Δικαιολογείτε τους ναρκομανείς;

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Οσο σοβαρό και να είναι το πρόβλημά του με το να στραφεί στα ναρκωτικά δεν θα το λύσει επομένως για να καταλήξει στα ναρκωτικά σημαίνει ότι είτε το θεωρεί μουράτη διέξοδο στο πρόβλημα είτε το κάνει για να τραβήξει την προσοχή της κοινωνίας πάνω του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Από προσωπική πείρα σου λέω ότι κάνεις λάθος και δεν μένουν μόνο σε αυτά.Απαξ και εθιστούν συνεχίζουν και σε βαρύτερα και αμα πάρουν την κατρακύλα τρέχα γύρευε..Ποιος άλλος λόγος υπάρχει για να πέσει κάποιος στα ναρκωτικά εκτός από προβλήματα και μόδα(μαγκιά)??Δεν είπα ότι το κάνουν επειδή δεν έχουν προβλήματα αλλά ότι χρησιμοποιούν ως πρόφαση κάπιο μικρο πρόβλημα που έχουν για να στραφούν προς τα εκεί.
Να μου επιτρέψεις κι εμενα το δικαιωμα στην προσωπική πειρα και μαλιστα κατα 9 χρονια μεγαλυτερη...
Σου επαναλαμβανω οτι αναφερομαι σε ναρκομανεις (που μαλλον δεν εχεις γνωρισει) και οχι σε παιδακια που το κανουν για χαβαλε (που σιγουρα υπαρχουν και τετοια και ΕΚΕΙ συμφωνα απολυτα μαζι σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Οσο σοβαρό και να είναι το πρόβλημά του με το να στραφεί στα ναρκωτικά δεν θα το λύσει επομένως για να καταλήξει στα ναρκωτικά σημαίνει ότι είτε το θεωρεί μουράτη διέξοδο στο πρόβλημα είτε το κάνει για να τραβήξει την προσοχή της κοινωνίας πάνω του..

Συμφωνούμε εδώ. Απλώς μερικοί το κάνουν:/:
και γι αυτούς μιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Σόρρυ αν σου φαίνομαι απόλυτη αλλά έχω διαμορφώσει την άποψή μου από τα βιώματά μου..Κολλητή μου στράφηκε στα ναρκωτικά επειδή χώρισαν οι γονείς της και δεν της άρεσε η σχολή που πέραςε(??)Ηταν αυτά σοβαρά προβλήματα δηλαδή??Και δεν μπορούσαν να λυθούν??Μην τρελαθούμε κιόλας...Και επιμένω στο ότι όσο μα όσο σοβαρό πρόβλημα να αντιμετωπίζει κάποιος πρέπει να είναι τρομερά αδύναμος για να μην το παλέψει και να στραφεί στα ναρκωτικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

actaestfaboula

Νεοφερμένος

Η actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Από προσωπική πείρα σου λέω ότι κάνεις λάθος και δεν μένουν μόνο σε αυτά.Απαξ και εθιστούν συνεχίζουν και σε βαρύτερα και αμα πάρουν την κατρακύλα τρέχα γύρευε..Ποιος άλλος λόγος υπάρχει για να πέσει κάποιος στα ναρκωτικά εκτός από προβλήματα και μόδα(μαγκιά)??Δεν είπα ότι το κάνουν επειδή δεν έχουν προβλήματα αλλά ότι χρησιμοποιούν ως πρόφαση κάπιο μικρο πρόβλημα που έχουν για να στραφούν προς τα εκεί.

ε,αυτός που κάθεται δίπλα μου, μου είπε να σου γράψω το εξης :
πληγαινε,σε παρακαλώ,στο πλησιέστερο περίπτερο κ αγόρασε ένα κουτί τσίχλες.

εγώ απλά το μεταβιβάζω κ δεν θέλω να πάρω θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Σόρρυ αν σου φαίνομαι απόλυτη αλλά έχω διαμορφώσει την άποψή μου από τα βιώματά μου..Κολλητή μου στράφηκε στα ναρκωτικά επειδή χώρισαν οι γονείς της και δεν της άρεσε η σχολή που πέραςε(??)Ηταν αυτά σοβαρά προβλήματα δηλαδή??Και δεν μπορούσαν να λυθούν??Μην τρελαθούμε κιόλας...Και επιμένω στο ότι όσο μα όσο σοβαρό πρόβλημα να αντιμετωπίζει κάποιος πρέπει να είναι τρομερά αδύναμος για να μην το παλέψει και να στραφεί στα ναρκωτικά...

