Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Αυτο ακριβώς με προβληματίζει κι εμένα. Πως δηλαδή σαν στρέιτ τα παιδιά μου θα μπορούσαν ποτέ να ανταγωνιστούν τα σημερινά "πρότυπα" και έτσι να κερδίσουν δουλειές, προνόμια, διακρίσεις, οπότε μια όμορφη και άνετη ζωή με σεβαστά δικαιώματα, σε μια κοινωνία που επιδεικνύει μάλλον κραυγαλέα και με κάθε θεμιτή και αθέμιτη πίεση τί ειναι αυτό που βάζει την ταμπελίτσα πανω στην πόρτα ;)

Θα έπρεπε να μας προβληματίζει ο ανταγωνισμός που υπάρχει στην κοινωνία.
Θα έπρεπε να μας προβληματίζει το ότι τα προνόμια και οι -κάθε είδους- διακρίσεις ισοδυναμούν με "μια όμορφη και άνετη ζωή".
Θα έπρεπε να μας προβληματίζουν οι ταμπελίτσες πάνω από τις πόρτες.
ΔΕΝ θα έπρεπε να μας προβληματίζουν οι σεξουαλικές προτιμήσεις των συνανθρώπων μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Θα έπρεπε να μας προβληματίζει ο ανταγωνισμός που υπάρχει στην κοινωνία.
Θα έπρεπε να μας προβληματίζει το ότι τα προνόμια και οι -κάθε είδους- διακρίσεις ισοδυναμούν με "μια όμορφη και άνετη ζωή".
Θα έπρεπε να μας προβληματίζουν οι ταμπελίτσες πάνω από τις πόρτες.
ΔΕΝ θα έπρεπε να μας προβληματίζουν οι σεξουαλικές προτιμήσεις των συνανθρώπων μας.


Δηλαδή τα προνομια πρεπει να ισοδυναμούν με ασχημη και μίζερη ζωή;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Δηλαδή τα προνομια πρεπει να ισοδυναμούν με ασχημη και μίζερη ζωή;;; :hmm:

Δεν νομίζω πως είπα κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Αυτο ακριβώς με προβληματίζει κι εμένα. Πως δηλαδή σαν στρέιτ τα παιδιά μου θα μπορούσαν ποτέ να ανταγωνιστούν τα σημερινά "πρότυπα" και έτσι να κερδίσουν δουλειές, προνόμια, διακρίσεις, οπότε μια όμορφη και άνετη ζωή με σεβαστά δικαιώματα, σε μια κοινωνία που επιδεικνύει μάλλον κραυγαλέα και με κάθε θεμιτή και αθέμιτη πίεση τί ειναι αυτό που βάζει την ταμπελίτσα πανω στην πόρτα ;)

ο λόγος που κέρδισε η δεσποινιδα στη φωτο ειναι οι αντιδράσεις του κόσμου . Αν ο κόσμος έλεγε το προφανές οτι δηλ ο καθένας έχει το δικαιωμα να ειναι όπως θέλει , δεν θα γινόταν τοση φασαρια και τελικα δεν θα κέρδιζε. Ομως, πολλοί της επιτέθηκαν (με πολύ χυδαίο τρόπο) και αυτό δημιουργησε μια συμπάθεια απο πιο φιλελευθερους ανθρώπους ( κυρίως γκει) και τελικα βγηκε νικητρια. Σε κάθε περίπτωση δεν καταλαβαινω πως η κάθε conchita θα επηρεασει τα δικαιωματα των παιδιων σου. Ειναι τόσο δυσκολο ολοι οι ανθρωποι να έχουν τα ιδια δικαιωματα ανεξαρτητα με το τι κανουν στο κρεβατι τους; Εμένα προσωπικα δεν μου αρεσει η conchita αλλα αν θέλει να ειναι έτσι, γουστο της καπέλο της..

