Γυναικοκτονίες, δολοφονίες ή ανθρωποκτονίες;

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; (Γυναικοκτονίες)
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 997 μηνύματα.
Μια γυναικα δεν δολοφονει τον αντρα της επειδη την θεωρει ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΣΑΝ ΦΥΛΟ.Θα τον σκοτωσει για αλλους λογους.Αντοθετα ενας ανδρας πατριαρχικων αντληψεων..οταν σκοτωνει επειδη τον ΧΩΡΙΣΕ...ΓΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΗΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ..ΑΡΡΑ ΚΑΤΩΡΕΡΗ ΤΟΥ..ΑΦΟΥ ΔΕΝΕ ΧΕΙ ΔΙΚΑΚΩΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΧΩΡΙΣΕΙ.
Δεν σε συμφερει να το αντιληφθεις.
για περίμενε, γιατί τα μπερδεύεις.
Αν υπάρχει <<γυναικοκτονία>>, που δεν έχω αντίρρηση πως είναι σκόπιμη η ορολογία, τότε υπάρχει και <<ανδροκτονία>>. Δηλ είναι αυτονόητο. Το θεωρούσα δεδομένο, πως όσοι θέλουν τον ένα όρο, πρέπει αναγκαστικά να αποδεχτούν και τον άλλο. Ισότητα έχουμε. Δεν μπορείς να λες τα δικά μας σύκα και των αλλων καρύδια. Εγώ προσωπικά στη ζωή μου, χρησιμοποιώ κανονικά και τους δυο όρους.
Έτσι όπως το γράφεις, αφήνεις να εννοηθεί, πως γυναικοκτονία ή ανδροκτονία είναι η δολοφονία ανθρώπου τοου αντίστοιχου φύλου, μόνο αν αυτό είναι αποτέλεσμα μιας αντίληψης για κατωτερότητας του φύλου του θύματος από τον θύτη. Αν δηλαδή εγώ σκοτώσω τον άντρα μου γιατί με έφτασε στο αμήν (και είμαι ικανή να το κάνω), τότε θα είναι ανδροκτονία, αν τον θεωρώ κατώτερο, ειδάλλως θα είναι ανθρωποκτονία. Και γω χαζή είμαι να το ομολογήσω, πως τον θεωρώ κατώτερο; Όταν συνέλθω και πάω στην αστυνομία, θα πω πως ήταν ατύχημα...χα χα. Ενώ το ότι εκείνος με θεωρεί κατώτερη, αυτό είναι δεδομένο.
Αυτό τον όρο, πρώτη φορά τον ακούω. Αν όμως οι φιλόλογοι αποφασίσουν πως έτσι είναι, τότε θα τον χρησιμοποιω έτσι.

Και δε μου λες, πώς είσαι τόσο σίγουρη, πως η γυναίκα δεν τον θεωρεί κατώτερο; Εδώ άλλες και άλλες τους έχουν του άντρες: <το παιδί για όλες τις δουλειές>, σούζα και μην τολμήσουν να μιλήσουν, γιατί <μας έπρηξες με τις βλακείες σου>.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να λοιπόν η εξήγηση / ξέπλυμα των αρσενικών


"σε όλη την πανίδα, σε κάθε μορφή εμβίων όντων το αρσενικό είναι πάντοτε επιθετικό. Είναι πιο επιθετικό, γιατί αυτό είναι το οποίο στη φύση κυνηγάει την τροφή και αναλαμβάνει την επιθετική διεκδίκησή της ή την άμυνά της.

