Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποιοι υπολογισμοί;;;; Για το όνομα του Θεού, μην κάνεις κάτι τέτοιο, θα διαλύσει το μεταβολισμό σου! Το ελάαααααααχιστο που μπορείς να τρως είναι 1200 θερμίδες!!! Τι ύψος και πόσα κιλά είσαι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovely_Bitch

Νεοφερμένος

Η Lovely_Bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ποιοι υπολογισμοί;;;; Για το όνομα του Θεού, μην κάνεις κάτι τέτοιο, θα διαλύσει το μεταβολισμό σου! Το ελάαααααααχιστο που μπορείς να τρως είναι 1200 θερμίδες!!! Τι ύψος και πόσα κιλά είσαι;;;
κατα το 1 κιλό είναι 7700 θερμιδες,αρα 2=15400. αν ήθελα να χαθούν σε 20 μέρες, θα πρέπε να κοπούν 770 θερμίδες την ημέρα, είτε μειώνοντας το φαγητο,είτε με άσκηση. 1710 θερμίδες καταναλώνω τώρα, με βάση αυτή τη σελίδα[ δε ξέρω ακριβή ποσοστά λίπους στο σώμα μου]
ξερω πως δε πρέπει η θερμιδική πρόσληψη να πέσει κάτω από 1100θερμίδες...
τελικά δε θα δώ αποτέλεσμα ως τις διακοπές... :( απ'οτι κατάλαβα στην καλύτερη πείπτωση 8α χάνω 1 κιλό λίπους σε 14 μέρες.[με διατροφή χαμηλή σε λιπαρά]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άστα αυτά. Είσαι νέα και θέλεις να χάσεις λίγα κιλά. Για να μην το μετανιώνεις αργότερα, απλά υιοθέτησε πιο υγιείες συνήθειες, δες κι εδώ...
1500 θερμίδες και γυμναστική, κι είσαι οκ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovely_Bitch

Νεοφερμένος

Η Lovely_Bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ωραιο ποστ!
Επειδή όμως η γυμναστική είναι out of the question μεχρι μεσα νοεμβρη, θα αρκεστώ στη διατροφή. 1350 θερμίδες και 4 κιλά μειον σε 3 μηνες. Ι like it! να πεταχτω κι ως την τηνο για ένα τάμμα όμως,γιατί θέλει υπομονή... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχασες ήδη, εννοείς;
Όταν λέμε γυμναστική, μη φανταστείς... Αρκεί να κρατάς τη μυϊκή σου μάζα σε εγρήγορση, με τους πιο απλούς τρόπους:
σκάλες αντί ασανσέρ, μεγάλη βόλτα με το σκύλο, ίσως κάποιες ασκησούλες στο σπίτι. Θέλεις ιδέες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovely_Bitch

Νεοφερμένος

Η Lovely_Bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Έχασες ήδη, εννοείς;
Όταν λέμε γυμναστική, μη φανταστείς... Αρκεί να κρατάς τη μυϊκή σου μάζα σε εγρήγορση, με τους πιο απλούς τρόπους:
σκάλες αντί ασανσέρ, μεγάλη βόλτα με το σκύλο, ίσως κάποιες ασκησούλες στο σπίτι. Θέλεις ιδέες;
οχι δεν έχασα! παρε ιστορικό.
πάντα είχα λίγα κιλά παραπάνω. το 2006,με γυμναστηριο και διατροφη[ 5 γευματα,καλές τροφες] είχα φτάσει στα 58 κιλά και ήμουν καλά,για 1.68+το σωματοτυπο μου. ξαφνικά, για λόγους υγείας έκοψα το γυμναστηριο. και γενικά άλλαξα συνηθειες. επαιρνα και κάτι φάρμακα, εφτασα 64. το τελευταιο χρόνο ειμαι πάντα αναμεσα στα 61-64. λόγω πολύ πολύ φορτωμένου προγράμματος και ελάχιστου χρόνου[+budget] η γυμναστική αποκλείεται.όταν τελειώσω το πρότζεκτ μου, θέλω πολύ να ξαναρχίσω. όταν γυρναω σπιτι εννοω, θέλω μόνο να χαλαρώσω/να δω φιλους/να ετοιμαστω για να βγω με το αισθημα. αυτα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οκ... Μην πέσεις πάντως κάτω από τις 1200 θερμίδες...
(Αν και προσωπικά σε αντίστοιχες φάσεις πολύ με βοηθούσε να κάνω κοιλιακούς, ευεξίνη λέμε! :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πώς να διατηρήσετε τα κιλά σας στις διακοπές