υγ: επισης η λέξη" προνομια" ειναι λίγο ασχημη γιατι υποδηλωνει οτι έχεις κάτι που δεν εχουν οι άλλοι.. τεσπα , μπορει να την αντιλαμβανομαι λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Ας πούμε ότι συμφωνώ μαζί σου στον όρο "φυσιολογικό", αν και τον απεχθάνομαι. Όσον αφορά τον εαυτό σου μπορείς να θεωρείς "φυσιολογικό" οτιδήποτε θέλεις.
Πως μπορείς όμως να επιβάλλεις σε κάποιον ποιον θα ερωτευτεί ή με ποιον θα κάνει σχέση; Αυτό είναι φασισμός.
Επιβάλλεις σε κάποιον τις απόψεις σου και του απαγορεύεις να ζήσει όπως αυτός επιθυμεί τη ζωή του. Κάτι τέτοιο μου φαίνεται ανεπίτρεπτο.
Μην χρησιμοποιείς τόσο σοβαρούς όρους όπως ο φασισμός πριν το σκεφτείς καλά.

Δε μίλησε κανείς για πείραμα και πειραματόζωα. Αυτό που είπα ήταν πως, όσες πιθανότητες έχει ένα ορφανό παιδί να μεγαλώσει καλά με μπαμπά και μαμά, άλλες τόσες έχει και εκείνο που θα μεγαλώσει με 2 μπαμπάδες ή 2 μαμάδες.
Και το ίδιο ισχύει φυσικά και αντίστροφα.
Γιατί μιλάμε μονάχα για τους ομοφυλόφιλους λες και όλοι όσοι υιοθετούν παιδιά είναι υπεύθυνοι γονείς και τα μεγαλώνουν καλά και σωστά.
Προσωπικά λοιπόν, ναι θα ήμουν υπέρ του να υιοθετηθεί ένα παιδάκι από δύο ομοφυλόφιλους, παρά να περάσει τα πιο έντονα -ως προς τις αναμνήσεις- χρόνια της ζωής του σε ένα ίδρυμα.
Γιατί μία "διαφορετική οικογένεια" είναι πάντα καλύτερο από το "καμία οικογένεια".

Ενα παιδί για να μεγαλώσει και να αναπτυχθεί σωστά χριεάζεται και τα σύο πρότυπα και το αρσενικό και το θηλυκό, ειδάλλως δεν θα γίνει ισορροπημένο, τόσο απλά.


Είναι στο χέρι του καθενός να διαφοροποιηθεί από την κοινωνία και να θέσει τους δικούς του κανόνες και αξίες. Όσο πας με το ρεύμα της κοινωνίας, τόσο χάνεις την προσωπικότητά σου. Οι κανόνες της κοινωνίας καθόλου δεν με ενδιαφέρουν πλέον και όσο περνάνε οι μήνες -για να μην πω οι μέρες- απομυθοποιώ και κάτι ακόμα και το απομακρύνω από το μυαλό μου.
Και όταν λες να πάρω τα βουνά και να πάω σε άλλο πλανήτη για να ερωτευτώ στον απόλυτο βαθμό τι εννοείς; Να πάω να ερωτευτώ τα δέντρα και το χώμα;
Τον απόλυτο έρωτα τον βιώνεις μέσα στις ανθρώπινες κοινωνίες σε πληροφορώ, γιατί είναι μεταξύ ανθρώπων.
Τι νόημα έχει λοιπόν αυτό που λες;
Δεν σου κρύβω πάντως πως, όσο περισσότερο αναλύεις τις απόψεις σου, τόσο περισσότερο διαισθάνομαι τη δυστυχία σου. Και πραγματικά σου μιλάω, λυπάμαι πολύ γι' αυτό.
Είναι κρίμα να πιστεύεις τέτοια πράγματα για τον έρωτα. Κάθε είδους έρωτα.


Σαφέστατα και μπορείς, αρκεί να μάθεις να μη ζεις με τους κανόνες των άλλων, αλλά με τους δικούς σου.
Είσαι τόσο ελεύθερος, τόσο ερωτευμένος, όσο εσύ επιτρέπεις στον εαυτό σου.

