλο ουσιαστικά το έριξαν οι Κνίτες. Από το 81 και μετά ήρθε σημαντική αλλαγή στη χώρα, φυσικά με πόλωση, αυριανισμό, χρέος και άλλα προβλήματα. Ήταν όμως μια στροφή και όχι η "ρίζα του κακού".

Ρε φιλε το χρεος μας ηταν 20% και πηγε 80% ΠΡΟΦΑΝΩΣ ανεβηκε το ΑΕΠ. Ειναι σαν να πας να παρεις ενα δανειο 200.000 στη φορολογικη σου δηλωση θα φανει οτι τα εισοδηματα σου πηγαν απο 15.000 το χρονο στις 215.000. Ελεος. Και ποια κινηση του χρηματος? Σε λαγους και πετραχιλια τα εριξαν.
Άλλο το δημόσιο χρέος, άλλο το Ακαθάριστο Εθνικό Προϊόν, γιατί τα μπερδεύεις; Στον καπιταλισμό δεν έχει σημασία που πάει το χρήμα, φτάνει να κινείται. Θυμήσου την κλασική ρήση του Κέινς: "Για να σωθεί η οικονομία, το Κράτος πρέπει να προσλαμβάνει έναν εργάτη για να ανοίγει μια τρύπα και ένα άλλο εργάτη για να την κλείνει". Μαλακία, συμφωνώ. :P

Εεεεε...? Λιγακι πιο ανδροκεντρικη/φαλοκρατικη/πατριαρχικη οψη της θεσης της γυναικας ειλικρινα δεν μπορω να φανταστω. Το επομενο θα ηταν να μετρας ποσες "τρυπες" εζμπροξες.

Οταν αναφερομαι στη θεση της γυναικας εννοω οτι τα δυο φυλα εξισωθηκαν συνταγματικα το 1975. Μεχρι τοτε η παιδικη εργασια στις γυναικες μαστιζε, η χαμηλοτερη μισθοδοσια ηταν νομικα κατοχυρωμενη και φυσικα στη δημοσια διοικηση η γυναικες επαιρναν τις χαμηλοτερες θεσεις παρωτι ειχαν υψηλοτερο μορφωτικο επιπεδο.

Αλλα τουλαχιστον αν σφυραγες γυρναγαν. Κομπλε
Μα σου είπα για τη δεκαετία του 80, όχι τα μέσα του 70. Στην Ελλάδα η απελευθέρωση των ηθών ήρθε τουλάχιστον μια δεκαετία αργότερα. Φυσικά η δικτατορία και ο καραμαλισμός ήταν αντιδραστικές συνθήκες. Ένα παράδειγμα έδωσα με το "φίου", δεν είναι φαλοκρατικό μία γυναίκα να είναι απελευθερωμένη ερωτικά. Όταν ο Μπονάτσος "πήδαγε" τη μισή Αθήνα, τα κορίτσια πέρναγαν όμορφα μαζί του. Ήταν εποχή Τζάνις, πως να το κάνουμε τώρα; Δύσκολα ξανάρχονται τέτοιες εποχές.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
@amarelia, και για εσένα η απάντηση.
Αν έχω καταλάβει, είσαι αντίθετος στη δομή που έχουν οι σύγχρονες κοινωνίες, δηλαδή στην έμφαση του ατομικισμού, ένα συστατικό το οποίο είναι βασικό για τις φιλελεύθερες κοινωνίες. Προσωπικά ούτε εγώ είμαι υπέρ καθώς ο άνθρωπος είναι ένας οργανισμός ο οποίος χρειάζεται ελευθερία για να αναπτύξει το εγώ του αλλά είναι παράλληλα και κοινωνικό ζώο.
Ναι, είμαι κατά του ατομικισμού. Είμαι υπέρ της άποψης ότι ο άνθρωπος είναι ταυτόχρονα μονάδα και μέλος ενός ευρύτερου συνόλου. Οπότε θα πρέπει να βλέπουμε τον εαυτό μας έτσι, κι αν κάπου πρέπει να γέρνει η πλάστιγγα, αυτό είναι οπωσδήποτε στο σύνολο.
Χωρίς τη συλλογική προσπάθεια των πρώτων ανθρώπων για να ξεφύγουν από τη φύση και τα αρπακτικά, δε θα είχαμε επιβιώσει. Για αυτό τον λόγο, αυτό που εφαρμόζεται σήμερα, δηλαδή η αποκοπή από την κοινότητα (ο κάθε ένας κοιτάει τον κώλο του) έχει τόσες πολλές αρνητικές συνέπειες όπως ψυχικές διαταραχές.
Bingo! Όταν όμως τα γράφουμε αυτά μας λέτε boomers, αναχρονιστικούς ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Δεν είναι, όμως, μόνο η αποκοπή από την αίσθηση του ανήκειν κάπου, αλλά περισσότερο είναι η λεγόμενη απομάγευση του κόσμου, έννοια του Βέμπερ. Η επικράτηση του θετικιστικού τρόπου σκέψης έφερε τα πάρα πολλά θετικά και τη βελτίωση της ζωής μας, σταδιακά, όμως, της πήρε κάτι: το νόημα. Και δεν μιλάω για ένα ατομικό νόημα, που μπορεί να μην είναι τόσο δυνατό και σταθερό στη ζωή κάποιου, αλλά για το υπερβατικό νόημα, τον Θεό τον ίδιο. Εδώ έρχεται και ο Βολταίρος να συμφωνήσει και να προφητέψει τη σημερινή κατάσταση: Κι αν δεν υπήρχε Θεός, θα έπρεπε να τον είχαμε εφεύρει. Κι επειδή σαν άθεος (από ό,τι έχω καταλάβει) θα ξινίσεις, θα σου πω ότι δεν εννοώ απαραίτητα έναν Θεό, αλλά εν γένει τον ιδεαλισμό, ο οποίος καταποντίστηκε μπροστά στο τέρας του άκρατου υλισμού.

