Εθνικό κόμμα ΕΛΛΗΝΕΣ (πρώην "Έλληνες για την πατρίδα")

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Καλυτερα να φυγουν οσοι δε κατανοουν βασικες εννοιες πολιτικης επιστημης
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι βέλτιστοι εσωτερικοί θεσμοί ενός κράτους είναι το κράτος δικαίου (rule of law) υπό το φυσικό δίκαιο (natural law) και οι ελεύθερες αγορές στα πάντα.

Ο βέλτιστος διεθνής θεσμός είναι ο εθνοκεντρισμός.

Οποιοδήποτε υποστηρίζει κάτι διαφορετικό προσπαθεί να κλέψει κάτι, από κάποιον, με κάποιο τρόπο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Το πιο στενάχωρο σε όλο αυτό είναι ότι μικρά άτομα τους υποστηρίζουν.

Να τάσσονται υπέρ τέτοιων κομμάτων και προσωπικοτήτων άτομα που πνέουν τα λοίσθια, μικρότερο το κακό από το να παρατηρείς νέους ανθρώπους να στηρίζουν τέτοιες καρικατούρες. Αυτό είναι το πιο λυπητερό, άνθρωποι που τώρα αρχίζουν και αναπτύσσονται να στέκονται πλάι σε τέτοια άτομα...
Ξέρω ότι αυτό που θα πω, θα ακουστεί κομμάτι επιθετικό ή και επι προσωπικού, όμως παρακαλώ να μην εκληφθεί έτσι.

Τη θεωρώ πολύ προσποιητή αυτή τη "στενοχώρια". Σιγά μην και δεν κατεβαίνει η μπουκιά στον οισοφάγο επειδή ο άλλος επιλέγει να ψηφίζει Κασιδιάρη. Αυτή η λυρική νουθεσιακή δακρύρροια με βγάζει από τα ρούχα μου.

Και μόνο για να καταλήξει στο τέλος στο οξύμωρο και παράλογο:

Τώρα όσοι απλά χαίρονται και ζητούν να έχουν λόγο αυτά τα κόμματα, κρίμα πολύ όχι για τους ίδιους, αλλά για τους υπόλοιπους που στο όνομα της δημοκρατίας και καλά, οφείλουν να δείχνουν ως έναν βαθμό ανοχή.

Δηλαδή να σκίσω το εσώρουχό μου σε δέκα κομμάτια και να μυρίζω το καφέ για να μη μου βρωμάει το κίτρινο και να νομίζω ότι μυρίζει καθαριότητα και λενόρ βανίλια γιασεμί. Ο δικός μας φασισμός είναι ο καλύτερος φασισμός για να μην έρθει ο δικός τους φασισμός.

Ξαφνικά η δημοκρατία είναι "και καλά δημοκρατία" και η "ανοχή" παρουσιάζεται ως κάτι που ενδόμυχα το καταριόμαστε και το εξοβελίζουμε προκειμένου να ικανοποιηθεί η δική μας αγκύλωση.

Καταργούμε τη δημοκρατία σε 2 γραμμές ακριβώς επειδή ώθησε στο προσκήνιο ιδέες που δεν συμφωνούν με τις δικές μας;


Ξέρεις κάθε φορά που διαβάζω ένα σχόλιο στο φόρουμ ή και γενικά, κάνω τις εξής ερωτήσεις μέσα μου:

1. Ποιός το λέει;
2. Γιατί το λέει; (που αποσκοπεί)
3. Πως το λέει; (με τι τρόπο)
4. Τι ιδιότητα φέρει αυτός που το λέει;
5. Πως έφτασε από το μηδεν στο εκατό (σε αυτή την ιδιότητα μέσα στην κοινωνία)


Δυστυχώς αυτό που έχω καταλάβει, είναι ότι όσοι πνέουν τα μένεα ενάντια στις αρνητικές εκφάνσεις ενός δημοκρατικού συστήματος, ειναι και οι ίδιοι που αποτελούν γρανάζια του που απέτυχαν ή απρόθυμα αγνόησαν να κατευθύνουν το σύστημα σε μια ορθότερη κατεύθυνση. Και όταν αυτό το σύστημα γύρισε και έβγαλε ένα άκρο που δεν είναι προς το συμφέρον του λαού, ξαφνικά επέρχεται η έκπληκτος δακρύρροια.

