Γυναίκες και θετικές επιστήμες

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ορμώμενη (και τσατισμένη θα έλεγα) απο μια συζήτηση σε άλλο φόρουμ όπου οι μεν άνδρες υποστήριζαν οτι οι γυναίκες δεν μπορούν να διαπρέψουν στις θετικές επιστήμες, κι ότι όσες το καταφέρουν είναι μπάζα εμφανισιακά και κοινωνικά-πολιτιστικά αμόρφωτες.
Θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη σας για το θέμα μιας και προσωπικά θεωρώ άκρως ρατσιστική και λανθασμένη την παραπάνω άποψη. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
οτι οι γυναίκες δεν μπορούν να διαπρέψουν στις θετικές επιστήμες, κι ότι όσες το καταφέρουν είναι μπάζα εμφανισιακά και κοινωνικά-πολιτιστικά αμόρφωτες.
Η συγκεκριμένη άποψη μπορεί να χαρακτηριστεί μόνο ως αστειότητα!!!! δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν άτομα που πραγματικά πιστεύουν κάτι τέτοιο είναι τουλάχιστον απαράδεκτο....:mad:. Μπορεί στατιστικά τα ποσοστά των αγορίων που καταπιάνονται με αυτές τις επιστήμες να είναι πολύ υψηλότερα (Ίσως να υπάρχει κάποια επιστημονική εξήγηση που αν κάποιος γνωρίζει θα με ενδιέφερε να την ακούσω) αλλά αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν ακυρώνει την ικανότητα των γυναικών να διαπρέψουν στις θετικές επιστήμες. Η αντιληπτική ικάνοτητα και η ευστροφία δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με το φύλο. Αυτό που ίσως διαφέρει είναι η επιλογές που κάνουν οι άντρες και οι γύναικες στο να διοχετεύσουν αυτές τις ικανότητες:hmm::hmm::hmm:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πρώτον να μάθεις να μη συμμετάσχεις σε άλλα φόρουμ:P
Δεύτερον χωρίς να προλάβω να το διαβάσω έγραψα σε άλλο ποστ ότι έχεις έφεση στις θετικές επιστήμες:)
Τρίτον προφανώς αυτοί οι άντρες είχαν κόμπλεξ κατωτερότητας αφού εισήχθησαν σε κάποια πολυτεχνική σχολή μετά απο γυναίκα (που στατιστικά κρατούν και τις πρωτιές στην εισαγωγή στην τριτοβάθμια).

