Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ποση ωρα πρεπει να κανουμε διαδρομο και ποσα χιλιόμετρα να βγαζουμε για να πουμε ότι εχουμε μια καλη αντοχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ κάνω έξι χιλιόμετρα σε περίπου μια ώρα.. Και έχω καλή αντοχή. Αλλά δεν ξέρω αν εγω ειμαι το παράδειγμα, μπορεί να θέλει λιγότερο ή περισσότερο. Φαντάζομαι εξαρτάται και από τον άνθρωπο, άντρας/γυναίκα/ηλικία/βάρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
ποση ωρα πρεπει να κανουμε διαδρομο και ποσα χιλιόμετρα να βγαζουμε για να πουμε ότι εχουμε μια καλη αντοχή;

Δεν υπάρχει κάποια στανταρ απάντηση. Εξαρτάται από το τι ορίζεις εσύ καλή αντοχή.
Μπορεί να θέλεις να ανεβαίνεις με άνεση τα σκαλιά της πολυκατοικία σου ή να ανεβαίνεις σε ένα βουνό. ;)

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ορίσεις μία απόσταση ή ένα χρονικό διάστημα και κάθε φορά να βελτιώνεις την απόδοσή σου.
Αν δηλαδή ο στόχος σου είναι να τρέχεις μισή ώρα συνεχόμενα, ξεκίνα με έναν ρυθμό τέτοιο ώστε να βγάζεις τη μισή ώρα και σταδιακά αύξησε το ρυθμό ώστε να βγαίνουν περισσότερα χιλιόμετρα σε αυτό το χρόνο.

Αν αποφασίσεις ότι θέλεις να βγάζεις 5 χιλιόμετρα κάθε φορά, ξεκίνα με αρχικό στόχο να τα βγάλεις σε οποιονδήποτε χρόνο και στη συνέχεια βελτίωσε αυτό το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Θα την πω την αμαρτία μου.
Όλο το Πάσχα έκανα δίαιτα, και πριν δίαιτα, κατάφερα να γίνω χαραμάδα.
Σήμερα όμως μας έφεραν τσουρέκι από τον Τερκενλή από τη Θεσσαλονίκη σημερινό, ΚΑΙ ΕΦΑΓΑ ΜΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ωραιο!αυτό θα κανω!ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Καλή επιτυχία! Και να θυμάσαι ότι αυτό που μετράει πιο πολύ είναι η συνέπεια στο πρόγραμμα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Θα την πω την αμαρτία μου.
Όλο το Πάσχα έκανα δίαιτα, και πριν δίαιτα, κατάφερα να γίνω χαραμάδα.
Σήμερα όμως μας έφεραν τσουρέκι από τον Τερκενλή από τη Θεσσαλονίκη σημερινό, ΚΑΙ ΕΦΑΓΑ ΜΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ!

μια μπουκια;;;;; απαπα αμαρτια !
:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα την πω την αμαρτία μου.
Όλο το Πάσχα έκανα δίαιτα, και πριν δίαιτα, κατάφερα να γίνω χαραμάδα.
Σήμερα όμως μας έφεραν τσουρέκι από τον Τερκενλή από τη Θεσσαλονίκη σημερινό, ΚΑΙ ΕΦΑΓΑ ΜΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ!
Εγώ θα έτρωγα όλο το τσουρέκι και θα άφηνα μια μπουκιά για κανέναν άλλον :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Είμαι η μόνη που κάνει 2 ώρες γυμναστήριο μόνο και μόνο για να κουράζεται,να πηγαίνει σπίτι και να κοιμάται;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Είμαι η μόνη που κάνει 2 ώρες γυμναστήριο μόνο και μόνο για να κουράζεται,να πηγαίνει σπίτι και να κοιμάται;:confused:

