• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Δόντια - στοματική υγεία - οδοντίατροι

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Εγώ έχω πολύ κολλητά δόντια με αποτέλεσμα να μην είναι ευχάριστη και εύκολη η χρήση νήματος.
Δοκίμασα πρόσφατα να πάρω και αυτά με το χερούλι, πάλι τίποτα. Απίστευτα δύσκολο έως αδύνατον να τα χρησιμοποιήσω, τα έχω και κάθονται.

Screenshot 2024-02-09 at 13-23-26 Τίτλος Oral-B Glide Mint Dental Floss Picks with Long Lastin...png


Πρόσφατα ξανά αγόρασα Parodontax, αυτή που λέει για 8 ιδιότητες προστασίας.
Είναι απίστευτα ευχάριστη, ξεκινάει σαν γλυκιά στο στόμα και όσο διαλύεται / βουρτσίζεις γίνεται αλμυρή + φαρμακευτική γεύση.
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ναι νήμα κανονικά πρέπει να κάνουμε κάθε μέρα.
Ναι, το νήμα μου είχε πει αν θέλω να το αφήσω, γιατί κατά καιρούς άκουγε από κόσμο για τραυματισμούς. Αλλά είναι σίγουρα η καλύτερη εναλλακτική.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,834 μηνύματα.
Πρόσφατα ξανά αγόρασα Parodontax, αυτή που λέει για 8 ιδιότητες προστασίας.
Είναι απίστευτα ευχάριστη, ξεκινάει σαν γλυκιά στο στόμα και όσο διαλύεται / βουρτσίζεις γίνεται αλμυρή + φαρμακευτική γεύση.

Αυτή είναι όντως πάρα πολύ καλή! Και εμενα προσωπικά με έχει βολέψει και αυτη:
Screenshot_20240209_133908_Gallery.jpg
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Έχω κάνει άπειρες φορές λευκανση, δε θυμάμαι κυριολεκτικά πόσες, τελευταία φορά, πριν 2 εβδομάδες.
Ποτέ δεν είχα ευαισθησία στα ούλα και ο λόγος είναι ότι πριν την λευκανση, πρέπει να απομονωθούν, δεν κάνει να πέσει καθόλου από το οξύ στο ουλο, και ειδικά αυτη η λάμπα της λεύκανσης στο ουλο. Κάθε φορά, γίνεται απομόνωση των ούλων πριν ξεκινήσει η διαδικασία. Αν δε γίνει σωστά αυτό, τότε ναι θα υπάρξει πόνος-ευαισθησία. Ούτε είχα επίσης καμία ευαισθησία στα δόντια, καμία φορά είχα στο κρύο-ζεστό, αλλά αυτό κρατούσε 2 ώρες το πολύ.

Επίσης, δε συγκρίνεται το αποτέλεσμα της λεύκανσης στο σπίτι με αυτή στον οδοντίατρο και ο λόγος είναι το υλικό αυτό καθ αυτό. Ο οδοντίατρος έχει δικαίωμα να παραγγείλει υλικό λεύκανσης που περιέχει τη σωστή ποσότητα πχ υπεροξειδιο του υδρογόνου, μέσα από τον συναιτερισμο και με τιμολόγιο. Απαγορεύεται αυτό να πουληθεί στο εμπόριο λόγω υψηλής περιεκτικότητας σε ορισμένες ουσίες και να χρησιμοποιηθούν από άτομα που δεν έχουν κατάρτιση. Στο εμπόριο υπάρχουν πιο light σκευάσματα που το αποτέλεσμα είναι ούτε το μισό, σε σχέση με αυτό που θα δει κάποιος στον οδοντίατρο.
update on this: διάλεξα την μέθοδο στο σπίτι για να μου ρθει πιο μαλακά αλλά και πάλι εχουν τραυματιστεί λίγο τα ούλα μου σε κάποια σημεία και όλα μου τα δόντια μου αντιδρούν αρκετά στο κρύο και την ζέστη.
Μου είπε πως είναι φυσιολογικά όλα, αλλά και πάλι..
Επίσης μου είπε και πως αφότου τελειώσουμε για κάποιο διάστημα θα είναι αρκετά ευαίσθητα.
Το μόνο καλό είναι πως ανταποκρίθηκαν πολύ γρήγορα, αλλά έχω αρχίσει να φοβάμαι για το πως θα εξελιχθεί αυτή η ευαισθησία ενώ είμαι ακόμα στην αρχή. :(
Παιδιά καλησπέρα!