μη ξεχνάς ότι μιλάμε για ναρκωτικά και όχι για χορταράκι πχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Δεν είπα εγώ για χορταράκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Δηλαδή η φίλη σου έπεσε στα βαριά επειδή δεν της άρεσε η σχολή που πέρασε;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό ήταν το πρόβλημα της και το ότι χώρισαν οι γονείς της..Εμπλεξε και με τις κατάλληλες παρέες την κατάλληλη στιγμή.. Ε μη μου πείς ότι δεν το έκανε λόγω μόδας??Πως μπορώ λοιπόν να την δικαιολογήσω???Προσπάθησα αρκετά μέχρι και τον εαυτό μου κατηγορούσα ένα διάστημα ότι δεν έκανα αρκετές προσπάθειες για να μην καταλήξει εκεί , ότι δεν της στάθηκα κλπ αλλά άδικος κόπος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Προφανώς ήταν καμμένο χαρτί από πριν η περίπτωση αυτή. Δε νομίζω όλοι οι ναρκομανείς να έχουν προβλήματα όπως αυτά της φίλης σου.

Anyway, τι απέγινε η κολλητή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Ξέκοψε από όλους τους γνωστούς μας βασικά τσακώθηκε με όλους είχε αλλοιωθεί κατά πολύ ο χαρακτήρας της.Είναι απίστευτο πόσο διαφορετικός μπορεί να γίνει ένας άνθρωπος υπό την επίδρασή τους..Ξέρω μόνο ότι έμενε Ιταλία για κάποιο διάστημα δήθεν για σπουδές αλλά βασικά την πήραν μακριά οι γονείς της για να αποφύγουν κουτσομπολιά κλπ Βλέπεις έμενε σε επαρχιακή πόλη και εκεί όλα μαθαίνονταν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Σόρρυ αν σου φαίνομαι απόλυτη αλλά έχω διαμορφώσει την άποψή μου από τα βιώματά μου..Κολλητή μου στράφηκε στα ναρκωτικά επειδή χώρισαν οι γονείς της και δεν της άρεσε η σχολή που πέραςε(??)Ηταν αυτά σοβαρά προβλήματα δηλαδή??Και δεν μπορούσαν να λυθούν??Μην τρελαθούμε κιόλας...Και επιμένω στο ότι όσο μα όσο σοβαρό πρόβλημα να αντιμετωπίζει κάποιος πρέπει να είναι τρομερά αδύναμος για να μην το παλέψει και να στραφεί στα ναρκωτικά...

Μα diddle, γιατί θεωρείς ότι όλοι οι άνθρωποι οφείλουν να αντιμετωπίζουν τα προβλήματα με τον τρόπο που εσυ τα αντιμετωπίζεις; Κάτι πολύ μικρό και γελοίο για εσένα, για άλλον είναι ένα βουνό...

Το ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι γύρω μας που πάσχουν π.χ. από κατάθλιψη και δεν μπορούν να βράσουν ούτε ένα αβγο;;; Κυριολεκτώ!!! Όλη μέρα ξάπλα στο κρεβάτι.

Μη μας μετράς όλους με τα ίδια μέτρα που μετράς εσένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Συμφωνούμε! Φυσικά και δεν είναι ακίνδυνο! Σήμερα όμως σχεδόν τίποτα δεν είναι...
Συνεχίζω να πιστεύω όμως ότι είναι από τις "καθαρότερες" μορφές κατάχρησης. Άτομα που έχουν "πάει στράφι" όπως λες κι εσύ από χρήση χασίς ξέρω κι εγώ πολλά, συνήθως όμως εκεί υποβόσκουν άλλου είδους προβλήματα, τα οποία έρχονται στην επιφάνεια με τη χρήση (να μην τα ξαναγράφω, τα έχουν πει πολλοί). Ξέρω επίσης και πάρα πολλούς, που είναι περιστασιακοί χρήστες (myself included) και δεν έχουν κανένα πρόβλημα εξάρτησης.
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό ότι μεγάλο ρόλο παίζουν και οι συνθήκες που περιβάλλουν το άτομο καθώς και τα προβλήματα που υποβόσκουν..Αυτά σε συνδιασμό με το τσιγαράκι που διεγείρει πολύ τον συναισθηματικό κόσμο ενός ατόμου μπορεί να αποβούν μπούμερανγκ..Από και και πέρα ότι και να είναι καλό να είναι να αποφεύγεται..Γιατί ακόμα και στην Ολλανδία και σε άλλες χώρες που έχει νομιμοποιηθεί δεν ξέρω αν είναι καλό..Ναι έχει πολυ πιο ευεργετικές ιδιότητες από το τσιγάρο αλλά και πάλι..Καταρχήν την ώρα της χρήσης και της επήρειας της ουσλιας το άτομο καθίσταται μη παραγωγική μονάδα..όπως και να έχει είναι προσωπικές επιλογές του καθενός:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από actaestfaboula:
ε,αυτός που κάθεται δίπλα μου, μου είπε να σου γράψω το εξης :
πληγαινε,σε παρακαλώ,στο πλησιέστερο περίπτερο κ αγόρασε ένα κουτί τσίχλες.