Ναι ρε παιδί μου, αλλά αν θες να ζεις σε μια κοινωνία με άλλους ανθρώπους, αναγκαστικά περιορίζεσαι από αυτους αν θες να λέγεσαι δημοκράτης, διότι ναι μεν μπορείς να κάνεις ό,τι θες πρέπει δε όμως αυτό να μην επηρεάζει τους άλλους. Εγώ μπορεί να θέλω να κάνω σεξ με τον φίλο μου στην μέση του δρόμου επειδή το αισθάνομαι μια δεδομένη ώρα και το ψήνω να του εκφράσω έτσι τον έρωτά μου. Μπορώ; Προφανώς όχι, δεν είναι αναγκασμένος ο καθένας να με βλέπει να το κάνω με τον φίλο μου επειδή μου καύλωσε εμένα, αυτόματα λοιπόν υπάρχουν περιορισμοί στον έρωτα, όχι στο ποιόν να ερωτευτείς αλλά στο πως θα εκφράσεις τον έρωτά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ImEirini

σε οικογένειες που μεγαλώνουν μόνο με έναν γονέα πως αυτό το παιδί μεγαλώνει με μητρικό και πατρικό πρότυπο; Εκτός αν θεωρήσουμε ότι είναι και αυτό αφύσικο και τα παιδιά αυτά δεν είναι ''φυσιολογικά'' (όχι ότι μπορεί να πει κανείς τι είναι φυσιολογικό και τι όχι).

επίσης αυτό το περίφημο πατρικό πρότυπο έχει αλλάξει πολύ με τα χρόνια. εμένα η γιαγιά μου όταν με βλέπει να κάνω δουλείες στο σπίτι λέει ότι δεν πρέπει να τα κάνει αυτά ένας άντρας και ότι αυτό αποτελεί ''ευνουχισμό''. όρισε μου λοιπόν το πατρικό πρότυπο και τι αυτό πρεσβεύει.

ένα παιδί δεν χρειάζεται πρότυπα σχετικά με τα φύλα και την σεξουαλικότητα του. χρειάζεται αγάπη φροντίδα και να το μάθουμε να αποδέχεται και να εξερευνά τον κόσμο. και αυτό μπορεί να γίνει είτε με δυο μαμάδες, είτε με δύο μπαμπάδες, είτε με έναν μπαμπά και μια μαμά είτε και μόνο με έναν γονιό.

Τέλος, θεωρώ λάθος να λέμε για προνόμια τον ομοφυλοφίλων. δεν είναι προνόμια, δηλαδή να έχουν κάτι παραπάνω σε σχέση με τους άλλους, είναι τα αυτονόητα δικαιώματα που θα έπρεπε να έχουν όλοι σε μια κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
....ένα παιδί δεν χρειάζεται πρότυπα σχετικά με τα φύλα και την σεξουαλικότητα του....

Αυτή είναι δικη σας θεωρία; Παιδιά έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
αυτό δεν έχω σκοπό να το αποκαλύψω.

Αν όμως έχω ή όταν θα έχω, τότε έχω σκοπό να τα μεγαλώσω μακριά από τα κυρίαρχα πρότυπα τα οποίο εκπροσωπούν το κάθε φύλο και το πως πρέπει να είναι η στάση του μέσα στην κοινωνία και όχι μόνο. Ακριβώς όπως με μεγάλωσαν και οι δικοί μου οι γονείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
αυτό δεν έχω σκοπό να το αποκαλύψω.Αν όμως έχω ή όταν θα έχω, τότε έχω σκοπό να τα μεγαλώσω μακριά από τα κυρίαρχα πρότυπα τα οποίο εκπροσωπούν το κάθε φύλο ....
Λογικό δεν είναι να θέλει κάποιος να μεγαλώσει τα παιδιά του όπως τον μεγάλωσαν και οι δικοί του γονείς, αν αυτό το μεγάλωμα θεωρεί ότι τον οφέλησε; Ας πούμε ο Κοντσίτα πρίν 2 χρόνια, σαν άντρας, ακόμη , δεν κέρδισε την Γιουροβίζιον, φέτος όμως σαν γυναίκα με μούσι την κέρδισε. Αν αυτή ήταν ιδέα των γονέων του σιγουρα θα τους ευγνομωνεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
μάλλον τα έχετε κάνει έναν αχταρμά στο κεφάλι σας ίσως φταίει η ηλικία.

δηλαδή το να μεγαλώνει κανείς με μια στερεότυπη αντίληψη για τα φύλα που ακριβώς ωφελεί όχι μόνο το άτομο αλλά και την ίδια την κοινωνία;


επίσης αυτά τα περίφημα πατρικά και μητρικά πρότυπα πώς τα ορίζουμε και σε τι ακριβώς βοηθάνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
μάλλον τα έχετε κάνει έναν αχταρμά στο κεφάλι σας ίσως φταίει η ηλικία.

