Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Θεωρειτε εντελώς απαραίτητη την πρωτεινη-ρόφημα ,για καποιον που γυμναζεται;γιατι εγω γυμναζομαι μονος μου,κυριως στο σπιτι,και προς το παρον δε σκεφτομαι κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θεωρειτε εντελώς απαραίτητη την πρωτεινη-ρόφημα ,για καποιον που γυμναζεται;γιατι εγω γυμναζομαι μονος μου,κυριως στο σπιτι,και προς το παρον δε σκεφτομαι κατι τετοιο.

Ιδικα με γυμναστικη στο σπιτι οχι!
Γενικα η πρωτεΐνη δεν ειναι απαρετιτη, ειναι κατι που καποιοι επιλεγουν να χρησιμοποιησουν για γρηγοροτερα/καλητερα αποτελεσματα. Το κατα ποσο αυτο γινετε και υπο πιες συνθικες ειναι ενα τεραστιο θεμα. Εφοσων ομως γυμναζεσε στο σπιτι οχι, δεν θα σε βοηθισει καν. Πρεπει να ειναι μερος μιας συγκεκριμενης γυμναστικης και διατροφικης ρουτινας επιτελοντας πολυ συγκεκριμενο σκοπο, τζαπα λευτα θα δωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*metal fairy*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
δεν ξερω αν ειχε την ιδια απορια και καποιος αλλος (δεν διαβασα ολλο το θεμα, ειναι λιιιιγο μεγαλουτσικο:P)

ξερετε καμια ασκηση για.....για....πως το λενε;.....τα ποδια τελος παντων!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
δεν ξερω αν ειχε την ιδια απορια και καποιος αλλος (δεν διαβασα ολλο το θεμα, ειναι λιιιιγο μεγαλουτσικο:P)

ξερετε καμια ασκηση για.....για....πως το λενε;.....τα ποδια τελος παντων!:D

Καθίσματα.
Έχεις τα πόδια σου ανοιχτά,όσο οι ώμοι σου.
Τα χέρια σου τα έχεις εκτείνει μπροστά σου,σε παράλληλη ευθεία με το πάτωμα.
Και κατεβάζεις το σώμα σου,μέχρι οι μηροί σου,να είναι παράλληλοι και αυτοί με το πάτωμα.
Ανεβαίνεις.Και επαναλαμβάνεις 10-12 φορές.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*metal fairy*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Καθίσματα.
Έχεις τα πόδια σου ανοιχτά,όσο οι ώμοι σου.
Τα χέρια σου τα έχεις εκτείνει μπροστά σου,σε παράλληλη ευθεία με το πάτωμα.
Και κατεβάζεις το σώμα σου,μέχρι οι μηροί σου,να είναι παράλληλοι και αυτοί με το πάτωμα.
Ανεβαίνεις.Και επαναλαμβάνεις 10-12 φορές.:D

ευχαριστωω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Καθίσματα.
Έχεις τα πόδια σου ανοιχτά,όσο οι ώμοι σου.
Τα χέρια σου τα έχεις εκτείνει μπροστά σου,σε παράλληλη ευθεία με το πάτωμα.
Και κατεβάζεις το σώμα σου,μέχρι οι μηροί σου,να είναι παράλληλοι και αυτοί με το πάτωμα.
Ανεβαίνεις.Και επαναλαμβάνεις 10-12 φορές.:D
Να συμπληρώσω κάτι. :redface: Προσοχή τα γόνατα να μην ξεπερνούν τα δάχτυλα τον ποδιών κατά το κάθισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχει κανείς ιδέα για το πόσο αξιόπιστο είναι ένα τεστ δυσανεξίας; Εκανε μια γνωστή μου κι ανακάλυψε απο τις τροφές που λαμβάνει, ποιές απο αυτές την επιβαρύνουν στα κιλά. Βέβαια, χωρίς να το έχω ψάξει εκ των έσω, η δική μου άποψη παραμένει στάσιμη, δηλ. πως όλα πρέπει να τα τρώμε αλλά με μέτρο. Απο την άλλη ένα τέτοιο τεστ απ'όσο έχω διαβάσει, δε σου απαγορεύει τροφές, αλλά σου υπογραμμίζει τι να περιορίσεις. Γνωρίζετε επ'αυτού κάτι;

