Διατροφικές συνήθειες και ευεξία

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι να πω τώρα... Αν εξαιρέσουμε το τσιγαρισμα που το κοψα, μάλλον με τη γιαγιά σου θα γινόμασταν και φιλες :redface: :book: Δεν έχω ασχοληθεί γενικά με διατροφή... Οτι ξέρω απο τη μαμά μου. Οκ λεμόνι. Και λάδι μόνο. :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τα μπιφτέκια και το κοτόπουλο είναι άχρηστα φαγητά? Γιατί?
Οχι καλά κάνετε κανενα θέμα. Μαθαίνω:)
Στο βουτυρο πανω στα μπιφτεκια αναφερομουν! 😊
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ας πουμε στο ψαρι εγω το ψηνω και στο σερβιρισμα μετα βαζω σε ενα μπολακι λιγο λαδακι λεμονι και ριγανη και το περιχυνω.
Δεν ξερω αν το κανεις
Ναι εννοείται, έτσι το κάνω. Όταν ψήνω το ψάρι στο γκριλ, το πριτιμω από του φουρνου αλλά το ψάρι το κάνω διάφορες παραλλαγες, βραστό η φουρνο η ψητο στο γκριλ η στην ψησταρια. Έχουμε μια ηλεκτρικη
Και λαδοριγανη με λεμόνι ναι έτσι
Πολυ νοστιμο
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Επισης εχω γνωρισει μαγειρισσα που εβαζε μπαχαρια μιλαμε. Γιαυτο λεω ο καθενας βαζει οτι τραβαει. Αλλος γουσταρει τα μπαχαρια. Κανενα προβλημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι εννοείται, έτσι το κάνω. Όταν ψήνω το ψάρι στο γκριλ, το πριτιμω από του φουρνου αλλά το ψάρι το κάνω διάφορες παραλλαγες, βραστό η φουρνο η ψητο στο γκριλ η στην ψησταρια. Έχουμε μια ηλεκτρικη
Κι εγω ετσι. Και στο κρεας ψητο λεμονι εκτος αν ειναι κοκκινιστο κατσαρολας ας πουμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι εννοείται, έτσι το κάνω. Όταν ψήνω το ψάρι στο γκριλ, το πριτιμω από του φουρνου αλλά το ψάρι το κάνω διάφορες παραλλαγες, βραστό η φουρνο η ψητο στο γκριλ η στην ψησταρια. Έχουμε μια ηλεκτρικη
Και λαδοριγανη με λεμόνι ναι έτσι
Πολυ νοστιμο
Μπορεις να βαζεις κουρκουμά εγω εχω ενα βαζακι και παπρικα και πιπερι μαυρο και βαζω συχνα ειναι ωραια δινουν γευση και ειναι αντιοξειδωτικα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Στο βουτυρο πανω στα μπιφτεκια αναφερομουν! 😊

Επισης εχω γνωρισει μαγειρισσα που εβαζε μπαχαρια μιλαμε. Γιαυτο λεω ο καθενας βαζει οτι τραβαει. Αλλος γουσταρει τα μπαχαρια. Κανενα προβλημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Κι εγω ετσι. Και στο κρεας ψητο λεμονι εκτος αν ειναι κοκκινιστο κατσαρολας ας πουμε.
Μπαχαρικα βάζω... Δηλαδή στο ψάρι βάζω μείγμα ψαριού, λιγάκι και κυβους κνορ σε κάποια φαγητά. Κυμινο στα σουτζουκάκια. Κουρκουμά στο ρυζι..Γενικά βάζω. Οχι πολλα και έντονα, για τα παιδια. Αλλά εμένα μ'αρέσουν..
Δεν κάνει?
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχμ... :book: Πάνω στα μπιφτέκακια σε κάθε μπιφτεκάκι έβαζα μια τσιμπια βουτυρο. Το μαλακώνει και το κάνει πολυ νόστιμο. Ενίοτε έβαζα κ μέσα λίγο... Το ίδιο κ στο κοτόπουλο. Από πανω να λιωνει να παιρνει τη βουτυραδα να το πω....
Μου το χε μάθει η μαμά μιας φίλης ...
:redface:

Εντάξει όχι βουτυρο... Αλλά ουτε λάδι? Μόνο περιχυνοντας?:stunned:
Κοιτα, το βουτυρο δεν ειναι κακο, αλλα βρε παιδι μου κανεις καταχρηση. Αν τηγανιζεις τα μπιφτεκια δεν χρειαζεσαι βουτυρο ή λαδι. Εγω λαδωνω αντικολλητικο τηγανι με ενα πινελο και τα τηγανιζω σε μετρια θερμοκρασια απο 5 λεπτα σε καθε πλευρα και ειναι πολυ ζουμερα μεσα. Οι περισσοτεροι τεινουν να τα παραμαγειρευουν και να στεγνωνουν εντελως μεσα. Στο φουρνο δεν ψηνω μπιφτεκια γιατι γινονται στεγνα. Πιο συχνα ομως τα κανω στο γκριλ. Το λαδωνω με ενα πινελο και τα ψηνω εκει. Το ιδιο και το κοτοπουλο. Βουτυρο θα βαλω μονο οταν θα ψησω ολοκληρη κοτα ή γαλοπουλα. Απλα αλειφω την πετσα με λιγο βουτυρο για να κολλησουν καλυτερα τα μυρωδικα. Αλλα βρε παιδι μου, βουτυρο μεσα και πανω στα μπιφτεκια;

Επενδυσε σε ενα τετοιο για μπιφτεκια, φιλετα κοτας, και αλλα κρεατα:
1618346940810.png


Επισης για ζουμερα κρεατα προτεινω να χρησιμοποιεις θερμομετρο μεχρι να μαθεις ποση ωρα να τα μαγειρευεις. Μολις πιασουν 65-70C ειναι ετοιμα. Πολλοι εχουν ταση να τα στεγνωνουν εντελως τα κρεατα. Πχ το στηθος κοτας οταν το κοβεις πρεπει να βγαζει διαφανες ζουμι. Να μην ειναι στεγνο μεσα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μπαχαρικα βάζω... Δηλαδή στο ψάρι βάζω μείγμα ψαριού, λιγάκι και κυβους κνορ σε κάποια φαγητά. Κυμινο στα σουτζουκάκια. Γενικά βάζω. Οχι πολλα και έντονα, για τα παιδια. Αλλά εμένα μ'αρέσουν..
Δεν κάνει?
Εγω κυβους προσωπικα δεν βαζω προτιμω μπαχαρια κουρκουμα ριγανη παπρικα πιπερι μαυρο και μειγμα μπαχαριων. Οι κυβοι κατι εχουν συντηρητικα δεν εχω βαλει ποτέ.
Κανει μπαχαρια υγιεινα ειναι παρε παραδειγμα τους ινδους ολο τετοια τρωνε.
Επισης βαζω πιπερια πολυ πρασινη και την καυτερη το κερατο συνοδευτικο. Εχει βιταμινη c και δινει απιστευτη γευση. Την βαζω παντου σε σαλτσες σε φαγητα.
Συνηθως αυτα βαζω.
Ουτε βουτυρα ουτε αλατια. Βουτυρο μπεσελ με ωμεγα τρια μονο στα γλυκακια και ελαχιστο ή αμα θελω να φαω καμια φρυγανια με βουτυρακι.
Επισης πινω πολυ τσαι καφε χυμους και νερο.
Και χαμομηλι και η σεννα επισης ειναι καθαριστικη του συκωτιου αν τη ξερετε κυκλοφορει σε τσαι επισης λουιζα πινω.
Ολα αυτα. Και τα φαγητα. Και περπατημα και γυμναστικη. 😃👍
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τωρα οπως τα εγραψα εχω και τη γατα θα γραψει κανεις να μια γεροντοκορη λολ χαχαχαχαχαχα😃😃😃😃😃
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Κοιτα, το βουτυρο δεν ειναι κακο, αλλα βρε παιδι μου κανεις καταχρηση. Αν τηγανιζεις τα μπιφτεκια δεν χρειαζεσαι βουτυρο ή λαδι. Εγω λαδωνω αντικολλητικο τηγανι με ενα πινελο και τα τηγανιζω σε μετρια θερμοκρασια απο 5 λεπτα σε καθε πλευρα και ειναι πολυ ζουμερα μεσα. Οι περισσοτεροι τεινουν να τα παραμαγειρευουν και να στεγνωνουν εντελως μεσα. Στο φουρνο δεν ψηνω μπιφτεκια γιατι γινονται στεγνα. Πιο συχνα ομως τα κανω στο γκριλ. Το λαδωνω με ενα πινελο και τα ψηνω εκει. Το ιδιο και το κοτοπουλο. Βουτυρο θα βαλω μονο οταν θα ψησω ολοκληρη κοτα ή γαλοπουλα. Απλα αλειφω την πετσα με λιγο βουτυρο για να κολλησουν καλυτερα τα μυρωδικα. Αλλα βρε παιδι μου, βουτυρο μεσα και πανω στα μπιφτεκια;