Το ότι ο κόσμος είναι χαμένος, το ότι η χρήση ουσιών έχει ανέβει στον Θεό (κάπως πρέπει να την παλέψει ο άνθρωπος σε αυτόν τον «παράδεισο» της σύγχρονης εποχής), το ότι γύρω μας παρατηρούμε μια ατελείωτη αρνητικότητα και, το σημαντικότερο, το ότι δεν βλέπουμε ευτυχισμένους ανθρώπους, κάπου δείχνει τι πάει λάθος στην «πρόοδο.» Γυρνώντας στο ότι είμαστε τόσο μονάδες, όσο και μέλη ενός συνόλου (και διάφορων άλλων υποσυνόλων), η ελευθεριότητα που μας δίνει ο σύγχρονος τρόπος ζωής, θεωρώ πως εξυπηρετεί, κι αυτή με τη σειρά της, τον ατομικισμό. Δείτε το (μιας και είστε αριστεροί) και στην αριστερά. Συγκρίνετε πιο παραδοσιακά κόμματα (τύπου ΚΚΕ) με σύγχρονη, προοδευτική αριστερά (τύπου Σύριζα). Στο πρώτο υπάρχει μια κομματική γραμμή, μια πειθαρχία, ένα ισχυρό αίσθημα του ανήκειν κάπου, ενώ στο δεύτερο θεωρείται ως αρετή η πολυφωνία, ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι του καπνίσει κ.λπ. Ε, για εμένα το πρώτο είναι ορθότερο, όχι γιατί είμαι αυστηρός και απολυταρχικός, αλλά γιατί το να βάζεις το σύνολο και την ιδέα που υπηρετείς πάνω από τον εγωισμό σου, είναι η πραγματική αρετή.

Αυτά από εμένα. Σεντονάρα βγήκε πάλι, αλλά δεν γίνεται κι αλλιώς.

