• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Διακοπή καπνίσματος

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Καλησπερα.
Εγώ έκοψα το τσιγάρο πριν ένα χρόνο και κάτι και από τότε δεν μπορώ να καταλάβω αλλά έχω παθει κάτι σαν θλίψη; δεν ξέρω. Κάτι έχει αλλάξει μέσα μου; βέβαια μου συνέβησαν διαφορα όπως ο κοβιντ, κάποια οικογενειακά θέματα, κάτι σχέσεις που δεν τσουλησαν, τα παιδια μου που έγιναν πιο απαιτητικά από ποτε. Γενικά μια κουραση και μια κακή διάθεση που ενώ παλια έβρισκα τρόπους να την καταπολέμω τώρα δεν ξέρω σαν κάτι να άλλαξε τον εγκέφαλο μου. Καταρχάς πλεον νευριάζω παρα πολυ ευκολα ενώ παλια ήμουν πιο ψυχραιμη. Κ επιπλέον βαριέμαι πλεον δεν ξέρω. Δεν έχω την όρεξη που είχα γενικώς. Και ταξίδια που παμε δεν ξέρω δε τα χαίρομαι οπως παλια.με τον κοβιντ μιλαμε τα παιξα ειδικά στη δουλειά μου και νομίζω τώρα μου βγαίνει όλο αυτό που περασα όλα όσα πέρασα πέρσι δηλαδή αυτό το στρες και η πίεση έκοψα κ το τσιγάρο και όλα μαζί. Πιστευω πως η διακοπη του κάπνισματος μου το χει προκαλεσει όλο αυτό αλλιώς να παω να κοιταχτω. Μπορει και όλα μαζί. Επιστήμονικα υπάρχει τέτοια εξήγηση η λέω μπουρδες;
Βέβαια αμα βγω ένα βράδυ κ πιω κανα μπουκάλι να δεις πως θα μπω σε κεφι. Παντως μετά το τσιγάρο πίνω περισσοτερο αλκοόλ εκεί που δεν έπινα ποτε. Καλά μη φανταστειτε κανα δυο ποτητια κρασί κάθε Σάββατο ξέρω γω. Δεν έπινα ποτε εγώ όμως. Επίσης κάνω τσίχλες νικοτίνης κ θέλω να τις αποβάλλω κι αυτες.

Φυσικά εχω παρει κιλά και προφανως με έχει κι αυτο ρίξει.. Εχω κανει κάποιες δίαιτες αλλά τα παράτησα. Βέβαια όταν μου ζητά η κόρη μου να χορέψουμε εννοείται αλλάζει το κεφι μου (αυτο κάνει τώρα, σας χαιρετώ. Αλλά άμα έχετε εξήγηση πολυ θέλω να την ακουσω) γενικά κάτι λείπει. Δεν ξέρω τι όμως. Με το τσιγάρο κάπως καταπολεμουσα όλα αυτά. Τώρα απλά δεν εχω συμμαχο. Αλλά ουτοπία ψέμα έτσι; προφανως η αποδοχή αυτου με έχει κάπως ρίξει. Τι να πω... Θα δείξει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σαν κατάθλιψη μου ακούγεται
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Σαν κατάθλιψη μου ακούγεται
Λες; κι εμένα δε μου πολυαρεσει
Εν τω μεταξυ δε μαρεσει καν η ιδέα να χω κάτι τετοιο λέω αποκλειεται
Αλλά δεν ξέρω κάτι περιεργο παιζει με μένα τελ χρόνο και προσπαθω να δω τι θκατα φταίει. Μου'χουν συμβεί όμως παρα πολλα. Γενικά λειτουργω θεωρώ νορμαλ αλλά μέσα μου κάτι δεν παει καλα. Νιώθω κάπως άσχημα :/
Πάντως δεν κλαιω. Γενικά δεν ξεσπαω. Αυτό ειναι που με προβληματιζει. Δεν έχω ξεσπάσει ακόμα όσα βίωσα... Χμ
Τα χω μέσα μου πως το λενε. Κ δεν το συνηθίζω αυτό γενικά....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχω χρόνο για τον εαυτό μου βασικά. Μου λείπει και ο άντρας μου δεν περνάμε και πολυ χρόνο μαζί, πιεζομαι με τη δουλειά αφάνταστα, τα παιδιά στο σχολείο με έχουν λιώσει τους βάζουν παρα πολλα και όλη μέρα τραβάω τα μαλλιά μου, επίσης οι γονείς μου από το κακό στο χειρότερο μεγαλώνουν έχουν θέματα και τρέχω σα τη βλαμμενη να τα βγάλω όλα περα μόνη μου. Και τα τσουγκρισα με τη καλυτερη μου φίλη ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ. μονο φίλη δεν ήταν μεγάλο σοκ. Αντε να τώρα κλαίω. :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Λες; κι εμένα δε μου πολυαρεσει
Εν τω μεταξυ δε μαρεσει καν η ιδέα να χω κάτι τετοιο λέω αποκλειεται
Αλλά δεν ξέρω κάτι περιεργο παιζει με μένα τελ χρόνο και προσπαθω να δω τι θκατα φταίει. Μου'χουν συμβεί όμως παρα πολλα. Γενικά λειτουργω θεωρώ νορμαλ αλλά μέσα μου κάτι δεν παει καλα. Νιώθω κάπως άσχημα :/
Πάντως δεν κλαιω. Γενικά δεν ξεσπαω. Αυτό ειναι που με προβληματιζει. Δεν έχω ξεσπάσει ακόμα όσα βίωσα... Χμ
Τα χω μέσα μου πως το λενε. Κ δεν το συνηθίζω αυτό γενικά....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχω χρόνο για τον εαυτό μου βασικά. Μου λείπει και ο άντρας μου δεν περνάμε και πολυ χρόνο μαζί, πιεζομαι με τη δουλειά αφάνταστα, τα παιδιά στο σχολείο με έχουν λιώσει τους βάζουν παρα πολλα και όλη μέρα τραβάω τα μαλλιά μου, επίσης οι γονείς μου από το κακό στο χειρότερο μεγαλώνουν έχουν θέματα και τρέχω σα τη βλαμμενη να τα βγάλω όλα περα μόνη μου. Και τα τσουγκρισα με τη καλυτερη μου φίλη ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ. μονο φίλη δεν ήταν μεγάλο σοκ. Αντε να τώρα κλαίω. :P
Δοκιμασε να κάνεις αυτό το τεστ για καταθλιψη:
https://counsellingresource.com/quizzes/depression-testing/cesd/