δηλαδή το να μεγαλώνει κανείς με μια στερεότυπη αντίληψη για τα φύλα που ακριβώς ωφελεί όχι μόνο το άτομο αλλά και την ίδια την κοινωνία;

Αν όσο πιο νέος τόσο πιο τακτοποιημένος και ο εγκέφαλος του τότε τα μωρά θα έπρεπε να είναι πρόεδροι κρατών και καθηγητές πανεπιστημίων. Οπως και να έχει εσείς που είστε πιο νέος-α κατι που το παρουσιάζετε σαν αυτομάτως να σας δίνει πιο τακτοποιημένον εγκεφαλο γιατί δεν μας λετε που οφελεί την κοινωνία το πρότυπο γυναίκα με μούσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο μάλλον καταλαβαίνετε ότι θέλετε. Ένας μεγάλος άνθρωπος που νομίζει ότι κατέχει όλην την σοφία του κόσμου είναι τρομερά επικίνδυνος.

επιπλέον η απάντηση με ερώτηση δεν αποτελεί απάντηση. Αν και παρατηρώ ότι έχετε μεγάλο κόλλημα με την Κοντσίτα. Ίσως πάλι να αποτελεί παραδοχή της έλλειψης άλλων επιχειρημάτων.

Απαντήστε στην ερώτηση μου και θα απαντήσω ευχαρίστως στην δικιά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
Ενα παιδί για να μεγαλώσει και να αναπτυχθεί σωστά χριεάζεται και τα σύο πρότυπα και το αρσενικό και το θηλυκό, ειδάλλως δεν θα γίνει ισορροπημένο, τόσο απλά.
πφφφ άρα σύμφωνα με τη θεωρία σου και παιδια μονογονεικών οικογενειών, ή παιδιά που μεγαλώνουν σε ιδρύματα ή γενικώς παιδια που μεγαλώνουν με έναν από τους δυο γονείς ή και με κανέναν απο τους δυο για τον οποιοδήποτε λόγο, μεγαλώνουν για να γίνουν ανισόρροποι στην ενήλικη ζωή τους?:confused: Και πώς προσδιορίζεις το 'ισορροπημένο'?
Και παρόλο που αυτές οι οικογένειες ξεφεύγουν από το πρότυπο του αρσενικού-θηλυκού κανείς δεν τους απαγορεύει να έχουν παιδιά και ας κινδυνεύουν απ'ότι λες να γίνουν ανισόρροπα. Θα μου πεις τώρα 'σε αυτές τις περιπτώσεις έτσι ήρθαν τα πράγματα δεν μπορεί να γίνει κάτι δεν είναι στο χέρι τους', ε λοιπόν το ίδιο ισχύει και για τους ομοφυλόφιλους, ετσι ηρθαν τα πράγματα, έτσι γεννήθηκαν δεν μπορούν να έχουν βιολογικά παιδιά μεταξύ τους, ίσως έχουν όμως, κάποια στιγμή στη ζωή τους, την ίδια ανάγκη όπως όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι να αποκτήσουν, απλώς δεν έχουν την ελευθερία.
Και αφού λοιπόν παιδιά που μεγαλώνουν σε ιδρύματα, που ενηλικιώνονται μεσα σε αυτά, είναι καταδικασμένα να γίνουν 'ανισόρροπα' γιατί να μην μεγαλώσουν με ομοφυλόφιλους γονείς?
Ναι ρε παιδί μου, αλλά αν θες να ζεις σε μια κοινωνία με άλλους ανθρώπους, αναγκαστικά περιορίζεσαι από αυτους αν θες να λέγεσαι δημοκράτης, διότι ναι μεν μπορείς να κάνεις ό,τι θες πρέπει δε όμως αυτό να μην επηρεάζει τους άλλους. Εγώ μπορεί να θέλω να κάνω σεξ με τον φίλο μου στην μέση του δρόμου επειδή το αισθάνομαι μια δεδομένη ώρα και το ψήνω να του εκφράσω έτσι τον έρωτά μου. Μπορώ; Προφανώς όχι, δεν είναι αναγκασμένος ο καθένας να με βλέπει να το κάνω με τον φίλο μου επειδή μου καύλωσε εμένα, αυτόματα λοιπόν υπάρχουν περιορισμοί στον έρωτα, όχι στο ποιόν να ερωτευτείς αλλά στο πως θα εκφράσεις τον έρωτά σου
Μόνο που εσύ αναφέρεσαι σε μια ελευθερία που δεν την έχει ΚΑΝΕΙΣ. Δεν είναι πως όλοι εμείς οι υπόλοιποι κανουμε παρτούζες στους δρόμους, και εσύ δεν μπορείς να συμμετάσχεις απλώς και μόνο γιατί είσαι αυτή που είσαι. Είναι κάτι το οποίο ισχύει για ΌΛΟΥΣ.
