Γιατί βάφονται οι γυναίκες;

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Δεν ήξερα που να το βάλω ακριβώς αυτό το θέμα αλλά τέλος πάντων :redface: :P...Θα ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια του φόρουμ αν βάφονται ή όχι και γιατί.
Επίσης...

βάφεστε κάθε μέρα;
σε ποια ηλικία αρχίσατε να βάφεστε;
πως νοιώθετε αν βγείτε έξω άβαφες;
νοιώθετε διαφορετικά όταν είστε βαμμένες/άβαφες;
πιστεύετε πως ο κόσμος σας αντιμετωπίζει διαφορετικά όταν είστε βαμμένες/άβαφες;

Και για τα αγόρια του φόρουμ: Γιατί πιστεύετε ότι βάφονται οι γυναίκες;
Τις προτιμάτε βαμμένες ή άβαφες και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν ήξερα που να το βάλω ακριβώς αυτό το θέμα αλλά τέλος πάντων :redface: :P...Θα ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια του φόρουμ αν βάφονται ή όχι και γιατί.
Δεν βάφομαι επειδή δεν μ' αρέσει. Νιώθω ότι όταν βάφομαι δεν είμαι εγώ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν το έχω δοκιμάσει.

Επίσης...

βάφεστε κάθε μέρα;
Όχι, μάλλον της τάξης του 2 φορές το χρόνο.
σε ποια ηλικία αρχίσατε να βάφεστε;
Στα 14.
πως νοιώθετε αν βγείτε έξω άβαφες;
Πολύ καλύτερα απ' ό,τι αν βγω έξω βαμμένη και έχω το νου μου "χάλασε το κραγιόν", "έξυσα το μάτι μου και μοιάζω με αρκουδάκι πάντα γιατί ξέβαψε το μολύβι και η μάσκαρα", "πώς σκατά θα βάλω το φακό επαφής αφού μόλις πάω να ακουμπήσω το βαμμένο μάτι κλαίω αντανακλαστικά?"

νοιώθετε διαφορετικά όταν είστε βαμμένες/άβαφες;
Βλέπε παραπάνω.
πιστεύετε πως ο κόσμος σας αντιμετωπίζει διαφορετικά όταν είστε βαμμένες/άβαφες;
Για τον κοσμάκη, I don't give a fucking damn. Αυτοί που ήταν/είναι να με προσέξουν, θα το κάνουν είτε φοράω το καινούριο σούπερ σέξι κοραλλί κραγιόν μου είτε όχι. Αλλιώς δεν αξίζει καν.

Νιώθω ότι πήρα μέρος σε τηλεπαιχνίδι με τέτοιες ερωτήσεις. Τι κερδίζω μιας και είμαι η πρώτη που απάντησε? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τις προτιμώ "'όχι κλόουν", αυτό πιστεύω φτάνει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
καλυτερα αβαφτες, παρα να ειναι σαν να εχασαν στο paintball!!! :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Παλιότερα βαφόμουν πάρα πολύ και όταν λέω παλιότερα εννοώ στα 16 ..17 μου . (Όταν άρχισα να βάφομαι)...Το έκανα μάλλον από περιέργεια γιατί ήταν κάτι καινούργιο.
Πλέον δεν βάφομαι καθόλου..μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις ..επίσημες... και αυτό πολύ λίγο ίσα ίσα να τονίζω αυτά που θέλω.
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να πειραματίζεσαι για να καταλάβεις τι είναι αυτό που σου ταιριάζει και σε κολακεύει!Τώρα αν σε κατακλύζουν οι ανασφάλειες τότε το παρακάνεις με το βάψιμο και αντί να σε κάνει όμορφη σε ''χαλάει'' τελείως!!Πάντα το υπερβολικό απωθεί!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δε βάφομαι σε καθημερινή βάση.Μου φαίνεται κάπως π.χ να πηγαίνω παστωμένη στο σχολείο.
Άρχισα να βάφομαι στα 14-15 και από τότε όχι συνέχεια.Καμία φορά όταν βγαίνω για καφέ ή για ποτό,γιορτές, γενέθλια και σε πιο επίσημες περιστάσεις.Μερικές φορές βάζω λίγο μολύβι αν νιώσω πάρα πολύ άτονη.
Δεν νιώθω περίεργα όταν είμαι άβαφη..Αλλά και πάλι μου αρέσει όταν είμαι περιποιημένη να είμαι και ελαφρώς βαμμένη.
Γενικά πιστεύω ότι τα πάντα θέλουν μέτρο.Δε μπορώ να βλέπω γυναίκες να βάφονται υπερβολικά κάθε μέρα.Είναι και μερικές που τους πηγαίνει να μην είναι βαμμένες καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Νιώθω ότι πήρα μέρος σε τηλεπαιχνίδι με τέτοιες ερωτήσεις. Τι κερδίζω μιας και είμαι η πρώτη που απάντησε? :D