Το χρησιμοποιούμε στο ιατρειο. Αν το σκορ σου είναι 16+ δες ειδικό.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Δοκιμασε να κάνεις αυτό το τεστ για καταθλιψη:
https://counsellingresource.com/quizzes/depression-testing/cesd/

Το χρησιμοποιούμε στο ιατρειο. Αν το σκορ σου είναι 16+ δες ειδικό.
Οκ να σου πω είναι σε αόριστο. Εννοεί για το πως ένιωθα παλια η τώρα ; γιατί λέει I was bothered by things that don't usually bother me. Για παλια θα απαντήσω ;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οκ να σου πω είναι σε αόριστο. Εννοεί για το πως ένιωθα παλια η τώρα ; γιατί λέει I was bothered by things that don't usually bother me. Για παλια θα απαντήσω ;
Την περασμένη εβδομάδα. Όχι πως ενιωθες μήνες πριν.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Την περασμένη εβδομάδα. Όχι πως ενιωθες μήνες πριν.
Α οκ ναι τώρα το είδα. Οκ!!! Μόνο την περασμενη ;; οκ πάω να το κάνω κ έρχομαι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

15
You appear to be experiencing some mild to moderate symptoms of depression

Ωχ κοντευω :D

Αλλά νελιελ γιατί μόνο τη περασμενη; μπορεί να έτυχε μια βδομαδα κάποιος να ναι οκ αλλά το γενικό δεν έχει σημασία ; δηλαδή ενα μεγαλο χρονικό διάστημα ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Α οκ ναι τώρα το είδα. Οκ!!! Μόνο την περασμενη ;; οκ πάω να το κάνω κ έρχομαι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

15
You appear to be experiencing some mild to moderate symptoms of depression

Ωχ κοντευω :D

Αλλά νελιελ γιατί μόνο τη περασμενη; μπορεί να έτυχε μια βδομαδα κάποιος να ναι οκ αλλά το γενικό δεν έχει σημασία ; δηλαδή ενα μεγαλο χρονικό διάστημα ;
Δεν γνωρίζω. Πάντως είσαι λιγο πάνω από τον μέσο όρο στους ασθενείς μου 🤔 Έκανα έρευνα και πριν την πανδημία ήταν στο 9. Μετά ανέβηκαν στο 12. Δεν έχεις υψηλό σκορ αλλα αν δεις ότι ανεβαίνει πχ την επόμενη βδομάδα στο 20, συνιστώ να δεις ειδικό.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,261 μηνύματα.
Εγώ έκοψα το τσιγάρο πριν ένα χρόνο και κάτι και από τότε δεν μπορώ να καταλάβω αλλά έχω παθει κάτι σαν θλίψη; δεν ξέρω. Κάτι έχει αλλάξει μέσα μου;
Κι εμένα μού συνέβη αυτό ακριβώς που περιγράφεις πριν 10 χρόνια που το έκοψα. Σταμάτησα να θέλω να πάω σε μέρη που μού άρεσαν αφού δεν το ευχαριστιόμουν όπως όταν κάπνιζα, έκοψα συνήθειες που είχα και γενικά αυτά που μού άρεσαν και τα είχα συνδυάσει με το τσιγάρο έχασαν την παλιά τους ευχαρίστηση. Εμένα όλα αυτά ποτέ δεν επανήλθαν, λυπάμαι που το λέω.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω. Πάντως είσαι λιγο πάνω από τον μέσο όρο στους ασθενείς μου 🤔 Έκανα έρευνα και πριν την πανδημία ήταν στο 9. Μετά ανέβηκαν στο 12. Δεν έχεις υψηλό σκορ αλλα αν δεις ότι ανεβαίνει πχ την επόμενη βδομάδα στο 20, συνιστώ να δεις ειδικό.
Μπορεί να απάντησα και λίγο επιπόλαια να μην τα σκέφτηκα καλά. Πάντως δε πολυθυμαμαι της τελ εβδομάδας, δεν μπορώ να πω ότι περασα άσχημα η ωραία δηλαδή. Γενικά όμως εδώ και κανα χρόνο που ετυχε κ συνέπεσαν όλα με τη διακοπή του τσιγάρου παρατηρω διάφορες. Η πανδημία σίγουρα μας έριξε τον πιο πολυ κόσμο δηλαδή απλώς σε εμενα έτυχαν και μερικά παραπανω. Θα με τσεκάρω απλώς δεν ξέρω αν ένα τέτοιο τεστ μπορεί να καθορίσει ακριβώς αν έχει κάποιος προβλημα σοβαρό η όχι. Πιστευω πως θα μου περασουν όλα όταν περασει η πανδημία σαφώς, όταν μπουν κανα δυο θέματα στη θέση τους -αυτό προσπαθω- και φυσικά όταν πάρω απόφαση να ασχοληθώ με τη μουρη μου(ήμουν και είμαι πολυ φιλαρεσκη και η εικόνα μου τελευταία μετά τις τρεις γέννες και τα κιλά από τη διακοπή του τσιγάρου με χαλασαν. Κι έχω εναν αντρα που δε θα μου πει η θα μου πει σπάνια "μαζέψου" Παρά ταύτα θα πει " Σ'αγαπώ όπως είσαι " Κι αυτό μου τη δίνει
Γενικώς πολλα μου τη δίνουν έ χω παρα πολλα νευρα :D
Θα δώσω όμως μια προθεσμοα στον εαυτό μου έως το τέλος αυτής της χρονιάς και αν δω ότι συνεχίζω έτσι φυσικά και θα παω σε κάποιον ειδικό να μιλήσω καπου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κι εμένα μού συνέβη αυτό ακριβώς που περιγράφεις πριν 10 χρόνια που το έκοψα. Σταμάτησα να θέλω να πάω σε μέρη που μού άρεσαν αφού δεν το ευχαριστιόμουν όπως όταν κάπνιζα, έκοψα συνήθειες που είχα και γενικά αυτά που μού άρεσαν και τα είχα συνδυάσει με το τσιγάρο έχασαν την παλιά τους ευχαρίστηση. Εμένα όλα αυτά ποτέ δεν επανήλθαν, λυπάμαι που το λέω.
Ωχ λεγε μου τέτοια...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κι εμένα μού συνέβη αυτό ακριβώς που περιγράφεις πριν 10 χρόνια που το έκοψα. Σταμάτησα να θέλω να πάω σε μέρη που μού άρεσαν αφού δεν το ευχαριστιόμουν όπως όταν κάπνιζα, έκοψα συνήθειες που είχα και γενικά αυτά που μού άρεσαν και τα είχα συνδυάσει με το τσιγάρο έχασαν την παλιά τους ευχαρίστηση. Εμένα όλα αυτά ποτέ δεν επανήλθαν, λυπάμαι που το λέω.
Μα γιατί όμως να συμβαίνει αυτό. Τέτοια ζημιά πια μας προκαλεί; γιατί να πρεπει να καπνίσεις για να περασεις καλά;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να απάντησα και λίγο επιπόλαια να μην τα σκέφτηκα καλά. Πάντως δε πολυθυμαμαι της τελ εβδομάδας, δεν μπορώ να πω ότι περασα άσχημα η ωραία δηλαδή. Γενικά όμως εδώ και κανα χρόνο που ετυχε κ συνέπεσαν όλα με τη διακοπή του τσιγάρου παρατηρω διάφορες. Η πανδημία σίγουρα μας έριξε τον πιο πολυ κόσμο δηλαδή απλώς σε εμενα έτυχαν και μερικά παραπανω. Θα με τσεκάρω απλώς δεν ξέρω αν ένα τέτοιο τεστ μπορεί να καθορίσει ακριβώς αν έχει κάποιος προβλημα σοβαρό η όχι. Πιστευω πως θα μου περασουν όλα όταν περασει η πανδημία σαφώς, όταν μπουν κανα δυο θέματα στη θέση τους -αυτό προσπαθω- και φυσικά όταν πάρω απόφαση να ασχοληθώ με τη μουρη μου(ήμουν και είμαι πολυ φιλαρεσκη και η εικόνα μου τελευταία μετά τις τρεις γέννες και τα κιλά από τη διακοπή του τσιγάρου με χαλασαν. Κι έχω εναν αντρα που δε θα μου πει η θα μου πει σπάνια "μαζέψου" Παρά ταύτα θα πει " Σ'αγαπώ όπως είσαι " Κι αυτό μου τη δίνει
Γενικώς πολλα μου τη δίνουν έ χω παρα πολλα νευρα :D
Θα δώσω όμως μια προθεσμοα στον εαυτό μου έως το τέλος αυτής της χρονιάς και αν δω ότι συνεχίζω έτσι φυσικά και θα παω σε κάποιον ειδικό να μιλήσω καπου

