Είναι κακό να επιδιώκουμε νέες γνωριμίες με προοπτική μια σχέση;

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Νομίζω ειδικά το παντρεμένος φαίνεται από 3 χλμ μακριά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
Νομίζω ειδικά το παντρεμένος φαίνεται από 3 χλμ μακριά.
Μπα όχι απαραίτητα. Μπορεί να σου έχει πει οτι είναι σε διάσταση και πάει και βλέπει τα παιδιά και μετά μαθαίνεις οτι η γυναίκα του είναι έγκυος. Πόσα γίνονται κάθε μέρα;
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Είναι δύσκολο ο άνθρωπος να έχει μονίμως μηδενικές προσδοκίες γιατί τότε ποιος ο λόγος να προσπαθεί για κάτι, οτιδήποτε; Εξάλλου είναι στη φύση του ανθρώπου να ελπίζει και αυτός είναι ο λόγος που βγήκαμε από τις σπηλιές (οι περισσότεροι :whistle:).

Εγώ πάντως δε θα επιδίωκα γνωριμίες με σκοπό μια σχέση. Με τίποτα. Ίσως μιλάω εκ του ασφαλούς, ίσως κι επειδή η μοναξιά δε με τρομάζει. Αλλά δεν το θεωρώ κακό όταν το κάνουν οι άλλοι.

Θα μπορούσες ας πούμε να γνωρίσεις κάποιον, να τον ερωτευτείς, να κάνετε σχέδια μαζί, να ξοδέψεις χρόνο από τη ζωή σου και μετά να μάθεις οτι είναι παντρεμένος ή ξαναγύρισε στην πρώην του ή σε απατούσε με άλλες κλπ κλπ. Κάθε μέρα συμβαίνουν.
αναφέρομαι μόνο στον τομέα υποψήφιας ή σκοπούμενης σχέσης όπου εμπλέκεται και ο μη ελεγχόμενος ψυχισμός κάποιου άλλου ανθρώπου. (Ενός την φορά ελπίζω :ρ). Και μόνο εκεί.
Στα της δεύτερης παραγράφου, ταυτίζομαι και στα δύο σκέλη.
Στην τρίτη -παράγραφο- την στο οικοδομικό υλικό αναφερόμενη, με μπερδεύεις όμως. Κατά τα συνήθη :jumpy:. Γνωριμία, μελέτη, ανίχνευση άμφω, προγραμματισμός κοινής ζωής και ο ένας από τους δύο να έχει ξεχάσει να ενημερώσει για κάτι τόσο ασήμαντο όπως μία οικογένεια, παιδιά, ενδεχόμενα δισέγγονα, πεθερικά, συμπεθέρια, μπατζανάκια και κουνιάδια; Το άλλο ενδεχόμενο υποστροφής σε άνθρωπο που λογικά αποκλείσαμε, ας μην σχολιάσω σε τι χαρακτήρα παραπέμπει

Νομίζω ειδικά το παντρεμένος φαίνεται από 3 χλμ μακριά.
Συμφωνώ. Σε απόσταση έως 3 χιλιόμετρα βγάζει μάτι. Στα 30 εκατοστά και στο ένα μέτρο απόσταση τι γίνεται είναι το θέμα.
Η υπερβολική σιγουριά πάντως παγιδεύει την γάτα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Ωραία τα λέμε, αλλά πολύ γενικά. Και γω από χθες, προσπαθώ να φανταστώ, τι κακό θα μπορούσε κάποιος <<πρόστυχος>> και πώς θα μπορούσε να σε <<πατήσει>> στον ερωτικό τομέα. Στον οικονομικό πχ το φαντάζομαι.
Πχ , συγκεκριμένα: Ξέρω κοπέλα, που έκανε σχέση μ έναν αριστούχο διδακτορικό φοιτητή για να της φτιάξει μεγάλο μέρος της εργασίας της και μετά τον παράτησε. Ωραία, αυτό ήταν χοντράδα. Μα και αυτός δεν κατάλαβε; Δηλ ήταν όπως το λες <αφελής> ο κύριος. Τζάμπα τα διδακτορικά. Επέζησε όμως και βρήκε καλύτερη κοπέλα.
Άλλο χοντρότερο παράδειγμα δε μού ρχεται. Τι πολύ κακό μπορεί να εννοείς; Δώσε μου και συ ένα παραδειγμα. Πχ σε κάποιον νεαρό, που είχε μπλέξει με μια περίεργη τύπισσα, του είχα πει, να την προσέχει και μου είχε πει <<τι μπορεί να μου κάνει; Να μου τον κόψει;>>. Καλά είπε το παιδί.