Υ.Γ.: Ναι, το θέμα είναι για τις ταυτότητες. Πάλι ξέφυγα :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Τι συμβαίνει με όλους αυτούς τους ξένους @Volkswagen Fan ?
Γιατί δυσφημούν τη χώρα μας ?
Ίσως πρέπει να πάρουν μαθήματα από την κυβέρνηση του Κυριάκου έτσι ώστε να έχουν και αυτοί ανάπτυξη. Από ότι φαίνεται δεν μπορούν να πληρώσουν τίποτα. Τους φαίνονται όλα πανάκριβα.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-08-21 185551.png
Στιγμιότυπο οθόνης 2023-08-21 185356.png
Στιγμιότυπο οθόνης 2023-08-21 185248.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Τι συμβαίνει με όλους αυτούς τους ξένους @Volkswagen Fan ?
Γιατί δυσφημούν τη χώρα μας ?
Ίσως πρέπει να πάρουν μαθήματα από την κυβέρνηση του Κυριάκου έτσι ώστε να έχουν και αυτοί ανάπτυξη. Από ότι φαίνεται δεν μπορούν να πληρώσουν τίποτα. Τους φαίνονται όλα πανάκριβα.

View attachment 120184View attachment 120185View attachment 120186

Βρήκες τρία αρνητικά σχόλια και το παρουσίασες σαν γενίκευση. Μπορώ και εγώ να σου βρω 20 θετικά σχόλια ως αντίβαρο. Όσο για τις τιμές αν είναι ακριβά απλά πας σε άλλη χώρα για διακοπές, δεν έχει μόνο η Ελλάδα νησιά και ήλιο.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Βρήκες τρία αρνητικά σχόλια και το παρουσίασες σαν γενίκευση. Μπορώ και εγώ να σου βρω 20 θετικά σχόλια ως αντίβαρο. Όσο για τις τιμές αν είναι ακριβά απλά πας σε άλλη χώρα για διακοπές, δεν έχει μόνο η Ελλάδα νησιά και ήλιο.
Δεν είναι μόνο τρία, στο reddit υπάρχουν πολλά αντίστοιχα ποστ. Επιπλέον, υπάρχουν ποστ και σε άλλες πλατφόρμες (οπως τικ τοκ) στα οποία διάφοροι καημένοι τουρίστες αναφέρουν ότι πλήρωσαν 500 ευρώ για μια χωριάτικη.

Αλλά ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου. Τι Βερολίνο, τι Στοκχόλμη, τι Αθήνα, το ίδιο πράγμα. Τρέχουν τα λεφτά από τις τσέπες μας. Έκανε θαύματα η κυβέρνηση. Γίναμε Ευρώπη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο τρία, στο reddit υπάρχουν πολλά αντίστοιχα ποστ. Επιπλέον, υπάρχουν ποστ και σε άλλες πλατφόρμες (οπως τικ τοκ) στα οποία διάφοροι καημένοι τουρίστες αναφέρουν ότι πλήρωσαν 500 ευρώ για μια χωριάτικη.

Αλλά ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου. Τι Βερολίνο, τι Στοκχόλμη, τι Αθήνα, το ίδιο πράγμα. Τρέχουν τα λεφτά από τις τσέπες μας. Έκανε θαύματα η κυβέρνηση. Γίναμε Ευρώπη.

Σε κάθε προορισμό μπορώ να σου βρω εκατοντάδες θετικά σχόλια και αρνητικά για ειτε λόγω των τιμών είτε λόγω άλλων παραμέτρων, άρα η ιστορία που μας παρουσιάζεις δεν βγάζει και τόσο νόημα για κάποιον σοβαρό άνθρωπο. Τώρα όσο αφορά το Βερολίνο, Στοκχόλμη κτλ μπορείς άνετα να πας και να επισκεφτείς αυτές τις όμορφες πόλεις δεν νομίζω να σε ανάγκασε κανείς να πας διακοπές στην Μύκονο, Κρήτη, Σαντορίνη, Ρόδο, Αθήνα, Σύρο κτλ. Ο καθένας επιλέγει ανάλογα που του αρέσει και πηγαίνει.