Επενδυσε σε ενα τετοιο για μπιφτεκια, φιλετα κοτας, και αλλα κρεατα:
View attachment 79367

Επισης για ζουμερα κρεατα προτεινω να χρησιμοποιεις θερμομετρο μεχρι να μαθεις ποση ωρα να τα μαγειρευεις. Μολις πιασουν 65-70C ειναι ετοιμα. Πολλοι εχουν ταση να τα στεγνωνουν εντελως τα κρεατα. Πχ το στηθος κοτας οταν το κοβεις πρεπει να βγαζει διαφανες ζουμι. Να μην ειναι στεγνο μεσα.
Δεν τηγανιζω ποτε... Ένα τηγάνι έχω κι αυτό άθικτο... Κάνω ποσοτητες για δυο μερες σχεδόν ένα με ενάμισυ κιλό. Και να θελα δηλαδή δε χωράνε στο τηγάνι. Γι αυτό βάζω φουρνο και για να μη στεγνώνουν έβαζα το βουτυρο... Μια φορά δοκίμασα αυτό με τη ντομάτα αλλά χάθηκε η γευση τους η παραδοσιακή και δεν το ξανάκανα...
Στήθος κάνω μόνο κοκκινιστό η σουπα. Αλλιώς δεν τρώγεται... Τουλάχιστον εμένα δε μου το τρώνε αλλά κι εγώ με δυσκολία...
Θερμομετρο...
Ωωωωχ κοίτα εγω μαγειρευω για στόλο, δεν ειμαι για πολλα πολλα.
Γενικά ενώ μου λένε μαγειρευω καλά, εγώ δεν τρελαίνομαι με την ιδέα... Και φτιάχνω όσο πιο ευκολα φαγητά μπορώ... Και με ποικιλια για τα παιδιά κυρίως
Χριστουγεννα και πασχα κ καλοκαίρι θα κάνω τα δυσκολα, κανα μουσακά ας πουμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω κυβους προσωπικα δεν βαζω προτιμω μπαχαρια κουρκουμα ριγανη παπρικα πιπερι μαυρο και μειγμα μπαχαριων. Οι κυβοι κατι εχουν συντηρητικα δεν εχω βαλει ποτέ.
Κανει μπαχαρια υγιεινα ειναι παρε παραδειγμα τους ινδους ολο τετοια τρωνε.
Επισης βαζω πιπερια πολυ πρασινη και την καυτερη το κερατο συνοδευτικο. Εχει βιταμινη c και δινει απιστευτη γευση. Την βαζω παντου σε σαλτσες σε φαγητα.
Συνηθως αυτα βαζω.
Ουτε βουτυρα ουτε αλατια. Βουτυρο μπεσελ με ωμεγα τρια μονο στα γλυκακια και ελαχιστο ή αμα θελω να φαω καμια φρυγανια με βουτυρακι.
Επισης πινω πολυ τσαι καφε χυμους και νερο.
Και χαμομηλι και η σεννα επισης ειναι καθαριστικη του συκωτιου αν τη ξερετε κυκλοφορει σε τσαι επισης λουιζα πινω.
Ολα αυτα. Και τα φαγητα. Και περπατημα και γυμναστικη. 😃👍
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τωρα οπως τα εγραψα εχω και τη γατα θα γραψει κανεις να μια γεροντοκορη λολ χαχαχαχαχαχα😃😃😃😃😃
Σωπα βρε... Και εγώ βάζω πιπεριες μ'αρέσουν. Δηλαδή αντί για κυβους τι βάζεις?Μόνο μπαχαρικά σκέτα δηλαδή ε?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν τηγανιζω ποτε... Ένα τηγάνι έχω κι αυτό άθικτο... Κάνω ποσοτητες για δυο μερες σχεδόν ένα με ενάμισυ κιλό. Και να θελα δηλαδή δε χωράνε στο τηγάνι. Γι αυτό βάζω φουρνο και για να μη στεγνώνουν έβαζα το βουτυρο... Μια φορά δοκίμασα αυτό με τη ντομάτα αλλά χάθηκε η γευση τους η παραδοσιακή και δεν το ξανάκανα...