ναι! :P
μόνο ζουμπα κάνεις ή κάνεις και κολύμβηση διαδρόμους κλπ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Θελω να ξεκινησω γυμναστηριο ειμαι ομως αδυνατος(1.75υψος και 65 κιλα) μπορω αμα κανω ενα χρονο γυμναστικη να βαλω ογκο? η θα πρεπει να βαλω κιλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Με σωστη διατροφη και γυμναστικη(βαρη) μπορεις ανετα να βαλεις κιλα σε ενα χρονο.Σε αυτο το υψος και με αυτα τα κιλα,πιο πολυ κανονικος μου κανεις παρα αδυνατος αλλα καταλαβαινω οτι ενδιαφερεσαι κυριως για ογκο οποτε αν ποτε σκεφτεις για συμπληρωματα μην παρεις τιποτα παραπανω απο πρωτεινη.Αυτο στο λεω επειδη στα καταστηματα που τα πουλανε αυτα θα προσπαθησουν να σου πλασαρουν τα ΠΑΝΤΑ..αυτη ειναι η δουλεια τους.Κυριως σε συμβουλευω να ψαχτεις μεσω ιντερνετ(οχι εδω ομως..στα καταλληλα φορουμ) και αν εχεις καποιον γνωστο που ασχολειται σοβαρα με βαρη ζητα συμβουλες,να σου φτιαξει προγραμμα κτλπ. Εννοειται πως τα συπληρωματα δεν ειναι αναγκαια (γιαυτο λεγονται συμπληρωματα :P ) και το μονο που χρειαζεσαι ειναι σωστη διατροφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αν βάλεις όγκο εξυπακούεται ότι θα βάλεις και κιλά.
Φυσικά και μπορείς να βάλεις όγκο, δε σε εμποδίζει κάτι. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις ένα καλό πρόγραμμα γυμναστικής με μεγάλα βάρη, καθώς για όγκο συνίστανται οι 8 επαναλήψεις σε κάθε σετ, και η αύξηση των καθημερινών σου θερμίδων με επαρκή λήψη πρωτεΐνης φυσικά.

Ένα ενδεικτικό και πολύ αποτελεσματικό πρόγραμμα είναι το παρακάτω:

Bench Press 4x8
Deadlift 4x8
Military press 4x8
Squat 4x8
Pull ups 4 x MAX

με 1.5 - 2 λεπτά διάλειμμα ανάμεσα στα σετ και προπόνηση 3 φορές την εβδομάδα.
Τα κιλά θα πρέπει ναναι τέτοια ώστε να βγάζεις σε όλα τα σετ 8 επαναλήψεις με το τελευταίο σετ να βγαίνει οριακά.
Πάντα καλή προθέρμανση και σωστή εκτέλεση των ασκήσεων χωρίς να κλέβεις, καθώς ο τραυματισμός έρχεται πολύ εύκολα.
Η πρωτεΐνη που συνίσταται είναι γύρω στο 1.5-2 γραμμάρια ανά κιλό.
Αυτά σε συνδυασμό με καλό ύπνο και σύντομα θα αρχίσεις να μεγαλώνεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Θελω να ξεκινησω γυμναστηριο ειμαι ομως αδυνατος(1.75υψος και 65 κιλα) μπορω αμα κανω ενα χρονο γυμναστικη να βαλω ογκο? η θα πρεπει να βαλω κιλα?
Νους υγειής, εν σώματι υγειή.
Θέλω να πω, οτι οφείλεις να προσέχεις περισσότερο την ανεξέλεγκτη άυξηση του βάρους, γιατι με τα χρόνια αυτό συμβαίνει και χρειάζεται προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joanna Mi

