Γιατί βάφονται οι γυναίκες;

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Ποιο είναι το πίσω και ποιο το μπροστά;
Κοριτσια αυτο το ειπα παλια , μισο να δω σε τι απαντησα και σας λεω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το βρηκα

Ειχα απαντησει στην δικη σου ατακα:
''Αν βαφόμασταν για τους άντρες, δε θα είχαμε 82715 αποχρώσεις κραγιόν και σκιών τη στιγμή που τα μόνα χρώματα που βλέπουν είναι μπλε κίτρινο πράσινο κόκκινο και μαύρο.''

Σε συνεχεια της ατακας ειπα οτι οι αντρες σε ορισμενα θεματα ειναι τοσο mind limited ωστε σε λιγο θα σηκωνουν το ποδι για κατουρημα οπως τα κουταβια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραια τα χαμογελα!
Nα βαφεστε οσο θελετε ερκει να μην υιοθετήσετε το ματινα παγωνη style (τρομαζουμε).

 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Παιδιά επειδή το έλεγε και η σινεφίλ στο άλλο παιχνίδι, το μακιγιάζ έχει και κάτι δημιουργικό επομένως δεν ξέρω αν είναι επιχείρημα. Εγώ πιστεύω ότι το ''περιποιούμαι γιατί έτσι μου αρέσει'' είναι μύθος . Απλά μας τα έχουν ζαλίσει με τα κλισέ ''κάνε το για τον εαυτό σου'' που έχει την έννοια να μη κάνεις αυτό που νιώθουν καλά οι άλλοι αλλά αυτό με το οποίο νιώθεις εσύ αλλά κοινωνικά όντα είμαστε , μας νοιάζει η αποδοχή και η αλληλεπίδραση και σε ένα βαθμό είναι και επιθυμητό . Οπότε ναι μεν το κάνεις για τον εαυτό σου και κάθεσαι σπίτι σου και βάφεις τα νύχια σου και νιώθεις ωραία και ας μη σε βλέπει και κανείς , αλλά η εικόνα σου γενικότερα σε νοιάζει για τους άλλους . Όλοι έτσι και αλλιώς την ομορφιά την αξιολογούμε στον εαυτό μας αρκετά χαμηλά , δεν θα μας δώσει καμία αυτοκτίμηση η ομορφιά σε σχέση με κάτι που αγωνιστήκαμε και πετύχαμε ας πούμε, ούτε είναι κάποιο πάθος η περιποίηση , επομένως θεωρητικά αν πηγαίναμε σε ένα βουνό χωρίς προοπτική να ξαναδούμε άνθρωπο , πάλι θα κάναμε πράγματα για να διατηρήσουμε την αυτοεκτίμησή μας και αυτό που θεωρούμε σωστό, πάλι θα βαφόμασταν αν το είχαμε για χόμπι και έκφραση, αλλά πιστεύω με την εικόνα μας γενικότερα δεν θα ασχολούμασταν, με τον καιρό θα μας έφευγε , γιατί δεν θα μας έδινε κάτι ψυχικά αφού δεν θα ήταν κανείς για να μας δει .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά επειδή το έλεγε και η σινεφίλ στο άλλο παιχνίδι, το μακιγιάζ έχει και κάτι δημιουργικό επομένως δεν ξέρω αν είναι επιχείρημα. Εγώ πιστεύω ότι το ''περιποιούμαι γιατί έτσι μου αρέσει'' είναι μύθος . Απλά μας τα έχουν ζαλίσει με τα κλισέ ''κάνε το για τον εαυτό σου'' που έχει την έννοια να μη κάνεις αυτό που νιώθουν καλά οι άλλοι αλλά αυτό με το οποίο νιώθεις εσύ αλλά κοινωνικά όντα είμαστε , μας νοιάζει η αποδοχή και η αλληλεπίδραση και σε ένα βαθμό είναι και επιθυμητό . Οπότε ναι μεν το κάνεις για τον εαυτό σου και κάθεσαι σπίτι σου και βάφεις τα νύχια σου και νιώθεις ωραία και ας μη σε βλέπει και κανείς , αλλά η εικόνα σου γενικότερα σε νοιάζει για τους άλλους . Όλοι έτσι και αλλιώς την ομορφιά την αξιολογούμε στον εαυτό μας αρκετά χαμηλά , δεν θα μας δώσει καμία αυτοκτίμηση η ομορφιά σε σχέση με κάτι που αγωνιστήκαμε και πετύχαμε ας πούμε, ούτε είναι κάποιο πάθος η περιποίηση , επομένως θεωρητικά αν πηγαίναμε σε ένα βουνό χωρίς προοπτική να ξαναδούμε άνθρωπο , πάλι θα κάναμε πράγματα για να διατηρήσουμε την αυτοεκτίμησή μας και αυτό που θεωρούμε σωστό, πάλι θα βαφόμασταν αν το είχαμε για χόμπι και έκφραση, αλλά πιστεύω με την εικόνα μας γενικότερα δεν θα ασχολούμασταν, με τον καιρό θα μας έφευγε , γιατί δεν θα μας έδινε κάτι ψυχικά αφού δεν θα ήταν κανείς για να μας δει .