Η αλήθεια είναι (ή μάλλον η γνώμη μου είναι) πως αν κάνουμε μια ιστορική αναδρομή θα δούμε πως οι άντρες ασχολήθηκαν με την ανάπτυξη των θετικών επιστημών.Αυτό όμως δεν οφείλεται σε ανικανότητα των γυναικών να ανταπεξέλθουν αλλά στο ότι μέχρι και τις αρχές του περασμένου αιώνα η θέση των γυναικών ήταν υποβαθμισμένη και δεν τους άφηνε περιθώρια να μορφωθούν και να ασχοληθούν με οποιαδήποτε επιστήμη.Απο τη στιγμή που απέκτησαν ίσα δικαιώματα στην μόρφωση υπάρχει πλήθος γυναικών φυσικών,μαθηματικών,γιατρών κτλ.Βέβαια 19,5 αιώνες ανδρικής κυριαρχίας δεν μπορούν να ισοσταθμιστούν με 80 περίπου χρόνια γυναικείας παρουσίας είμαι όμως σίγουρη πως στο μέλλον θα υπάρξουν σημαντικά επιτεύγματα απο γυναίκες.
Επίσης παραδοσιακά οι γυναίκες έχουν περισσότερο ανεπτυγμένο το συναίσθημα ενώ οι άντρες λειτουργούν πιο πρακτικά και με τη λογική για αυτό μεγαλύτερος αριθμός γυναικών στρέφεται σε φιλολογικές κατευθύνσεις κι όχι τόσο σε θετικές.Αυτό δεν σημαίνει ότι υστερούν.
Φυσικά με όλα τα παραπάνω δεν θεωρώ ότι οι άντρες υστερούν σε αυτό τον τομέα.Υπάρχουν εξίσου δυνατά ανδρικά και γυναικεία μυαλά.
Την επόμενη φορά που θα ισχυριστούν κάτι παρόμοιο μπορείς να αντιτάξεις πως κι εκείνοι υστερούν στα φιλολογικά,πράγμα ανακριβές αλλά τους πολεμάς με τα ίδια όπλα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
To μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το ποσοστό των αντρών στις θετικές επιστήμες είναι αρκετά μεγαλύτερο από των γυναίκών καθώς οι άντρες λειτουργούν κυριώς με βάση τη λογική ενώ οι γυναίκες με βάση το συναίσθημα... (μην το πάρετε στραβά, δεν είναι κακό...)
Ακόμη οι άντρες είναι καλύτεροι στις χειρονακτικές δουλείες (αυτό που λέμε πιάνουν τα χέρια τους) σε αντίθεση με τις γυναίκες που είναι σαφώς καλύτερες στο μπλα-μπλα...(δεν εννοώ κουτσομπολιό, αλλά πιο θεωριτικές καταστάσεις... ψυχολογίες, φιλολογίες, τέχνη...)
Παλιότερα που το σύστημα των εισαγωγικών εξετάσεων ήταν διαφορετικό φαινόταν αυτό...
Τα πολυτεχνεία ήταν γεμάτα άντρες (με εξαίρεση την αρχιτεκτονική, που έχει να κάνει πολύ με τέχνη) ενώ οι φιλοσοφικές/νομικές ήταν τίγκα στις γυναίκες...
Δεν νομίζω ότι αυτό ήταν τυχαίο... είναι απλά θέμα της φύσης και της εξέλιξης του ανθρώπινου είδους..

Φυσικά πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...




ΥΓ> το μπάζα/κοινονικά αμόρφωτες το αφήνω ασχολίαστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
To μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το ποσοστό των αντρών στις θετικές επιστήμες είναι αρκετά μεγαλύτερο από των γυναίκών καθώς οι άντρες λειτουργούν κυριώς με βάση τη λογική ενώ οι γυναίκες με βάση το συναίσθημα... (μην το πάρετε στραβά, δεν είναι κακό...)
Ακόμη οι άντρες είναι καλύτεροι στις χειρονακτικές δουλείες (αυτό που λέμε πιάνουν τα χέρια τους) σε αντίθεση με τις γυναίκες που είναι σαφώς καλύτερες στο μπλα-μπλα...(δεν εννοώ κουτσομπολιό, αλλά πιο θεωριτικές καταστάσεις... ψυχολογίες, φιλολογίες, τέχνη...)
Παλιότερα που το σύστημα των εισαγωγικών εξετάσεων ήταν διαφορετικό φαινόταν αυτό...
Τα πολυτεχνεία ήταν γεμάτα άντρες (με εξαίρεση την αρχιτεκτονική, που έχει να κάνει πολύ με τέχνη) ενώ οι φιλοσοφικές/νομικές ήταν τίγκα στις γυναίκες...
Δεν νομίζω ότι αυτό ήταν τυχαίο... είναι απλά θέμα της φύσης και της εξέλιξης του ανθρώπινου είδους..

Φυσικά πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...




ΥΓ> το μπάζα/κοινονικά αμόρφωτες το αφήνω ασχολίαστο...

