Γιατί κάποιος είναι άθεος;

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Και τους "κλεφτες" που ειναι μεσα στην εκκλησια και την διοικουν ποιος θα τους φυλακισει?

Στην εκκλησία ανήκουμε όλοι. Η εκκλησία δεν αποτελείται μόνο από τους κληρικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και πού ξέρεις εσύ τι παθαίνουν στη μετά θάνατο ζωή τους; Σου στέλνει μέιλ ο από πάνω;
Όχι, τον ενημερώνει στο MSN.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EYA.16

Νεοφερμένος

Η EYA.16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
φιλικα παντα ευα και απο εμας αλλα θες να αποδειξεις οτι δεν υπαρχουν αθεοι και οτι ο θεος υπαρχει.εχεις τις αποψεις σου εχουμε τις δικες μας αλλα προσεχε πως τα υποστηριζεις τα λεγομενα σου γιατι δεν ειναι πολυ δυσκολο και εμεις να αποδειξουμε οτι δεν υπαρχουν αληθινοι πιστοι οπως εσυ εκανες το αντιστοιχο με το βολταιρο.συνεχισε το βαθυ σου υπνο:whistle:

Φυσικα εχω τις αποψεις μου,και εσυ τις δικες σου,αλλα τι εννοεις οταν λες "προσεξε"?
Δεν χρειαζεται!Ειμαι σιγουρη οτι ο Θεος υπαρχει .Δεν εχω την παραμικρη αμφιβολια γι αυτο.

Οσο για τους αληθινους πιστους....Οντως δεν ειναι ολοι αληθινοι πιστοι,αλλα δεν μπορεις να αρνηθεις οτι υπαρχουν.Δεν το ξερεις.ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ,αφου οπως προσπαθεις να μας πεισεις δεν ασχολεισαι με την Εκκλησια και τα θρησκευτικα ζητηματα(τουλαχιστον απ'οσα μας λες).

τοτε μπορεις να μου πεις γιατι -εφ'οσον δεν σε νοιαζει,και θεωρεις πλανη(υπνο οπως ειπες για μενα) την Εκκλησια
ασχολεισαι?Αν δεν σε ενοιαζε πραγματικα,και ειλικρινα εισαι σιγουρος οτι δεν πιστευεις γιατι το ψαχνεις?
Οποιος πιστευει,ειτε αυτο ειναι εκκλησια ειτε η χ,ψ "μοδα" που λεγεται αθεια,απλα πιστευει.Δεν το ψαχνει.Ειναι σιγουρος.Προφανως εσυ δεν εισαι......:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε ολους μας ερχονται καποιες στιγμες,που φερνουν στην επιφανεια το πραγματικο μας βαθος.Ποιος απο μας σε καποια στιγμη που π.χ. τρομαζει δεν λεει"Παναγια μου!!Χριστε μου!! ?
Αυτο συνεβη και σε ονομαστους αθεους(οπως ο προαναφερθεις)που σε δυσκολες στιγμες της ζωης τους,σε ωρες ειλικρινιας και πνευματικης ανανηψης ομολογησαν την πλανη τους!

Αυτό είναι καθαρά θέμα συνήθειας, δεν σημαίνει ότι επειδή θα πει κάποιος "Θεέ μου!" ότι πιστεύει κατά βάθος πως υπάρχει και θεός ή ότι αν πει "Χριστέ μου!" πιστεύει ότι θα τον βοηθήσει ο Χριστούλης. Αν ψάξεις, θα δεις ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχες εκφράσεις-επιφωνήματα που να μην εμπεριέχουν μέσα στοιχεία κάποιας θρησκείας. Αυτό έλειπε, να αυτο-ακρωτηριάσουμε την έκφραση μας για να μην καταλαβαίνουν ορισμένοι ένθεοι ο,τι τους βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τοτε μπορεις να μου πεις γιατι -εφ'οσον δεν σε νοιαζει,και θεωρεις πλανη(υπνο οπως ειπες για μενα) την Εκκλησια
ασχολεισαι
λογικη πλανη το μηνυμα σου.

εφ'οσον η καθημερινοτητα του επηρεαζεται απο τις δρασεις και την προπαγανδα της εκκλησιας.

αν εσυ δεν ψαχνεις για κατι που σου διδαχθηκε ως δογμα, τοτε εισαι απλα ενα πιονι, τιποτα παραπανω, μπορει και λιγοτερο απο αυτο.

ιμαι σιγουρη οτι ο Θεος υπαρχει .Δεν εχω την παραμικρη αμφιβολια γι αυτο.
γιατι εισαι σιγουρη; τι σε εκανε να εισαι τοσο σιγουρη; εκτος απο τα πολλα χρονια προπαγανδας του σχολειου και ισως της οικογενειας;

δεν μπορει ενας να πιστευει στην αθεϊα. δεν ειναι θρησκεια.


εγω προσωπικα σε καμια δυσκολη στιγμη μου δεν επικαλεστηκα καποιο θειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EYA.16

Νεοφερμένος

Η EYA.16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αυτό είναι καθαρά θέμα συνήθειας, δεν σημαίνει ότι επειδή θα πει κάποιος "Θεέ μου!" ότι πιστεύει κατά βάθος πως υπάρχει και θεός ή ότι αν πει "Χριστέ μου!" πιστεύει ότι θα τον βοηθήσει ο Χριστούλης. Αν ψάξεις, θα δεις ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχες εκφράσεις-επιφωνήματα που να μην εμπεριέχουν μέσα στοιχεία κάποιας θρησκείας. Αυτό έλειπε, να αυτο-ακρωτηριάσουμε την έκφραση μας για να μην καταλαβαίνουν ορισμένοι ένθεοι ο,τι τους βολεύει.