Αν όσο πιο νέος τόσο πιο τακτοποιημένος και ο εγκέφαλος του τότε τα μωρά θα έπρεπε να είναι πρόεδροι κρατών και καθηγητές πανεπιστημίων. Οπως και να έχει εσείς που είστε πιο νέος-α κατι που το παρουσιάζετε σαν αυτομάτως να σας δίνει πιο τακτοποιημένον εγκεφαλο γιατί δεν μας λετε που οφελεί την κοινωνία το πρότυπο γυναίκα με μούσι;
Πιο τακτοποιημένος ίσως όχι, αλλά πιο ανοιχτός και δεκτικός σε νέες καταστάσεις μπορεί. Φαντάζομαι και σε σας θα έχει τύχει να έχετε διαφορετικές απόψεις πάνω σε θέματα για τα οποία ένας άνθρωπος κατά πολύ μεγαλύτερος σας να ταν πιο συντηρητικος και κάθετος. Είναι φυσικό ακόλουθο. Και εγώ ίσως αντιδράσω άσχημα όταν σε κάποια χρόνια τα παιδιά μου, μού φέρουν στο σπίτι τους εξωγηινους συντρόφους τους (το futurama με χει κάψει).
Όσο για τη γυναίκα με το μούσι, που στην πραγματικότητα είναι άντρας ντυμένος/ βαμμενος γυναίκα, και εχει και μουσι (plot twist), από πότε άρχισαν να γίνονται πρότυπα, να μας απασχολούν τόσο και να γινονται επιχειρήματα για τόσο σημαντικά θέματα οι νικητές της eurovision? :hmm: Δεν είναι πρώτη φορά που βγαίνει νικητής λόγω της παρουσίας του, οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να το αναφέρουμε καν. Άλλωστε δεν ειναι αυτό το θέμα έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν έχω να πω τιποτα, με αποστομώσατε. Μη χανω αλλο χρόνο ο κόσμος εχει προχωρήσει τοσο που δεν σας καταλαβαίνω. Παω να κόψω τα τετοια μου και να αγοράσω φουστάνια για τα αγόρια μου να ξεκινήσουμε αμέσως την βίαιη προσαρμογη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ο,τι να ναι απλά. κρίμα που υπάρχουν τέτοια μυαλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τι πάει να πει μωρέ αντρικό και γυναικείο πρότυπο;
Ο άντρας δηλαδή είναι ο άντρας που χτυπάει το χέρι στο τραπέζι και η γυναίκα αυτή που είναι δούλα στο σπίτι;
Κι αυτό το αποκαλούμε ισορροπημένη οικογένεια, επειδή αποτελείται από ετερόφυλα ζευγάρια;
Υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ ζευγάρια που η γυναίκα μπορεί να είναι πιο δυναμική από τον άντρα και ο άντρας πιο συναισθηματικός απ' ό,τι η γυναίκα, ή να είναι και οι δύο τέρμα ευαίσθητοι.

Το ότι θα μεγαλώσει ένα παιδί με έναν πατέρα, έχοντας συμπεριφορά ''μη φυσιολογική'' σύμφωνα με τα στερεότυπα, και αντίστοιχα μητέρα ''μη φυσιολογική'', το κάνει για σας το ίδιο ΛΆΘΟΣ;
Το παιδί που μεγαλώνει με γιαγιά ή αδέρφια είναι κατώτερο από ένα που μεγαλώνει με άντρα-γυναίκα;
Με αηδιάζουν τέτοιες αντιλήψεις. Με αηδιάζουν τέτοιοι άνθρωποι. Ξεκολλάτε το μυαλουδάκι σας, γιατί αντί να πηγαίνουμε μπροστά, πηγαίνουμε κατά διαόλου, μετά θέλουμε να μιλάμε και για ανάπτυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Δεν έχω να πω τιποτα, με αποστομώσατε. Μη χανω αλλο χρόνο ο κόσμος εχει προχωρήσει τοσο που δεν σας καταλαβαίνω. Παω να κόψω τα τετοια μου και να αγοράσω φουστάνια για τα αγόρια μου να ξεκινήσουμε αμέσως την βίαιη προσαρμογη ;)