Βέβαια η Αθηνά και γενικά η Ελλάδα έχει τριπλάσιο τουρισμο σε σχέση με την Στοκχόλμη/ Σουηδία που θαυμάζεις, άρα κάτι παραπάνω θα ξέρουν οι τουρίστες και έρχονται εδώ.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Σε κάθε προορισμό μπορώ να σου βρω εκατοντάδες θετικά σχόλια και αρνητικά για ειτε λόγω των τιμών είτε λόγω άλλων παραμέτρων, άρα η ιστορία που μας παρουσιάζεις δεν βγάζει και τόσο νόημα για κάποιον σοβαρό άνθρωπο. Τώρα όσο αφορά το Βερολίνο, Στοκχόλμη κτλ μπορείς άνετα να πας και να επισκεφτείς αυτές τις όμορφες πόλεις δεν νομίζω να σε ανάγκασε κανείς να πας διακοπές στην Μύκονο, Κρήτη, Σαντορίνη, Ρόδο, Αθήνα, Σύρο κτλ. Ο καθένας επιλέγει ανάλογα που του αρέσει και πηγαίνει.

Βέβαια η Αθηνά και γενικά η Ελλάδα έχει τριπλάσιο τουρισμο σε σχέση με την Στοκχόλμη/ Σουηδία που θαυμάζεις, άρα κάτι παραπάνω θα ξέρουν οι τουρίστες και έρχονται εδώ.
Κλασσικός @Volkswagen Fan, επιστρατεύει ad hominem. Με τόσο καλούς βαθμούς περίμενα κάτι καλύτερο :cray:

Τα ποστ αναφέρουν κυρίως πως γίνεται οι ντόπιοι να ζουν σε τόσο δύσκολες συνθήκες. Με λίγα λόγια, έχουμε ανάπτυξη, έναν ικανότατο πρωθυπουργό αλλά κατά τα άλλα η ζωή συνεχίζει να είναι δύσκολη ? Πως γίνεται αυτό οικονομολόγε του φορουμ ? :hmm:

(Υποθέτω ότι η απάντηση σου θα είναι κάπως έτσι: ''δεν είναι η οικονομία παίξε γέλασε, δεν ανεβάζεις τους μισθούς έτσι απλά'')
Καλά τα πήγα ? 🤔
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Κλασσικός @Volkswagen Fan, επιστρατεύει ad hominem. Με τόσους καλούς βαθμούς περίμενα κάτι καλύτερο :cray:

Τα ποστ αναφέρουν κυρίως πως γίνεται οι ντόπιοι να ζουν σε τόσο δύσκολες συνθήκες. Με λίγα λόγια, έχουμε ανάπτυξη, έναν ικανότατο πρωθυπουργό αλλά κατά τα άλλα η ζωή συνεχίζει να είναι δύσκολη ? Πως γίνεται αυτό οικονομολόγε του φορουμ ? :hmm:

(Υποθέτω ότι η απάντηση σου θα είναι κάπως έτσι: ''δεν είναι η οικονομία παίξε γέλασε, δεν ανεβάζεις τους μισθούς έτσι απλά'')
Καλά τα πήγα ? 🤔

Εσυ έβγαλες συμπέρασμα ότι η ζωή στην Ελλάδα είναι δύσκολη από τα σχόλια του Reddit που αφορούν τον τουρισμό;; Πάλι καλά που δεν μας έβαλες πηγές από το Greek hoaxes ώστε να στηρίξεις το επιχείρημα σου. Να σε ρωτήσω κάτι ρε man. Επειδή βλέπουμε ότι ζορίζεσαι στην Ελλάδα και πραγματικά είναι κρίμα να γκρινιάζεις από το πρωί μέχρι το βράδυ για την κατάσταση στην χώρα. Μπορείς να αρχίσεις από αύριο να ψάχνεις εισιτήρια, δουλειά, σπίτι σε κάποια χώρα του εξωτερικού ώστε να είσαι επιτέλους χαρούμενος χωρίς μιζέρια και γκρίνια από το πρωί μέχρι το βράδυ. Ούτε εμένα μου αρέσει η ζωή στην Ελλάδα και για τον λόγο αυτό δεν θα κάτσω εδώ και θα αναζητήσω την τύχη μου στο εξωτερικό, κάνε λοιπόν και εσύ το ίδιο και άσε την ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ κτλ πίσω σου. Βέβαια είναι σίγουρο ότι και έξω να πας πάλι κάτι κακό θα βρεις και θα κράζεις τον καπιταλισμό, φιλελευθερισμό κτλ στα τοπικά forum. Επειδή έχεις αναφέρει πολλές φορές τις πολιτικές πεποιθήσεις σου εδώ μέσα, μπράβο που τις πιστεύεις, έχω να σου πω ότι δεν θα βρεις αυτό που ψάχνεις σε καμία σύγχρονη δυτική καπιταλιστική χώρα άρα είναι καλύτερο να αλλάξεις το mindset σου καθώς σε κάθε χώρα που θα πηγαίνεις θα λες τα ίδια που λες και εδώ. Στο εξωτερικό όμως δεν θα έχεις άφεση αμαρτιών να λες τα ίδια καθώς εκεί υπάρχουν άπειρες ευκαιρίες με καλύτερους μισθούς και ποιότητα ζωής, χωρίς να σημαίνει ότι και στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απλά είναι πολύ λιγότερες αναλογικά με τις υπόλοιπες χώρες και χωρίς να σημαίνει ότι στο εξωτερικό είναι η Γη της επαγγελίας.