Στήθος κάνω μόνο κοκκινιστό η σουπα. Αλλιώς δεν τρώγεται... Τουλάχιστον εμένα δε μου το τρώνε αλλά κι εγώ με δυσκολία...
Θερμομετρο...
Ωωωωχ κοίτα εγω μαγειρευω για στόλο, δεν ειμαι για πολλα πολλα.
Γενικά ενώ μου λένε μαγειρευω καλά, εγώ δεν τρελαίνομαι με την ιδέα... Και φτιάχνω όσο πιο ευκολα φαγητά μπορώ... Και με ποικιλια για τα παιδιά κυρίως
Χριστουγεννα και πασχα κ καλοκαίρι θα κάνω τα δυσκολα, κανα μουσακά ας πουμε.
Ωραια ή θα βαλεις το βουτυρο με ωμεγα τρια αμα θες ή λαδακι ισα για να μη σου στεγνωσει θα δεις πως θα τρωγεται αμα δεν το τρωει κανεις ειναι ενα θεμα οποτε ολα μα ολα αυτα τα δοκιμαζεις και στο στομαχι σου πως σου καθεται κιολας και το φαι.
Ολα εχουν τη σημασια τους.
Οχι να υποφερει το στομαχι μας μετα πχ αμα ειναι βαρια ή καυτερα ή δεν ξερω γω τι αλλο
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν τηγανιζω ποτε... Ένα τηγάνι έχω κι αυτό άθικτο... Κάνω ποσοτητες για δυο μερες σχεδόν ένα με ενάμισυ κιλό. Και να θελα δηλαδή δε χωράνε στο τηγάνι. Γι αυτό βάζω φουρνο και για να μη στεγνώνουν έβαζα το βουτυρο... Μια φορά δοκίμασα αυτό με τη ντομάτα αλλά χάθηκε η γευση τους η παραδοσιακή και δεν το ξανάκανα...
Στήθος κάνω μόνο κοκκινιστό η σουπα. Αλλιώς δεν τρώγεται... Τουλάχιστον εμένα δε μου το τρώνε αλλά κι εγώ με δυσκολία...
Θερμομετρο...
Ωωωωχ κοίτα εγω μαγειρευω για στόλο, δεν ειμαι για πολλα πολλα.
Γενικά ενώ μου λένε μαγειρευω καλά, εγώ δεν τρελαίνομαι με την ιδέα... Και φτιάχνω όσο πιο ευκολα φαγητά μπορώ... Και με ποικιλια για τα παιδιά κυρίως
Χριστουγεννα και πασχα κ καλοκαίρι θα κάνω τα δυσκολα, κανα μουσακά ας πουμε.
Υπαρχει πιθανοτητα να βοηθησει ο συζυγος(δεν ξερω αν το κανει ηδη) στο μαγειρεμα ωστε να δε αποφορτισει λιγο απο το αγχος και να μαγειρευετε πιο σωστα μαζι; Θελω να πω να παρακινειτε ο ενας τον αλλον αλλα και να μπορεις κι εσυ να παιρνεις μια ανασα δινοντας περισσοτερο βαση σε αυτα που θες να προσεξεις σε σχεση με τη διατροφη.
Υ.Γ ισως σου φανει λιγο αδιακριτη η ερωτηση μου δεν την ρωταω με αυτον το σκοπο.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν τηγανιζω ποτε... Ένα τηγάνι έχω κι αυτό άθικτο... Κάνω ποσοτητες για δυο μερες σχεδόν ένα με ενάμισυ κιλό. Και να θελα δηλαδή δε χωράνε στο τηγάνι. Γι αυτό βάζω φουρνο και για να μη στεγνώνουν έβαζα το βουτυρο... Μια φορά δοκίμασα αυτό με τη ντομάτα αλλά χάθηκε η γευση τους η παραδοσιακή και δεν το ξανάκανα...
Στήθος κάνω μόνο κοκκινιστό η σουπα. Αλλιώς δεν τρώγεται... Τουλάχιστον εμένα δε μου το τρώνε αλλά κι εγώ με δυσκολία...
Θερμομετρο...