Tο να διατηρήσουμε τα κιλά μας, στις διακοπές, πολλές φορές μοιάζει…πρόκληση. Στις διακοπές όλοι έχουμε την τάση να ξεφεύγουμε και ο πειρασμός να εγκαταλείψουμε την υγιεινή διατροφή και την άσκηση είναι μεγάλος. Ακολουθούν 10 τρόποι που θα σας βοηθήσουν να διατηρηθείτε στα κιλά σας κατά την περίοδο των διακοπών.


Πάρτε τον έλεγχο. Ελέγξτε την πείνα σας με την κατανάλωση λαχανικών και δημητριακών πλούσιων σε ίνες. Οι τροφές αυτές σας βοηθούν να αισθανθείτε κορεσμό γρηγορότερα και να διατηρήσετε σταθερό το σάκχαρο στο αίμα.
Επιβραδύνετε τους ρυθμούς σας. Αποτελεί πειρασμό να παραλείπετε ένα γεύμα για να κάνετε περισσότερες δουλειές. Μην το κάνετε αυτό. Όταν παραλείπετε ένα γεύμα είναι περισσότερο πιθανό να καταναλώσετε μεγάλες ποσότητες στο επόμενο γεύμα σας, για να…ισοφαρίσετε.
Σχεδιάστε μακροπρόθεσμα. Να έχετε μαζί σας σνακ πλούσια σε θρεπτικές ουσίες. Φρούτα, λαχανικά, και πηγές καλής πρωτεΐνης, όπως τυρί χαμηλό σε λιπαρά, αυγά, ή κρέας σε φέτες είναι όλα καλή επιλογή.
Τρώτε μικρές μερίδες. Να αγοράζετε σνακς σε ατομικές συσκευασίες ή να τα μοιράζετε σε μερίδες, για πολλές φορές.
Κοιμηθείτε
Χρειάζεστε αρκετό ύπνο. Η έλλειψή του, μπορεί να σας οδηγήσει σε μεγαλύτερη κατανάλωση τροφών που περιέχουν ζάχαρη και περισσότερες θερμίδες, κατά τη διάρκεια της ημέρας. Προσπαθήστε να κοιμάστε 8 ώρες κάθε βράδυ.
Ελαφρύνετε τις τροφές. Προσπαθείστε να βρείτε τρόπους να κάνετε πιο ελαφριά τα αγαπημένα σας γεύματα. Μπορείτε να γλιτώσετε θερμίδες αν χρησιμοποιήσετε, για παράδειγμα, κρέμα γάλακτος χαμηλή σε λιπαρά, αντί για την κανονική.
Επιλέξτε με προσοχή. Ένα γεύμα, την περίοδο των διακοπών, περιέχει κατά μέσον όρο 2.000 θερμίδες. Πλούσια σε βιταμίνες είναι τα φασόλια, η γαλοπούλα και οι γλυκοπατάτες. Αλλά προσέξτε τις τροφές που προσθέτετε, όπως το βούτυρο, τη ζάχαρη, ή το λάδι, που σας δίνουν επιπλέον θερμίδες.
Σκεφτείτε πριν φάτε. Τα συναισθήματα τρέχουν πολύ αυτή την περίοδο του έτους. Μην τρώτε όταν είστε θυμωμένος ή σε ένταση. Τα συναισθήματα παρεμβάλλονται στην ικανότητα να κάνετε υγιεινές επιλογές και μπορεί επίσης να επηρεάσουν αρνητικά τη διαδικασία χώνευσης.
Περιορίστε το αλκοόλ.Οι άχρηστες θερμίδες από το αλκοόλ προστίθενται γρήγορα. Το αλκοόλ δεν έχει διατροφική αξία και μπορεί να εξασθενήσει τη θέλησή σας, οδηγώντας σας στην κατανάλωση παραπάνω ποσότητας τροφής από όσο υπολογίζατε.
Συνεχίστε την κίνηση.Η Ένωση Γενικών Χειρούργων των Η.Π.Α, συνιστά τουλάχιστον 30 λεπτά φυσικής άσκησης τις περισσότερες ημέρες. Αρχίστε τη μέρα σας με έναν περίπατο ή περπατήστε μετά το δείπνο, για να διατηρηθεί ψηλά το επίπεδο ενέργειάς σας, ενώ παράλληλα θα μειωθεί το στρες.

