Δικαιώματα των ζώων: Ένας άλλος δρόμος προς την ανθρωπιά;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,904 μηνύματα.
Μα αυτό είναι το πρόβλημα πως δηλώνουμε στην πλειοψηφία μας φιλόζωοι, αλλά fake ... Μόνο για σκύλους και γάτες, ενώ οι διατροφικές μας επιλογές της υπέρ κατανάλωσης στηρίζουν την βιομηχανία κρέατος

Ο άνθρωπος έχει ανάγκη το κρέας στην διατροφή του ανεξάρτητα τι λένε μερικοί.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 372 μηνύματα.
Έχει σημασία ποιες είναι οι συνθήκες διαβίωσής τους μέχρι τη σφαγή, πως σφάζονται κ.ά.

Δεν είπα όχι, αλλά αυτό δεν το μετατρέπει σε δικαίωμα. Αλλά σε απλή νομική προστασία τους.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,859 μηνύματα.
Έχει σημασία ποιες είναι οι συνθήκες διαβίωσής τους μέχρι τη σφαγή, πως σφάζονται κ.ά.
Κρεας τρως; Ποσες φορες την εβδομαδα και ποσα ειδη; θα μου απαντησεις;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είπα όχι, αλλά αυτό δεν το μετατρέπει σε δικαίωμα. Αλλά σε απλή νομική προστασία τους.
Ετσι το ονομαζουν οι νομοθετες..ΕΣΕΙς ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΜΑΤΑ.ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ;Πεστα και ομελετα...αλλα η ουσια ειναι η ιδια.
Απαντησε μου σε παρακαλω σε αυτα που σε ρωταω και μην το οαιζεις κινεζος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα αυτό είναι το πρόβλημα πως δηλώνουμε στην πλειοψηφία μας φιλόζωοι, αλλά fake ... Μόνο για σκύλους και γάτες, ενώ οι διατροφικές μας επιλογές της υπέρ κατανάλωσης στηρίζουν την βιομηχανία κρέατος
Ρε κοπελα μου καταλαβαινεςι οτι ετσι εξυσωνεις τα παντα και ΔΡΑΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΑ ΖΩΑ;Τι δεν καταλαβαιενις λεμε στο να μειωσεις το κρεας και τα ειδη που τρως και να παλαιψεις για ανωδυνο θανατο και καλη ζωη;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,936 μηνύματα.
Δεν είπα όχι, αλλά αυτό δεν το μετατρέπει σε δικαίωμα. Αλλά σε απλή νομική προστασία τους.
Ως δικαίωμα το έχω διδαχθεί, τώρα δεν ξέρω τι να σου πω.


Κρεας τρως; Ποσες φορες την εβδομαδα και ποσα ειδη; θα μου απαντησεις;
Ναι τρωω, κυρίως κοτόπουλο και μοσχάρι, οι μέρες δεν είναι στάνταρ, εξαρτάται από τα κέφια μου. Αυτό όμως τι σχέση έχει;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,871 μηνύματα.
Κρεας τρως; Ποσες φορες την εβδομαδα και ποσα ειδη; θα μου απαντησεις;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ετσι το ονομαζουν οι νομοθετες..ΕΣΕΙς ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΜΑΤΑ.ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ;Πεστα και ομελετα...αλλα η ουσια ειναι η ιδια.
Απαντησε μου σε παρακαλω σε αυτα που σε ρωταω και μην το οαιζεις κινεζος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ρε κοπελα μου καταλαβαινεςι οτι ετσι εξυσωνεις τα παντα και ΔΡΑΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΑ ΖΩΑ;Τι δεν καταλαβαιενις λεμε στο να μειωσεις το κρεας και τα ειδη που τρως και να παλαιψεις για ανωδυνο θανατο και καλη ζωη;
Κοίτα τρώω ελάχιστο κρέας και περνώ μεγάλα διαστήματα με αποχή. Δε μου λείπει καθόλου και για να είμαι σαφής, όταν τρώω το κάνω από συνήθεια και χάριν ευκολίας ( γιατί βαριέμαι να μαγειρεύω ξεχωριστά). Αμνοερίφια δεν αγγίζω.
Πως θα παλέψει κανείς για ανώδυνο θάνατο, αγοράζοντας κρέας μαζικής παραγωγης;
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,191 μηνύματα.
Ναι..και καλα κανουν.Ειναι το λιγοτερο κακο.

ΟΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΤΡΩΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ..ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ..που σκοτωνονται καποια εντομα..λες εσυ...ΑΣ ΤΡΩΜΕ ΑΒΕΡΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΑ...ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ...δεν πα να θανατωνονγαι και ολας οπως ναναι..δεν πα να ζουνε και οπως ναναι...ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
ΑΦΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΜΕ ΚΑΤΙ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ. :whatever:
Ειδες που σε εχω καταλαβει καμαρι μου;

ΤΥΨΕΙΣ ΦΙΛΤΑΤΕ.ΤΥΨΕΙΣ.
Αυτο πρεπει να νιωθεις..απλα γιατι θες να δικαιολογησεις την ασυγαστη κρεατοφαγια σου.
ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ.

ούτε τον λήγοντα. :stupid::down::whatever:
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 372 μηνύματα.
Ως δικαίωμα το έχω διδαχθεί, τώρα δεν ξέρω τι να σου πω.



Ναι τρωω, κυρίως κοτόπουλο και μοσχάρι, οι μέρες δεν είναι στάνταρ, εξαρτάται από τα κέφια μου. Αυτό όμως τι σχέση έχει;

Υπάρχει ολόκληρη συζήτηση για το αν αξίζουν τα ζώα να έχουν δικαιώματα (να πω εδώ οτι δεν μπορούμε καλα-καλά να δικαιολογήσουμε γιατί θα πρέπει οι άνθρωποι να έχουν δικαιώματα αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα) παρε μια γεύση:

Ωφελιμισμός

Ο Πίτερ Σίνγκερ (Peter Singer) με το βιβλίο του Η Απελευθέρωση των Ζώων, που κυκλοφόρησε το 1975, άνοιξε το ζήτημα της ηθικής αντιμετώπισης των ζώων από τη σκοπιά της φιλοσοφίας[3]. Ο Σίνγκερ έχει μια ωφελιμιστική προσέγγιση για το ζήτημα, πράγμα που σημαίνει ότι δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα στο ζήτημα του πόνου, επηρεασμένος από τον πατέρα του ωφελιμισμού Τζέρεμι Μπένθαμ. Ένα βασικό πρόβλημα που υπάρχει σχετικά με τα ζώα είναι να ορίσουμε ποια ζώα πρέπει να έχουν δικαιώματα και ποια δικαιώματα είναι αυτά. Η επίκληση της ικανότητας του πόνου και της ευχαρίστησης, δηλαδή της ικανότητας του αισθάνεσθαι, αποτέλεσε για τον Σίγνκερ μία λύση, αφού πρέπει να έχουμε ηθικό ενδιαφέρον για τα ζώα που έχουν αυτή την ικανότητα.[4] Έτσι, ο Σίνγκερ γράφει:

"Αν ένα ον υποφέρει, δεν υπάρχει καμία ηθική δικαιολόγηση για να αρνηθούμε να λάβουμε υπόψη αυτόν τον πόνο. Ανεξάρτητα από τη φύση αυτού του όντος, η αρχή της ισότητας επιβάλλει να λάβουμε υπόψη μας αυτόν τον πόνο όπως και κάθε άλλο παρόμοιο πόνο οποιουδήποτε άλλου όντος, στο βαθμό βέβαια που μπορούν να γίνουν τέτοιες χονδροειδείς συγκρίσεις. Αν ένα ον δεν είναι ικανό να υποφέρει, ή να βιώνει ευχαρίστηση ή απόλαυση, δεν υπάρχει τίποτα που να πρέπει να λάβουμε υπόψη. Έτσι, το κριτήριο του αισθάνεσθαι (sentience) (χρησιμοποιώντας αυτόν τον όρο ως ένα βολικό, αν και όχι ως αυστηρή συντόμευση της δυνατότητας για πόνο και/ή ευχαρίστηση) είναι το μόνο εύλογο όριο του ενδιαφέροντός μας για τα συμφέροντα των άλλων."[5]

Η σχολή της εγγενής αξίας

Ο φιλόσοφος Τομ Ρέιγκαν (Tom Regan) είναι αυτός που μίλησε πρώτος για τα δικαιώματα των ζώων. Ο Ρέιγκαν υποστηρίζει ότι τα ζώα έχουν εγγενή αξία, και άρα έχουν δικαιώματα τα οποία και πρέπει να σεβαστούμε.[7][8] Σύμφωνα με τον Ρέιγκαν, ένα μεγάλο μέρος των ζώων έχουν αυτοσυνειδησία, πεποιθήσεις και επιθυμίες, και άρα πρέπει να τους αποδώσουμε ηθικά δικαιώματα. Άμεση συνέπεια της θεωρίας του είναι ο τερματισμός των πειραμάτων, της κτηνοτροφίας και η χρήση ζώων για λόγους ψυχαγωγίας του ανθρώπου.