Το θηλυκό είναι για άλλες δουλειές, για να τίκτει και στηρίζει τη μορφή, είτε γίνεται στην αγέλη είτε γίνεται στη δυαδική μορφή που έχουμε στο homo sapiens. Άρα είναι η φύση των πραγμάτων το αρσενικό να είναι το επιθετικό, κατά συνέπεια η έννοια της γυναικοκτονίας πραγματικά έχει μια βιολογική βάση"


είναι μια άποψη!!:loltooth::rofl:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,787 μηνύματα.
Αν υπάρχει <<γυναικοκτονία>>, που δεν έχω αντίρρηση πως είναι σκόπιμη η ορολογία, τότε υπάρχει και <<ανδροκτονία>>. Δηλ είναι αυτονόητο.
Υπαρχει ανδροκτονια αν συσταθει μια ομαδα γυναικων και πει οτι οι ανδρες ειναι κατωτεροι...ειναι κτημα μας και δενε χουν δικαιωμα να μας χωριζουν κλπ.
ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;
ΟΧΙ.
ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ.
Δηλαδη....αυτονιητα πραγματα.

Οποτε καθολου δεν τα μπερδευω.Εσυ τα μπερδευεις.Σε μια μελλοντικη μητριαρχικη κοινωνια αν γυναικες σκοτωνου τους αντρες τους επειδη ειναι κατωτεροι και κτηματα των γυναικων..σαφως θα ειχαμε ανδροκτονιες.
ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ;
ΟΧΙ.
Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ εστω και καλυμενα.

ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ

Τωρα αν μια περιπτωση γυναικας που εχει θεματα σκοτωσει εναν ανδρα λγω φυλου...πεστο και ανδροκτονθα..αλλα θα ειναι η εξαιρεση.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΤΑΤΟΥΣ.

Η γυναικα θα σκοτωσει ανδρα ειτε λογω κακοποιησης..ειτε λογω ζηλιας....λογ αλλων πραγματων..πχ οικονομικο οφελος κλπ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΑΘΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ απο τοςυ γονεις της... Ή ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ Ή ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ..ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ..ΑΡΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙ.

Μα...καλα.. σκεψη καμια;
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,717 μηνύματα.
ανδροκτονία είναι η δολοφονία ανθρώπου τοου αντίστοιχου φύλου, μόνο αν αυτό είναι αποτέλεσμα μιας αντίληψης για κατωτερότητας του φύλου του θύματος από τον θύτη. Αν δηλαδή εγώ σκοτώσω τον άντρα μου γιατί με έφτασε στο αμήν (και είμαι ικανή να το κάνω), τότε θα είναι ανδροκτονία, αν τον θεωρώ κατώτερο, ειδάλλως θα είναι ανθρωποκτονία. Και γω χαζή είμαι να το ομολογήσω, πως τον θεωρώ κατώτερο; Όταν συνέλθω και πάω στην αστυνομία, θα πω πως ήταν ατύχημα...χα χα. Ενώ το ότι εκείνος με θεωρεί κατώτερη, αυτό είναι δεδομένο.
Μόνο που στην περίπτωση που μια γυναίκα θα καταλήξει να σκοτώσει τον άνδρα της, αυτό συνήθως είναι αποτέλεσμα άμυνας στη χρόνια κακοποίηση κάθε μορφής ή ψυχοπαθητικης φυσιογνωμίας της γυναίκας , συνήθως, και όχι αντίληψης πως ο άνδρας της είναι κατώτερος πνευματικά , κοινωνικά , βιολογικά κλπ
Πόσες φορές έπεσε στην αντίληψη σου περίπτωση γυναίκας που να θεωρεί κτήμα της το σώμα του άνδρα της και να μη μπορεί να δεχτεί την υπόνοια πως αυτός θα θελήσει να συνεχίσει τη ζωή του χωρίς αυτήν και εξαιτίας αυτής της θεώρησης να του στερεί το δικαίωμα στη ζωή;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,787 μηνύματα.
Και οχι μονο αυτο.Μπορει μεμονομενα να υπαρξει και αυτο.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΤΑΤΟΥΣ ΛΕΜΕ.
ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ.
Η κοινωνια αν θεωρησει ενα φυλο κατωτερο αυτο ειναι η γυναικα..ΠΑΝΤΑ...και ΠΟΤΕ Ο ΑΝΔΡΑΣ.
Οποτε ετσι διαμορφωνονται συνειδησεις και συμπεριφορες.
ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ.ΚΑΙ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ.
Τι στο καλο;
Δεν τα εχετε σκεφτει αυτα ;
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,934 μηνύματα.
Αν υπάρχει <<γυναικοκτονία>>, που δεν έχω αντίρρηση πως είναι σκόπιμη η ορολογία, τότε υπάρχει και <<ανδροκτονία>>.
Υπάρχουν άνδρες που αισθάνονται "μάτσο" να κάνουν ό,τι τους κατεβάσει το αρρωστημένο τους μυαλό. Μπορούν να κλωτσήσουν ένα ζωάκι, να πετάξουν σε ένα κάδο απορριμάτων έναν πακιστανό μετανάστη, να μαχαιρώσουν σε ένα γήπεδο ή να σφάξουν μια γυναίκα.

