Γυναικοκτονίες, δολοφονίες ή ανθρωποκτονίες;

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; (Γυναικοκτονίες)
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 80)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Γιατί οι Γυναικοκτονοι όπως και οι παιδεραστές έχουν αρρωστημένη ψυχή και αρρωστημένη σκέψη.. όπως κόβεις τα σάπια κλαδιά ενός δέντρου για να να ευδοκιμήσει, έτσι πρέπει να κοβεις και τα αρρωστα "κλαδιά" της κοινωνίας για να προόδευσει. Μπορεί να είναι σκληρό, αλλα μόνο ο φόβος του θανάτου μπορεί να σταματήσει το φαινόμενο της Γυναικοκτονιας . Ο δολοφόνος είναι μια άλλη κατηγορία και θέλει αρκετή συζήτηση το θέμα. Αν ένας δολοφόνος π.χ σκοτωσε αυτόν που βίασε και σκότωσε το παιδί του η τη γυναίκα του, δεν έχει και τόσο αδικο.. αφού δεν βρέθηκε κανείς να πετάξει τον άρρωστο στον Καιάδα... Προσωπική μου άποψη όλα τα πάραπανω που αν ήμουν όμως πρωθυπουργος της χώρας θα τα είχα εφαρμόσει...

Δεν ξέρω κατά πόσο ένας γυναικοκτόνος είναι πιο άρρωστος από έναν δολοφόνο (με εξ αίρεση τις κατηγορίες Τιμής που ανέφερες). Δεν θα έλεγα πως με αρέσει προσωπικά μια τέτοια διαπίστωση. Το φύλο του θύματος να κρίνει εάν ο θύτης είναι λίγο ή πολύ άρρωστος. Να αντιστρέψω και την ερώτηση. Αν γυναικοκτόνος σκοτώσει τη γυναίκα που σκότωσε το παιδί του, εκεί δεν θεωρείται και αυτό έγκλημα Τιμής όμοιο με του δολοφόνου που σκότωσε τον βιαστή ή τον φονιά της κόρης του;

Η θανατική ποινή επίσης δεν ξέρω αν λειτουργεί προληπτικά όπως συχνά παρουσιάζεται. Αν συνέβαινε αυτό τότε στις ΗΠΑ θα ήταν όλοι αρνιά. Για να μη μιλήσω για κάτι ισλαμικές χωρες που εφαρμόζουν νόμους Σαρία όπου του κλέφτη του κόβεται το χέρι, του βιαστή του κουβεται το μόριο και κρεμιέται ανάποδα και τέτοια. Το έγκλημα μαστίζει σε όλες αυτές τις χώρες. Η λογική της θανατικής ποινής και το όλο αφήγημα της ισχυροποίησης των ποινών για εμένα είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια αντιμετώπισης των συμπτωμάτων του προβλήματος και όχι του προβλήματος του ίδιου. Το έγκλημα έχει κυρίως κοινωνικές προεκτάσεις.

Κατά τα άλλα μπερδεύεις κάπου το θέλω με το πρέπει. Και εγώ δεν λέω, στις κλασσικές στιγμές overthinking μου έχω σκεφτεί πως εάν πάθαινε κάτι ο αδερφός μου ή τα ξαδέρφια μου θα έφτανα μέχρι και σε βεντέτα. Αυτό για εμένα είναι λογικό, οι άνθρωποι είναι όντα που δρουν με το συναίσθημα πολλές φορές. Αυτό όμως είναι το θέλω, όχι το πρέπει. Μια ευνομούμενη πολιτεία δεν μπορεί να επιτρέπει την αυτοδικία. Αν πάρει ο καθένας τον νόμο στα χέρια του οπότε του καπνίσει θα γίνουμε far west. Όπως και το ότι δεν λυπόμαστε όταν μαθαίνουμε πως βίασαν και σκότωσαν στις φυλακές έναν παιδοβιαστή δεν σημαίνει πως κανονικά θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο....
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Γενικά ένας άνθρωπος που δεν μπορεί να ξεπεράσει έναν χωρισμό και βιώνει τέτοια αισθήματα σκοτεινά είναι άρρωστος και έχει προβλημα. Σας τα έλεγα και τις προαλλες και μου λέγατε " Εεε ντεβιλ να πως μπορείς να κάνεις on off συναισθήματα ; "

Η άλλη πλευρά πως μπορεί ; αν το παρουμε έτσι ; δεν κάνεις on off απλά είναι και θέμα αξιοπρέπειας.

Όπως έλεγε και ο Χρήστος από το MOS σε πιο λαιτ περιστατικα ποσο τριτοδευτερος πρεπει να είσαι για να συνεχίσεις να θες κάποια που δεν σε θέλει πια ερωτικά στη ζωή της και γενικά δεν καίγεται για σένα.

Όλα από εκεί ξεκίνησαν σε αυτή την δολοφονία.