Οι γυναίκες βάφονται, ντυνονται κτλ για να δώσουν σεξουλικα σήματα είναι πασιφανές. Το ότι βάφονται και στο σπίτι είναι επειδή ο εγκέφαλος έχει απομόνωσει αυτή τη συμπεριφορά και εκκρίνει ντοπαμινη ασχετου κοινωνικού περιβάλλοντος. Βαφεσαι για να είσαι όμορφη και να τραβήξεις την προσοχή και ο εγκέφαλος συνδιαζει το βάψιμο με την ντοπαμινη και άρα παίρνεις ντοπαμινη και αν βαφτείς χωρίς να σε δει κανείς.

Αν δεν υπήρχαν άντρες δεν θα βαφοτανε καμία γυναίκα όσο περίεργο και αν ακούγεται σε κάποιες
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Αν δεν υπήρχαν άντρες δεν θα βαφοτανε καμία γυναίκα όσο περίεργο και αν ακούγεται σε κάποιες
κατι τετοια ακουω και μου λυνεται η απορια γιατι υπαρχουν τοσες φεμιναζι

κατι ακομα, ας πουμε στα οικογενειακα τραπεζια που βαφομαι.. ειναι ενδομιχη και υποσυνειδητη επιθυμια του οτι θελω να γαμησω την οικογενεια μου?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κατι τετοια ακουω και μου λυνεται η απορια γιατι υπαρχουν τοσες φεμιναζι
Θα το θεωρούσα τιμή μου αν τα λόγια μου σε κατάφερναν να γίνεις feminazi.
κατι ακομα, ας πουμε στα οικογενειακα τραπεζια που βαφομαι.. ειναι ενδομιχη και υποσυνειδητη επιθυμια του οτι θελω να γαμησω την οικογενεια μου?

Η καλή εμφάνιση είναι σημάδι γενετικής υγείας. Το μακιγιάζ της γυναίκας έχει ως στόχο να την κάνει να φαίνεται ομορφότερη και νεότερη, δηλαδή να εκπέμψει σημάδια γενετικής υγείας και γονιμότητας. Ο μόνος λόγος που θέλουν οι γυναίκες να το κάνουν αυτό για να αρέσουν στα αρσενικά. Αν αναπαραγομασταν με διχοτόμηση δεν θα είχαμε τέτοιους μηχανισμούς, όπως δεν έχουν τα βακτήρια.

Ο εγκέφαλος σου για να σου δώσει κίνητρο να τα κανεις ολα αυτά, να βάφεις, να χτενιστεις, να ντυθείς κτλ εκκρίνει ντοπαμινη και αν καταφέρεις να τραβήξεις αρσενικό εκκρίνει επιβραβευτικες ουσίες ενώ ταυτόχρονα δυναμώνει τις αντίστοιχες συνάψεις του εγκεφάλου. Οπότε κάθε φορά που βάφτηκες και σε κοίταξε άντρας ενισχύθηκε το όλο σύστημα.

Αυτό το σύστημα είναι τόσο δυνατό μέσα σου που δεν χρειάζεται την παρουσία αρσενικού πλέον για να έχεις κίνητρο να το κάνεις. Για την ακρίβεια τα συστήματα αυτά ενισχύονται περισσότερο όταν πετυχαίνουν τις περισσότερες φορές αλλά όχι πάντα.
Εσυ εγκεφαλικά το μόνο που καταλαβαίνεις είναι πως βαφεσαι για να αρέσεις στον εαυτό σου.


Πάντως αυτό που σου είναι τόσο αποκρουστική η ιδέα ότι κανεις κάτι για τους άντρες να το κοιτάξεις.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Ο μόνος λόγος που θέλουν οι γυναίκες να το κάνουν αυτό για να αρέσουν στα αρσενικά.


Πάντως αυτό που σου είναι τόσο αποκρουστική η ιδέα ότι κανεις κάτι για τους άντρες να το κοιτάξεις.
το μακιγιαζ θα το θεωρω παντα τεχνη, οπως και τα ρουχα και τα μαλλια
γι αυτο και υπαρχει στις επιδειξεις μοδας, στα μουσικα συγκροτηματα (κυριως της μεταλ και της πανκ) μεχρι και στις ταινιες
δεν πιστευω σε καμια των περιπτωσεων οτι ο σκοπος του ειναι γυναικες να προσελκυσουν ανδρες, ειναι σαν να λεμε κανεις γυμναστικη μονο και μονο για να σε βλεπουν ωραιο στην παραλια
ας θυμηθουμε οτι το μακιγιαζ αρχισε απο ιθαγενεις και ηταν ενδειξη δυναμης κατα κυριο λογο, οπως επισης δεν ειχε και σχεση με το φυλο, ισα ισα καποτε βαφονταν πιο πολυ ανδρες παρα γυναικες

ποιο απο αυτα τα μακιγιαζ χρησιμοποιηθηκε για να αρεσει στα αρσενικα?

