[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Γεια σας,

θα ήθελα να μου προτείνετε καλές και αποτελεσματικές κρέμες ή μάσκες για το πρόσωπο που να είναι κατά της ακμής, γενικά να αφαιρούν τα μαύρα στίγματα και τα εσωτερικά και εξωτερικά σπυράκια και να καθαρίζουν το πρόσωπο ώστε να φαίνεται πιο λαμπερό.
Εμένα ο δερματολόγος για ήπια ακμή μου σύστησε την avene cleanance comedomed σε συνδυασμό με ένα τζελ για το βράδυ. Για καθαριστικο αν έχεις ήπια ακμή πολύ απαλό είναι το Castalia dermopur gel nettoyant (το πράσινο). Καθαρίζει χωρίς να ξηραίνει υπερβολικά το δέρμα. Αν βέβαια έχεις πολύ λιπαρό δέρμα ίσως να μην σε καλυπτει
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γεια σας,

θα ήθελα να μου προτείνετε καλές και αποτελεσματικές κρέμες ή μάσκες για το πρόσωπο που να είναι κατά της ακμής, γενικά να αφαιρούν τα μαύρα στίγματα και τα εσωτερικά και εξωτερικά σπυράκια και να καθαρίζουν το πρόσωπο ώστε να φαίνεται πιο λαμπερό.

Για ακμή και ερυθρότητα
1. Ένα σαπούνι ήπιου καθαρισμού. Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει είναι ο αφρός καθαρισμού της Apivita με λεβάντα, το τζελ καθαρισμού της Apivita με λαιμ και πρόπολη και το cleanser της Aknicare. Της Avene το αντίστοιχο προσωπικά μου αφυδατωνε υπερβολικά το δέρμα.

2. Μια δραστική ουσία που να έχει αποτέλεσμα στην ακμή σου. Εκεί είναι που χρειάζεται ο δερματολόγος γιατί με βάση την εικόνα σου μπορεί να καταλάβει την αιτία και την ένταση της ακμής σου. Οι περισσότερες μορφές κοινής ακμής πάντως αντιμετωπίζονται με υπεροξείδιο του βενζολίου. Υπάρχει το Brevoxyl που έχει 4% της δραστικής ουσίας και το Epiduo (πιο αποτελεσματικό αλλά και πιο ερεθιστικό) που έχει 10%. Εγώ μόνο με Epiduo είδα αποτέλεσμα, αλλά θέλει πολλή προσοχή. Αν έχεις λίγα σπυράκια από δω κι από κει, βάλε σε μια μπατονετα ελάχιστη ποσότητα και εφάρμοσε τοπικά. Μόνο αν έχεις έντονο πρόβλημα βάλε σε όλο σου το δέρμα, το οποίο στην αρχή θα σε τρώει, θα κοκκινίζει και θα ξεφλουδίζει μέχρι να καθαρίσει. Το βάζουμε μόνο το βράδυ γιατί δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με την ηλιακή ακτινοβολία και γενικά να περιμένεις ότι θα σου κάνει το δέρμα πιο ευαίσθητο στον ήλιο. Ωστόσο αν δεν έχεις ξαναπάει σε δερματολόγο, εννοείται πρέπει να πας. Τα χάπια απ' όσο γνωρίζω είναι πιο αποτελεσματικά γιατί μετά δεν ξαναβγάζεις σπυράκια (σε αντίθεση με τα τζελ που απλώς καταπολεμούν τις εξάρσεις και όχι τη ρίζα του προβλήματος) αλλά είναι πολύ βαριά, θα πρέπει να κάνεις αυστηροτατη διατροφή και διακοπή καφέ/αλκοολ/καπνίσματος και νομίζω έχουν κινδύνους για σοβαρές παρενέργειες, οπότε τα αποφεύγουμε όσο μπορούμε. Εάν έχεις πιο ήπια ακμή (5-10 σπυράκια) μπορεί να σε βοηθήσει και μια πιο ελαφριά δραστική ουσία όπως το σαλικυλικό οξύ (έχει τέτοιο ορό η εταιρία Ordinary).

3. Μετά την εφαρμογή της δραστικής ουσίας πρέπει να περιμένεις να απορροφηθεί και να βάλεις μια καταπραϋντική/ενυδατική κρέμα. Έχει η Avene μια κρέμα για αυτήν ακριβώς τη δουλειά, αλλά και μια ενυδατική φυτικής προέλευσης όπως η Aqua Beelicious Light Texture μπορεί να κάνει δουλειά.

4. Απόφυγε τις πολλές μάσκες προσώπου με άργιλο και οπωσδήποτε τα face scrubs. Αν δοκιμάσεις άργιλο, πάρε μόνο ροζ, η πράσινη αφυδατώνει πάρα πολύ το δέρμα και μετά για να εξισορροπησει θα παράγει επιπλέον λιπαρότητα. Αν θες να δοκιμάσεις κάτι 100% φυσικό με αντισηπτική δράση, πάρε ένα παγακι το πρωί πριν βάλεις οτιδήποτε στο πρόσωπό σου και άπλωσέ το παντού μέχρι να λιώσει.