Τι σύμπνοια απόψεων είναι αυτή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Πρώτον να μάθεις να μη συμμετάσχεις σε άλλα φόρουμ:P
Δεύτερον χωρίς να προλάβω να το διαβάσω έγραψα σε άλλο ποστ ότι έχεις έφεση στις θετικές επιστήμες:)

Που καλέ και δεν το είδα? :P:redface::redface:

giostau τότε πως εξηγείς οτι και στη σχολή μας (αν και δεν θα είναι και για πολύ ακόμα και ΜΟΥ :P) το ποσοστό ανδρών γυναικών είναι ίσο? Πως εξηγείς αυτό που είπε η κλέφτρα και έχω παρατηρήσει κι εγώ, οτι στις θετικές σχολές τις πρωτιές κατέχουν οι γυναίκες? Ακόμα και στο έτος μου η πρώτη είναι γυναίκα.
Και όχι, ΑΡΝΟΥΜΑΙ να δεχτώ οτι οι γυναίκες είναι καλες σε θεωρητικές επιστήμες και οι άνδρες σε θετικές. Απλά έτσι έχουν μάθει κατα τη διάρκεια των ετών. Ας μην ξεχνάμε τι έπαθε η Υπατία στην αρχαιότητα, πόσες δυσκολίες αντιμετώπισε η Σοφί Ζερμέν κλπ.
Οι άνδρες ποτέ δεν είδαν με καλό μάτι τις γυναίκες που ασχολούνταν με θετικές επιστήμες.
Χαρ/κό παράδειγμα, στο θέμα που αναφέρω στο άλλο φόρουμ, μια κοπέλα προγραμματίστρια απαντούσε οτι όταν πέρασε στη σχολή της επι εποχής δεσμών ήταν απο τις ελάχιστες κοπέλες εκεί. Στην αρχή βαφόταν και πρόσεχε τον εαυτό της και άρχισαν οι άνδρες να λένε οτι έφτασε εκεί επειδή καθόταν στους καθηγητές. Στο τέλος αναγκάστηκε για να τους κάνει να το βουλώσουν να πηγαίνει άβαφτη και με φόρμες, και το ίδιο έκαναν και οι υπόλοιπες κοπέλες εκει. Ισότητα σου λέει μετά :mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Για να μην θίξουμε το θέμα της εργάσιας.....Γύναικες με ίδια ή και περισσότερα προσόντα απο τους άντρες μένουν απ'έξω από πόστα που παραδοσιακά θεωρούνται "αντρικά".... Και αν προσληφθούν, τότε αρχίζει νέος αγώνας, της αποδοχής και της αναγνώρισης:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ρε οι γυναικες χαζες ειστε ρε, τρωτε παπα ειτε πυρηνικοι φυσικοι ειτε κομωτριες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
? τι εννοεί ο ποιητής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Που καλέ και δεν το είδα? :P:redface::redface:

giostau τότε πως εξηγείς οτι και στη σχολή μας (αν και δεν θα είναι και για πολύ ακόμα και ΜΟΥ :P) το ποσοστό ανδρών γυναικών είναι ίσο? Πως εξηγείς αυτό που είπε η κλέφτρα και έχω παρατηρήσει κι εγώ, οτι στις θετικές σχολές τις πρωτιές κατέχουν οι γυναίκες? Ακόμα και στο έτος μου η πρώτη είναι γυναίκα.
Και όχι, ΑΡΝΟΥΜΑΙ να δεχτώ οτι οι γυναίκες είναι καλες σε θεωρητικές επιστήμες και οι άνδρες σε θετικές. Απλά έτσι έχουν μάθει κατα τη διάρκεια των ετών. Ας μην ξεχνάμε τι έπαθε η Υπατία στην αρχαιότητα, πόσες δυσκολίες αντιμετώπισε η Σοφί Ζερμέν κλπ.
Οι άνδρες ποτέ δεν είδαν με καλό μάτι τις γυναίκες που ασχολούνταν με θετικές επιστήμες.
Χαρ/κό παράδειγμα, στο θέμα που αναφέρω στο άλλο φόρουμ, μια κοπέλα προγραμματίστρια απαντούσε οτι όταν πέρασε στη σχολή της επι εποχής δεσμών ήταν απο τις ελάχιστες κοπέλες εκεί. Στην αρχή βαφόταν και πρόσεχε τον εαυτό της και άρχισαν οι άνδρες να λένε οτι έφτασε εκεί επειδή καθόταν στους καθηγητές. Στο τέλος αναγκάστηκε για να τους κάνει να το βουλώσουν να πηγαίνει άβαφτη και με φόρμες, και το ίδιο έκαναν και οι υπόλοιπες κοπέλες εκει. Ισότητα σου λέει μετά :mad::mad::mad:
1. Το έγραψα ακριβώς 5 λεπτά πριν δω αυτό το θέμα.Να κάνεις αναζήτηση:P (άντε για να σε βοηθήσω αρχικά ήταν άλλο θέμα,μετά έγινε σπλιτ κι αναφέρεται ο Σεφερλής και ο Ψάλτης,το βρήκες;:D )
2.Με τίποτα δεν υπονοώ ούτε εγώ και πιστεύω ούτε ο giostau (μιας κι έχουμε γράψει το ίδιο σχόλιο) ότι οι γυναίκες δεν είναι εξίσου καλές στις θετικές επιστήμες.Απλά οι περισσότερες γυναίκες(οι περισσότερες κι όχι όλες) έχουν κλίση στα φιλολογικά ακριβώς γιατί είναι διαφορετικοί οι μηχανισμοί της σκέψης τους όπως επεξηγώ αρχικά οι μεν γυναίκες λειτουργούν περισσότερο με το συναίσθημα οι δε άντρες περισσότερο με την λογική.Αυτό με τίποτα δεν συναπέγεται ότι οι γυναίκες δεν είναι καλές όταν χρησιμοποιούν την λογική ή οι άντρες όταν χρησιμοποιουν το συναίσθημα.Το ξανάγραψα υπάρχει πλέον πλήθος γυναικών θετικών επιστημόνων απλά η πλειοψηφία των γυναικών στρέφεται στις φιλολογικές επιστήμες.
Οι ανασφαλείς μεταφράζουν την κλίση σε αυτές ως αδυναμία στις θετικές επιστήμες γιατί έτσι τους συμφέρει.
Όσον αφορά την αντιμετώπιση προς την κοπέλα να ξέρεις πως σε ανδροκρατούμενους τομείς πάντα το ίδιο θα συμβαίνει και δυστυχώς κι απο ανθρωπους που έχουν (υποτίθεται) καλλιέργεια και παιδεία.
Η ξαδέρφη μου εργάζεται 14 χρόνια ως πολιτικός μηχανικός,πέρασε 10η στη σχολή της και αποφοίτησε αριστούχος.Βρήκε δουλειά αμέσως σε μια τεχνική εταιρεία,λόγω των ικανοτήτων της (και μόνο) είχε γρήγορη άνοδο.Φυσικά κάποιοι συνάδελφοι της και άντρες και γυναίκες (ναι και γυναίκες) που ήταν παλιότεροι στην εταιρεία και στάσιμοι άρχισαν να τις προσάπτουν σχέσεις πότε με τον έναν και πότε με τον άλλον.Όταν αντιλήφθηκε τι λεγόταν πίσω απο την πλάτη της δήλωσε παραίτηση (αφού πρώτα ερχόταν για κάνα δίμηνο στο σπίτι και έκλαιγε για τα όσα λέγονταν για εκείνη).Το αφεντικό της δεν την έκανε δεχτή αλλά αντίθετα εξήγησε μπροστά σε όλους τους λόγους που διαλεξε εκείνη να ηγηθεί στο έργο συγκρίνοντας την δική της μελέτη με των υπολοίπων.Είναι ακόμη και σήμερα στην ίδια εταιρεία,είναι μέλος στο Δ.Συμβούλιο πλέον κι ακόμη και τώρα που είναι παντρεμένη με παιδί εξακολουθούν να θεωρούν ότι κοιμάται με τον έναν και με τον άλλο και δεν ξεστραβώνονται να δούνε τη δουλειά της.
Τέτοιου είδους ζήλειες και διακρίσεις να τα αναμένεις απο "μικρούς"ανθρώπους κι απλά να γνωρίζεις πως "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από modelos:
ρε οι γυναικες χαζες ειστε ρε, τρωτε παπα ειτε πυρηνικοι φυσικοι ειτε κομωτριες :D
Εχμμμ δεν θα το σχολιάσω γιατί θα παραβώ τους κανόνες μας μιας και σηκώνει πολληηη ειρωνεία αυτό... :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
τσκ τσκ, κοινωνικά ταμπού ουάνς εγκέν :D. με την πάροδο των ετών πάντως αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρθηκαν πιο πάνω μάλλον θα εκλείψουν και τα δυο φύλα θα εξισωθούν ουσιαστικά σε αυτόν τον τομέα :).