Δεν λεω οταν ειναι θεμα συνηθειας μονο,εννοω οταν σου συμβαινει κατι εξαιρετικα δυσαρεστο,και ενω μεχρι τοτε δεν εχεις ζητησει να σε βοηθησει ο Θεος,το ζητας απο αναγκη.
Οσο οτι ειναι θεμα συνηθειας....αν δεν πιστευεις στην δυναμη τους ...κοψε τις"κακες συνηθειες":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EYA.16

Νεοφερμένος

Η EYA.16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αυτό είναι καθαρά θέμα συνήθειας, δεν σημαίνει ότι επειδή θα πει κάποιος "Θεέ μου!" ότι πιστεύει κατά βάθος πως υπάρχει και θεός ή ότι αν πει "Χριστέ μου!" πιστεύει ότι θα τον βοηθήσει ο Χριστούλης. Αν ψάξεις, θα δεις ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχες εκφράσεις-επιφωνήματα που να μην εμπεριέχουν μέσα στοιχεία κάποιας θρησκείας. Αυτό έλειπε, να αυτο-ακρωτηριάσουμε την έκφραση μας για να μην καταλαβαίνουν ορισμένοι ένθεοι ο,τι τους βολεύει.

λογικη πλανη το μηνυμα σου.

εφ'οσον η καθημερινοτητα του επηρεαζεται απο τις δρασεις και την προπαγανδα της εκκλησιας.

αν εσυ δεν ψαχνεις για κατι που σου διδαχθηκε ως δογμα, τοτε εισαι απλα ενα πιονι, τιποτα παραπανω, μπορει και λιγοτερο απο αυτο.

γιατι εισαι σιγουρη; τι σε εκανε να εισαι τοσο σιγουρη; εκτος απο τα πολλα χρονια προπαγανδας του σχολειου και ισως της οικογενειας;

δεν μπορει ενας να πιστευει στην αθεϊα. δεν ειναι θρησκεια.


εγω προσωπικα σε καμια δυσκολη στιγμη μου δεν επικαλεστηκα καποιο θειο


1)Πλάνη?Η γνωμη καποιου ατομου θεωρειτε πλανη??:hmm:
2)Α,μαλιστα ....επηρεαζεσαι απο κατι που δινεις σημασια.Αν δεν θες ,δεν δινεις σημασια ,οποτε και δεν σε επηρεαζει!
3)Δεν θα θιχτω που με ειπες πιονι(αν και θα επρεπε)αλλα θα αρκεστω στο εξης:Διαταγμα Μεδιολανων Ανεξιθρησκεια---->ειναι δικαιωμα μου να πιστευω οπου θελω.Και το τονιζω οτι δεν πιστευω απο συνηθεια ή επειδη ετσι με εμαθαν οι γονεις μου.Εχω πληρη συναισθηση της θρησκειας την οποια ασπαζομαι και εξαλλου ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να αναλυσω το πως γιατι.Πληροφοριακα αν σου χρειαζεται,ναι εχω και αποδειξεις γι'αυτο που πιστευω,και οχι μονον εγω....
οποιοσδηποτε θελει να βρει την Αληθεια μπορει.Αρκει να ψαξει σωστα.Η αναζητηση αυτη ειναι εντελως προσωπικη.Οποιος κι αν σου δειξει ακομα κι ατρανταχτα παραδειγματα,αν μεσα σου δεν εισαι ετοιμος να δεχθεις το Θεο,θα αμφισβητησεις ακομα και....μαθηματικες αποδειξεις!:P
4)Σου ευχομαι με καθε ειλικρινεια..να μην βρεθεις σε θεση τετοια,ωστε να επικαλεστεις το Θεο.Πιστεψε με δεν θα 'ναι καθολου ευχαριστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
1)Πλάνη?Η γνωμη καποιου ατομου θεωρειτε πλανη??
οχι! ο τροπος που προσπαθεις να παγιδευσεις τον συνομιλητη σου, δινοντας, ταχα μου, την πεποιθηση οτι αυτος φασκει, ομως, ειναι
2)Α,μαλιστα ....επηρεαζεσαι απο κατι που δινεις σημασια.Αν δεν θες ,δεν δινεις σημασια ,οποτε και δεν σε επηρεαζει!
οσο και αν δεν δινεις σημασια στις λειτουργιες τους, γενικοτερα στις πρακτικες τους, δεν μπορεις να μην αγνοεις την αρνητικη ή επιθετικη συμπεριφορα επειδη δεν εισαι θρησκος. γιατι εχω ζησει τετοιες καταστασεις. αυτο που προσπαθησες να κανεις αντιστοιχει σε αυτο https://el.wikipedia.org/wiki/Επιχείρημα_από_πλάνης. "εαν σε ενδιαφερουν οι πρακτικες τους, τοτε σε ενδιαφερει και ο τροπος που επηρεαζουν την καθημερινοτητα σου.αν δεν σε ενδιαφερουν ομως, δεν θα επρεπε να σε ενδιαφερει ο τροπος με τον οποιο σε επηρεαζουν. ομως σε ενδιαφερουν, αρα ψευδεσαι"

Δεν θα θιχτω που με ειπες πιονι(αν και θα επρεπε)αλλα θα αρκεστω στο εξης:Διαταγμα Μεδιολανων Ανεξιθρησκεια---->ειναι δικαιωμα μου να πιστευω οπου θελω.
το διαταγμα των Μεδιολανων δεν ισχυει στην Ελλαδα. το Ελληνικο Συνταγμα ισχυει και για αυτο το λογο ΑΠΑΙΤΩ σε καθημερινες δραστηριοτητες μου να ΜΗΝ χρειαζεται να βρισκομαι αντιμετωπος με θρησκευτικες τελετες (οπως ηταν η προσευχη σχτο σχολειο, ή ο υποχρεωτικος εκκλησιασμος).

3)Εγω υποστηριζω οτι καθε αλλο απο πραγματικα "στοιχεια" εχεις. γιατι πολυ απλα ετσι ΘΕΛΗΣΕΣ να τα ερμηνευσεις εσυ. Επειδη... ηθελες παση θυσια να "Αποδεχτεις" τον θεο. Αν, θες βρες μου μια μαθηματικη αποδειξη, που να στεκει και που να υποστηριζει την υπαρξη του θεου..