Η φεμινιστική σχολή

Υπέρ των δικαιωμάτων των ζώων έχουν ταχθεί και κάποιες φεμινίστριες, με πιο σημαντικές την Lori Gruen[10], την Carol Adams[11] και την Josephine Donovan[12]. Αυτές οι φεμινίστριες υποστηρίζουν την υπεράσπιση των ζώων από τη σκοπιά των γυναικών, τονίζοντας τη σχέση της καταπίεσης που έχουν υποστεί οι γυναίκες από τους άντρες με αυτή που έχουν υποστεί τα μη ανθρώπινα ζώα από τα ανθρώπινα. Ιδιαίτερη αναφορά αξίζει στην Άνταμς, η οποία στο βιβλίο της The Sexual Politics of Meat τονίζει το πώς τόσο οι γυναίκες όσο και τα μη ανθρώπινα ζώα αντιμετωπίζονται ως "σάρκα" στο πλαίσιο του πατριαρχικού πολιτισμού.[11]

https://el.wikipedia.org/wiki/Δικαιώματα_των_ζώων

Εσύ γιατί πιστεύεις οτι πρέπει να έχουν τα ζώα δικαιώματα;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,871 μηνύματα.
Η αποδοχή των δικαιωμάτων των ζώων απειλεί την "ελευθερία "μας να τα εκμεταλλευόμαστε κατά το δοκούν είτε για λόγους διατροφικούς ή για ωφελιμιστικους δικούς μας σκοπούς και αυτό μάλλον ( την ελευθερία ) δεν είναι διατεθειμένο να εγκαταλείψει το ανθρώπινο είδος.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,735 μηνύματα.
είσαι λάθος. μην το ψάχνεις.

δεν υπάρχει λιγότερο ή περισσότερο μπρος στο θάνατο. είμαστε όλοι ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ φονιάδες ζώων.

:sorry:
Ακριβώς έτσι είναι.
Είτε τρώς κρέας μια φορά το μήνα είτε κάθε μέρα είναι ακριβώς το ίδιο όσο κι αν δεν καταπίνεται η αλήθεια εύκολα.
Και μάλιστα ως δειλός πέρα απο υποκριτής πληρώνεις κάποιον να το σφάξει και στρουθοκαμηλίζεις για να το φας με την ετικέτα να μην νιώθεις τύψεις.
Όποιος κουνάει το δάχτυλο τάχαμου γιατί τρώει μια φορά το μήνα κρέας είναι για γερά κλάματα.
Δεν υπάρχει φιλόζωος κρεατοφάγος, παραδεχτείτε το ή αποδεχτείτε το, αλλά μην γελοιοποιείστε.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,442 μηνύματα.
Μα αυτό είναι το πρόβλημα πως δηλώνουμε στην πλειοψηφία μας φιλόζωοι, αλλά fake ... Μόνο για σκύλους και γάτες, ενώ οι διατροφικές μας επιλογές της υπέρ κατανάλωσης στηρίζουν την βιομηχανία κρέατος
Το ερώτημα είναι : μπορούν να τραφούν όλοι οι άνθρωποι χωρίς κρέας ;
Θα έχει επιπτώσεις για την υγεία του αυτός ; Και εαν ποιες θα είναι αυτές ;
Τι μεταβολές θα υποστεί το φυσικό περιβάλλον ; Θα είναι καλές για τον άνθρωπο ή κακές ;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,735 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι : μπορούν να τραφούν όλοι οι άνθρωποι χωρίς κρέας ;
Θα έχει επιπτώσεις για την υγεία του αυτός ; Και εαν ποιες θα είναι αυτές ;
Τι μεταβολές θα υποστεί το φυσικό περιβάλλον ; Θα είναι καλές για τον άνθρωπο ή κακές ;

According to the Academy of Nutrition and Dietetics; appropriately planned vegetarian, including vegan, diets are healthful, nutritionally adequate, and may provide health benefits for the prevention and treatment of certain diseases. These diets are appropriate for all stages of the life cycle, including pregnancy, lactation, infancy, childhood, adolescence, older adulthood, and for athletes.