Ωωωωχ κοίτα εγω μαγειρευω για στόλο, δεν ειμαι για πολλα πολλα.
Γενικά ενώ μου λένε μαγειρευω καλά, εγώ δεν τρελαίνομαι με την ιδέα... Και φτιάχνω όσο πιο ευκολα φαγητά μπορώ... Και με ποικιλια για τα παιδιά κυρίως
Χριστουγεννα και πασχα κ καλοκαίρι θα κάνω τα δυσκολα, κανα μουσακά ας πουμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σωπα βρε... Και εγώ βάζω πιπεριες μ'αρέσουν. Δηλαδή αντί για κυβους τι βάζεις?Μόνο μπαχαρικά σκέτα δηλαδή ε?
Ναι καθολου κυβο. Παιρνει το κρεας τη γευση του. Βαζω μπαχαρια. Ε στα φασολακια δεν βαζω κατι μονο ντοματα λαδι αυτα και καμια πατατουλα.
Αφηνω τα ιδια τα υλικα να βγαλουν τη γευση τους μη βαζοντας προσθετα οπως οι κυβοι
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Υπαρχει πιθανοτητα να βοηθησει ο συζυγος(δεν ξερω αν το κανει ηδη) στο μαγειρεμα ωστε να δε αποφορτησει λιγο απο το αγχος και να μαγειρευετε πηο σωστα μαζι; Θελω να πω να παρακινειτε ο ενας τον αλλον αλλα και να μπορεις κο εσυ να παιρνεις μια ανασα δινοντας περισσοτερο βαση σε αυτα που θες να προσεξεις σε σχεση με τη διατροφη
Σώθηκες τώρα :P
Οχι δεν μπορεί, δεν έχει και χρόνο... Αλλά γενικά δεν... Βέβαια όταν μαγειρευει τα κάνει πολυ καλα αλλά δεν είμαστε το ζευγάρι που μαγειρευει αγκαλιτσα. Κι άμα μπουμε μαζί στη κουζίνα θα πλακωθουμε οπότε δεν... :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι καθολου κυβο. Παιρνει το κρεας τη γευση του. Βαζω μπαχαρια. Ε στα φασολακια δεν βαζω κατι μονο ντοματα λαδι αυτα και καμια πατατουλα.
Αφηνω τα ιδια τα υλικα να βγαλουν τη γευση τους μη βαζοντας προσθετα οπως οι κυβοι
Εχείς δίκιο. Αλλά δεν τα τρώνε... Τους έχω κακόμάθει..... Κι άντε να το αλλάξεις τώρα αυτο... Ξέρεις ποσες φορες που τα κανω ελαφρια χωρίς πολλα πολλα βλεπω κλειστή κατσαρόλα.? Και μια ξινίλα στον άντρα μου. Η μέγιστη απογοητευση...οποτε τα κάνω πλουσια τα ελεη και είναι με το χαμόγελο. Εντάξει θα κάνω μικρά μικρά υγιεινά βήματα. Όσο γίνεται... :)
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Υπαρχει πιθανοτητα να βοηθησει ο συζυγος(δεν ξερω αν το κανει ηδη) στο μαγειρεμα ωστε να δε αποφορτισει λιγο απο το αγχος και να μαγειρευετε πιο σωστα μαζι; Θελω να πω να παρακινειτε ο ενας τον αλλον αλλα και να μπορεις κι εσυ να παιρνεις μια ανασα δινοντας περισσοτερο βαση σε αυτα που θες να προσεξεις σε σχεση με τη διατροφη.
Υ.Γ ισως σου φανει λιγο αδιακριτη η ερωτηση μου δεν την ρωταω με αυτον το σκοπο.
Εγω σε αυτο που λες, και ειναι μια ερωτηση ωραια :D @Ariana2018 αναρωτιεμαι ο συζυγος πως δεχτηκε τη φραση "φυστικοβουτυρο σε ολα"? 😃😃😃δεν ειπε που το ξεπατηκωσες αυτο? Χαχαχαχαχαχα😃😃😃ή ειπε οκ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σώθηκες τώρα :P