4) εχω ερθει σε πολυ ασχημες καταστασεις και καταστασεις στις οποιες δεν σκεφτηκα το θειο. το πιστεψε με, παντως δεν αποτελει τεκμηριο. ας μη μιλησω για την "προταση" των δυσκολων στιγμων. τοτε θα ζητησεις βοηθεια απο οποιονδηποτε. οπως για παραδειγμα οι επαιτες!

Εχω πληρη συναισθηση της θρησκειας την οποια ασπαζομαι και εξαλλου ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να αναλυσω το πως
γιατι εχεις ηδη μασημενη τροφη; γιατι φοβασαι μηπως ανακαλυψεις κατι διαφορετικο;

Υ.Γ. οταν αναφερεις οτι δεν "χρειαζεται να ψαξεις" μονο πιονι μπορω να σε χαρακτηρισω, λυπαμαι. γιατι δεν ενδιαφερεσαι ουτε για να γνωρισεις, ουτε για να μαθεις εναν κοσμο, που θεωρεις δεδομενο, αλλα σιγα σιγα ερευναται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EYA.16

Νεοφερμένος

Η EYA.16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
οχι! ο τροπος που προσπαθεις να παγιδευσεις τον συνομιλητη σου, δινοντας, ταχα μου, την πεποιθηση οτι αυτος φασκει, ομως, ειναι
οσο και αν δεν δινεις σημασια στις λειτουργιες τους, γενικοτερα στις πρακτικες τους, δεν μπορεις να μην αγνοεις την αρνητικη ή επιθετικη συμπεριφορα επειδη δεν εισαι θρησκος. γιατι εχω ζησει τετοιες καταστασεις. αυτο που προσπαθησες να κανεις αντιστοιχει σε αυτο https://el.wikipedia.org/wiki/Επιχείρημα_από_πλάνης. "εαν σε ενδιαφερουν οι πρακτικες τους, τοτε σε ενδιαφερει και ο τροπος που επηρεαζουν την καθημερινοτητα σου.αν δεν σε ενδιαφερουν ομως, δεν θα επρεπε να σε ενδιαφερει ο τροπος με τον οποιο σε επηρεαζουν. ομως σε ενδιαφερουν, αρα ψευδεσαι"

το διαταγμα των Μεδιολανων δεν ισχυει στην Ελλαδα. το Ελληνικο Συνταγμα ισχυει και για αυτο το λογο ΑΠΑΙΤΩ σε καθημερινες δραστηριοτητες μου να ΜΗΝ χρειαζεται να βρισκομαι αντιμετωπος με θρησκευτικες τελετες (οπως ηταν η προσευχη σχτο σχολειο, ή ο υποχρεωτικος εκκλησιασμος).

3)Εγω υποστηριζω οτι καθε αλλο απο πραγματικα "στοιχεια" εχεις. γιατι πολυ απλα ετσι ΘΕΛΗΣΕΣ να τα ερμηνευσεις εσυ. Επειδη... ηθελες παση θυσια να "Αποδεχτεις" τον θεο. Αν, θες βρες μου μια μαθηματικη αποδειξη, που να στεκει και που να υποστηριζει την υπαρξη του θεου..

4) εχω ερθει σε πολυ ασχημες καταστασεις και καταστασεις στις οποιες δεν σκεφτηκα το θειο. το πιστεψε με, παντως δεν αποτελει τεκμηριο. ας μη μιλησω για την "προταση" των δυσκολων στιγμων. τοτε θα ζητησεις βοηθεια απο οποιονδηποτε. οπως για παραδειγμα οι επαιτες!

γιατι εχεις ηδη μασημενη τροφη; γιατι φοβασαι μηπως ανακαλυψεις κατι διαφορετικο;

Υ.Γ. οταν αναφερεις οτι δεν "χρειαζεται να ψαξεις" μονο πιονι μπορω να σε χαρακτηρισω, λυπαμαι. γιατι δεν ενδιαφερεσαι ουτε για να γνωρισεις, ουτε για να μαθεις εναν κοσμο, που θεωρεις δεδομενο, αλλα σιγα σιγα ερευναται!