καλημέρα!
Το να περνάς πολλές αλλαγές στην ζωή σου ξαφνικά ,να επομιζεσαι ευθυνες που δεν τις είχες πριν ,επιβαρύνεστε με άγχος να τα προλάβεις όλα ,συνάμα να τα κάνεις και σωστά όσο αφορά το κομμάτι των παιδιών και το γεγονός και μόνο μπαίνω σε ένα γάμο με παιδιά πολλές φορές καλλιεργουμε αθελα μας πρόσφορο έδαφος τέτοιων συναισθηματων ώστε να βγαίνουν στην επιφάνεια και να μας προβληματίζουν την εκάστοτε στιγμή ενώ μπορεί να προϋπήρχαν..

Η κατάθλιψη δεν εμφανίζεται τόσο εύκολα και πίστεψε με όταν εμφανιστεί δεν θα έχεις την παραμικρη αμφιβολία ότι είσαι μέσα σε αυτή..
Άλλωστε η κατάθλιψη έχει πολυ πιο βαθιές ρίζες από τις αιτίες που συχνά βιώνουμε όλοι εμείς που μπαίνουμε σε άλλα μονοπάτια..
Για σκέψου λιγάκι...όλες οι νέες μανούλες τότε περνανε καταθλιπτικα επεισόδια γιατί όλες κάπως έτσι είναι πάνω κάτω μέχρι να βρούνε τα πατήματα τους με τα παιδιά ωστε να λασκάρεις λιγάκι και εσύ από τις δικές τους υποχρεώσεις!

Το να έχουμε νεύρα, άγχος να αισθανόμαστε εγκλωβισμένοι και γενικά να μην λαμβάνουμε ευχαρίστηση όπως παλιά, θεωρείται "φυσιολογικό " στα πλαίσια των σημαντικών αλλαγών που συμβαίνουν στην ζωή μας μέχρι αυτά να μπουν σε μια σειρά και να ξαναβρούν τα πατήματα μας ..

Εσύ μέσα σε όλες αυτές τις αλλαγές που βιώνεις επέλεξες να σταματήσεις και το κάπνισμα..
Ουσιαστικά τι έκανες?
Απαγορευσες στον ευατο σου την έξοδο της διαφυγής σου από όλο αυτό...
Βάλε και την καραντίνα...