εγώ απλά το μεταβιβάζω κ δεν θέλω να πάρω θέση.

Μήπως μπορείς να πεις και τι εννούσε; :redface:
Θα με φάει η περιέργεια τώρα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μήπως μπορείς να πεις και τι εννούσε; :redface:
Θα με φάει η περιέργεια τώρα :redface:
"καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ααααααα!! Θενξ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από actaestfaboula:
ε,αυτός που κάθεται δίπλα μου, μου είπε να σου γράψω το εξης :
πληγαινε,σε παρακαλώ,στο πλησιέστερο περίπτερο κ αγόρασε ένα κουτί τσίχλες.

εγώ απλά το μεταβιβάζω κ δεν θέλω να πάρω θέση.


Λυπάμαι που θα στο πω αλλά μεταφέροντας τη γνώμη του γνωστού σου - φίλου σου, πέρνεις θέση και μάλιστα τη δική του....
Αν διαφωνούσες μαζί του, θα αντιδρούσες και δεν θα το έγραφες....
(παρεπιπτώντος... γιατί ο φίλος σου δεν κάνει δικό του λογαριασμό να μας γράφει ότι θέλει και να μη σε φέρνει σε δύσκολη θέση? :) )


Εγώ λοιπόν θα πάρω θέση χωρίς να βάζω μπροστά κάποιον άλλον :)

έχουμε ξαναγράψει πολλάκις ότι όλοι μας γράφουμε εδώ μέσα βάση των δικών μας εμπειριών και πιστεύω....
το ότι η diddle έχει βιώσει μια κατάσταση με φιλικό της πρόσωπο που την κάνουν να πιστεύει ακράδαντα ότι οι ναρκωμανείς το κάνουν ως επί το πλήστον για να είναι μοδάτοι, κάθε άλλο παρά αστειεσμού χρήζει (εκλαμβάνω το υπονοούμενο για τις τσίχλες ως αστεεισμό και όχι ως ειρωνία)...
Προσωπικά προβληματίστηκα και αναρωτήθηκα πόσοι μπορεί να είναι οι νέοι γύρω μας που μπορεί πραγματικά να ξεκινούν τα ναρκωτικά επειδή χώρισαν οι γονείς τους ....
Και φυσικά συμφωνώ με τον Μοναχό που λέει ότι δεν αντιδρά ο κάθε άνθρωπος με τον ίδιο τρόπο αλλά.... συμφωνώ και με τη diddle ότι δεν είναι λόγος να κάνεις χρήση ναρκωτικών επειδή ο μπαμπάς σου ή η μαμά σου ξενοκοιμάται....

Και να σας πω κάτι ακόμα?
Σας έχω αναφέρει σε αυτό το θέμα ότι υπάρχει στενό οικογενειακό μου άτομο το οποίο είναι χρόνιος χρήστης...
Ο λόγος που ξεκίνησε τότε τα ναρκωτικά (πριν περίπου 20 χρόνια) ήταν γιατί χώρισαν οι γονείς του....

Τα συμπεράσματα δικά σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά γιατί το θεωρούν τόσο τραγικό να χωρίζουν οι γονείς τους; :fool:
Εγώ θυμάμαι, 10 χρονών παιδάκι, και τους είχα πει "αφού δεν ταιριάζετε, καλά θα κάνετε" :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάλι θυμάμαι να παρακαλάω τη μαμά μου να χωρίσει τον μπαμπά μου γιατί δεν περνούσε καλά και το έβλεπα αλλα αυτή τελικά δεν το έκανε ποτε....

Προφανώς Λία έχει να κάνει ακριβώς με το πως αντιμετωπίζει ο καθένας τις καταστάσεις γύρω του... πόσο δυνατός ή αδύναμος είναι....

Τωρα το γιατί μάλλον δεν είναι σε θέση να το κρίνει κανένας μας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Κ ο χωρισμός στην περίπτωση της φιλης μου δεν ήταν καθόλου μα καθόλου επώδυνος για να πω ότι επηρεάστηκε η ψυχολογία της..Μαζί έμεναν ένας πάνω ένας κάτω σε διώροφο και εξακολουθησαν να εργάζονται και μαζί..Ξέρω άλλες περιπτώσεις πολύ πιο κραυγαλέες αλλά τα παιδιά τους δεν στραφηκαν στα ναρκωτικά με την πρώτη δυσκολία.Ελεος δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top