Όσο για τους βαθμούς μου ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, ήταν τέσσερα δύσκολα χρόνια με πολύ διάβασμα που όμως άξιζε τον κόπο.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ναι, είμαι κατά του ατομικισμού.
Τραβα στη κινα εκει ειναι κολεκτιβιστες. Να δεις ποσο ωραια θα περασεις.

Αναφέρθηκα στη δυναμική από το 60 μέχρι το 02, όχι αποκλειστικά στο 60 και 70. Την εποχή που ήμουνα εγώ μικρός, την εποχή του Ανδρέα, δεν είχαμε βασανισμούς πλην τις κλασικές μονταζιέρες των μπάτσων. Λίγο πιο πριν ήταν ο Νόμος 815 και η Νύχτα του Χημείου που το ξύλο ουσιαστικά το έριξαν οι Κνίτες. Από το 81 και μετά ήρθε σημαντική αλλαγή στη χώρα, φυσικά με πόλωση, αυριανισμό, χρέος και άλλα προβλήματα. Ήταν όμως μια στροφή και όχι η "ρίζα του κακού".
Ωραια αρα αναφερεσαι στην 20ετια 80-2000 πρακτικα. Παμε λοιπον στα του 80-90:

1980 δολοφονια τεμπονερα απο τα ματ της Κανελλοπουλου και του Κουμη.
1981 το πασοκ θεσμοθετει ξανα τα ΜΕΑ (μοναδες ειδικων αποστολων) μπατσους με κουκουλες και πολιτικα ρουχα.
1985 δολοφονια του 15χρονου καλτεζα απο μπατσο (πισωπλατος πυροβολισμος) σε διαδηλωση του πολυτεχνιου.
1984 ΜΕΑ και ΜΑΤ ξεκινουν την πασοκικη "επιχειρηση αρετη" κανοντας εφοδο και ξυλοκοποντας τους θεατες στο κινηματογραφο ΒΟΞ στα εξαρχεια.
1985 Oι επιδρομές των ΜΕΑ και ΜΑΤ στη πλατεια εξαρχειων ειναι σχεδον καθημερινες με πολλαπλους τραυματισμους και προσαγωγες.
1990-91 Περναει μια νομοθεσια που κανει τα συγγραματα στα πανεπιστημια οχι δωρεαν, ακυρωνει τη δωρεαν στεγαση και σιτιση. Οι μαθητικες διαδηλωσεις και καταληψεις καταστελονται με τρομερη βια απο τα ματ και καταληγουν στην δολοφονια του Τεμπονερα απο παρακρατικους.
1991 Μια μερα μετα την δολοφονια Τεμπονερα τα ΜΑΤ στριμωχνουν 5 διαδηλωτες στο κτηριο Κ.Μαρουση, το κτηριο παιρνει φωτια απο τα δακρυγωνα, οταν ερχεται η πυροσβεστικη τα ματ τους διωχνουν με τη χρηση χημικων. Τα μεσανυχτα αφου εσβησε η φωτια ανασυρθηκαν καμενοι ζωντανοι οι 5 διαδηλωτες.

Θελεις και αλλα? Εχω ΠΟΛΛΑ ακομα.