ψ. άβαφτη και με φόρμα; ουάου, σόου σέξυ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Που καλέ και δεν το είδα? :P:redface::redface:

giostau τότε πως εξηγείς οτι και στη σχολή μας (αν και δεν θα είναι και για πολύ ακόμα και ΜΟΥ :P) το ποσοστό ανδρών γυναικών είναι ίσο? Πως εξηγείς αυτό που είπε η κλέφτρα και έχω παρατηρήσει κι εγώ, οτι στις θετικές σχολές τις πρωτιές κατέχουν οι γυναίκες? Ακόμα και στο έτος μου η πρώτη είναι γυναίκα.
Και όχι, ΑΡΝΟΥΜΑΙ να δεχτώ οτι οι γυναίκες είναι καλες σε θεωρητικές επιστήμες και οι άνδρες σε θετικές. Απλά έτσι έχουν μάθει κατα τη διάρκεια των ετών. Ας μην ξεχνάμε τι έπαθε η Υπατία στην αρχαιότητα, πόσες δυσκολίες αντιμετώπισε η Σοφί Ζερμέν κλπ.
Οι άνδρες ποτέ δεν είδαν με καλό μάτι τις γυναίκες που ασχολούνταν με θετικές επιστήμες.
Χαρ/κό παράδειγμα, στο θέμα που αναφέρω στο άλλο φόρουμ, μια κοπέλα προγραμματίστρια απαντούσε οτι όταν πέρασε στη σχολή της επι εποχής δεσμών ήταν απο τις ελάχιστες κοπέλες εκεί. Στην αρχή βαφόταν και πρόσεχε τον εαυτό της και άρχισαν οι άνδρες να λένε οτι έφτασε εκεί επειδή καθόταν στους καθηγητές. Στο τέλος αναγκάστηκε για να τους κάνει να το βουλώσουν να πηγαίνει άβαφτη και με φόρμες, και το ίδιο έκαναν και οι υπόλοιπες κοπέλες εκει. Ισότητα σου λέει μετά :mad::mad::mad:


Αρνείσαι δεν αρνείσαι έτσι είναι τα πράγματα...
καθένας έχει κάποια κλίση κάπου...
όπως εγώ δεν θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να είμαι φιλόλογος, έτσι και η πλειοψηφία των γυναικών είναι καλύτερες σε θεωριτηκά αντικείμενα...
Είναι θέμα περιβάλοντος και της εξέλιξης του ανθρώπου...έτσι έγινε με το πέρασμα του χρόνου...
Το ότι είναι πρώτες γυναίκες στις πανελλήνιες, έχει να κάνει με το σύστημα... το σύστημα των ειδαγωγικών ευνοεί την αποστίθηση κάτι στο οποίο είναι καλύτερες οι γυναίκες... στις δέσμες αυτό ήταν πιο σπάνιο...
Το έτος το δικό μου είχε 30 γυναίκες και 200 άντρες...
Ξαφνικά με την αλλαγή του συστήματος άρχισαν να συρρέουν γυναίκες στα πολυτεχνεία... δεν είναι τυχαίο!
Όσο για το αν είδαν οι άντρες με καλό μάτι τις γυναίκες που ασχολούνται με θετικές επιστήμες, εντάξει υπάρχουν και φαλοκράτες...
αλλά μπορώ άνετα να σου φέρω αντιπαράδειγμα... οι νοσοκόμες... πως αντιμετωπίζεται ένας άντρας νοσοκόμος;;; (όχι γιατρός...)
Και μη μου πεις ότι χαίρει εκτίμησης...
Είναι απλά θέμα του πως έχει εξελιχθεί η κοινωνία... (καλό ή κακό δεν ξέρω... μόνο το μέλλον μπορεί να μας πει...)
Το ότι είναι καλύτερες οι γυναίκες κάπου ένω οι άντρες κάπου αλλού, δεν σημαίνει ότι το ένα φύλλο είναι ανώτερο... είναι απλά διαφορετικό, και πρέπει να είναι!