Έλεος δηλαδή ας σοβαρευτουμε είναι τραγελαφικό να τρέχεις πισω απο κάποια που σου λέει φυγε. Απλά φυγε και μην ξαναστείλεις ποτε εκτός και αν σε καλέσει αυτή και θες να δεις τι θέλει η υπάρχει κάποιο θέμα και μπορείς να βοηθήσεις ανθρώπινα έναν άνθρωπο που παλια νοιραζοσασταν το ίδιο κρεβάτι όλα τα υπόλοιπα είναι τραγικά κ θέλουν ψυχολόγο άμεσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο ένας γυναικοκτόνος είναι πιο άρρωστος από έναν δολοφόνο (με εξ αίρεση τις κατηγορίες Τιμής που ανέφερες). Δεν θα έλεγα πως με αρέσει προσωπικά μια τέτοια διαπίστωση. Το φύλο του θύματος να κρίνει εάν ο θύτης είναι λίγο ή πολύ άρρωστος. Να αντιστρέψω και την ερώτηση. Αν γυναικοκτόνος σκοτώσει τη γυναίκα που σκότωσε το παιδί του, εκεί δεν θεωρείται και αυτό έγκλημα Τιμής όμοιο με του δολοφόνου που σκότωσε τον βιαστή ή τον φονιά της κόρης του;

Η θανατική ποινή επίσης δεν ξέρω αν λειτουργεί προληπτικά όπως συχνά παρουσιάζεται. Αν συνέβαινε αυτό τότε στις ΗΠΑ θα ήταν όλοι αρνιά. Για να μη μιλήσω για κάτι ισλαμικές χωρες που εφαρμόζουν νόμους Σαρία όπου του κλέφτη του κόβεται το χέρι, του βιαστή του κουβεται το μόριο και κρεμιέται ανάποδα και τέτοια. Το έγκλημα μαστίζει σε όλες αυτές τις χώρες. Η λογική της θανατικής ποινής και το όλο αφήγημα της ισχυροποίησης των ποινών για εμένα είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια αντιμετώπισης των συμπτωμάτων του προβλήματος και όχι του προβλήματος του ίδιου. Το έγκλημα έχει κυρίως κοινωνικές προεκτάσεις.

Κατά τα άλλα μπερδεύεις κάπου το θέλω με το πρέπει. Και εγώ δεν λέω, στις κλασσικές στιγμές overthinking μου έχω σκεφτεί πως εάν πάθαινε κάτι ο αδερφός μου ή τα ξαδέρφια μου θα έφτανα μέχρι και σε βεντέτα. Αυτό για εμένα είναι λογικό, οι άνθρωποι είναι όντα που δρουν με το συναίσθημα πολλές φορές. Αυτό όμως είναι το θέλω, όχι το πρέπει. Μια ευνομούμενη πολιτεία δεν μπορεί να επιτρέπει την αυτοδικία. Αν πάρει ο καθένας τον νόμο στα χέρια του οπότε του καπνίσει θα γίνουμε far west. Όπως και το ότι δεν λυπόμαστε όταν μαθαίνουμε πως βίασαν και σκότωσαν στις φυλακές έναν παιδοβιαστή δεν σημαίνει πως κανονικά θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο....
Γυναικοκτονία είναι μια ειδική κατηγορία δολοφονίας όπως πολύ ωραία περιγράφει αποπάνω ο @Devil , όπου το θύμα είναι μια ΑΘΩΑ γυναίκα! Αυτό που περιγράφεις εσύ ως γυναικοκτονία είναι μια δολοφονία που γίνεται σε μια γυναίκα που έσφαλε..., αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι για λόγους εκδίκισης πρέπει να δολοφονηθεί από τους συγεννείς του θύματος, αλλά να σου πω κάτι... την οργή και τον πόνο που έχει κάποιος όταν χάνει δικούς του αγαπημένους ανθρώπους με τέτοιο τρόπο δύσκολα μπορείς να την κρίνεις.. το αφήνεις στην επιστήμη στην δικαιοσύνη και να σου πω προσωπικά μια τέτοια δολοφονία δεν μπορώ να την καταδικάσω... απλά σιωπώ...

Για τα υπόλοιπα δεν αλλάζω άποψη ότι και να μου πεις!!!
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,734 μηνύματα.
Άποψη μου είναι ότι : στους παιδεραστές, στους γυναικοκτοντους και στους εμπόρους ναρκωτικών πρεπει να επιβάλλεται η θανατική ποινή ..ιδίως για τους παιδεραστές θεωρώ ότι είναι η μόνη λύση!
Μπαα.. πολύ επιεικής είναι ως ποινή. Μια και έξω; Όχι, εγώ δε συμφωνώ (αν μιλάμε για τίποτα βασανιστήρια όμως... ναι, να συμφωνήσω)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Άποψη μου είναι ότι : στους παιδεραστές, στους γυναικοκτοντους και στους εμπόρους ναρκωτικών πρεπει να επιβάλλεται η θανατική ποινή ..ιδίως για τους παιδεραστές θεωρώ ότι είναι η μόνη λύση!