1)Τι μου θυμιζει????Ολους οσους προσπαθουν να πεισουν τους αλλους οτι δεν ενδιαφερονται,σε μια προσπαθεια να πεισουν τον εαυτο τους.Σε περιπτωση που δεν καταλαβες τι εννοω σου λεω το εξης,μηπως και καταλαβεις:αν π.χ. δεν σ'αρεσει μια κοπελα,αλλα αυτη ερχεται συνεχεια και "κουνιεται",αν δεν σου "λεει τιποτα"κ εχεις στο νου σου καποια αλλη,θα σε αφησει παγερα αδιαφορο.ο,τι κι αν κανει αυτη.Αν ομως δεν εισαι και τοσο σιγουρος οτι δε σ'αρεσει θα δωσεις "ταχα αδιαφορα"σημασια στο οτι κανει.
2)Excuse me,η ανεξιθρησκεια που οριζει το Συνταγμα,που βασιζεται??Ιστορικα ,ποτε υπηρχε επισημη νομοθεσια για ανεξιθρησκεια?(αν εξαιρεσεις το Μ.Αλεξανδρο που "θεωρητικα"επετρεπε την ανεξιθρησκεια.Και λεω θεωρητικα γιατι απ'τη στιγμη που τον θεωρουσαν εκπροσωπο του θεου τους στη γη...μαλλον δεν ηταν και τοσο "φιλελευθερος.)Α και μιας και το λεμε,πως εισαι τοσο σιγουρος οτι υπηρξε ο Μ.Αλεξανδρος και δεν ηταν ενα "δημιουργημα"των λαων της εποχης?You got my point!
Ψαξ'το λιγο.
3)Βρισκεσαι αντιμετωπος?Τι ειναι η Εκκλησια ?Στρατοπεδο?Ειπαμε αν δεν θες κατι το αγνοεις.Τωρα,το γεγονος οτι ειναι το επισημο θρησκευμα της χωρας....αν δεν σ'αρεσει μεταναστευσε.Αλλα δεν σου απαγορευει κανεις να κανεις οτι θες στα οπνευματικα σου ζητηματα!
Ανεφερες την πρωινη προσευχη..αν δεν θες ,δεν πας στην προσευχη, 'η στεκεσαι παραπερα.Και υποχρεωτικος εκκλησιασμος δεν υφισταται.Δεν σε παει κανεις με το λουρι στην ΕκκλησιΑ.Αν δεν θες το δηλωνεις.
4)Δεν μου χρειαζονται αποδειξεις!Η πιστη αναβλυζει αβιαστα.Δεν γινεται με το στανιο.
5)Απο οποιονδηποτε?Σοβαρα?Ολοι ειναι οι καταλληλοι για ολα?Οταν εισαι αρρωστος ζητας βοηθεια απο το γιατρο.Αν σου λεει ο γιατρος οτι δεν υπαρχει ελπιδα?Απο που μπορεις να "¨πιαστεις"?Α!και κατι αλλο ...οταν οι γιατροι σηκωνουν τα χερια ψηλα,και ο ασθενης σε καποιες περιπτωσεις γινεται καλα(και μιλαμε π.χ. για καρκινους σε προχωρημενο σταδιο)τι λες?Δεν λες θαυμα?Οταν η ιδια η επιστημη αδυνατει να εξηγησει,τοτε ποιος μπορει?(κατα τα λεγομενα σου,παντα)
6)Κατι διαφορετικο?οχι.Το ΠΙΣΤΕΥΩ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.ΤΙΣ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.
να σε ρωτησω ομως,λεμε οτι εχουμε ψυχη ετσι?λεμε οτι εχουμε νου.Οι χειρουργοι οταν "ανοιγουν"δεν βρισκκουν μεσα ουτε τον νου ουτε την ψυχη.Αρα δεν υπαρχουν????:hmm:
7)Σε πληροφορω οτι ειμαι ιδιαιτερα φιλομαθης,και στον τομεα της επιστημης ιδιαιτερα.Αυτο δεν ερχεται σε συγκρουση με την πιστη μου.Και εκει ειναι το βασικοτερο λαθος.Η εκκλησια και η επιστημη ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ.Απλα ασχολουνται με διαφορετικα πραματα.Η επιστημη αναζητα το "γιατι",η εκκλησια ασχολειται με το "Ποιος''.Αλλα εντελως ενημερωτικα....ειναι πολλα αυτα που δεν εχει ανακαλυψει η επιστημη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Καλή μου Εύα.16, μπορείς να μας θυμίσεις, σε παρακαλώ, ποιοι απεσταλμένοι Του, μηδέ εξαιρουμένου του Υιού Του, δεν τιμωρήθηκαν από τους πιστούς της εποχής τους, ως άθεοι;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Σου ευχομαι με καθε ειλικρινεια..να μην βρεθεις σε θεση τετοια,ωστε να επικαλεστεις το Θεο.Πιστεψε με δεν θα 'ναι καθολου ευχαριστη...

αυτό είναι αλήθεια - δεν σου απαντάει κανείς :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τι μου θυμιζει????Ολους οσους προσπαθουν να πεισουν τους αλλους οτι δεν ενδιαφερονται,σε μια προσπαθεια να πεισουν τον εαυτο τους.Σε περιπτωση που δεν καταλαβες τι εννοω σου λεω το εξης,μηπως και καταλαβεις:αν π.χ. δεν σ'αρεσει μια κοπελα,αλλα αυτη ερχεται συνεχεια και "κουνιεται",αν δεν σου "λεει τιποτα"κ εχεις στο νου σου καποια αλλη,θα σε αφησει παγερα αδιαφορο.ο,τι κι αν κανει αυτη.Αν ομως δεν εισαι και τοσο σιγουρος οτι δε σ'αρεσει θα δωσεις "ταχα αδιαφορα"σημασια στο οτι κανει.
δεν βγαζει νοημα, με συγχωρεις! Νομιζω οτι στη προσπαθεια να αποδειξεις τη θεση σου, οτι δηλαδη να πεισω αλλους οτι δεν ενδιαφερονται, κανεις μια αρκετα ατυχεστατη αναλογια! οι αναλογιες δεν αποτελουν τεκμηριο, αν θυμαμαι καλα.

2)Excuse me,η ανεξιθρησκεια που οριζει το Συνταγμα,που βασιζεται??Ιστορικα ,ποτε υπηρχε επισημη νομοθεσια για ανεξιθρησκεια?(αν εξαιρεσεις το Μ.Αλεξανδρο που "θεωρητικα"επετρεπε την ανεξιθρησκεια.Και λεω θεωρητικα γιατι απ'τη στιγμη που τον θεωρουσαν εκπροσωπο του θεου τους στη γη...μαλλον δεν ηταν και τοσο "φιλελευθερος.)Α και μιας και το λεμε,πως εισαι τοσο σιγουρος οτι υπηρξε ο Μ.Αλεξανδρος και δεν ηταν ενα "δημιουργημα"των λαων της εποχης?You got my point!
με συγχωρεις, αλλα το διαταγμα που επικαλεισαι εφαρμοστηκε για 100 χρονια(το πολυ); μετα οι χριστιανοι ως κυριαρχοι πλεον των πολιτικων δρωμενων καπου ξεχασαν την ανεξηθρησκεια. η οποια υιοθετηθηκε το 1822 στο ελληνικο συνταγμα!

Και εκει ειναι το βασικοτερο λαθος.Η εκκλησια και η επιστημη ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ.Απλα ασχολουνται με διαφορετικα πραματα
καθε αλλο! συγκρουονται σε πολυ μεγαλο βαθμο, ενω προσπαθουν να ερμηνευσουν πολλες φορες το ιδιο ερωτημα. μονο που στο ενα η απαντηση ειναι ο θεος, στο αλλο ειναι ολοκληρη ερευνα και πανω απο ολα το πειραμα!
το γελοιοτερο επιχειρημα ειναι οτι το συμπαν βρισκεται σε ταξη!