Μα, την ευχαρίστηση να μου έχεις λύσει τις απορίες φυσικά :P:P:P:P Πλάκα κάνω ;)
Βασικά είμαι σε δίλλημα, δεν ξέρω αν μου αρέσει να βάφομαι η όχι, αν πρέπει να βάφομαι η όχι και κινούμαι με γνώμονα το τι κάνουν οι υπόλοιποι που στην προκειμένη βάφονται, μερικές φορές παστώνονται μέχρι αηδίας όμως....:redface: :(



Επίσης όταν λέτε "βάφομαι" και κακώς δεν το έβαλα από πάνω, τι περιλαμβάνει το βάψιμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ άρχισα να βάφομαι πέρσι. Όχι συστηματικά κτλ όταν βγαίνω μάσκαρα/μολύβι τέτοια.. Κάποιες φορές τυχαίνει να βάλω σκιά πχ αλλά όχι συνέχεια. Ντάξυ δεν πιστεύω πως είναι κακό να βάφεσαι απλά το υπερβολικό δεν με αρέσει δείχνει ψεύτικο, ένα απαλό βάψιμο θεωρώ ότι είναι όμορφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Το λιγο make up ειναι οτι πρεπει.Σιγουρα παντως καλυτερα αβαφτη παρα με μισο κιλο σοβα πανω..να την φιλας και να σου μενει το make up στο στομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ βάφομαι πολλά χρόνια τώρα(αρχές γυμνασίου), αλλά το βάψιμό μου είναι πιο απαλό πεθαίνεις. Ούτε μέικ απ βάζω, ούτε σκιές, ούτε κραγιόν, αλλά από το σπίτι χωρίς κονσίλερ. ρουζ, μολύβι και μάσκαρα δε βγαίνω, γιατί είμαι αρκετά λευκή και χλωμή στη μάπα κι αν δε βάλω λίγο κάτι θα' μαι σαν νεκρή, κι αν δε καλύψω και μαύρους κύκλους είμαι σαν πρεζάκι.:redface:
Και γενικά μ' αρέσουν τα λίγα πράγματα, πιστεύω δε μου πάει το έντονο μακιγιάζ, ίσως ανά περιόδους (όπως τώρα) βάζω και κάποιο κραγιονάκι γιατί μ' αρέσει η αντίθεση, αλλά γενικά είμαι σε ήπιους τόνους, κι όσες φορές έχει τύχει να με βάψουν επαγγελματίες δε μου άρεσε το αποτέλεσμα, ίσως λόγω συνήθειας, αλλά δε ξέρω, με προτιμώ με τα λίγα και ειδικά μέικ απ δε φοράω ποτέ, παίζει να' χω και ένα χρόνο να βάλω.

Από κει και πέρα, όσο περνάνε τα χρόνια όλο και πιο κουλ είμαι μ' αυτό το θέμα, δλδ πλέον μπορεί να πάω στο σούπερ μάρκετ άβαφτη (αλλά καλυμένη με γυαλιά ηλίου), ενώ παλιά βαφόμουν ακόμα κι αν δεν έβγαινα. Τι φάση. Δε ξέρω, ίσως βαριέσαι όσο μεγαλώνεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η ομορφη γυναικα φαινεται οταν ειναι αβαφη. Ειναι αυτο που θα βλεπεις οταν ξυπνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Σπάνια να βαφτώ. Συνήθως για καμιά έξοδο ΠΣΚ ή σε περιόδους απάλευτης βαρεμάρας μπορώ να βαφτώ πριν πάω για κανα καφέ.
Τίποτα το τραγικό συνήθως. Κάνα μολύβι με μάσκαρα στα μάτια και ένα κραγιον με λιπλάινερ. Μεικαπ φοράω 2-3 φορές το χρόνο σε τρομερά επίσημες εκδηλώσεις. :P
Είναι λίγο ότι βαριέμαι,λίγο ότι το βρίσκω ανούσιο,λίγο το "μην ξύσεις μάτι,μην φιλήσεις άγαρμπα κοκ..",δεν σκάω εν τέλη.
Να βάφομαι άρχισα στο γυμνάσιο,αλλά περισσότερο για πειραματισμούς. Προτιμώ,να περιποιηθώ τον εαυτό μου με κάποια μάσκα,πίλινγκ,κλπ,παρά να ρίχνω σοβάδες στο πρόσωπό μου κάθε μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