Μία "μάτσο" γυναίκα, στη χειρότερη, θα "πηδήξει" 100 άνδρες ή άλλες γυναίκες. Κάποιες διαταραγμένες σκοτώνουν κιόλας, αλλά είναι ελάχιστες. Τα νούμερα και μόνο να δεις δικαιολογούν απόλυτα τον όρο "γυναικοκτονία". Ίσως οι "μάτσο" άνδρες να έχουν μίσος γενικά μέσα τους αλλά δεν παύει να το διοχετεύουν πάντα σε έναν πιο αδύναμο. Αυτό ειδικεύεται, δεν είναι απλή ανθρωποκτονία.

Πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Αν μια γυναίκα από μισανδρία σκοτώσει, είναι ανδροκτονία. Ας το πούμε κι αυτό έτσι. Στην πράξη όμως, είναι πολύ σπανιότερο.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,717 μηνύματα.
Στη συνείδηση ενός θύτη άνδρα οι γυναίκες είναι κατώτερες, υποτελείς στην ανδρική εξουσία, και δυνητικά μπορούν να «τιμωρηθούν», «ελεγχθούν» και «σωφρονιστούν» μέσω της έμφυλης βίας .

Η γυναικα που προβαίνει σε δολοφονία συντρόφου - άνδρα σίγουρα δεν έχει τέτοια κίνητρα.
 

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Υπάρχει ο όρος ανδροκτονία και δεν είναι αυτό που νομίζετε.

Μια καλή αρχή για τους διαβαστερούς:


Όποιος δε καταλαβαίνει και μ'αυτό γιατί χρειάζονται οι διαχωρισμοί, δε θα καταλάβει ποτέ
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,787 μηνύματα.
Πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Αν μια γυναίκα από μισανδρία σκοτώσει, είναι ανδροκτονία. Ας το πούμε κι αυτό έτσι. Στην πράξη όμως, είναι πολύ σπανιότερο.
Ακριβως αυτο.ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.Και βασικα θα ειναι επειδη εχει κακοποιηθει ή εβγαλε απωθημενα.Παλι απο τις παρριαρχικες αντληψεις.Επειδη υοεφερε απο αυτες.
ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ.

ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΕΣ...εφοσον απο τα σπιτια μας μαθαινουν οτι ο ανδρας ειαι υπερανω..καποιες θρησκειες...κοινωνικα καταλοιπα...,συμπεριφορες κλπ...κοινωνικη αναγκη ειναι η θεσμοθετηση του ορου ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ .
Δεν ειναι κοινωνικη αναγκη μια εξαιρεση που και παλι θα γινει λογω απωθημενων.
ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΕΧΟΥΜΕ..ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΑ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ..ΠΑΤΡΙΑΡΧΚΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΓΥΝΑΙΟΚΤΟΝΙΕΣ.ΑΥΤΕΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΥΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙς ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΦΟΡΕς.
Δεν εχουμε κοινωνιες που να διαμορφωνουν το αντιθετο.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
για περίμενε, γιατί τα μπερδεύεις.
Αν υπάρχει <<γυναικοκτονία>>, που δεν έχω αντίρρηση πως είναι σκόπιμη η ορολογία, τότε υπάρχει και <<ανδροκτονία>>. Δηλ είναι αυτονόητο. Το θεωρούσα δεδομένο, πως όσοι θέλουν τον ένα όρο, πρέπει αναγκαστικά να αποδεχτούν και τον άλλο. Ισότητα έχουμε. Δεν μπορείς να λες τα δικά μας σύκα και των αλλων καρύδια. Εγώ προσωπικά στη ζωή μου, χρησιμοποιώ κανονικά και τους δυο όρους.
Δεν είναι θέμα ισότητας, δεν είναι θέμα εκδίκησης, είναι θέμα αναγνώρισης. Η αναγνώριση τού όρου "γυναικοκτονία" ίσως οδηγήσει στην πραγματική πρόληψη. Γιατί οι λέξεις έχουν σημασία και φτιάχνουν την - νέα - πραγματικότητα...