Τώρα η κοπέλα που λες προφανώς έπεσε σε κάφρους...
Εμείς λέγαμε στα κορίτσια να έρχονται περιποιημένες για να καταλαβαίνουμε ότι υπάρχουν και γυναίκες στο τμήμα και δεν είμαστε μόνοι μας...(όπως και να το κάνουμε άλλο είναι να έρχεται η συμφοιτήτρια περιποιημένη, όχι κάτι τραγικό, και άλλο με τη φόρμα, αχτένιστη και με την τσίμπλα στο μάτι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
giostau τουλάχιστον εγώ σιχαίνομαι κάθε είδους φιλολογικό μάθημα, δεν μπορώ με τίποτα να παπαγαλίσω και αντιθέτως αγαπημένο μου μάθημα στο σχολείο ήταν πάντα τα μαθηματικά. Επίσης λατρεύω τον προγραμματισμό.
Μήπως δεν είμαι γυναίκα? Να αρχίσω να ψάχνομαι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
giostau τουλάχιστον εγώ σιχαίνομαι κάθε είδους φιλολογικό μάθημα, δεν μπορώ με τίποτα να παπαγαλίσω και αντιθέτως αγαπημένο μου μάθημα στο σχολείο ήταν πάντα τα μαθηματικά. Επίσης λατρεύω τον προγραμματισμό.
Μήπως δεν είμαι γυναίκα? Να αρχίσω να ψάχνομαι? :P


Προφανώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...(ναι είσαι εξαίρεση, εφόσον δεν ανήκεις στην πλειοψηφία...μην τα πάρεις...έτσι είναι:P)
Υπάρχουν κι άλλες, όπως υπάρχουν και άντρες που δεν τα πάνε καλά ούτε με τα μαθηματικά ούτε με τους υπολογιστές...
αλλά η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των γυναικών έχει κλίση προς τις θεωριτικές επιστήμες ενώ η πλειοψηφία των αντρών σε πιο πρακτικά πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
...μην τα πάρεις...

Αμαν πια, ο ένας μην δαγκώνεις, ο άλλος μην τα πάρεις, καλα για τόσο στρίγγλα με έχετε? :(:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αμαν πια, ο ένας μην δαγκώνεις, ο άλλος μην τα πάρεις, καλα για τόσο στρίγγλα με έχετε? :(:P


ναιιιιιιιιιιιι!!!:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Επειδη ειδα οτι ανοιξε ενα τετοιο θεμα και συνηθως ξεκιναει μια τετοια μεγαλη αντιπαραθεση,ιδιως οταν υπαρχει συγκριση των 2 φυλων σε πνευματικη δυναμη.

Δυστυχως για τις γυναικες ομως,τα αποτελεσματα τοσων χιλιετιων και τα η αφανεια των γυναικων στις θετικες επιστημες (πλην καποιον λαμπρων εξαιρεσεων παντα) δεν ειναι τυχαια καθως αποδειχτηκε οτι οι γυναικες υστερουν πνευματικα με τον αντρα σε συγκριση.

Κατι τετοιο ισχυει σε ολες τις βαθμιδες IQ.Δηλαδη οταν ενας αντρας εχει 120 IQ (που θεωρειται πολυ καλο) τοτε η αντιστοιχιση της γυναικας στον ιδιο μεσο ορο ειναι γυρω στο 80-90.Aυτο ισχυει για ολες τις βαθμιδες,απο τους εξυπνοτερους στους λιγοτερο.