Οχι δεν μπορεί, δεν έχει και χρόνο... Αλλά γενικά δεν... Βέβαια όταν μαγειρευει τα κάνει πολυ καλα αλλά δεν είμαστε το ζευγάρι που μαγειρευει αγκαλιτσα. Κι άμα μπουμε μαζί στη κουζίνα θα πλακωθουμε οπότε δεν... :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσείς δίκιο. Αλλά δεν τα τρώνε... Τους έχω κακό μάθει..... Κι άντε να το αλλάξεις τώρα αυτο... Εντάξει θα κάνω μικρά μικρά υγιεινά βήματα. Όσο γίνεται... :)
Θα τους μυησεις διχως να τους λες αληθεια :P πχ αμα σου λενε για κυβους εσυ θα τους λες ναι καλε εβαλα και δεν θα εχεις βαλει και ετσι λιγο λιγο θα συνηθιζουν στη νεα γευση ;) καλο?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδια θα γραψω την ασχημη εμπειρια μου με κυβους και γιατι τους απωθησα :P
Παιδακι στη γιαγια εβαζε κυβους και μου αρεσαν οι καραμελες βουτυρου με την αγελαδιτσα απεξω και το χρωμα το χρυσαφι. Ανοιγω το ψυγειο και βλεπω ενα με αγελαδιτσα και χρυσαφι ημουν πρωτη δημοτικου α λεω μια καραμελα βουτυρου να τη φαω😃😃😃τη βαζω στο στομα δεν ηταν τελικα καραμελα ηταν κυβος την πεταξα χαχαχαχαχα😃😃😃😃
Απο τοτε δεν ηθελα να ξαναδω κυβο😃😃😃😃
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εγω σε αυτο που λες, και ειναι μια ερωτηση ωραια :D @Ariana2018 αναρωτιεμαι ο συζυγος πως δεχτηκε τη φραση "φυστικοβουτυρο σε ολα"? 😃😃😃δεν ειπε που το ξεπατηκωσες αυτο? Χαχαχαχαχαχα😃😃😃ή ειπε οκ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα τους μυησεις διχως να τους λες αληθεια :P πχ αμα σου λενε για κυβους εσυ θα τους λες ναι καλε εβαλα και δεν θα εχεις βαλει και ετσι λιγο λιγο θα συνηθιζουν στη νεα γευση ;) καλο?
Οκ λέει σε όλα μέχρι να τα δοκιμάσει. Η κριτική του είναι πολυ αυστηρή γενικά...
Με μικρές δοκιμές τον αλλάζω κι εγώ σε κάποια πραγνατα. Όταν τον γνώρισα δε ξερεις τι έτρωγε... Φοιτητής μόνος εργενης ασε. Κι όταν πήγαινε στη μαμά του κάτι μπεσαμέλ να δεις κρέμες τυρια μακαρονάδες ψωμια... Ότι και να λέω λίγο είναι... Εγώ αναποδα εν τω μεταξυ δεν έτρωγα σχεδόν τιποτα πολυ περιεργη ήμουν.Με τα χρόνια όμως μπήκε σε ρυθμόυς κι εκείνος. Αλλά όταν έχει μείνει η γλυκιά γευση στο φαΐ της μανουλας αντε να την αλλάξεις! Κι όταν του το λέω θυμώνει.:D Εντάξει κοίτα είναι συνεργάσιμος αν του επικοινωνήσω δυο πραγνατα. Επίσης όσο εντυπωση κι αν κάνει είναι αθλητής αλλά με τη διατροφή δεν το χει. Παρολαυτα κρατιεται σε φόρμα, καλυτερη απο μενα κι επειδή γυμνάζεται αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω σε αυτο που λες, και ειναι μια ερωτηση ωραια :D @Ariana2018 αναρωτιεμαι ο συζυγος πως δεχτηκε τη φραση "φυστικοβουτυρο σε ολα"? 