Σκέψου όμως ότι με μια τέτοια ποινή, θα γεμίσει η χώρα στρατόπεδα εκτελεσμένων για τόσα εγκλήματα. Φρικιαστικό θέαμα. Από την άλλη, επειδή αμφιταλαντεύομαι ως προς την θανατική ποινή, δες τι γίνεται στις ΗΠΑ. Ενώ ξέρουν ότι τους περιμένει η ενεσούλα, κάθε μέρα γίνονται εκατοντάδες εγκλήματα σαν να το κάνουν επίτηδες. Παραδέχομαι μόνο την Κίνα και τα Εμιράτα ως προς την πάταξη του εγκλήματος. Στην Κίνα μπορείς να κυκλοφορείς 3 το πρωί γυναίκα, και να μην κινδυνεύεις γιατί όλη η Κινέζικη επικράτεια βιντεοσκοπείται όλο το 24ωρο. Σε πολλά κτίρια η είσοδος γίνεται με ειδική εφαρμογή από το κινητό, η οποία είναι συνδεδεμένη με την αστυνομία αν συμβεί κάτι στον κάτοχο του κινητού. Γενικά έχουν κάτι πρακτικές "αυτοφώρου" του εγκληματία που θυμίζουν οργοουελική πραγματικότητα με την τεχνητή νοημοσύνη.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί οι Γυναικοκτονοι όπως και οι παιδεραστές έχουν αρρωστημένη ψυχή και αρρωστημένη σκέψη.. όπως κόβεις τα σάπια κλαδιά ενός δέντρου για να να ευδοκιμήσει, έτσι πρέπει να κοβεις και τα αρρωστα "κλαδιά" της κοινωνίας για να προόδευσει. Μπορεί να είναι σκληρό, αλλα μόνο ο φόβος του θανάτου μπορεί να σταματήσει το φαινόμενο της Γυναικοκτονιας . Ο δολοφόνος είναι μια άλλη κατηγορία και θέλει αρκετή συζήτηση το θέμα. Αν ένας δολοφόνος π.χ σκοτωσε αυτόν που βίασε και σκότωσε το παιδί του η τη γυναίκα του, δεν έχει και τόσο αδικο.. αφού δεν βρέθηκε κανείς να πετάξει τον άρρωστο στον Καιάδα... Προσωπική μου άποψη όλα τα πάραπανω που αν ήμουν όμως πρωθυπουργος της χώρας θα τα είχα εφαρμόσει...
Μιλάς για φόβο σε μια ήδη διαταραγμένη ψυχοσύνθεση...

Κατά πόσο μπορεί να υφίστατο η λέξη φόβος ή η αντίληψη τι σημαίνει αφαιρώ μια ζωή γενικότερα ;

Αν υπήρχε φυσιολογικοτητα σε όλο αυτό όπως το αντιμετωπίζουμε όλοι εμείς εκ των υστέρων σαφέστατα και δεν θα μιλούσαμε για διαταραγμένη προσωπικότητα..

Σε τέτοιες περιπτώσεις πιο πολύ υπεύθυνο είναι το οικογενειακό-στενά συγγενικά πλαίσιο το οποίο τόσα χρόνια βλέπει παραβατικες συμπεριφορές και δεν ενεργεί όπως πρέπει ώστε να μην οδηγηθει σε όλο αυτό!

Άλλος ένας που σίγουρα αν ψάξουμε θα βρούμε πολλά περιστατικά παραβατικοτητας τα οποία όμως πέρασαν έτσι με αποτέλεσμα να φτάσει ανενόχλητος στο σήμερα..

Το ψάρι και εδώ βρωμαει απο το κεφάλι ...Τι να το κάνω να φτάσει μια γυναικα στην αστυνομία ΑΦΟΥ έχει κακοπιηθει ,ενώ ΠΡΙΝ θα μπορούσε να αποφευχθεί και αυτό ΑΝ είχαμε την αντίληψη τι σημαίνει να εθελοτυφλουμε σε τέτοιες προσωπικότητες...

Πρόνοια και εκπαίδευση, ας ξεκινήσουμε πρώτα από αυτό και φυσικά να έρθει και όλο το υπόλοιπο!

Όλοι είμαστε συνυπευθυνοι σε ένα τέτοιο έγκλημα.
Όλοι όσοι είμαστε στο άμεσο περιβάλλον ενός τέτοιου ανθρώπου και δεν αντιδρούμε γιατί δεν χτυπάει την πόρτα μας ,ακόμα...

Καμία σχέση με φυσιολογικοτητα ώστε να αντιμετωπίζει κάποιος με αυτή την οπτική μια τέτοια υπόθεση..

Έγινε...σκοπός είναι να μην βρίσκει έδαφος να το κάνει..δεν υπάρχει λογική εξήγηση σε τέτοιες περίπτωσης γιατί η λογική δεν υπάρχει για τον θύτη,οπότε επεμβαίνουν στη μη φυσιοκογικοτητα του πρώτα και μετά σε όλα τα άλλα...

Για να δούμε θα βρεθεί ο θύτης και πως τελικά θα είναι...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Βρέθηκε ο θύτης και δεν είναι καθόλου μετανιωμένος. Οπως έγραψα και χθές θλιβεροί άνθρωποι που δεν μπορούν να ξεπεράσουν εναν χωρισμό. Είναι τραγικό. Να μην σε θέλει η άλλη ή να σε κακοποιεί συναισθηματικά με ότι και αν αυτο συνεπάγεται και εσυ να κάθεσαι κολημένος ή κολημένη μαζί του επειδή σου δίνει μια συντρόφικοτητα και ένα σέξ.

Ποτέ να μην δέχεσαι να είσαι με κάποιον ή κάποια που σου κάνει τέτοια. Ξέγραψε τους επιτόπου και συνέχισε τη ζωή σου ήρεμα και ωραία. Απο το να κάθεσαι και να ακούς τη παπαριά του καθενός ή της καθεμίας που δεν θέλουν να αλλάξουν κάτι λάθος. Νόμος. Μην είσαι κοροϊδο.