1611870406330.jpeg

θεωρω αποκρουστικη ιδεα να κανω το οτιδηποτε μονο και μονο για εγκριση κοσμου
και προφανως επηρεαζομαστε απο τα παντα γιατι ειμαστε κοινωνικα οντα, και προφανως το οτι μου αρεσουν αυτα τα μακιγιαζ ειναι επειδη καποια αλλα ανθρωπινα οντα μου δωσαν υποσυνειδητα αυτες τις επιρροες, αλλα καμια σχεση το ενα με το αλλο

ακριβως το αντιθετο ειναι το προβλημα μου, οτι δεν μπορω να βγω με το πιο εξτριμ μακιγιαζ που θελω για να μην με κοιτανε σαν τρελη και περιοριζομαι στα vanilla
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Οι γυναίκες βάφονται, ντυνονται κτλ για να δώσουν σεξουλικα σήματα είναι πασιφανές. Το ότι βάφονται και στο σπίτι είναι επειδή ο εγκέφαλος έχει απομόνωσει αυτή τη συμπεριφορά και εκκρίνει ντοπαμινη ασχετου κοινωνικού περιβάλλοντος. Βαφεσαι για να είσαι όμορφη και να τραβήξεις την προσοχή και ο εγκέφαλος συνδιαζει το βάψιμο με την ντοπαμινη και άρα παίρνεις ντοπαμινη και αν βαφτείς χωρίς να σε δει κανείς.

Αν δεν υπήρχαν άντρες δεν θα βαφοτανε καμία γυναίκα όσο περίεργο και αν ακούγεται σε κάποιες
Εύστοχο αυτό με τον εγκέφαλο και κάθομαι και γράφω σεντόνια για βουνά...
Και οι άντρες δεν θα ήταν εξουσιομανείς ή ότι άλλο , αν δεν υπήρχαν γυναίκες .
Αλλά πλέον έτσι όπως είμαστε πιο σύνθετοι ψυχικά από τους ουρακοτάγκους... μας νοιάζει και η γενικότερη αποδοχή , δεν είναι όλα ερωτικά.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εύστοχο αυτό με τον εγκέφαλο και κάθομαι και γράφω σεντόνια για βουνά...
Και οι άντρες δεν θα ήταν εξουσιομανείς ή ότι άλλο , αν δεν υπήρχαν γυναίκες .
Αλλά πλέον έτσι όπως είμαστε πιο σύνθετοι ψυχικά από τους ουρακοτάγκους... μας νοιάζει και η γενικότερη αποδοχή , δεν είναι όλα ερωτικά.

Ευχαριστώ που υπάρχεις και ενισχύεις την ελπίδα μου στην ανθρωπότητα.

Και ναι, οι άντρες δεν θα φτιαχναν πολιτισμό αν δεν υπήρχε η σεξουαλικη πίεση

Έχουμε πιο εξελιγμένο εγκέφαλο αλλά τα βασικά μας κίνητρα είναι δύο. Η επιβίωση και η αναπαραγωγή. Η κοινωνικη αποδοχή είναι εν μέρη προϋπόθεση της επιβίωσης.

Υπάρχει φυσικά και η φιλοσοφική θεωρία που λέει ότι ο άνθρωπος και όλα τα ζώα γενικως προτιστως θέλουν να επεκταθουν στον χώρο και να καλλιεργησουν το ειναι και την φυση τους και μόνο όταν το κάνουν αυτό ως έναν βαθμό σκέφτονται την αναπαραγωγή. Αλλά αυτό ειναι μια φιλοσοφική θεωρία, χωρίς επιστημονική θεμελίωση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Τολη μ'αρεσεις μου ψαχνεις την αληθεια πισω απο την κουρτινα, την όποια αληθεια ,γιατι υπαρχουν πολλες. Συνεχισε να κανεις την διαφορα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι οι γυναίκες βάφονται γιατί μεγαλώνουμε και ζούμε σε μια κουλτούρα όπου η ομορφιά και η νεότητα είναι το παν. Και αυτό λειτουργεί αμφίδρομα. Δηλαδή καταπιέζουμε τον εαυτό μας οτι πρέπει να είμαστε περιποιημένοι και όμορφοι αλλά παράλληλα κατακρίνουμε κάποιον που δεν είναι. Τελικά ο μόνος που κερδίζει από όλο αυτό είναι η βιομηχανία της ομορφιάς. Οι άντρες δεν ενδιαφέρονται για το αν μια γυναίκα θα είναι βαμμένη. Αν ήταν έτσι ίσως τώρα η ανθρωπότητα να μην υπήρχε ή να είχε περιοριστεί σε μερικές δεκάδες χιλιάδες ελίτ πλουσίων που θα είχαν τα μέσα να προσέχουν τον εαυτό τους ανά τους αιώνες. Κανείς άντρας δεν αρνήθηκε σεξ σε μια γυναίκα επειδή φορούσε λάθος σκιά ή δεν είχε ισιώσει το μαλλί. Ο άντρας δε θέλει πολλά για να ερεθιστεί και σίγουρα όλα αυτά που κάνουμε οι γυναίκες στο βάψιμο και τα νύχια κλπ κατά 90% περνούν απαρατήρητα. Αυτό που προσέχουν από τη φύση τους οι άντρες είναι ίσως το κόκκινο στα μάγουλα πράγμα που προδίδει υγεία και καρπερότητα.