Και αν σου έλεγα ότι οι ομοφυλόφιλοι άντρες δεν γουστάρουν να ντύνονται γυναικεία και έχουν και αυτοί αρ**δια; :)
Όπως ούτε οι λεσβίες έχουν ντύσιμο και φωνή νταλικέρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Επειδή κάποιος-μπορεί και περισσότεροι- ανέφεραν ότιένα παιδί δεν μπορεί να μεγαλώσει σωστά με 2 μαμάδες ή 2 μπαμπάδες θέλω να τουπω το εξής:Το παιδί όσο μεγαλώνει,βλέποντας το πώς το συμπεριφέρονται οιγονείς,κατηγοροποιεί τον ένα γονέα ως τον αυστηρό,σοβαρό(πατρικό πρότυπο) καιτον άλλο γονέα ως τον τρυφερό,κατανοητικό(μητρικό πρότυπο).Έτσι μπορεί καιμεγαλώνει σωστά χωρίς ελλείψεις όσον αφορά την οικογένεια.

Επικινδυνη υπεραπλουστευση!:)

Το πως μπορει σε μια οικογενεια δυο μπαμπαδων - αντιστοιχα και σε μια δυο μαμαδων -, ο ενας να εισπραξει (από το παιδι) / εκπεμψει (προς τοπαιδι) το μητρικο προτυπο (αντ. το πατρικο προτυπο) - κατι πουαποτελει την καθεαυτη (βιολογικη) ιδιοτητα του θηλυκου (αντ. τουαρσενικου) -, είναι ένα παζλ, που προφανως μονο τα προοδευτικα μυαλα μπορουν να συμπληρωσουν - αρα ειναι και τα μονα που (επισης προφανως θεωρουνπως) δικαιούνται και να καταπιάνονται με αυτο. ;)

Οσο και να προσπαθουμε μεσα από επιμονους"φιλελευθερισμούς" , να βαφτίσουμε unisex (σαν τις μπλούζες) τααμιγως φυλετικα χαρακτηριστικα, να επιβαλλουμε ισοτητα εκει που είναι αδυνατη, να δημιουργήσουμε πασει θυσια ομοιογένειες, τελικα θα αποτυχουμε.:)

Μα αυτό που λες είναι ρατσιστικό, δεν το καταλαβαίνεις;Είναι όλοι άνθρωποι, σαφώς και εξισώνονται.
Επίσης, τα δικαιώματα δεν έχουν εξαιρέσεις και είναι κοινά για όλους ΧΩΡΙΣΚΑΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ανεξαρτήτως χρώματος, φυλής, σεξουαλικότητας, κοινωνικής τάξηςκαι δεν ξέρω και γω τι άλλο. .

Δεν αμφισβητειται κανενα από τα θεμελιακα δικαιωματα – εχει τονιστει αυτό.:)
Αλλα, εξ ορισμου, ένα δικαιωμα εχει και ορια.

1. Συνεχίζετε να αντιμετωπίζετε τους ομοφυλόφιλους ως ανώμαλους και ανίκανουςνα μεγαλώσουν εξίσου καλά ένα παιδί.

2. Φαίνεται να ξεχνάτε βέβαια το ότι οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι προέρχονται από ετεροφυλόφιλες οικογένειες.

3. Έχοντας λοιπόν αυτό στο μυαλό μας, γιατί να μην υπάρξουν καιετεροφυλόφιλοι που προέρχονται από ομοφυλόφιλες οικογένειες;

Θεωρώ πως είναι πολύ λογικό.

1. Προτιμω τον ορο «παρεκκλιση». Ανικανοι όχι – μη καταλληλοι: ναι.

2. Αν υπηρχαν ομοφυλοφιλες οικογενειες, θα ειχαμε σιγουρα και από εκει «συγκομιδη»- σε καποιο ποσοστο πλεον και από επιλογη. Αυτή διαβλεπω ότι θα είναι και η καταληξη.
Συνεπως, ελλειψει ομοφυλοφιλων οικογενειων, οι ομοφυλοφιλοι μοιραια προερχονται (ακομη) από φυσιολογικες οικογενειες.