Κοίτα και γω χαζή δεν ήμουν. Αλλά ειλικρινά αναρρωτιέμαι, τι θα μπορούσε να μου έχει συμβεί.... Ούτε στις φίλες μου συνέβη κάτι τρομερό.
Μήπως...Τους Λαιστριγόνες και τους Κύκλοπες, το θυμωμενο Ποσειδώνα, μη φοβάσαι. Τους Λαιστριγόνες και τους Κύκλοπες, Τον άγριο Ποσειδώνα δε θα συναντησεις, αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου
:ermm:



Δεν ξερω τι ειδικότερη και μη-γενική συζήτηση θα ήθελες να κάνω μαζί σου, αλλά εγω δεν έχω κάτι περισσότερο ειδικό να πω από αυτά που είπα ήδη.

Απεχθάνομαι τους άλλους όταν κάνουν κύκλους στις συζητήσεις και θα απεχθανόμουν κι εμένα αν έκανα το ίδιο πράγμα, οπότε επίτρεψέ μου να το αποφύγω.

Δε σε ξέρω αν είσαι χαζή ή όχι όπως λες, αλλά ξέρω ότι πολλοί λένε "εγω χαζός/ή δεν είμαι" ή "έλα ρε αυτα τα μυρίζεσαι στα 3 χιλιόμετρα" και στην ουσία όταν τους πιάσεις λίγο στο μπίρι μπίρι, δεν ξέρουν να μοιράσουν δυο γαϊδάρων άχυρα.

Οπότε άσε με να έχω τις αμφιβολίες μου για το απο ποιά πλευρά μου λες όσα μου λες. Εσυ μπορεί πχ να σε παντρεύτηκε ο high-school sweetheart σου και να ξέρεις μόνο αυτόν, οπότε το 100% των αντρών της ζωής σου (ο ένας δηλαδή) να είναι άψογος. Δεν ξέρω την ιστορία σου και δεν μπορώ να κρίνω.


Δεν το λεω για να σε θίξω, αλλά προβληματίζομαι πολύ στο οτι είσαι 57 και δεν καταλαβαίνεις τι κίνδυνος μπορεί να προκύψει.

Έχω δει παρα πολλά σημεία και τέρατα στη ζωή μου, ναι στα 39 μου, και αυτές οι εμπειρίες με έκαναν να ξέρω ότι για κάθε 100 τέρατα που εχω δει, υπάρχουν άλλα 1000 χειρότερα κρυμμένα στις σκιές που δεν έχω δει ποτέ.


Αν περιμένεις να σου πω παραδείγματα για να βάλεις τσαγάκι στη φουφού μαζί με πτι φουρ, ξέχνα το πάντως.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
Να πάρω και την πλευρά ενός άντρα, μπορεί η γυναίκα να του πουλήσει έρωτες και να του φάει περιουσίες, μπορεί να μείνει έγκυος και να του το κρύψει ή να κάνει έκτρωση χωρίς να του το πει ή να το γεννήσει και να του τρώει διατροφές και να κάνει τη ζωή της. Ή να του πει οτι το παιδί είναι δικό του ενώ δεν είναι. Αυτά δε συμβαίνουν; Πολλάκις.

Τώρα αν θα φαίνεται ο παντρεμένος, εντάξει ίσως είναι υπερβολή αλλά πολλά συμβαίνουν.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Να πάρω και την πλευρά ενός άντρα, μπορεί η γυναίκα να του πουλήσει έρωτες και να του φάει περιουσίες, μπορεί να μείνει έγκυος και να του το κρύψει ή να κάνει έκτρωση χωρίς να του το πει ή να το γεννήσει και να του τρώει διατροφές και να κάνει τη ζωή της. Ή να του πει οτι το παιδί είναι δικό του ενώ δεν είναι. Αυτά δε συμβαίνουν; Πολλάκις.

Τώρα αν θα φαίνεται ο παντρεμένος, εντάξει ίσως είναι υπερβολή αλλά πολλά συμβαίνουν.
Τα λες εσυ για μένα...