😃😃😃δεν ειπε που το ξεπατηκωσες αυτο? Χαχαχαχαχαχα😃😃😃ή ειπε οκ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα τους μυησεις διχως να τους λες αληθεια :P πχ αμα σου λενε για κυβους εσυ θα τους λες ναι καλε εβαλα και δεν θα εχεις βαλει και ετσι λιγο λιγο θα συνηθιζουν στη νεα γευση ;) καλο?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδια θα γραψω την ασχημη εμπειρια μου με κυβους και γιατι τους απωθησα :P
Παιδακι στη γιαγια εβαζε κυβους και μου αρεσαν οι καραμελες βουτυρου με την αγελαδιτσα απεξω και το χρωμα το χρυσαφι. Ανοιγω το ψυγειο και βλεπω ενα με αγελαδιτσα και χρυσαφι ημουν πρωτη δημοτικου α λεω μια καραμελα βουτυρου να τη φαω😃😃😃τη βαζω στο στομα δεν ηταν τελικα καραμελα ηταν κυβος την πεταξα χαχαχαχαχα😃😃😃😃
Απο τοτε δεν ηθελα να ξαναδω κυβο😃😃😃😃
Ναι ίσως σιγά σιγά το ελάττωσω... Υπαρχει βέβαια και το άλλο. Όταν βραζω μοσχάρι κρατω τον ζωμό για να βρασω εκεί μακαρόνια πχ η ρυζι για τη δευτερη μερα. Ίσως βραζω παραπάνω και ρίχνω από αυτόν έτσι για να ξεγελαμε λίγο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Οκ λέει σε όλα μέχρι να τα δοκιμάσει. Η κριτική του είναι πολυ αυστηρή γενικά...
Με μικρές δοκιμές τον αλλάζω κι εγώ σε κάποια πραγνατα. Όταν τον γνώρισα δε ξερεις τι έτρωγε... Φοιτητής μόνος εργενης ασε. Κι όταν πήγαινε στη μαμά του κάτι μπεσαμέλ να δεις κρέμες τυρια μακαρονάδες ψωμια... Ότι και να λέω λίγο είναι... Εγώ αναποδα εν τω μεταξυ δεν έτρωγα σχεδόν τιποτα πολυ περιεργη ήμουν.Με τα χρόνια όμως μπήκε σε ρυθμόυς κι εκείνος. Αλλά όταν έχει μείνει η γλυκιά γευση στο φαΐ της μανουλας αντε να την αλλάξεις! Κι όταν του το λέω θυμώνει.:D Εντάξει κοίτα είναι συνεργάσιμος αν του επικοινωνήσω δυο πραγνατα. Επίσης όσο εντυπωση κι αν κάνει είναι αθλητής αλλά με τη διατροφή δεν το χει. Παρολαυτα κρατιεται σε φόρμα, καλυτερη απο μενα κι επειδή γυμνάζεται αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι ίσως σιγά σιγά το ελάττωσω... Υπαρχει βέβαια και το άλλο. Όταν βραζω μοσχάρι κρατω τον ζωμό για να βρασω εκεί μακαρόνια πχ η ρυζι για τη δευτερη μερα. Ίσως βραζω παραπάνω και ρίχνω από αυτόν έτσι για να ξεγελαμε λίγο.
Ναι αυτο το κανω κι εγω και εχουν νοστιμαδα την ιδια ωρα ας πουμε στο κοκκινιστο κρεας το ζουμι βαζεις πανω στα μακαρονια ή βραζεις εκει μεσα αμα θες. Κατι τετοια τιπ.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Καλημερα!! Αρακάς σήμερα από χθες και έκανα και μπουκίτσες παξιμάδι με ντομάτα και φετούλα λαδάκι ρίγανη... :)

