Διαταραχές Ύπνου - Αϋπνία

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εδω και αρκετο καιρο βασανιζομαι απο την αϋπνια και οπως ειναι επομενο απ αυτο να εχω κανει την νυχτα μερα. Και πραγματικα δεν αντεχεται αλλο μιας και τα βραδια δεν εχεις τιποτα να κανεις και μετα χανεις ολη την μερα σου αφου κοιμασαι σαν βοδι. Τι να κανω για να αρχισω να κοιμαμαι ξανα φυσιολογικες ωρες και να μπω σε ενα σωστο ωραριο υπνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Να βρεις μια δουλιτσα; Ή εισαι μαθητρια;
Η δουλεια σε κρατα ξυπνιο καθως και οι υποχρεωσεις ετσι το βραδυ πεφτεις ξερος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Να βρεις μια δουλιτσα; Ή εισαι μαθητρια;
Η δουλεια σε κρατα ξυπνιο καθως και οι υποχρεωσεις ετσι το βραδυ πεφτεις ξερος!

Εδω δεν βρισκουν αλλοι με πτυχια θα βρω εγω; Που θελουν και προυπηρεσια ακομα και για σερβιτορα; Οπως και να χει θελω να κοιμηθω φετος και οχι του χρονου..αλλες πιο εφικτες επιλογες δεν υπαρχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εδω και αρκετο καιρο βασανιζομαι απο την αϋπνια και οπως ειναι επομενο απ αυτο να εχω κανει την νυχτα μερα. Και πραγματικα δεν αντεχεται αλλο μιας και τα βραδια δεν εχεις τιποτα να κανεις και μετα χανεις ολη την μερα σου αφου κοιμασαι σαν βοδι. Τι να κανω για να αρχισω να κοιμαμαι ξανα φυσιολογικες ωρες και να μπω σε ενα σωστο ωραριο υπνου;


Εννοείς οτι πέφτεις στο κρεβάτι αλλα έχεις αυπνία και δεν σε παίρνει ο ύπνος ή οτι κάθεσαι στο δωμάτιο σου,στον υπολογιστη και νιώθεις οτι δεν νυσταζεις; Στην πρώτη περίπτωση ειναι πιθανότατα λόγω άγχους ή επειδή δεν έχεις κουραστεί αρκετα. Στην δεύτερη περίπτωση,ίσως ειναι υπερένταση. Γενικά η λύση που εχω βρει σε τέτοια θέματα ειναι να κλείνω τουλάχιστον μια ώρα πριν παω για ύπνο το λαπτοπ και να μην ασχολούμαι ούτε με το κινητό. Είχα διαβάσει οτι χρησιμοποιώντας κινητό και υπολογιστή λιγο πριν πέσει πέσεις για ύπνο,κρατάς τον εγκέφαλο σε εγρήγορση ενώ πρέπει να χαλαρώσεις για να σε πάρει πιο γρήγορα ο ύπνος. Μόνο την τηλεόραση ανοίγω,συνήθως αργά το βράδυ έχει καμία καλούτσικη σειρά ή ταινία. Επίσης καλό ειναι να πίνεις κατι ζεστό να σε χαλαρώνει. Αν έχεις κολλήσει σε ενα άσχημο ωράριο υπνου,η λύση ειναι μια: βάζεις το ξυπνητήρι πολυ νωρίς. Δηλαδή αν κοιμηθείς στις 4, βάζεις το ξυπνητήρι στις 8-9. Εγώ αυτο κανω,γενικά λειτουργώ με το ζόρι αν δεν κοιμηθώ πάνω απο 6 ώρες,όποτε το βράδυ θα παω αναγκαστικά για ύπνο νωρίς.
Αν ειναι θεμα άγχους,ας πει καποιος την λύση και σε εμένα :P Ειναι φορες που ακομα και αν είμαι πτώμα,αν είμαι πολυ αγχωμένη,πριν απο εξετάσεις για παράδειγμα, δεν θα με παίρνει ο ύπνος με τιποτα με αποτέλεσμα να κοιμάμαι 4-5 ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ειμαι με το κινητο συνηθως, και μεχρι να με παρει ο υπνος κατα τις 5 το πρωι, ασχολουμαι με αυτο. Βεβαια ξυπναω και μεσημερι μετα οποτε παει και την επομενη ετσι δυστυχως. Δυσκολο να σηκωθω απ τις 8-9 αν εχω κοιμηθει ελαχιστες ωρες, ομως ακομα και τοτε με 2-3 ωρες υπνου δεν καταφερνω να κοιμηθω με τιποτα το βραδυ.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ειμαι με το κινητο συνηθως, και μεχρι να με παρει ο υπνος κατα τις 5 το πρωι, ασχολουμαι με αυτο. Βεβαια ξυπναω και μεσημερι μετα οποτε παει και την επομενη ετσι δυστυχως. Δυσκολο να σηκωθω απ τις 8-9 αν εχω κοιμηθει ελαχιστες ωρες, ομως ακομα και τοτε με 2-3 ωρες υπνου δεν καταφερνω να κοιμηθω με τιποτα το βραδυ.:/:

Kαι εγώ ξεφεύγω και το κάνω καμιά φορά αυτο,ειδικά το καλοκαίρι κοιμομουν πάντα κατά τις 4. Αλλά κάποια στιγμή πρεπει να πάρεις την απόφαση να κάνεις την αλλαγή :hehe: Δεν είναι καλό να έχεις τέτοια ωράρια. Θα βάλεις το ξυπνητήρι νωρίς και θα ξυπνήσεις με το ζόρι,ή θα πεις σε κάποιον άλλο να κάνει φασαρία,να ανοίξει τα παράθυρα να μπει φως κτλ, και να επιμείνει να σε ξυπνήσει όσο και να του λες να φύγει και να αφήσει να κοιμηθείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Εδω δεν βρισκουν αλλοι με πτυχια θα βρω εγω; Που θελουν και προυπηρεσια ακομα και για σερβιτορα; Οπως και να χει θελω να κοιμηθω φετος και οχι του χρονου..αλλες πιο εφικτες επιλογες δεν υπαρχουν;


αν και δεν ξέρω τις υποχρεώσεις σου,

μια γενική συνταγή είναι,

πρωινό ξύπνημα (πριν τις 08.00), καλή διατροφή και πολύ νερό κατά τη διάρκεια της μέρας,
το απόγευμα αθλοπαιδείες, σπίτι νωρίς, μπάνιο, ελαφρύ αφέξημα ή γαλακτοκομικά και κρεβάτι μέχρι τις 22.00
εκτός Σ/Κ που είμαστε ποιο χαλαροί

δυστυχώς ο οργανισμός είναι όπως τον μάθεις, αν τις 300 μέρες το χρόνο κοιμάσαι στις 05.00
είναι δύσκολο να προσαρμοστεί στις υπόλοιπες 65 να κοιμάται στις 22.00

καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εδω και αρκετο καιρο βασανιζομαι απο την αϋπνια και οπως ειναι επομενο απ αυτο να εχω κανει την νυχτα μερα. Και πραγματικα δεν αντεχεται αλλο μιας και τα βραδια δεν εχεις τιποτα να κανεις και μετα χανεις ολη την μερα σου αφου κοιμασαι σαν βοδι. Τι να κανω για να αρχισω να κοιμαμαι ξανα φυσιολογικες ωρες και να μπω σε ενα σωστο ωραριο υπνου;

Εχει απορρυθμιστει ο κιρκαδιος ρυθμος σου και ο πιο γρηγορος τροπος να τον επαναφερεις ειναι με μελατονινη. Αν δεν θελεις να παρεις μελατονινη, τοτε πρεπει να τον ρυθμισεις σταδιακα. Σημερα πχ θα πας για υπνο 30-60 λεπτα νωριτερα απο χθες και αυριο θα βαλεις ξυπνητηρι να ξυπνησεις 30-60 λεπτα νωριτερα. Μεσα σε 7-10 ημερες θα εχεις στρωσει. Αυριο θα πας για υπνο 30-60 λεπτα νωριτερα απο την προηγουμενη ημερα, κοκ. Απεφευγε επισης να βλεπεις το κινητο σου ή τον υπολογιστη σου πριν πεσεις για υπνο για σου αποσυντονιζει το φως τον κιρκαδιο ρυθμο σου. 1-2 ωρες πριν κοιμηθεις, κρατα ολες τις ηλεκτρονικες σου συσκευες κλειστες.

Οπως σου ανεφεραν, η καλυτερη λυση για να μπεις σε προγραμμα ειναι να βρεις δουλεια. Γνωριζω τι περνας γιατι και εγω 1 χρονο που δεν εκανα τιποτα, ημουν σε παρομοια φαση με εσενα και ειχα αποσυντονιστει εντελως. Τωρα πεφτω ξερη για υπνο!