Άλλο το δημόσιο χρέος, άλλο το Ακαθάριστο Εθνικό Προϊόν, γιατί τα μπερδεύεις; Στον καπιταλισμό δεν έχει σημασία που πάει το χρήμα, φτάνει να κινείται. Θυμήσου την κλασική ρήση του Κέινς: "Για να σωθεί η οικονομία, το Κράτος πρέπει να προσλαμβάνει έναν εργάτη για να ανοίγει μια τρύπα και ένα άλλο εργάτη για να την κλείνει". Μαλακία, συμφωνώ.

Παμε παλι, η κυβερνηση πασοκ το 1980 ΕΚΟΒΕ ΛΕΦΤΑ αλογιστα τα οποια μοιραζε σε λαικιστικες κοινωνικες παροχες. Αυτος ο εσωτερικος (πληθωριστικος) δανεισμός αυξησε το ΑΕΠ πλασματικα. Δεν ξερω τι σου φαινεται περιεργο σε αυτο, ειναι καπως προφανες. Η πραγματικοτητα ειναι οτι αυτος ο δανεισμος 4 πλασιασε το χρεος της ελλαδας σε δεκα χρονια.

Αν σου φαινεται ο πληθωρισμός τωρα πολυς, τη δεκαετια του 80 ηταν κυριολεκτικα διπλασιος στο 20%.

Υπαρχουν πολλες και πολυ βασιμες κριτικες για τα κεινσιανα οικονομικα. Αλλα ακομα και ετσι στην ελλαδα ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΑΝ ΚΑΝ. Ο δανεισμος του 80 οχι μονο δεν οδηγησε σε πραγματικη αναπτυξη της οικονομιας, για την ακριβεια μειωσε την αναπτυξη σε κατω απο 1%.

Οι κρατικες εγγυησεις σε ιδιωτικες και δημοσιες επιχειρησεις εφτασαν το 32% οι μισες εκ των οποιων παραγραφικαν τη δεκαετια του 90 με οτι επιπτωσεις ειχε αυτο στις επιχειρησεις. Τα επιτοκια δανεισμου της ελλαδας το 1990 εφτασαν το 10% και αυτο που μας γλιτωσε ηταν τα λογιστικα τρικ της goldman shacks που μας εβαλαν στην νομισματικη ενωση.

Θες και αλλα? Εχω και αλλα.

Όταν ο Μπονάτσος "πήδαγε" τη μισή Αθήνα, τα κορίτσια πέρναγαν όμορφα μαζί του. Ήταν εποχή Τζάνις, πως να το κάνουμε τώρα; Δύσκολα ξανάρχονται τέτοιες εποχές.

Παρακαλω μια γυναικα να απαντησει αν ο λογος που ο μπονατσος γαμαγε ηταν η κοκαινη και τα λεφτα του η η γυναικεια σεξουαλικη απελευθερωση της ελλαδας του 80...

Επισης παρακαλω μια γυναικα να απαντησει αν ποτε θεωρει "ωραιο" και σημαδι σεξουαλικης απελευθερωσης να της σφυριζουν στο δρομο...

Σε παρακαλω πηγαινε πεσ τα σε μια γυναικα αυτα, απλα κρατο αποσταση και φροντισε να μην κραταει αυγα.

Να τονισω εδω οτι η εγγληματικοτητα στην ελλαδα ξεκινησε να μειωνεται το 1990 και εξακολουθει να μειωνεται εως και σημερα.

Για ολα εχω πηγες και παραπομπες αν θελεις
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Παρακαλω μια γυναικα να απαντησει αν ο λογος που ο μπονατσος γαμαγε ηταν η κοκαινη και τα λεφτα του η η γυναικεια σεξουαλικη απελευθερωση της ελλαδας του 80...

Επισης παρακαλω μια γυναικα να απαντησει αν ποτε θεωρει "ωραιο" και σημαδι σεξουαλικης απελευθερωσης να της σφυριζουν στο δρομο...

Σε παρακαλω πηγαινε πεσ τα σε μια γυναικα αυτα, απλα κρατο αποσταση και φροντισε να μην κραταει αυγα.