Για τις κοπέλες που εξανίστανται επειδή τους είπαν οτι μάλλον βάφονται για να αρέσουν στους άντρες, φερόμαστε λες και η ανθρωπότητα γεννήθηκε με μας και δεν υπάρχουν εκατομμύρια χρόνια εξέλιξης που έχουν διαμορφώσει τη συμπεριφορά μας. Αν παρατηρήσουμε το ένστικτο των ζώων από τη στιγμή που γεννιούνται θα δούμε οτι κάποια πράγματα γίνονται γιατί απλά εξελικτικά και ενστικτωδώς συμβαίνουν. Η γυναίκα ανέκαθεν προσπαθούσε να βρει τον πιο δυνατό και πλούσιο άντρα για να εξασφαλίσει τα παιδιά της, και ο τρόπος να το καταφέρει αυτό ήταν πάντα η ομορφιά της αφού αυτό την ξεχώριζε από τις υπόλοιπες. Αυτό φυσιολογικά δημιούργησε και τον ανταγωνισμό μεταξύ των γυναικών, οπότε έχει λογική οτι οι γυναίκες βάφονται τόσο για να αρέσουν στους άντρες αλλά και για να ξεπεράσουν τις άλλες γυναίκες.

Εγώ προσωπικά δεν βάφομαι πλέον εδώ και πολλά χρόνια. Θεωρώ χαζομάρα νέα κορίτσια να χαλάνε το δέρμα και τα μαλλιά τους για να καλύπτουν το πρόσωπό τους και τα μαλλιά τους με χημικά. Δεν έχω την ανάγκη να αποδείξω οτι είμαι ωραία ή οτι δεν είμαι ωραία σε κανέναν.

Οι ωραιότερες γυναίκες που έχω γνωρίσει ήταν αυτές που εξέπεμπαν μια λάμψη που προερχόταν από τις γνώσεις τους και την ομορφιά της ψυχής τους.
Μία από αυτές ήταν κάποτε σε αυτό το φόρουμ κι ίσως κάποτε διαβάσει το μήνυμα αυτό.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Παιδιά, προφανώς και η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων κάνει πράγματα για να αρέσει στο φύλο που τον ενδιαφέρει, αλλά δεν είναι απαραίτητα το μακιγιάζ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ένα από αυτά - θα αναπτύξω τη σκέψη μου και πείτε μου τις ενστάσεις σας.

Ο κυριότερος τρόπος να προσεγγίσεις αυτόν/ήν που σ' ενδιαφέρει, είναι μέσω της γλώσσας του σώματος. Όλοι μα ΟΛΟΙ όταν περνάμε δίπλα από ένα άτομο που μας ελκύει, ασυναίσθητα παίρνουμε βαθιά εισπνοή, τεντώνουμε το κορμί μας για να δείχνουμε μεγαλύτεροι στον χώρο, "φουσκώνουμε" το στήθος μας και ρουφάμε την κοιλιά μας ώστε να δείχνουμε ευθυτενείς και νεότεροι. Οι άντρες προσπαθούν να δείχνουν ψηλότεροι και προτείνουν το πηγούνι τους για να δείχνουν πιο κυριαρχικοί - οι γυναίκες προτείνουν το στήθος τους (ή τα οπίσθιά τους αν είναι στο οπτικό πεδίο του άντρα) και αποκαλύπτουν "τρυφερά" σημεία όπως ο λαιμός ή ο καρπός του χεριού για να δείξουν ότι είναι διαθέσιμες. Αυτό συμβαίνει ακόμη κι αν φοράς πιτζάμες και είσαι άβαφτη κι αχτένιστη.

Τώρα, από εκεί κι έπειτα υπάρχει το "στόλισμα", που εξελικτικά συμβαίνει για να προσελκύσεις ταίρι. Στη φύση αυτό συνήθως είναι ρόλος του αρσενικού, αλλά στο ανθρώπινο είδος αυτό τον ρόλο έχει συνήθως η γυναίκα. Εξελικτικά και υποσυνείδητα, σέξι είναι εκείνος που έχει τονισμένα τα δευτερογενή χαρακτηριστικά του φύλου του. Άντρας με γωνίες, βαθιά φωνή, φαρδείς ώμους και πλάτη, στενό κορμό και γοφούς. Γυναίκα με καμπύλες, στήθος, λεπτή μέση, τονισμένους γοφούς, λεπτεπίλεπτα άκρα, soft φωνή. Γι' αυτό όταν θέλουμε να μας προσέξουν οι άντρες μπορεί να βάλουμε ένα στενό φόρεμα ή ένα σουτιέν με ενίσχυση ή μια ωραία γόβα, όσο οδυνηρή κι αν είναι στο περπάτημα. Έρευνες επίσης έχουν δείξει ότι το χρώμα που ερεθίζει περισσότερο τους άντρες είναι το κόκκινο, γι' αυτό και φοριέται πολύ το κόκκινο κραγιόν ή φόρεμα σε μέρη γνωριμιών. Για μένα αν θέλει κανείς να καταλάβει τι κάνει ένας άνθρωπος για να αρέσει στο target group του, αρκεί να παρατηρήσει ένα τσούρμο εφήβων. Εκεί που οι ανασφάλειες οργιάζουν και κάνουν την παρουσία τους οι πρώτες σεξουαλικές ορμές, ενώ λόγω απειρίας όλα όσα κάνουμε για να αρέσουμε γίνονται εντελώς απροκάλυπτα και δίχως ίχνος τακτ.