5. Για τα μαύρα στίγματα ΔΕΝ υπάρχει τρόπος να τα καταπολεμησεις εξωτερικά. Μόνο με καθαρισμό σε αισθητικό ή δερματολόγο.

6. Πολύ ωραία μάσκα για λάμψη και ενυδάτωση προσώπου είναι η prickly pear της Apivita. Επίσης εξαιρετικά προϊόντα για ήπιο καθαρισμό και ενυδάτωση σε ακνεικο δέρμα είναι της Lush τα εξής:
- Angels on Bare Skin (cleanser),
- Tea Tree Water (δροσιστικό με αντισηπτική δράση),
- Grease Lightning (τζελ που ανακουφίζει το δέρμα αλλά είναι για πολύ ήπιας μορφής ακμή)


Extra tips για καθαρό δέρμα:
- Εάν καταναλώνεις πολλά γαλακτοκομικά, προσπάθησε να αντικαταστήσεις κάποια με φυτικής προέλευσης (πχ αντί για αγελαδινό γάλα δοκίμασε γάλα αμυγδάλου, φουντουκιού, βρώμης κλπ). Πίνε πολύ νερό και τρώγε πολλά λαχανικά. Επίσης να αποφεύγεις το χοιρινό λίπος και την υπερκατανάλωση σοκολάτας.

- Άλλαζε πολύ τακτικά τη μαξιλαροθήκη σου. Αν το κανονικό είναι 1 φορά την εβδομάδα, εσύ άλλαζε κάθε 4-5 μέρες. Το ίδιο και τις πετσέτες και αν έχεις σπυράκια σε όλο σου το σώμα, τότε και τα σεντόνια.

- Αν βλέπεις σπυράκια και στην περιοχή των γλουτων και τα μπούτια, απόφυγε τα πολύ στενά παντελόνια. Ειδικά το να φοράς το ίδιο κολάν ή τζιν κάθε μέρα είναι ό,τι χειρότερο μπορείς να κάνεις. Αν βλέπεις σπυράκια στο στήθος, άλλαζε συνέχεια σουτιέν. Αν έχεις στην πλάτη, φόρα εξωπλατα μπλουζάκια και πιανε τα μαλλιά σου όσο είσαι στο σπίτι.

- Αν βλέπεις σπυράκια στα μάγουλα, στους ώμους και γενικά όπου ακουμπάς περισσότερο όταν κοιμάσαι, ενδέχεται να στα ερεθίζει το μαλακτικό που χρησιμοποιείς. Γι' αυτό δοκίμασε να πάρεις ένα πιο ήπιο όπως αυτά για τα μωρά.

- Μην κάνεις μπάνιο με πολύ καυτό νερό (ξέρω, είναι ανέφικτο, ούτε εγώ το τηρώ τον χειμώνα).

- Πρόσεχε πάρα πολύ τι καλλυντικά χρησιμοποιείς, παίζουν καταλυτικό ρόλο. Τώρα χωρίς να έχω την πρόθεση να κάνω δυσφήμιση ή διαφήμιση, αντίστοιχα, να σου πω απλώς ότι τα χειρότερα break outs τα είχα όταν έβαζα ένα μεικαπ - πούδρα της Clinique (παρόλο που όταν το φορούσα είχε το πιο τέλειο και πορσελανινο αποτέλεσμα εβερ) και το πιο ήρεμο πρόσωπο το είχα απ' όταν ξεκίνησα να βάζω το matte infallible 24h της L'Oréal. Το προτείνει και η Κλαιρη Δημοπουλου αυτό. Α, επίσης μη βάζεις κονσιλερ πάνω στα σπυράκια, είναι υπερβολικά βαρύ. Το μεικαπ που σου λέω είναι αρκετά καλυπτικο από μόνο του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η οριστική θεραπεία για την ακμή είναι μια :
Ισοτρετινοΐνη
όποιος εχει το συκώτι να το αντέξει,καλώς.Όλα τα άλλα είναι προσωρινές “λύσεις”.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Καλησπέρες 🥳

Μιας που ετοιμάζομαι για να βγω και χρησιμοποιώ για μια ακόμη φορά μια από τις αγαπημένες μου παλέτες ματιών, την παλέτα της Jaclyn hill σε συνεργασία με την morphe, βρήκα καλή ευκαιρία να σας την προτείνω.

Διαθέτει μεγάλη ποικιλία χρωμάτων καλύπτοντας ένα ευρύ φάσμα συνδυασμών ενώ οι σκιές τους έχουν πολύ καλή απόδοση χρώματος. Τώρα ως προς τη διάρκεια θα τις χαρακτήριζα καλές, βέβαια τις φοράω πάντα με primer (συγκεκριμένα της urban decay) ή με concealer - πάντως δεν πάνε πουθενά όλο το βράδυ.