Βρε ο καθένας/καθεμιά μπορεί να χρησιμοποιεί ό,τι όρους θέλει. Το θέμα είναι τί ισχύει και τί όχι...
 

Μήτσος10

Δραστήριο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Μια γυναικα δεν δολοφονει τον αντρα της επειδη την θεωρει ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΣΑΝ ΦΥΛΟ.Θα τον σκοτωσει για αλλους λογους.Αντοθετα ενας ανδρας πατριαρχικων αντληψεων..οταν σκοτωνει επειδη τον ΧΩΡΙΣΕ...ΓΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΗΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ..ΑΡΡΑ ΚΑΤΩΡΕΡΗ ΤΟΥ..ΑΦΟΥ ΔΕΝΕ ΧΕΙ ΔΙΚΑΚΩΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΧΩΡΙΣΕΙ.
Δεν σε συμφερει να το αντιληφθεις.
Let me get this straight: Υπάρχει όρος γυναικοκτονία επειδή αυτοί που τη διαπράττουν θεωρούν κατώτερη τη γυναίκα. Σε ακούω. Αλλά δεν υπάρχει ανδροκτονία επειδή καμία γυναίκα (όπως λες με απόλυτη σιγουριά) δε θεωρεί κατώτερο τον άνδρα. Δηλαδή άμα τον σκοτώσει επειδή αυτός ήθελε να χωρίσουν κ αυτή όχι, όπως αντίστροφα γίνεται σε μια γυναικοκτονία, τότε δεν είναι ανδροκτονία διότι σίγουρα, με βάση τα λεγόμενα σου, θα υπήρχαν άλλοι λόγοι.

Πολύ ωραία.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,717 μηνύματα.
Let me get this straight: Υπάρχει όρος γυναικοκτονία επειδή αυτοί που τη διαπράττουν θεωρούν κατώτερη τη γυναίκα. Σε ακούω. Αλλά δεν υπάρχει ανδροκτονία επειδή καμία γυναίκα (όπως λες με απόλυτη σιγουριά) δε θεωρεί κατώτερο τον άνδρα. Δηλαδή άμα τον σκοτώσει επειδή αυτός ήθελε να χωρίσουν κ αυτή όχι, όπως αντίστροφα γίνεται σε μια γυναικοκτονία, τότε δεν είναι ανδροκτονία διότι σίγουρα, με βάση τα λεγόμενα σου, θα υπήρχαν άλλοι λόγοι.

Πολύ ωραία.
Άλλο το σε θεωρώ κατώτερο μου πχ πνευματικά, επαγγελματικά, κοινωνικά, από άποψη οικονομικού status κλπ και δε σε θαυμάζω, δε θέλω καν να συνεχίσω τη σχέση μαζί σου, σε έχω απομυθοποίησει πλήρως και άλλο " Σε θεωρώ ΚΤΗΜΑ μου, μου ανήκεις και δεν έχεις δικαίωμα να είσαι με κανέναν άλλο, το σώμα σου είναι δικό μου και το κάνω χίλια κομμάτια κυριολεκτικά και μεταφορικά"


Εκεί έγκειται η διαφορά. Καταλάβετε το επιτέλους.
 