Η διαφορά μας, ωστόσο, με το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο είναι ότι η "καλή εμφάνιση" δεν αποσκοπεί ΜΟΝΟ στην αναπαραγωγή γιατί ο άνθρωπος δεν είναι ένα απλοϊκό ζώο. Στην Αρχαία Αίγυπτο, για παράδειγμα, βάφονταν και οι άντρες και οι γυναίκες για να προστατεύσουν το δέρμα τους απ' τον ήλιο και τη σκόνη, να μιμηθούν το βάψιμο των θεών και να προστατευτούν απ' το "κακό μάτι". Στην Ευρώπη του 17ου αιώνα, οι άντρες πολλές φορές ήταν εξίσου ή και περισσότερο εντυπωσιακά ντυμένοι, με εκείνες τις περίφημες περούκες και τα ογκώδη, φανταχτερά υφάσματα, γιατί αυτό πρόδιδε υψηλότερη κοινωνική θέση. Στη σημερινή, πλουραλιστική κοινωνία, υπάρχει τόσο μεγάλη ποικιλία στο ντύσιμο που γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο καθρεφτίζει σημεία του χαρακτήρα μας περισσότερο από ποτέ. Τώρα, όσον αφορά το βάψιμο, υπάρχουν άπειροι λόγοι για να βαφτεί μια γυναίκα:

- Το κάνει όντως στο πλαίσιο προσέλκυσης άντρα. Εδώ φαίνεται ότι αντιφάσκω με το προηγούμενό μου σχόλιο αλλά εκεί απαντούσα περισσότερο προσωπικά, δεν αρνούμαι ότι μπορεί κάποια να βάφεται όντως γι' αυτό.
- Της το επιβάλλει ο εργασιακός της χώρος (τηλεοπτικό πλατό π.χ.)
- Ανήκει σε κάποιο "ρεύμα" όπως ήταν παλιά οι emo, punk κ.λπ.
- Έχει κάποιο δερματικό πρόβλημα για το οποίο έχει δεχτεί χλεύη ή αποστροφή και από τα δύο φύλα, όπως η έντονη ακμή ή λεύκη στο πρόσωπο ή κάποιο άλλο εκ γενετής σημάδι.
- Βρίσκει το βάψιμο χαλαρωτικό και δημιουργικό, όπως είπα πριν.

Εγώ λοιπόν βρίσκομαι στην τελευταία κατηγορία (και λίγο στην προτελευταία, ειδικά στην εφηβεία) κι ενώ κάνω πράγματι διάφορα για να είμαι πιο ελκυστική στο αντίθετο φύλο, το μακιγιάζ αν εξαιρέσεις τα βασικά (μεικαπ να καλύψει τις ατέλειες του δέρματος, λίγο ρουζ κι ένα απαλό χρωματάκι στα χείλη) που το κάνω γιατί όντως έτσι νιώθω πιο όμορφη, όλο το υπόλοιπο είναι καθαρά artistic ανάγκη μου. Γι' αυτό ευχαριστιέμαι εξίσου να βάφω φίλες μου, να κάνω πρωτότυπα βαψίματα και τις απόκριες επικηρύσσομαι η επίσημη makeup artist της παρέας. Τα περισσότερα κοπλιμέντα από άντρες τα ακούω όταν είμαι εντελώς απλά και διακριτικά βαμμένη και παρόλ' αυτά συνήθως βάφομαι εντονότερα. Είχα σχέση με άτομο που επέμενε ότι είμαι 1000000 φορές πιο όμορφη άβαφη και κάθε φορά που βαφόμουν λίγο πιο έντονα γκρίνιαζε ότι δεν είναι ωραίο, αλλά παρόλ' αυτά συνέχιζα να βάφομαι κανονικά (με εξαιρέσεις τα ρομαντικά ραντεβού μας που, οκ, λάμβανα και κάπως υπόψιν μου το τι του αρέσει κι εκείνου αλλά αλήθεια ένιωθα δυσφορία που δεν μπορούσα να βαφτώ όπως ήθελα). Και η αλήθεια είναι ότι σε πολλούς άντρες πλέον δεν αρέσει ο τρόπος που βάφονται οι γυναίκες, όμως εκείνες συνεχίζουν να βάφονται όπως θέλουν για τον εαυτό τους και γιατί το βρίσκουν διασκεδαστικό και δημιουργικό.