Ας βγάλουμε τις καταθέσεις μας στη φόρα, πόσα έχουμε, τι επαγγελόμεθα, πως εσοδεύουμε, τι μέρος του συστήματος δηλαδή αποτελούμε, και ύστερα ας κλάψουμε για τον φασισμό που δεν παρεμποδίσαμε.

Η επιτυχία του άκρου, είναι η αποτυχία του μέσου να ορθώσει ανάστημα γιατί είχε γεμάτο στόμα.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Δεν είναι απολίτιστοι, είναι κατατρεγμένοι και δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Ψάχνουν ένα μέλλον για να ζήσουν, σιγά μην ασχοληθούν με την Ελλάδα για να είναι ανθέλληνες.

Σόρρυ αλλά έχουμε ημεδαπούς που κάνουν τα ίδια και περισσότερα και σε μεγαλύτερο αριθμό. Το πρόβλημα είναι συνολικό, δεν είναι "των ξένων".

Εύχομαι ο Θεός να σου έχει δώσει μια όμορφη φάτσα γιατί αυτό που λες είναι εμετικό. Και δυστυχώς δείχνει πως εσύ είσαι αυτός που έχει και κακία και μίσος.
Και επειδή δεν έχουν στον ήλιο μοίρα τι φταίμε εμείς, εγώ αν πήγαινα κάποια στιγμή στο μέλλον στο εξωτερικό θα πήγαινα νόμιμα και θα ήμουν έτοιμος να συνεισφέρω για αυτή τη χώρα, τα άτομα από αυτά τα μέρη δεν ειναι ετσι, είναι άλλη φάση τελείως, πηγαίνουν σε ευρωπαϊκές χώρες και τα θέλουν όλα έτοιμα και κάνουν ό,τι γουστάρουν, ένας συνομήλικος μου και πολύ καλός μου φίλος που μένει στη Γερμανία μου έχει πει πως οι περισσότεροι μουσουλμάνοι παίρνουν επιδόματα και δε δουλεύουν καν τη στιγμή που οι Βαλκάνιοι δουλεύουν πολύ σκληρά για μια καλύτερη ζωή, τι έχεις να πεις γι'αυτό; είναι δίκαιο πιστεύεις;
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμείς δε φταίμε σε τίποτα, όπως δε φταίμε για πολλά που μας συμβαίνουν, όπως η πανδημία. Ωστόσο συμβαίνουν διότι ζούμε σε μια κοινωνία και καλούμαστε να τα αντιμετωπίσουμε πολιτισμένα ει δυνατόν.

Το πώς θα πήγαινες εσύ εξωτερικό απέχει παρασάγγας από τις συνθήκες στις οποίες έρχονται αυτοί φίλε μου. Δεν κάνουν ό,τι γουστάρουν, και ούτε τα θέλουν όλα έτοιμα. Παιδιά ζουν σε σκηνές και κοντέινερ. Όσον αφορά τη Γερμανία που λες, προφανώς συμφωνώ. Πώς είναι δυνατόν να διαμαρτύρεσαι για τις ληστείες και την εγκληματικότητα αλλά να αρνείσαι την οικονομική βοήθεια σε αυτούς που το έχουν ανάγκη;

Και απ' όσο ξέρω μια χαρά δουλεύουν ειδικά στη Γερμανία. Απλά στην Ελλάδα έχουμε κάνει τόσο πολύ stretch τους εργασιακούς νόμους που πρέπει να φτύσουμε αίμα για μια φέτα ψωμί. Δε χρειάζεται να είναι έτσι τα πράγματα.