Πολύ καλά θεωρώ και τα πινέλα τους, νομίζω έχουν βγάλει ένα 40% εκπτώσεων. Ωστόσο, δεν είμαι σίγουρη για το αν ισχύει για όλα τα προϊόντα τους.
Αν σας ενδιαφέρει, τσεκάρετε

 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Να σας πω, έχετε στο νου σας κανένα καλό μαύρο κραγιόν που να τό βρίσκεις εύκολα στην αγορά και να μην κοστίζει πολύ; Έχω να πάω σε κάτι Halloween parties και σκέφτηκα να ντυθώ μαύρη γάτα και δεν είμαι σίγουρη πόσο θα το χρησιμοποιήσω στην καθημερινή ζωή μου το μαύρο κραγιόν παρόλο που μου αρέσει άπειρα. Επίσης βασική προϋπόθεση είναι να είναι cruelty free
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σας πω, έχετε στο νου σας κανένα καλό μαύρο κραγιόν που να τό βρίσκεις εύκολα στην αγορά και να μην κοστίζει πολύ; Έχω να πάω σε κάτι Halloween parties και σκέφτηκα να ντυθώ μαύρη γάτα και δεν είμαι σίγουρη πόσο θα το χρησιμοποιήσω στην καθημερινή ζωή μου το μαύρο κραγιόν παρόλο που μου αρέσει άπειρα. Επίσης βασική προϋπόθεση είναι να είναι cruelty free
Γρηγορη λυση αν το θες μονο για μια περίσταση ,μαυρο μολυβι σαν περίγραμμα και αρκετο λιπ γκλος ;)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Η οριστική θεραπεία για την ακμή είναι μια :
Ισοτρετινοΐνη
όποιος εχει το συκώτι να το αντέξει,καλώς.Όλα τα άλλα είναι προσωρινές “λύσεις”.
Παιδιά δερματολόγοι είστε κ έχετε κάνει διάγνωση από το ίντερνετ? Αν ο άνθρωπος έχει θέμα με την ακμή ας πάει σε ειδικό . Εγώ αυτό που θα πω είναι να ελέγξεις κ άλλα πράγματα γιατί μπορεί αυτά να ευθύνονται για την ακμή σου. Πχ εγώ είχα γυναικολογικό θέμα κ ότι κρέμα όσο κ αν προσεχα την διατροφή Μ δεν έκανε τίποτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γρηγορη λυση αν το θες μονο για μια περίσταση ,μαυρο μολυβι σαν περίγραμμα και αρκετο λιπ γκλος ;)
Ακριβώς . Θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Update: είπα νά μήν αντισταθώ και τελικά αγόρασα μαύρο κραγιόν από kiko και πέρα από τό Halloween θέλω να το φοράω στη λαϊκή, στη βιβλιοθήκη, το βράδυ, στη δουλειά ( που οκ εκεί που δουλεύω ταιριάζει), στο σπίτι, πριν κοιμηθώ. Το λάτρεψα!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Update: είπα νά μήν αντισταθώ και τελικά αγόρασα μαύρο κραγιόν από kiko και πέρα από τό Halloween θέλω να το φοράω στη λαϊκή, στη βιβλιοθήκη, το βράδυ, στη δουλειά ( που οκ εκεί που δουλεύω ταιριάζει), στο σπίτι, πριν κοιμηθώ. Το λάτρεψα!
Αγαπημένη εταιρεία η κικο😍
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Update: είπα νά μήν αντισταθώ και τελικά αγόρασα μαύρο κραγιόν από kiko και πέρα από τό Halloween θέλω να το φοράω στη λαϊκή, στη βιβλιοθήκη, το βράδυ, στη δουλειά ( που οκ εκεί που δουλεύω ταιριάζει), στο σπίτι, πριν κοιμηθώ. Το λάτρεψα!
Ποτέ με βαμμένα χειλάκια για ύπνο :bleh:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
IMG_20211118_154413.jpg
Πως έχετε τα νύχια σας;😄
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ξέρετε κάποιο προϊόν/τιπ για τους μαύρους κύκλους;
 

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Ξέρετε κάποιο προϊόν/τιπ για τους μαύρους κύκλους;
Δεν ξέρω να σου συστήσω φάρμακο, θεραπεία κλπ.
Αν πάρω παράδειγμα από τον εαυτό μου που ενώ δεν έχω αποκτώ ορισμένες φορές.
Φρόντισε πρώτα να κοιμάσαι κ να τρεφεσαι σωστά!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν ξέρω να σου συστήσω φάρμακο, θεραπεία κλπ.
Αν πάρω παράδειγμα από τον εαυτό μου που ενώ δεν έχω αποκτώ ορισμένες φορές.
Φρόντισε πρώτα να κοιμάσαι κ να τρεφεσαι σωστά!
Ναι το κάνω αλλά είναι μάλλον κληρονομικό
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,975 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top