ξερετε καμια ασκηση για.....για....πως το λενε;.....τα ποδια τελος παντων!:D
Καθίσματα που πε κι ο Μερκ και γέφυρα - πάνω κάτω πάνω κάτω η γεφυρούλα:P-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το θέμα με την δυσανεξία στις τροφές είναι πως συνήθως ειναι παροδική και όχι μόνιμη. Σπανίως υπάρχει χρόνια δυσανεξία σε τροφή και σε τέτοιες περιπτώσεις ο ενδιαφερομένος συνήθως δεν αγγίζει ούτως ή άλλως τις συγκεκριμένες τροφές. Πάντως τα τεστ ειναι χρήσιμα γιατί η λάθος τροφή μπορεί να δημιουργήσει στρες στον οργανισμό, αλλά πρέπει να επαναλαμβάνονται σε συχνά διαστήματα - υπάρχει και μηχάνημα ενεργειακής ιατρικής που λειτουργεί με συχνότητες, το οποίο εκτός των άλλων πληροφοριών, σου εμφανίζει και όλες τις δυσανεξίες. Δεδομένου πως απ οσο γνωρίζω τα τεστ αυτά έχουν αρκετά μεγάλο κόστος, θεωρώ πως είναι καλύτερο να δοθούν αυτά τα χρήματα για εξέταση με το συγκεκριμένο μηχάνημα το οποίο δίνει πληροφορίες διάφορες για την λειτουργία του οργανισμού, παρά για ένα τεστ δυσανεξίας που επικεντρώνεται μόνο στις δυσανεξίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Θα ήθελα να ξεκινήσω ένα προσωπικό πρόγραμμα γυμναστικής με στόχο να χάσω 10 κιλά σε 2 μήνες.

Με τι είδους ασκήσεις και διατροφή θα μπορούσα να το καταφέρω αυτό; Έχω κόψει τα αναψυκτικά και για υγρά καταλώνω μόνο νερό, σόδα (για να συμπληρώσει την απώλεια των αναψυκτικών), και διάφορους φυσικούς χυμούς. Η διατροφή μου είναι σχετικά υγειινή.

Εκτός από το να χάσω βάρος, προσπαθώ να χάσω και λίπος στην περιοχή της κοιλιάς και του θώρακα.

Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε τι είδους ασκήσεις θα πρέπει να κάνω κάθε μέρα και τι θα πρέπει να αποφεύγω από φαγητά;

Σημείωση: έχω ύψος 1,85 και ζυγίζω ~98 κιλά, το βάρος δεν είναι και πολύ καλό για την ηλικία μου, και γενικά η εμφάνιση μου δε με κολακεύει...


Ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
10 κιλα μεσα σε 2 μηνες δεν ειναι και οτι καλυτερο...!
Μπορεις να το πετυχεις με πολυ αυστηρη διαιτα και σωστη γυμναστικη, αλλα θα σου προτινα να κανεις λιγη παραπαν ωυπομονη και να το πας με πιο ηρεμους ρυθμους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Ναι συμφωνω και γω πως 10 κιλά σε 2 μήνες είναι πολλά. Θα πάθει ο οργανισμός σου πατατράκ!!
Εγώ με χαλαρή γυμναστική έχασα 7 κιλά σε 3,5 μήνες και πλεόν ο μεταβολισμός μου είναι τέτοιος που και να μην κάνω γυμναστική κάθε μέρα χάνω συνεχώς.
Μπορώ να σου προτείνω διάφορους τρόπους γυμναστικής και να σου στείλω και βιντεάκια που παρακολουθώ και με βοήθησαν πολύ, αν θέλεις.
Όσο για τα υγρά, πίνε πάνω από 10 ποτήρια νερό την ημέρα και συμπεριέλαβε σε αυτά τα 10 και πράσινο τσάι, αλλά τα φακελάκια τα γνωστά, όχι το έτοιμο τσαι σε μπουκάλια που περιέχει ζάχαρη πολλές φορές.
Πολλά λαχανικά και φρούτα και όλα θα γίνουν. Δεν θέλει άγχος, αλλά υπομονή και επιμονή.
Το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει για τα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
δεν ξερω αν ειχε την ιδια απορια και καποιος αλλος (δεν διαβασα ολλο το θεμα, ειναι λιιιιγο μεγαλουτσικο:P)

ξερετε καμια ασκηση για.....για....πως το λενε;.....τα ποδια τελος παντων!:D

Πιλάτες φίλη μου, πιλάτες και άγιος ο θεός! Έχω τα πάντα στείλε μου προσωπικό μήνυμα να σου στείλω βιντεάκια! Άλλο πράγμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairiboo!