Μετά είμαι καχύποπτος και "μα τι σου έκαναν" και το κλασσικο που ακούμε πολλοί άνθρωποι "ποιός σε πλήγωσε".
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
υπάρχει λόγος να γινόμαστε επιθετικοί και προσβλητικοί πατώντας στον -έστω αυτοαναιρούμενο- αυτοσαρκασμό των άλλων;
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ρε παιδιά. η ερωτηση είναι αν επιδιώκουμε νέες γνωριμίες. Αν δεν βγεις, να γνωρίσεις τον τύπο, πώς θα βγαλεις συμπέρασμα, αν είναι παντρεμενος, αν είναι παραμυθάς. κλπ
Αν δεν πέσεις στη θάλασσα, πώς θα κολυμπήσεις;

Και υπάρχει εγγύηση κάπου, για το τι σόι άνθρωπος είναι ο καθένας;
Βγες, δες και αποφάσισε!
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Αν ο γάμος δε φαίνεται από 3χλμ (υπερβολή δική μου), η πίκρα φαίνεται. Και με τον κάθε πικραμένο (κυριολεκτικά) δεν ξαναασχολούμαι. Ignore.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
...δηλαδή , ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ, τι φοβάστε; Το μπαμπούλα των σχέσεων;
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Από σχέσεις προκύπτουν και τραύματα. Από κει και πέρα όμως τι κάνουμε; Κολλάμε στο τραύμα για μια ζωή; Βγάζουμε τόση αρνητίλα ώστε και να θέλει να μας προσεγγίσει ένας άνθρωπος της προκοπής να απωθείται τελικά από το να το κάνει; Ή προσπαθούμε να προχωρήσουμε (γενικά όχι σε νέα σχέση) για να μη χάσουμε τις μικρές ή μεγάλες χαρές που μπορεί να προκύψουν;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Αν ο γάμος δε φαίνεται από 3χλμ (υπερβολή δική μου), η πίκρα φαίνεται. Και με τον κάθε πικραμένο (κυριολεκτικά) δεν ξαναασχολούμαι. Ignore.
Κυρία μου, έχω δει πολλούς ανθρώπους που νομίζουν ότι ξέρουν τα πράγματα από 3 χιλιόμετρα μακριά, το οτι χρησιμοποίησα το δικό σας παράδειγμα για να υποδείξω ότι το έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται και οτι πολλές φορές δεν ειναι και τοσο έξυπνο, δεν σημαίνει ότι αποκαλώ εσας προσωπικά χαζή.

Οπότε μην επηρεάζεστε από τρολλ και κάνετε προσωπικό κάτι που δεν είναι. Συγκρατήστε τα νεύρα σας.
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Μα μόνο από τις σχέσεις θα πληγωθείτε ρε παιδιά; Ο κίνδυνος έρχεται από παντού. Θα κλειστούμε σε ένα δωμάτιο και θα παραγγείλουμε στη μαμά μας να μας φέρνει έξι γεύματα καθημερινά;
Μοιραία κάνεις ξεσκαρτάρισμα και μένεις με τους ανθρώπους που είναι πιο κοντά σε εσένα.
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Μα μόνο από τις σχέσεις θα πληγωθείτε ρε παιδιά; Ο κίνδυνος έρχεται από παντού. Θα κλειστούμε σε ένα δωμάτιο και θα παραγγείλουμε στη μαμά μας να μας φέρνει έξι γεύματα καθημερινά;
Μοιραία κάνεις ξεσκαρτάρισμα και μένεις με τους ανθρώπους που είναι πιο κοντά σε εσένα.
με έξι γεύματα την ημέρα, ο εγκλεισμός δεν το κόβω να κρατήσει πολύ
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
1. και οι μαγικες ομορφιές του βυθού;

2. την τουβλιά στην κεφάλα μας ισως;
1. :clover:<3:clover:<3 Πού είναι ο αντίχειρας λάικ;

2. Πετροπόλεμο παίζετε με την κοπέλα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα μόνο από τις σχέσεις θα πληγωθείτε ρε παιδιά; Ο κίνδυνος έρχεται από παντού. Θα κλειστούμε σε ένα δωμάτιο και θα παραγγείλουμε στη μαμά μας να μας φέρνει έξι γεύματα καθημερινά;
Μοιραία κάνεις ξεσκαρτάρισμα και μένεις με τους ανθρώπους που είναι πιο κοντά σε εσένα.
έλα ντε!
Και γω το δωμάτιο σκέφτηκα, μάλλον τη γυάλα!
Μάλλον μας δουλεύουν!
Δεν πιστεύω ολόκληροι άντρες να φοβούνται να κάνουν γνωριμία ! Ειδάλλως, ας παίρνετε και τη μαμά ρε παιδιά:help:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
έλα ντε!
Και γω το δωμάτιο σκέφτηκα, μάλλον τη γυάλα!
Μάλλον μας δουλεύουν!
Δεν πιστεύω ολόκληροι άντρες να φοβούνται να κάνουν γνωριμία ! Ειδάλλως, ας παίρνετε και τη μαμά ρε παιδιά:help:
Εσυ αυτό κατάλαβες από αυτά που σου είπαμε δυο άνθρωποι νωρίτερα;