Πόσες στερήσες μπορεί να αντέξει πιστευεις ένας οργανισμός όταν ήδη βαλεται και απο άλλους παράγοντες όπως και οι ορμονικοι που βλέπω δεν τους αναφέρατε καν ?

Είσαι μανούλα όπως είπες, έκανες ποτέ ορμονικο έλεγχο μετά τις γέννες σου ?
Έλενξες τον θυροειδη σου ?
Το ξέρεις ότι η επιλόχειος κατάθλιψη που έχει τεράστια διαφορά από την κλινική κατάθλιψη μπορεί να εμφανιστεί και τρία χρόνια μετά την γέννηση ενός παιδιού?
Έπειτα μην μπερδεύεις το αίσθημα της θλίψης και του άγχος με τον όρο κατάθλιψη..

Το 90% των ανθρώπων που βιώνουν συναισθηνατικες και βιολογικές αλλαγές στην ζωή τους και παράλληλα σταματούν μια δραστηριότητα που τους πρόσφερε διέξοδο σε όλο αυτό θα εμφανισουν σημάδια αρψικα θλίψης ,πανικού, άγχους, πίεσης και όχι κατευθειαν κατάθλιψης...
Η κατάθλιψη έρχεται αν συνεχίσεις και βλέπεις φθίνουσα πορεία στο βιοτικό σου επίπεδο..
Το να μην θες να σηκωθείς από το κρεβάτι γιατί είσαι όντως κουρασμένη επειδή οι αποθήκες σιδήρου στον οργανισμό σου ειναι χαμηλές ,εφόσον ουσιαστικά δεν προλαβαίνεις να φας σωστά, το να θες να κοιμάσαι συνέχεια και πολλά άλλα συμπτώματα μπορεί να παραπέμπουν σε κατάθλιψη άλλα δεν είναι..
Είναι θέμα οργανικό , πολλές υποχρεώσεις σωματικές πλέον ,λιγότερο "καυσιμο" στον οργανισμό σου οπότε φυσικό επακόλουθο είναι να έρθει και η σταδιακή κατέρρευσε του ..

Διαβάζοντας σε είναι σαν να βλέπω πολλά κομμάτια από εμένα και ερωτήματα που και εγώ τότε εθετα και προβληματιζομουνα γιατί δεν μπορούσα να εξηγήσω πολλά και το μόνο εύκολο ήταν να λέω, " πω πάω για κατάθλιψη ".
Μέχρι να βρεις τα πατήματα σου θα είσαι συχνά σε αυτή την κατάσταση.
Να ξέρεις ότι πρεπει να βρεις χρόνο για τον ευατο σου και το πιο σημαντικό?
Χρόνο για να γυμνάζεσαι..Δώσε στο σώμα σου και στον οργανισμό άλλη έξοδο διαφυγής από το τσιγάρο που είχες και πολύ καλύτερο...
Δώσε την ευκαιρία στη σώμα σου να ενεργοποιεί τις ορμόνες που θα σου προσφέρουν διάθεση , ευεξία και όρεξη για πολλά περισσότερα απ ότι κάνεις τώρα..
Μόνο μέσα από την γυμναστική θα το καταφέρεις αυτό και σε εμάς τις γυναίκες είναι πολύ σημαντική η άσκηση ειδικά μετά από αλλεπάλληλες γέννες!

Είχες συνδεση το τσιγάρο με εξόδους, με ποτά, με καλό φαγητό και παρέα ακόμα και το τσιγάρο μετά το σεξ έχει αποδειχθεί ότι δίνει περισσότερη ευχαρίστηση σε ανθρωπους που ειναι ουσιαστικά εξαρτημένοι από αυτό...

Σε πρώτη φάση πάτα λίγο φρένο από όλα αυτά, τα παιδιά να ξέρεις μπορούν πολλά πράγματα να τα κάνουμε και μόνα τους όταν είμαστε μέσα στο σπίτι αρκεί να τους δείξουμε πως γίνονται και φυσικά εμπιστοσύνη ότι μπορούν να τα κάνουν και πήγαινε αρχικά να κάνεις ένα έλεγχο αιματολογικο να δεις τι γίνεται με βιταμίνες και ορμόνες, μήπως χρειάζεσαι να παρεις συμπληρώματα που εμείς οι γυναίκες λόγο εγκυμοσύνες που περάσαμε οι αποθήκες μας έχουν αδειάσει και χρειάζεται διπλή προσπαθεί μετά για να ξαναεπανελθουμε ..
Έπειτα κατευθείαν έλεγχο για θυροειδη και με υπέρηχο γιατί καμιά φορά οι αιματολογικες είναι καλές αλλά η υπαρξη κάποιοι όζου είναι ικανή να επηρεάσει την καλή λειτουργία του με αποτέλεσμα να μην απορροφουνται και λειτουργούν σωστά οι βιταμίνες που λαμβάνουμε...
Αν τα κανειςβολα αυτά βρες μια ώρα τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα να πηγαίνεις γυμναστήριο ή να βγαίνεις για περπάτημα..
Περπάτημα μπορεί να το κάνεις και ποιο συχνά και όσο κουρασμένη και να είσαι..
Θα δεις μετά θα έχεις περισσότερη ενέργεια και το κυριότερο διαθεση!
Δώσε η ιδια στον ευατο σου κίνητρα και να μην τον αφήσεις να σε παρασύρει σε όλο αυτό που είναι σαν κινούμενη άμμος..
Όσο αδρανής και αναβάλεις πράγματα που σου δίνουν δύναμη και ευχαρίστηση τόσο θα βουλιάζεις μέσα σε αυτό ώσπου μια μέρα θα ξυπνήσεις και θα αναρωτιέσαι γιατί έγινα έτσι..
Αν πριν έπρεπε να προσέχεις μια φορά τον ευατο σου τώρα με τόσες υποχρεώσεις και με παιδιά που όσο μεγαλώνουν οι απαιτήσεις τους θα μεγαλώνουν ακόμα ποιο πολυ επιβάλλεται να προσέχεις την Αριαννα δύο και τρεις φορές περισσότερο να το ξέρεις!