Επιμέλεια: Εύη Ψωμιάδου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Καλημερα!!
Λοιπον,εγω ειχα γραψει πριν κανα 4μηνο αν θυμαμαι καλα,που ειχα αρχισει διατροφη,οχι εξαντλητικες διαιτες και ειχα χασει περιπου 5 κιλα.Τα μονα που ειχα κοψει ηταν τα τηγανητα τα αναψυκτηκα και τα γλυκα ετρωγα τιποτα σοκολατοειδες που και που ετσι να παρω λιγο και την δοση:D.
Τιποτα το τραβηγμενο δηλαδη.Για βραδυ ετρωγα συχνα σαλατες αντι για φαγητο αλλα οχι παντα.(και ετρωγα παντα νωρις να μην τα παρω και στον υπνο μου:P)

Ειχα πει πως τα τηγανητα και αυτα θα τα κοψω δια παντως,δεν μου λειπαν εξαλλου.Αλλα λογω καλοκαιριου οχι πως το πεθυμουσα, ετρωγα συνεχεια εξω αφου λειπω συχνα απο το σπιτι εχω ξεκινησει παλι καθε ειδους κρεπαλη και Junk food..Δεν τα τρωω δηλαδη επειδη μου λειπουν απλα δεν προσεχω πλεον και δεν ειμαι επιλεκτικη.

Το ευχαριστο της υποθεσης ειναι οτι παρολα αυτα δεν περνω κιλο!
(μακαρι να μεινω και ετσι δλδ)Τωρα αυτο πως το εξηγειτε???
Οχι πως με χαλαει προς θεου:D αλλα πως?

Υ.Γ το μονο που εχω κοψει τελειως ομως ειναι το ποτο,καθολου ομως,το θεωρω τοσο τζαπα θερμιθες που δεν μου κανει καθολου αισθηση..ακομα και το ενα ποτηρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά, έπεσε η κοιλίτσα με τις διακοπές. Αλλά μη μου σκάτε, θα την επαναφέρω εγώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Αισίως έχω χάσει άλλο ένα κιλό :). Κινούμουν πολύ στις διακοπές !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Aντε και κάτι για τις μέρες που έρχονται:

'Μολότοφ' στο χριστουγεννιάτικο τραπέζι
Καταιγισμός θερμίδων, χαρακτηρίζει το χριστουγεννιάτικο τραπέζι. Γλυκά, κρέατα και αλκοόλ, σε συνδυασμό με καθισιό, δημιουργούν προϋποθέσεις για συσσώρευση περιττών κιλών. Ένας διατροφικός οδηγός για τις γιορτές, αποτυπώνει το…βουνό των θερμίδων και μας θέτει προ των ευθυνών μας, σε ενδεχόμενες υπερβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπρουκ

Νεοφερμένος

Η μπρουκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
διαιτα γρήγορη ζητώ ΒΟΗΘΕΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
διαιτα γρήγορη ζητώ ΒΟΗΘΕΙΑ

Μαζί με γυμναστικούλα κάθε μέρα και ένα πρόγραμμα από διαιτολόγο θα είσαι μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ψυχραιμία πάνω απ' όλα χρειάζεται. Καλύτερα να χάσεις τα κιλά λίγο πιο αργά, αλλά να μην τα ξαναπάρεις. ;) Δες και το υπόλοιπο θέμα για ιδέες και συμβουλές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
διαιτα γρήγορη ζητώ ΒΟΗΘΕΙΑ

Λεπον, επειδη οντως ειναι πολυ δυσκολο καποιος μονος του να ακολουθησει μια συγκεκριμενη υγιεινη διατροφη, ειδικα οταν εχει τελειως διαφορετικες διατροφικες συνηθειες, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να απευθυνεις σε ενα διαιτολογο και να εισαι σιγουρη πως θα εχεις σιγουρα αποτελεσματα...
Η αληθεια ειναι οτι δεν τους ειχα και σε ιδιαιτερη υποληψη, αλλα ημουν πολυ λαθος...
Αλλωστε δεν κοστιζει πολλα χρηματα και αρκει μια επισκεψη την εβδομαδα....

