• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Διακοπή καπνίσματος

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Εντωμεταξυ βλέπω

Θέμα: Διακοπή Καπνίσματος
Από: Ουριήλ

και στο μυαλό μου έπαιξε για 1 δευτερόλεπτο η word salad: Διακοπή Κατουρήματος και έχω μείνει μαλάκας να αναρρωτιέμαι ποιός έπαθε τέτοια ζημιά με την κύστη του.

Μη μου ρίξετε μπούφλες, δεν κάνω πλάκα, έγινε τώρα πάει.
Ευτυχώς δεν έπαθα τέτοια ζημιά.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,064 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Καπνιστής 10 χρόνια, θέλω να το κόψω και για λόγους υγείας αλλά και για οικονομικούς.
Δοκίμασα τσίχλες νικοτίνης, vaping και ο,τι υπάρχει εκεί έξω τέλος πάντων αλλά δεν...
Διαβάζω στο ίντερνετ για βελονισμό. Αξίζει πιστεύετε;
Δεν έχει καμία βάση για να δουλέψει ο βελονισμός . Και εαν δουλέψει , είναι επειδή εσύ αυθυποβάλλεσαι οτι θα δουλέψει πιθανότατα . Ο μόνος τρόπος πιστεύω οτι είναι είτε να το κόψεις εξαιρετικά αργά , είτε απότομα όπως είπαν . Στην δεύτερη περίπτωση θα πρότεινα να εξαφανίσεις γενικά τα τσιγάρα απο πάνω σου και απο το σπίτι ώστε ακόμα και εαν μπεις στον πειρασμό , να μην μπορείς να χαλάσεις την πρόοδο σου .
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,047 μηνύματα.
Δεν έχει καμία βάση για να δουλέψει ο βελονισμός . Και εαν δουλέψει , είναι επειδή εσύ αυθυποβάλλεσαι οτι θα δουλέψει πιθανότατα .
Και εγώ συμφωνώ ότι ο βελονισμός λειτουργεί μάλλον περισσότερο ως <<placebo effect>>
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Καπνιστής 10 χρόνια, θέλω να το κόψω και για λόγους υγείας αλλά και για οικονομικούς.
Δοκίμασα τσίχλες νικοτίνης, vaping και ο,τι υπάρχει εκεί έξω τέλος πάντων αλλά δεν...
Διαβάζω στο ίντερνετ για βελονισμό. Αξίζει πιστεύετε;
Κανετε ΟΛΑ τα αλλα εκτος απο αυτα που πρεπει .Για αρχη για την διακοπη του καπνισματος αναγκαστικα πρεπει να ισχυει ενας νομος : Η αποφαση του ατομου για αλλαγη .....αν δεν υπαρχει αυτο ,τσαμπα προσπαθειες.Επειτα

Step1:Κλεισε ραντεβου στο νοσοκομεια στο τμημα απεξαρτησης
Step2: Κανε οτι θα σου πουνε βημα βημα με την καθοδηγηση τους (ενδεικτικα : υποκαταστατα νικοτινης, φαρμακα(βαρνικλινη,βουπρονιονη) κλπ που θα τα δεις με αυτους αναλογα με το επιπεδο εξαρτησης σου )
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δεν έχει καμία βάση για να δουλέψει ο βελονισμός . Και εαν δουλέψει , είναι επειδή εσύ αυθυποβάλλεσαι οτι θα δουλέψει πιθανότατα . Ο μόνος τρόπος πιστεύω οτι είναι είτε να το κόψεις εξαιρετικά αργά , είτε απότομα όπως είπαν . Στην δεύτερη περίπτωση θα πρότεινα να εξαφανίσεις γενικά τα τσιγάρα απο πάνω σου και απο το σπίτι ώστε ακόμα και εαν μπεις στον πειρασμό , να μην μπορείς να χαλάσεις την πρόοδο σου .

Μια χαρα δουλεύει ο βελονισμός. Τωρα το πως και το γιατί, ειναι αλλο ζήτημα. Πολλοι άνθρωποι έχουν ωφέλεια από την μέθοδο αυτή.

Το κάπνισμα κόβεται αποτελεσματικά και έχει ωφέλεια στην υγεία, μονο αν κοπεί απότομα και ολοκληρωτικά. Ακομα και 1 τσιγάρο την ημερα προκαλεί εξίσου μεγαλη βλαβη με πιο «βαρύ» κάπνισμα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Μια χαρα δουλεύει ο βελονισμός. Τωρα το πως και το γιατί, ειναι αλλο ζήτημα. Πολλοι άνθρωποι έχουν ωφέλεια από την μέθοδο αυτή.
Ευτυχώς που δεν τα λες δημόσια αυτά γιατί θα είχες καταστρέψει την καριέρα σου ως γιατρός .
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ευτυχώς που δεν τα λες δημόσια αυτά γιατί θα είχες καταστρέψει την καριέρα σου ως γιατρός .