Και το κυριότερο?
Να μιλάς και να βγάζεις από μέσα σου το οτιδήποτε..
Μην νομίζεις ότι είσαι η σούπερ μαμά και θα τα καταφέρεις όλα μόνη σου .
Ούτε ότι είσαι η κακία μαμά αν δεν καταφέρνεις να κανεις κάτι..
Ζήτα βοήθεια όταν αισθάνεσαι ότι πνιγεσαι και πιεζεσαι ψυχολογικά, είναι το καλύτερο φάρμακο και από το πιο σύγχρονο αντικαταθλιπτικο ;)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
καλημέρα!
Το να περνάς πολλές αλλαγές στην ζωή σου ξαφνικά ,να επομιζεσαι ευθυνες που δεν τις είχες πριν ,επιβαρύνεστε με άγχος να τα προλάβεις όλα ,συνάμα να τα κάνεις και σωστά όσο αφορά το κομμάτι των παιδιών και το γεγονός και μόνο μπαίνω σε ένα γάμο με παιδιά πολλές φορές καλλιεργουμε αθελα μας πρόσφορο έδαφος τέτοιων συναισθηματων ώστε να βγαίνουν στην επιφάνεια και να μας προβληματίζουν την εκάστοτε στιγμή ενώ μπορεί να προϋπήρχαν..

Η κατάθλιψη δεν εμφανίζεται τόσο εύκολα και πίστεψε με όταν εμφανιστεί δεν θα έχεις την παραμικρη αμφιβολία ότι είσαι μέσα σε αυτή..
Άλλωστε η κατάθλιψη έχει πολυ πιο βαθιές ρίζες από τις αιτίες που συχνά βιώνουμε όλοι εμείς που μπαίνουμε σε άλλα μονοπάτια..
Για σκέψου λιγάκι...όλες οι νέες μανούλες τότε περνανε καταθλιπτικα επεισόδια γιατί όλες κάπως έτσι είναι πάνω κάτω μέχρι να βρούνε τα πατήματα τους με τα παιδιά ωστε να λασκάρεις λιγάκι και εσύ από τις δικές τους υποχρεώσεις!

Το να έχουμε νεύρα, άγχος να αισθανόμαστε εγκλωβισμένοι και γενικά να μην λαμβάνουμε ευχαρίστηση όπως παλιά, θεωρείται "φυσιολογικό " στα πλαίσια των σημαντικών αλλαγών που συμβαίνουν στην ζωή μας μέχρι αυτά να μπουν σε μια σειρά και να ξαναβρούν τα πατήματα μας ..

Εσύ μέσα σε όλες αυτές τις αλλαγές που βιώνεις επέλεξες να σταματήσεις και το κάπνισμα..
Ουσιαστικά τι έκανες?
Απαγορευσες στον ευατο σου την έξοδο της διαφυγής σου από όλο αυτό...
Βάλε και την καραντίνα...

Πόσες στερήσες μπορεί να αντέξει πιστευεις ένας οργανισμός όταν ήδη βαλεται και απο άλλους παράγοντες όπως και οι ορμονικοι που βλέπω δεν τους αναφέρατε καν ?

Είσαι μανούλα όπως είπες, έκανες ποτέ ορμονικο έλεγχο μετά τις γέννες σου ?
Έλενξες τον θυροειδη σου ?
Το ξέρεις ότι η επιλόχειος κατάθλιψη που έχει τεράστια διαφορά από την κλινική κατάθλιψη μπορεί να εμφανιστεί και τρία χρόνια μετά την γέννηση ενός παιδιού?
Έπειτα μην μπερδεύεις το αίσθημα της θλίψης και του άγχος με τον όρο κατάθλιψη..

Το 90% των ανθρώπων που βιώνουν συναισθηνατικες και βιολογικές αλλαγές στην ζωή τους και παράλληλα σταματούν μια δραστηριότητα που τους πρόσφερε διέξοδο σε όλο αυτό θα εμφανισουν σημάδια αρψικα θλίψης ,πανικού, άγχους, πίεσης και όχι κατευθειαν κατάθλιψης...
Η κατάθλιψη έρχεται αν συνεχίσεις και βλέπεις φθίνουσα πορεία στο βιοτικό σου επίπεδο..
Το να μην θες να σηκωθείς από το κρεβάτι γιατί είσαι όντως κουρασμένη επειδή οι αποθήκες σιδήρου στον οργανισμό σου ειναι χαμηλές ,εφόσον ουσιαστικά δεν προλαβαίνεις να φας σωστά, το να θες να κοιμάσαι συνέχεια και πολλά άλλα συμπτώματα μπορεί να παραπέμπουν σε κατάθλιψη άλλα δεν είναι..
Είναι θέμα οργανικό , πολλές υποχρεώσεις σωματικές πλέον ,λιγότερο "καυσιμο" στον οργανισμό σου οπότε φυσικό επακόλουθο είναι να έρθει και η σταδιακή κατέρρευσε του ..

Διαβάζοντας σε είναι σαν να βλέπω πολλά κομμάτια από εμένα και ερωτήματα που και εγώ τότε εθετα και προβληματιζομουνα γιατί δεν μπορούσα να εξηγήσω πολλά και το μόνο εύκολο ήταν να λέω, " πω πάω για κατάθλιψη ".
Μέχρι να βρεις τα πατήματα σου θα είσαι συχνά σε αυτή την κατάσταση.
Να ξέρεις ότι πρεπει να βρεις χρόνο για τον ευατο σου και το πιο σημαντικό?
Χρόνο για να γυμνάζεσαι..Δώσε στο σώμα σου και στον οργανισμό άλλη έξοδο διαφυγής από το τσιγάρο που είχες και πολύ καλύτερο...
Δώσε την ευκαιρία στη σώμα σου να ενεργοποιεί τις ορμόνες που θα σου προσφέρουν διάθεση , ευεξία και όρεξη για πολλά περισσότερα απ ότι κάνεις τώρα..
Μόνο μέσα από την γυμναστική θα το καταφέρεις αυτό και σε εμάς τις γυναίκες είναι πολύ σημαντική η άσκηση ειδικά μετά από αλλεπάλληλες γέννες!