Σε αφήνω να συνεννοηθείς με Καμίλ πρώτα και μου λες.
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
2. Πετροπόλεμο παίζετε με την κοπέλα;
στο πλαίσιο τέτοιας ανωριμότητας και παλινδρόμησης σε νηπιακά ήθη, γιατί οχι; Πόσο σπανια συμβαίνει; Πέραν γεγονότος πως άλλο ο πηλός και εντελώς άλλο οι πέτρες αχαχαχ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

έλα ντε!
Και γω το δωμάτιο σκέφτηκα, μάλλον τη γυάλα!
We're just 66.620 lost souls
Swimming in a fish bowl
Year after year
Running over the same old ground
What have we found?
The same old fears

απολογίες για τον συνειρμό
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Εσυ αυτό κατάλαβες από αυτά που σου είπαμε δυο άνθρωποι νωρίτερα;

Σε αφήνω να συνεννοηθείς με Καμίλ πρώτα και μου λες.
Το σοκ είναι μεγάλο. Μιλάμε για τρόμο
Τα χλιαρά του στυλ παμε για παρεουλα και βλέπουμε είναι παγίδα
Γενικά δεν τους εμπιστεύομαι τους ανθρώπους πλέον, έχει ο καθένας την ατζέντα του και πιστευω πως αν σε βρουν καλοπροαίρετο θα σε πατήσουν κάτω, γι αυτό και πλέον φέρομαι κι εγω αντίστοιχα, φροντίζω να μην επενδύω μέχρι να φανει αποδεδειγμένα οτι ο άλλος ειναι ενταξει από τις πράξεις του.
δεν καταλαβαίνεις τι κίνδυνος μπορεί να προκύψει.
Δεν ξερω τι ειδικότερη και μη-γενική συζήτηση θα ήθελες να κάνω μαζί σου, αλλά εγω δεν έχω κάτι περισσότερο ειδικό να πω από αυτά που είπα ήδη.
Απεχθάνομαι τους άλλους όταν κάνουν κύκλους στις συζητήσεις και θα απεχθανόμουν κι εμένα αν έκανα το ίδιο πράγμα, οπότε επίτρεψέ μου να το αποφύγω.


Παραθέτω κομμάτια απ τις δημοσιεύσεις σου, για να καταλάβεις, πώς μου εδωσες το δικαίωμα να μιλώ για φόβο σου στις γνωριμιες.
Ειλικρινότατα, δεν βλέπω φόβο κάπου, όσο και αν σου φαίνεται αφελές, χαζό, ή σύμπτωση
Ομολογώ την ζαβολιά μου, διάλεξα αυτά που αποδεικνύουν αυτό που θέλω να αποδείξω, γιατί έχεις πει και κάποια σωστά.
Θα ήθελα ένα και μοναδικό παράδειγμα κινδύνου, γιατί είναι πέρα απ τη φαντασία μου
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Παραθέτω κομμάτια απ τις δημοσιεύσεις σου, για να καταλάβεις, πώς μου εδωσες το δικαίωμα να μιλώ για φόβο σου στις γνωριμιες.
Ειλικρινότατα, δεν βλέπω φόβο κάπου, όσο και αν σου φαίνεται αφελές, χαζό, ή σύμπτωση
Ομολογώ την ζαβολιά μου, διάλεξα αυτά που αποδεικνύουν αυτό που θέλω να αποδείξω, γιατί έχεις πει και κάποια σωστά.
Θα ήθελα ένα και μοναδικό παράδειγμα κινδύνου, γιατί είναι πέρα απ τη φαντασία μου
Στο πε η Χιμέλα με τρόπο ένα παράδειγμα, να μεινει η άλλη έγκυος στο παιδί σας και να το ριξει χωρίς να πάρεις είδηση.

Εγω θα σου πω άλλο παράδειγμα πιο αναίμακτο, ένα οχι πολλά:

Να έχει η άλλη το γκόμενό της, να σου κωλοτρίβεται ταυτόχρονα και να σου θάβει το γκόμενό της ότι αυτός σε βρίζει για να δει αν θα πλακωθείτε, να καυλαντίζει μαζί σου και καλα οτι χωριζει με τον άλλο, να γαμιέστε στο κρεβάτι και χωρίς να το ξέρεις να τα δειχνει στο γκόμενό της και μετα να σε παίρνει ο γκόμενος και να σου λεει εντελώς αισχρά "εγω αμα θέλω τη γαμάω και την ξεσκίζω στο γαμήσι και την κανω και τη δείχνω, ελπιζω να το χεις καταλάβει ποιος κανει κουμάντο εδω ε"

Και να λες ειναι τρελοί οι άνθρωποι μπορει να φαω και καμια ψιλή. Μπλέκεις εσυ μ αυτά;
 
Top