Δεν χρειαζεται να πω εγώ τίποτα. Γίνονται παγκόσμια ιατρικά σεμιναρια περί βελονισμού, για συναδέλφους που ασχολούνται με τα ζητήματα αυτα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Δεν χρειαζεται να πω εγώ τίποτα. Γίνονται παγκόσμια ιατρικά σεμιναρια περί βελονισμού, για συναδέλφους που ασχολούνται με τα ζητήματα αυτα.
Υπάρχουν πολλοί γιατροί που θα έπρεπε να τους αφαιρεθεί η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος , δεν έχεις άδικο .
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλοί γιατροί που θα έπρεπε να τους αφαιρεθεί η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος , δεν έχεις άδικο .

Ναι, τόσο σε κάποιους που είτε ασχολούνται με βελονισμό είτε όχι. Όπως και σε κάθε αλλο επάγγελμα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ευτυχώς που δεν τα λες δημόσια αυτά γιατί θα είχες καταστρέψει την καριέρα σου ως γιατρός .
Εγώ γιατρούς ξέρω πάντως που πήγανε για βελονισμό. Φάρμακα δεν θέλανε να πάρουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ακομα και 1 τσιγάρο την ημερα προκαλεί εξίσου μεγαλη βλαβη με πιο «βαρύ» κάπνισμα.
Ε όχι και εξίσου.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ε όχι και εξίσου.

Πρόσφατες έρευνες έχουν δειξει ότι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορες όσον αφορά την ποσότητα καπνίσματος και βλαβών στην υγεία:



 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Πρόσφατες έρευνες έχουν δειξει ότι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορες όσον αφορά την ποσότητα καπνίσματος και βλαβών στην υγεία:



Ε ας καπνίζουμε ελεύθερα τότε :P

Περίεργο πάντως.

Για τον πνεύμονα λένε ότι πάει αναλογικά με το αριθμό των τσιγάρων .
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Για τον πνεύμονα λένε
Ποιοι ?:redface:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια χαρα δουλεύει ο βελονισμός. Τωρα το πως και το γιατί, ειναι αλλο ζήτημα. Πολλοι άνθρωποι έχουν ωφέλεια από την μέθοδο αυτή.

Το κάπνισμα κόβεται αποτελεσματικά και έχει ωφέλεια στην υγεία, μονο αν κοπεί απότομα και ολοκληρωτικά. Ακομα και 1 τσιγάρο την ημερα προκαλεί εξίσου μεγαλη βλαβη με πιο «βαρύ» κάπνισμα.
Ο βελονισμός επίσημα δεν έχει αποδειχθεί να έχει ώφελος από μόνο του στην διακοπή καπνίσματος!

Μπορεί να έχει ώφελος μόνο συνεργατικά και όχι ως πρώτη γραμμής μέθοδος
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Κι εγώ τα ίδια, κάπνιζα από 16 χρονών και ξαφνικά μια μέρα κάπνισα ένα τσιγάρο και είπα "αυτό είναι το τελευταίο". Το είχα σιχαθεί. Πήρα ηλεκτρονικό λίγο καιρό με λίγη νικοτίνη, μετά χωρίς νικοτίνη και μετά τέλος κι αυτό. Έχουν περάσει αισίως παραπάνω από 11 χρόνια. Τώρα ούτε να το μυρίσω δεν μπορώ.
Με ηλεκτρονικό και εγώ και είχα μηδενίσει και τη νικοτίνη .

Βέβαια το ηλεκτρονικό ένας εθισμός είναι και αυτό . Όπως και αυτά τα θερμαινόμενα.Τα προτείνουν σαν εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος παρά μέθοδος διακοπής. Βέβαια προσωπικά δεν πρόλαβα να μπω στη διαδικασία να κόψω το ηλεκτρονικό αφού ξανακάπνισα.

Τώρα που το έκοψα πάλι , την παλεύω με τσίχλες, έχω και ένα ηλεκτρονικό , αν με πιάσει καμιά ανησυχία , αλλά το αποφεύγω για να μην εθιστώ.

Ποιοι ?:redface:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ο βελονισμός επίσημα δεν έχει αποδειχθεί να έχει ώφελος από μόνο του στην διακοπή καπνίσματος!