Είχες συνδεση το τσιγάρο με εξόδους, με ποτά, με καλό φαγητό και παρέα ακόμα και το τσιγάρο μετά το σεξ έχει αποδειχθεί ότι δίνει περισσότερη ευχαρίστηση σε ανθρωπους που ειναι ουσιαστικά εξαρτημένοι από αυτό...

Σε πρώτη φάση πάτα λίγο φρένο από όλα αυτά, τα παιδιά να ξέρεις μπορούν πολλά πράγματα να τα κάνουμε και μόνα τους όταν είμαστε μέσα στο σπίτι αρκεί να τους δείξουμε πως γίνονται και φυσικά εμπιστοσύνη ότι μπορούν να τα κάνουν και πήγαινε αρχικά να κάνεις ένα έλεγχο αιματολογικο να δεις τι γίνεται με βιταμίνες και ορμόνες, μήπως χρειάζεσαι να παρεις συμπληρώματα που εμείς οι γυναίκες λόγο εγκυμοσύνες που περάσαμε οι αποθήκες μας έχουν αδειάσει και χρειάζεται διπλή προσπαθεί μετά για να ξαναεπανελθουμε ..
Έπειτα κατευθείαν έλεγχο για θυροειδη και με υπέρηχο γιατί καμιά φορά οι αιματολογικες είναι καλές αλλά η υπαρξη κάποιοι όζου είναι ικανή να επηρεάσει την καλή λειτουργία του με αποτέλεσμα να μην απορροφουνται και λειτουργούν σωστά οι βιταμίνες που λαμβάνουμε...
Αν τα κανειςβολα αυτά βρες μια ώρα τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα να πηγαίνεις γυμναστήριο ή να βγαίνεις για περπάτημα..
Περπάτημα μπορεί να το κάνεις και ποιο συχνά και όσο κουρασμένη και να είσαι..
Θα δεις μετά θα έχεις περισσότερη ενέργεια και το κυριότερο διαθεση!
Δώσε η ιδια στον ευατο σου κίνητρα και να μην τον αφήσεις να σε παρασύρει σε όλο αυτό που είναι σαν κινούμενη άμμος..
Όσο αδρανής και αναβάλεις πράγματα που σου δίνουν δύναμη και ευχαρίστηση τόσο θα βουλιάζεις μέσα σε αυτό ώσπου μια μέρα θα ξυπνήσεις και θα αναρωτιέσαι γιατί έγινα έτσι..
Αν πριν έπρεπε να προσέχεις μια φορά τον ευατο σου τώρα με τόσες υποχρεώσεις και με παιδιά που όσο μεγαλώνουν οι απαιτήσεις τους θα μεγαλώνουν ακόμα ποιο πολυ επιβάλλεται να προσέχεις την Αριαννα δύο και τρεις φορές περισσότερο να το ξέρεις!
Εχεις τόσο δίκιο... Μου φαίνονται ολα βουνό και το χειροτερο από όλα είναι ότι πιανω τον εαυτό μου να ξεσπάει... Λυπάμαι που το λέω διαβάζω με το μεγάλο μου παιδι και φωνάζω εγώ που έλεγα θα είμαι υπομονετική θα θα θα... Πιάνω τον εαυτό μου να φωνάζω στο μικρό ενώ είναι μικρό. Και γενικά φωνάζω κι έχω βαρεθεί να με ακουω. Πιάνω τον εαυτό μου να θέλω να σέρνομαι καλή ώρα Κυριακή να μην έχω ενέργεια να κυνηγάω κανέναν. Να μαγειρευω με το ζόρι να νευριάζω κ με τον άντρα μου που με ρωτησε τι θέλω για δώρο κι εγώ έκανα ναζί κ δεν απάντησα και μου φερε παντοφλες ξέρω γω μου ρχόταν να του τις φέρω στο κεφάλι.. Μα μου λέει εσυ παραπονιοσουν ότι δεν είχες, στη δουλειά να μην αποδίδω όπως πριν και να λειτουργώ μηχανικά ενώ λατρευω τη δουλειά μου και να σου πω έπεσα με τα μουτρα στη καραντίνα και τώρα τερμάτισα και γενικά αστα να πάνε. Χθες μαλωσα με τον άντρα μου κ του λέω φευγω πήγα μα ψωνισω και άλλαξε αμέσως η διαθεση μου που πηρα δυο μπλουζες και γενικά έχω ανάγκη αυτό που είπες να γεμίσω ενέργεια. Έχω παχυνει πρηζομαι συχνά τελευταία. Είχα κάνει αιματολογικές όχι όμως ορμονικές και ναι είχα αυτοάνοσο θυρεοειδή αλλά η .. Tsh βγαίνει οκ κ δεν πηγα παραπερα να δω αν παιζει κάτι άλλο. Θα τα κανω όμως
Πιστευω πως έχεις δίκιο
Αλλά να έχασα μια πολυ φίλη μου που κάναμε και καμμια βλακεία παρεα κ πλέον δεν έχω να μοιραστω και τετοια γυναικεία
Έχω άλλη μια αλλά μένει πολυ μακριά κι άλλη μια που βλέπω πλεον σπάνια μόνο στο τηλ μιλάμε, είχα τη μανα μου αλλά εκείνη έχει προβληματα τώρα και έχω φορτωθεί κι από κει και πλεον τι μου μείναν.... 5 άντρες αδερφια συζυγος πατερας φίλοι που αντε να σε καταλάβουν και να συζήτησεις μαζί τους.. Χωριά αλλά θέματα που έχω κληθεί να επιλυσω.
Σε ευχαριστώ παντως αποθηκεύω όσα γράφεις είναι πολυ σημαντικά. Δε θέλω να παρω την κάτω βόλτα..
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου πω μόνο αυτό για να δεις πόσο "φυσιολογικες" αντιδράσεις ειναι αυτές και σίγουρα δεν σε κάνουν ακατάλληλη μητέρα η σύζυγο...