Στη προκειμένη περίπτωση θεωρώ με αυτα που διάβασα πως υπήρχαν σοβαρά προβλήματα σε αυτή τη σχέση αυτη επέλεξε εναν μανιώδη εγωϊστή που δεν δεχόταν την απόρριψη και ο άλλος καθόταν σε μια σχέση που είχε τελειώσει προ καιρού. Δεν κερατώνει μια γυναίκα στο μπάμ πρέπει να υπάρχουν λόγοι. Έπρεπε να μην υπάρχει σχέση εδω και καιρό.

Einai θέμα κριτηρίων.... ειναι σοβαρό ψυχικό θέμα να φαντάζεσαι οτι ένας άνθρωπος είναι για σένα ενω δεν είναι και σου κάνει ένα καρο μαλακίες πυο σε στεναχωρούν και έχει άδικο. Όταν ξέρεις τι προσφέρεις δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάθεσαι να δέχεσαι τα "λιγα¨του καθενός... αν θέλει να βελτιωθεί μαζί σου υπάρχει ευκαιρία... αν όχι. Τον αφήνεις και την κάνεις. Απλά τα πράγματα. Ολα τα υπόλοιπα ειναι θλιβερά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι ανθρωποι που εχουν αξιοπρεπεια και αντιληψη δεν τα κανουν αυτα να εισαι σιγουρος οποτε σε αυτο το θεμα δεν μπορουμε να μιλαμε για τετοιες προσεγγισεις ..

Επειτα οποιος δεν εχει δει, δεν εχει μιλησει με θυμα διαταραγμενης προσωπικοτητας π.χ.ναρκισσου δεν μπορει να αντιληφθει τι επιπτωση εχει αυτη η ιδιαίτερη προσωπικοτητα πανω στην ανθρωπινή ψυχη ...

Ηλπιζα να βρεθει αλλιως ,θα ηταν καπως μια ματαιωση οτι δεν προκειται για ακομα μια τετοια προσωπικοτητα ...κριμα πραγματικα ..δυστηχως δεν θα εχει τελειωμό αυτη η λιστα ειναι πολλοι εκει εξω ολοι αυτοι που το περιβαλλον τους κανει τα στραβα ματια ...κυριοι υπευθυνοι οι γονεις γιατι μια τετοια προσωπικοτητα καλλιεργείτε και συντηρείτε ΜΟΝΟ απο τους γονεις ...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Οι ανθρωποι που εχουν αξιοπρεπεια και αντιληψη δεν τα κανουν αυτα να εισαι σιγουρος οποτε σε αυτο το θεμα δεν μπορουμε να μιλαμε για τετοιες προσεγγισεις ..

Επειτα οποιος δεν εχει δει, δεν εχει μιλησει με θυμα διαταραγμενης προσωπικοτητας π.χ.ναρκισσου δεν μπορει να αντιληφθει τι επιπτωση εχει αυτη η ιδιαίτερη προσωπικοτητα πανω στην ανθρωπινή ψυχη ...

Ηλπιζα να βρεθει αλλιως ,θα ηταν καπως μια ματαιωση οτι δεν προκειται για ακομα μια τετοια προσωπικοτητα ...κριμα πραγματικα ..δυστηχως δεν θα εχει τελειωμό αυτη η λιστα ειναι πολλοι εκει εξω ολοι αυτοι που το περιβαλλον τους κανει τα στραβα ματια ...κυριοι υπευθυνοι οι γονεις γιατι μια τετοια προσωπικοτητα καλλιεργείτε και συντηρείτε ΜΟΝΟ απο τους γονεις ...

Οι γονείς τι να κάνουν αν το παιδί δεν ακούει ; εμένα οι γονείς μου δεν μου έκαναν τα κέφια.... μικρό μου έβαζε τη φωνή ο πατέρας μου και καταλαβαινα. Πειθαρχία τέλος. Δεν άρχισα μετά να λέω οτι οι γονεις μου δεν με σκέφτονται ... δεν με νοιάζονται. Σε νοιάζεται οταν σου σηκώνει τη φωνή και σου λέει ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

Για το καλο σου είναι. Όρια και κριτήρια. Όχι κλαίω και κλειδώνομαι στο δωμάτιο και θα γίνει το δικό μου. Θα πρέπει το παιδί και το καθε παιδί ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ κοινωνικά όρια... δεν θα κάνει μονίμως οτι γουστάρει και η αντιδραση "σιγα μάγκα χαλάρωσε" σε αυτο που λέω για όποιον δεν καταλαβαινει σε ποιο υγιές περιεχόμενο θέλω να την τοποθετησω δεν ειναι παρα μια εν δυνάμει ναρκισσιστική αντιδραση.

Δεν έχει τέτοια.... τουλάχιστον στο δικό μου σπίτι δεν θα τα σήκωνα. Σε άλλο ας κάνει ο καθένας ότι θέλει. Δεν με ενδιαφέρει. Και ας το βαφτίσει και μετά όπως θέλει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι γονείς τι να κάνουν αν το παιδί δεν ακούει ; εμένα οι γονείς μου δεν μου έκαναν τα κέφια.... μικρό μου έβαζε τη φωνή ο πατέρας μου και καταλαβαινα. Πειθαρχία τέλος.

Δεν ειναι θεμα που αντιμετωπιζουν ολοι οι γονεις με τα παιδια τους ..καθολου απλο ..

Να ξερεις πως ενα τετοιος τυπος, γενικα και οχι για εδω ,εχει μεγαλωσει με ενα τουλαχιστον ναρκισσο γονεα ..
Αυτοι οι γονεις φορουν στα ματια των παιδιων τους τα δικα τους ¨γυαλια ¨ωστε να βλεπουν οπως εκεινοι τους ανθρωπους γυρω τους ...