Μπορεί να έχει ώφελος μόνο συνεργατικά και όχι ως πρώτη γραμμής μέθοδος

Γενικά το έχω ακούσει :redface:

Πάντως εγώ όταν το είχα ρίξει στα δυο τσιγάρα την ημέρα, η HDL είχε ανέβει καμιά 15αριά μονάδες, δεν το λες και ασήμαντο όφελος , χωρίς καθόλου τσιγάρο πόσο θα ανέβαινε ακόμα; λογικά όχι πολύ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Με ηλεκτρονικό και εγώ και είχα μηδενίσει και τη νικοτίνη .

Βέβαια το ηλεκτρονικό ένας εθισμός είναι και αυτό . Όπως και αυτά τα θερμαινόμενα.Τα προτείνουν σαν εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος παρά μέθοδος διακοπής. Βέβαια προσωπικά δεν πρόλαβα να μπω στη διαδικασία να κόψω το ηλεκτρονικό αφού ξανακάπνισα.

Τώρα που το έκοψα πάλι , την παλεύω με τσίχλες, έχω και ένα ηλεκτρονικό , αν με πιάσει καμιά ανησυχία , αλλά το αποφεύγω για να μην εθιστώ.



Γενικά το έχω ακούσει :redface:

Πάντως εγώ όταν το είχα ρίξει στα δυο τσιγάρα την ημέρα, η HDL είχε ανέβει καμιά 15αριά μονάδες, δεν το λες και ασήμαντο όφελος , χωρίς καθόλου τσιγάρο πόσο θα ανέβαινε ακόμα; λογικά όχι πολύ.
Συνεχίζω να απορώ ποιος πάλι ....



Pubmed ψάξε αν θες κάτι έγκυρο
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,047 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Γενικότερα papers δημοσιευμένα μάλλον εννοεί ο Νικ, στο medRxiv, nature κτλπ
*Pubmed


Medrxiv λίγοι μπορούν να εκτιμήσουν άρθρα από εκεί ,ακόμα και καθηγητές δυσκολεύονται


ΥΓ: Ε ναι αυτά μόνο είναι βασισμένα σε δεδομένα....τα υπόλοιπα είναι " άκουσα κάποιον να λέει ...."
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Εγώ γιατρούς ξέρω πάντως που πήγανε για βελονισμό. Φάρμακα δεν θέλανε να πάρουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ε όχι και εξίσου.
Δεν χρειάζονται φάρμακα απαραίτητα . Τα φάρμακα έχουν όφελος μόνο στην περίπτωση που μιλάμε για extreme πρόβλημα που ο άλλος δεν μπορεί να το διαχειριστεί καθόλου . Οι περισσότεροι όμως το κόβουν και μόνοι τους χωρίς φαρμακευτική αγωγή . Ο βελονισμός τώρα θεωρείται ψευδοεπιστημη και τα οφέλη του δεν έχουν επιβεβαιωθεί ούτε αποδειχθεί ποτέ από την επιστημονική κοινότητα . Οπότε δεν είναι θέμα ότι δουλεύει και δεν ξέρουμε γιατί ακριβώς , σε αντίθεση με θεραπείες στην ψυχιατρική όπως η TMS . Ο βελονισμός δεν δουλεύει , αλλά η δύναμη της αυθυποβολής και του ανθρώπινου νου γνεικα είναι τεράστια .

Ο Pasmak αυτό που θέλει να πει λογικά με το ένα τσιγάρο είναι ότι η ζημιά του είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με την ζημιά που προκαλούν τα άλλα τσιγάρα που καπνίζει κάποιος . Δηλαδή ναι μεν αυξάνεται η ζημιά όσο πιο πολλά καπνίζεις ( απόλυτα λογική παραδοχή ) , αλλά ενδεχομένως δεν δυσχαιρενουν τόσο τον οργανισμό όσο το πρώτο τσιγάρο της ημέρας.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ο βελονισμός τώρα θεωρείται ψευδοεπιστημη
Συμπληρωματικά χρησιμοποιείται....δεν ενδείκνυται για πρώτης γραμμής θεραπείας
Δηλαδή ναι μεν αυξάνεται η ζημιά όσο πιο πολλά καπνίζεις
Νομίζω δεν υπάρχει αποδεδειγμένο κάτι τέτοιο .....υπάρχει όμως ότι απ' την στιγμή που καπνίζεις η ζημιά γίνεται είτε καπνίζεις ένα τσιγάρο την μέρα είτε 10
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top