Η επιστημη αναζητα το "γιατι",η εκκλησια ασχολειται με το "Ποιος''.Αλλα εντελως ενημερωτικα....ειναι πολλα αυτα που δεν εχει ανακαλυψει η επιστημη...
το θεωρημα της μη πληροτητας επηρεαζει την -μαθηματικη- λογικη με τον εξης τροπο, παντα θα υπαρχουν προτασεις που δεν θα μπορουν να απαντηθουν με ενα "ναι" ή με ενα "όχι".αν καταφερεις να τις απαντησεις με τη δημιουργια νεου "κοσμου" αυτο σημαινει οτι καποιες προτασεις αυτου του νεου "κοσμου" θα παραμεινουν χωρις απαντηση (βλεπε παραδοξο Ρασελ).

η επιστημη δεν ασχολειται μονο με το γιατι, ασχολειται και με το ΤΙ, δηλαδη το ΠΟΙΟΣ που μου αναφερεις εσυ. ασχολειται με τα αιτια, αλλα και με τους μηχανισμους που αυτα τα αιτια οδηγουν στο συμπερασμα. οποτε αυτο που κανεις ειναι να μου αναπαραγεις τα αστηριχτα λογια που το βιβλιο των θρησκευτικων της δευτερας λυκειου παρουσιαζει ως επιχειρηματα.
η επιστημη δεν "ανακαλυπτει" απλα, εξηγει. η θρησκεια δεν κανει ουτε το ενα, ουτε, επι των πραγματων, το δευτερο.

)Κατι διαφορετικο?οχι.Το ΠΙΣΤΕΥΩ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.ΤΙΣ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.
να σε ρωτησω ομως,λεμε οτι εχουμε ψυχη ετσι?λεμε οτι εχουμε νου.Οι χειρουργοι οταν "ανοιγουν"δεν βρισκκουν μεσα ουτε τον νου ουτε την ψυχη.Αρα δεν υπαρχουν????
πραγματικα εκπλησσωμαι που δεν εχεις αναρωτηθει. εχουμε πραγματικα ψυχη; ή μηπως, οπως υποστηριζουν οι βιολογοι, οτι ολα τα συναισθηματα ειναι συνυφασμενα με διεγαρσιες και αποκρισεις του εγκεφαλου σε διαφορα ερεθισματα νευρων; και τα νευρα και οι ουσιες αλλα και ο εγκεφαλος υπαρχουν! αυτα αποτελουν την "ψυχη" μας και τον "νου" μας.

Βρισκεσαι αντιμετωπος?Τι ειναι η Εκκλησια ?Στρατοπεδο?Ειπαμε αν δεν θες κατι το αγνοεις.Τωρα,το γεγονος οτι ειναι το επισημο θρησκευμα της χωρας....αν δεν σ'αρεσει μεταναστευσε.Αλλα δεν σου απαγορευει κανεις να κανεις οτι θες στα οπνευματικα σου ζητηματα!
εχω ηδη απαντησει σε αυτο, ηδη. επιλεγεις να αγνοεις την απαντηση μου και να κανεις κυκλους

Ανεφερες την πρωινη προσευχη..αν δεν θες ,δεν πας στην προσευχη, 'η στεκεσαι παραπερα.Και υποχρεωτικος εκκλησιασμος δεν υφισταται.Δεν σε παει κανεις με το λουρι στην ΕκκλησιΑ.Αν δεν θες το δηλωνεις.
η ιδια λες οτι υπαρχει ανεξηθρησκεια. λοιπον, θεωρω τουλαχιστον απαραδεκτο να σταματαει η εκπαιδευτικη διαδικασια για τον εκκλησιασμο, θεωρω πολυ περισσοτερο απαραδεκτο οτι μας απειλουν με απουσιες, (ποιος ειπε οτι δεν ηταν "υποχρεωτικο", μπορει να μην ηταν, αλλα ηταν αντιπαιδαγωγικο) και τελος θεωρω ακρως απαραδεκτο να απαιτεις απο οποιονδηποτε αντιφρονουντα 12-18 να δηλωσει τις θρησκευτικες του πεποιθησεις, ενω το συνταγμα αναφερει, ακριβως, το αντιθετο.

επειδη ακριβως ομως στις 8.15 γνωριζω οτι αρχιζει το μαθημα, δεν νομιζω οτι πρεπει να περιμενω- και ενδεχομενως να στοχοποιηθω!- απο μια τετοια διαδικασια. δεν ειναι ο ΧΩΡΟΣ καταλληλος, και η...τελετη προσωπικη.

Οταν η ιδια η επιστημη αδυνατει να εξηγησει,τοτε ποιος μπορει?
η ιδια η επιστημη! πως; με κοπο και ιδρωτα, και χρονο. δεν γνωριζαμε για το D.N.A. πριν 100 χρονια. πριν, τι; τι λεγαμε; ο Θεος; αν ναι, προφανως λανθασμενη απαντηση.

Α και μιας και το λεμε,πως εισαι τοσο σιγουρος οτι υπηρξε ο Μ.Αλεξανδρος και δεν ηταν ενα "δημιουργημα"των λαων της εποχης?You got my point!
ελα τωρα! η υπαρξη του Αλεξανδρου του Β'(ή του Γ΄; δεν θυμαμαι) αναφερεται απο παρα πολλους ιστορικους.

η υπαρξη του Ιησου αναφερεται απο καποιους ιστορικους, αλλα δεν νομιζω να γινεται αναφορα ως "θεανθρωπος". τα ευαγγελια δεν θεωρουνται ουτε εγκυρες ιστορικες πηγες, ουτε ηταν σύγχρονες με τον Ιησου παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αφού είναι άθεοι, που να πάνε;

Στον παράδεισο;

Φυσικά δε μπορώ να γνωρίζω αν μετάνιωσαν και έγιναν χριστιανοί την τελευταία στιγμή.

Η εκκλησία πλέον δε μπορεί να παρέμβει και να βοηθήσει τους άθεους, με αποτέλεσμα πολλοί από αυτούς να πεθάνουν αμετανόητοι.

Ματθαίος 4:17
Από τότε ο Ιησούς άρχισε να κηρύττει και να λέει: Μετανοείτε· επειδή, πλησίασε η βασιλεία των ουρανών.