Μεγαλο θεμα και εδω δεν υπαρχει λογος ν αναπτυχθει ...οι κυριοι υπευθυνοι ομως ειναι αυτοι ξεκαθαρα ..

Ενα σωστος γονεας οταν βλεπει παραβατικες συμπεριφορες στο παιδι του ακομα και απο την εφηβεια δεν εθελοτυφλει ή καλυτερα δεν καμαρωνει γιατι ειναι σαν και εκεινων ...

Ενας σωστος γονεας αν ερθει μια συντροφος του παιδιου του και του πει οτι δεχτηκε βια δεν θα το αφησει ετσι ..δεν νομιζω να ειναι η μοναδικη συντροφος που να δεχτηκε κατι τετοιο ...

Για σκεψου αυτες οι προσωπικοτητες αν ηταν ¨στιγματισμενες ¨(εδω χρειαζεται )κατα ποσο θα δεχοταν οι γυναικες να συναψουν σχεσεις μαζι τους ..
Ο στιγματισμος χρειαζεται σε ορισμενες περιπτωσεις γιατι λειτουργει σαν ασπιδα απεναντι σε οτι πιο χειριστικο υπαρχει οταν μιλαμε για ανθρωπινη συμπεριφορα ..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Δεν ειναι θεμα που αντιμετωπιζουν ολοι οι γονεις με τα παιδια τους ..καθολου απλο ..

Να ξερεις πως ενα τετοιος τυπος, γενικα και οχι για εδω ,εχει μεγαλωσει με ενα τουλαχιστον ναρκισσο γονεα ..
Αυτοι οι γονεις φορουν στα ματια των παιδιων τους τα δικα τους ¨γυαλια ¨ωστε να βλεπουν οπως εκεινοι τους ανθρωπους γυρω τους ...

Μεγαλο θεμα και εδω δεν υπαρχει λογος ν αναπτυχθει ...οι κυριοι υπευθυνοι ομως ειναι αυτοι ξεκαθαρα ..

Ενα σωστος γονεας οταν βλεπει παραβατικες συμπεριφορες στο παιδι του ακομα και απο την εφηβεια δεν εθελοτυφλει ή καλυτερα δεν καμαρωνει γιατι ειναι σαν και εκεινων ...

Ενας σωστος γονεας αν ερθει μια συντροφος του παιδιου του και του πει οτι δεχτηκε βια δεν θα το αφησει ετσι ..δεν νομιζω να ειναι η μοναδικη συντροφος που να δεχτηκε κατι τετοιο ...

Για σκεψου αυτες οι προσωπικοτητες αν ηταν ¨στιγματισμενες ¨(εδω χρειαζεται )κατα ποσο θα δεχοταν οι γυναικες να συναψουν σχεσεις μαζι τους ..
Ο στιγματισμος χρειαζεται σε ορισμενες περιπτωσεις γιατι λειτουργει σαν ασπιδα απεναντι σε οτι πιο χειριστικο υπαρχει οταν μιλαμε για ανθρωπινη συμπεριφορα ..

Ο ένας γονιός γιατι επέλεξε εναν νάρκισσο να κάνει παιδιά και γάμο ;

για ποιό λογο... για το τσάμπα σέξ... για την δηθεν συντροφικοτητα την οποια βρίσκεις και αλλού για το σεξ μη μιλήσω.. τα χουμε ξαναπει. Ποσο ευκολα το βρίσκεις αμα θές :D

δεν έβλεπε όποτε διαφωνουσαν που ΠΟΤΕ δεν καθόταν να σκεφτεί και την αλλη πλευρά... και απλα έκανε οτι γουσταρε ;

γιατί νόμιζε οτι δεν θα βρεί άλλον και γιατι κάνουμε παιδιά τα οποια δεν τα ενθαρρύνουμε να έχουν αυτοπεποίθηση και να βγαινουν στον έξω κόσμο να δοκιμάζουν πράγματα με σκοπό να επιτύχουν και αν αποτύχουν έχει και αυτο να δώσει ένα μάθημα.

Όλο ακούς μαμαδες και μπαμπάδες ΜΗ αυτο... ΟΧΙ εκει δεν θα πετύχεις.... μην κανεις αυτο γιατι δεν είσαι σιγουρη / σιγουρος... γενικα τους μεταδίδουν όλων των ειδών τις προκαταλήψεις.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Κοίτα αντικειμενικά η αστυνομία δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τόσα περιστατικά. Αυτό όμως που μπορεί να κάνει η πολιτεία είναι να βοηθήσει αυτές τις γυναίκες να εξαφανιστούν που λέγαμε. Είναι η μόνη δραστική λύση για να αποφευχθούν τα μοιραία αυτή την στιγμή κατ'εμέ απο την στιγμή που χωρίς έγκλημα δεν μπορείς να μπουζουριάσεις, ή τουλάχιστον να δημιουργηθεί μια λίστα με υψηλού επικινδυνότητας περιπτώσεις.
Πώς να εξαφανιστούν ; Ωραίο σενάριο αυτό, αλλά δεν είμαστε Αμερική (κάτι τέτοια τα έχω δει σε ταινίες...). Εδώ πας στο Α.Τ. και σου λένε "μην κάνεις μήνυση για το ένα, μην κάνεις για το άλλο, δε θα βγάλεις άκρη" (ίσως να μη φταίνε κι αυτοί, αυτή "τη γραμμή" έχουν...) και θα φτάσουμε στο σημείο, εμείς ως χώρα, να τις εξαφανίζουν κιόλας ; Πώς, πού ; Να τις κρύβουν σε όρη και βουνά, μέχρι να περάσει ο κίνδυνος ; Και για πόσο ; Δε μου φαίνεται και τόσο εφικτό αυτό που λες. Και όχι μόνο για τα δικά μας δεδομένα.