Να τονισω εδω οτι η εγγληματικοτητα στην ελλαδα ξεκινησε να μειωνεται το 1990 και εξακολουθει να μειωνεται εως και σημερα.

Για ολα εχω πηγες και παραπομπες αν θελεις
Ναι θα ήθελα μια παραπομπή που λέει ότι μειώνεται η εγκληματικότητα στην Ελλάδα.
Έχεις μια τάση να διαστρεβλώνεις νοήματα, οκ δεν το συνεχίζω, ξεκαθαρίζω απλά το εξής: Αν τη δεκαετία του 80 σφύριζες ή χειροκρόταγες μια γυναίκα που περνούσε κι εκείνη χαμογέλαγε αντί να σε βρίσει, δεν ήταν πουτ@να.

Προφανώς και έχουν σχέση. Όταν ανοίγεις συζήτηση για επιβολή στέρησης πολιτικών δικαιωμάτων μιας κοινωνικής ομάδας, τότε νομοτελειακά θα ανοίξει ο ασκός του Αιόλου.
Αυτό το τόσο προφανές κοινωνικό κεκτημένο δεκαετιών δεν γίνεται πια κατανοητό. Δεν είναι εντυπωσιακά "τρομακτικό" αυτό; :hmm:
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Θεωρείς δηλαδή τους λαούς που βάζουν τσιπάκια και ομαδα αίματος στις ταυτότητες χαζούς όμως τους Έλληνες έξυπνους??
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ούτε έχουν κομμουνιστες στην βουλή αλλά αλλη ιστορία.
What? Έχουν αριστερά κόμματα στη βουλή και οι νεολαίες στα πανεπιστήμια έχουν παρατάξεις οι οποίες είναι και κομμουνιστικές.
Σίγουρα έχετε επαφή με την Ευρώπη ?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
What? Έχουν αριστερά κόμματα στη βουλή και οι νεολαίες στα πανεπιστήμια έχουν παρατάξεις οι οποίες είναι και κομμουνιστικές.
Σίγουρα έχετε επαφή με την Ευρώπη ?

Τελευταία φορά που κοίταξα δεν υπήρχε κομμουστικο κόμμα στην βουλη της Βρετανίας, Ελβετίας, Ισπανίας, Ιρλανδίας, Γερμανίας, Αυστρίας, Σουηδίας, Ολλανδίας, Ιταλίας, Νορβηγίας κτλ αντίθετα στην Ελλάδα είναι 4η δύναμη με 8%, άρα μια χαρά επαφή έχω με την Ευρώπη. Εκτός αν θεωρούμε σοβαρές δυνάμεις τα κομμουνιστικα κόμματα της Ευρώπης τα οποία δεν παίρνουν ούτε 1% στις εκλογές. Βέβαια το thread μιλάει για τις νέες ταυτότητες και όχι για τα ορφανά του Στάλιν.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,275 μηνύματα.
Αν τη δεκαετία του 80 σφύριζες ή χειροκρόταγες μια γυναίκα που περνούσε κι εκείνη χαμογέλαγε αντί να σε βρίσει, δεν ήταν πουτ@να.
Την δεκαετία του <=80 η γυναίκα θεωρούνταν ακόμα object του ανδρός ή του πατέρα της και αν οποιοσδήποτε πέρα απο τους προαναφερόμενους της σφύριζε ή της χειροκροτούσε ήταν αυτονόητο πως ήταν πουτ@να και έτρωγε και ξύλο ανεξάρτητα απο την αντίδρασή της, απλά επειδή κάποιος της απηύθηνε τον λόγο. Επίσης μαρέσει πάρα πολύ που μετράμε την "αξία" των γυναικών ακόμα εντελώς ως αντικείμενα με βάση το αν θα γυρίσει αν κάποιος αρκουδέης της σφυρίξει ή της χειροκροτήσει.
Προσωπικά σήμερα το 23 αν κάποιος μου σφυρίξει θα φάει το βρίσιμο της ζωής του.Άντρας ή γυναίκα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Τελευταία φορά που κοίταξα δεν υπήρχε κομμουστικο κόμμα στην βουλη της Βρετανίας, Ελβετίας, Ισπανίας, Ιρλανδίας, Γερμανίας, Αυστρίας, Σουηδίας, Ολλανδίας, Ιταλίας, Νορβηγίας κτλ αντίθετα στην Ελλάδα είναι 4η δύναμη με 8%, άρα μια χαρά επαφή έχω με την Ευρώπη. Εκτός αν θεωρούμε σοβαρές δυνάμεις τα κομμουνιστικα κόμματα της Ευρώπης τα οποία δεν παίρνουν ούτε 1% στις εκλογές. Βέβαια το thread μιλάει για τις νέες ταυτότητες και όχι για τα ορφανά του Στάλιν.
(SKP) The Communist Party of Sweden
SKP The Communist Party of Finland
Die Linke The Left Party (έχει βουλευτές με κομμουνιστικό παρελθόν)
PCP The Portuguese Communist Party