Μάρκος 2:17
Και ο Ιησούς, ακούγοντας, λέει σ' αυτούς: Δεν έχουν ανάγκη από γιατρό αυτοί που υγιαίνουν, αλλά αυτοί που πάσχουν· δεν ήρθα να καλέσω σε μετάνοια δικαίους, αλλά αμαρτωλούς.

Πράξεις 17:30-31
Παραβλέποντας, λοιπόν, ο Θεός τούς καιρούς τής άγνοιας, παραγγέλλει τώρα σε όλους τούς ανθρώπους, οπουδήποτε και αν είναι, να μετανοούν·
επειδή, προσδιόρισε ημέρα, κατά την οποία πρόκειται να κρίνει την οικουμένη με δικαιοσύνη, διαμέσου ενός άνδρα, που τον διόρισε, και έδωσε γι' αυτό βεβαίωση σε όλους, ανασταίνοντάς τον από τους νεκρούς.

Β Πέτρου 3:8-9
Όμως, αυτό το ένα ας μη σας διαφεύγει, αγαπητοί, ότι στον Κύριο μία ημέρα είναι σαν 1.000 χρόνια, και 1.000 χρόνια σαν μία ημέρα.
Δεν βραδύνει ο Κύριος την υπόσχεσή του, όπως μερικοί το θεωρούν αυτό βραδύτητα· αλλά μακροθυμεί σε μας, μη θέλοντας μερικοί να απολεστούν, αλλά όλοι νάρθουν σε μετάνοια.

Η εκκλησία δεν μπορεί να φέρει σε μετάνοια κανέναν, αυτό το κάνει η θέληση του ίδιου του ανθρώπου και ο Θεός.

Ρωμαίους 2:4
Ή καταφρονείς τον πλούτο τής αγαθότητάς του και της υπομονής και της μακροθυμίας, αγνοώντας ότι η αγαθότητα του Θεού σε φέρνει σε μετάνοια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
...εγω προσωπικα σε καμια δυσκολη στιγμη μου δεν επικαλεστηκα καποιο θειο

Κάντο τώρα που μπορείς...! :)

Εκκλησιαστής 11:9-10, 12:1-7

Να ευφραίνεσαι νέε, στη νιότη σου· και η καρδιά σου ας σε χαροποιεί στις ημέρες τής νιότης σου· και περπάτα σύμφωνα με τις επιθυμίες τής καρδιάς σου, και σύμφωνα με την όραση των ματιών σου· εντούτοις, να ξέρεις, ότι για όλα αυτά ο Θεός θα σε φέρει σε κρίση.
Και αφαίρεσε τον θυμό από την καρδιά σου, και απομάκρυνε την πονηρία από τη σάρκα σου· επειδή, η νιότη και η παιδική ηλικία είναι ματαιότητα.

Και να θυμάσαι τον Πλάστη σου στις ημέρες τής νιότης σου· πριν έρθουν οι κακές ημέρες, και φτάσουν τα χρόνια στα οποία θα πεις: Δεν έχω ευχαρίστηση σ' αυτά·
πριν σκοτιστεί ο ήλιος, και το φως, και το φεγγάρι, και τα αστέρια, και ξαναγυρίσουν τα σύννεφα ύστερα από τη βροχή·
όταν οι φύλακες του σπιτιού θα τρέμουν, και οι δυνατοί άνδρες θα κλονίζονται, κι αυτές που αλέθουν θα σταματήσουν, επειδή λιγόστεψαν, κι αυτές που βλέπουν μέσα από τις θυρίδες, θα αμαυρωθούν·
και οι πόρτες θα κλειστούν στον δρόμο, όταν η φωνή εκείνης που αλέθει θα ασθενήσει, και ο άνθρωπος θα σηκώνεται στη φωνή τού σπουργιτιού, και όλες οι θυγατέρες τού τραγουδιού θα ατονήσουν·
όταν θα φοβούνται το ύψος, και θα τρέμουν στον δρόμο· όταν η αμυγδαλιά θα ανθίσει, και η ακρίδα θα προξενεί βάρος, και η όρεξη θα εκλείψει· επειδή, ο άνθρωπος πηγαίνει στο αιώνιο σπίτι του, κι εκείνοι που πενθούν, περικυκλώνουν τους δρόμους·
πριν λυθεί η ασημένια αλυσίδα, και σπάσει το χρυσό λυχνάρι ή σπάσει η στάμνα στην πηγή ή χαλάσει ο τροχός στο πηγάδι,
και επιστρέψει το χώμα στη γη, όπως ήταν, και το πνεύμα επιστρέψει στον Θεό, που το έδωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Κατ'αρχην η θρησκεια ειναι πανανθρωπινο συναισθημα:

Απο τοττε που γεννιεται ο ανθρωπος οπου κι αν βρισκεται,σε οποια ηλικια,φυλο,λαο κτλ ,ανεκαθεν ανεξαρτητα απο το ειδος πολιτισμου του,εχει βαθια ριζωμενο μεσα του το θρησκευτικο συναισθημα και μια φυσικη ροπη κ ταση προς το Θεο.Αυτο αποδεικνυεται ,οχι μονο απο ερευνες πουυ εχουν γινει αλλα και απο την παλαιολογια,αρχαιολογια,ιστορια,κοινωνιολογια,θεολογια κτλ.
Η θρησκεια ειναι τοσο αρχαια ,οσο και η ανθρωποτητα!Η πιστη στο Θεο ειναι πανανθρωπινο,παγκοσμιο φυσικο φαινομενο!


Αρα αυτο το πανανθρωπινο συναισθημα ειναι ακομη μια αποδειξη της υπαρξης του Θεου.
Τοτε ποια λογικη εχει η αθεια??