Νεοφερμένος

Η Joanna Mi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας και από εμένα! Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που με απασχολει ιδιαιτερα τα τελευταία χρόνια. Από 3,5 ετών μέχρι και 16,5 αν δεν κανω λαθος, έκανα μπαλέτο εντατικά, σε σημείο που προετοιμαζομουν για τις εξετάσεις της λυρικής. Δυστυχώς μου προέκυψε κάτι άσχημο και όχι μόνο δεν εδωσα εξετάσεις, άλλα σταμάτησα οριστικά και το μπαλέτο.Ετσι εκεί που ήμουν παρα πολύ αδύνατη, ξεκίνησα να παίρνω βάρος, ωστόσο δεν εχανα τη μυϊκή δυναμη που ειχα αποκτήσει όλα αυτά τα χρόνια. Φετος όμως αποφάσισα να αρχισω pole dance. Είμαι ξετρελαμενη με αυτό το χορο, γιατί τονώνει πολύ την αυτοπεποίθησή μου και το ηθικό μου. Αν και έχω γυμναστει παρα πολύ στο επανω μέρος του σώματός μου ( μπράτσα, στήθος, κοιλιακοί ) δε βλέπω μεγάλες διάφορες στα πόδια μου ( που εκεί ειναι το πρόβλημα ). Ποιος ειναι ο καλύτερος τροπος για να γυμνασω τα πόδια μου αλλά παράλληλα να χάσω και πόντους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γεια σας και από εμένα! Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που με απασχολει ιδιαιτερα τα τελευταία χρόνια. Από 3,5 ετών μέχρι και 16,5 αν δεν κανω λαθος, έκανα μπαλέτο εντατικά, σε σημείο που προετοιμαζομουν για τις εξετάσεις της λυρικής. Δυστυχώς μου προέκυψε κάτι άσχημο και όχι μόνο δεν εδωσα εξετάσεις, άλλα σταμάτησα οριστικά και το μπαλέτο.Ετσι εκεί που ήμουν παρα πολύ αδύνατη, ξεκίνησα να παίρνω βάρος, ωστόσο δεν εχανα τη μυϊκή δυναμη που ειχα αποκτήσει όλα αυτά τα χρόνια. Φετος όμως αποφάσισα να αρχισω pole dance. Είμαι ξετρελαμενη με αυτό το χορο, γιατί τονώνει πολύ την αυτοπεποίθησή μου και το ηθικό μου. Αν και έχω γυμναστει παρα πολύ στο επανω μέρος του σώματός μου ( μπράτσα, στήθος, κοιλιακοί ) δε βλέπω μεγάλες διάφορες στα πόδια μου ( που εκεί ειναι το πρόβλημα ). Ποιος ειναι ο καλύτερος τροπος για να γυμνασω τα πόδια μου αλλά παράλληλα να χάσω και πόντους;
Πόδια εννοώντας; Γάμπα,μυροί,γλουτιαίοι;:confused:
Υπάρχουν διάφορες ασκήσεις για το καθένα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joanna Mi

Νεοφερμένος

Η Joanna Mi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Με τις γάμπες δεν έχω πρόβλημα, θέλω να χάσω από μηρούς και από γλουτούς. Δεν εχω σοβαρό πρόβλημα, απλά επειδή η μέση μου ειναι πολύ αδύνατη τονίζει πολύ το σημείο εκείνο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Με τις γάμπες δεν έχω πρόβλημα, θέλω να χάσω από μηρούς και από γλουτούς. Δεν εχω σοβαρό πρόβλημα, απλά επειδή η μέση μου ειναι πολύ αδύνατη τονίζει πολύ το σημείο εκείνο. ;)

λεπτη μεση, big booty..η beyonce μου ερχεται στο κεφαλι :P και πλακα στην πλακα αυτο το σωμα πολλες το θελουν και προσπαθουν να το αποκτησουν.

παρ΄ολα αυτα καταλαβαινω οτι αναζητεις κατι πιο ομοιομορφο και γι'αυτο θα σου ελεγα τρεξιμο και παλι τρεξιμο αμα θες να χασεις ογκο απ΄τα ποδια σου.
Αμα επιθυμεις να κανεις και βαρη κανε λιγων κιλων και χαλαρα πραγματα αλλιως θα γινουν τεραστια τα ποδια σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joanna Mi

Νεοφερμένος

Η Joanna Mi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Χαχα ωραίο αυτό με τη Beyonce :P Η αλήθεια βέβαια ειναι ότι έχω πολυ λιγότερη περιφέρεια. Δε φαίνεται ασχημο, αλλά για τα δικά μου γούστα, που πάντα ζήλευα και εξακολουθώ να ζηλεύω αυτά τα υπέροχα ψηλά , λεπτα πόδια ( τύπου Cameron Diaz) πιστεύω ότι πρέπει να κανω κάτι. Θα μου πεις Cameron Diaz δε πρόκειται να γίνω αλλά σιγουρα μπορώ να καλυτερευσω την κατασταση. Ευτυχώς τυχαίνει να έχω και διάδρομο στο σπίτι! Σε ευχαριστώ πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top