Εδω δεν βρισκουν αλλοι με πτυχια θα βρω εγω; Που θελουν και προυπηρεσια ακομα και για σερβιτορα; Οπως και να χει θελω να κοιμηθω φετος και οχι του χρονου..αλλες πιο εφικτες επιλογες δεν υπαρχουν;
Μη κοιτας τους αλλους και μη χανεις την αισιοδοξια σου. Στελνε βιογραφικα ακομα και αν ζητουν προυπηρεσια. Αλλωστε οι περισσοτεροι, αν οχι ολοι, την πρωτη τους δουλεια την πηραν χωρις να εχουν προυπηρεσια! Δεν γινεται να ξεκινησεις με 10 χρονια προυπηρεσια, ειναι αδυνατο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με τη Νελιελ.. Κι εμενα υπηρχε εποχη που ειχα παθει ακριβως το ιδιο. Παρολο που δουλευα κιολας. Μολις μπηκα σε περισσοτερες υποχρεωσεις εκει αναγκαστικα κοιμομουν λογικες ωρες κ χορταινα την ημερα μου. Καμμια φορα κ σημερα, ενω εχω εγερτηριο το πρωι, με πιανει αυτη η ταση του ξενυχτιου. Να οπως να γραφω εδω καλη ωρα αντι να κοιμαμαι. Μου αρεσει αυτη η ησυχια της νυχτας. Αλλα ξερω πως αν δεν παω τωρα για υπνο αυριο θα κουτουλαω κ ΔΕ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ να κοιμηθω μες στη μερα..
Γιαυτο βαλε προγραμμα στη ζωη σου, αλλη λυση δεν υπαρχει. Εκτος αν εισαι τοσο πειθαρχημενη που το καταφερεις τελικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Δεν ειναι θέμα προγράμματος μονο μη λεμε βλακείες, προσωπικά ειχε τύχει περίοδος που ήμουνα με 2 ώρες ύπνο τη μερα, και αυτο γιατί δεν μπορουσα να κοιμηθώ παραπάνω, και ολη τη μερα ήμουνα στο πόδι.. Ενώ ένιωθα απείρως κουρασμένη και εξουθενωμένη ο ύπνος δεν έρχοταν ποτε και το αντιμετώπισα με χάπια. Αλλα οι καλές μου οι αϋπνίες ειναι παλι έδω , οποτε τωρα θα ξεκινήσω με βαλεριάνες να δω πως θα πάει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δεν ειναι θέμα προγράμματος μονο μη λεμε βλακείες, προσωπικά ειχε τύχει περίοδος που ήμουνα με 2 ώρες ύπνο τη μερα, και αυτο γιατί δεν μπορουσα να κοιμηθώ παραπάνω, και ολη τη μερα ήμουνα στο πόδι.. Ενώ ένιωθα απείρως κουρασμένη και εξουθενωμένη ο ύπνος δεν έρχοταν ποτε και το αντιμετώπισα με χάπια. Αλλα οι καλές μου οι αϋπνίες ειναι παλι έδω , οποτε τωρα θα ξεκινήσω με βαλεριάνες να δω πως θα πάει..


Και οι βαλεριάνες περίεργο πράγμα ρε παιδί μου...Μου είχε δώσει η μάνα μου πριν κανα δυο χρόνια για την υπερένταση και θυμάμαι είχα πάρει 4 χαπάκια,αλλά δε μου έκαναν τίποτα...τσίτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Και οι βαλεριάνες περίεργο πράγμα ρε παιδί μου...Μου είχε δώσει η μάνα μου πριν κανα δυο χρόνια για την υπερένταση και θυμάμαι είχα πάρει 4 χαπάκια,αλλά δε μου έκαναν τίποτα...τσίτα :P

4? την επόμενη φορά πάρε πιο πολλά :P ένα έφτανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
4? την επόμενη φορά πάρε πιο πολλά :P ένα έφτανε!


Είχα πάρει άλλες φορές και 1 και 2 τίποτα.Στις 4 σταμάτησα μη κατεβάζω κουτάκια τζάμπα,είναι και λεφτά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν είναι δυνατό μην παίρνετε χάπια........

Φτιάξτε το πρόγραμμα σας, ρυθμίστε το Βιολογκό σας ρολόι , κόψτε τους καφέδες

Δεν ειναι θέμα προγράμματος μονο μη λεμε βλακείες, προσωπικά ειχε τύχει περίοδος που ήμουνα με 2 ώρες ύπνο τη μερα, και αυτο γιατί δεν μπορουσα να κοιμηθώ παραπάνω, και ολη τη μερα ήμουνα στο πόδι.. Ενώ ένιωθα απείρως κουρασμένη και εξουθενωμένη ο ύπνος δεν έρχοταν ποτε και το αντιμετώπισα με χάπια. Αλλα οι καλές μου οι αϋπνίες ειναι παλι έδω , οποτε τωρα θα ξεκινήσω με βαλεριάνες να δω πως θα πάει..