Μήτσος10

Δραστήριο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Άλλο το σε θεωρώ κατώτερο μου πχ πνευματικά, επαγγελματικά, κοινωνικά, από άποψη οικονομικού status κλπ και δε σε θαυμάζω, δε θέλω καν να συνεχίσω τη σχέση μαζί σου, σε έχω απομυθοποίησει πλήρως και άλλο " Σε θεωρώ ΚΤΗΜΑ μου, μου ανήκεις και δεν έχεις δικαίωμα να είσαι με κανέναν άλλο, το σώμα σου είναι δικό μου και το κάνω χίλια κομμάτια κυριολεκτικά και μεταφορικά"


Εκεί έγκειται η διαφορά. Καταλάβετε το επιτέλους.
Μα ο ορισμός της γυναικοκτονίας είναι ότι σκοτώνεις κάποια επειδή είναι γυναίκα, αυτό είναι το βασικό κίνητρο. Όταν λοιπόν το βασικό κίνητρο για μια ανθρωποκτονία είναι το ότι είναι άνδρας, γτ να μην είναι ανδροκτονία;
 

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Let me get this straight: Υπάρχει όρος γυναικοκτονία επειδή αυτοί που τη διαπράττουν θεωρούν κατώτερη τη γυναίκα. Σε ακούω. Αλλά δεν υπάρχει ανδροκτονία επειδή καμία γυναίκα (όπως λες με απόλυτη σιγουριά) δε θεωρεί κατώτερο τον άνδρα. Δηλαδή άμα τον σκοτώσει επειδή αυτός ήθελε να χωρίσουν κ αυτή όχι, όπως αντίστροφα γίνεται σε μια γυναικοκτονία, τότε δεν είναι ανδροκτονία διότι σίγουρα, με βάση τα λεγόμενα σου, θα υπήρχαν άλλοι λόγοι.

Πολύ ωραία.
Το να θεωρείς έναν άντρα κατώτερο δε συνεπάγεται ότι τους θεωρείς όλους. Αυτό δεν ισχύει αντίστροφα.

Οι άντρες που διαπράττουν τέτοιες δολοφονίες δεν είναι ψυχικά διαταραγμένοι, που απλά ζήλεψαν και σκότωσαν, το κάνουν έχοντας υιοθετήσει τη κυρίαρχη πεποίθηση της κοινωνίας πως οι γυναίκες είναι κατώτερες και άρα κτήμα τους. Τις βλέπουν σαν αντικείμενα, σαν να σκοτώνουν κουνούπι, με τέτοια ψυχραιμία το κάνουν
 

Μήτσος10

Δραστήριο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Το να θεωρείς έναν άντρα κατώτερο δε συνεπάγεται ότι τους θεωρείς όλους. Αυτό δεν ισχύει αντίστροφα.