Αυτή είναι η επίσημη θέση και η λέξη κλειδί είναι appropriately planned.
Όσο για τις μεταβολές του περιβάλλοντος η βιομηχανία του κρέατος και των παραγώγων οφείλεται για ένα τεράστιο ποσοστό CO2 emissions και πολλά πολλά άλλα.
Υπάρχουν μέρη στον πλανήτη που είναι άγονα και οι άνθρωποι δεν μπορούν να ακολουθήσουν αυτή τη διατροφή και βασίζονται αποκλειστικά στα ζώα για την επιβίωση.Αυτό, δεν αποτελεί πραγματικότητα στην Δύση ούτε και επιχείρημα για να μην το κάνουμε εμείς καθώς η δική μας πραγματικότητα είναι διαφορετική και έχουμε αυτή τη δυνατότητα και πολλές άλλες.
Επιπλέον,επειδή παίζονται τρισεκατομμύρια collectively σε αυτή τη βιομηχανία, είναι αδύνατο να μάθεις την αλήθεια και υπάρχει συστηματική προπαγάνδα προς όλες τις κατευθύνσεις ακόμα και σε labels όπως free range etc.

Στην πραγματικότητα τα κρέατα αυτά είναι απο ζώα που τρέφονται κυριολεκτικά με σαπιοσιτηρά και τιγκάρονται με φάρμακα σε συστηματική βάση. Αυτό μέσα στα χρόνια έχει δημιουργήσει μια φουρνιά ζώων με τεράστια ποσοστά απο αρρώστιες που το κρέας τους περισσότερη ζημιά σου κάνει παρά καλό. (antibiotics resistance και πολλά άλλα.)

Υπάρχει το βιβλίο του Earthling Ed "This is vegan propaganda" αλλά και τα βίντεο στο YouTube που κάνουν debunk απεριους μύθους γύρω απο το θέμα και ξεβρακώνει την βιομηχανία κρέατος και παραγώγων με την αλήθεια που εμείς δεν θα μάθουμε ποτέ μα ποτέ γιατι παίζεται πολύ χρήμα για τα σκατά που τρώμε αλλά και το αδιανόητο στρές και πόνο που τραβάνε τα εκμεταλλευόμενα ζώα σε όλα μα όλα τα στάδια αυτής της διαδικασίας μέχρι τη μέρα που θα πεθάνουν.

όπως είπα παραπάνω, για να βάλω και εναν προσωπικό τόνο εγώ απο κρέας τρώω κοτόπουλο και όλα τα παράγωγα γάλακτος και αυγά.
Είμαι φιλόζωος; Όχι εφόσον κάνω αυτές τις δατροφικές επιλογές, δεν γίνεται να υποκρίνομαι πως είμαι.
Έχω επιλέξει να σώζω ζωάκια όπως γατάκια και σκυλάκια και για τα υπόλοιπα ενώ ξέρω τι τραβάνε επιλέγω να πληρώνω κάποιον να τα σκοτώνει για να τα φάω.
Θα είμαι φιλόζωος όταν σταματήσω να τα καταναλώνω και να τα εκμεταλλεύομαι εξ'ολοκλήρου.(φαγητά, ρουχισμός, καλλοπισμός, lifestyle)
Αυτή είναι η σκληρή αλήθεια.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,968 μηνύματα.
Θα είμαι φιλόζωος όταν σταματήσω να τα καταναλώνω και να τα εκμεταλλεύομαι εξ'ολοκλήρου.(φαγητά, ρουχισμός, καλλοπισμός, lifestyle)
Αυτή είναι η σκληρή αλήθεια.
Δεν καταναλώνω ούτε εκμεταλλεύομαι κανέναν άνθρωπο αλλά φιλάνθρωπος δεν είμαι. :P

Αν κάποιος θέλει να αυτοπροσδιορίζεται φιλόζωος και παρόλα αυτά συνεχίζει να τρώει κρέας, ποιος είμαι εγώ που θα του πω όχι; Άλλωστε - όπως έγραφε ο Douglas Adams - μπορεί να είσαι υπερφιλόζωος αλλά να μισείς τις πάπιες (Fuck the Duck) :laugh:.