Έχω φωνάξει άπειρα τα παιδιά μου ,έχω σηκωθεί το πρωί με νεύρα μόνο και μόνο γιατί ο άλλος ανέπνεε και γενικά πλέον ακόμα και σήμερα όταν ακούω άλλους να χαλαρώνουν μαγειρευοντας,λέω οκ που να ξέρατε :bleh:

Πέραν όλων αυτών τα παιδιά μου ειναι φυσιολογικοτατα και μάλιστα χαίρομαι που μου λένε τα ίδια πλέον τι μαμά είμαι ,ειδικά από την κόρη μου που είναι στα 19 και ξέρεις πως κριτές για το τι είμαστε είναι μόνο αυτά και κανένας τρίτος,αυτό κράτα το σε παρακαλώ θα σε απαλλάξει από πολλά ;)

Όταν διάβαζα μόνο την μεγάλη μου και παράλληλα έπρεπε να απασχολήσω και τον μικρό για να ειναι ήσυχος του έβαζα παιδική ταινία..
Δεν ξέρεις τι τύψεις είχα όταν μου έλεγαν ,αχ γιατί αφήνεις το παιδί σου και βλέπει τηλεόραση τόση ώρα?
Ήμουν και μέσα σε αυτό το κομμάτι έτσι?
Δούλευα με παιδιά προσχολικής ηλικίας...
Τι να της πεις ,πως αν δεν αποβλακωσω ένα αγοράκι με φουλ ενέργεια ένα άλλο κοριτσάκι θα παει αδιάβαστο στο σχολείο και η μαμά θα καταλήξει με χάπια από τα νεύρα της ?

Μην ακούς κανένα κορίτσι μου και μην επηρεάζεται απο τα ψεύτικα πρότυπα που πλασάρουν ώστε να μας κάνουν να νιώθουμε περισσότερες τύψεις..

Υπήρχαν στιγμές που δεν ήθελα καν να μπαινω στην κουζίνα από το τόσο πολύ μαγείρεμα που έχω κάνει και το κυριότερο από τον χαμό που δημιουργείται μετά και να πρέπει να το μαζέψεις..
Πόσες φορές έλεγα Παναγία μου να πάω σπίτι μου και να πετάξω τα ρούχα μου και να αράξω στον καναπέ και τίποτε άλλο...
Τι να σου πω ότι ακόμα και μπάνιο για να κανω με την ησυχία μου και να ηρεμήσω γιατί ούτε εκεί μπορείς όπως ξέρεις διάλεγα μόνο την ώρα που έβαζε το βράδυ ο άντρας μου τα παιδιά για ύπνο γιατί μονο τοτε δεν με ζητούσαν..

Οπότε μην αγχώνεσαι καλή μου είσαι μια πολυ φυσιολογική μαμά και ναι τα παιδιά δεν μεγαλώνουν όπως στις διαφημίσεις..
Με μια μαμα πάντα όμορφη χαμογελαστή και έτοιμη για τα πάντα 😉
Είμαστε και εμείς η μη προχωρημένες αντισυμβατικες :lol:

Λοιπον δώσε βάση στο να κάνεις ενα υπέρηχο θυρεοειδή γιατί και εμένα φυσιολογικες ήταν οι αιματολογικες και στα όρια αλλά τελικά έπρεπε να πάρω χάπι συντήρησης γιατί εμφάνισα και οζους και ξέρεις από τι ?
Από το άγχος και την ψυχολογική πίεση για όλα αυτά..

Τώρα για τις κοινωνικές επαφές έτσι ειναι.
Κράτησα κάποιες φίλες αλλά επειδή είχαμε διαφορετικά πράγματα να κάνουμε και φυσικά διαφορετικές προσωπικότητες άνοιξα τον κύκλο μου και σε άλλα μέτωπα..
Είχα κάνει καλή παρεουλα με μαμάδες που πήγαιναν τα παιδιά μας μαζί σχολείο.
Φιλίες που ακόμα και σήμερα τις κρατάμε γιατί ήταν παράλληλες δικές μας και των παιδιών!
Κάθε φάση ζωής προσαρμοζεται ανάλογα και σε αυτό το κομμάτι!
Προσπάθησε να βρεις κάποια που να έχετε κοινούς χρόνους και ενδιαφέροντα πλέον..
Ίσως και σε κάποια δραστηριότητα, όσο τα παιδιά απασχολουντε εσείς να πίνεται ένα ωραίο καφεδάκι μέχρι να τελειώσουν, να πείτε κάτι άλλο να ξεφύγει το μυαλό..

Γενικά κράτα όλα αυτά αλλά να τα κάνεις και όταν θα έχεις αποτελέσματα θα χαρώ πολύ να τα λέμε,αγωνιστικούς χαιρετισμούς που λέμε εμείς :air_kiss:
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Καπνιστής 10 χρόνια, θέλω να το κόψω και για λόγους υγείας αλλά και για οικονομικούς.
Δοκίμασα τσίχλες νικοτίνης, vaping και ο,τι υπάρχει εκεί έξω τέλος πάντων αλλά δεν...
Διαβάζω στο ίντερνετ για βελονισμό. Αξίζει πιστεύετε;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,291 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Καπνιστής 10 χρόνια, θέλω να το κόψω και για λόγους υγείας αλλά και για οικονομικούς.
Δοκίμασα τσίχλες νικοτίνης, vaping και ο,τι υπάρχει εκεί έξω τέλος πάντων αλλά δεν...
Διαβάζω στο ίντερνετ για βελονισμό. Αξίζει πιστεύετε;
Αδερφέ, ξέρω άλλο ρωτάς και θα σε εκνευρίσει αυτό που θα σου πω, αλλά μόνο μαχαίρι η καλύτερη λύση.