3. Θεωρω πως θα είναι ευλογο. :)

Όταν και εάν παγιωθει η ομοφυλοφιλια ωςισοτιμη νορμα και απολαυσει και όλα τα δικαιωματα – αρα και αυτό της οικογενειας-,τοτε σαφως και θα υπαρξουν και ομοφυλοφιλα και ετεροφυλοφιλα παιδια – γιατι η υπαρξη δυο κοινωνικα αποδεκτων σεξουαλικων νορμων / εικονων, θα επιτρεψει /επιβαλλει αυτοματα στο παιδι καποια στιγμη να επιλεξει αυτή που του ταιριαζει.Η ομοφυλοφιλια τασης, θα γινει ομοφυλοφιλια επιλογης.

Από τη στιγμη που σου προσφερονταιδυο γλυκα, εχεις πλεον τη δυνατοτητα της επιλογης. Αν το γλυκο είναι ένα, αυτό μονοεπιλεγεις.:)

Όσο μεγαλώνεις τόσο πιο συντηρητικός και μονόχνωτος γίνεσαι;

Όσο για τα υπόλοιπα, δεν θα προσπαθήσω να σε κάνω να καταλάβεις πως υπάρχουνκαι άνθρωποι που δε σκέφτονται σαν εσένα ανεξάρητα από την ηλικία τους. Είναιμάταιο.

Οσο μεγαλωνεις, τοσο πιο καθαρη οπτικη εχεις. Τοσο πιο προσγειωμενος εισαι.Οσο πιο νεος εισαι, τοσο το μυαλο σου πεταει – και ορθως -, διχως όμως ναεμβαθυνει ή να προβληματιζεται σοβαρα. :)

Να σε διαβεβαιωσω πως ειμαι οσο ανοιχτομυαλος χρειαζεται – και όχι οσο ανοιχτομυαλος πρεπει.:)

Και εν κατακλειδι: υπαρχουν τοσα σοβαροτερα κοινωνικα προβληματα και ανισοτητες ανα την Ελλαδα και τον κοσμο, για τα οποια θα πρεπει πρωτιστως να ξοδευτει πολλη (νεαρη) φαια ουσια. Οι ομοφυλοφιλοι σιγουρα δεν είναι στην κορυφη των προτεραιοτητων.:)

Ωθηστε τη φιλελευθερη σκεψη σας στο πως θα καλυψετε / απαλυνετε πρωτα τις βαθιες γρατζουνιες και τις φθορες στην καρεκλα. Στο ποιοι θα καθονται πανω της, αποφασιζεται /συμφωνειται μετα.:P

Φτιαξτε πρωτα μια καλυτερη φυσιολογικη ετεροφυλοφιλη κοινωνια και μετα την αεριζετε με αερα homo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Οσο και να προσπαθουμε μεσα από επιμονους"φιλελευθερισμούς" , να βαφτίσουμε unisex (σαν τις μπλούζες) τααμιγως φυλετικα χαρακτηριστικα, να επιβαλλουμε ισοτητα εκει που είναι αδυνατη, να δημιουργήσουμε πασει θυσια ομοιογένειες, τελικα θα αποτυχουμε.:)
Ισότητα μεταξύ ανθρώπων; Πραγματικά δεν το πιστεύω ότι τα διαβάζω αυτά τα πράγματα..
Η καραμέλα για τους "φιλελευθερισμούς" ασχολίαστη.


Δεν αμφισβητειται κανενα από τα θεμελιακα δικαιωματα – εχει τονιστει αυτό.:)
Αλλα, εξ ορισμου, ένα δικαιωμα εχει και ορια.
Το δικαίωμα στην πατρότητα και τη μητρότητα είναι κατοχυρωμένο. Δεν υπάρχουν όρια στο συγκεκριμένο.