Πολύ σπάνια είναι για άλλους λόγους τα πάντα ρυθμίζονται αλλάζοντας τις συνηθιες μας αν πάρουμε φάρμακα δε λύνουμε το πρόβλημα απλά το μεταθέτουμε ειδικά όταν μιλάμε για νέους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αν είναι δυνατό μην παίρνετε χάπια........

Φτιάξτε το πρόγραμμα σας, ρυθμίστε το Βιολογκό σας ρολόι , κόψτε τους καφέδες




Πολύ σπάνια είναι για άλλους λόγους τα πάντα ρυθμίζονται αλλάζοντας τις συνηθιες μας αν πάρουμε φάρμακα δε λύνουμε το πρόβλημα απλά το μεταθέτουμε ειδικά όταν μιλάμε για νέους ανθρώπους.

Συμφωνώ απόλυτα για τον καφέ!Με το που τον έκοψα κοιμάμαι σαν πουλάκι:yawn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Αν είναι δυνατό μην παίρνετε χάπια........

Φτιάξτε το πρόγραμμα σας, ρυθμίστε το Βιολογκό σας ρολόι , κόψτε τους καφέδες
Πολύ σπάνια είναι για άλλους λόγους τα πάντα ρυθμίζονται αλλάζοντας τις συνηθιες μας αν πάρουμε φάρμακα δε λύνουμε το πρόβλημα απλά το μεταθέτουμε ειδικά όταν μιλάμε για νέους ανθρώπους.

Ρε Φοκο αγόρι μου, λες να μην ξερω τι παίζει; Οι συνήθειες δεν έχουν καμία απολύτως σχέση, ξερω πολλούς ανθρώπους που μπορούν να κοιμούνται σα τα βόδια και πολυ εύκολα.. Όσον αφορά για τους καφέδες δεν πινω οποτε.. Και αυτο που λες με τα χάπια οτι ετσι μεταθέτεις το προβλημα δεν ισχύει, κάποια προβλήματα δεν μεταθέτονται έκ μαγείας αν ολη τη μερα εισαι στο πόδι. Πήγα και πήρα φυτικά ηρεμιστικά χαπάκια σημερα να δούμε πως θα πάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πήγα και πήρα φυτικά ηρεμιστικά χαπάκια σημερα να δούμε πως θα πάει

Σε βοήθησαν καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
εδώ και 3 μήνες περίπου ξυπνούσα καθημερινά κατά τις 6:30-7:00 το πρωί με σχετικά λίγες ώρες ύνπου (6-7 ώρες συνολικά που για μένα είναι λίγες) και είχα μονίμως μια αίσθηση κούρασης. τώρα δεν έχω πίεση χρόνου ώστε να πρέπει να ξυπνάω τόσο νωρίς αλλά συνεχίζω να σηκώνομαι τις ίδιες ώρες ακόμη κι αν νιώθω κουρασμένη με αποτέλεσμα όλη την ημέρα να με τσούζουν τα μάτια μου και να μην μπορώ να κοιμηθώ ξανά αν δεν πάει βράδυ. είναι εδώ και μια βδομάδα που προσπαθώ ν' αλλάξω το πρόγραμμα του ύπνου μου αλλά δεν έχω δει μεγάλες αλλαγές, τι να κάνω μπας κι αρχίσω να ξυπνάω σε φυσιολογικές ώρες? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θέλεις να αλλάξεις τις ώρες που κοιμάσαι (σε αριθμό), ή το ωράριο ύπνου σου;
Για το πρώτο θα πρότεινα να πέφτεις λίγο πιο νωρίς, όταν ο οργανισμός σου ξανασυνηθίσει να κοιμάται το 8ωρο που κοιμόσουν, θα είναι ευκολότερο να μετακινήσεις το ωράριο 2-3 ώρες μετά και να ξυπνάς αργότερα. Αν δεν θες να ξυπνάς 7:00 το πρωί, μπορείς όταν ανοίγει το μάτι να μην σηκώνεσαι κατευθείαν, αλλά να κάθεσαι να χουζουρεύεις καμιά δυο ωρίτσες ακόμα, σ αυτή την κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. (χωρίς κινητά και τέτοια από δίπλα). Λογικά ο εγκέφαλός σου θα πάρει το μήνυμα ότι "αυτή δεν πρέπει να την ξυπνάω με τις κότες πλέον". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top