Μάλλον δεν κοιτάς πολύ καλά 👻👀
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
(SKP) The Communist Party of Sweden
SKP The Communist Party of Finland
Die Linke The Left Party (έχει βουλευτές με κομμουνιστικό παρελθόν)
PCP The Portuguese Communist Party

Μάλλον δεν κοιτάς πολύ καλά 👻👀

Ρε man θέλεις να πας στην Ευρώπη και δεν έχεις καμία ενημέρωση πάνω στην Ευρώπη. Στη Σουηδία το κομμουστικο κόμμα πήρε 1.000 ψήφους (0,02%), στην Φινλανδία 3.000 ψήφους (0,10%) και στην Πορτογαλία 11.000 ψήφους (0,20%). Με άλλα λόγια οι συγγενείς των βουλευτών τους ψηφίζουν μόνο κομμουστικα κόμματα στις χώρες αυτές καθώς το 99,7% των πολιτών αγνοούν την ύπαρξη τους.

Screenshot_20230821-214601_Chrome.jpg


Screenshot_20230821-214700_Chrome.jpg


Screenshot_20230821-215007_Chrome.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Δανία και η Ιρλανδία δεν εκδίδουν καθόλου ταυτότητες, οπότε δεν τις υπολογίζουμε. Μας μένουν 25 χώρες.

Έχουν οι: Αυστρία, Βέλγιο, Κροατία, Κύπρος, Τσεχία, Εσθονία, Φινλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Ουγγαρία, Ιταλία, Λετονία, Λιθουανία, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Ολλανδία, Πολωνία, Ρουμανία, Σλοβακία, Σλοβενία, Ισπανία και Σουηδία (22/25).

Η Πορτογαλία έχει κάτι σαν chip, δεν είναι όμως ακριβώς το ίδιο με τα υπόλοιπα οπότε ας το εξαιρέσουμε (1/25).

Η Ελλάδα και η Βουλγαρία είναι οι μόνες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης που δεν έχουν καθόλου chip.

Επειδή είπατε για fake news, οι σκανδιναβικές χώρες έχουν (πλην Δανίας, η οποία δεν εκδίδει καν ταυτότητες), το Λουξεμβούργο έχει, η Σλοβενία έχει και απο τις βαλκανικές χώρες της Ε.Ε. δεν έχει μόνο η Βουλγαρία (παράλειψή μου πριν, ζητώ συγγνώμη) και η Ελλάδα. Το Βατικανό (των 800 κατοίκων, δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο νόημα να το υπολογίζουμε αλλά όπως θέλετε), η Ισλανδία, η Ελβετία και λοιπές βαλκανικές χώρες δεν είναι μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην οποία αναφέρθηκα, η οποία διαφέρει από τον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο για τον οποίο παραθέσατε στοιχεία.

Σχετικός χάρτης:
View attachment 120204
[τον πήρα από εδώ]

(Η Ιρλανδία που δεν εκδίδει ταυτότητες έχει την passport card που έχει χρησιμότητα για διεθνή ταξίδια αντί διαβατηρίου και διαθέτει chip)

Ας ανασκευάσω λοιπόν την αρχική μου πρόταση για να μη με κατηγορείτε για fake news:

Και στην Βρετανία έχουν Chip οι ταυτότητες και μάλιστα εδώ και αρκετά χρόνια.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top