Και κάτι ακόμα, μη κατηγορείτε αυτούς που βρίσκονται στη πιο δεινή θέση για τα δικά σας προβλήματα. Αν δεν πληρώνεται επαρκώς η εργασία μας οφείλεται στο σύστημα αυτό που έχει αναπτυχθεί ώστε οι ελίτ να μεγιστοποιούν τα κέρδη τους από τον κόπο των εργαζομένων και οι κλειδοκράτορες του κράτους να τρώνε από τους υπέρογκους φόρους. Μην κατηγορείτε αυτούς που παλεύουν για να ζήσουν, κατηγορήστε αυτούς που σας εκμεταλλεύονται.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Πώς είναι δυνατόν να διαμαρτύρεσαι για τις ληστείες και την εγκληματικότητα αλλά να αρνείσαι την οικονομική βοήθεια σε αυτούς που το έχουν ανάγκη;
Ε να μην ανοιξουν τα συνορα για τους περισσοτερους αν δε θελουν εγκληματικοτητα. Δε γινεται να πληρωνει ο φορολογουμενος επ αοριστον για επιδοματα ενταξης
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Τα λεφτά των φόρων για το καλό των Ελλήνων, Ελληνικές δουλειές για Έλληνες εργάτες.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε να μην ανοιξουν τα συνορα για τους περισσοτερους αν δε θελουν εγκληματικοτητα. Δε γινεται να πληρωνει ο φορολογουμενος επ αοριστον για επιδοματα ενταξης
Ναι και μόλις πάμε στον ημεδαπό 22χρονο σκούζετε να μη κάνουμε λαϊκά δικαστήρια. Ντάξει, πείσατε.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Ναι και μόλις πάμε στον ημεδαπό 22χρονο σκούζετε να μη κάνουμε λαϊκά δικαστήρια. Ντάξει, πείσατε.
Καλο το whataboutism αλλα δε ξερω σε τι αναφερεσαι ουτε θυμαμαι να εχω γραψει σε εκεινο το θρεντ.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιο whataboutism, ξέρεις τι σημαίνει ο όρος; Εγώ μιλάω για την οφθαλμοφανέστατη υποκρισία.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξαφνικά η δημοκρατία είναι "και καλά δημοκρατία" και η "ανοχή" παρουσιάζεται ως κάτι που ενδόμυχα το καταριόμαστε και το εξοβελίζουμε προκειμένου να ικανοποιηθεί η δική μας αγκύλωση.
Η πλειοψηφική δημοκρατία είναι ο τρόπος με τον οποίο μια ομάδα με κοινά συμφέροντα επιλέγει να θέσει προτεραιότητες για να διαχειριστεί πεπερασμένους πόρους. π.χ. μια οικογένεια που αποφασίζει πως θα ξοδέψει τα έσοδα της.

Σε συστήματα όπου η ομάδα αποτελείται από υποομάδες διαφορετικών τάξεων και εθνικοτήτων, οι οποίες έχουν διαφορετικά συμφέροντα χρειάζεσαι αγορές.

Η πλειοψηφική δημοκρατία στο δεύτερο σύστημα το μόνο που κάνει είναι να νομιμοποιεί την εκάστοτε ολιγαρχία η οποία επιβάλει τα συμφέροντα της ισχυρότερης ομάδας.

Οι σημερινοί δημοκράτες είναι είτε πολιτικά εντελώς αστοιχείωτοι δρόνοι, είτε ανήκουν στην ομάδα της οποίας τα συμφέροντα επιβάλλονται.

Σε αυτό το θρεντ θα βρεις και τις δύο κατηγορίες.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει πλειοψηφική δημοκρατία, είναι παρελκυστικός όρος.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Η πλειοψηφική δημοκρατία είναι ο τρόπος με τον οποίο μια ομάδα με κοινά συμφέροντα επιλέγει να θέσει προτεραιότητες για να διαχειριστεί πεπερασμένους πόρους. π.χ. μια οικογένεια που αποφασίζει πως θα ξοδέψει τα έσοδα της.

Σε συστήματα όπου η ομάδα αποτελείται από υποομάδες διαφορετικών τάξεων και εθνικοτήτων, οι οποίες έχουν διαφορετικά συμφέροντα χρειάζεσαι αγορές.

Η πλειοψηφική δημοκρατία στο δεύτερο σύστημα το μόνο που κάνει είναι να νομιμοποιεί την εκάστοτε ολιγαρχία η οποία επιβάλει τα συμφέροντα της ισχυρότερης ομάδας.