Νεοφερμένος

Η mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ψαχνω μια πολυ καλη διαιτα την οποια δεν την βρισκω πουθενα!!!ειμαι 57 κιλα και εχω υψος 1,60 περιπου..και ειμαι 16 ! μου εχουν πει οτι πρεπει τουλαχιστον να φτασω 50 κιλα ! και το μονο που εχω ειναι περιφερεια ............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Μην κάνεις μόνη σου δίαιτα. Εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις γυμναστική (με τη μορφή ενός αθλήματος ίσως, που είναι και πιο διασκεδαστικό) και να τρως πιο υγιεινά. Αν κάνεις αυτά θα δεις καλύτερα και πιο μόνιμα αποτελέσματα από αυτά που σου προσφέρουν οι δίαιτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairiboo!

Νεοφερμένος

Η mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
παω γυμναστηριο...αλλα δεν εχω δει καμια διαφορα ! ειχα φτασει σε σημειο να μην τρωω τιποτα..εχασα αλλα μετα τα ξανα πηρα ! και ειναι η περιφερεια μου χαλια ! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
παω γυμναστηριο...αλλα δεν εχω δει καμια διαφορα ! ειχα φτασει σε σημειο να μην τρωω τιποτα..εχασα αλλα μετα τα ξανα πηρα ! και ειναι η περιφερεια μου χαλια ! :(

Καταρχάς το να μην τρως τίποτα δεν είναι λύση. Πρέπει να τρως τα πάντα αλλά με μέτρο. (Και όταν λέω τα πάντα δεν εννοώ και goody's :P).
Λες δεν είδες διαφορά. Πόσο καιρό πήγαινες γυμναστήριο και δεν είδες διαφορά? Μην περιμένεις μέσα σε λίγες βδομάδες ή ένα μήνα να δεις πολύ σημαντική διαφορά. Επιπλέον το γυμναστήριο αν δεν συνδυαστεί με σωστή διατροφη δεν αποδίδει τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairiboo!

Νεοφερμένος

Η mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
χαχαχα!!!!!!
6 μηνες παω ...ενταξει οτι εχω σφιξει εχω σφιξει λιγο ! αλλα δεν αδυνατιζω με τιποτα ! αυτη την σωστη διατροφη ψαχνω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
ψαχνω μια πολυ καλη διαιτα την οποια δεν την βρισκω πουθενα!!!ειμαι 57 κιλα και εχω υψος 1,60 περιπου..και ειμαι 16 ! μου εχουν πει οτι πρεπει τουλαχιστον να φτασω 50 κιλα ! και το μονο που εχω ειναι περιφερεια ............

Για να χάσεις κιλά..Ξέχνα το γυμναστήριο.Χαμένος κόπος και χρόνος θα είναι.
Ξεκίνα κάποιο αερόβιο άθλημα(ποδήλατο-τρέξιμο-κολύμπι).
Και για όνομα του Spiderman,μήν σταματήσεις να τρως...να τρώς κανονικότατα.
Και η άσκηση θα κάνει τα δικά της θαύματα.Για αρχή ένα 45λεπτο την ημέρα είναι μία χαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Βασικά δοκίμασε να τρως περισσότερα φρούτα και λαχανικά, να πίνεις πολύ νερό και να αποφεύγεις τα πολλά γλυκά, τηγανιτά, etc. Πες και στη μαμα σου να μαγειρεύει πιο υγιεινά ή αν έχεις τη δυνατότητα, μπορείς να πας σε διατροφολόγο. Η κολλητή μου πήγε και έχασε 20 κιλά σε ένα χρόνο. Αλλά εσύ δε νομίζω να έχεις τόσο σοβαρό πρόβλημα ώστε να καταφύγεις εκεί.
Για την περιφέρεια που λες, μόνο με στοχευμένες ασκήσεις μπορεις να την μειώσεις γιατί βάρος χάνεις γενικά, όχι στοχευμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairiboo!

Νεοφερμένος

Η mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
.Για αρχή ένα 45λεπτο την ημέρα είναι μία χαρα.
μαλιστα !! θα αρχισω το τρεξιμο ! 45λεπτο ε? οοκ! ελπιζω να το κανω :redface:

Βασικά δοκίμασε να τρως περισσότερα φρούτα και λαχανικά, να πίνεις πολύ νερό και να αποφεύγεις τα πολλά γλυκά, τηγανιτά.
και εννοειται πως θα τρωω περισσοτερα φρουτα !!! και με τοση ζεστη ! :P

Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top