Οι άντρες που διαπράττουν τέτοιες δολοφονίες δεν είναι ψυχικά διαταραγμένοι, που απλά ζήλεψαν και σκότωσαν, το κάνουν έχοντας υιοθετήσει τη κυρίαρχη πεποίθηση της κοινωνίας πως οι γυναίκες είναι κατώτερες και άρα κτήμα τους. Τις βλέπουν σαν αντικείμενα, σαν να σκοτώνουν κουνούπι, με τέτοια ψυχραιμία το κάνουν
Οκει, αλλά αυτό που λέει η Πουπουλίνα, είναι ότι όταν μια γυναίκα σκοτώνει έναν άνδρα, τότε ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχουν άλλοι λόγοι, η σιγουριά από που πηγάζει;
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
άλλο " Σε θεωρώ ΚΤΗΜΑ μου, μου ανήκεις και δεν έχεις δικαίωμα να είσαι με κανέναν άλλο, το σώμα σου είναι δικό μου και το κάνω χίλια κομμάτια κυριολεκτικά και μεταφορικά"
Αυτό το θέμα όμως είναι θέμα ιδιοκτησίας και όχι κατωτερότητας και αυτοί οι φόνοι δεν μπορούν να ενταχθούν τότε στην γυναικοκτονια.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 997 μηνύματα.
Μόνο που στην περίπτωση που μια γυναίκα θα καταλήξει να σκοτώσει τον άνδρα της, αυτό συνήθως είναι αποτέλεσμα άμυνας στη χρόνια κακοποίηση κάθε μορφής ή ψυχοπαθητικης φυσιογνωμίας της γυναίκας ,
επομενως, επιβεβαιώνεται το ρητό: << Ένας άντρας που κακοποιεί μια γυναίκα είναι ένας πρόστυχος, ένα κτήνος, ενώ μια γυναίκα που κακοποιεί άντρα, κάτι έχει κάνει αυτός για τα τις ....φάει>>. Δε συμφωνώ Ξέρω πολλές γυναίκες που κακοποιούν τους άντρες τους, ίσως περισσότερες απ΄όσους άντρες. Όμως όχι σωματικά, διότι δεν τις ....συμφέρει.
Στατιστικά όπως είπε η Πουπουλίνα, περισσότεροι άντρες σκοτώνουν γυναίκες, παρά το ανάποδο, αλλά σπάνια συμβαίνει και το ανάποδο. Μάλιστα, να πω και πιο οργανωμένα, εκ προ μελέτης (δες ταινία <Αναπαράσταση> του Αγγελόπουλου, που αναφέρεται σε αληθινή ιστορία).
Λοιπόν, διαφωνώ με το παραπάνω ρητό. Όποιος/ακακοποιεί, είναι κακοποιός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οκει, αλλά αυτό που λέει η Πουπουλίνα, είναι ότι όταν μια γυναίκα σκοτώνει έναν άνδρα, τότε ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχουν άλλοι λόγοι, η σιγουριά από που πηγάζει;
Η Γλαύκη το είπε, αλλά συμφωνώ μαζί σου. Είπαμε ο άντρας σκοτώνει λόγω πατριαρχίας, η γυναίκα σκοτώνει πάλι λόγω πατριαρχίας. Είναι μια ιδιαίτερη λογική. Εν τέλει, για όλα φταίνε οι άντρες!
 

Μήτσος10

Δραστήριο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 997 μηνύματα.
Το λες ειρωνικά ή όντως;

(είναι πρωί δε λειτουργεί ο εγκεφαλός μου τι να κάνω)
ειρωνικά φυσικά το λέω.
Έχω δυο γιους και λατρευω το αντρικό φύλο. Πιστεύω πως ο Θεός ήταν σε μεγάλα κέφια, όταν κατασκεύαζε τον άντρα, αλήθεια.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Αυτό το θέμα όμως είναι θέμα ιδιοκτησίας και όχι κατωτερότητας και αυτοί οι φόνοι δεν μπορούν να ενταχθούν τότε στην γυναικοκτονια.
Ακόμα χειρότερα...

Άλλωστε, αν κάποιος θεωρεί κάποιον άλλον ιδιοκτησία του, αυτόματα τον θεωρεί και κατώτερο. Άλλο η κτήση, άλλο η σχέση...
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,717 μηνύματα.
Αυτό το θέμα όμως είναι θέμα ιδιοκτησίας και όχι κατωτερότητας και αυτοί οι φόνοι δεν μπορούν να ενταχθούν τότε στην γυναικοκτονια.
Μα αυτός που ασκεί εξουσία, που αντιλαμβάνεται εαυτόν στα πλαίσια της σχέσης ως ανώτερο στον οποίο πρέπει να υπακούει η σύντροφος, που λειτουργεί ως " Ιδιοκτήτης" Έχει από καιρό πάψει να σέβεται τις επιλογές της άλλης και θεωρεί ως κυρίαρχος πως έχει το δικαίωμα να κατευθυνει τη ζωή της κατά βούληση δική του. ( άρα τίθεται θέμα ανώτερου / κατώτερου)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top