Οι σημερινοί δημοκράτες είναι είτε πολιτικά εντελώς αστοιχείωτοι δρόνοι, είτε ανήκουν στην ομάδα της οποίας τα συμφέροντα επιβάλλονται.

Σε αυτό το θρεντ θα βρεις και τις δύο κατηγορίες.


Αγαπητέ Τόλη διαφωνώ με ένα πράγμα.

Θεωρώ εξόχως μανιχαιστικό ή και περιοριστικά περιγραφικό, την εξάντληση της δημοκρατικής δεξαμενής αποκλειστικά σε δρόνους και ωφελημένους. Πιστεύω πως υπάρχουν και υγιείς εκφάνσεις δημοκρατικής έκφρασης ανάμεσα στο λαό, μια πληθώρα εκπεφρασμένων ή και υποβοσκουσών ανέκφραστων ιδεών οι οποίες ζητούν την εκτόνωσή τους.

Νομίζω πιο σωστό θα ήταν να πεις "εν μέσω πολλών κατηγοριών στους σημερινούς δημοκράτες, υπάρχουν και οι δυο αυτές, δείγματα των οποίων βρίσκουμε και εντός του θέματος"

Αλλά αυτό είναι η δική μου άποψη και δεν θέλω να στην επιβάλλω.



Αν είχα να διαλέξω πάντως ανάμεσα σε έναν "αστοιχείωτο δρόνο" όπως λες και έναν της άρχουσας επιβληθείσας τάξεως, θα ποντάριζα περισσότερο στον αστοιχείωτο ως στόχο αποτελεσματικότερης επαναδιαμόρφωσης.

Κι αυτό γιατί ο άλλος πόλος, αυτός των καλοβολεμένων και επιβληθέντων έντέχνως αποκρύπτεται και δαιμονίως θα πασχίσει να ταχθεί με οτιδήποτε συντηρεί το συμφέρον του, σε μεγάλη αντίθεση με τον αστοιχείωτο ο οποίως αφελώς θα αποκαλυφθεί δια της συλλογιστικής γύμνιας του και της ιδεαλιστικής νοοτροπίας του.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Εμείς δε φταίμε σε τίποτα, όπως δε φταίμε για πολλά που μας συμβαίνουν, όπως η πανδημία. Ωστόσο συμβαίνουν διότι ζούμε σε μια κοινωνία και καλούμαστε να τα αντιμετωπίσουμε πολιτισμένα ει δυνατόν.

Το πώς θα πήγαινες εσύ εξωτερικό απέχει παρασάγγας από τις συνθήκες στις οποίες έρχονται αυτοί φίλε μου. Δεν κάνουν ό,τι γουστάρουν, και ούτε τα θέλουν όλα έτοιμα. Παιδιά ζουν σε σκηνές και κοντέινερ. Όσον αφορά τη Γερμανία που λες, προφανώς συμφωνώ. Πώς είναι δυνατόν να διαμαρτύρεσαι για τις ληστείες και την εγκληματικότητα αλλά να αρνείσαι την οικονομική βοήθεια σε αυτούς που το έχουν ανάγκη;

Και απ' όσο ξέρω μια χαρά δουλεύουν ειδικά στη Γερμανία. Απλά στην Ελλάδα έχουμε κάνει τόσο πολύ stretch τους εργασιακούς νόμους που πρέπει να φτύσουμε αίμα για μια φέτα ψωμί. Δε χρειάζεται να είναι έτσι τα πράγματα.