Όταν και εάν παγιωθει η ομοφυλοφιλια ωςισοτιμη νορμα και απολαυσει και όλα τα δικαιωματα – αρα και αυτό της οικογενειας-,τοτε σαφως και θα υπαρξουν και ομοφυλοφιλα και ετεροφυλοφιλα παιδια – γιατι η υπαρξη δυο κοινωνικα αποδεκτων σεξουαλικων νορμων / εικονων, θα επιτρεψει /επιβαλλει αυτοματα στο παιδι καποια στιγμη να επιλεξει αυτή που του ταιριαζει.Η ομοφυλοφιλια τασης, θα γινει ομοφυλοφιλια επιλογης.
Από τη στιγμη που σου προσφερονταιδυο γλυκα, εχεις πλεον τη δυνατοτητα της επιλογης. Αν το γλυκο είναι ένα, αυτό μονοεπιλεγεις.:)
Παρομοιάζουμε γλυκά με σεξουαλικές προτιμήσεις. Προφανώς ξαναγυρίσαμε στον Μεσαίωνα.
Τι άλλο θ' ακούσω εδώ μέσα....


Οσο μεγαλωνεις, τοσο πιο καθαρη οπτικη εχεις. Τοσο πιο προσγειωμενος εισαι.Οσο πιο νεος εισαι, τοσο το μυαλο σου πεταει – και ορθως -, διχως όμως να εμβαθυνει ή να προβληματιζεται σοβαρα. :)
Να σε διαβεβαιωσω πως ειμαι οσο ανοιχτομυαλος χρειαζεται – και όχι οσο ανοιχτομυαλος πρεπει.:)
Και εν κατακλειδι: υπαρχουν τοσα σοβαροτερα κοινωνικα προβληματα και ανισοτητες ανα την Ελλαδα και τον κοσμο, για τα οποια θα πρεπει πρωτιστως να ξοδευτει πολλη (νεαρη) φαια ουσια. Οι ομοφυλοφιλοι σιγουρα δεν είναι στην κορυφη των προτεραιοτητων.:)
Ωθηστε τη φιλελευθερη σκεψη σας στο πως θα καλυψετε / απαλυνετε πρωτα τις βαθιες γρατζουνιες και τις φθορες στην καρεκλα. Στο ποιοι θα καθονται πανω της, αποφασιζεται /συμφωνειται μετα.:P
Φτιαξτε πρωτα μια καλυτερη φυσιολογικη ετεροφυλοφιλη κοινωνια και μετα την αεριζετε με αερα homo.
Πολύ ενδιαφέρουσες οι θεωρίες και οι συμβουλές σου.
Επέτρεψέ μου όμως να μη δέχομαι συμβουλές από έναν άνθρωπο που δεν δέχεται να δει πέρα από τη δική του ζώνη ασφαλείας, που δεν δέχεται να γνωρίσει οτιδήποτε το διαφορετικό.
Επέτρεψε μου επίσης, να μη διαχωρίζω τα προβλήματα της κοινωνίας μου, καθώς τα περισσότερα είναι αλληλένδετα.
Η αμετακίνητη προσήλωση σε αναχρονιστικές αντιλήψεις όμως, παραμένει ένα βασικό πρόβλημα αυτής της χώρας, το οποίο αγκαλιάζει και άλλα θέματα εκτός των διεκδικήσεων των ομοφυλοφίλων. Το φόρουμ έχει πολλά άλλα θέματα, αν δε σου αρέσει αυτό που συζητάμε εδώ, και το θεωρείς ανούσιο, τότε απλώς πήγαινε σχολίασε σε άλλα θέματα, που θεωρείς περισσότερο ενδιαφέροντα.
Το να κρύβετε τον οπισθοδρομισμό σας κάτω από το χαλάκι ώστε να μην τον βλέπουν οι άλλοι, δεν τον εξαφανίζει κιόλας. Αυτός παραμένει εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
δηλαδή το να μεγαλώνει κανείς με μια στερεότυπη αντίληψη για τα φύλα που ακριβώς ωφελεί όχι μόνο το άτομο αλλά και την ίδια την κοινωνία;

Οχι η "στερότυπη" αντίληψη, η φυσικη αντιληψη. Οφελεί τα στρέιτ ατομα και τη φυσική κοινωνία γιατί οφελεί στη διαιώνιση του είδους με φυσικό τρόπο. Παρένθετες μητέρες, τεχνητή μήτρα, τεχνητή γονιμοποιηση κλπ ειναι ανθρώπινα κατασκευασματα όπως και το προβαλόμενο ως πρότυπο τωρα η γυναικα με μούσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top