Γι' αυτό εγώ πλέον στα ραντεβού πχ ή όταν θέλω να προσελκύσω άντρες βάφομαι κάπως έτσι:

Naperville best Eyelash Extensions near me, Lash Lifts, Lash Tints, Facials, waxing services —...png
Makeup_ green eyes _ HOWTOWEAR Fashion.jpg

το οποίο είναι το πιο όμορφο αλλά λιγότερο διασκεδαστικό βάψιμο για μένα,

ενώ όλο τον υπόλοιπο καιρό όταν βάφομαι, το κάνω για την πλάκα μου ή για να ταιριάζει με το ντύσιμο ή γιατί αρέσει πολύ σε εμένα, και βάφομαι κάπως έτσι:

charming   Super  #wakeupandmakeup #makeupaddict.jpg
MARVELOUS MAUVES - Default Title.jpg

και μου λενε όλοι "πού πας παιδί μου έτσι πρωινιάτικα".

Τέλος, αν βαφόμασταν μόνο για τους άντρες, ας μου εξηγήσει κάποιος υπεύθυνα γιατί από 4 χρονών έπαιρνα τα καλλυντικά της μαμάς μου και βαφόμουν τουλάχιστον 1-2 φορές την εβδομάδα, ή γιατί έπαιρνα μαρκαδόρους και ξαναέβαφα όλες μου τις μπάρμπι απ' την αρχή, ή γιατί σχεδίαζα δικές μου κολλεξιόν με ρούχα από όταν κατάφερα να ζωγραφίσω το πρώτο μου ανθρωπάκι. Τόσο εξελιγμένο παγώνι είμαι πια και δεν το ξέρω;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας μην ξεχνάμε πως, καλώς ή κακώς, ζούμε σε μια κοινωνία που μετράει η εμφάνιση. Η εμφάνιση κερδίζει εντυπώσεις, ανοίγει εργασιακές πόρτες, έχει επιτυχίες στα ερωτικά ή/και ακόμα στα φιλικά πλαίσια (έχω ακούσει "δεν κάνω παρέα με άσχημους"). Όταν βαλλόμαστε με αυτά τα πρότυπα από παντού, τότε πολλά περνούν και υποσυνείδητα, χωρίς να καταλαβαίνουμε ότι κάτι το κάνουμε για να είμαστε αρεστοί. Το βάψιμο σημαίνει ομορφιά, ότι προσέχουμε και φροντίζουμε τον εαυτό μας κλπ. Ανεβαίνουμε σε "αξία", άρα αισθανόμαστε και καλύτερα, έχουμε περισσότερη αυτοπεποίθηση και πάει λέγοντας - πάει αλυσιδωτά. Είναι περισσότεροι οι λόγοι, λοιπόν, και όχι μόνο το να αρέσουμε στο άλλο φύλο. Είναι ανταγωνισμός και επικράτηση. Δεν είναι λίγες οι φορές που πιάνεις και γυναίκες να σε κοιτούν εξονυχιστικά, από την κορυφή μέχρι τα νύχια, και νιώθεις λες και περνάς από τομογράφο.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι ωραιότερες γυναίκες που έχω γνωρίσει ήταν αυτές που εξέπεμπαν μια λάμψη που προερχόταν από τις γνώσεις τους και την ομορφιά της ψυχής τους.
Μία από αυτές ήταν κάποτε σε αυτό το φόρουμ κι ίσως κάποτε διαβάσει το μήνυμα αυτό.
Ποια είναι αυτή ρε Χιμέλα να τη γνωρίσω;
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Τέλος, αν βαφόμασταν μόνο για τους άντρες, ας μου εξηγήσει κάποιος υπεύθυνα γιατί από 4 χρονών έπαιρνα τα καλλυντικά της μαμάς μου και βαφόμουν τουλάχιστον 1-2 φορές την εβδομάδα, ή γιατί έπαιρνα μαρκαδόρους και ξαναέβαφα όλες μου τις μπάρμπι απ' την αρχή, ή γιατί σχεδίαζα δικές μου κολλεξιόν με ρούχα από όταν κατάφερα να ζωγραφίσω το πρώτο μου ανθρωπάκι. Τόσο εξελιγμένο παγώνι είμαι πια και δεν το ξέρω;
Και εγώ έφτιαχνα τις κούκλες μου , βαφόμουν , φορούσα τακούνια της μαμάς μου και αυτό πάει προς την ταυτότητα φύλου και μίμηση των γονιών μας. Τώρα αν θα σου μείνει σαν τρόπος καλλιτεχνικής έκφρασης ή θα βρεις κάτι άλλο δεν ξέρω με τι έχει να κάνει . Σίγουρα ήσουν και κορίτσι και ήταν κοινωνικά αποδεκτό όλο αυτό , ακόμα και τα κοριτσίστικα παιχνίδια μας τα καλλιεργούν όλα αυτά , να βαφόμαστε, να ντύνουμε τις κούκλες μας με διαφορετικά ρούχα , να φτιάχνουμε κοσμήματα κτλ χωρίς να θέλουμε να ξελογιάσουμε τον Γιωργάκη ή και χωρίς να είμαστε όλοι καλλιτεχνικές φλέβες .
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Παιδιά, προφανώς και η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων κάνει πράγματα για να αρέσει στο φύλο που τον ενδιαφέρει, αλλά δεν είναι απαραίτητα το μακιγιάζ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ένα από αυτά - θα αναπτύξω τη σκέψη μου και πείτε μου τις ενστάσεις σας.

