Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

mindcircus

New member

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.
Και μπραβο σου... Τι να πω... Εισαι θαρραλεος!!

Εγω αποφασισα να περασω στο ηλεκτρονικο. Αιντε να δουμε....

Fast

Well-known member

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,290 μηνύματα.
Δεν κάπνιζα ποτέ και δε μπορώ να μιλήσω από πρώτο χέρι, αλλά πρόσφατα είδα μια συνέντευξη του δημιουργού(και πρώην βουδιστή) του headspace, όπου πρότεινε στους ασκούμενους του διαλογισμού να συνεχίσουν το κάπνισμα και πως κάποια στιγμή θα αρχίσουν να το κόβουν από μόνοι τους. Συμβαδίζει με τη δικιά μου εμπειρία.

logica

New member

Η logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ο κολλητός μου το είχε κόψει για 12 χρόνια. Τώρα που βρίσκεται σε φάση διαζυγίου το ξανάρχισε. Οταν τον είδα να βγάζει το πακέτο από την τσέπη του φρίκαρα. Μου είπε "καλύτερα αυτό παρά ψυχοφάρμακα". Ουδέν σχόλιον...

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,471 μηνύματα.
Ο κολλητός μου το είχε κόψει για 12 χρόνια. Τώρα που βρίσκεται σε φάση διαζυγίου το ξανάρχισε. Οταν τον είδα να βγάζει το πακέτο από την τσέπη του φρίκαρα. Μου είπε "καλύτερα αυτό παρά ψυχοφάρμακα". Ουδέν σχόλιον...
Όντως καλύτερα αυτό παρά ψυχοφάρμακα.
Ας ορθοποδήσει λίγο και ας το ξανακόψει.

lkjhgfdsa

New member

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Και η νικοτίνη ψυχοφάρμακο είναι.

transcendence

New member

Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Και μπραβο σου... Τι να πω... Εισαι θαρραλεος!!
Εγω αποφασισα να περασω στο ηλεκτρονικο. Αιντε να δουμε....
Θαρραλέος για κάτι που δεν κάνω; :eek:
Ηλεκτρονικό; Ο φόκος κάνει εισαγωγή από ebay, βρήκε κάποιον που πουλάει σε εξευτελιστικές τιμές, τραβάς τζούρα και χάνεις τη μνήμη σου! Θα σου τα δώσει με ένα μικρό καπέλο, το κέρδος του :D

Τα υποκατάστατα δεν "λειτουργούν", και όχι μόνο ...στο κάπνισμα, αφού το ξέρεις :P

Ο κολλητός μου το είχε κόψει για 12 χρόνια. Τώρα που βρίσκεται σε φάση διαζυγίου το ξανάρχισε.
Από τη χαρά του; :confused:

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

New member

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.
Κσποιος θα μου κανει δωρο το ηλεκτρονικο τσιγαρο στα γενεθλια μου... Αναμενω...

fockos

Well-known member

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,279 μηνύματα.
Η διαφημιστική πινακίδα που βήχει όταν κάποιος δίπλα της καπνίζει

Σας προειδοποιεί ότι το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία όχι μόνο τη δική σας αλλά και όσων βρίσκονται δίπλα σας. Δεν πρόκειται για κάποιον γιατρό αλλά για μια διαφημιστική πινακίδα στη Στοκχόλμη.

Πρόκειται για μια πινακίδα με την ασπρόμαυρη φωτογραφία ενός συνηθισμένου άνδρα, δεν ξαφνιάζει κανέναν από τους διερχόμενους, ωστόσο όλα αλλάζουν όταν κάποιος ή κάποιοι καπνιστές περνούν από το σημείο. Τότε ο εικονιζόμενος, ως παθητικός καπνιστής, διπλώνεται και αρχίζει να βήχει έντονα ξαφνιάζοντας τους καπνιστές που του το προκάλεσαν.

Όταν ο βήχας σταματά στην πινακίδα εμφανίζονται οι μάρκες διάφορων τσιχλών νικοτίνης. Επίσης προβάλλονται μηνύματα που αφορούν στη λήψη αποφάσεων με αφορμή το νέο έτος. «Ζήσε περισσότερο και πιο υγιή ζωή» γράφει ένα άλλο μήνυμα.

Η πινακίδα, η οποία είναι εξοπλισμένη με ειδικούς αισθητήρες για να συλλαμβάνει τον καπνό, έχει τοποθετηθεί σε πολυσύχναστο σημείο της Στοκχόλμης όπου έχει παρατηρηθεί ότι διέρχονται πολλοί καπνιστές.

Σημειώνεται ότι η Σουηδία έχει το μικρότερο ποσοστό καπνιστών στην Ευρώπη, μόλις ένα 13% σύμφωνα με στοιχεία του 2012.

πηγή: https://www.huffingtonpost.gr/

juste un instant

Well-known member

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,372 μηνύματα.
Στη Σουηδία έχει υπερβολικό κρύο και υγρασία οποτε αν γριπωθεις, δε θα σου περάσει ο βήχας με τίποτα. Και το τσιγάρο δεν είναι οτι καλυτερο όταν εχεις γρίπη...

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...