Και κάτι ακόμα, μη κατηγορείτε αυτούς που βρίσκονται στη πιο δεινή θέση για τα δικά σας προβλήματα. Αν δεν πληρώνεται επαρκώς η εργασία μας οφείλεται στο σύστημα αυτό που έχει αναπτυχθεί ώστε οι ελίτ να μεγιστοποιούν τα κέρδη τους από τον κόπο των εργαζομένων και οι κλειδοκράτορες του κράτους να τρώνε από τους υπέρογκους φόρους. Μην κατηγορείτε αυτούς που παλεύουν για να ζήσουν, κατηγορήστε αυτούς που σας εκμεταλλεύονται.
Ναι καλούμαστε να τα αντιμετωπίσουμε πολιτισμένα μέχρι ενός σημείου, φτάνει όμως, εγώ και άδεια οπλοφορίας παίρνω αν χρειαστεί. Πόσο υπομονή να κάνει η ελληνική μεσαία τάξη; υπάρχει μια ελίτ στην Ελλάδα και στον κόσμο η οποία έχει δημιουργήσει ένα καταστροφικό καπιταλιστικό σύστημα το οποίο λειτουργεί μόνο προς όφελος της και ο απλός λαός που δεν έχει τα κονέ για να ευνοηθεί υποφέρει και ζει στη σκιά του αποτυχημένου και του μίζερου πολίτη που ψάχνει να βρει διέξοδο με κάποιο τρόπο, όποιος κι αν είναι αυτός ο τρόπος, και το ότι κάποια γυναικόπαιδα ζουν σε άθλιες συνθήκες διαβίωσης δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι περισσότεροι από αυτούς έχουν παραβατική συμπεριφορά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Καταρχάς γιατί εξαρχής πιάνουμε φιλοσοφία για την δημοκρατία και γενικότερα εξαρχής το βλέπω σε αυτό το forum να πέφτουν σπόντες περί Δημοκρατίας. Το κόμμα Έλληνες για την Πατρίδα εν αντιθέσει με την Χρυσή Αυγή
δεν έχει εκφράσει καμία υπόνοια περί κατάργησης του δημοκρατικού πολιτεύματος ή του Κοινοβουλευτισμού. Γενικά, έχει πλάκα που σε όποια χώρα οι πατριώτες νικάνε και δημιουργούν κυβερνήσεις βγαίνει ο όρος δικτατορία. Ο Viktor Orban στην Ουγγαρία, το πατριωτικό δίδυμο Μοραβιέτσκι και Ντούντα στην Πολωνία, ο Μπολσονάρου στην Βραζιλία κλπ όλοι δημοκρατικά εκλέχθηκαν με την θέληση του λαού. Τι φάση αυτό με την χούντα;

Αν υπάρχουν αντιδημοκρατικές θέσεις και από τους Έλληνες για την Πατρίδα θα τις καταδικάσουμε και όσοι αυτοαποκαλούμαστε εθνικιστές δημοκράτες τότε θα το αποκλείσουμε από τις επιλογές μας. So simple. End of story.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι καλούμαστε να τα αντιμετωπίσουμε πολιτισμένα μέχρι ενός σημείου, φτάνει όμως, εγώ και άδεια οπλοφορίας παίρνω αν χρειαστεί. Πόσο υπομονή να κάνει η ελληνική μεσαία τάξη; υπάρχει μια ελίτ στην Ελλάδα και στον κόσμο η οποία έχει δημιουργήσει ένα καταστροφικό καπιταλιστικό σύστημα το οποίο λειτουργεί μόνο προς όφελος της και ο απλός λαός που δεν έχει τα κονέ για να ευνοηθεί υποφέρει και ζει στη σκιά του αποτυχημένου και του μίζερου πολίτη που ψάχνει να βρει διέξοδο με κάποιο τρόπο, όποιος κι αν είναι αυτός ο τρόπος, το ότι κάποια γυναικόπαιδα ζουν σε άθλιες συνθήκες διαβίωσης δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι περισσότεροι από αυτούς έχουν παραβατική συμπεριφορά.
Έλα αγάπη μου γλυκιά, και τι θα κάνεις με το όπλο που θα κουβαλάς;
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι καλούμαστε να τα αντιμετωπίσουμε πολιτισμένα μέχρι ενός σημείου, φτάνει όμως, εγώ και άδεια οπλοφορίας παίρνω αν χρειαστεί.
Γιατί τέτοιος φανατισμός; Και τι θα κάνεις με την άδεια οπλοφορίας; Θα σκοτώσεις κάποιον;
και το ότι κάποια γυναικόπαιδα ζουν σε άθλιες συνθήκες διαβίωσης δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι περισσότεροι από αυτούς έχουν παραβατική συμπεριφορά.
Δεν είπα ότι το αναιρεί, είπα ότι εν πολλοίς το εξηγεί. Γι΄αυτό και προς τα εκεί πρέπει να στραφούμε.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top