Ο κυριότερος τρόπος να προσεγγίσεις αυτόν/ήν που σ' ενδιαφέρει, είναι μέσω της γλώσσας του σώματος. Όλοι μα ΟΛΟΙ όταν περνάμε δίπλα από ένα άτομο που μας ελκύει, ασυναίσθητα παίρνουμε βαθιά εισπνοή, τεντώνουμε το κορμί μας για να δείχνουμε μεγαλύτεροι στον χώρο, "φουσκώνουμε" το στήθος μας και ρουφάμε την κοιλιά μας ώστε να δείχνουμε ευθυτενείς και νεότεροι. Οι άντρες προσπαθούν να δείχνουν ψηλότεροι και προτείνουν το πηγούνι τους για να δείχνουν πιο κυριαρχικοί - οι γυναίκες προτείνουν το στήθος τους (ή τα οπίσθιά τους αν είναι στο οπτικό πεδίο του άντρα) και αποκαλύπτουν "τρυφερά" σημεία όπως ο λαιμός ή ο καρπός του χεριού για να δείξουν ότι είναι διαθέσιμες. Αυτό συμβαίνει ακόμη κι αν φοράς πιτζάμες και είσαι άβαφτη κι αχτένιστη.

Τώρα, από εκεί κι έπειτα υπάρχει το "στόλισμα", που εξελικτικά συμβαίνει για να προσελκύσεις ταίρι. Στη φύση αυτό συνήθως είναι ρόλος του αρσενικού, αλλά στο ανθρώπινο είδος αυτό τον ρόλο έχει συνήθως η γυναίκα. Εξελικτικά και υποσυνείδητα, σέξι είναι εκείνος που έχει τονισμένα τα δευτερογενή χαρακτηριστικά του φύλου του. Άντρας με γωνίες, βαθιά φωνή, φαρδείς ώμους και πλάτη, στενό κορμό και γοφούς. Γυναίκα με καμπύλες, στήθος, λεπτή μέση, τονισμένους γοφούς, λεπτεπίλεπτα άκρα, soft φωνή. Γι' αυτό όταν θέλουμε να μας προσέξουν οι άντρες μπορεί να βάλουμε ένα στενό φόρεμα ή ένα σουτιέν με ενίσχυση ή μια ωραία γόβα, όσο οδυνηρή κι αν είναι στο περπάτημα. Έρευνες επίσης έχουν δείξει ότι το χρώμα που ερεθίζει περισσότερο τους άντρες είναι το κόκκινο, γι' αυτό και φοριέται πολύ το κόκκινο κραγιόν ή φόρεμα σε μέρη γνωριμιών. Για μένα αν θέλει κανείς να καταλάβει τι κάνει ένας άνθρωπος για να αρέσει στο target group του, αρκεί να παρατηρήσει ένα τσούρμο εφήβων. Εκεί που οι ανασφάλειες οργιάζουν και κάνουν την παρουσία τους οι πρώτες σεξουαλικές ορμές, ενώ λόγω απειρίας όλα όσα κάνουμε για να αρέσουμε γίνονται εντελώς απροκάλυπτα και δίχως ίχνος τακτ.

Η διαφορά μας, ωστόσο, με το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο είναι ότι η "καλή εμφάνιση" δεν αποσκοπεί ΜΟΝΟ στην αναπαραγωγή γιατί ο άνθρωπος δεν είναι ένα απλοϊκό ζώο. Στην Αρχαία Αίγυπτο, για παράδειγμα, βάφονταν και οι άντρες και οι γυναίκες για να προστατεύσουν το δέρμα τους απ' τον ήλιο και τη σκόνη, να μιμηθούν το βάψιμο των θεών και να προστατευτούν απ' το "κακό μάτι". Στην Ευρώπη του 17ου αιώνα, οι άντρες πολλές φορές ήταν εξίσου ή και περισσότερο εντυπωσιακά ντυμένοι, με εκείνες τις περίφημες περούκες και τα ογκώδη, φανταχτερά υφάσματα, γιατί αυτό πρόδιδε υψηλότερη κοινωνική θέση. Στη σημερινή, πλουραλιστική κοινωνία, υπάρχει τόσο μεγάλη ποικιλία στο ντύσιμο που γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο καθρεφτίζει σημεία του χαρακτήρα μας περισσότερο από ποτέ. Τώρα, όσον αφορά το βάψιμο, υπάρχουν άπειροι λόγοι για να βαφτεί μια γυναίκα:

- Το κάνει όντως στο πλαίσιο προσέλκυσης άντρα. Εδώ φαίνεται ότι αντιφάσκω με το προηγούμενό μου σχόλιο αλλά εκεί απαντούσα περισσότερο προσωπικά, δεν αρνούμαι ότι μπορεί κάποια να βάφεται όντως γι' αυτό.
- Της το επιβάλλει ο εργασιακός της χώρος (τηλεοπτικό πλατό π.χ.)
- Ανήκει σε κάποιο "ρεύμα" όπως ήταν παλιά οι emo, punk κ.λπ.
- Έχει κάποιο δερματικό πρόβλημα για το οποίο έχει δεχτεί χλεύη ή αποστροφή και από τα δύο φύλα, όπως η έντονη ακμή ή λεύκη στο πρόσωπο ή κάποιο άλλο εκ γενετής σημάδι.
- Βρίσκει το βάψιμο χαλαρωτικό και δημιουργικό, όπως είπα πριν.