Γνωστοι φιλοσοφοι,αλλα και επιστημονες εχουν διατυπωσει τα εξης:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ:Ουδεν εθνος αθεον.
ΚΙΚΕΡΩΝΑΣ:Ποιος λαος πριν απο καθε αλλη γνωση,δεν εχει τη γνωση του Θεου?Κανενας λαος ,οσο αμαθης κι αν ειναι δεν αγνοει την υπαρξη του Θεου,εστω κι αν αγνοει ποιον πρεπει να εχει.
MAX MULLER,Γερμανος θρησκειολογος:Οπου ανακαλυπτουμε ,εστω κ ελαχιστα ιχνη ανθρωπινης κοινωνιας,εκει βρισκουμε κ ιχνη θρησκειας!
ΒΥΡΩΝ ΖΕΒΕΝΣ.ανθρωπολογος:Η ανθρωποτητα στο συνολο της θρησκευει.Στην ιστορια δεν υπαρχει εποχη που να ζουν οι ανθρωποι χωρις θρησκειαΚαι η πιο αθλια ανθρωπινη φυλη εχει ιδεες θρησκευτικες.Κανεις ανθρωπολογος δεν διαφωνει στο σημειο αυτο.
ΒΟΛΤΑΙΡΟΣ:Σε ολοκληρη τη ζωη του με την καυστικη του πενα,προσπαθουσε να καταργησει την χριστιανικη πιστη.Συνθημα του ηταν :"Συντριψτε την ατιμη(δηλ.την Εκκλησια)"Με τα βιβλια του παρεσυρε πολλους και γι αυτο ονομαστηκε "πατερας της απιστιας"Ομως καποτε ομολογησε:"Αθεοι ειναι οι ηλιθιοι,γιατι κι αν ακομη οι ανθρωποι αρνιοντουσαν την υπαρξη του Θεου,ολοκληρη η φυση θα τους διεψευδε,αφου ολοκληρη διακυρυσσει την υπαρξη του"
Οταν καποτε αρρωστησε βαρια,ζητησε να εξομολογηθει!!!

Κι ολα αυτα τα παραθετω για να καταΛΗΞΩ στο εξης:
Η λεγομενη αθεια ειναι φαινομενικη!!
Οι "αθεοι" εχουν την εντυπωση πως επειδη δεν θελουν να πιστευουν στο Θεο ,το κατορθωνουν κιολας.Τα φαινομενα απατουν:διαφορετικη ειναι ειναι η επιφανεια και διαφορετικο το βαθος!
Σε ολους μας ερχονται καποιες στιγμες,που φερνουν στην επιφανεια το πραγματικο μας βαθος.Ποιος απο μας σε καποια στιγμη που π.χ. τρομαζει δεν λεει"Παναγια μου!!Χριστε μου!! ?
Αυτο συνεβη και σε ονομαστους αθεους(οπως ο προαναφερθεις)που σε δυσκολες στιγμες της ζωης τους,σε ωρες ειλικρινιας και πνευματικης ανανηψης ομολογησαν την πλανη τους!

φιλικα παντα
Ευα

Και δηλαδη, επειδη ολοι(να χαμε να λεγαμε, ποτε δεν ηταν ολοι), πιστευαν σε καποιον Θεο, πρεπει να το κανω κι εγω???
Πουρκουα??? Καποτε σκοτωναμε κι ο ενας τον αλλο(ολοι μα ολοι μα ολοι ομως) για το καλυτερο σπιτι και την καλυτερη τροφη... Να το κανω κι εγω????

Φαινομενικη??? Εξαρταται... Οταν η ενθεια καποιων ειναι το ρηχο αποτελεσμα κληρονομικης σκεψης τοτε ναι, ο μονος τροπος για να αντιμετωπισει το "φαινομενο" της αθειας(οπως το αποκαλειτε) ειναι να την αποκαλεσουν φαινομενικη...

Για τα δε "Παναγια μου!!", "Χριστε μου!!", "Αγιε μου Φανουριε!!" και τα ρεστα... Πρωτον οταν βομβαρδιζεσαι ολημερις κι ολονυχτις απο τετοιες εκφρασεις, παντα μπορει, εντελως ασυναισθητα, να τις χρησιμοποιησεις... Και παλι ομως με τον καιρο σταματας...

Κάποτε, ο χριστιανισμός ήταν ελεύθερος να αντιμετωπίζει τους άπιστους με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σημαντικός αριθμός τους.

Στις μέρες μας, αφαιρέσαμε από την εκκλησία τη δυνατότητα να φυλακίζει και να εκτελεί σύμφωνα με το λόγο του Θεού και γι'αυτό οι άθεοι είναι πλέον εκτός ελέγχου.

Χιλιάδες άνθρωποι δε έχουν την ευκαιρία να μετανοήσουν με τραγικό αποτέλεσμα για τη μεταθάνατο ζωή τους.

Αγαπητη ΕΥΑ.16,
βλεποντας εδω την θετικη σας ψηφο, πραγματικα τρομαξα... Ειλικρινα, οταν ενας ανθρωπος μπαινει εδω και εκφραζει τετοιες αποψεις για την πλακα του και για να μας βιδωσει, το δεχομαι και το γουσταρω(ειμαι και βιτσιοζος)... Αλλα εσυ δυστυχως φαινεται οτι το εννοεις... Κι αυτο ειναι τραγικο...
Ελπιζω να βγεις απο τον μεσσαιωνικο σκοταδισμο στον οποιο εισαι θαμμενη...

τοτε μπορεις να μου πεις γιατι -εφ'οσον δεν σε νοιαζει,και θεωρεις πλανη(υπνο οπως ειπες για μενα) την Εκκλησια
ασχολεισαι?Αν δεν σε ενοιαζε πραγματικα,και ειλικρινα εισαι σιγουρος οτι δεν πιστευεις γιατι το ψαχνεις?
Οποιος πιστευει,ειτε αυτο ειναι εκκλησια ειτε η χ,ψ "μοδα" που λεγεται αθεια,απλα πιστευει.Δεν το ψαχνει.Ειναι σιγουρος.Προφανως εσυ δεν εισαι......:P

Εχεις υποψιν σου, οτι και για τους ειδωλατρες την εποχη της εξαπλωσης του Χριστιανισμου, τον χαρακτηριζαν ως μοδα ετσι??? Με τον ιδιο τροπο που θεωρεις εσυ μοδα οτι εγω και αρκετοι αλλοι δεν εχουμε την αναγκη να πιστευουμε σε καποιον Θεο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Εκκλησιαστής 11:9-10, 12:1-7

Να ευφραίνεσαι νέε, στη νιότη σου· και η καρδιά σου ας σε χαροποιεί στις ημέρες τής νιότης σου· και περπάτα σύμφωνα με τις επιθυμίες τής καρδιάς σου, και σύμφωνα με την όραση των ματιών σου· εντούτοις, να ξέρεις, ότι για όλα αυτά ο Θεός θα σε φέρει σε κρίση.