Η μαρμελαδα μου μεγάλη επιτυχία, τα παιδια (αλλά κι εγώ) τη φχαριστηθηκαμε στο πρωινο!

Να έχετε μια ομορφη μερα!!!
 

Συνημμένα

  • IMG_20210414_124016.jpg
    IMG_20210414_124016.jpg
    4.9 MB · Εμφανίσεις: 104
  • IMG_20210414_124004.jpg
    IMG_20210414_124004.jpg
    4.8 MB · Εμφανίσεις: 102

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπαρχει πιθανοτητα να βοηθησει ο συζυγος(δεν ξερω αν το κανει ηδη) στο μαγειρεμα ωστε να δε αποφορτισει λιγο απο το αγχος και να μαγειρευετε πιο σωστα μαζι; Θελω να πω να παρακινειτε ο ενας τον αλλον αλλα και να μπορεις κι εσυ να παιρνεις μια ανασα δινοντας περισσοτερο βαση σε αυτα που θες να προσεξεις σε σχεση με τη διατροφη.
Υ.Γ ισως σου φανει λιγο αδιακριτη η ερωτηση μου δεν την ρωταω με αυτον το σκοπο.
Σταμάτα να προσπαθείς να χαλάσεις την πιάτσα.

@Ariana2018 τιγκαρετα στο λάδι να πούμε και βαλτα στο τηγάνι τα κρεατοσφαιριδια. Άμα δεν φτιάξει κρουστα από πάνω το τρανς λιπαρό δεν έχεις μαγειρέψει. Δες λίγο Μαμαλάκη.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σταμάτα να προσπαθείς να χαλάσεις την πιάτσα.

@Ariana2018 τιγκαρετα στο λάδι να πούμε και βαλτα στο τηγάνι τα κρεατοσφαιριδια. Άμα δεν φτιάξει κρουστα από πάνω το τρανς λιπαρό δεν έχεις μαγειρέψει. Δες λίγο Μαμαλάκη.

Όσο και να υπονομεύσω την πιάτσα θα την κρατάς πάντα εσύ στο ύψος της.
@Ariana2018 μην μασάς πάντως με τη διατροφή θα σε πάρει ο χάκερ καβάλα να κυνηγήσετε αγριογούρουνο.Εσύ ξεσκόνισε τη βαλίστρα για την ώρα.
Φρέσκα και ξηγημένα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Δεν έχω θέμα, πειτε οτι θέλετε! Μόνο μη μαλωσετε! :)
Απλά να σας πω πως δεν εχω μπει στο σάιτ με διάθεση αντίπαραθεσεων. :) αν και αυτό γράφει "διαξιφισμοι" :D Τουναντίον είναι στιγμές χαλάρωσης για μένα και περναω ευχάριστα! Να στε καλά και οι δυο :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σταμάτα να προσπαθείς να χαλάσεις την πιάτσα.

@Ariana2018 τιγκαρετα στο λάδι να πούμε και βαλτα στο τηγάνι τα κρεατοσφαιριδια. Άμα δεν φτιάξει κρουστα από πάνω το τρανς λιπαρό δεν έχεις μαγειρέψει. Δες λίγο Μαμαλάκη.
Δεν είναι κρέας βρε, παξιμαδάκια του θεουλη είναι!! :D
Καλά θα ταν να ταν κρέας :P
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι κρέας βρε, παξιμαδάκια του θεουλη είναι!! :D
Καλά θα ταν να ταν κρέας :P
Στα μπιφτέκια αναφερόταν αλλά ειναι και ίδιος 'μπιφτέκι' και δεν το διευκρίνισε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχω θέμα, πειτε οτι θέλετε! Μόνο μη μαλωσετε! :)
Απλά να σας πω πως δεν εχω μπει στο σάιτ με διάθεση αντίπαραθεσεων. :) αν και αυτό γράφει "διαξιφισμοι" :D Τουναντίον είναι στιγμές χαλάρωσης για μένα και περναω ευχάριστα! Να στε καλά και οι δυο :)
:P
Δεν μαλώνουμε ρε συ, απλά ο χακερ με ζηλεύει.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Σε ζηλευει ηηηηη τίποτε άλλο?
Ξέρεις... Συνήθως όταν ένας άντρας κοντράρει μια γυναίκα......... Ξέρεις....
:galliko:
:book:
:P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top