Το συγκεκριμενο αρθρο ηταν πολυ προσφατη ερευνα βρετανων επιστημονων,που κρατησε τα τελευταια 10 χρονια (αν θυμαμαι καλα) και την ειχα διαβασει σε ολοσελιδο αρθρο σε ενα τευχος απο την Ελευθεροτυπια,που ηταν αναδημοσιευση του αρθρου απο καποιο ξενο ειδησιογραφικο πρακτορειο.
Πρεπει να ηταν τευχος τελος Αυγουστου με μεσα Σεπτεμβρη,δεν θυμαμαι ποτε ακριβως.

Δεν θα καθησω να πεισω κανεναν οτι διαβασα αυτο το αρθρο,για μενα μιλησαν οι επιστημονες και ετσι δεν προκειται να ερθω σε αντιπαραθεση για την αληθεια της ερευνας ή οχι.Οποιος/α ενδιαφερεται να το βρει ας το ψαξει ;)
Aπο οσο ξερω η Ε εχει αρχειο των αρθρων της.


Με βαση τις υπαρχουσες γνωσεις μου που εχω αποκομησει εδω και χρονια και σε συνδιασμο με πολλες αλλες γνωσεις,καταληγω στο συμπερασα οτι ισχυει κατι αναλογο,οπως ισχυει στην κατασκευη σωματος και τις ολες διαφοροποιησεις.

Η γυναικα προοριζεται να τεκνοποιησει το ανθρωπινο ειδος,αλλα καποιος πρεπει να σκεφτει για να εξελιξει το ειδος.Αυτος ειναι ο αντρας καθως εχει και μεγαλυτερο εγκεφαλο συγκριτικα με την γυναικα (περισσοτερα εκατομυρια κυτταρα=περισσοτερες επαφες νευρωνων=μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυς).
Επισης οι μυες ειναι το εργαλειο για να υλοποιησει αυτες τις σκεψεις με αποτελεσμα οι αντρες ανεκαθεν να ηταν πρωτοποροι στην εξελιξη του ειδους.

Τωρα θα με πειτε ρατσιστη και τα συναφη,το θεμα ειναι οτι εγω το βλεπω τελειως λογικα και επιστημονικα,καθως για μενα ΟΛΑ εξηγουνται με τον εναν ή αλλον τροπο και ΔΕΝ βλεπω καθόλου παραλογο που η φυση μας επλασε ετσι.
Για ΟΛΑ υπαρχει καποιος λογος,τιποτα δεν ειναι τυχαιο.
Κανεις δεν παραπονεθηκε γιατι οι γυναικες τεκνοποιουν ΜΟΝΟ αυτες ή κανεις δεν παραπονεθηκε ότι οι γυναικες μας ριχνουν καμια 8-10 χρονια στον ταφο νωριτερα απο οτι πανε αυτες...

Ειναι καθαρα επεξηγηση το πως λειτουργουμε και ΓΙΑΤΙ φτιαχτηκαμε ετσι.
Ελπιζω οι στενομυαλες αποψεις που θα ακουσω πανω στο συγκεκριμενο μου ποστ,να ειναι σε λογικα πλαισια,καθως δεν εχω καμια ορεξη για αντιπαραθεσεις και να πεισω καποιους ή καποιες.
Το κανω με ολη την καλη διαθεση που εχω για να ενημερωσω καποιους και καποιες που το ζητησαν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ στρίγγλα?? Άντε μην αρχίσω και ρίχνώ ban-ια με το τσουβάλι!!!
:P:P:P:P:P:P:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:
Aκους εκεί... εγώ στρίγγλα! Μα πως τους ήρθε? :tongue::P:angelnot::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αμαν πια, ο ένας μην δαγκώνεις, ο άλλος μην τα πάρεις, καλα για τόσο στρίγγλα με έχετε? :(:P

Εμ, βρε Michelle μου έβαλες και εσύ αυτό το "προσοχή γρατζουνάω" και νάτα τώρα.....:P:D:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top