Όπως έχω αναφέρει, το κυνήγι της ηδονής τιμωρείται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όπως έχω αναφέρει, το κυνήγι της ηδονής τιμωρείται
τοτε δεν θα υπηρχε αναπαραγωγη και κανενα ειδος και ειδικα ανθρωπος στον κοσμο..
γιατι για την ηδονη πρωτα απο όλα κανουμε ερωτα ετσι απλα..
ετσι μας σπρωχνει η φυση και ο καλος Θεουλης:P

εκανε τη διαδικασια της αναπαγωγης τοσο απολαυστικη,,που να θελουμε σιγουρα να την κανουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Η ηδονή είναι εργαλείο του Σατανά, για να απομακρύνει τον άνθρωπο από το δρόμο της αρετής.

Όπως έχω αναφέρει πολλές φορές, η επιστήμη πλέον θα μπορούσε να λύσει αυτό το πρόβλημα με τη τεχνητή γονιμοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Όπως έχω αναφέρει, το κυνήγι της ηδονής τιμωρείται

Οι επιλογές μας τιμωρούνται μέσα από τις ίδιες τις συνέπειες τους...
Εάν πηδήξεις από τον 8ο όροφο - ενδεχομένως και πολύ πιθανά - να σκοτωθείς. Δεν σε τιμωρεί ο νόμος της βαρύτητας αλλά η επιλογή σου. Εσύ διαλέγεις είτε τη ζωή είτε το θάνατο...

Ιωάννης 12:46-50
Εγώ φως ήρθα στον κόσμο, για να μη μείνει μέσα στο σκοτάδι καθένας που πιστεύει σε μένα.
Και αν κάποιος ακούσει τα λόγια μου, και δεν πιστέψει, εγώ δεν τον κρίνω· επειδή, δεν ήρθα για να κρίνω τον κόσμο, αλλά για να σώσω τον κόσμο.
Εκείνος που αθετεί εμένα, και δεν δέχεται τα λόγια μου, έχει αυτόν που τον κρίνει· ο λόγος που μίλησα, εκείνος θα τον κρίνει κατά την έσχατη ημέρα.
Επειδή, εγώ δεν μίλησα από τον εαυτό μου, αλλά ο Πατέρας που με απέστειλε, αυτός μου έδωσε εντολή, τι να πω, και τι να μιλήσω·
και ξέρω ότι η εντολή του είναι αιώνια ζωή. Όσα, λοιπόν, εγώ μιλάω, όπως μου είπε ο Πατέρας, έτσι μιλάω.


Ιακώβου 1:13-18
Κανένας, όταν πειράζεται, ας μη λέει ότι: Από τον Θεό πειράζομαι· επειδή, ο Θεός είναι απείραστος κακών, κι αυτός δεν πειράζει κανέναν.
Πειράζεται, όμως, κάθε ένας, από τη δική του επιθυμία, καθώς παρασύρεται και δελεάζεται.
Έπειτα, η επιθυμία, αφού συλλάβει, γεννάει την αμαρτία· και η αμαρτία, μόλις εκτελεστεί, γεννάει τον θάνατο.
Μη πλανιέστε, αδελφοί μου αγαπητοί·
κάθε αγαθή δόση, και κάθε τέλειο δώρημα, είναι από πάνω, το οποίο κατεβαίνει από τον Πατέρα των φώτων, στον οποίο δεν υπάρχει αλλοίωση ή σκιά μεταβολής.
Από τη δική του θέληση μας γέννησε διαμέσου τού λόγου τής αλήθειας, για να είμαστε εμείς κάποια απαρχή των κτισμάτων του.


Επίσης η ηδονή φυσικά και δεν τιμωρείτε, είναι δοσμένη από το Θεό, αρκεί να γίνεται νόμιμα...

Α' Κορινθίους 7:3-6
Ο άνδρας ας αποδίδει στη γυναίκα την οφειλόμενη εύνοια· παρόμοια δε, και η γυναίκα στον άνδρα.
Η γυναίκα δεν εξουσιάζει το δικό της σώμα, αλλά ο άνδρας· παρόμοια δε και ο άνδρας δεν εξουσιάζει το δικό του σώμα, αλλά η γυναίκα.
Μη αποστερείτε ο ένας τον άλλον
, εκτός αν είναι κάτι, ύστερα από συμφωνία, για λίγο καιρό, για να καταγίνεστε στη νηστεία και στην προσευχή· και πάλι να συνέρχεστε στα ίδια, για να μη σας πειράζει ο σατανάς εξαιτίας τής ακράτειάς σας.
Και το λέω αυτό, επιτρέψτε μου, όχι σαν προσταγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο άνδρας ας αποδίδει στη γυναίκα την οφειλόμενη εύνοια· παρόμοια δε, και η γυναίκα στον άνδρα.
Η γυναίκα δεν εξουσιάζει το δικό της σώμα, αλλά ο άνδρας· παρόμοια δε και ο άνδρας δεν εξουσιάζει το δικό του σώμα, αλλά η γυναίκα.
Μη αποστερείτε ο ένας τον άλλον
, εκτός αν είναι κάτι, ύστερα από συμφωνία, για λίγο καιρό, για να καταγίνεστε στη νηστεία και στην προσευχή· και πάλι να συνέρχεστε στα ίδια, για να μη σας πειράζει ο σατανάς εξαιτίας τής ακράτειάς σας.
μπραβο..

τα ειπες ολα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top