Εκτός αν εννοείς τις δομές φιλοξενίας για κακοποιημένες γυναίκες. Δεν ξέρω. Ακόμα και εκεί δεν ξέρω πόσο καιρό θα μπορούν να μείνουν και κατά πόσο προστατευμένες μπορεί να είναι. Και εκεί θα βγαίνουν έξω. Δε θα είναι κλεισμένες, συνεχώς μέσα. Έξω, ποιός θα τις προσέχει ; Θα πηγαίνουν με συνοδεία ; Δε θα πρέπει να επιστρέψουν και στις δουλειές τους ; Όσες απ΄ αυτές δουλεύουν ;

Νομίζω ότι πρέπει να αλλάξουν οι νόμοι και οι διαδικασίες. Αυτό για τη "σκληρή αντιμετώπιση" που λέγαμε...
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
Γιατί οι Γυναικοκτονοι όπως και οι παιδεραστές έχουν αρρωστημένη ψυχή και αρρωστημένη σκέψη.. όπως κόβεις τα σάπια κλαδιά ενός δέντρου για να να ευδοκιμήσει, έτσι πρέπει να κοβεις και τα αρρωστα "κλαδιά" της κοινωνίας για να προόδευσει. Μπορεί να είναι σκληρό, αλλα μόνο ο φόβος του θανάτου μπορεί να σταματήσει το φαινόμενο της Γυναικοκτονιας . Ο δολοφόνος είναι μια άλλη κατηγορία και θέλει αρκετή συζήτηση το θέμα. Αν ένας δολοφόνος π.χ σκοτωσε αυτόν που βίασε και σκότωσε το παιδί του η τη γυναίκα του, δεν έχει και τόσο αδικο.. αφού δεν βρέθηκε κανείς να πετάξει τον άρρωστο στον Καιάδα... Προσωπική μου άποψη όλα τα πάραπανω που αν ήμουν όμως πρωθυπουργος της χώρας θα τα είχα εφαρμόσει...
Καλά, για εμένα ο γυναικοκτόνος είναι δολοφόνος και πρέπει να αντιμετωπίζεται ως τέτοιος. Δεν έχει παραπάνω αξία το ένα φύλο από το άλλο. Τέλος πάντων, δεν θέλω να το πάω εκεί, γιατί δεν είναι αυτό το θέμα μου.
Το θέμα μου είναι όλα τα άλλα που γράφεις, στα οποία συμφωνώ. Πιστεύω ότι πρέπει να αυξηθούν οι τιμωρίες, γενικότερα κιόλας. Οι δυτικές κοινωνίες έχουν γίνει πολύ λάιτ, παπαγαλίζοντας συνέχεια τις θεωρίες περί σωφρονισμού και όχι τιμωρίας (κανένας σωφρονισμός δεν γίνεται) οι εγκληματίες όμως καθόλου και αυτό που πρέπει να μας νοιάζει στην τελική είναι η ασφάλεια του νομοταγούς πολίτη και όχι το πως θα σωφρονιστεί ένας στυγνός εγκληματίας, που αποτελεί απειλή για την κοινωνία. Έχουμε δει ότι όποιος μπαίνει μέσα βγαίνει χειρότερος. Το θέμα είναι να μας διασφαλίζει ο νόμος ότι όταν μπαίνει δεν θα ξαναβγαίνει, όταν μιλάμε για δολοφονία, βιασμό, παιδεραστία κ.λπ.
Είναι και άλλα θέματα, όπως το προφίλ του ατόμου που κατηγορείται. Βλέπουμε συχνά κάποιον απλώς να παίρνει τον δικηγόρο με τις καλύτερες διασυνδέσεις (Κούγιας) και να την σκαπουλάρει. Δεν είναι κατάσταση αυτό, αλλά το σύστημα είναι τόσο διαβρωμένο, που δεν ξέρω πως μπορεί να αλλάξει. Τέλος, για την αστυνομία που λέτε, οι αστυνόμοι αμείβονται πολύ λίγο για αυτό που κάνουν και δυστυχώς κάποιοι από αυτούς κατευθύνονται αλλού για εισόδημα. Επίσης, το όργανο της τάξης πρέπει να έχει μεγαλύτερη δικαιοδοσία από αυτή που έχει τώρα (και όχι να μιλάμε συνέχεια για περιστατικά αστυνομικής βίας) και να εκπαιδεύεται σωστότερα. Έχουμε να κάνουμε με οργανωμένο έγκλημα, πάρα πολλές συμμορίες που οπλοφορούν και σκοτώνουν για πλάκα, αποτελεί προδοσία κατά του λαού να ζητάνε λιγότερη εξουσία στην αστυνομία. Ποιος θα μας προστατέψει μετά;
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλο ακούς μαμαδες και μπαμπάδες ΜΗ αυτο... ΟΧΙ εκει δεν θα πετύχεις.... μην κανεις αυτο γιατι δεν είσαι σιγουρη / σιγουρος... γενικα τους μεταδίδουν όλων των ειδών τις προκαταλήψεις.
ολα χρειαζονται και το μη και το οχι και τα παντα ..
ολα ομως με μετρο και πλαισιομενα με το καταλληλο τροπο ..