υδωρ

Νεοφερμένος

Η Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ολα καλα αλλο το βαφομαι αλλο το ριχνω σοβαδες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Προσωπικά αν δεν κάνω καθαρισμό και δεν ασχοληθώ σοβαρά,αλλά θα τα καλύπτω με βάψιμο,ναι,θα χρειαστεί να ρίξω σοβάδες. Ίσως δεν εξέφρασα σωστά ότι μιλάω για τον εαυτό μου και μόνο. Το τι κάνει ο άλλος με την μούρη του,θέμα δικό του και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

υδωρ

Νεοφερμένος

Η Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
οταν λες ασχοληθω σοβαρα?ενας καθαρισμος και ενυδατικη νομιζω αρκουν εκτος αν εχεις πχ ακμη και ακολουθεις αγωγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άδωνις

Νεοφερμένος

Ο Άδωνις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Τις προτιμάτε βαμμένες ή άβαφες και γιατί;

Βαμμένες, όταν τις βλέπω να... ξεβάφουν σχεδόν νοιώθω τύψεις :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Αφήστε που νομίζω πως το μολύβι με κάνει άσχημη... έχω να βάλω χρόνια...αηδιάζω όταν το βλέπω πάνω μου ...Συμβαίνει μόνο σε εμένα!(νομίζω):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatashaLP

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
βάφεστε κάθε μέρα;-οχι παντα,μονο οταν βγαινω εξω με παρεα.οταν ειμαι με τους δικους μου ή μονη μου,οχι.

σε ποια ηλικία αρχίσατε να βάφεστε;απο την πρωτη λυκειου,περιπου 15 χρονων

πως νοιώθετε αν βγείτε έξω άβαφες;-τιποτα ιδιαιτερο,απλα καπως πιο φυσικη ,ασυνηθιστη αισθηση.εκτος αμα εχω πεταξει καμια σπυρουκλα τοτε ενταξει δεν ειμαι στα χάι μου

νοιώθετε διαφορετικά όταν είστε βαμμένες/άβαφες;-οταν βαφομαι,σαφως νιωθω ομορφοτερη κ πιο εντυπωσιακη

πιστεύετε πως ο κόσμος σας αντιμετωπίζει διαφορετικά όταν είστε βαμμένες/άβαφες;-οχι,δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.οχι να το παινευτω,αλλα οπως και να μαι τραβαω καποια βλεμματα παντα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το θέμα του make-up στις γυναίκες πηγάζει από την ανασφάλειά τους. Εγώ θα προσπαθήσω να απαντήσω στο θέμα με ένα ερώτημα: Γιατί δεν κυκλοφορούν καλλυντικά για τους άντρες;

Οι επιχειρήσεις εμπορίας καλλυντικών και προϊόντων καλλωπισμού το μόνο που θέλουν είναι να τα οικονομήσουν. Αυτός είναι ο στόχος τους. Οι εταιρείες αυτές ξέρουν πως αν έβγαζαν αντίστοιχα προϊόντα καλλωπισμού για άντρες δεν θα ήταν "πιασάρικα" και δεν θα πουλούσαν. Θα ήταν λοιπόν μια ζημιογόνα επένδυση αυτή.

Γιατί όμως δεν θα "έπιαναν" στην αγορά καλλυντικά για άντρες; Η απάντηση είναι απλή. Αυτά τα προϊόντα δεν θα πουλούσαν επειδή οι άντρες είναι λιγότερο ανασφαλείς από τις γυναίκες και είναι περισσότερο συμφιλιωμένοι με την εξωτερική τους εμφάνιση.

Με λίγα λόγια, πιστεύω ότι οι γυναίκες βάφονται γιατί είναι ανασφαλείς (χωρίς εμπάθεια και χωρίς μισογυνισμό, απλά αυτό πιστεύω) και αυτό φαίνεται και σε άλλους τομείς (κοσμήματα, ψηλοτάκουνες γόβες, προκλητικό ντύσιμο κλπ.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top