Όλα είναι στο μυαλό. Απλά ασ' το κάτω.

Κάπνιζα απο το 2000 ως το 2013 ένα πακέτο τη μέρα, οπότε το κοψα μαχαίρι, και δέκα χρόνια δεν το χω βάλει ξανα στο στόμα μου.

Σόρρυ που δεν σε βοηθάω με τον τρόπο που ζητάς, αλλά όντας η ζωντανή απόδειξη, θα επιμένω όλη μου τη ζωή ότι όλα είναι στο μυαλό. Πειθαρχία.-
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,261 μηνύματα.
Κι εγώ τα ίδια, κάπνιζα από 16 χρονών και ξαφνικά μια μέρα κάπνισα ένα τσιγάρο και είπα "αυτό είναι το τελευταίο". Το είχα σιχαθεί. Πήρα ηλεκτρονικό λίγο καιρό με λίγη νικοτίνη, μετά χωρίς νικοτίνη και μετά τέλος κι αυτό. Έχουν περάσει αισίως παραπάνω από 11 χρόνια. Τώρα ούτε να το μυρίσω δεν μπορώ.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 990 μηνύματα.
Παιδιά, δεν είμαι καπνίστρια, αλλά θα μου επιτρέψετε να πω εμπειρίες συγγενών και φίλων.
Όλοι οι γνωστοί/συγγενείς/φιλοι που το έκοψαν, το έκοψαν <<μαχαίρι>>. Οι άλλοι μια το κόβουν, μια το αρχίζουν. Βέβαια και απ τους <<μαχαίρι>> μια φίλη το ξανάρχισε ξαφνικά.
Όλοι οι άλλοι (περίπου 6 δεν το ξαναρχισαν). Στους περισσότερους το επέβαλε ο γιατρός ή ο φόβος, όταν έχασαν γνωστό τους από καρκινο.
Φίλη το είχε κόψει 6 χρόνια, επειδή έκανε 3 παιδιά στη σειρά και τα θήλασε ένα χρόνο το καθένα. Επί 6 χρόνια δεν της έλειπε καθόλου. Μόλις έκλεισε χρόνο το μικρό και αποφάσισε πως τελείωσε με τις υποχρεώσεις της περί θηλασμών κλπ, το ξαναξεκίνησε σα να μην το είχε διακοψει ποτέ.

Πιστεύω είναι μια μεγάλη απόφαση.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Καπνιστής 10 χρόνια, θέλω να το κόψω και για λόγους υγείας αλλά και για οικονομικούς.
Δοκίμασα τσίχλες νικοτίνης, vaping και ο,τι υπάρχει εκεί έξω τέλος πάντων αλλά δεν...
Διαβάζω στο ίντερνετ για βελονισμό. Αξίζει πιστεύετε;
Έχω ακούσει να το έχουν κόψει και με βελονισμό .

Οι τσίχλες και τα υποκατάστατα ίσως έχουν ένα κακό, ότι θέλουν συνέχεια πειθαρχία να μη τα παρατήσεις και καταλήξεις πάλι στο τσιγάρο. Αν ο βελονισμός δίνει μια πιο μόνιμη αποστροφή, ακούγεται πιο εύκολο από τα υποκατάστατα.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,082 μηνύματα.
Μια χαρά μας έμεινε σε αυτήν την τάνα τη ζωή, θα την κόψουμε κι αυτήν;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου που το έκοψα σταδιακά και όχι μαχαίρι χωρίς κανένα πισωγύρισμα;

Καταρχάς δε σε εθίζει το τσιγάρο καθ' αυτό αλλά η ντοπαμίνη που εκκρίνει ο εγκέφαλός σου όταν καπνίζεις. Όλοι οι εθισμοί βασίζονται στην ανάγκη του οργανισμού για ντοπαμίνη, ακόμη και το γεγονός ότι τσεκάρουμε το κινητό μας μια στο τόσο μην τυχόν υπάρχει κάποια ειδοποίηση ή ένα μήνυμα είναι ανάγκη του οργανισμού για ντοπαμίνη. Η ντοπαμίνη λοιπόν είναι συνδεδεμένη με την επιθυμία κι όχι με την ουσία, γι' αυτό και μπορεί να θες πάρα πολύ να φας ένα γλυκό παρόλο που κάθε φορά σε φουσκώνει και σε κάνει να μην μπορείς να κουνηθείς, ενώ πχ το λαχανικό που σου παρέχει πραγματικό όφελος, δε σου προκαλεί την ίδια λαχτάρα να το φας.
Εδώ η πανεπιστήμονας τα εξηγεί όλα βάσει ντοπαμίνης... δεν της έχουν μιλήσει για ψυχολογική/σωματική εξάρτηση ούτε για σύνδρομο στέρησης. Όλα τα εξηγεί η ντοπαμίνη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,291 μηνύματα.
Μια χαρά μας έμεινε σε αυτήν την τάνα τη ζωή, θα την κόψουμε κι αυτήν;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εδώ η πανεπιστήμονας τα εξηγεί όλα βάσει ντοπαμίνης... δεν της έχουν μιλήσει για ψυχολογική/σωματική εξάρτηση ούτε για σύνδρομο στέρησης. Όλα τα εξηγεί η ντοπαμίνη.
Εντωμεταξυ βλέπω

Θέμα: Διακοπή Καπνίσματος
Από: Ουριήλ

και στο μυαλό μου έπαιξε για 1 δευτερόλεπτο η word salad: Διακοπή Κατουρήματος και έχω μείνει μαλάκας να αναρρωτιέμαι ποιός έπαθε τέτοια ζημιά με την κύστη του.

Μη μου ρίξετε μπούφλες, δεν κάνω πλάκα, έγινε τώρα πάει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top