επειτα ας σκεφτουμε πως πολλοι γονεις μεγαλωνουν καταπιεσμενα παιδια ...παιδια τα οποια μεγαλώνοντας αναπτυσουν αλλους μηχανισμους ..

γονεις που οσο χρονων και να ειναι τα παιδια τους ασκουν χειραγωγηση ..


ενα μεγαλο ποσοστο διαζυγιων οφειλετε στην καταπιεση που δεχεται ενα εκ των δυο συντροφων ..

πολλοι αντρες φτανουν στα γραφεια ακομα καιτα δικα μας πνιγμενοι απο τον ελεγχο και την καταπιεστικη ατμοσφαιρα που υπαρχει μεσα στο οικογενειακο πλαισιο ...σκεψου λοιπον πως μεγαλωνει ενα τετοιο παιδι οταν αντιδρα ενας συντροφος για κατι τετοιο ..


και για να μην ξεφυγουμε αλλο απο το θεμα για εμενα ειναι μείζων σημασιας ο στιγματισμος ...ενας ανθρωπος που εχει παραβατικη συμπεριφορα δεν ξεφυτρωσε ...
πριν συσχετιστουμε μαζι του ας μαθουμε λιγα πραγματα γι αυτον ...ειδικα ολοι εμεις που ζουμε σε πολυ συγκεκριμενες κοινωνιες μπορουμε ΑΝ θελουμε πραγματικα να μαθουμε ποιον εχουμε διπλα μας ..

το θεμα ειναι ομως μπορουμε να βαλουμε και εμεις την δικη μας αναγκη για συντροφικοτητα ερωτα και αγαπη για λιγο στην ακρη ,να ψαξουμε αν ειναι ασφαλες ολο αυτο και μετα να αφεθουμε ?

δυστηχως φτασαμε στην κοινωνια που και για να ερωτευθεις πρεπει πρωτα να κανεις ερευνα ...τραγικο
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Καλά, για εμένα ο γυναικοκτόνος είναι δολοφόνος και πρέπει να αντιμετωπίζεται ως τέτοιος. Δεν έχει παραπάνω αξία το ένα φύλο από το άλλο.
Δεν ονομάζουμε το φαινόμενο γυναικοκτονία επειδή το ενα φύλο έχει περισσότερη αξία απο το άλλο, αλλά για να το τονίσουμε, να το διακρίνουμε με ολα του τα χαρακτηριστικά και να το αντιμετωπίσουμε στην ρίζα του ως τέτοιο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
ολα χρειαζονται και το μη και το οχι και τα παντα ..
ολα ομως με μετρο και πλαισιομενα με το καταλληλο τροπο ..

επειτα ας σκεφτουμε πως πολλοι γονεις μεγαλωνουν καταπιεσμενα παιδια ...παιδια τα οποια μεγαλώνοντας αναπτυσουν αλλους μηχανισμους ..

γονεις που οσο χρονων και να ειναι τα παιδια τους ασκουν χειραγωγηση ..


ενα μεγαλο ποσοστο διαζυγιων οφειλετε στην καταπιεση που δεχεται ενα εκ των δυο συντροφων ..

πολλοι αντρες φτανουν στα γραφεια ακομα καιτα δικα μας πνιγμενοι απο τον ελεγχο και την καταπιεστικη ατμοσφαιρα που υπαρχει μεσα στο οικογενειακο πλαισιο ...σκεψου λοιπον πως μεγαλωνει ενα τετοιο παιδι οταν αντιδρα ενας συντροφος για κατι τετοιο ..


και για να μην ξεφυγουμε αλλο απο το θεμα για εμενα ειναι μείζων σημασιας ο στιγματισμος ...ενας ανθρωπος που εχει παραβατικη συμπεριφορα δεν ξεφυτρωσε ...
πριν συσχετιστουμε μαζι του ας μαθουμε λιγα πραγματα γι αυτον ...ειδικα ολοι εμεις που ζουμε σε πολυ συγκεκριμενες κοινωνιες μπορουμε ΑΝ θελουμε πραγματικα να μαθουμε ποιον εχουμε διπλα μας ..

το θεμα ειναι ομως μπορουμε να βαλουμε και εμεις την δικη μας αναγκη για συντροφικοτητα ερωτα και αγαπη για λιγο στην ακρη ,να ψαξουμε αν ειναι ασφαλες ολο αυτο και μετα να αφεθουμε ?

δυστηχως φτασαμε στην κοινωνια που και για να ερωτευθεις πρεπει πρωτα να κανεις ερευνα ...τραγικο

Είναι αυτο που είπαμε και πριν.... να σηκώνεσαι να φευγεις απο μια σχέση που η άλλη ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ.... δεν θέλει να ακούσει τις ανάγκες σου ή τα δικά σου επίσης θέλω και θέλει να γίνονται μόνιμως ολα με το δικο της τρόπο και αν κάτι την τριγκάρει ή τον τριγκάρει κάπου αρχίζουμε να βγαζουμε τον αλλον αλλη τρελο τρελη οτι δηθεν αυτος εχει προβλημα και τα σχετικά.