Εγώ λοιπόν βρίσκομαι στην τελευταία κατηγορία (και λίγο στην προτελευταία, ειδικά στην εφηβεία) κι ενώ κάνω πράγματι διάφορα για να είμαι πιο ελκυστική στο αντίθετο φύλο, το μακιγιάζ αν εξαιρέσεις τα βασικά (μεικαπ να καλύψει τις ατέλειες του δέρματος, λίγο ρουζ κι ένα απαλό χρωματάκι στα χείλη) που το κάνω γιατί όντως έτσι νιώθω πιο όμορφη, όλο το υπόλοιπο είναι καθαρά artistic ανάγκη μου. Γι' αυτό ευχαριστιέμαι εξίσου να βάφω φίλες μου, να κάνω πρωτότυπα βαψίματα και τις απόκριες επικηρύσσομαι η επίσημη makeup artist της παρέας. Τα περισσότερα κοπλιμέντα από άντρες τα ακούω όταν είμαι εντελώς απλά και διακριτικά βαμμένη και παρόλ' αυτά συνήθως βάφομαι εντονότερα. Είχα σχέση με άτομο που επέμενε ότι είμαι 1000000 φορές πιο όμορφη άβαφη και κάθε φορά που βαφόμουν λίγο πιο έντονα γκρίνιαζε ότι δεν είναι ωραίο, αλλά παρόλ' αυτά συνέχιζα να βάφομαι κανονικά (με εξαιρέσεις τα ρομαντικά ραντεβού μας που, οκ, λάμβανα και κάπως υπόψιν μου το τι του αρέσει κι εκείνου αλλά αλήθεια ένιωθα δυσφορία που δεν μπορούσα να βαφτώ όπως ήθελα). Και η αλήθεια είναι ότι σε πολλούς άντρες πλέον δεν αρέσει ο τρόπος που βάφονται οι γυναίκες, όμως εκείνες συνεχίζουν να βάφονται όπως θέλουν για τον εαυτό τους και γιατί το βρίσκουν διασκεδαστικό και δημιουργικό.

Γι' αυτό εγώ πλέον στα ραντεβού πχ ή όταν θέλω να προσελκύσω άντρες βάφομαι κάπως έτσι:


το οποίο είναι το πιο όμορφο αλλά λιγότερο διασκεδαστικό βάψιμο για μένα,

ενώ όλο τον υπόλοιπο καιρό όταν βάφομαι, το κάνω για την πλάκα μου ή για να ταιριάζει με το ντύσιμο ή γιατί αρέσει πολύ σε εμένα, και βάφομαι κάπως έτσι:


και μου λενε όλοι "πού πας παιδί μου έτσι πρωινιάτικα".

Τέλος, αν βαφόμασταν μόνο για τους άντρες, ας μου εξηγήσει κάποιος υπεύθυνα γιατί από 4 χρονών έπαιρνα τα καλλυντικά της μαμάς μου και βαφόμουν τουλάχιστον 1-2 φορές την εβδομάδα, ή γιατί έπαιρνα μαρκαδόρους και ξαναέβαφα όλες μου τις μπάρμπι απ' την αρχή, ή γιατί σχεδίαζα δικές μου κολλεξιόν με ρούχα από όταν κατάφερα να ζωγραφίσω το πρώτο μου ανθρωπάκι. Τόσο εξελιγμένο παγώνι είμαι πια και δεν το ξέρω;
Στο πρώτο είναι πολύ αυτό .Δηλαδή κάνει μπαμ ότι έχεις πάρει όσο μπορείς πούδρα ή τι είναι αυτό και το έχεις ρίξει πάνω σου .Το ωραίο είναι να βαφεσε αλλά να μην είναι αντιληπτό το πολύ !


Έτσι για την ιστορία....όταν είχα βγει πρώτη φορά με την πρώην μου είχε βαφτεί με κόκκινο κλειστό κάπως κραγιόν (ναι είναι φουλ ελκυστικό χωρίς να ξέρω γιατί ) και στο τέλος του ραντεβού που ήταν η στιγμή για το φιλί ,ναι το ένιωθες ότι θέλουμε και οι δύο .....μόνο που εγώ δεν έκανα κίνηση ,έκανε εκείνη ,μετά από πολύ ώρα με άρπαξε .....και μετά με ρώτησε γιατί δεν έκανε κίνηση και αν το μετάνιωσα που βγήκα μαζί της και της κάνω δεν ήθελα να σου χαλάσω το κραγιόν 😂.Και όντως αυτό ήταν ,οπότε πιστεύω το υπερβολικό μερικε φορές μας εξωθεί στο μας σας αγγίζουμε κλπ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top