Βασικα σωστη διατροφη που ταιριαζει σε εμας προσωπικα και συχνη ασκηση χρειαζεται....Η θεληση βεβαια ειναι η προυποθεση, που φανταζομαι οτι θα υπαρχει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όταν είχα συμβουλευτεί διατροφολόγο, με έβλεπε κάθε δύο εβδομάδες, για συζήτηση και μέτρημα.
Μία φορά την εβδομάδα λάμβανα το πρόγραμμα διατροφής και όποτε ήθελα τον έπαιρνα τηλέφωνο (και Σάββατο βράδυ το 'χα κάνει).
Με βοήθησε πάααααααααρα πολύ, έμαθα πολλά και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όταν είχα συμβουλευτεί διατροφολόγο, με έβλεπε κάθε δύο εβδομάδες, για συζήτηση και μέτρημα.
Μία φορά την εβδομάδα λάμβανα το πρόγραμμα διατροφής και όποτε ήθελα τον έπαιρνα τηλέφωνο (και Σάββατο βράδυ το 'χα κάνει).
Με βοήθησε πάααααααααρα πολύ, έμαθα πολλά και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Συμφωνω και επαυξανω..!
Το οτι εμαθα πχ οτι τα καροτα και το λαχανο κανουν κατακρατηση υγρων και σε περιοδο που κανεις διατροφη για χασιμο κιλων πρεπει να αποφευγονται, με εξεπληξε...ε στο μυαλο μου ειχα οτι οκ, λαχανικα να ειναι και φαε ο,τι να ναι και οσο να ναι....πραγμα που δεν ισχυει...
Και επισης πολλα μικρα γευματα, ωστε να μπορει να μεταβολιζεται αυτο που παιρνουμε γρηγορα...γι αυτο πολλες λεμε "μα μια φορα τη μερα τρωω, τι στο καλο γινεται και παιρνω, αντι να χανω?!"....ε εαν με τη μια παιρνεις 1500 θερμιδες, αντε να μεταβολιστουν οι 700...οι υπολοιπες θα αποθηκευτουν....
Τελος παντων, ειναι πολυ μεγαλη βοηθεια ο διατροφολογος....τον συνιστω ανεπιφυλακτα...Εχουν βοηθηθει
παρα πολυ καποιες φιλες μου ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με Νεράιδα και Γίδι.
Ξεκίνησα διατροφή με διαιτολόγο από μέσα Οκτώβρη και σε 2 μήνες έχασα 4,5 κιλά. ΔΕΝ πήρα ούτε γραμμάριο μεσα στις γιορτές (χωρίς να στερηθώ ΤΙΠΟΤΑ).
Το σημαντικό είναι ότι έμαθα να χωρίζω τα γεύματά μου και να μην τρώω μια φορά σαν ζώον, συνήθισα να τρώω σαλάτα με κάθε φαγητό και βεβαια τρέφομαι πολύ πιο υγιεινά και ισορροπημένα.

Πέρα από αυτά τα βασικά θεωρώ πολύ σημαντική την προσαρμογή ενός προγράμματος στις συνήθειες του καθενός. Δεν είναι σωστό να κάνουμε ότι διατροφή βρουμε στο νετ ή σε περιοδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βασικά κι εγώ στις γιορτές δεν πήρα ούτε γραμμάριο παρότι του έδωσα και κατάλαβε με τα μελομακάρονα και τα σοκολατάκια... :angel:
Γενικά έχω ένα θέμα με το βάρος μου, αφού αν αφεθώ έστω και λίγο, θα πάρω- είναι γραμμένο στο dna μου καθότι και οι δύο μου γονείς υπήρξαν παχύσαρκοι.
Και μόνη μου είχα χάσει περισσότερα κιλά, από ό,τι με τη διαιτολόγο, κόβοντας απλά τα αναψυκτικά, τα πολλά τηγανητά, τις πολλές σάλτσες και τα γλυκά- που για μένα ήταν το πιο δύσκολο.
Τα έτρωγα και αυτά όταν ήθελα, αλλά σε μικρές ποσότητες και έτσι δεν ένιωθα ότι το στερούμουν, αλλά ούτε με επιβάρυνε με πολλές επιπλέον θερμίδες. :)

Επίσης, όταν νιώθεις ότι πεινάς μπορείς να τρως 2-3 φέτες γαλοπούλα βραστή ή και καπνιστή. Κόβει τη λιγούρα α-μέ-σως.

Και μην ξεχνάς το νερό- κάνει πολύ καλό, γενικώς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top