Ας φυγουν απο το γάμο Κάτια..... ας φυγουν απο τη σχέση.... γιατι να κάτσεις αμα ο άλλος δεν θέλει να βελτιώσει κάποια πράγματα ; οπως ειπε και η @amarelia αν είναι να πρέπει να πιέζεις πραγματα για να ταιριάξετε και να μαλώνετε συνεχώς what is the fucking point κατσε μονος σου.

Ειπαμε... ΟΡΙΑ και ΚΡΙΤΗΡΙΑ... δεν μπορείς να καθεσαι πχ με εναν άνθρωπο που δεν θέλει να βλέπει ουτε ζωγραφιστούς τους συγγενείς σου χωρις να έχουν τσακωθει ποτέ και εσενα αυτο να σε στεναχωρει και να κάθεσαι να το ανέχεσαι... βρές εναν άλλο ανθρωπο που κοινωνικά ειναι πιο δεκτικός.

Δεν μπορεις επισης να κάθεσαι με εναν ανθρωπο οπως καλη ωρα το θυμα 7 χρονια ο οποιος ειναι ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΑ ΖΗΛΙΑΡΗΣ.... χωρισε τον. Βρες εναν αλλον που δεν ειναι. Απλα σαν ανθρωποι δεν εχουμε αυτοποεποιθηση και βολευομαστε.

Χθες μιλουσα με εναν φιλο ο οποιος εμεινε ανεργος πάλι σε εωρητησ μου γιατι συνεχιζει μνε αυτες τις εταιρειες μου ειπε οτι δεν εχω ιδέα εαπο αγορά... επειδη ειμαι στο δημόσιο. Οκ εγω δεν εχω ιδέα κατσε να σε διωχνουν οποτε τους καβλώσει και να σου δινουν και 800 ευρω με το ζόρι. ΕΓΩ που δεν έχω ιδέα απο αγορά αν σε 2-3 χρονια δεν ακουμπάω καθαρα 1500 ευρω το μήνα θα υποβάλλω παραίτηση και θα πάω να ψάξω τη τυχη μου μόνος μου. Απλά τα πράγματα.

Αυτος ο άνθρωπος οπως και άλλοι δεν θέλουν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο..... οχι μονο στα ερωτικα αλλα και στα επαγγελματικά.. δεν ΒΑΖΟΥΝ ΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ και αυτο ειναι η απαρχη των προβλημάτων οπως και στις σχέσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μαλώνετε συνεχώς what is the fucking point κατσε μονος σου.
μα δεν μπορουν !
αυτο λεμε, οι ανθρωποι που δεν αντεχουν τον ιδιο τους τον εαυτο πως θα καθισουν μαζι του ?
ανασφαλεια φουλ ...ειπρατω ικανοποιηση αυτοαξια μεσο του αλλου ...με αποριπτεις ο αλλος ?πεθανες ...ετσι στην ψυχρα εξου και οι γυναικοκτονιες ...

σκεψου λοιπον πως εναν ανθρωπος δεν αντεχει να μεινει μονος του,δεν αντεχει τον ιδιο του τον εαυτο ,αν τον αντεξει ενας αλλος ανθρωπος ..

ειναι τυχαιο πως ενα γαμος συντηρειτε καθως υπαρχει και χώρος για να απολαυσει καποιος την μαναχικοτητα του ?
την μοναχικοτητα ολοι την θελουμε και ειναι πραγματικα σπανιο να βρεις συντροφο που να στην παρεχει απλοχερα ...

το οτι παντρευομαστε δεν σημαινει οτι ειμαστε αυτοκολλητοι ...σαφεστατα και θα βγεις μονος σου και θα κοιμηθεις μονος σου και θα κανεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ πλην ενός ...πεσμου λοιπον ποιοι το εχουν αυτο μεσα στις σχεσεις τους και δεν καταπιεζονται ή ρουτινιαζουν !

εδω εχει περασει το μοτιβο οτι ετσι τα ζευγαρια καποιες μερες κοιμουνται ξεχωριστα αυτο παει να πει οτι τους εχει τελειωσει το ερωτικο ...μην πιασουμε τετοια κουβεντα γιατι τα κοινωνικα λανθασμενα προτυπα ειναι άπειρα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ονομάζουμε το φαινόμενο γυναικοκτονία επειδή το ενα φύλο έχει περισσότερη αξία απο το άλλο, αλλά για να το τονίσουμε, να το διακρίνουμε με ολα του τα χαρακτηριστικά και να το αντιμετωπίσουμε στην ρίζα του ως τέτοιο.
Μα ο ορος δεν βασιζεται στο φυλο ?
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν βασίζεται ο όρος στο φύλο αλλά τα αίτια που υποκίνησαν την δολοφονία, έχει διαφορά
εγκλημα επειδη ειναι γυναικες ....υπο

γυναικοκτονία είναι ένας όρος για το έγκλημα μίσους που βασίζεται στο φύλο. Γενικά ορίζεται ως «η δολοφονία γυναικών (ή κοριτσιών) επειδή είναι γυναίκες», συμπεριλαμβανομένων μορφών έμφυλης και σεξιστικής βίας."

αλλιως ποιος ο λογος να μην ειναι αλλη μια δολοφονια με διαφορετικα αιτια ?

καιω οσα εγκεφαλικα κυτταρα μου εχουν απομεινει μαζι σου να πιασω τι λες :P
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Το οτι αυτός ήταν 71 ετών και τί έκανε η νέα κοπέλα με τον γέρο, πώς και δε σχολιάστηκε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top