Το αστείο είναι κάποιοι να τρώνε κρέας (έστω και κοτόπουλο) και να σου κάνουν μαθήματα ηθικής. Το αμέσως επόμενο αστείο είναι κάποιος να αυτοπροσδιορίζεται vegan αλλά να τρώει beyond meat. Αλλά και όλοι αυτοί οι υστερικοί vegan που μας έχουν πρήξει τα ούμπαλα, στο τέλος θα φάνε κι αυτοί μεταλλαγμένα, αλευροσκώληκες και μυγάκια.

Η χορτοφαγία είναι προσωπική υπόθεση, όπως και η σχέση με τα ζώα. Αν ένας άλλος σκύλος τολμίσει να δαγκώσει τον σκύλο μου, θα του επιτεθώ σαν λιοντάρι. Κάθε μέρα περνάω στη σκυλοβόλτα από ένα σημείο που καραδοκεί μια κοπρόγατα που μας κάνει μπούλινγκ. Ακόμα δείχνω ανωτερότητα, όχι για πολύ ακόμα. :cool2:

Χαλαρώστε, κάντε αυτό που νιώθετε σωστό και μην κουνάτε το δάχτυλο στους άλλους.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,735 μηνύματα.
Δεν καταναλώνω ούτε εκμεταλλεύομαι κανέναν άνθρωπο αλλά φιλάνθρωπος δεν είμαι. :P

Αν κάποιος θέλει να αυτοπροσδιορίζεται φιλόζωος και παρόλα αυτά συνεχίζει να τρώει κρέας, ποιος είμαι εγώ που θα του πω όχι; Άλλωστε - όπως έγραφε ο Douglas Adams - μπορεί να είσαι υπερφιλόζωος αλλά να μισείς τις πάπιες (Fuck the Duck) :laugh:.

Το αστείο είναι κάποιοι να τρώνε κρέας (έστω και κοτόπουλο) και να σου κάνουν μαθήματα ηθικής. Το αμέσως επόμενο αστείο είναι κάποιος να αυτοπροσδιορίζεται vegan αλλά να τρώει beyond meat. Αλλά και όλοι αυτοί οι υστερικοί vegan που μας έχουν πρήξει τα ούμπαλα, στο τέλος θα φάνε κι αυτοί μεταλλαγμένα, αλευροσκώληκες και μυγάκια.

Η χορτοφαγία είναι προσωπική υπόθεση, όπως και η σχέση με τα ζώα. Αν ένας άλλος σκύλος τολμίσει να δαγκώσει τον σκύλο μου, θα του επιτεθώ σαν λιοντάρι. Κάθε μέρα περνάω στη σκυλοβόλτα από ένα σημείο που καραδοκεί μια κοπρόγατα που μας κάνει μπούλινγκ. Ακόμα δείχνω ανωτερότητα, όχι για πολύ ακόμα. :cool2:

Χαλαρώστε, κάντε αυτό που νιώθετε σωστό και μην κουνάτε το δάχτυλο στους άλλους.
Φυσικά και είναι προσωπική υπόθεση. Γιαυτό και είπα πως με βάση τα δικά μου μέτρα και σταθμά δεν θεωρώ πως είμαι φιλόζωος αφού τρώω κρέας κρίνοντας εμένα.
Αλλά το να λες στον άλλον τρώω μια φορά τη βδομάδα και είμαι καλύτερος απο σένα αν τρώς 3 φορές τη βδομάδα το θεωρώ κοροϊδία. έχεις κάνει τις επιλογές σου βεβαίως, αλλά δεν θα κατηγορείς και θα δείχνεις με ματωμένο δάχτυλο γιατί εντελώς λαϊκά "τις βγάλαμε και τις μετρήσαμε". :P
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,968 μηνύματα.
Αλλά το να λες στον άλλον τρώω μια φορά τη βδομάδα και είμαι καλύτερος απο σένα αν τρώς 3 φορές τη βδομάδα το θεωρώ κοροϊδία. έχεις κάνει τις επιλογές σου βεβαίως, αλλά δεν θα κατηγορείς και θα δείχνεις με ματωμένο δάχτυλο γιατί εντελώς λαϊκά "τις βγάλαμε και τις μετρήσαμε". :P
Η ολιγοφαγία στο κρέας δεν είναι κοροϊδία, είναι μια αρχή. Το θέμα είναι να μειώσεις το αποτύπωμά σου στην εκμετάλλευση και στο αίμα απέναντι σε οποιοδήποτε πλάσμα, άνθρωπο ή ζώο. Το απόλυτο είναι δύσκολο να το πετύχεις, αν όμως θες να βρεις ένα φως μέσα σου πρέπει να αποστασιοποιηθείς απ' το σφαγείο.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,735 μηνύματα.
Η ολιγοφαγία στο κρέας δεν είναι κοροϊδία, είναι μια αρχή. Το θέμα είναι να μειώσεις το αποτύπωμά σου στην εκμετάλλευση και στο αίμα απέναντι σε οποιοδήποτε πλάσμα, άνθρωπο ή ζώο. Το απόλυτο είναι δύσκολο να το πετύχεις, αν όμως θες να βρεις ένα φως μέσα σου πρέπει να αποστασιοποιηθείς απ' το σφαγείο.
Να το γράψω διαφορετικά, γιατι ίσως δεν ήταν απόλυτα σαφές.
H κοροϊδία έγκειται στην επίθεση που θα κάνει κάποιος που επιλέγει την ολιγοφαγία στο κρέας έναντι σε κάποιον που δεν το κάνει, με πρόσχημα τα δικαιώματα των ζώων και όχι στην επιλογή του στην ολιγοφαγία.
Σεβαστή είναι κάθε προσπάθεια ακόμα κι αν ο άλλος απλά δεν αγοράζει δερμάτινες τσάντες, ωστόσο, δεν βγάζουμε το "ηθικόμετρο" και το "φιλοζωόμετρο" σε τέτοια θέματα, για μένα είναι binary.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,968 μηνύματα.
Να το γράψω διαφορετικά, γιατι ίσως δεν ήταν απόλυτα σαφές.
H κοροϊδία έγκειται στην επίθεση που θα κάνει κάποιος που επιλέγει την ολιγοφαγία στο κρέας έναντι σε κάποιον που δεν το κάνει, με πρόσχημα τα δικαιώματα των ζώων και όχι στην επιλογή του στην ολιγοφαγία.
Σεβαστή είναι κάθε προσπάθεια ακόμα κι αν ο άλλος απλά δεν αγοράζει δερμάτινες τσάντες, ωστόσο, δεν βγάζουμε το "ηθικόμετρο" και το "φιλοζωόμετρο" σε τέτοια θέματα, για μένα είναι binary.
Συμφωνώ "ηθικόμετρο" δεν βάζεις. Υπάρχουν όμως κάποιες περιπτώσεις που οφείλεις να υψώσεις ανάστημα. Π.χ. οι ταυρομαχίες. Ένα σωρό κόσμος θα σου πει (το έχω ακούσει και από ακαδημαϊκούς) "είναι το έθιμό μας".
Λαλακίες, είναι ένα βάρβαρο έθιμο που πρέπει να καταργηθεί.
Θέλεις να έρθεις στα μέρη μας; Το έθιμο του οβελία.
Σουβλίζουν το αρνί και ηδονίζονται.
Η τσικνο-Πέμπτη, το ίδιο.
Πεινάς; φάε. Αλλά το σουβλίζω, ψήνω, ηδονίζομαι είναι ένστικτο μπονόμπο.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,871 μηνύματα.
Εφόσον υπάρχουν άνθρωποι απόλυτα υγιείς ακολουθώντας μια άνευ ζωικών παραγώγων διατροφή ( που κακά τα ψέμματα δεν είναι βολική λύση, ειδικά αν τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας τα καταναλώνουν .. Απαιτεί έξτρα χρόνο και υλικά) δεν έχουμε καμία δικαιολογία πλην του ότι μας βολεύει και μας αρέσει το κρέας.
Εκτός κι αν συντρέχουν λόγοι υγείας που συνιστούν την λήψη ζωικών πρωτεϊνών.
Πάντως φιλόζωοι δεν είμαστε από τη στιγμή που εκούσια κλείνουμε τα μάτια στην εκτροφή σε δυσμενείς συνθήκες και τη σφαγή ζωντανών συναισθανομενων πλασμάτων προς κατανάλωση.
 
Top