Είμαι σχεδόν έτοιμος να πάω για λεύκανση.
Το θέμα είναι ότι θέλω να την κάνω στο ιατρείο και όχι στο σπίτι (πραγματικά δεν αντέχω τα μασελάκια).

Πόσο διαρκεί η λεύκανση στο ιατρείο επί πόσες συνεδρίες;
Και πόσο κοστίζει;
Έχει καλύτερη, χειρότερη ή η ίδια απόδοση με τη λεύκανση στο σπίτι;

Ο γιατρός μου νομίζω δεν κάνει στο ιατρείο / δεν έχει laser κτλ.

Αν έχετε να προτείνετε και κάποιον γιατρό εύκολα προσβάσιμο με μετρό / ηλεκτρικό, στείλτε μου ΠΜ. ;)

Thanks <3
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!

Είμαι σχεδόν έτοιμος να πάω για λεύκανση.
Το θέμα είναι ότι θέλω να την κάνω στο ιατρείο και όχι στο σπίτι (πραγματικά δεν αντέχω τα μασελάκια).

Πόσο διαρκεί η λεύκανση στο ιατρείο επί πόσες συνεδρίες;
Και πόσο κοστίζει;
Έχει καλύτερη, χειρότερη ή η ίδια απόδοση με τη λεύκανση στο σπίτι;

Ο γιατρός μου νομίζω δεν κάνει στο ιατρείο / δεν έχει laser κτλ.

Αν έχετε να προτείνετε και κάποιον γιατρό εύκολα προσβάσιμο με μετρό / ηλεκτρικό, στείλτε μου ΠΜ. ;)

Thanks <3
Εγώ έκανα αυτή στο σπίτι μόνο αλλά το μετάνιωσα πολλές φορές, δεν αξίζει αυτή η ταλαιπωρία, πολύ καλύτερα που θα πας για αυτή του ιατρείου, κι εγώ αυτή θα κάνω την επόμενη φορά.
Θα σου δώσω πληροφορίες μόνο για όσα γνωρίζω γενικά επειδή δεν έχω εμπειρία με το ιατρείο, η οδοντίατρος μου είχε πει πως κοστίζει 380€ ( του σπιτιού ήταν στα 200€) και πως εξαρτάται από το στάδιο που είναι τώρα τα δόντια σου το πόσες συνεδρίες θα χρειαστείς, μπορεί να είσαι έτοιμος και με την πρώτη.
Εγώ με του σπιτιού είχα σε ένα δόντι κάποιο πιο λευκό spot που διορθώσαμε μετά στο ιατρείο( έξτρα ταλαιπωρία! :( )
Μου είχε πει πως με του ιατρείου θα πονάω και θα ναι ευαίσθητα μετά καθώς τα υλικά εκεί είναι πολύ πιο ισχυρά, γιαυτό και δεν την κάναμε επειδή ήταν η πρώτη μου λεύκανση και δεν ήθελε να γίνει με τόσο aggressive μέθοδο.
Αλλά επειδή εσύ έχεις ξανακάνει λογικά θα είσαι καλύτερα.
Με τα μασελάκια παρατεταμένα πονούσα ανα διαστήματα (λόγω ευαισθησίας) και η ιστορία όλη τράβηξε ένα μήνα(!).
Δεν το ξαναπερνάω με τίποτα, καλύτερα μια και έξω κι ας πονάω για 3-4 μέρες παρά αυτό.

Βέβαια η επιλογή ήταν δική μου η οδοντίατρος μου τα είπε όλα upfront.

Αυτά ξέρω, άντε με έναν πόνο και αστραφτερά χαμόγελα! :up:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Οδοντίατρος literally πριν ένα 6μηνο : Έγκλειστους τους βλέπω και πέρασε και η ώρα τους.
Φρονιμίτης : hold my beer

Ποιός με μούτζωσε για το 2024;
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Εμένα με έπεισε εδώ η κυρία μόλις το πάρω απόφαση...https://www.tiktok.com/@athensdiamondsmile?_t=8jw2uEmgoxU&_r=1
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top